Psalmberijming uit 1773 voor bibliotheek Eerste sluitgat Oesterdam dicht Openbare school Groede moet 1 augustus sluiten Vrouw aangerand bij Serooskerke Euvel doorrijhoogte snel oplossen TOPMAN BENELIS BIJ WERKBEZOEK PRINS CL A US: Fluor-uitstoot in Sloe begin '84 vrij hoog VVD-KAMERLEDEN OP WERKBEZOEK BIJ VEREN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Man gewond bij arbeidsongeluk Las-montagebedrijf in Sloe failliet Gent KROON WIJST BEROEP OOSTBURG AF Schuldvraag 'Miniatuur' leed onder wegblijven van touringcars door werk veren PAGINA 9 TERNEUZEN - Secretaris-generaal drs E. D. J. Kruijtbosch van de Benelux-Unie in Brussel gaat onderzoeken of het openbaar vervoer tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en België kan worden verbeterd. Hij deed die toezegging vrijdagmiddag tijdens het werkbezoek van prins Claus aan Brussel, Gent en Terneuzen. De prins liet zich uitvoerig informeren over de grensoverschrijdende contacten tussen België en Zeeuwsch-Vlaanderen en de problemen daarbij. Belastingen ZEELAND' ZATERDAG 8 JUNI 1985 Prins Claus in een onderonsje met Terneuzens burgemeester Ockeloen bij zijn vertrek van het Temeuzense stadhuis. MIDDELBURG - De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg heeft vrijdag op een boekenveiling in Den Haag een bijzonder, twee eeuwen oud werk aangeschaft,dat als vervanging wordt gezien van een bij het bombar dement van Middelburg in 1940 zwaar beschadigd exemplaar. Het gaat om een in 1776 gedrukt exem plaar van de psalmberijming van 1773. Dit boek is gisteren voor 3500 gulden gekocht en een flink deel van dat bedrag werd op tafel gelegd door de 'Vereniging Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek'. Het boek is fraaier dan het exemplaar dat 45 beschadigd werd. Het betreft een band van rood marokijn, ingelegd met satijn. Erop gestempeld is het familiewapen van het geslacht Tulleken. In het boek bevindt zich een tekening in water verf. Deze stelt een drukkerij voor, waarin een muze de hoorn des over- vloeds leegstort. Verder zijn in kleur de wapenschilden van negen Middel burgse drukkers en een Vlissingse collega weergegeven, allen in 1776 actief. Het in 1940 beschadigde exemplaar werd in de achttiende eeuw geschon ken door de toenmalige burgemeester Daniël Tulleken van Middelburg ge schonken aan het Zeeuwsch Genoot schap. De band die gisteren is opge kocht is vermoedelijk door toedoen van dezelfde persoon gebonden en geïllustreerd. De psalmberijming van 1773 kwam in de plaats van die van Petrus Datheen, die twee eeuwen eerder was uitgeko men. De invoering van de 'nieuwe psalmen' gaf hier en daar aanleiding tot twist in de kerken. Berucht is in dat verband Westkapelle. Daar is de nieuwe berijming met hardhandig overheidsingrijpen ingevoerd. Dat ge beurde nadat ze aanleiding had gege ven tot een volksopstand, waarbij voor- en tegenstanders scherp tegen over elkaar stonden. Daarbij kwam het tot onverkwikkelijke incidenten in de kerk waar de verschillende par tijen de berijmingen van Datheen en van 1773 door elkaar heen zongen. Onderzoek vervoerslijnen Z.-Vlaanderen en België Vlaanderen (gebrek aan specialisten), de veiligheidsvoorzieningen (vrijwilli ge en bedrijfsbrandweer in verband met de aanwezigheid van meerdere chemische industrieën) en uiteraard over de noodzaak van een vaste oever verbinding over de Westerschelde. Omdat vrijdagmiddag bij aankomst van prins Claus in Terneuzen - per boot vanuit Gent - werd afgeweken van het protocol (de boot legde niet aan bij de Goese kade maar aan de westzijde van de Oostsluis), moest de prins zich door lang gras een weg banen naar de bus die hem naar het stadhuis zou brengen. MIDDELBURG - In de eerste drie maanden van vorig jaar is in ongewa- sen grasmonsters in het Sloegebied vrij veel verhoogde fluoride-uitstoot geconstateerd. Dat leidde ertoe, dat op de schapenbedrijven in het gebied anti-fluoridekorrels moesten worden voorgeschreven. De kosten daarvoor beliepen ruim 56 mille. De industrie in het Sloegebied keerde aan veehou ders bijna 12 mille uit wegens vee- schade en melkderving. Dat blijkt uit het rapport over de fluoride-uitstoot in 1984, dat is uitge bracht door de schaderegelingscom missie veehouderij Sas van Gent en de werkgroep veehouderij Sloegebied. In het Sloegebied was van april tot oktober sprake van een opvallende daling van het gehalte aan fluoriden. In de laatste maanden van vorig jaar nam dat gehalte weer iets toe. In de kanaalzone - zo blijkt uit de metingen - bewogen de fluoridenge- halten zich het hele jaar door op hetzelfde lage niveau als in voorgaan de jaren. In de periode van herfst en winter was er sprake van enkele ver hoogde gehalten. Er waren in de ka naalzone geen problemen, die tot schadeclaims leidden. Wel werd voor 48 mille aan vervangend voer ver strekt. TERNEUZEN De 64-jarige P. R. uit Terneuzen is vrijdagmorgen in het Julianaziekenhuis in zijn woonplaats opgenomen na een arbeidsongeval op de kade van de Schependijk. R. gleed aan dek van de heistelling Merwede 20 uit en kwam enkele meters lager via een vlot in het water terecht. Hij verwondde zijn rechter arm daarbij zodanig dat een operatie noodzakelijk was. Eén van die problemen is het ontbre ken van behoorlijk openbaar vervoer. De grote industrieën in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzóne bijvoorbeeld be trekken een deel van hun personeel uit België. De bedrijven moeten daar bij zelf voor busvervoer zorgen, omdat (regelmatig) busdiensten tussen ZeeUwsch-Vlaanderen en België ont breken. „Het is natuurlijk ook een rare zaak dat je vanuit Terneuzen niet met een bus naar Gent kunt', zei burgemeester C. Ockeloen van Ter neuzen na het vertrek van prins Claus per helicopter. De prins vertrok overigens aanmerke lijk later dan het tijdschema voor schreef. Aanvankelijk zou hij om tien voor vijf vrijdagmiddag vertrekken; het werd ruim een uur later. „Als de prins te laat vertrekt is dat een teken dat hij het naar de zin heeft gehad", zei een woordvoerder uit zijn gevolg. Ondanks het verlate vertrek bleven tientallen mensen (onder wie veel kinderen) de straffe en koude wind voor het Temeuzense stadhuis trotse ren. Burgemeester Ockeloen sprak na af loop over een 'goede bijeenkomst met een ontspannen en informatief karak ter'. Bij de bespreking in de burger zaal waren naast het gemeentebe- RITTHEM - De rechtbank in Middel burg heeft het faillissement uitge sproken over Las- en montagewerken Sloe bv aan de Engelandweg in Rit- them. Daar het bedrijf niet meer te redden is, betekent dit, dat er vier arbeidsplaatsen verloren gaan. De curator, mr F. A. M. te Braake in Goes, ziet geen andere mogelijkheid dan het indienen van de ontslagaan vragen. Het bedrijf stond al ruim een maand op non-actief, doordat in verband met een huurschuld begin mei de machi nes bij executie waren verkocht. Drie werknemers - alleen de directeur bleef over - waren sindsdien uitgeleend aan andere bedrijven. Het is aan deze bedrijven om te beslissen of zij de betreffende mensen in dienst willen nemen. stuur en de Temeuzense brandweer commandant ook de directeuren van de grote bedrijven, het arbeidsbureau en het havenschap aanwezig. De prins werd er uitvoerig ingelicht over de arbeidsvoorziening in Zeeuwsch- GOES - De eerste van de vier sluit- operaties voor de compartimente- ringsdammen in de Oosterschelde zit erop. De donderdagavond in gang gezette sluiting van het Marollegat in de Oesterdam tussen Zuid-Beveland en Tholen is in de nacht van donder dag op vrijdag voltooid. Bij hoogwa ter vrijdagmorgen vroeg stroomde geen water meer door het sluitgat. De met behulp van de zandzuiger Zuiderklip en vier bulldozers opge worpen zandkade was toen NAP 2,5 meter hoog. De rest van de dag en vandaag (zater dag) is hard gewerkt om het zandli- chaam de verhogen en te versterken. De streefhoogte daarbij was NAP 4 meter. Dat werd voldoende be schouwd om eventuele zomerstormen te keren. Vóór het stormseizoen ko mend najaar moet het gehele Oester- damgedeelte ten zuiden van het werkeiland waar aan de Bergse Diep- sluis wordt gewerkt op de uiteindelij ke hoogte van NAP +5,6 meter zijn gebracht en deugelijk beschermd met glooiingen van betonelementen. Het was aanvankelijk de bedoeling dat het Marollegat (het vormt de verbinding tussen het damvak Zuid en het damvak Speelmansplaten) donderdagmiddag al zou worden ge dicht. Problemen met de zandzuiger (die bleek toen niet in zijn maximale capaciteit te leveren) waren evenwel aanleiding om te besluiten het karwei een tij uit te stellen. Enkele uren voor laag water donder dagavond werd een begin gemaakt met de vorming van de sluitkade. Daarna was het zaak het opkomende water vóór te blijven. Dat wil zeggen de kade moest steeds hoger blijven dan het wassende water. De zandzui ger voerde het zand aan en de bulldo zers brachten het op de juiste plaats en drukten bovendien het water uit het zand. De verschillende fasen van de operatie werden met behulp van allerlei meetapparatuur zorgvuldig vastgelegd, zodat de ervaringen kun nen worden gebruikt bij de andere sluitingen in de compartimenterings- dammen. De sluiting van het Marollegat bete kent dat het scheepvaartverkeer op de Schelde-Rijnverbinding nu nage noeg geen last meer heeft van dwars- stromen en golven. De schepen varen nu tussen de enkele jaren geleden al aangelegde Markizaatekade en de Oesterdam door. De tweede opening in deze zuidelijke compartimente- ringsdam, het Tholense Gat pal onder de zuidkust van Tholen zal volgens de huidige plannen eind volgend jaar worden gesloten. Het werkbezoek van prins Claus be gon vrijdagmorgen vroeg al in Brus sel bij het secretariaat-generaal van de Benelux. Vervolgens vertrok hij naar Gent, waar havenschepen F. Verheeken een overzicht gaf van de groei van de havenactiviteiten. De schepen stelde er tevens bij vast dat de verdere ontwikkeling van de Gentse haven zeer beperkt is: hij pleitte voor de aanleg van een twee de zeesluis bij Terneuzen en aanpas sing van het kanaal Gent-Terneuzen. Met de 'Jacob van Artevelde', het schip van de stad Gent, 'vertrok het gezelschap vervolgens naar Terneu zen, waar in tegenstelling tot het protocol niet werd aangelegd aan de Goese kade maar aan de westzijde van de Oostsluis. Daar was niet op gerekend: de prins moest zich door lang gras een weg banen naar de bus waarmee het gezelschap naar het stadhuis werd vervoerd. Burgemees ter Ockeloen tenslotte: „Het is zeer waardevol dat de prins zich heeft willen verdiepen in feitelijke proble men in plaats van thuis een rapport daarover te lezen...". GROEDE - De openbare lagere Jacob Catsschol en de kleuterschool De Wantewevers in Groede worden per 1 augustus van dit jaar opgeheven. Vrijdag kwam uit Den Haag het koninklijk besluit af waarbij wordt bepaald dat er in de gemeente Oost burg slechts acht openbare basis scholen mogen worden gevormd. Dat betekent dat Groede uit de boot valt. De Oostburgse onderwijswethouder J. Thomaes sprak van 'een geweldige deuk in het front van het openbaar onderwijs'. Met de kroonuitspraak wordt groen licht gegeven voor de onderwijsplan nen van gedeputeerde staten. Zij be sloten vorig jaar dat er komend schooljaar in de gemeente Oostburg niet meer dan acht basisscholen van start mogen gaan. Tevens adviseer den ze om de school in Groede te sluiten: in het naburige Nieuwvliet zou wel een openbare basisschool! worden gevormd en in Groede zelf is er door een fusie van de christelijke en katholieke lagere scholen inmiddels een bijzondere basisschool voorhan den. Voor gs was dat voldoende reden om een streep te zetten door het openbaar onderwijs in Groede. De Oostburgse gemeenteraad teken- SEROOSKERKE - Een 35-jarige vrouw uit Serooskerke is donderdag in de omgeving van dat dorp lastig gevallen door twee mannen. Alleen doordat de vrouw zich hevig bleef verzetten, slaagden de mannen er niet in haar te verkrachten. In ver band met deze zaak zoekt de groep Veere van de rijkspolitie in Seroos kerke getuigen. Ook is de politie op zoek naar nadere informatie over het voertuig waar van beide mannen gebruik maakten. De vrouw reed met haar brommer in de omgeving van Serooskerke, toen ze werd overmeesterd door twee mannen van 30 tot 35 jaar. Zij trokken haar van haar bromfiets en terwijl de ëén haar van achter vasthield, trachtte de ander zich aan haar te vergrijpen. Daarin slaagden ze niet. Wel werd de kleding van de vrouw kapot getrok ken. De mannen pleegden tijdens de worsteling ook aanstootgevende han delingen. Ze reden in een witte Mercedes met groene kentekenplaten. Die platen worden doorgaans gebruikt voor het maken van proefritten. Onderzoek bij verschillende garagebedrijven in de omgeving leverde echter niets op. De politie vermoedt dat het gaat om een Mercedes uit de 190-serie. De aanran ding gebeurde omstreeks kwart over één 's middags. De groep Veere van de rijkspolitie in Serooskerke via bereik baar op het telefoonnummer: 01189- 1910. Het gesprek aan de stamtafel in het Bevelandse dorpscafé handelde over een hoogst ac tueel onderwerp. Hoofdschuddend bespraken de stamgasten met misprijzen de trekken rond de mondhoe ken het belastingvoordeeltje dat een omroepbaas zich dankzij de persoonlijke in spanningen van een bewinds man had weten te veroveren. Alleen de man aan de hoek van de tafel deed er boven zijn pilsje wat luchtigjes over. ,Ach kom", riep hij uit, "als we de kans kregen zouden we dat toch allemaal doen. Ik denk dat ik in Zwitserland ga wo nen. Kom ik ook eens in een land waar de bergen hoger zijn dan de belastingen" BRESKENS/VLISSINGEN Een de legatie van de WD Tweede Kamer fractie heeft vrijdag tijdens een werkbezoek aan Zeeland bij PSD- directeur D. Oostinga aangedrongen op een snelle, optimalisering van de veerdienst Breskens-Vlissingen. „De consequenties van de te lage doorrij hoogte mogen niet op het bedrijfsle ven worden afgewenteld", zei delega tieleider mr. A. J. te Veldhuis na afloop van het gesprek met de PSD. Het Zeeuwse kamerlid kreeg met zijn drie fractiegenoten drs. B. J. G. van der Kooy, H. Jacobse en J. Braams een uitgebreide technische uitleg over de problemen bij de veerdienst. Zoals gemeld valt de doorrijhoogte sinds de ingebruikname van de nieuwe aanleg- inrichtingen tijdens hoog water vijf centimeter lager uit dan in de oude situatie. Vooral voor vrachtwagens en dubbeldeksbussen met een hoogte tot vier meter resulteert dat in wachttij den en eventueel omrijden via Krui- ningen-Perkpolder. Mr. Te Veldhuis benadrukte na het overleg dat de aanpassingskosten begroot op minstens 100.000 gulden beslist geen weggegooid geld zullen De kamerleden drs B. J. G. van der Kooyll) en mr A. J. te Veldhuis (m) en PSD-directeur D. Oostinga op de ge wraakte veerbrug in Vlissingen. blijken. „De krappere doorrijhoogte wordt veroorzaakt door het feit dat de nieuwe bruggen niet helemaal afge stemd zijn op de enkeldeksveerboten. Omdat die boten de komende jaren in de vaart blijven is er sprake van een structureel probleem. Er is een techni sche oplossing mogelijk, dus dan moet dat ook zo snel mogelijk gebeu ren", aldus het kamerlid. Op de vraag of rijkswaterstaat de huidige problemen niet had kunnen voorzien wilde hij niet ingaan. „De schuldvraag is niet aan de orde", stelde hij vast. Op grond van de toelichting van de PSD-directeur sprak Te Veldhuis de Verwachting uit dat de problemen binnen een maand uit de wereld geholpen kunnen wor den. Volgens hem zijn alle betrokke nen er van doordrongen dat het euvel zo snel mogelijk moet worden verhol pen. De liberalen zagen dan ook geen aanleiding om via vragen in de twee de kamer extra druk uit te oefenen. Te Veldhuis: „Dat doen we alleen als de zaak vertraging oploopt door on derling gebakkelei tussen PSD en rijkswaterstaat. Maar dan nog: ka mervragen kunnen de oplossing nau welijks versnellen, want voor de ant woorden binnen komen zijn we zes weken verder". de een jaar geleden beroep aan tegen het besluit van Middelburg. Het dage lijks bestuur van de provincie zag volgens de raadsleden over het hoofd dat de twee bijzondere scholen in Groede het openbaar onderwijs bui ten spel hebben gezet. Tevens was de raad van mening dat er ruimte is voor zowel een openbare basisschool in Nieuwvliet als in Groede. De stelling van gs, dat beide scholen tot een noodlijdend bestaan gedoemd zouden zijn, werd tegengesproken. De prog noses van het aantal leerlingen wer den gunstig genoemd. De gemeente raad wees er verder op, dat er een grondwettelijke verplichting bestaat om voor voldoende onderwijs te zor gen. Kortom: een openbare basis school in Groede zou zonder meer in een behoefte kunnen voorzien. De Kroon heeft het Oostburgse be roep ondanks de talrijke argumenten ongegrond verklaard. Officieel staat daarmee nog niet vast dat juist de school in Groede moet verdwijnen. Onderwijswethouder J. Thomaes heeft echter vorig jaar al duidelijk gemaakt dat wanneer de gemeente niet in het gelijk wordt gesteld, het college er de voorkeur aan geeft de deuren van de Groese school te slui ten. Het alternatief - sluiting van de openbare school in Nieuwvliet - noemde hij minder aantrekkelijk. De gemeenteraad zal vrijwel zeker het collegestandpunt overnemen en deze (Slot zie pagina 10 kol. lf MIDDELBURG - Miniatuur Walcheren in Middelburg heeft zwaar geleden van het feit dat touringcars dit voor jaar enkele maanden geen ge bruik hebben kunnen maken van de veerdienst Vlissingen- Breskens in verband met de aanpassing van de veerplei- nen. Er zijn daardoor zo wei nig bezoekers geweest, dat het bestuur van Miniatuur Wal cheren een lening aan de ge meente Middelburg nog niet kan terugbetalen. Het bestuur heeft nu gevraagd om de lening -groot 50.000 gul den in twee gedeelten te mo gen terugbetalen. Het eerste deel wordt dan in juli van dit jaar betaald; het andere deel in oktober. Burgemeester en wethouders hebben hiertegen geen bezwaar. De gemeente raad kan zich over deze kwes tie uitlaten tijdens een verga dering, die maandag 17 juni vanaf twee uur 's middags wordt gehouden in het stad huis van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 43