PZC Middelburg-Amsterdam per ligfiets almanak BISTE MAATJES Periode stilleggen van vissersvloot verdubbelen' Komend najaar begin bouw van NS-voorstadshalte in Souburg Bulkcarrier vast op Westerschelde OOR BIJSTURING QUOTA VERDELING PZEM-topman vertrekt naar IJsselcentrale Niet serieus Flinke schade bij botsing auto's ZEEUWSE: Bromfietser gedood bij aanrijding auto Twee gewonden bij ongeluk Kortgene Diefstal surfspullen PLOEG BIJ OPENING VISMIJN: OFFICIËLE TOESTEMMING MINISTER SMIT-KROES Waarschuwing Vertrouwen W oonwagenschap Midden-Zeeland vergadert in Goes Visplan Tafereeltje MIDDELBURG - Bob Hoogerhout is zaterdagmorgen per ligfiets uit Middel burg vertrokken naar zijn woonplaats Amsterdam. Het vertrek kreeg een tmcieel tintje, omdat de fietstocht over 185 kilometer het begin vormde van ïen nieuwe actie van de Echte Nederlandse Fietsers Bond fENFB). jdie actie wil de ENFB wijzen op de grote voordelen van de fiets boven [emotoriseerde vormen van vervoer. Om aan te tonen dat de fiets ook op de lange afstanden niet onder hoeft te doen voor de auto, is de tocht naar Amsterdam georganiseerd. Wanneer gebruik wordt gemaakt van een ligfiets - waarmee een gemiddelde snelheid van veertig kilometer per uur kan worden behaald - kunnen ook veraf gelegen steden als Amsterdam binnen enkele uren worden bereikt. Hoogerhout reed op een 'M5-fiets' Meer Meters Met Minder Moeitevan de Middelburgse fietsenbouwer Bram Moens. ederlandse vissers dagen lEG-ministers voor rechter PLISSINGEN- De federatie van visserijbelangen in Nederland wil de Europese commissie [roor de rechter dagen. Er worden thans stappen genomen om binnen enkele weken het Hof in Luxemburg voor te houden dat de in de Visserijraad verenigde ministers van landbouw en visserij uit de lidstaten van de Europese Gemeenschap oneigenlijk omspringen met de [jelangen en het welzijn van de visserij, de vissers en de consumenten. 30.000 ton schol niet opgevist en Duitsland kan zijn quantum kabel jauw bij lange na niet opvissen. Daalder zei overigens over aanwij zingen te beschikken dat het visplan van de Nederlandse visserij niet of Deze aankondiging deed vice-voorzit- B. Daalder van de federatie van isserijverenigingen zaterdagmorgen iijdens de vergadering van de kotter- ;ectie van Zevibel, de Zeeuwse vereni- jng van visserijbelangen, in de nieu- re vismijn van Vlissingen. Op het ogenblik is het in de visserij én grote rotbende", zei Daalder, doe- end op de vele e vissers weten niet meer waar ze an toe zijn. Heet hangijzer is met iame de procentuele quota-verdeling, [e hoeveelheden vis die de vissers uit ie lidstaten mogen vangen. Volgens ie Nederlandse visserij schreeuwt de- verdeling om een bijsturing, maar ie Visserijraad die deze kwestie in iehandeling moet nemen heeft er jeen haast mee. Om te laten zien dat iet de Nederlandse visserij ernst is om daar haast mee te maken, worden r nu juridische stappen voorbereid. Wat thans plaatsvindt is volgens Daalder rechtstreeks in strijd met het Verdrag van Rome, waar de Europese Semeenschap zich aan dient te hou- len. loewel voor een dergelijke procedure 'oor het Hof wel de medewerking ïodig is van de lidstaat verwacht Jaalder geen problemen omdat taatssecretaris Ploeg al eerder heeft aten weten dat hij het over noodzaak /an het aanpassen van de quota- ,'erdeling eens is met de visserij. De vice-voorzitter van de visserij-fede- atie zei over sterke argumenten te oeschikken om via het Hof een me- dng afgedwongen te krijgen. „Dit aat echt iets oplossen". straks nog iets zullen groeien in de komende jaren de onderlinge verschil len tussen de landen alleen nog maar groter zullen worden. Nu vissen som mige landen hun quota niet vol terwijl in Nederland het gevaar aanwezig is dat schepen vervroegd aan de komt komen te liggen omdat de portie al is binnen gehaald. In Engeland wordt In zijn toespraak had Daalder reeds tevoren gesignaleerd dat door de groei van de vloot de vangstcapaci teit spectaculair is gegroeid. De ver houding tussen vangstcapaciteit en beschikbare quota is, naar hij be toogde, in de loop van de jaren totaal scheef gegroeid. Om dat verstoorde evenwicht te herstellen en de geloof waardigheid in Brussel terug te win nen heeft de visserij onlangs een visplan ingediend. Het doel daarvan is om in goed overleg met de over heid te komen tot een structurele aanpak, zodat een visie kan worden ontwikkeld hoe het de komende ja ren verder moet met de Nederlandse visserijvloot. ,Deze visie komt erop neer dat wij onze prachtige vloot niet gaan afbre ken omwille van een quoteringssys teem, dat zijn grondslag vindt in politieke besluiten", zo zei Daalder. Hij sprak de vrees uit dat als de quota KAPELLEBRUG Bij een botsing op de Gentsevaart in Kapellebrug omstreeks het middaguur zaterdag, raakten twee auto's beschadigd. R. de S. uit Hulst wilde met zijn voertuig een zijweg inslaan en hield een mo ment stil. De achteropkomende M. P. uit Amsterdam had dit te laat in de gaten en reed tegen de auto van De B. aan. Beide voertuigen liepen flinke schade op. Wij maakten het tafereeltje on langs mee op één van de druk ke campings aan de Walcher- se kust. Een bejaard echtpaar in Walcherse dracht sjokte over de dijk. Het was zaterdag op het eind van de middag en erg warm. Een paar zonge bruinde toeristen kwamen het Walcherse echtpaar vrolijk la chend tegemoet. De mannelij ke helft van het bejaarde stel had duidelijk veel belangstel ling voor de fraaie ogen en de zongebruinde verschijning van het in een minuscuul biki- nietje geklede toeristenmeisje. De vrouw van de man had daar weinig begrip voor. Toen hij zelfs stil hield om achterom te kijken, rukte ze hem vastbe sloten aan de arm mee. „Deur- lope, nie omkieken"beet ze de man toe. Deze gehoorzaamde braaf. Sommige mensen zijn blij als het weer winter is en de men sen zich weer gedragen - en kleden - zoals het een fatsoen lijk mens betaamt: rustig en in het zwart... VLISSINGEN - Staatssecretaris van landbouw en visserij A. Ploeg (l) en het Zeeuwse tweede-kamerlid drs H. Eversdijk (voorzitter van de vaste kamercommissie voor de visserij) lieten zich zaterdagmiddag de nieuwe haring goed smaken. Beide politici verschalkten de visejs ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe Vlissingse vismijn. nauwelijks serieus wordt genomen in Brussel. De vice-voorzitter van de visserijfederatie zei te begrijpen dat ook de Nederlandse visserij zich zal moeten schikken naar de Europese spelregels. „Maar zij zal dat niet doen als dat afbraak van een groot gedeel te van onze vloot tot gevolg heeft. Dat kunnen en mogen wij niet accep teren". Tenslotte deed Daalder een dringend beroep op de visserij de gelederen naar buiten gesloten te houden. „Vier honderd vissersmeningen krijg je nooit op één lijn, maar laten we de verschillen op de haven uitknokken en niet in het vakblad op een manier die mensen in hun geloofsovertuiging raakt". Ook Zevibel-voorzitter J.A. van den Bos stond even stil bij zaken die de visserij 'k knellen en kwellen'. Hij memoreerde onder meer dat de garna- lenaffaire nog niet is afgedaan. De keuringsdienst van waren in Utrecht blijft, zei Van den Bos, nog moeilijk doen. Waakzaamheid blijft voor het bedrijfsleven geboden. Hij liet voorts weten dat de visserij grote bezwaren heeft tegen de plannen tot uitdieping van de Westerschelde. Van den Bos zei daarvan nadelige effecten voor de visserij in de zuidelijke Noordzee te verwachten. Een zorgelijke ontwikke ling noemde hij verder de vervuiling van het zeewater door chemische af- valstortingen. BROUWERSHAVEN - Bij een bot sing met een lesauto is de 65-jarige bromfietser P. Flohil uit Brouwers haven zaterdagochtend rond half elf zo ernstig gewond geraakt, dat hij korte tijd later aan de gevolgen is overleden. Op weg naar het Dijk- szigtziekenhuis in Rotterdam be zweek het slachtoffer aan zijn ver wondingen. De man reed rond half elf met zijn bromfiets over de kruising L,ange Blokweg-Schouwse Dijk en verleende geen voorrang aan een lesauto bij het afslaan. De lesauto werd bestuurd door W. de B. uit Haamstede en stond onder toezicht van J. van D. uit Barendrecht. VLISSINGEN- Dit najaar wordt een begin gemaakt met de bouw van een nieuw spoorwegstation op de lijn Middelburg Vlissingen, in Oost-Sou burg. Tegen de tijd dat in mei van het volgend jaar de nieuwe dienstrege ling ingaat, zal het station voor ge bruik gereed zijn. De aanlegkosten bedragen 2, 3 mil joen gulden. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, die nu officieel heeft inge stemd met de bouw van het nieuwe station, verwacht dat de halte Sou burg een gunstig effect zal hebben op de exploitatierekening van NS. In het gebied van de halte wonen nu 22.000 mensen. In de toekomst zal dit aantal uitgroeien tot 29.000. De 'voorstadshalte' Souburg komt niet alleen voor de ingezetenen van dit deel van de gemeente Vlissingen (Slot zie pagina 7 kol. 2j KORTGENE - Bij een ongeluk in Kortgene zijn zondagmorgen om streeks half acht twee mensen ge wond geraakt. Door onbekende oor zaak reed de Vlissingse automobilist A. J. B. (31) op de Torendijk tegen een boom, waarna zijn auto van de dijk af schoot. B. zelf raakte gewond aan hoofd en benen, maar kon na behandeld te zijn in het ziekenhuis in Goes weer naar huis. De passagiere S. C. (23) uit Geersdijk moest met een beenbreuk worden opgenomen. De auto raakte zwaar beschadigd. BRUINISSE - Op een parkeerterrein in Bruinisse zijn zaterdagochtend zes surfzeilen en een aantal surftassen met inhoud gestolen uit een auto, terwijl de eigenaar zijn auto juist aan het inladen was. De dief zag zijn kans schoon toen de eigenaar, afkomstig uit het Duitse Köningsheim, weg liep om andere spullen op te halen. De buit heeft een waarde van 3300 gul den. Met de inbedrijfstelling van een vis- kisten-spoelmachine verrichtte staatssecretaris A. Ploeg zaterdag morgen de officiële opening van de nieuwe accommodatie van het ge meentelijk vismijnbedrijf in Vlissin gen. Op de foto drukt hij de Vlissingse wethouder G. J. A. M. Adan (l) de hand. VLISSINGEN Duizenden belangstellenden hebben zaterdagmiddag de gelegenheid aangegrepen om tegelijk met het bezichtigen van de nieuwe vismijn in Vlissingen een gratis visje te verschalken of ander zeebanket te proeven. Het feest van de officiële ingebruikstelling door staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij werd overschaduwd door de zorgen rond het zoeken naar een goed evenwicht tussen het behoud van de visbestanden en het voortbestaan van de visserij. Om gespreid over het jaar zo lang mogelijk te kunnen blijven vissen en aanvoeren hebben de Nederlandse vissers ten koste van een verlies van vijftig miljoen gulden, reeds een rege ling voor een stillegperiode van de vloot gedurende vijf weken aanvaard. „Maar als u werkelijk iets wilt doen voor de continuïteit van de vloot en de aanvoer waar ook de verwerkende industrie en handel mee gebaat is, dan zult u die aantallen stilligweken moeten verdubbelen", zo hield de staatssecretaris de vissers in zijn ope ningstoespraak voor. „Pas dan ga ik geloven dat het u werkelijk ernst is mee te werken aan het oplossen van de problemen". De staatssecretaris kondigde aan dat er een einde komt aan de verscherpte overheidscontrole op de vismijnen om na te gaan of de visserij zich wel houdt aan de EG- afspraken over de visaanvoer. Be stuurders en directeuren van afslagen werden al te zeer gezien als controle organen. De verplichtingen die bij de afslagen liggen veranderen nu in die zin, dat de afslagen geen verantwoordelijkheid dragen voor opgave en juistheid van het vangstgebied. Voor de volledige en juiste vermelding zal alleen de aanvoerder verantwoordelijk zijn. Als de aanvoerder niet volledig aan zijn verplichtingen voldoet zal het de af slag niet meer, zoals recentelijk nog gebeurde, verboden zijn om de partij en vis te verkopen. Volgens staatsse cretaris Ploeg is deze maatregel be doeld om de in Nederland aangevoer de vis ook via de afslagen verhandeld te krijgen. „We moeten voorkomen dat er zwarte en grijze circuits ont staan". Op grond van getroffen regels zijn schippers, afslagen en afnemers ver plicht een vangstopgave of een vang stadministratie bij te houden. Direc teuren van afslagen die een ambtelij ke taak vervullen en ook bestuurders van afslagen die in de Nederlandse rechtsstaat op die posities zijn be noemd of gekozen, maken zich - aldus staatssecretaris Ploeg - schuldig aan ambtelijke of burgerlijke ongehoor zaamheid bij het niet volgen van de door de overheid gestelde regels. „En daarvoor wil ik u ernstig waarschu wen. Controle op de vangsten moet mogelijk blijven, partijen vis moeten traceerbaar zijn naar aanvoerder en vanggebied". De staatssecretaris liet weten dat met het voorstel dat hij op verzoek van de producentenorganisatie in Urk had gedaan om een groepscontingente- ring in te voeren, een mogelijkheid heeft geboden om tot een planmatig uitvoeren van de visserij te komen. Blijkens uitlatingen tijdens de Zebi- vel-vergadering van zaterdagochtend zouden de vissers in deze regio daar ook wel oren naar hebben. Wethouder ing. G. J. A. M. Adan blikte nog eens terug op de voorge schiedenis van de vismijn, waarbij hij gewag maakte van een omzetstijging van 120 procent en een prijsstijging van vijftien procent. Die forse stijging is een gevolg van de sterke vernieu wing en uitbreiding van de in Vlissin gen mijnende vloot. De vloot heeft thans een lengte bereikt van 650 me ter met een totaal aan motorvermo gen van 29000 pk. En omdat de afslag het tempo van de ontwikkeling van de vloot en daarmee die van de handel niet kon bijhouden moest het tot nieuwbouw komen. In de nieuwe vis mijn, die is opgetrokken op een land tong tussen de eerste en de tweede Binnenhaven werd zo'n vijf miljoen gulden geïnvesteerd, exclusief grond en kadekosten. „We zjjn nu weer helemaal bij", zei wethouder Adan, er tevens op wijzend dat er op korte termijn wordt gewerkt aan een oplossing voor het parkeer probleem aan de voorzijde van de 2400 vierkante meter grote hal. VLISSINGEN - Elf sleepboten zijn er zondag aan te pas gekomen om de Panamese bulkcarrier Maria B. (37.614 brutoregisterton)vlot te trek ken, die 's morgens om 10.00 uur door een technisch mankement aan de stuurinrichting aan de grond liep. Dit gebeurde ter hoogte van het Speelmansgat in de Westerschelde. De bulkcarrier, geladen met 44.000 ton graan, met een lengte van 251 meter en een diepgang van bijna tien meter, lag gedeeltelijk in de vaargeul. Een patrouillevaartuig van de Ver keersdienst Westerschelde regelde het scheepvaartverkeer, dat voorzich tig moest laveren om het vastgelopen schip niet te raken. Drie sleepboten van de Unie Redding en Sleepdienst (URSi uit Antwerpen. de Laurent Letzer, de Christoph Let- zer en de Beveren, deden om elf uur een eerste poging om het de carrier los te trekken. Dit mislukte, evenals een latere poging die rond het middaguur door zes URS-sleepboten werd uitge voerd. Pas nadat de drie eerder ge noemde sleepboten versterkt waren met de Wandelaar, Jacques Letzer, Wielingen, Michel Gerling, Georges Letzer, Hoboken, Olivier Gerling en De Antwerpen, gelukte het omstreeks 17.00 uur om de Maria B. vlot te trekken. De opkomende vloed was belangrijke factor bij deze zware ope ratie. Het schip is hierna onbeschadigd doorgevaren naar zijn bestemming Antwerpen, onder begeleiding van drie vaartuigen van de URS De Maria B. aan de grond in de Westerschelde, omringd door sleepboten. Ir L.G. Sisouw de Zilwa MIDDELBURG - Ir L.G. Sisouw de Zilwa uit Veere (53) is benoemd tot directeur van de NV Electriciteits- maatschappij IJsselcentrale in Zwol le. Hij treedt daar op 1 december in dienst. Momenteel maakt de heer Sisouw de Zilwa deel uit van de vierhoofdige directie van de NV PZEM in Middelburg. In Zwolle volgt hij ir G. J. M. Priec- kaerts op, die directeur wordt van de Provinciale Limburgse Electriciteits- maatschappij. Bij de IJsselcentrale wordt de heer Sisouw de Zilwa voorzitter van de tweehoofdige directie. Als directeur zal hij zich tevens met de technische zaken bezighouden. De NV IJsselcen trale voorziet de hele provincie Over ijssel en het zuidelijke deel van Dren te van electriciteit. Desgevraagd zei de huidige PZEM-directeur dat hij 'beslist niet om zakelijke, maar uit sluitend om persoonlijke redenen' van betrekking verandert. „Het is beslist niet zo, dat ik het bij de PZEM niet naar m'n zin zou hebben. Maar op een gegeven moment ken je alle electrici- teitsbedrijven in ons land. Toen men mij voor die functie heeft gevraagd, leek me dat een leuke gelegenheid. Het was dus echt een keuze tussen twee leuke dingen". De IJsselcentrale staat vijf kilometer ten zuiden van Zwolle aan de IJssel. De centrale wordt gestookt op gas en heeft een vermogen van 750 MW. Twee kleinere centrales staan in Hen gelo en Enschede. Daarmee komt het totale vermogen op 860 MW. Dat is ongeveer zoveel als het totale vermo gen van de PZEM. De heer Sisouw de Zilwa en zijn gezin zullen in de loop van het jaar naar Overijssel verhuizen. Net als staatssecretaris Ploeg stond ook de Vlissingse loco-burgemeester even stil bij de rol van de visafslag: een centraal punt tussen aanvoer, visser, afvoer en handel, waardoor een goede prijsvoorziening tot stand kan komen op een voor elke hande laar toegankelijke markt. Een goed onderling vertrouwen is daarbij van groot belang. „Wanneer wij de rol van controlerende instantie krijgen toebedeeld wordt echter aan dat ver trouwen geknabbeld en valt die ene centrale afslag uiteen in een aantal overigens legale afslagjes zonder die centrale rol van de gemeente". Naar wethouder Adan betoogde kan nie mand belang hebben bij zo'n ontwik keling. „Vooral niet gemeente en rijksoverheid". De heer Adan zei overigens van me ning te zijn dat de visserij te snel afstevent op het doel om de vloot varende en vissende te houden en het marktmechanisme afslag en de werk gelegenheid in de totale visserij in stand te houden. „Wij willen een meer geleidelijke oplossing. Ik heb er ver trouwen in dat we in een gezamenlijk optreden, zeker naar het buitenland toe, tot een oplossing kunnen ko men", zo zei de Vlissingse wethouder. Op de openingsbijeenkomst werd ook nog het woord gevoerd door burge meester M. M. Markusse van Ame- muiden als voorzitter van de vereni ging 'Draagt elkanders lasten' en sprekend namens de gezamenlijke vissers en de handel. Voorts spraken nog de heer K. J. van de Velde namens de Bataafse Aannemingsmaatschap pij te Vlissingen, de heer G. van de Gruiter namens de handelaren en Marien Siereveld als oud-visser. Voorzitter J. A. van den Bos van Zevibel, de Zeeuwse vereniging voor visserijbelangen, had de officiële bij eenkomst ingeleid. MIDDELBURG - Ondanks de aanleg van woonwagencentra in Zierikzee en Hansweert, blijft de bijdrage van de aan de gemeenschappelijke rege ling 'Woonwagenschap Midden-Zee land' deelnemende gemeenten, ge handhaafd op 1,03 gulden per inwo ner. In totaal betalen de 22 deelnemende gemeenten op Walcheren en de Beve- landen ruim een kwart miljoen gulden aan exploitatielasten van de zeven Midden-Zeeuwse centra. Dat blijkt uit de begroting '86 van het Woonwagen schap Midden-Zeeland. De begroting wordt besproken in een vergadering van het algemeen bestuur van het schap. Dat komt woensdag 19 juni om half drie 's middags bijeen in het Stadhuis van Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19