IN DE VRUDAGKRANT: Il\\\ Den Uyl 'onzorgvuldig' over koopkracht en nivellering Kamercommissie wil inzage nog 8 belastingdossiers Benzine cent goedkoper IMIIIRIOI vandaag Hoge Vaderdag kortingen. Vader en zoon tweemaal gekaapt in twee dagen ROE RUTTEN: MEER WERKGELEGENHEID PSD SHELL ONTKENT STERKE DALLNG Reserve De weg naar nieuwe kerncentrales Minder wind !8e jaargang no. 138 ijdag 14 juni 1985 Professor contra dieetjungle vrijdagkrant CDA-program Hagelschade Kantine dicht mui Al Elektrisch gereedschap 20% KORTING Stoelhoezen 30% KORTING V Wisselend, bewolkt en een enkele bui. Middagtemperatuur vijftien graden. Een matige noordwestelijke wind. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE )NDEN, (AP) - De Amerikaanse professor Landrey Slade heeft donderdag ■Haard dat hij wel "genoeg had van vliegen" nadat hij met zijn zoon isdag en woensdag betrokken was geweest bij twee kapingen, der en zoon Slade waren als passagier aan boord van het vliegtuig van de rdaanse luchtvaartmaatschappij ALIA dat dinsdag in Beiroet door zes 'ieten gekaapt werd en na 29 uur na vrijlating van de passagiers opgeblazen rdDe Amerikanen gingen vervolgens aan boord van een vliegtuig van de ianese Middle East Airlines die woensdag kort voor een landing in Cyprus kaapt werd door iemand die zei dat hij Palestijn was. De man gaf zijn .ping gauw op. et was een ongewone ervaring om het zachtjes te zeggen," sprak professor ade die van de tweede kaping echter amper iets gemerkt had.. "Niemand had i ^per de cockpit zien binnengaan en we merkten het pas tóen we op Cyprus nkwamen, maar hij werd ontwapend en er waren geen problemen meer." 'mSLÊ!*?. f- lp5 Éw Drs. J. M. den Uyl DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Joop den Uyl heeft donderdagavond erkend dat hij zich 'kennelijk' onzorg vuldig heeft uitgelaten over verdergaande nivellering en verbetering van de koopkracht van de laagstbetaalden. Voor de NOS-radio zei Den Uyl niet verwacht te hebben dat zijn fractie in de Tweede Kamer en de FNV zo negatief zouden reageren op zijn interview met het Vrije Volk waarin hij deze uitspraken deed. Den Uyl zei niet zonder meer te streven naar verdere nivellering. Hij had bedoeld te zeggen dat het niet uitgesloten is dat de inkomensverschillen tussen mini mum en anderhalf keer modaal nog kleiner zouden worden. „Als het even kan niet nivelleren. Maar misschien moet het wel. De marges zijn klein en het proces is moeilijk beheersbaar." De PvdA-leider, wees erop dat een nieuw kabinet alles op alles zal moeten zetten om vanaf 1986 een economische groei te bereiken van minstens drie procent per jaar. De fractieleiders De Vries (CDA) en Nijpels (WD) verwe ten Den Uyl 'terug te vallen op de oude fout' door zich rijk te rekenen. „De tijden van Sinterklaas zijn weer terug," aldus Nijpels. De Vries wees erop dat Den Uyl de oude stokpaarden weer van stal had gehaald. conomie groeit veel nelier dan verwacht DEN BOSCH (GPD) - De Nederlandse economie groeit momenteel veel sneller dan verwacht werd. Zelfs recente cijfers van het Centraal Planbureau zijn inmiddels al weer achterhaald. Dit zei professor dr F. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, donderdag tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Maatschappij van Handel en Nijverheid. PZC Het CNV vraagt duidelijke uit spraken van het CDA over ombuigingen in een volgende kabinetsperiode. PAGINA 5 ABVAIKABO vindt dat minis ter Smit te weinig overleg heeft gevoerd over de PSD-proble- maiek: de bond heeft over deze zaak bij de Ombudsman een klacht ingediend. PAGINA 9 De fruittelers lijden zwaar on der de hagelbuien van de afge lopen weken, maar de exacte omvang van de schade staat nog niet vast. PAGINA 11 De kantine van de voetbalver eniging Groede moet een maand dicht wegens overtre ding van de regels voor slui tingstijden. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Bin.- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 Rutten zei dat het algemene economi sche klimaat sinds 1980 voor onderne mingen aanzienlijk is verbeterd. De winsten zijn sinds 1981 met zo'n 85 procent gestegen en liggen daarmee op hetzelfde niveau als in de jaren voor de eerste oliecrisis, 1971 tot 1973. Verder was de import van investe ringsgoederen gedurende de eerste maanden van dit jaar ongeveer vijftig procent hoger dan in dezelfde periode van vorig jaar. Voor het bedrijfsleven blijven de vooruitzichten gunstig, ook voor de komende jaren. De winsten, de inves teringen en de werkgelegenheid zul len relatief sterk blijven stijgen. Deze ontwikkeling wordt in de hand gewerkt, doordat de Nederlandse loonkosten in vergelijking met de buitenlandse concurrenten achter zijn gebleven. Het is volgens Rutten mogelijk in de komende kabinetsperiode de lasten voor de burger te verlagen zonder dat het overheidstekort of de collectieve voorzieningen in de knel komen. Een nieuw kabinet kan zodoende de kooD- kracht voor ambtenaren en uitke ringstrekkers op peil houden. Tegelij kertijd kan het beslag van de overheid op het nationale inkomen dalen van zestig procent nu tot 50 procent in 1990. Met zijn opmerkingen mengde Rutten zich in de actuele discussie over de lastenverlichting in 1986. Hij wees er daarbij op dat er vele aanwijzingen zijn dat de combinatie van verminde ring van collectieve lasten, loonmati ging en behoud van koopkracht zeer gunstig is voor de economische groei en de werkgelegenheid. Daarbij hoeft het financieringstekort niet belast te worden, stelde hij vast. Rutten gelooft echter niet dat bin nenkort een nieuwe periode van hoog conjunctuur zoals in de jaren zestig voor de deur staat. Eerder valt een vergelijking te trekken met de jaren vijftig, toen met grote inspanningen en offers de basis voor de latere welvaart werd gelegd. Net als in die periode moet het herstel van volledige werkgelegenheid de centrale doelstel ling zijn van werkgevers, vakbonden en de overheid. Omdat het klimaat voor de onderne mingen in de komende jaren gunstig zal blijven, kan volgens Rutten de overheid een aantal faciliteiten voor het bedrijfsleven verminderen. Zo moet de steunverlening verder gera tionaliseerd worden, omdat er voor bedrijven niet langer sprake is van een noodsituatie zoals in het begin van de jaren tachtig. Nu al is de steun aan zwakke bedrijven en sectoren drastisch verminderd, maar in de ko mende jaren zijn verdere aanpassin gen mogelijk. FNV-voorzitter Wim Kok pleitte op dezelfde bijeenkomst juist voor meer mogelijkheden om bedrijven indivi dueel te steunen. Hij kreeg daarvoor ondersteuning van Shell-topman G.A. Wagner. Beiden zijn voorstan der van de invoering van een kader wet waarin de steunverlening gere geld wordt. Een dergelijke wet moet verhinderen dat het beleid een 'zwal kend en onstandvastig karakter' krijgt, aldus Kok. •i AMSTERDAM (ANP) - Onder de leuze „Stop de politie ke moorden in Indonesië" hebben een paar honderd mensen donderdagavond gedemonstreerd tegen de dreigende executie van communisten en vakbondslei ders in Indonesië. De betoging, gehouden op initiatief van de afdeling Amsterdam van de ambtenarenbond ABVAIKABO, was tevens een protest tegen de executie van de vakbondsleider Mohammed Munir na zeventien jaar gevangenschap, vorige maand. De betogers eisten dat het gemeentebestuur van Am sterdam de banden met Indonesië opschort en optreedt tegen de dreigende executies, zowel bij de Indonesische machthebbers als de Nederlandse regering. TEGELEN (ANP) Bij de overhaaste ontruiming van een wijk van het Limburgse Tegelen waar een bom uit de tweede wereldoorlog ligt was een van de bewoners rechtsdonderdag zijn vogeltje vergeten. Dank zij de hulp van twee politiemensen in burger (links) kon de man met een gerust hart naar het opvangcentrum vertrekken, waar de 250 wijkbewo ners verblijven tot zij elders ondergebracht kunnen worden. Bijna een week eerder dan de bedoeling was, werd gisteren een begin gemaakt met de voorbereidingen voor het demonteren van de 500 pond zware Britse bom. In de loop van vandaag wordt het eerste onderzoek afgerond en daarna kan het onschadelijk maken beginnen. Naar verwachting kunnen de bewoners zondag naar hun huizen terugkeren. Tot die tijd wordt de wijk bewaakt door ongeveer 150 ME'ers. DEN HAAG (ANP) - De Kamercommissie voor financien wil op korte termijn nog acht dossiers van belastingplichtigen inzien, waarbij staatssecretaris Koning zich -al of niet na een gesprek met de betrokkene- persoonlijk met de aanslag heeft bemoeid. Commissievoorzitter Joekes deelde dit donderdag mee op een persconferentie. De commissie heeft op haar verzoek van het departement van financien een vertrouwelijk overzicht gekregen, waarin wordt aangegeven in hoeveel gevallen de bewindslieden op finan cien over een reeks van jaren zijn afgeweken van een beslissing van de inspecteur. De opgevraagde dossiers hebben alle betrekking op de periode waarin Koning aan het bewind is. De dossiers, die de commissie uiterlijk dinsdag in haar bezit wil hebben, laten zich volgens Joekes in verschil lende categorieën onderscheiden. In de eerste plaats heeft de commis sie het dossier opgevraagd van de oud-Commissaris van de Koningin in Gelderland, mr Geertsema. Daar naast wil zij nog vier dossiers inzien, waarbij de staatssecretaris een be slissing heeft genomen over de aan slag, al dan niet na een persoonlijk gesprek. (Advertentie) LAATSTE NIEUWS We hebben voor u sperziebonen in het zonnige Italië laten telen. De eerste zijn net binnen. Komt u ze maar eens bekijken. En ze zijn nog goedkoop ook Sperziebonen, 500 gram 1.75 Geldig I/in zaterdag 15 juni a s ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van super- en normale benzine gaan mor gen, zaterdag, met één cent omlaag als gevolg van de gedaalde noterin gen op de internationale markt van olieprodukten. Super kost dan 1,96 gulden (zelftank) per liter en normale benzine 1,89 gulden per liter, zo is donderdag in Rotterdam bekend ge maakt. De prijzen kunnen tengevolge van plaatselijke omstandigheden lo kaal verschillen. Secretaris J. Oskam van de Vereni ging van Olie- en Kolenhandelaren NOVOK heeft donderdag gezegd dat de benzineprijzen de komende 4 tot 6 weken waarschijnlijk met ongeveer 10 cent zullen dalen, omdat de zomer- vraag vanuit Amerika dan zal zijn teruggelopen, waardoor de noterin gen op de vrije markt zullen dalen. Een woordvoerder van de Shell noem de een dergelijke forse daling 'uiterst onwaarschijnlijk'. Suggesties dat de prijzen op de vrije markt bezig zijn in elkaar te klappen werden 'volledig uit de lucht gegrepen' genoemd. Ondanks de produktie- en prijs- schommelingen hebben de olie-ex- porterende landen een totale devie zenreserve opgebouwd van 400 mil jard dollar (ongeveer 1760 miljard gulden), zo hebben het blad Petro leum Economist en de Bank of Eng land donderdag bekendgemaakt. De Britse bank heeft een studie ge maakt waaruit blijkt dat dit enorme bedrag van grote invloed kan zijn op de financiële wereldmarkten. Doordat het geld voor meer dan de helft uit de zogeheten liquide middelen bestaat kunnen verschuivingen in het geld dat binnenkomt of uitgegeven wordt in belangrijke mate onevenwichtig heid op die markten bijdragen. Uit de studie blijkt dat de deviezenreserve vooral na de oliecrisis van '73-'74 explosief gegroeid is. De Bank of England kon slechts van ruim een derde van het totaalbedrag van 400 miljard achterhalen waar het geïnves teerd is. De twintig geïndustrialiseer de landen waar voor ongeveer 140 miljard dollar (ongeveer 616 miljard gulden) is gedeponeerd hebben vol gens de studie 'onmiddellijk' te ma ken met schommelingen in de beta lingsbalans van de olie-exporterende landen. Voorts heeft de commissie drie dos siers opgevraagd die aan Koning zijn voorgelegd via de Commissie voor de Verzoekschriften van de Kamer. Het is de commissie op dit moment nog niet bekend op welke personen deze laatste zeven gevallen betrek king hebben. Een „doublure" met de zaak-Geertsema is dan ook mogelijk, aldus Joekes. De Kamercommissie wil volgende week donderdag, na bestudering van de dossiers, opnieuw overleg voeren met Koning. Dat gebeurt deels achter gesloten deuren, deels in de openbaar heid. Het besloten overleg heeft be trekking op de individuele zaken. Het openbare gaat over de vraag of de staatssecretaris in deze gevallen en dat van AVRO-directeur Van de Linde heeft gehandeld binnen zijn bevoegdheden. De commissie wil in de laatste week voor het zomerreces van de Kamer, dat eind deze maand begint, een plenair debat aan de zaak wijden. Joekes onderstreepte dat dat in het belang van het parlement, de staats secretaris zelf en de publieke opinie dringend gewenst is. De Kamer zal in het debat een voorlo pig oordeel moeten vellen op basis van de bestudeerde, individuele ge vallen. De meer alegemene discussie over de bevoegdheid van de staatsse cretaris zal na de zomervakantie van de Kamer aan de orde komen. (Zie ook pagina 5) Compromissen sluiten, zelfs standpunten veran deren is in het politieke be drijf al lang geen ongewone zaak. Het gebeurt op alle niveaus: landelijk, provinciaal en plaatselijk. Regeren is óók met de tijd meegaan. Het gaat er slechts om welke accenten het beleid moet krij gen. De tijden veranderen en de men sen met hen. Wat is goed voor het land, de streek of de gemeente? Een zichzelf respecterend politicus heeft het antwoord op die vraag. Wie de geschiedenis rond de eventuele bouw van een tweede kernenergiecentrale in Borssele voor de goede orde: er staat nog slechts één zo'n centrale er nog eens op naleest, ziet een voort durend veranderende opstelling van de politiek, variërend van ja tot neen om vervolgens weer bij ja tegen uit breiding van kernenergie te eindigen. Twaalf jaar geleden was de bouw van een tweede kerncentrale al aan de orde. Ook toen stonden de energie prijzen in het centrum van de politie ke belangstelling. Nationale energie- politiek en tarieven-politiek blijven hun rol spelen. Het bedrijfsleven, zo als uit de standpuntbepaling van de Industriegroep Midden-Zeeland blijkt, is veel gelegen aan een lage stroomprijs uit een oogpunt van con- currentieoverwegingen. De politiek reageert nu weer anders dan acht jaar geleden. De motie van de staten van Zeeland van 21 oktober 1977 'geen uitbreiding van het nucleair vermo gen in Zeeland' is aan revisie toe. Deze week kwam het meerder heidsstandpunt van gedeputeer de staten van Zeeland naar buiten: één of twee kerncentrales in Borssele erbij ontmoet geen bezwaar, voorop gesteld dat het parlement een positie ve beslissing neemt. Die meerderheid wordt gevormd door CDA en VVD; de twee PvdA-gedeputeerden zijn vier kant tegen. Het CDA-standpunt bete kent een zwenking van honderdtach tig graden. Acht jaar geleden vonden de christen-democraten, toen ge steund door de PvdA en de PPR dat de bouw van verdere centrales in Zeeland moest worden afgewezen. De VVD, gesteund door SGP en GPV, hield ook toen al staande dat er best méér kernenergiecentrales mochten komen. Inmiddels heeft ook de meer derheid van het college van b. en w. van Borsele zich geconformeerd aan het standpunt van het provinciaal bestuur. De bedoeling liegt er niet om: er zijn politieke krachten aan het werk die aansturen op een tweede (en misschien wel derde) kernenergiecen trale in Zeeland. Aan de indruk kan niet worden ontkomen, dat minister Van Aardenne van economische za ken op de achtergrond de regie heeft gevoerd. Voor Zeeland was de beslis sing van de staten van Brabant om Moerdijk naar voren te schuiven als vestigingsplaats voor een tweede kernenergiecentrale een extra aan sporing een standpunt in te nemen. Immers de minister van economische zaken had al laten doorschemeren dat provinciale en gemeentelijke initiatie ven Den Haag uiterst welgevallig zijn. De tijd dat heel Nederland sterk afwij zend stond tegenover nieuwe kern centrales, gaat voor bepaalde provin cies althans voor de meerderheid van de politiek daar niet meer op. Toch heeft het CDA wat uit te leggen aan de kiezers: waarom nu wel kern energie, terwijl acht jaar geleden het sein zo duidelijk op rood stond? Toen werden de bevolkingsnormen uit het Aanvullend Schema Elektriciteits voorziening (ASEV) en het probleem van het radio-actieve afval aangegre pen om neen te zeggen tegen uitbrei ding. Op deze punten is weinig veran derd vergeleken met acht jaar gele den. Is de staten van Zeeland zich 20 ..september over het voorstel van gedeputeerde staten zullen uitspre ken zal de oppositie daar ongetwijfeld op wijzen. Overigens is tegen die tijd het standpunt van de Tweede Kamer bekend. Volgende week debatteert de Kamer over de uitbreiding van het aantal kerncentrales in Nederland. Met twee potentiële kandidaten voor nieuwe centrales neemt de regering een ijzersterk standpunt in. Het is volstrekt duidelijk dat de kwestie van de veiligheid alle fracties sterk zal bezighouden, maar het is nauwelijks te verwachten dat het CDA en zeker niet de WD nog aarzelingen zullen hebben. De uitkomst van de Brede Maatschappelijke Discussie, die wees op afwijzing van kernenergie, speelt nauwelijks een rol. Dat is, hoe spijtig die constatering ook is voor de tegen standers van kernenergie, een gepas seerd station. Het politieke klimaat voor uitbreiding van kernenergie is in jaren niet zo gunstig geweest. Nu zowel Brabant als Zeeland voor uit breiding opteren lijkt de tijd na twaalf jaar rijp een besluit te nemen. En zo te zien is er wel een kamermeerderheid te vinden voor de bouw van één of meer nieuwe kerncentrales. Dim (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1