Eis half jaar voor steken en diefstal Eis negen maanden voor moordpoging Terneuzen Zeeuwsch-Vlaanderen won vijfde sportdag van Rijkswaterstaat VOOR RECHTBANK MIDDELBURG Groot muziek festival in Zoutelande Steekpartij Terneuzen mild bestraft Tachtigjarige Remery denkt niet aan stoppen Eis acht maanden voor heroïnehandel Eis voorwaardelijke straf en boete voor steekpartij Botsing Middelburg: val eiste de officier wel een onvoor schade vijf auto's OFFICIER BIJ RECHTBANK: Inrichting BESLAG GELEGD OP ZEELAND-BOKAAL PZC/ provincie MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank boog zich vrijdag buigen over een dodelijk ongeluk dat april vorig jaar op de Kanaalkade in Axel plaatsvond. Daar werd een 82-jarige vrouw op een zebrapad door een ZWN-bus aangereden waarna ze in een ziekenhuis in Gent aan haar verwondingen overleed. ZATERDAG 8 JUNI 1985 12 Boete geëist voor dodelijk ongeval op zebrapad Axel De bus, bestuurd door de 42-jarige G. voorwaardelijke rijontzegging van zes de V. uit Axel, draaide vanaf de maanden. Kinderdijk rechtsaf de Kanaalkade Advocaat mr D. Olie noemde de oor zaak van het ongeluk een waarne mingsfout. „De V.'s werkgever heeft hem na het gebeurde verschillende op. De chauffer zag de overstekende vrouw pas op het laatste moment, maar kon niet meer tijdig stoppen. Rechter G. de Wilde veronderstelde dat De V.'s aandacht zozeer werd opgeëist door het van links komende verkeer op de voorrangsweg dat hij de vrouw rechts van hem over het hoofd zag. De officier van justitie mr J. C. P. M. Boogers nam bij zijn eis in aanmer king dat De V. een onberispelijke staat van dienst in het verkeer heeft. Hij vorderde 2500 gulden boete en een medische en psychologische tests la ten afleggen maar zag daarin geen enkele aanleiding om hem van de weg af te halen", aldus de raadsman. Hij pleitte ervoor De V.'s rijbevoegdheid onverlet te laten omdat het verlies ervan zijn hele leven zou ruïneren. Gezien de enorme schade die er was aangericht achtte hij het ook onmo gelijk dat V. niet harder dan 50 km zou hebben gereden. De schatting van 80 km per uur van een getuige kwam hem heel wat aannemelijker voor. Uitspraak in beide zaken op 21 juni. MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van de Bel eiste vrijdagmiddag tijdens een zitting van de rechtbank een geheel voorwaardelijke straf van drie maanden en 1.150 gulden boete tegen R. de B. (33) uit Oost-Souburg. De B. had ruim 2,5 jaar geleden zijn toenmalige hospita M. V. uit Goes met een mesje gestoken. Tevens had De B. in strijd met de wet gevist met een harpoen. Toen hij op heterdaad werd betrapt mishandelde hij een politieman. „Je gaat eraan. Ik heb er vijfjaar voor over", zou De B. gezegd hebben toen hij zijn hospita stak. Tussen de twee had zich een relatie ontwikkeld, die echter al snel ontaardde in ruzies over en weer. Nadat beiden een aantal café's hadden bezocht, ontmoetten ze elkaar in de vroege ochtend van 4 december '82 ten huize van mevrouw V. Beiden deelden klappen uit, waar na De B. met het mesje toestak en de vrouw aan haar bovenarm verwond de. Ze ging per taxi naar het politiebu reau. Agenten troffen De B. daarna in bed aan met een mesje dat hij onder de dekens verborg. De B. ontkende de vrouw te hebben gestoken, en zei niet te weten hoe zij aan haar verwondin gen was gekomen. Het mesje had hij bij zich in bed, zo zei hij, omdat mevrouw V. had gedreigd 'dat ze er anderen bij zou halen'. De Souburger ontkende ook dat hij zou hebben gevist met een harpoen. De behandeling van de zaak is eerder uitgesteld, om de twee wachtmeesters van de veldpolitie, die De B. eind augustus '82 aan de oevers van het Veerse Meer betrapt hadden, als ge tuigen te horen. Dat wierp overigens geen nieuw licht op de zaak; het verhoor van de vader van De B„ die eveneens bij het gebeuren aanwezig was geweest, evenmin. Officier van justitie Van de Bel noem de De B. een 'onbeheerst' figuur, die 'op dingen die hem onwelgevallig zijn, reageert met geweld'. Om die reden wilde hij voor de Souburger 'een stok achter de deur houden' en eiste hij een geheel voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden en een boete van 1150 gulden. Bij die eis had hij laten meewegen, dat de gepleegde feiten al geruime tijd geleden zijn gebeurd. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. MIDDELBURG - Twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk, werd vrij dag op de zitting van de strafka mer van de Middelburgse recht bank geëist tegen de 30-jarige Vlissingse M. V. voor handel in heroïne en het beschikbaar stel len van haar flat aan anderen voor de verkoop van dit middel. Er wordt haar ten laste gelegd dat ze zich in de maanden janua ri tot en met september van het vorig jaar aan deze feiten schul dig maakte. Omwonenden klaagden bij het Vlissingse ge meentebestuur omdat de drukte bij het 'verkooppunt' in de Nieuwstraat dermate de spuiga ten uitliep dat de buurt er ern stig overlast van ondervond. Officier van justitie mr T. H. W. Stein stelde dat zij welbewust voor dealen had gekozen. „En daar hangt een prijskaartje aan", zo rechtvaardigde hij zijn forse eis. Advocaat mr M. W. Dieleman betoogde dat zijn cliënte zelf niet had verkocht, hoogstens zo nu en dan wat had weggegeven aan zieke verslaafden. Volgens hem had zij geen weerstand kunnen bieden aan de broers B. die vanuit haar woning handelden, maar dit zou maar zes weken geduurd hebben. Toen het echt te gek werd zou zij ze het huis uit gezet hebben. Hij wees erop dat M. V. al zeven jaar verslaafd is zonder ooit met het strafrecht in aanraking te zijn gekomen, daar ze het geld voor heroïne op legale wijze verdiende. Verder vroeg hij de rechtbank er rekening mee te houden dat ze in de periode dat ze op vrije voeten was kans had gezien af te kicken. De rechtbank doet 21 juni uit spraak. MIDDELBURG - Vijf auto's raakten vrijdagmorgen beschadigd bij een botsing op de kruising Bree-Zuidsin- gelLutherse Kerklaan in Middelburg. De 34-jarige Middelburger A. H. K. reed met zijn auto over de Bree in de richting van de Zuidsingel en gaf daarbij geen voorrang aan de 22-jarige H. K. uit Zoutelande, die over de Zuidsingel in de richting van de Korte Noordstraat reed. Door de klap van de aanrijding schampte H. K. drie gepar keerde auto's. De auto van de Middel burger werd aan de voorkant zwaar beschadigd, die van de Zoutelandse automobilist liep schade op aan de voor- en zijkant. De geparkeerde voer tuigen werden licht beschadigd. Het ongeluk gebeurde omstreeks tien voor half negen. waardelijke rijontzegging. Hij vroeg de rechtbank de 24-jarige V. V. uit Bergen op Zoom te veroordelen tot een boete van 1500 gulden en intrek king van het rijbewijs voor negen maanden waarvan vier voorwaarde lijk voor het veroorzaken van een gecompliceerde kop-staartbotsing waarbij twee zwaargewonden vielen. V. kwam van de veerboot in Kruinin- gen en reed volgens getuigen met een 'noodgang' op het weggedeelte voor het rechtsafslaande verkeer terwijl het licht daar op rood stond. Daar knalde hij op een voorligger en ook nog enkele andere auto's werden bij de botsing betrokken. Door de enorme chaos die ontstond was het uiterst moeilijk om de toe dracht van het gebeurde te achterha len. Toch vond mr Boogers dat er voldoende bewijs was aangedragen om V. als schuldige aan te wijzen. MIDDELBURG - Een steekpartij, diefstal met geweld en enkele 'gewo ne' winkeldiefstallen waren de feiten waar voor de 19-jarige Goese- naar R. W. zich vrijdag voor de meervoudige kamer van de recht bank in Middelburg moest verantwoorden. Hij hoorde daarvoor door de officier mr T. H. W. Stein zes maanden gevangenisstraf tegen zich eisen. Op 26 augustus kreeg W. het in café De Bruine Haan aan de stok met een andere jeugdige be zoeker. Het tweetal ging het op straat uit vechten, waar W. zich van een mes en zijn te genstander zich van een kapot bierglas bedien de. W. trok aan het lang ste eind en verwees de andere jongen met twee messteken in de zij en kele dagen naar het zie kenhuis. In diezelfde zomer nam hij in verschillende win kels in zijn woonplaats sportkleding en -schoe nen weg. Op oudejaars dag stal hij een stereoto ren door de eigenaar er van met een namaakpi- stool te bedreigen. „Wat moet je nou met zo'n jongen", verzuchtte de officier, die gezien W.'s veelvuldige contac ten met de justitie geen andere mogelijkheid dan een onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf zag. Raadsman mr D. Olie was het op dat punt niet met hem eens. Hij kwali ficeerde W.'s daden als 'puberale delinquentie', die volgens de nieuwste criminologische inzich ten vaak met het vol wassen worden vanzelf tot een eind komt. Hij pleitte voor een gedeel telijk voorwaardelijke straf. De rechtbank doet 21 juni uitspraak. VLISSINGEN - Vrijdagmiddag arriveerden in de Vlissingse buitenhaven twaalf Duitse marineschepen voor het afleggen van een kort routinebezoek waarbij de schepen niet voor het publiek opengesteld zullen worden. Onder commando van de 'Saar' (A 65) en vergezeld door het tankschip 'Tegemsee' zullen de tien mijnenvegers tot zondag afgemeerd liggen in de buitenhaven, deels bij de marinekazerne en deels aan de openbare kademuur. De schepen zijn afkomstig uit de Duitse marinehaven Wilhelmshaven en zullen zondag vertrekken naar Oostende. Aan boord bevinden zich ongeveer 500 opvarenden. Geassisteerd, door de sleepboten 'Olivierssen' en 'Breedbank' loopt het commandoschip 'Saar' de Vlissingse buitenhaven op. ZOUTELANDE - De Middelburgse Juliana Korpsen en de VW in Zoute lande hebben een groot muzikaal evenement voorbereid, dat zaterdag 15 juni op het sportterrein aan de Westkapelseweg in Zoutelande wordt gehouden. Onder de naam 'Zeeuwse Rivièra Festival' treden die dag negen showkorpsen op. De manifestatie is een onderdeel van de landelijke competitie van de stich ting Drum Corps Holland, waarbij alle korpsen zijn aangesloten. Deze com petitie eindigt met het kampioen schap op 28 september. Voor het Middelburgse Juliana's Drum and Bugle Corps is het één van de laatste beoordelingen voor het gezelschap op 13 juli deelneemt aan het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. In Zoutelande treden vier korpsen uit Zeeland op. De rest komt uit andere delen van Nederland. De Zeeuwse deelnemers zijn: Showkorps Jong Ex celsior uit Goes, het Junior Drum corps Johan Friso uit Middelburg, het Middelburgse Blue Spirit Drum and Bugle Corps en het Drum and Bugle Corps van Juliana uit Middelburg. De overige deelnemende gezelschappen zijn: Cadets Drumcorps uit Baam, Cadets In Aethere Musica uit Eem- nes, Jong Avalance uit Vlaardingen, Jong Beatrix uit Hilversum, en Jong Jubal uit Dordrecht. In totaal komen tijdens de manifestatie 'Zeeuwse Ri vièra Festival' ongeveer zeshonderd muzikanten in actie. De groepen treden op in drie klassen: de Cadetklasse, de Tussenklasse en de Open klasse. Aanleiding voor het organiseren van dit evenement zijn de positieve reacties op een soortgelijk festijn, dat twaalf jaar geleden in Zoutelande werd gehouden ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de VVV. Voor, tijdens en na het festival marcheren enkele korpsen door het dorp Zoutelande. Het festival begint om drie uur 's middags en duurt tot ongeveer zeven uur 's avonds. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft J. V. uit Terneuzen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf weken, waarvan zes we ken voorwaardelijk. De officier van justitie had twee weken geleden, bij de behandeling van de zaak, een gevangenisstraf van drie maanden geëist. V. had oktober vorig jaar zijn broer met een mes in de borst gesto ken. Aanleiding voor de steekpartij was een ruzie over eten. De broer at te weinig volgens de dokter; reden voor J.'s vrouw om eens iets extra lekkers op tafel te zetten. De broer volhardde echter in zijn voornemen om geen hap naar binnen te werken. Na enig drankgebruik escaleerde de ruzie zo zeer, dat J. V. een mes greep om zijn niet-etende broer tot andere gedachten te brengen. D. van E. uit Sint-Annaland werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De officier had één maand méér geëist. Van E. had ver schillende strooptochten gehouden in jachthavens. De goederen die hij daarbij buitmaakte, gingen naar L. P. uit Sint-Maartensdijk, die de spullen 'als geschenk' aanvaardde. Wegens holing werd hij veroordeeld tot een boete van 750 gulden. Tegen hem was een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken en een boete van 500 gulden geëist. MIDDELBURG - De officier van jus titie bij de rechtbank in Middelburg, mr T. H. Stein, eiste vrijdag twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar tegen de 27-jarige Terneuzenaar J. E. wegens poging tot moord op een 36-jarige stadsgenoot. Hij stak de man met een stiletto in het hart. Het slachtoffer heeft zijn leven te danken aan snel medisch ingrijpen. Op de middag van 28 december 1984 kwam E. in gezelschap van een vrou welijke kennis naar de flat van het slachtoffer. Zij zouden met z'n drieën naar Rotterdam gaan om heroïne in te kopen. Terwijl ze in de auto op hun reisgenoot wachtten at E. een slaatje, dat hij even tevoren in een snackbar had gehaald. Op dezelfde rit nam hij het stiletto van huis mee. E. hield op de zitting vol dat hij het mes uitsluitend had willen gebruiken als bestek bij het verstrekte voedsel, omdat hij niet genoeg had aan het plastic vorkje van de snackbar. Waar op de rechtbankpresident mr G. H. Nomes reageerde met 'daar trappen we niet in meneer Van Stoffelen'. Het gerechtelijk laboratorium had dan ook wel mensenbloed en vezels van de trui van de neergestoken man op het mes gevonden, maar geen etensresten. De steekpartij had geen duidelijke oorzaak. E. was in woede ontstoken toen de ander hem vroeg achter in de auto te gaan zitten in plaats van op de rechter voorstoel. Hij sprong met het mes in de hand de auto uit en stak erop los terwijl zijn tegenstander al leen maar een linnen tasje met boe- toegebracht. Daags na de beëindiging van de bridgecompetitie loopt voorzitter Michel Remery (80) van de bridgeclub Sas van Gent directeur Y. Komorn van Zuid-chemie in restaurant De La Bourse tegen het lijf. Er zit voor Komorn niets anders op dan Remery maar weer eens te feliciteren met zijn zoveelste zege. Hoewel de laatste competitie-avond afwezig, behaalde het koppel Komorn en Macé een mooie tweede plaats. Toch is de directeur daar niet zo gelukkig mee. „Zou u de cijfers misschien nog een keertje willen controleren meneer Remery?" vraagt hij met een lachje. Remery voelt daar niets voor: „Er zit bijna één procent verschil in de uitslag. Dat zijn heel wat punten hoor, daar valt weinig meer aan te controleren", zegt hij even later in het bridgezaaltje terwijl hij een boek kaarten schudt. „De uitslag klopt als een bus. Kijk, mijn vrouw gaat op vrijdagochtend altijd naar de kapper, dan kan ik in alle rust de hele boel uitrekenen". Het gemid delde puntenpercentage van de winnaars ligt onomstotelijk vast. Het duo Remery-Verhaegen werd winnaar met 56, 65 procent, tweede werden Komorn en Macé, zij sleep ten een percentage van 55,72 in de wacht en tot ieders verrassing werd het nieuwe koppel W. Klerks en A. van Dongen derde met 54,50 pro cent. Nee, het is weer niet gelukt Michel Remery en Alfons Verhaegen uit het'zadel te wippen. Elf jaar lang zijn ze nu al bridgepartners en tien keer werden ze kampioen. Remery heeft zelfs in zijn 53-jarige bridge- carrière zeventien kampioenschap pen op zijn naam staan. Hij speelde 34 competities. „Jammer voor de anderen dat we steeds maar win nen, maar we gaan toch echt niet slecht spelen om een ander kam pioen te laten worden", lacht hij. Het begon allemaal in 1932. Toen zond de AVRO-radio onder leiding van de toenmalige topbridger mr. E. Goudsmit een bridgecursus uit. Re mery trommelde een aantal vrien den op, liet de radio op temperatuur komen en daar kwamen de kaarten op tafel. Die werden keurig in vier stapeltjes van dertien kaarten ver deeld. „De Nederlandse Bridge Bond wil de het bridgespel toen wat populair der maken. Het was in die tijd echt nog een spel voor de elite. Bieden en klaverjassen, dat deed de gewone man, hè. Nu is bridge natuurlijk naast schaken en dammen één van de grote denksporten. Maar het beoefenen ervan heeft niets te ma ken met het milieu waaruit je komt. Natuurlijk, je moet wel wat hersen werk doen. Het is niet een kwestie van even een kaartje leggen, maar ja, iedereen heeft toch hersenen, dat heeft niets met elite te maken". Toch zijn hersenen volgens Re mery niet de enige babage die de bridger bij zich moet hebben. „Kaartgevoel is net zo belangrijk. Als je dat niet hebt dan is een bridge-avondje een kwelling in plaats van ontspanning. En daar naast komt een beetje geluk ook altijd goed van pas". Remery heeft zichzelf in het verle den ook behoorlijk ingezet om van bridge een populaire sport te ma ken. „Ik heb eind jaren veertig zelf een cursus bridge gegeven aan de leden van de personeelsvereniging van de glasfabriek in Sas van Gent. Daar is in 1949 de Bridge Club Sas van Gent uit ontstaan". Bridge zit nog steeds in de lift, constateert hij. „Afgelopen jaar hebben we er acht leden bijgekre- gen, daarvan hebben er zeker zes een bridgecursus op de televisie gevolgd. We hebben nu 32 leden in de vereniging". Vreemd genoeg is de bridgeclub Sas van Gent niet aangesloten bij de Nederlandse Bridge Bond. Dat heeft, zo zegt Remery, alles met het verleden te maken. „We zijn achttien jaar lang lid van die bond geweest. Maar onze leden zaten echter op een gegeven moment een beetje met de contri butie in hun maag. Als je lid was kreeg je ook het bondsblad, maar zeventig procent van onze leden gooide dat meteen bij het oud pa pier. Enfin, uiteindelijk zijn we uit de bond gegaan, maar dat beteken de wel dat onze leden niet meer in bondscompetities mochten spelen". Een oplossing was snel gevonden. Leden die toch in de bond willen spelen verenigden zich in een nieu we club, de Bridgeclub kanaalzone, die zich bij de bond aansloot. Die club staat nu op de tocht, vertelt Remery. Oorzaak is dat de meeste leden ervan ook lid zijn van de Bridgeclub Sas van Gent en dat pikken de overige Zeeuwse bridgeclubs (onge veer vijftien in totaal, die wel bij de bond zijn aangesloten), niet langer. „Het komt erop neer dat we onder die druk waarschijnlijk zullen be slissen om in september de kanaal- zöneclub op te heffen en ons als Bridge Club Sas van Gent weer bij de bond aan te sluiten. Ik heb gemerkt dat vooral jongere bridgers toch liever aangesloten zijn". Remery ziet er niet tegenop om de knoop door te hakken. Hij is immers al twintig jaar voorzitter van de club en nog langer wed strijdleider. De wedstrijden verlo pen meestal in ontspannen sfeer, maar er zijn wel eens pro bleempjes. Soms klikt het niet meer tussen bridgepartners. „Dan is het maar het beste om een andere partner te zoeken, anders gaat het resultaat eronder leiden en zit je met de pest in je lijf te bridgen. Het zijn bridgehuwelijken en daarin kan net als in een gewoon huwelijk iets misgaan. Het is goed om je zo nu en dan af te vragen of het nog klikt". Remery's bridgehuwelijk met Al fons Verhaegen floreert overigens nog volop. „Het gaat uitstekend, dat zal denk ik ook wel iets met het succes te maken hebben". Gelukkig is de sfeer tussen alle bridgepartners onderling in Sas van Gent goed. Vals spelen is er niet bij. Bridgers staan erom bekend dat ze dat niet doen. Maar het is wel altijd oppassen geblazen. Als iemand tij dens het bridgen 'Sans atout' zegt, betekent dat dat hij minimaal zes tien punten heeft. Maar soms wordt er gewoon 'sans' gezegd. Dat wil hetzelfde zeggen, maar toch kun je ermee in de fout gaan, voor hetzelf de geld heeft men dan wel een 'sans'-kaartverdeling, maar geen zestien punten". Remery heeft de ontwikkeling van de bridgesport in Nederland vanaf het prille begin meegemaakt. Was het eerst een tijdverdrijf voor de elite, nu is het een statussymbool geworden. „Als je niet kunt bridgen, tel je niet meer mee. Zo liggen de kaarten tegenwoordig". Zelf is hij voorlopig nog niet van plan om ermee te stoppen. „Ik ga door zo lang ik ze nog alle vijf op een rijtje heb", aldus Remery. Waldemar Ysebaert ken had om zich re verdedigen en de steken af te weren. Na zijn daad nam E. de benen, maar werd kort daarop bij de veerboot in Perkpolder aangehouden. Sindsdien zit hij in voorlopige hechtenis. E. bleef erbij dat hij de steek per ongeluk had Het psychiatrisch rapport noemt hem verminderd toerekeningsvat baar. Daarom eiste de officier naast de straf verplicht contact met de reclassering, die erop moet toezien dat E. zich na zijn straftijd laat opnemen in een psychiatrische in richting. Met het oog op zijn eerder gepleegde geweldsdelicten eiste de officier de maximale proeftijd bij het voorwaardelijke deel van de straf. De rechtbank doet 21 juni uitspraak. MIDDELBURG - De diensten in Zeeüwscb-Vlaanderen hebben voor de derde achtereenvolgende keer de Zeeland-bokaal - de wisseltrofee van de sportdag van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat - gewonnen. De jaarlijkse sportdag werd vrijdag voor de vijfde keer in Middelburg gehouden. Er werd gestreden in zes groepen en op tien onderdelen. Voor de eerste maal streed ook de dienst van de compartimenteringswerken in Bergen op Zoom mee, en met succes, want de Brabanders behaal den in de eindrangschikking de twee de plaats. De derde plaats was voor de afdeling wegenbouw/personeels zaken met de dienstkringen Goes en Deltadienst. Aan de Rijkswaterstaatsportdag na men 250 sportlieden deel. Aan het eind van het sportieve gebeuren wer den de prijzen uitgereikt inde kantine van het kantoorgebouw van Rijkswa terstaat aan de Vrijlandstraat in Mid delburg. De wisselbokaal, die nu definitief naar Zeeuws-Vlaanderen gaat, werd uitge reikt door hoofdingenieur H. Engel. De overige prijzen reikte namens de organisatie de heer P. Vervaat uit. De tien onderdelen waarin wedstrij den werden gehouden waren tennis, badminton, bowlen, tafeltennis, vol leybal, wandelen (puzzeltocht), zaal voetbal, rollenbank wielrennen en dit jaar voor het eerst jeu de boules en sjoelen. Het jeu de boules moest na acht spellen worden afgelast wegens de regen. De overige sporten kenden ondanks regen en kou geen proble men. Voor iedere tak van sport waren er voor de beste drie ploegen of indivi duele spelers bekers beschikbaar. Een wedstrijd op de rollen was onder deel van de sportdag van Rijkswater staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 12