IN DE VRUDAGKRANT: PvdA-gedeputeerde mogelijk uit gs Brabant Tweever dienerswet dit jaar niet gewijzigd Schoo: na opzeggen verdrag hulp aan Suriname mogelijk UBBERS: WENS CDA IN KABINET BESPREKEN de PZC vandaag PZC Lubbers acht derde net uit STER mogelijk 1 Van Aardenne geen WIR-premie bij verlies Aanhoudend fris f!8e jaargang no. 134 aandag 10 juni 1985 Is de slager wel zuiver op de graat llVV vrijdagkrant Dringend beroep Minima Werkloosheid IN '86 WEL TEGEMOETKOMING Vismijn Beker Hoek FC Den Haag Jan Raas Haakmat Opklaringen en enkele buien, maxi mum temperatuur 14 graden, later afnemende west tot noordwesten wind. Vv Elke vrijdag ander nieuws. |eN BOSCH (ANP) - De fractie van Partij van de Arbeid in Provincia- Staten van Noord-Brabant over weegt de enige socialist in het Colle- van Gedeputeerde Staten, A. Irugman, terug te trekken. [anleiding hiertoe is de wijze waarop let College de plannen met betrek- ling tot de eventuele bouw van een kernenergiecentrale op het industrie terrein Moerdijk heeft gepresenteerd. Dat heeft gedeputeerde Brugman za terdagmorgen desgevraagd meege deeld. Nog voordat het parlement zich over de bouw van nieuwe kerncentrales heeft uitgesproken heeft het College van GS in meerderheid al aan de regering laten weten er geen bezwaar tegen te hebben als zo'n centrale wordt gebouwd op Moerdijk. Het Col lege heeft aan Provinciale Staten ge vraagd zich ook in positieve zin daar over uit te spreken. Gedeputeerde Brugman is net als de fractie van de PvdA tegen de bouw van een kerncen trale in West-Brabant. Brugman stelt dat de behandeling van het voorstel en de reactie van het College daarop bepalend is voor het besluit al dan niet deel te blijven uitmaken van GS. „Als de nu gevolgde procedure wordt goedgepraat denk ik dat de PvdA zich zonder meer uit het College zal terug trekken", aldus Brugman. oopkracht handhaven n collectieve sector JUSSUM (GPD) - Premier Lubbers reageert terughoudend op het pleidooi van CDA- Iractieleider De Vries op een partijraad om volgend jaar de koopkracht van ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers op peil te houden. De minister-president zei zaterdag dat Je wens van de grootste regeringspartij de komende maanden in het kabinet besproken zal vorden. Op Prinsjesdag zal blijken of aan het verzoek gevolg is gegeven. De WD heeft zich bij het voorstel van het CDA aangesloten. De liberale fractieleider Nijpels zei dat het voor nemen een 'goed vertrekpunt' is voor He discussie met het kabinet over het peleid voor 1986. „Het is een goede kaak dat CDA en WD het kennelijk bp dit punt met elkaar eens zjjn. Maar pmdat het flnancieel-sociaal-econo- nisch beeld voor 1986 nog onduidelijk moet voorzichtigheid betracht wor den bij het geven van absolute garan ties," aldus Nijpels. De Vries maakte zaterdagmiddag op de partijraad van het CDA in Bussum puidelijk dat volgens zijn fractie het kabinet in 1986 voor het eerst in deze beriode de koopkracht van ambtena ren, trendvolgers en uitkeringsgerech- jtlgden op peil moet kunnen houden. Tot nu toe zijn de bestedingsmogelijk heden voor deze groepen, die betaald worden uit de schatkist, elk jaar ver minderd. Werknemers uit het particu- lere bedrijfsleven konden daarente- ;en bijna elk jaar rekenen op een lichte vooruitgang. Uit de laatste berekening van het Dentraal Planbureau blijkt dat ook in 1986 particuliere werknemers er niet op achteruit zullen gaan. Voor de collectieve sector is het beeld voorals nog veel ongunstiger. Verwacht wordt dat zonder extra maatregelen hand having van de koopkracht onmogelijk zal zijn. Vandaar dat De Vries zater dag het kabinet zijn wensen op dit punt al voorlegde. In zijn 'dringend beroep' op het kabi net stelde De Vries vast dat volgend jaar de economie waarschijnlijk met ongeveer twee procent zal groeien. Volgens het ontwerp-verkiezingspro- gramma van het CDA zal het moge lijk moeten zijn om bij een dergelijke groei de koopkracht voor alle bur gers op peil te houden. Door handhaving van de koopkracht zou het kabinet niet alleen het succes van het eigen beleid onderstrepen, maar ook duidelijk maken dat het CDA-programma geen luchtkastelen belooft, aldus De Vries. Het is voor hem dan ook geen utopie meer dat de koopkracht op peil kan blijven van iedereen met een door de overheid verstrekt inkomen. In zijn rede vroeg De Vries het kabinet verder snel toe te zeggen dat de zgn. meerjarig echte minima (dat zijn huis houdens die al meerdere jaren van een minimum inkomen moeten rondko men) dit jaar kunnen rekenen op een aanvullende uitkering van 150 per gezin bovenop de al toegezegde 150 miljoen voor de gehele groep. „Ik vind de terughoudendheid van het kabinet op dit punt geen goede zaak". De Vries kondigde voorts aan dat zijn fractie in het laatste kabinetsjaar nog duidelijkheid wil krijgen over een aan tal politieke knelpunten. Dat betreft onder meer de Zuid-Afrika politiek. Het CDA vindt dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) in de ko mende weken zijn notitie over even tuele maatregelen tegen dat land naar de Kamer moet sturen, zodat de Ka- den HAAG (ANP) - De stichting Het Derde Net is zeer te spreken over de suggestie van premier Lubbers met betrekking tot de financiering van een derde net. De minister president zei afgelopen zaterdag op de CDA- partijraad in Bussum dat de belang stelling van adverteerders voor de ster-reclame dermate is gegroeid, dat daaruit mogelijk een derde tele visienet kan worden bekostigd. De stichting leidt hier, blijkens een reactie van voorzitter M. Sanders, uit af dat een derde net nu „werkelijk in zicht komt". Zij waarschuwt er echter voor dat het geld uit reclame-op brengsten niet mag worden gebruikt voor nog meer van hetzelfde, nog meer sport of amusement. mer nog voor de vakantie een besluit kan nemen over de te nemen stappen. Ook wil het CDA -in navolging van de VVD- snel weten wat het kabinet gaat doen met de wet gelijke behandeling. Dan kunnen Kamer en CDA duidelijk maken hoe zij tegen de anti-discrimi natie wetgeving aankijken. Dat geldt ook voor het vraagstuk van de eutha nasie, waarover in september het rap port van de Staatscommissie zal ver schijnen. BUSSUM (GPD) - Het CDA vindt dat de FNV te ver gaat door enkele miljoenen guldens beschikbaar te stellen voor een politieke voorlich tingscampagne onder de leden. Op de CDA-partijraad in Bussum sprak fractieleider De Vries over een 'af- scheidcadeau van drie miljoen' voor Wim Kok, de „waarschijnlijke opvol ger" van PvdA-leider Den Uyl. Pre mier Lubbers sprak over 'onze socia listische vakcentrale' FNV. Volgens De Yries is Kok een bekwaam bestuurder en onderhandelaar en zal hij zich stellig ontwikkelen tot een bekwaam politicus. Hij toonde zich jaloers over „de gift, die Kok mee krijgt als ondersteuning in zijn nieuwe functie", maar vindt wel dat CDA zijn eigen campagne moet betalen. Overigens kondigde Abva/Kabo-voor- zitter Van de Scheur zaterdag aan dat zijn ambtenarenbond nog eens drie miljoen gulden zal uittrekken voor een campagne onder de leden om niet op CDA of WD te stemmen. Voor de Vara-radio zei hij dat duidelijk moet worden dat elke ambtenaar of trend volger die op een van de huidige regeringspartijen stemt, onjuist han delt. Met nadruk wees De Vries eveneens op het naderbij komen van de datum van 1 november waarop besloten zal worden over de plaatsing van nieuwe kruisvluchtwapens 'en de bestaande kerntaken'. Het CDA zal voor de keuze blijven staan, waartoe midden vorig jaar besloten werd. De Vries toonde begrip voor de recente bijeen komst van CD A-atoompacifisten met gelijkgezinde Duitsers. „We zullen be reid moeten zijn ook te luisteren naar wat deze partijgenoten ons te melden hebben, zolang dat over en weer in een sfeer van loyaliteit gebeurt," al dus De Vries. Premier Lubbers ging in zijn afslui tende rede vooral in op de successen van het kabinetsbeleid. Hij wees erop dat voortzetting van het huidige be leid in de periode 1986-1990 uiteinde lijk zou kunnen leiden tot een snellere daling van de werkloosheid dan waar de FNV vanuit gaat. Lubbers denkt dat de werkloosheid in 1990 tot onder de 500.000 kan zijn gedaald. Daarbij hield hij de mogelijkheid open van 'accentverschuivingen' waardoor de lasten voor de burgers mondjesmaat verlaagd kunnen wor den. Lastenverlichting voor het be drijfsleven zal volgens Lubbers in een nieuwe kabinetsperiode minder nadruk behoeven. HILVARENBEEK (ANP) - Vorige week zondag stonden er op de Nederlandse wegen vanwege het prachtige zomerweer file's met een lengte van ongeveer 80 km. Een week later had het weer meer een winters karakter, met harde wind, regen en een temperatuur van 11 graden. Een triest beeld van de Beekse Bergen, bootjes aan de kant, een leeg meer en een zwarte lucht.... AMSTERDAM - Ongeveer 200jongeren van de Evange lische Omroep zijn zaterdag in groepjes van vier tot zes met bezems en andere schoonmaakmiddelen actief geweest in de Amsterdamse binnenstad. De in witte kledij gestoken jongeren noemden hun schoonmaak actie een dienstbetoon aan de hoofdstad. De EO-jeugd wilde aanvankelijk ook de Zeedijk onder handen nemen, maar zag daarvan af na felle protesten van onder andere de Junkiebond, Surinaamse organi saties, de Coomhert-liga, een advocatencollectief en prostituees. In verschillende verklaringen werd stel ling genomen tegen de wat wordt genoemd "religieuze bekeringsdrift" van de EO-jongeren: "Het schoonhou den van Amsterdam is in de eerste plaats een zaak van de Amsterdammers zelf'. Ook de politie in de hoofd stad was weinig gelukkig met een actie op de Zeedijk. DEN HAAG (GPD) - De twee rege ringspartijen CDA en VVD zijn het met het kabinet eens dat de tweever dieners-regeling dit jaar niet meer gewijzigd moet worden. Voor vol gend jaar wil de regeringscoalitie de huishoudens met een volledig eerste inkomen en een klein tweede inko men wel tegemoet komen. Het kabi net lijkt hiervoor ongeveer zestig miljoen ter beschikking te willen stellen. Dit is de uitkomst van een speciaal politiek overleg tussen de betrokken partijen en een kabinetsdelegatie. In de komende weken zal de aanvullen de regeling voor 1986 verder worden uitgewerkt. CDA en WD, die eerder haddenaangedrongen op een wijzi ging die al dit jaar van kracht zou kunnen worden, lieten zich overtui gen door een afwijzende reactie van staatssecretaris Koning (financiën). Volgens hem is de kwestie niet zo dringend dat direct stappen onderno men moeten worden. Bij wijze van compromis is besloten per 1 januari de belasting voor de tweeverdieners met een inkomen tot ongeveer 10.000 gulden iets te verlagen. Het overleg volgde op de vele kriti sche reacties die sinds de invoering van de derde fase van de tweeverdie nerswet bij de Tweede Kamer en op het ministerie zijn binnengekomen. Ook is duidelijk geworden dat vele duizenden part-timers ontslag heb- Arbeidsplaatsen De investe ringspremieregeling (IPR) heeft in de provincie Groningen gedurende de periode 1979 tot 1984 in totaal 3.500 arbeidsplaatsen opgeleverd. Gecon cludeerd moet dan ook worden dat deze regeling die geldt voor econo misch zwakkere regio's, een effectief instrument is om werkgelegenheid te scheppen. Dat stelt het Economisch Technologisch Instituut (ETI) van de provincie Groningen in een rapport over de effecten van de IPR voor deze provincie. ben genomen omdat zij fors moesten inleveren. Niet duidelijk is echter of deze 'ontslaggolf alleen een gevolg is van de invoering van de tweeverdie nerswet. Het ministerie heeft altijd tegenge sproken dat de nieuwe wet niet van te voren bekende effecten - zoals de ontslagen - tot gevolg had. Ook was vorig najaar al bekend dat het teveel betaalde halverwege het jaar door het ministerie terugbetaald zou wor den. De komende week zullen de eerste bank- en giro-overschrijvin gen daarvoor de deur uitgaan. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne van Economische Zaken is van plan de premie op investeringen (WIR-premie) voor verliesgevende bedrijven af te schaffen. De bewinds man geeft dat te kennen in een inter view met het Financieele Dagblad. De WD-bewindsman gaat daarmee een stap verder dan zijn CDA-collega Ruding (financiën) die vorige maand deze mogelijkheid tot bezuinigen voor het eerst ter sprake bracht. Van Aardenne vindt dat het belonen van investeringen in bedrijven die met verlies draaien niet meer nodig is nu het bedrijfsleven zijn rentabiliteit weer grotendeels heeft hersteld. Hij wil het instrument niet helemaal kwijt. Voor kansrijke groeibedrijven moet een subsidiebeleid worden ge handhaafd. Staatssecretaris Ploeg Het aantal stilligweken voor de vissersvloot moeten worden verdubbeld, aldus staatssecre taris Ploeg bij de opening van de nieuwe vismijn in Vlissin- gen. PAGINA 5 Naast Oostkapelle krijgt Zee land volgend seizoen een twee de vertegenwoordiger in de betaalde bekerstrijd. Hoek won zaterdag namelijk de dis trictsbeker via een knappe 2-1 overwinning op de Brabantse hoofdklasser Geldrop. PAGINA 9 Na een 1-0 zege in de uitwed strijd tegen De Graafschap lijkt FC Den Haag hard op weg naar de eredivisie. De formatie van trainer Rob Baan gaat na twee wedstrij den in de na-competitie fier aan de leiding. PAGINA II Het debuut van Jan Raas als ploegleider in de Ronde van Luxemburg is het afgelopen weekeinde erg succesvol ge bleken. Jelle Nijdam uit de ploeg-Raas won de etappe wedstrijd in het groothertog dom. Adrie van der Poel won twee ritten. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 HILVERSUM (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) wil het verdrag tussen Nederland en Su riname met wederzijds goedvinden opzeggen om zo de weg vrij te maken voor geld ten behoeve van hulp aan particuliere organisaties in dat land. Schoo stelde zaterdag in de Rooie Haan van de Vara-radio dat het ge zien de steeds slechter wordende po sitie van de armsten in Suriname hoog tijd is dat Suriname bijvoor beeld op die manier meewerkt aan het doorbreken van de 'patstelling'. Nederland heeft de ontwikkelings hulp aan Suriname opgeschort sinds de gebeurtenissen in december 1982. Wanneer het verdrag opgezegd zou worden kan Nederland langs andere kanalen geld voor hulp geven zonder dat de Nederlandse regering daarbij de eisen voor herstel van de betrek kingen (democratisering, garanties ten aanzien van de mensenrechten) opzij gezet worden. Suriname zou echter ook in de toekomst aanspraak kunnen blijven maken op de 1,6 mil jard aan 'bevroren' ontwikkelings hulp, zo verduidelijkte Schoo. De mi nister heeft evenwel weinig hoop dat Suriname het opzeggen van het ver drag serieus zal overwegen. De Surinaamse verzetsorganisatie AW (Amsterdams Volksverzet) staakt de dialoog met het regime- Bouterse in Paramaribo. Dat heeft de leider van het AW, ex-minister en advocaat mr. André Haakmat, dit weekeinde verklaard. Reden is volgens Haakmat dat de autoriteiten in Paramaribo niet reage ren op zijn verzoeken om opheldering van recente gevallen van schending van mensenrechten. Haakmat zegt in zijn advocatenprak tijk in Amsterdam de laatste maan den steeds meer gevallen te krijgen van uitgeweken Surinamers die poli tiek asiel willen vragen in Nederland. Een aantal van deze vluchtelingen zei te zijn gemarteld na arrestaties door de militaire politie. Haakmat meent dat de mensenrech tencommissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die begin dit jaar Suriname bezocht, door de autoriteiten is misleid. Haakmat zal verklaringen van gemartelde gevan genen toesturen aan de OAS en ook aan de VN-mensenrechtencommissie in Genève. De AW zal zich de komen de weken beraden op de contacten met Paramaribo. De Surinaamse minister van finan ciën en planning Norman Kleine heeft in Venezuela een raamovereen komst getekend met het Italiaanse autoconcern Fiat. Fiat is bereid om Suriname in elk geval de komende vijf jaar jaalrijks een krediet te ver strekken tot een bedrag van 10,6 miljoen Amerikaanse dollar (circa 36 miljoen gulden) voor de aankoop van de door haar gemaakte goederen. Minister Van Ardenne DUSSELDORF(GPD)- De fysicus Carl Frie- drich von Weiszacker, broer van de Westduitse Bondspresident, heeft op de Kirchentag van de evangelische kerk in Düsseldorf de kerken opgeroepen tot een con cilie over de vrede. Op dat concilie zouden de kerken tot gemeen schappelijke uitspraken moeten komen die voor de christenheid een bin dend karakter hebben en daardoor de politiek rechtstreeks beïnvloe den. Von Weiszacker brengt met deze actie die wereldwijd gevoerd zal moeten worden, een van de uitspraken van de laatste vergadering van de Wereldraad van Kerken in Vancouver in praktijk. Het concilie zou in 1987 moeten be ginnen. Kerkelijke gemeenten die op de Kirchentag waren vertegenwoor digd werden opgeroepen om de leiding van de kerken onder druk te zetten om dit concilie snel tot stand te bren gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1