INDE VRUDAGKRANT: Prins Bern hard: medeleven bevorderde herstel ELLINGEN VS 'ONAANVECHTBAAR' de PZC vandaag VS-plan voor inval Nicaragua gereed KOOPCENTRUM GROENENDIJK Kamer wil opheldering o ver belastingingrepen Koning PZC |Yy\ vrijdagkrant iplomaat [smokkelde heroïne fnv-acties bij klm Kamerleden niet naar Sri Lanka nog 1 dag... NA ARTIKEL OVER INDIVIDUELE REGELINGEN De Nederlandse 'status aparte' Weinig verandering 28e jaargang no. 131 onderdag 6 juni 1985 Duitse strafklasse voor verkeersovertreders Koningin maakte kunstwerk voor gebouw Euroregio Overeenkomst Gasprijs Buitenlanders Arbeidsplaatsen Zoetemelk wiko zonwering 15 korting wiko rolluiken GRANDIOZE HEROPENING Wisselend, bewolkt, kans op een bui, matige zuidwestelijke wind, middag- temperatuur omstreeks 17 graden. |iv Elke vrijdag ander nieuws... ilLVERSUM (GPD) - Prins Bern- ■ard zal het nog minstens een maand lustig aan moeten doen. In zijn dank woord voor de vele blijken van mede- iven tijdens zijn ziekte en verblijf in [et Academisch Ziekenhuis Leiden lei de prins gisteravond voor radio (n televisie dat hij op medisch advies lan beperkende regels is geboden foor wat betreft zijn dagelijks leven |n openbare verplichtingen. Hij mag verder nog geen vermoeiende reizen ondernemen. „Mijn gezondheid gaat gelukkig be hoorlijk vooruit", aldus de prins, die 29 juni zijn 74e verjaardag hoopt te vieren. Prins Bemhard zei ervan over tuigd te zijn dat het herstel zo snel is gegaan, „en nog gaat", omdat hij door het ondervonden medeleven zich ge sterkt en beter heeft gevoeld. In zijn dankwoord, dat hij mede na mens zijn vrouw uitsprak, zei prins Bemhard dat het hem zwaar is geval len dat hij de bevrijdingsherdenkin gen niet heeft kunnen meemaken. „Juist in deze voor ons land zo beteke nisvolle meidagen viel het mij erg zwaar dat ik zoveel afspraken heb moeten afzeggen en dat ik zoveel goeie vrienden uit het verzet en van de geallieerden niet heb kunnen zien. Dat ik zoveel ontroerende herinnerin gen uit die jaren van strijd voor de idealen van vrijheid en democratie niet met hen heb kunnen delen". Veel reacties die hij heeft ontvangen, hadden volgens de prins juist op die jaren betrekking. „Ik heb het zo in tens mogen ervaren. U begreep wat er in mij omging toen ik in het zieken huis lag. Mede daardoor heb ik daar tenslotte ook bevrijding kunnen vie ren". Kamerdelegatie onder indruk SS-20-cijfers (Van onze correspondent) IVASHINGTON - De Amerikaanse tellingen van de operationele Russische SS-20 raketten rijn zorgvuldig en niet aanvechtbaar. Dit is de conclusie van een vijf man sterke delegatie uit e defensiecommissie van de Tweede Kamer, die in de VS momenteel poolshoogte neemt, elfs de PvdA'er H. Vos zei „redelijk onder de indruk" te zijn geraakt van de gegevens die oge Pentagon-functionarissen tijdens een zeer geheime briefing hebben verstrekt. delegatieleider A. J. Evenhuis (WD) Verklaarde echter woensdagmiddag Tlat het aantal van 414 dat de VS Lanteren „een vastgesteld minimum Is" en een conservatieve schatting. Eventuele afwijkingen zouden de tel ling stellig hoger maken. De kamerle den hebben te horen gekregen dat de [Russen momenteel bouwen aan zeven nieuwe lanceerbases voor de SS-20: NEW YORK (AFP) - In New York is de Belgische diplomaat Ludovicus Vas- tenavondt gearresteerd op beschuldi- ging van smokkel van heroïne. ns de officier van justitie in New York, Raymond Dearie, vervoerde de man met de diplomatieke post 10 kilo heroïne. De partij vertegenwoordigt een straatwaarde van 75 miljoen gul den. De diplomaat bekleedt op de Belgi sche ambassade in New Delhi de functie van kanselier. vijf in het westen en twee in het oosten van de Sowjet-Unie, die bijna zijn voltooid. De VS, zo verklaarde Evenhuis, bijge vallen door zijn partijgenoot J. D. Blaauw, F. Borgman (CDA) en C. N. van Dis (SGP), hebben voor ons gede monstreerd dat zij beschikken over voldoende middelen om te tellen. Niet alleen via satellietfoto's, maar ook langs andere weg. „Het tellen ge schiedde op dusdanig; zorgvuldige wij ze, dat daaraan weinig twijfel kan bestaan", aldus Evenhuis die eraan toevoegde meer waarde te hechten aan Amerikaanse gegevens dan aan inlichtingen die de Sowjet-Unie ver strekt. Borgman (CDA): „Er moet ook reke ning worden gehouden met Russische slimmigheden - raketten op de 'tel dag' weghalen en die later weer plaat sen. Wij kunnen ons niet veroorloven ook maar één millimeter af te wijken van het plaatsingsbesluit". De VS vinden kennelijk een aparte overeenkomst met Nederland over de kruisvluchtwapens niet nodig, zo had den de parlementariërs vernomen. Maar indien Nederland dat wil, zal die er komen. „Een overeenkomst - geen verdrag", zei Blaauw (VVD). Als die overeenkomst er is (Blaauw sugge reerde een looptijd van vijftien jaar) sluit dat naar zijn smaak terugdraai en van een plaatsingsbesluit uit. IJ A D/)P TA AT J? J7 A f2 A /V Volgens Vos (PvdA) zou Nederland EZt IV L/G J /1/1L/ 1\ Eusl \Jsil v zonder bezwaren de plaatsing van de kruisvluchtwapens opnieuw kunnen uitstellen. De overtuigende Ameri kaanse gegevens ten spijt, zei hij, „behoud ik mijn huiver". GRONAU (ANP) - In de Westduitse grensplaats Gronau heeft Prins Claus woensdagmiddag het secre tariaat geopend van Euregio, het Duits- Nederlandse samenwer kingsverband voor het gebied tus sen Rijn, Ems en IJssel. Hieraan nemen 86 gemeenten met in totaal 1,2 miljoen inwoners deel. Koningin Beatrix vergezelde haar man omdat zij het beeld heeft gemaakt voor de hal van het Eure- gio-gebouw. Het is een buste van wijlen Alfred Mozer, de grote anini- mator van de samenwerking tussen grensregio's. De weduwe van Mozer onthulde woensdag het kunstwerk. Prins Claus stelde in zijn toespraak dat Euregio in het kader van de Europese integratie 'baanbrekend werk verricht en in Europa een voorbeeldfunctie heeft waar het de samenwerking in een grensstreek betreft. Foto: het door de koningin ge maakte beeld. Van Amerikaanse zijde is op de Ne derlandse parlementariërs duidelijk druk uitgeoefend om op korte ter mijn te beslissen over deelneming aan Reagans zogenaamde 'Star wars'-project voor anti-raketwapens in de ruimte. „Wij moeten snel aanha ken", verklaarde Evenhuis. De Gasunie wil dat de klein verbruikers in ieder geval drie cent per kubieke meter aard gas meer gaan betalen per 1 januari 1986. PAGINA 4 CDA en VVD vinden dat werk loze buitenlanders van 55 jaar en ouder met behoud van een aangepaste uitkering terug naar hun eigen land moeten kunnen gaan. PAGINA 5 Middelburg wordt bedreigd door een voortgaande vermin dering van arbeidsplaatsen bij de in de stad gevestigde rijks diensten. PAGINA 13 üe nieuwe ploegleider Jan Raas vindt dat Joop Zoete melk toch in de Tour de Fran ce moet starten, hij is van grote waarde voor de ploeg. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 7 Kunst en pop: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 UTRECHT - Prinses Margriet vraagt via de mobilofoon alle wagens om uit te rukken ter opening van het nieuwe hoofd bureau van politie in Utrecht. Onder toeziend oog van burge meester drs. M. W. M. Vos (m.) en hoofdcommissaris J. Wiarda (r.) kwijt de prinses zich van haar openingstaak. Links de heer Ooievaar die de microfoon be dient. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, buigt zich dezer dagen opnieuw over de vraag of en zo ja op welke wijze hulp moet worden verleend aan de tegenstan ders van de Sandinisten in Nicara gua. Luider dan voorheen zeggen Amerikaanse bewindslieden, dat stopzetten van bijstand voor de con tra's kan leiden tot militaire inter ventie van de VS, die dan een einde zou moeten maken aan een Marxis tisch bewind, dat volgens Ronald Reagan de Amerikaanse nationale veiligheid bedreigt. Deze zelfverzekerde boodschappen wijzen er volgens vele politieke waar nemers op, dat de VS hun militaire voorbereidingen hebben voltooid en ervan overtuigd zijn dat zij de Sandi nisten op korte termijn onder de voet kunnen lopen zonder in een langdurig krijgsgebeuren verzeild te raken. Terzelfdertijd is het duidelijk dat zo'n militaire onderneming de VS zou ko men te staan op grote afkeer onder zijn Europese bondgenoten en nieuwe beklijvende vijandschappen in Cen traal Amerika. In een poging het Amerikaanse Con gres alsnog te bewegen tot steun aan de rebellen in Nicaragua heeft Reagan woensdag opnieuw krachtig uitge haald naar de regering in Managua. Hij noemde president Danile Ortega van Nicaragua "die kleine dictator die SCHIPHOL (ANP) - Vanaf vanmorgen zullen bij de KLM acties verwacht kunnen worden van personeelsleden, die aangesloten zijn bij de Vervoers- bond FNV. Hoe die acties er precies uit zullen zien en wat de gevolgen daarvan zijn voor de passagiers kon een woord voerder van de Vervoersbond FNV woensdagavond nog niet meedelen. De acties zijn het gevolg van het vastlopen van het overleg tussen de KLM en de Vervoersbond FNV over een nieuwe KLM-cao. De FNV is de enige van de zeven bonden die bij dit overleg betrokken zijn waarmee niet tot overeenstemming kon worden ge komen. in gevechtstenue naar Moskou ging om zich door de beer te laten kussen en die niet de doctrine van Lenin heeft verzaakt toen hij vervolgens naar het westen ging in een tweedelig kos tuum". (Advertentie) PROVINCIALEWEG 10 's-GRAVENPOLDER 01103-2044/2163. DEN HAAG (ANP) - Het bezoek dat een aantal Europarlementariërs en leden van de Tweede Kamer zou brengen aan Sri Lanka om zich daar op de hoogte te stellen van de situatie van de Tamils gaat niet door. Een van de initiatiefnemers van de reis, drs. Rote van de Raad van Kerken, heeft dit woensdag meegedeeld, na dat bekend was geworden dat het CD A-Tweede-Kamerlid Van den Toorn van deelname aan de missie afziet. Rote, die ruim drie jaar op Sri Lanka heeft gewerkt, nam op persoonlijke titel het initiatief voor de missie in samenwerking met de Britse Labour- parlementarier Jeremy Corbyn. Van den Toorn liet woensdag na een gesprek met zijn fractieleider De Vries en buitenlandspecialist De Boer we ten niet mee te gaan, omdat Rote de zaak volgens hem in een politieke context had geplaatst met de opmer king dat de missie de bevindingen van de delegatie onder leiding van reizend ambassadeur Wijnaendts zou moeten weerleggen. Secretaris VNZ Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen heeft mr. N. de Jong (45) uit Leusden per 1 juli 1985 benoemd tot algemeen secretaris van de VNZ. (Advertentie) HERMESWEG - VLISSINGEN na een totale renovatie van alle afdelingen, vrijdag 7 juni enorme keuze in meubelen, tapijten, behang, schoenen, verlichting (nieuw), voorts MIKRO ELEKTRO en 'n gezellig restaurant DEN HAAG (GPD) - De Tweede Ka mer wil zo snel mogelijk van staats secretaris Koning (financiën) horen waarom hij zich persoonlijk heeft beziggehouden met individuele be lastingaanslagen. De twee regerings partijen, CDA en WD, vinden dat hij daarover de kamercommissie voor financiën op korte termijn moet in formeren. De PvdA denkt aan een onafhankelijk onderzoek van de Ka mer zelf, zo nodig bijgestaan door externe deskundigen. Koning zelf weigert vooralsnog de gevraagde informatie te verstrekken. Hij is van mening dat 'de' staatssecre taris van financiën over de bevoegd heid beschikt zo nodig beslissingen van belastinginspecteurs te wijzigen. De Kamer reageerde woensdag op een publikatie in het weekblad Vrij Neder land, waarin gesuggereerd wordt dat Koning ten onrechte over de hoofden 1/ yifjcn h van de belastinginspecteurs heen, be- 1 1 lastingaanslagen van individuele per sonen heeft verlaagd. Volgens PvdA-woordvoerder Ver meend doorkruiste Koning met dit optreden de normale gang van zaken. Centraal in het Vrij Nederland-ver haal staat het optreden van Koning in de zaak van AVRO-televisiedirec- teur Wibo van de Linde. De bewinds man zou - tegen het advies van de Haarlemse inspectie in - de aanslag aanzienlijk hebben verlaagd. Dat leidde uiteindelijk tot het vervroegd uittreden van het hoofd van de Haar lemse inspectie, mr. De Zeeuw. CDA en WD zijn eveneens kritisch over het optreden van de bewinds man. Vooral CDA-woordvoerder Van Dijk eist dat Koning inzicht verstrekt in de zaak-Van de Linde. Pas daarna moet worden vastgesteld of een nader onderzoek is gewenst. Ook zal moeten worden nagegaan of Koning de door hem geclaimde bevoegdheden werkelijk heeft. De WD liet weten niets te willen toevoegen aan opmerkingen van frac tieleider Nijpels in het weekbladver- haal. Nijpels zegt tegenover VN enke le malen bij de staatssecretaris te hebben aangedrongen de feiten op tafel te leggen. Tot nu toe is dat echter nog niet gebeurd. „Ik vind," zegt Nijpels, „dat een staatssecretaris zich buitengewoon terughoudend moet opstellen als het gaat om individuele gevallen". Koning ontkent overigens de beslis singen geheel eigenmachtig te hebben genomen. Het weekblad haalt verder de zaken aan van de kloosterlingen die door ingrijpen van Koning niet onder de tweeverdienerswet vallen en van eeri katholieke vrouw die een erfenis naliet aan de paus en waarvoor de staatssecretaris beperking van successierechten regelde. Dekoloniseren gaat Ne derland nog steeds niet erg glad af. De soevereini teitsoverdracht van voor malig Nederlands-Indië (1949) was moeizaam en vol proble men. Het vertrek uit Nederlands Nieuw-Guinea (1962) min of meer ge dwongen. De onafhankelijkheid van Suriname (1975) dwangmatig en ris kant. En nu zijn we toe aan de vraag op welke manier en in welk tempo de Nederlandse Antillen (het laatste rijksdeel overzee) hun eigen weg zou den kunnen gaan. Vandaag rondt de Tweede Kamer een langdurig debat af over een ontwerp van wet tot wijzi ging van het Statuut voor het Ko ninkrijk. Daarin moet worden vastge legd dat Aruba (één van de zes Antil liaanse eilanden) in 1996 op eigen verzoek de staatkundige onafhanke lijkheid binnenfietst; in de tien jaar daaraan voorafgaand krijgt het eiland gelegenheid om met een soort van voorronde in de richting van die nieu we start te oefenen. 'Status aparte' heet deze nieuwe mengvorm tussen koloniale binding en volledige onaf hankelijkheid. Aruba los van het hin derlijke broertje Curasao, dat het ei land steeds in de wielen rijdt, maar toch nog graag onder moeders vleu gels in Den Haag, waar de flets altijd vakkundig kan worden gerepareerd. Toch blijkt opnieuw dat het gaat om een oplossing met veel voetangels en klemmen. Een nieuw, geheel anders- soortig dekolonisatie-avontuur is be gonnen. Het draaipunt in de verhouding tussen de Nederlandse Antillen en Nederland is dat de eilanden eigen lijk geen van alle een staatkundige onafhankelijkheid aandurven. In de Kamerdebatten van de afgelopen da gen hebben vertegenwoordigers van regeringspartijen en oppositie op de vijf straks nog onderling verbonden eilanden van de Nederlandse Antillen dat met zoveel woorden gezegd. En ook Aruba doet verwoede pogingen om onder een vastgepinde datum voor onafhankelijkheid van het eiland uit te komen. Een 'status aparte' is bijzonder aantrekkelijk; een volledige onafhankelijkheid om allerlei redenen erg griezelig. Betico Croes, de onge kroonde koning van Aruba, begint meer en meer in te zien dat zelfbe schikkingsrecht een mooi politiek doel is geweest om naar te streven, maar dat het heel wat minder eenvou dig is om daarvan een zinnig en verantwoord gebruik te maken. Van daar zijn gesoebat deze week In Den Haag om het allemaal over tien Jaar nog eens opnieuw te mogen bekijken en over die staatkundige onafhanke lijkheid eerst nog maar eens een refe rendum onder de bevolking te hou den. De opstelling van Nederland tegen over de tweeslachtige manier waarop Aruba nu gebruik wenst te maken van het zelfbeschikkingsrecht is duidelijk en hard. Het kabinet en een grote meerderheid van de Tweede Kamer hebben Betico Croes eraan herinnerd dat het eiland uit eigen beweging voor onafhankelijkheid heeft gekozen en dat de bijzondere positie op weg daarheen alleen maar een tijdelijke kan zijn. Het jaartal van de staatkundige onafhankelijkheid 1996 (Aruba wordt dan buitenland voor Nederland) behoort te worden vastgelegd. Zo niet, dan kan er van een 'status aparte' evenmin sprake zijn. Er zijn trouwens terecht in het kamerdebat de nodige aarzelingen gerezen tegenover de vraag of de hele operatie wel op tijd kan ingaan nu er bij de voorbereiding nog zoveel onge regeld en onduidelijk blijkt. Op de Ronde Tafel Conferentie (RTC) van 1983 hebben alle partijen in deze kwestie zich gebonden aan afspraken over vormen van samenwerking en sluitende regelingen met het oog op Aruba's toekomstig functioneren bin nen het verband van het koninkrijk. Wat nu op tafel ligt als basis voor de nieuwe onderlinge verhoudingen is in feite een slap aftreksel van die RTC- afspraken. Veel bleek niet haalbaar met als gevolg nu tal van onzekerhe den. Croes' gedram om na een periode van tien jaar 'status aparte' töch nog de mogelijkheid te hebben om op nieuw een keuze te maken tussen 'ja of nee onafhankelijkheid' maakt dat er bepaald niet kan worden gesproken van een waterdichte constructie. Na tientallen jaren van gekift tus sen Curasao en Aruba heeft Ne derland er twee jaar geleden mee ingestemd dat het staatsverband van de zes eilanden zou worden opge splitst. Van deze weg is geen terug meer mogelijk. Geen van de betrok ken partijen wil dat ook. Het is alleen de vraag of Nederland over tien jaar Aruba echt kan dwingen de staatkun dige onafhankelijkheid te accepteren, ook al ligt dat jaartal 1996 vast in het wetsontwerp dat nu aan de orde is. Aruba moet weten dat het geen spel letje kan spelen met zoiets als staat kundige onafhankelijkheid. Maar het optreden van de Arubaanse politici, de afgelopen dagen in Den Haag, heeft glashelder aangetoond dat het eiland absoluut niet zeker is van de in 1983 gemaakte eigen keuze. Blijft dat zo in de komende periode dan kan Nederland het zich moreel waar schijnlijk maar heel moeilijk permit teren om Aruba tegen de zin de onafhankelijkheid in te duwen. Hoe onlogisch het in de nadagen van de dekolonisatie misschien ook klinkt, Nederland zal er rekening mee moe ten houden dat het in het Caribisch gebied staatkundig gekoppeld is aan zes eilanden die er eigenlijk niet over piekeren om deze banden door te snijden. En dat is internationaal ge zien dan Nederlands 'status aparte'. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1