OURTAGE wIAKELAAR NZET GEVECHT vrijdagkrant 3 behang 4 boekhuis 5 en 8 vis 6 straf punten de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Als de makelaars f hun courtage vergoeding voor emiddeling) verhogen, [raven ze hun eigen ;rafaldus mr. F.A.P.M. ran Loon, hoofd van de uridische afdeling van Ie vereniging Eigen Huis :n lid van de commissie ran de Sociaal économische Raad die ;ich bezig houdt met de tositie van de makelaars n Nederland. Volgens de Nederlandse Vereniging ran Makelaars (NVM) ;aat het slecht in de nakelaardij en moet het ledrag dat de makelaar )er bemiddeling mtvangt, de courtage, laarom omhoog. Eigen luis, de :onsumentenorganisatie lie de belangen van de luizenkoper behartigt, vindt echter dat er I indere oplossingen :ouden moeten komen. )e handel in goedkope luizen gaat meer en i neer via onbeëdigde luizenhandelaars. Volgens de NVM komt lat omdat de courtage, so'n twee procent van de verkoopprijs van het ïuis, bij die lage 1 verkoopsprijzen te laag is om rendabel te zijn, sodat het voor makelaars liet meer aantrekkelijk is zich daarmee bezig te louden. Van Loon is het laar niet mee eens. monopolie eigen makelaars periferie Middelburg: Vlissingen: Goes: Terneuzen: Hulst: l\\\ Het werk dat een makelaar aan j ;en huis van drie ton heeft, is I inderdaad evenveel als aan een I goedkoop huis. Maar het ligt j ook aan henzelf. De diensten die kle makelaars verrichten, «ouden verminderd kunnen .worden. Nu is het zo dat „Maar als je de onbeëdigde bemiddelaars verbiedt, werk je in feite mee aan een monopoliepositie van de makelaardij en dat is natuurlijk een gevaar. Ik begrijp hun roep om een hogere courtage op dit moment dan ook niet. Ze weten heel goed dat juist die monopoliepositie vrijdagkrant makelaars bij iedere bezichtiging van een koopwoning aanwezig zijn. Dat is een restant uit de tijd dat de makelaar niet voor een partij, maar voor beide partijen mocht bemiddelen. Als zich dan een koper meldde, ging hij mee naar de bezichtiging in de hoop dat hij hem ook als klant kreeg. Tegenwoordig is dat niet meer nodig. Als de verkoper nog in het huis woont, kan hij belangstellenden best zelf opvangen." „De makelaardij zou verkopers de vrijheid moeten laten om te bepalen van wat voor diensten ze gebruik kunnen maken en de hoogte van de courtage zou daaraan aangepast moeten worden. Nu zijn ze soms dertig uur kwijt aan de bezichtiging van een woning en dan zeggen ze dat ze geen tijd meer hebben voor andere werkzaamheden. Ze zullen eraan moeten wennen dat de tijden veranderd zijn". In de SER is besloten dat er zo snel mogelijk geregeld moet worden dat onbevoegde bemiddelaars zich niet meer met de huizenverkoop bezig mogen houden. Eigen Huis ondersteunt dat in principe, hoewel Van Loon daar wel een paar kanttekeningen bij heeft: „We willen er wel in meegaan om de beroepsgroep te beschermen. Vroeger gebeurde het wel dat de bakker of de slager aan de overkant bemiddelde bij de koop van een huis en dat gaf natuurlijk de nodige toestanden". „Niet dat we minder klachten krijgen over makelaars dan over onbeëdigde bemiddelaars. Maar de aard van de klachten verschilt. Bij onbeëdigde middelaars gaat het vaak om zeer ernstige klachten als fraude en bedrog, bv'tjes die zichzelf weer opheffen en dergelijke. In de makelaardij zitten nog steeds wel mensen met een smet uit het verleden, maar de NVM doet er alles aan om de makelaardij betrouwbaar te maken. Zeker voor verkopers is de makelaar belangrijk". foto wim riemens is eigen haard ech t goud waard?. jaren geleden een beletsel is geweest om een regeling voor de makelaardij te maken. En nu beginnen ze net terwijl het punt opnieuw aan de orde komt over een hogere courtage". Leden van de NVM zijn gebonden aan zeer vaste prijsafspraken. Van Loon is het daar, zeker met het vooruitzicht op een verbod op onbeëdigde bemiddeling, niet mee eens: „De SER adviseert de makelaars om een bandbreedte in de hoogte van de courtage aan te houden. Er zouden een minimum- en een maximumbedrag moeten komen. Je moet binnen je organisatie de onderlinge concurrentie bevorderen. Als het ene makelaarskantoor zijn zaken beter geregeld heeft dan het andere, dan moet hij ook de mogelijkheid krijgen om goedkoper te werken. Nu kan dat niet, makelaars die onder het NVM-tarief zitten, moeten uit de vereniging". Van Loon ontkent niet, dat de makelaardij met name voor verkopers een goede functie heeft. Veel kopers regelen de zaak tegenwoordig in hun eentje. Met hulp van bijvoorbeeld Eigen Huis, dat voor 234 gulden een bouwkundig onderzoek houdt, kan een koper zichzelf vaak redden. Voor verkopers ligt het moeilijker omdat de koopmarkt niet goed loopt. Was het vroeger voldoende om een bordje in je tuin te zetten met 'Te koop', tegenwoordig heeft menig verkoper profijt van de bemiddeling van de makelaar, die beschikt over een computersysteem waarin de via NVM-makelaars te koop aangeboden woningen zijn opgenomên. Van Loon: „De kopers hebben het geld er nu al niet meer voor over. En als de koopmarkt aantrekt, wat ik overigens niet op korte termijn verwacht, zullen verkopers het er ook niet meer voor over hebben. Als het enige antwoord van de makelaars daarop is dat de courtage verhoogd moet worden omdat hun inkomen op peil moet blijven, is dat erg op de korte termijn gedacht". „Als het ons niet lukt om de makelaars van ons standpunt te overtuigen en de courtage inderdaad naar vier of vijf procent wordt verhoogd, dan zullen we de consumenten er ingedamd. Het beroep moet niet volkomen ontoegankelijk worden gemaakt, maar er moet iets gebeuren. Het kan toch niet dat de groei van het aantal bemiddelaars op de woningmarkt steeds wordt gecompenseerd door hogere courtages die door onze achterban moeten worden be taald?". heel duidelijk op wijzen dat de koper een makelaar niet persé nodig heeft en dat ook de prijs die de verkoper moet betalen erg hoog is in vergelijking tot de diensten die geboden worden. Als het echt niet anders kan, zijn er ook andere oplossingen. We hebben als vereniging bouwdeskundigen in dienst. Waarom zouden we niet ook makelaars in dienst nemen?" Volgens Van Loon komt een deel van de problemen in de makelaardij voort uit het ontbreken van vestigingsregels: „Het is een betrekkelijk makkelijke opleiding en er worden verder geen vestigingseisen gesteld. Bovendien, ondanks alles, de makelaars hebben meestal nog een heel redelijk inkomen. Kijk, de meesten werken in bv's en die maken geen winst meer. Maar de omzet is nog altijd hoog genoeg om een redelijk salaris aan de makelaar uit te betalen. De toestroom van nieuwe makelaars moet worden „Overtrokken en nogal op de Randstad georiënteerd. In de periferie zoals Zeeland, liggen de zaken heel anders. Er is geen sprake van kolossale inkomens. Sinds '78 zijn alleen al in Vlissingen, Middelburg, de Kanaalzone tien makelaarsbedrijven verdwenen." Enigszins onthutst is de reactie van voorzitter A. van der Maas van de NVM-afdeling Zeeland. Hij verwijt „Eigen Huis" en met name Van Loon („maar hij is nog niet zo lang bij de organisatie") een courtageverhoging tot 4 of 5 procent „uit de lucht te hebben geplukt, terwijl wij praten over tienden van procenten." Van der Maas, zelf makelaar in Vlissingen: „Die verhalen over b.v.'tjes lijken me sterk overtrokken. Ik heb ze in ieder geval niet en dat geldt ook voor de meesten van mijn collega's. Wel ben ik het met „Eigen Huis" eens, dat de markt wordt verknoeid door niet-bonafide bemiddelaars. Die strijken de courtage op, kopen in sommige gevallen zélf en verkopen dan zo'n huis voor een tienvoud van die prijs." Zijn voornaamste bezwaar blijft echter dat de aanval van de huisjurist van „Eigen Huis" voorbijgaat aan de typische problemen van een plattelandsgebied als Zeeland. „Wanneer je een huis moet verkopen in bijvoorbeeld Zeeuwsch-Vlaanderen, dan kost je dat alleen al door de afstand behoorlijk wat tijd. En van wat er dan overschiet bij een verkoopprijs van zeg 30 mille word je niet bepaald miljonair. Sterker nog: ik ken collega's die drijven op heel andere zaken. Bij de één is dat een assurantieportefeuille, bij de ander huizenbeheer. Een derde is loods, weer een collega deurwaarder. Simpelweg om het hoofd boven water te houden." RU NA HELLING A redactie PZC-bijlagen: Walstraatpromena.de 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-15144 toestellen 19 en 46) advertentie en administratie: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-27651 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-15144 Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur Op de muur kan en mag veel. Kies uw eigen behang. De grootste boekenkast van Neder land staat in Culemborg. Het Centraal Boekhuis doet een boekje open. Twee pagina's over visserij, vis en wat u erbij kunt drinken. Het hart op de tong en goede maatjes met haring. 8* Flensburg en zijn strafpunten: de schrik van Duitse verkeerszondaars. VRIJDAG 7 JUNI 1985 NUMMER 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 37