Veelzijdige expositie van Zeeuwse Kunstkring in Goes Zonnebloemschip zendt vanuit Middelburg uit TWEE JAAR GEEIST TEGEN DRIE VERDA CHTEN IN VA L S- GELDZA A K PZC/ provincie IJFERS OVERIGE MARKTSECTOR VALLENMEE HOGERE GRENS VOOR PREMIE-CWOMNG P. A. WIJN OPVOLGER Zaak hoofdverdachten broers V. aangehouden Zeeuwse presenteert programma van Minjon Diefstal cheques OPENING DOOR WETHOUDER DE GRAAG: NIEUW SCHIP TOT DINSDA G TE ZIEN Nog. ééa keer provinciegeld voor FIOM 11 Woningverbetering Rebecca van Wittene 7ATERDAG 15 JUNI 1985 Bouwpremie-huurwoningen Zeeland landelijk achter (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De gesubsidieerde bouw van premie-huurwoningen door beleggers blijft in Zeeland aanmerkelijk achter bij het landelijk gemiddelde. Van het totale woningbouwcon- tingent 1985, dat 229 huizen omvat, waren op 31 mei nog maar voor vijftien woningen aanvragen ingediend. Dat is 6 procent van het totaal. Landelijk gezien zijn voor 29 procent van het contingent van 10.000, aanvragen binnengekomen bij het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Groningen heeft het laagste percentage van het contingent: 4, en de provincie Utrecht scoort het hoogst: 50 procent. Dit blijkt uit cijfers van staatssecreta ris mr G. Ph. Brokx van volkshuisves ting. Hij heeft over de stand van zaken van het woningbouwprogramma een brief verzonden aan de Tweede Ka mer. Voor de overige marktsector, waar voor subsidies worden verstrekt, val len de cijfers in Zeeland mee. In de categorie premiekoop-A-woningen en premiekoop-B-woningen is voor onge veer de helft van het totale contingent een subsidie-aanvraag ingediend. Voor de marktsector met premie ont ving Brokx vanuit dit gewest bouw plannen voor 177 huizen, dat is 34 procent van het contingent van 527. In heel Nederland waren er voor 38 procent van het contingent (36.000) aanvragen. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn in heel Nederland voor 13.529 woningen (38 procent van het pro gramma van 36.000) in de marktsector aanvragen de deur uitgegaan. Hier van zijn 7.444 plannen (21 procent) inmiddels door de staatssecretaris van een beschikking voorzien. Wat betreft de woningverbetering valt het op, dat in de categorie verbe tering van aangekochte particuliere huizen nog geen enkele Zeeuwse aan vraag is ingediend. Het contingent voor 1985 beloopt 44 woningen, ofte wel een bedrag van 2,1 miljoen gul den. Het bedrag van zes ton, dat het Rijk beschikbaar stelt voor de verbe- ZOUTELANDE - De 21-jarige Rebecca van Wittene uit Zoute- lande presenteert vanmiddag (zaterdag) op Hilversum II het radioprogramma 'Crossen op een omafiets'. Dit programma, dat vorige week zaterdag voor het eerst werd uitgezonden, is een uitvloeisel van het initiatief bij de Avro om de jongerenom roep Minjon (door jongeren en voor jongeren) na vijftien jaar weer van stal te halen. De afge lopen maanden werden in het hele land via audities zo'n zes honderd jongeren geselecteerd die op de een of andere manier een bijdrage aan het radiopro gramma kunnen leveren of aan de in oktober beginnende televi sie-versie. Zondag werden in Hilversum stem- en cameratests afgenomen en op grond van haar prestatie werd Rebecca direct gevraagd om het programma van vanmid dag (14.33 tot 16.33 uur) te pre senteren. „Ze was heel goed", bevestigde Albert Bek, chef de bureau van de afdeling speciale projecten van de Avro, „Rebecca is ook uitgekozen op basis van materiaal dat ze al eerder inle verde". Rebecca zal dan ook niet alleen het programma presente ren, zo vertelde ze vrijdagavond, maar tevens een onderdeel na der uitwerken. In de studio praat zij met twee mensen over het belang van het gebruiken van een juiste spelling van de Neder landse taal. Van Rebecca mag verwacht worden dat zij het no dige van dit onderwerp afweet, want zij is onderwijzeres aan de Rijksleerschool in Middelburg. Verder moet zij de programma onderdelen aan elkaar praten, platen aankondigen en waar no dig ook kunnen improviseren. Vanmorgen om half tien moest Rebecca in Hilversum zijn om zich voor te bereiden op haar vuurdoop, want zij heeft nog niet eerder iets in deze richting ge daan. Zij presenteert het pro gramma vanmiddag samen met Caspar van Asperen. Het is de bedoeling dat er elke zaterdag middag een ander presentatie duo is, want de Avro wil zoveel mogelijk mensen een kans ge ven. Rebecca van Wittene beperkt haar bijdrage tot Minjon bepaalt niet tot alleen presenteren, want ze heeft ook enkele teksten ge schreven, waarvan er één al bij voorbaat is gereserveerd voor het tv-programma, een gedicht dat prima met beelden is te illustreren. Ook gaat ze inter views maken en heeft ze op dracht gekregen voor het schrij ven van een hoorspel en een tv-drama. Rebecca heeft gecon stateerd dat de Avro de mede werkers aan Minjon zeer de vrije hand laat en daar is zij blij mee. Na de stemtest van zondag in Hilversum maakt Rebecca zich niet erg nerveus over haar eerste radio-optreden. „We waren met zo'n veertig mensen in de studio en iedereen was er bij als je een stem- of cameratest deed. Aan vankelijk heerste er een wat ze nuwachtig sfeertje, maar dat ging snel over. En bovendien, als je eerst de cameratest hebt ge daan, stelt die radio eigenlijk niet zoveel meer voor...". tering van na-oorlogse particuliere huurwoningen is voor 17 procent verbruikt; het gaat om aanvragen voor 12 woningen van de 112 die het contingent telt. In de categorie ver betering van na-oorlogse woningwet woningen, waarvoor 6,9 miljoen is uitgetrokken door het Rijk, is 42 procent van het budget verbruikt, voor 166 van de 685 woningen - zo'n tien procent minder dan landelijk. Het budget voor het opknappen van vooroorlogse woningwetwoningen - 9 miljoen gulden, is per 31 mei voor 46 procent ingevuld, aldus de cijfers. Voor 86 huizen zijn van het totaal contingent - 150 aanvragen inge diend dan wel budgetafspraken ge maakt. De aanpak van vooroorlogse particuliere huurwoningen loopt met 70 procent van het totale budget (één DEN HAAG (GPD) - De grens voor premie-C- woningen wordt ver hoogd. Tot nu toe kwa men woningen met een koopsom van maximaal 142.000 gulden in aan merking voor een een malige belastingvrije premie van 6500 gulden. Dat bedrag zal worden opgetrokken tot 172.000, de grens die ook voor premie-B-woningen geldt. De maximale koopsom is verhoogd, omdat de belangstelling van kopers voor de goedkope en dus kwali tatief weinig biedende premie-C-woningen ge ring is. In de begroting van dit jaar is het aantal pre- mie-C-woningen ten op zichte van vorig jaar ver hoogd met 10.000 tot 19.000. In de Tweede Ka mer was daar bij de be handeling van de begro ting al kritiek op, omdat niet werd verwacht dat de belangstelling voor de woningen echt zo groot zou zijn. Uit de Nationale Woningraad (een koepel van woning bouwcorporaties) kwam destijds de kritiek dat de woningen voor ko pers niet aantrekkelijk waren. Staatssecretaris Brokx ontkende echter dat er problemen waren. Volgens het ministerie zouden 12.000 beschik kingen uitgegeven zijn, hoewel uit een enquête onder de bouwonderne mingen bleek dat er maar 6470 woningen werkelijk in aanbouw waren. I^u blijkt dat er in een aantal provincies inderdaad geen belang stelling is voor de pre- mie-C-koopwoningen. miljoen) in de pas met de landelijke cijfers. In landelijk opzicht is de indiening van aanvragen door de gemeenten voor woningverbeteringsplannen ove rigens nog gering te noemen, meldt Brokx. Vervolgens blijft ook het aantal aan vragen voor de realisering van vrije sectorwoningen met eenmalige bij drage, fors achter bij het landelijk gemiddelde. Van het contingent van 260 zijn slechts aanvragen voor 28 woonruimten verstuurd, dat is 11 pro cent. Het landelijk percentage be draagt 39. De verhouding tussen huur- en koopwoningen in Nederland bedraagt voor de ingediende plannen 39:61, aldus de bewindsman. Hij ver wacht dat bij de uitvoering van het landelijk programma in deze catego rie er meer koopwoningen dan huur woningen worden uitgegeven, in te genstelling tot 1984. In de sociale huursector hebben de Zeeuwse gemeenten tenslotte plan nen ingediend voor 325 woningen. Wordt daarnaast rekening gehouden met huizen die in deze sector binnen de budgetafspraken vallen, dan is het programma voor sociale huurwonin gen voor 44 procent met plannen belegd (landelijk: 52 procent). Wanneer we het volledige Nederland se woningbouwprogramma bekijken, aldus Brokx, dan blijft in vergelij king met vorig jaar de indiening van de plannen wat achter. Al met al wordt echter verwacht dat ook dit jaar het totale gesubsidieerde pro gramma wordt uitgegeven. BIERVLIET Uit de woning van W. H. M. in Biervliet zijn tussen dinsdag 12.00 uur en donderdag 21.00 uur 2 kascheques en enkele girobetaalkaar ten ontvreemd. De politie heeft geen sporen van inbraak gevonden. In Ter- neuzen werd in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken in een sexhop aan de Westkolkstraat. Er werden verscheidene sexartikelen vermist. GOES - Wie vanaf vandaag (zaterdag) de Grote Kerk in Goes betreed, wordt geconfontreerd met de werken van een aantal Zeeuwse en buitenlandse kunstenaars. De Goese wethouder van cultuur, ing. J. de Graag, opende vrijdag namelijk de Zomer-Expositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Grote Kerk in Goes. „Ik ben blij dat de kring met deze expositie Goes heeft opgezocht. Het blijkt immers dat steeds meer mensen behoefte krijgen om van kunst te genieten", aldus De Graag in zijn toespraak, waarin hij tevens hoopte dat de ten toongestelde werken de weg naar een kunstminnende koper zouden vin den. De voorzitter van de Zeeuwse Kunst kring, mr F. G. Huber, kon zich zeker vinden in de wens van De Graag. „Voor velen is het tenslotte erg moei lijk om enkel van de kunst te leven", vertelde Huber. Hij pleitte er tevens voor dat de gemeente op een of andere manier de aankoop van een kunst werk door een particulier zou kunnen stimuleren. In de expositieruimte zijn zowel beeldhouwwerken als schilderijen, aquarellen als keramiek te bewonde ren. Speciaal voor deze manifestatie heeft de Zeeuwse Kunstkring vier gastexposanten uitgenodigd. De uit Wissenkerke afkomstige J. Benschop heeft vijf van zijn olieverfschilderijen in de Grote Kerk hangen. De in Zierikzee woonachtige Do van Rijn neemt met vier olieverven eveneens een opvallende plaats in het geheel in. Verder zijn daar nog de Goese kunste naars R. de Muynck en I. Otte. Zij werkt, als enige onder de exposanten, met geverfd textiel in haar produkten. De bronzen beeldhouwwerken zijn van de hand van A. Braat en M. van Citters. De Goese kunstenares M. Murre laat in de Grote Kerk een aantal van haar marmeren beelden zien. Voorts zijn kunstuitingen te bekijken van pottenbakster T. Braat, de schilders P. Jasen, Tiehof, en G. Menken. Duitsland wordt vertegen woordigd door de tekenaarster I. Rau. G. Leliveld-Krawczuk, van haar zijn monotypes te zien, komt uit het Poolse Gdansk. De tentoonstelling is vanaf vandaag (zaterdag) tot en met zaterdag 22 juni, eke dag van 11 tot 17 uur te bezoeken. Drs A. W. van Ommeren, hoofddirecteur van de posterijen (links) biedt de heer en mevrouw De Wild de Encyclopedie van Zeeland aan. MIDDELBURG - Bij zijn afscheid als directeur van het Postdistrict Middelburg is de heer J. L. de Wild benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem opgespeld door drs A. W. van Ommeren, hoofddirecteur van de posterijen. Deze noemde De Wild een man die met hart en ziel aan het PTT-bedriji verknocht is. „U hebt er niet genoeg van, maar vindt dat het zo genoeg is", zo voegde hij de scheidende directeur toe, die op 62-jarige leef tijd gebruik maakte van de moge lijkheid tot vervroegde uittreding. Van Ommeren ging in op verschil lende hoogtepunten uit de loop baan van De Wild. Deze begon 44 jaar geleden toen hij als reserve loketbeambte bij het postkantoor in Goes werd aangenomen. Volgens de directeur Posterijen is de heer De Wild als directeur een inspiratie bron geweest voor de activiteiten van anderen. „U was een betrouw baar en vertrouwndwekkend lei der", aldus de heer Van Ommeren. Voor mevrouw M. de Wild had hij een ruiker bloemen. Daarmee werd gesymboliseerd dat de PTT haar man weer aan haar teruggeeft. Na mens het PTT-bedrijf overhandigde hij de heer De Wild de Encyclopedie van Zeeland. Namens de directeuren uithet dis trict werd de heer De Wild toege sproken de heer L. Op 't Hof, direc teur PTT-Vlissingen. Deze benader de de carrière van De Wild in scheepvaarttermen. Hij noemde hem in dat verband een fijne kapi tein, wiens hut altijd openstond voor problemen van persoonlijk en zakelijk belang. De Vlissingse direc teur bood een set tuinstoelen aan. De Wild werd verder toegesproken door de heren C. Hommel van de als ondernemingsraad fungerende DDC (Districts Diensten Commis sie) en N. van Tiggelhoven (Dien stencommissie Middelburg). Beiden gingen daarbij in op de verplaatsing van de hoofdzetel van het district van Middelburg naar Rossendaal. Dat betekent de verdwijning van het meerendeeel van de 140 arbeids plaatsen uit Zeeuwse hoofdstad. Hommel en Van Tiggelhoven waren allebei goed te spreken over de manier waarop de vertrekkende di recteur over deze kwestie overleg heeft gevoerd. Zij benadrukten de belangstelling van De Wild voor 'de mens in zijn werk'. Adjunct-directeur C. A. de Wolf, die als ceremoniemeester fungeerde, noemde hem een man die goed kan luisteren en na drie vragen tot de kern van de aan de orde zijnde problematiek is doorgedrongen. „Met kennis van zaken en inzicht hebt u de mensen in uw omgeving gestimuleerd, waarbij u duidelijk de leider van de ploeg bleef', aldus de heer Wolf. De heer De Wild dankte de sprekers voor de hem toegezwaaide lof en vergeleek zijn loopbaan met het uitrijden van een Elfstedentocht. „Het komt voor dat je moet klunen maar er zijn ook stukken waar je lekker door kunt rijden en het is prettig als er supporters aan de kant staan. Fijn zijn ook de toejui chingen aan de finish. Daarbij reken ik ook de waardering van de hoog ste baas, die vandaag tot uitdruk king werd gebracht met de konink lijke onderscheiding", aldus de heer De Wild. Deze was ook verheugd over het eindoordeel dat de verte genwoordigers van de dienstencom missies over zijn optreden gaven. Na afloop van de officiële bijeen komst werd een openbare receptie gehouden. Bijna duizend mensen maakten van de gelegenheid ge bruik de heer De Wild uit te zwaai- P. A. Wijn MIDDELBURG - De heer P. A. Wijn (46) is vrijdag geïnstalleerd als di recteur van het Postdistrict Mid delburg. Dat gebeurde tijdens de afscheidsbijeenkomst van zijn voorganger, de heer J. L. de Wild, in de Middelburgse schouwburg. De heer Wijn is in Roermond gebo ren en is sinds 1959 werkzaam bij de PTT. Tot 1963 werkte hij in zijn geboortestad, daarna van 1963 tot 1968 bij het postdistrict Utrecht. Na twee jaar op de Centrale Directie in Den Haag werkzaam te zijn ge weest, fungeerde de heer Wijn van 1970 tot met 1976 als adjunct hoofd marketing bij het posterijbedrijf. Vervolgens was hij twee jaar actief als secretaris-generaal van de we- reldpostzegeltentoonstelling Am- philex, waarvoor hij veel waarde ring kreeg, ook uit de kring van de filatelie. In 1977 volgde de benoe ming tot directeur centrale marke ting en in 1979 kreeg de heer Wijn de leiding van de loketdiensten, waar na hij met inagang van 1 juli in Middelburg benoemd is. De expositie van de Zeeuwse Kunstkring in de Grote Kerk in Goes werd vrijdag al direct na de opening door veel mensen bezocht. MIDDELBURG - Het nieuwe vakan tieschip voor zieken en gehandicap ten De Zonnebloem ligt tot dinsdag ochtend afgemeerd aan de Loskade in Middelburg. Tot die tijd wordt een deel van de Zeeuwse Zonnebloem- vrijwillig(st)ers op het schip rondge leid. Gistermiddag zond de KRO een directe radioreportage uit vanaf het schip. Zoals bekend is het schip be taald uit de opbrengst van de 1-2-3- actie, die het afgelopen jaar is gehou den. De Zonnebloem in Breda is een katho lieke organisatie die zich inzet voor zieken en gehandicapten. Eén van de activiteiten is het organiseren van bootreizen over Nederlandse en West- duitse wateren. Die reizen, waaraan ongeveer duizend gehandicapten en zieken per seizoen kunnen deelne men, beginnen op 30 juni. Tot die tijd wordt het schip in verschillende plaatsen in Nederland aan de in totaal ongeveer 35.000 Zonnebloemvrijwilli gers getoond. Vier weken geleden werd het schip overgedragen door de werf aan de reder De Zonnebloem. Vrijwilligers uit de regio"s Lemmer, Amsterdam, Utrecht, Kampen, Deventer en Mid delburg hebben het Zonnebloem schip inmiddels kunnen bewonderen. Die in de gebieden Den Bosch, Roer mond, Venlo en Nijmegen volgen nog. Het schip heeft 16,5 miljoen gulden gekost. De l'-2-3-actie bracht onge veer dertig miljoen op. Het resteren de geld wordt gebruikt om de exploi tatielasten te dekken, die worden geraamd op 3 miljoen gulden per jaar. Een vakantie van een week aan boord van het schip kost 1350 gulden. De patieiiten betalen echter maar 470 gulden. Het verschil wordt betaald uit het fonds waarin de meerop brengst van de actie is onderge bracht. Ook morgen (zondag) zendt de KRO een radioprogramma direct uit vanaf het schip. Daarbij gaat het om het programma "de ORK", dat tussen 13.02 en 15.00 uur te beluisteren is via Hilversum 3. Belangstellenden kun nen de uitzending bijwonen. Het schip is daartoe vanaf 12.15 uur toe gankelijk. Ton Zandkamp produ ceert het programma; de presentatie is in handen van Jeroen Keers. MIDDELBURG In de geruchtma kende zaak van de 'valsemunterij' in Zeeuwsch-Vlaanderen met het druk ken van valse biljetten van honderd dollar zijn vrijdag voor de rechtbank tegen drie betrokkenen ieder gevan genisstraffen van twee jaar geëist. Die biljetten werden overigens niet in Zeeuwsch-Vlaanderen gedrukt, maar in een dorpje even over de grens, vlakbij het Belgische SintN Niklaas. De valse dollarbiljetten werden wel wereldwijd verspreid. Er werd bij de behandeling van de zaak gesproken over tienduizend of mogelijk vijftig duizend biljetten. De twee voornaamste betrokkenen, de broers F. V. en J. V. uit Terneuzen, bleven nog even buiten schot (hoewel ze wel al in de gevangenis zitten), omdat hun advocaat op formele gron den kon bewerkstelligen dat de zaak werd aangehouden tot augustus dit jaar: er waren verschillende getuigen niet verschenen. Niet zonder respect werd overigens gesproken over het werk van de 42-jarige graficus P. van der L. uit Terneuzen, die de cliché's had gemaakt voor het drukken van de honderd-dollarbiljetten. Het resultaat was bijna volmaakt. Toen de man in Middelburg door de rechter-commis- saris werd gehoord en er diverse ex emplaren van dit type biljetten op de tafel van de onderzoeksrechter wer den gedeponeerd, kon er geen enkel verschil worden vastgesteld. Het was vakwerk. Officier van justitie mr T. H. W. Stein, met gevoel voor kunst en een goed produkt, moest in zijn requisitoir vaststellen: „Het was een goed falsifï- caat, er zijn ruim tienduizend biljet ten aangetroffen over de hele wereld". De officier wilde wel mede overwegen, dat de graficus na een faillissement met een schuldenlast bleef zitten, maar dat hij toch als topman in zijn vak in zijn onderhoud had kunnen voorzien. Voor Van der L. bepleitte advocaat mr D. Olie uit Goes, dat zijn cliënt in een roes had geleefd en dat hij wel een hoofdrol had vervuld, maar in wezen in een ondergeschikte positie. Er werd druk en dwang op hem uitgeoefend en zo werd Van der L. in wezen misbruikt. Men had zijn tech nische kennis nodig en Van der L. wilde los komen uit zijn financiële zorgen. Het bracht hem alleen maar ellende. Er werden telefoongesprekken afge luisterd door de politie en mr Olie vond dat in strijd met een behoorlijke rechtsvoering, zodat het bewijs on rechtmatig zou zijn verkregen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak in deze zaak, evenals in die van de Amsterdammers L. A. en D. P., die er ook bij betrokken waren. Ze werden in Terneuzen betrapt met twee kilogram amfetaminen. Ze had den ook valse dollarbiljetten willen kopen bij de gebroeders V. in Terneu zen en hadden ook het voornemen met twee kilogram amfetaminen en 25 kilogram van een andere grondstof een mengsel te maken, dat op cocaïne moest lijken en dat op de markt te brengen. Bij P. werd een complete apotheek gevonden met verdovende middelen. Tegen alle drie de betrok kenen werd dus twee jaar gevangenis straf geëist, maar de hoofdverdachten uit Terneuzen moeten eerst in augus tus terecht staan. MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de provincie is bereid de stichting FIOM-Zeeland (stichting tot hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap) nog een keer financieel te steunen. Men stelt de staten voor over 1985 ongeveer 5 procent van de rijksbijdrage te ge ven; dat komt neer op ruim 9 mille. Gs komen tot het voorstel ondanks het feit, dat men vorig jaar voor het laatst provinciegeld gaf. Omdat er allerlei geharrewar is geweest over de vraag of het FIOM landelijk dan wel via de gemeenten moest worden be deeld, bleef er onzekerheid. In de ontwerp-welzijnswet is de organisatie weer onder de hoede van de gemeen ten gesteld, per 1986. Tot zolang valt ze onder het rijk, dat echter maar 95 procent bijdrage geeft. Doordat FIOM met deze problemen te maken kreeg, willen gs alsnog een bijdrage over 1985 bevorderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11