Spanje en Portugal officieel lid EG de ri>V vandaag Schaduw op verdrag Sji'ieten blazen vliegtuig op Geld voor contra's in Nicaragua Ton minder belasting voor mr Geertsema GRAANPRIJZEN INZET Groeihormonen NA VRIJLATING GIJZELAARS Winst Dow Bruce in Kuip autn adria Vandaag... op pagina 23 Aanhoudend te koud jaargang no. 137 onderdag 13 juni 1985 EG in problemen door Duits veto (Van onze correspondent) UXEMBURG - West-Duitsland heeft woensdag zijn veto itgesproken over het voorstel om de graanprijzen in de luropese Gemeenschap te verlagen. Minister Ignaz Kiechle ond tijdens de landbouwraad in Luxemburg de voorgestelde erlaging met 2 procent onaanvaardbaar. loor dit besluit is een akkoord over e graanprijzen voor het landbouw- iar 1985/1986 onmogelijk geworden, 'evens heeft de Westduitse regering iet deze houding voor een regelrech- i politieke crisis in de EG gezorgd, ie de topconferentie van de Europese egeringsleiders, eind deze maand in lilaan, sterk zal beinvloeden. )e Europese Commissie, het dage- jks bestuur van de EG, had aanvan- elijk een verlaging van de graanprijs iet 3,6 procent voorgesteld. Kiechle erzette zich daar hevig tegen en lokkeerde gedurende de afgelopen ïaanden zeven langdurige vergade- ingen van de landbouwministers ver de prijzen. liteindelijk kwam landbouwcommis- aris Frans Andriessen met een verla- ing van 1,8 procent uit de bus. Ook at bleek voor Kiechle niet te verte en. Zijn maximum lag bij 0,9 procent, laar daar kon Andriessen niet meer kkoord gaan. De andere negen EG- anden waren wel voor een verlaging iet 1,8 procent. 'ot een stemming over dat laatste oorstel kwam het woensdag in de andbouwraad echter niet. Nadat linsdagavond en woensdagochtend angdurig overleg was gevoerd wilde le Italiaanse voorzitter van de land- louwraad, minister Filipo Pandolfl, roensdagmiddag wel tot stemming ivergaan. Maar Kiechle riep voor de stemming het 'vitaal belang' van Duitsland in, een formule die in feite neerkomt op een veto. Groot-Brittannië, Frank rijk, Ierland, Denemarken en Grie kenland verklaarden uiteindelijk de Duitse houding te respecteren, hoe wel zij het wel eens waren met de graanprijsverlaging. Het was voor de eerste keer dat Duitsland zich op het akkoord van Luxemburg uit 1966 beriep. Landbouwminister ir. Gerrit Braks noemde de Duitse stellingname 'be treurenswaardig en niet gerechtvaar digd'. Hij zei grote problemen in de EG te vrezen, zeker na toetreding van Spanje en Portugal. De kleine Benelux-landen die het ve to-gebruik afwijzen, dreigen straks de speelbal te worden van de anderen, aldus Braks. Hij putte hoop uit het feit dat Italië tot nog toe steeds dezelfde koers heeft gekozen. Braks herhaalde zijn eerdere uitspraak dat het veto van de Bondrepubliek 'het begin van het einde' van het gemeen schappelijk beleid kan betekenen. Wat nu met de graanprijzen gaat gebeuren is nog niet zeker. In theorie zouden de negen landen (zonder West-Duitsland) kunnen besluiten om toch elk afzonderlijk de voorge stelde prijsverlaging door te voeren. Het meest waarschijnlijk is echter dat de regeringschefs op 28 en 29 juni zich met dé problematiek van de graanprijzen zullen moeten bezig houden. (Zie oofc pagina 3j BEIROET Een explosie scheurt de cockpit open van de gekaapte Boeing 727. De sji'itische kapers wisten in de verwarring te ontkomen.. LISSABON/MADRID (DPA/UPI/AFP) - In Madrid en Lissabon hebben woensdag regeringsleiders en ministers van alle lidstaten van de Europese Gemeenschap de toetredingsverdragen ondertekend waarmee Spanje en Portugal officieel lid zijn geworden. PZC De twee landen werden lange tijd door dictatoriale regimes bestuurd en leefden gedurende die periode een geïsoleerd bestaan binnen Europa. Met de overgang naar de democratie (voor Portugal 11 jaar geleden en voor Spanje 8) begon de langzame toenade ring tot de andere Europese landen, die nu is uitgemond in de onderteke ning van de verdragen op grond waar van de twee staten 1 januari 1986 volledig lid zullen zijn van de EG. De Gemeenschap zal dan zijn uitgebreid van 10 tot 12 lidstaten. In Lissabon vond de ondertekening van het Portugese toetredingsverdrag plaats in de tuin van het hiëronymie- tenklooster Don Jeronimos. Van de huidige tien lidstaten lieten Frankrijk, België, Denemarken, Ne derland (premier Lubbers), Ierland en Italië zich door hun regeringsleiders vertegenwoordigen. Voor West-Duits land, Groot-Brittannië, Griekenland en Luxemburg waren de ministers van buitenlandse zaken aanwezig. Het gezelschap vloog 's middags naar Madrid. Daar vond de ondertekening van het Spaanse toetredingsverdrag plaats in de „zuilenzaal" van het koninklijk paleis. De meer dan 1000 pagina's tellende toetredingsverdragen moeten nu door de nationale parlementen van de huidige en toekomstige EG-staten en door het Europees parlement in Straatsburg worden bekrachtigd. Over de toetreding van Spanje en Portugal is acht jaar lang moeizaam onderhandeld. Met hun komst wordt de EG het grootste handelsblok ter wereld. (Van onze correspondent MADRID - De Baskische terreuror ganisatie ETA-Militar heeft giste ren een sombere schaduw willen werpen op de feestelijke plechtig heden in Madrid rond de onderte kening van het toetredingsverdrag van Spanje tot de EG. Bij twee aanslagen, die met een tussenpoze van nog geen vijf uur plaatsvon den, vielen vier doden en acht gewonden. Rond 10 uur werd in Madrid kolo nel Vicente Romero en zijn chauf feur in koele bloede doodgescho ten. De drie daders wisten te ontkomen in een auto, die kort daarop in een parkeergarage van een groot wa renhuis werd aangetroffen. Toen een aantal agenten de auto wilde inspecteren, ging plotseling een lading springstof af, die in de kofferbak verstopt zat. Eén agent werd op slag gedood, een ander ernstig gewond. Zeven andere agenten moesten met vergiftigings verschijnselen, als gevolg van de intense rookontwikkeling, in een ziekenhuis worden opgenomen. Gistermiddag sloeg de ETA op nieuw toe, dit keer in Baskenland. Rond drie uur werd een brigadier van de Spaanse marine in Portuga- lete bij Bilbao met een schot ver moord. Foto: Een aan zijn arm gewonde politieman wordt naar een ambu lance gebracht. BEIROET/LARNACA (RTR/UPI/AFP) - Libanese sji'itische kapers hebben woensdag op het vliegveld van Beiroet een Jordaans passagiersvliegtuig opgeblazen na de passagiers en bemanning te hebben vrijgelaten. De gijzelaars, onder wie de Zweedse gezagvoerder Ulf Sultan, werden uit het toestel van de maatschappij Alia gevoerd kort voor de kapers in de cockpit granaten tot ontploffing brachten en de volgetankte Boeing 727 met machinegeweren in brand schoten. De kapers hebben vermoedelijk in de verwarring met een jeep het vliegveld kunnen verlaten. Een Alia-woordvoerder zei dat de Jor daanse luchtvaartmaatschappij alle vluchten op Beiroet om veiligheidsre denen voor onbepaalde tijd heeft op geschort. De kapers zijn kennelijk niet aange houden voor hun actie. Volgens ge zagvoerder Ulf Sultan „reden ze voor ons weg van het vliegtuig onder begeleiding". „Ik had niet de indruk dat ze werden gearresteerd, maar dat ze onder vrienden waren". Het toestel dat dinsdagochtend werd gekaapt en na omzwervingen 's avonds weer in Beiroet terugkeerde steeg woensdagochtend 01.45 uur weer van Beiroet op nadat de kapers zes Libanese passagiers lieten gaan en dreigden het op te blazen als de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Chadli Klibi niet naar Libanon kwam. De kapers lazen een verklaring voor waarin zij eisten dat alle Pale stijnse strijders uit de kampen werden weggevoerd en naar Tunesië en ande re Arabische staten werden gedepor teerd. Bij de strijd om de kampen zijn zeker 520 mensen omgekomen en 2.200 gewond. De kapers beschuldig den leden van de Liga ervan zelf betrokken te zijn geweest bij eerdere moorden onder Palestijnen. Een man die woensdagmiddag een Libanees vliegtuig kaapte is op het vliegveld van Larnaca, op Cyprus, overgestapt in een toestel van de Jordaanse maatschappij Alia dat naast het eerste vliegtuig was gepar keerd. Hij heeft de gijzeling van de bemanning opgegeven. Dit hebben luchthaven-functionarissen meege deeld. De kaper is een ongeveer 25-jarige Palestijn met Libanees paspoort die wraak wilde nemen op de kaping door Libanese sji'itische moslims van een Jordaans vliegtuig. WASHINGTON (RTR) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag in eerste lezing een bedrag van 27 miljoen dollar gevo teerd voor humanitaire hulp aan de Contras in Nicaragua opstandelin gen die tegen het Sandinistische be wind vechten. De stemming van 248 vóór en 184 tegen betekende een grote overwin ning voor president Reagan en een nederlaag voor democraten in de op positie, die de meerderheid hebben en vinden dat de Midden-Amerika-poli- tiek van de president de Verenigde Staten naar oorlog leidt. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempe- ratuur 13 graden. Een harde tot stormachtige noordwensten wind, in de avond iets afnemend. Ruim 48.000 toeschouwers ga ven Bruce Springsteen gister avond in de Rotterdamse Kuip een enthousiast onthaal. PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) - De Arnhemse belastinginspectie heeft een belastingaan slag en een boete van in totaal f 125.000, die waren opgelegd aan oud-WD minister en tegenwoordig Eerste-Kamerlid mr. Geertsema, met een ton verlaagd. Dat gebeurde, nadat mr Geertsema 'een briefje' naar zijn partijge noot staatssecretaris Koning (financiën) had geschreven. De staatssecretaris kwam vorige week in opspraak, omdat hij de belas tingaanslag van AVRO-directeur Wi- bo van de Linde met bijna 20.000 gulden verlaagd had. Dat gebeurde tegen het advies van de betrokken belastinginspectie in Haarlem. De vaste Kamercommissie voor finan ciën stelt inmiddels een onderzoek in naar deze zaak. Vandaag (donderdag) komt de commissie bijeen waarbij ze zich zal beraden over de verdere af handeling van de zaak-Koning. Mr. Geertsema zegt deze week in het weekblad Vrij Nederland dat hij de staatssecretaris had benaderd, om dat hij zich wat onrechtvaardig be handeld voelde. Hij vroeg de bewindsman zijn zaak opnieuw te willen bekijken. Uit het artikel in het weekblad blijkt niet of de bewindsman zich daadwerkelijk met deze kwestie bemoeid heeft. Afge lopen zaterdag ontkende Geertsema op een bijeenkomst in Amerongen dat hij door Koning was „gematst". De Arnhemse inspectie had Geertse ma een navordering en boete van totaal f 125.000 opgelegd, omdat zijn vrouw geen loonbelasting had afge dragen voor personeel dat zij placht in te zetten tijdens culturele evenemen ten op kasteel Middachten. Dat ge beurde in de periode dat Geertsema commissaris van de koningin in Gel derland was. Tegenover de belasting dienst weigerde mevrouw Geertsema de namen van het tijdelijke personeel te noemen. De familie Geertsema diende een be zwaarschrift in tegen de met boete verhoogde aanslag bij de Arnhemse belastinginspecteur, F.W. Wormer. Deze verwierp het bezwaarschrift, maar uiteindelijk hoefde Geertsema Geertsema vorige maand slechts 25.000 gulden te betalen. Wormer weigert ondertussen verder in te gaan op vragen van Vrij Nederland. Volgens hem moeten mr. Geertsema en zijn belastingconsulent precies weten wie vanuit het departe ment geregeld heeft dat de aanslag verlaagd werd. Directeur-generaal Boersma van het ministerie van financiën ontkent ech ter dat het departement bij deze zaak betrokken is. „Er is geen advies uitge gaan. De heer Geertsema is ontvan gen door de voormalige directeur- generaal, is verwezen naar de inspec teur in Arnhem en daarna is er op Financiën niets meer over deze zaak gehoord. Het is een beslissing van de inspecteur zelf geweest." De toenmalige directeur-generaal be lastingen, C.J. Sleddering, die over deze zaak in aanvaring zou zijn geko men met staatssecretaris Koning wei gert op de kwestie in te gaan. Volgens Geertsema heeft er een gesprek tus sen hem en Sleddering plaatsgevon den, waarbij de directeur van de Arn hemse belastinginspectie, A.A. Thie aanwezig was. Volgens Geertsema weigerde Sledde ring wat voor hem te doen. De oud-commissaris van de koningin zegt verder nooit een argument te hebben gehoord waarom na ander half jaar zwijgen de aanslag alsnog met een ton werd verlaagd. In die periode sprak mevrouw Geertsema wel regelmatig met WD'ers over deze zaak, maar haar man beperkte zich tot het schrijven van 'een briefje' naar Koning. HEINKENSZAND B en w van Borsele hebben woensdag in een verklaring bekend gemaakt in meer derheid uitbreiding van het aantal kerncentrales op hun grondgebied te accepteren. Het college is bereid de daarvoor noodzakelijke planologische voorstellen aan de gemeenteraad voor te leggen, wanneer de kamer een positieve beslissing neemt ten aanzien van het uitbreiden van het aantal kerncentrales. B en w van Borsele volgen met deze beslissing het advies van de meerderheid van het college van gedeputeerde staten van Zeeland, dat dinsdag een soortgelijke beslissing nam(Zie pagina 13) Dow Chemical heeft het goede spoor weer te pakken: het bedrijf maakte vorig jaar een winst van ruim 300 miljoen gulden. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Bin.- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 ■X 'J De huidige controlemethode op de toepassing van groei hormonen in de kalvermeste- rij is onbruikbaar geworden. PAGINA 3 Bi) Auto Adria te zien. De Ford Scorpio, Een kasteel van een wagen Zo gedistingeerd, zo ruim, zo sterk. Ga maar kijken. Ga er maar eens in zitten en krijg dat gevoel van ,,my car is my castle" Ga er maar eens in rijden en ontdek zijn kracht en souplesse op de weg Daar is hij dankzij het elektronisch Anti Blokkeer Systeem zelfs bij gladheid met van af te krijgen Geen andere auto kan hem navertellen, dat hij als eerste standaard is uitgerust met dit veiligheidssysteem1 Ze hebben bij Ford geen luchtkastelen gebouwd, toen ze de Scorpio ontwierpen Ze hebben wel de meest vooruitstrevende technieken en duurzame materialen en constructies uit de ruimtevaart verenigd met alles wat ze van auto's wisten De Scorpio is hun meesterstuk Geen luchtkasteel, maar een auto die heel lang duurt Excellent, snel. veilig, comfortabel betrouwbaar Auto Adria presenteert dit paradepaard en kan uit ruime voorraad leveren Wie er vandaag daaruit een bestelt, kan er binnen drie werkdagen als eigenaar in rijden Zo is dat by Auto Adria1 westhavendijk 150 goes 01100 20440

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1