almanak Zacht als Sloegebied zeer gunstig voor opslag kernafval Voor duizenden guldens schade bij brand NSM Christelijke lagere school in Domburg mag blijven voortbestaan TIJGENDE LIJN ZET ZICH VOORT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT \Eillemiek Tavenier iinddiploma cello Ier auto's liepen ^chade op bij >otsing in Sluiskil mmmm VICE- VOORZITTER LOFRA: KROON: BEROEP VAN GS NIET ONTVANKELIJK Aanhangwagen in Terneuzen gestolen 'Bejaardenwerk niet centraliseren' Fouten zc WOENSDAG 5 JUNI 1985 IDDELBURG De CDA-gedepu- erden J. B. Ventevogel en drs R. C. Barbé hebben dinsdag binnen het Lelijks bestuur van de provincie mogelijkheid geblokkeerd om een indpunt in te nemen over de vraag fhet wenselijk is een tweede kerne- irgiecentrale in Borssele te bou- en. Het bestuur van het CDA Zee- id heeft de twee gedeputeerden week te verstaan gegeven, dat |in kansen op een rol in de provin ce politiek in de toekomst ernstig Ivaar zouden lopen, als zij 'ja' zou- tn zeggen tegen de komst van de ■reede centrale. De gedeputeerden van het CDA be toogden dinsdag binnen het college van gedeputeerde staten dat een de bat in de tweede kamer moet worden afgewacht voor het provinciebestuur tot uitspraken komt over de kwestie. Zij vertelden dat de bouw van een tweede kernenergiecentrale elemen ten bevat, die niet op provinciaal, maar op rijksniveau beoordeeld moe ten worden. In kringen van het CDA werd dinsdag gesteld dat de heren Barbé en Ventevogel door het CDA- bestuur Zeeland onder zware druk zijn gezet om niet met een positief standpunt te komen. Formeel werd dinsdag van de zijde van het bureau voorlichting van de provincie meegedeeld dat gedepu teerde staten niet tot een standpunt bepaling waren gekomen en dat de zaak opnieuw aan de orde komt, als het college voltallig is. De PvdA- gedeputeerde mr J. P. Boersma is op dit moment met vakantie. Duidelijk is echter dat niet de afwezig heid van een gedeputeerde leidde tot een barrière in de bepaling van een visie, die in de vorm van een voorstel naar de provinciale staten zou moeten gaan. De gedeputeerden J. D. de Voogd en mevrouw E. Maris-Koster van de VVD hebben eerder bij herha ling laten weten, dat een tweede kern centrale wat hun betreft in Borssele welkom is. De twee PvdA-gedeputeer- den, de heren W. Don en Boersma, zijn tegen de bouw van een tweede kern centrale in Zeeland. De CDA-gedepu- teerden nemen voorshands een af wachtende houding aan. Volgende week dinsdag is het college van gs waarschijnlijk voltallig bijeen. Of men dan in staat zal zijn een standpunt te formeren is zeer onzeker. (Zie ook pagina 13). V Haven van Vlissingen oektein'84 record-winst ÏLISSINGEN - De NV Haven van Vlissingen heeft in 1984 een record-winst van bijna 2,7 jiiljoen gulden netto behaald. Dat betekent een stijging van 12 procent ten opzichte van 1983. i dat jaar boekte het havenbedrijf een netto-resultaat van 2,4 miljoen. De directie van de NV ^aven verwacht dat de stijgende lijn zich zal voortzetten. Op basis van de resultaten in de PerSOHCCl erste vijf maanden van dit jaar, rekent de directie er op dat de winstcijfers over '85 nog lunstiger zullen zijn die dan die over 1984. Dat blijkt uit het dinsdag verschenen jaarverslag lan de NV Haven. me kan worden ingelopen, zodat het behandelde pakket voor geheel 1985 uitkomt op hetzelfde niveau als in 1984. let behandelde ladingpakket steeg let ruim 13 procent en kwam uit op 4. lO OOO ton. Hierbij deden zich, even- Is in voorgaande jaren, belangrijke nderlinge verschuivingen voor in de nvang van de diverse ladingpakket- n. Ie behandelde hoeveelheid vloeibare Iding steeg met 38 procent ten op- Ichte van 1983. Het aantal behandel- containers nam met 35 procent toe. Jok de aan- en afvoer van staalpro- iukten via Vlissingen vertoonden een erdere stijging. jflDDELBURG - Aan het Sweelinck- onservatorium in Amsterdam be- jaalde Willemiek Tavenier (25) uit ■iddelburg haar einddiploma cello. fijdens een vijftig minuten durend xamen speelde zij werken van Bach, leethoven, Popper, Prokoljev en Mar- In. villemiek Tavenier werd begeleid door Frank Mol en Jan-Peter Goos- fens, piano. De examencommissie be- Itond uit de cellisten Jean Decroos, ïarro Ruijssenaars, Elias Arizcuren, ferschmann en artistiek directeur Ton de Leeuw. Villemiek Tavenier begon haar cello- jtudie op zeer jeugdige leeftijd bij jlartin Zagwijn. Vervolgens studeer- le zij in Parijs bij cellist Marcowitch. Jean Decroos was haar leraar aan het onservatorium in Amsterdam. ERNEUZEN - Bij een kettingbot- ng op de westelijke afrit van de brug ij Sluiskil zijn dinsdagmiddag vier uto's licht beschadigd. De automobi- sten A. J. A. en P. O., beiden uit luiskil en F. E. M. de M. uit Evergem stonden bij de afslag naar Sluiskil oor het verkeerslicht te wachten, 'erwijl ze optrokken botste F. D. uit as van Gent, die met hoge snelheid wam aangereden, op de auto van De die vervolgens z'n voorganger |aakte. Daarbij kreeg ook de auto van een 'duwtje'. Ondanks de stakingen in Duitsland en Engeland, waarvan de gevolgen ook in Vlissingen merkbaar waren, noemt de directie van het havenbe drijf de ontwikkelingen op het gebied van de auto-overslag en de roll on oil off activiteiten 'bevredigend'. In 1984 werd voor 27,7 miljoen geïn vesteerd, waarvan 22 miljoen voor de aankoop van een stuk erfpachtterrein (24 hectare) in Vlissingen-oost. Naast een groot aantal vervangingsin vesteringen, liet de NV Haven een multi-purpose kraan bouwen. Het to taalbedrag van de investeringen in 1985 zal naar verwachting uitkomen op 6 tot 7 miljoen gulden. Dit bedrag wordt hoofdzakelijk besteed aan de uitbreiding van terreinverhardingen, de vervanging van materieel en uit breiding van de opslagcapaciteit. In de eerste vijf maanden van 1985 hebben zich verdere verschuivingen voorgedaan in het behandelde lading pakket. Alle sectoren, met uitzonde ring van de vloeibare lading, vertoon den een verdere stijging. Ten gevolge van het achterblijven van de behan delde hoeveelheid vloeibare lading was per saldo sprake van enige terug gang van het totaal behandelde la dingpakket. Voor de rest van het jaar wordt echter verwacht, dat deze afna- De Door de toename in de andere sectoren (onder meer het nieuwe 'houtpakket'), is het aantal perso neelsleden in de eerste vijf maanden van '85 aanzienlijk uitgebreid. Bij de NV Haven werken nu ongeveer 430 mensen. Met deze toename van acti viteiten was het bovendien noodza kelijk om de multi-purpose terminal in Vlissingen-oost verder uit te brei den. De beslissingen hierover zijn inmiddels genomen en iii twee jaar wordt deze terminal met ongeveer 12 hectare vergroot. De directie van de NV Haven heeft goede hoop nog voor de zomer van '86 over de nodige kadefaciliteiten aan de Bijleveldhaven te kunnen beschik ken. De NV Haven zal dan haar op- en overslagactiviteiten naar de Bijle veldhaven verplaatsen. Gistermiddag, na een dag vol vruchtbare arbeid, parkeer den wij onszelf in een gerieflijk stoeltje op een zonnig terras in de Zeeuwse hoofdstad. Het moet gezegd: het was er goed toeven - een boeiend uit zicht, de consumpties op een uitstekende temperatuur en aan de belendende tafeltjes werd op niveau geconver seerd. We werden wel zéér aange naam getroffen door de ge sprekstof die aan het tafeltje achter ons werd aangedragen. Twee kortgerokte meisjes, van wie er blijkbaar één een nieu we verovering heeft gedaan. Ze had in het weekeinde, zo luistervinkten wij, een vriend je op de camping ontmoet: een jongen die van klassieke mu ziek houdt, regelmatig musea bezoekt, veel boeken leest. „Maar ach, wat geeft dat - iedereen heeft zo zijn fouten". ,5?ï Het oververhitte wegdek wordt afgekoeld met drie stralen water. MIDDELBURG - Op de twaalfde achtereen volgende stralende dag smachtten niet al leen mensen, dieren en Eén van de brandweer lieden die dinsdag in actie moest komen om het smeltende asfalt wegdek op de kruising Torenlaan-Rozenburg- laan af te koelen, maakte van de gele genheid gebruik om zelf ook even een verfrissing te incasse ren. planten naar een verfrissing. Ook het wegdek had hier en daar te lijden van de indringende zonne stralen. Zo ook in Middelburg, waar het asfalt van de kruising Roozenburg- laan/Torenweg aan het eind van de middag bo terzacht was gewor den. Op verzoek van de gemeentepolitie spoot de brandweer het weg dek nat met koud wa ter. Dinsdag was tot nu toe de warmste dag van het jaar, aldus het KNMI in Vlissingen. Bijna tropisch was het in Zierikzee, waar het kwik opliep tot 29.7 graden. In Vlissingen was het precies twee graden 'koeler'. De avond bracht echter verkoeling door een fikse onweersbui, ge volgd door windstoten met een kracht van 7 tot 8, en hier en daar gepaard gaand met een hagelbui. MIDDELBURG - „Het Sloegebied blijft een uitermate gunstige plek voor de opslag van radioactief afval. Verschillende delen van het Sloe kunnen in aanmerking komen". Tot die constatering kwam mr. K. van Rijckevorsel, vice-voorzitter van de commissie lokatiekeuze opslagfacili teit radioactief afval (Lofra) dinsdag nadat de commissie een bespreking had gevoerd met het dagelijks be stuur van de provincie. Tijdens die bespreking maakten gedeputeerde staten op geen enkel manier een standpunt kenbaar over de vestiging van de opslagplaa opslagplaats in het Sloe. De heer Van Rijckevorsel stelde na afloop desgevraagd, dat wat betreft het Sloegebied een grote rol speelt, dat er een kerncentrale staat en „dat het bedrijfsleven er kemenergie-min- ded is". Formeel heeft de commissie Lofra op dit moment nog twaalf loka- ties op het lijstje staan, maar in feite is er daarvan al een aantal afgevallen. De heer Van Rijcke vorsel: „Eigenlijk zijn er nog vijf plaatsen over en het De NV Haven van Vlissingen behandelde in 1984 4.300.000 ton lading, ruim 13 procent meer dan het jaar tevoor. SLUISKIL - Een brand in de ammoniakfabriek C van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil in de nacht van maandag op dinsdag heeft voor en kele duizenden guldens schade veroorzaakt. De bedrijfsbrandweer had het vuur volgens een woordvoerder van de NSM snel onder contro le. De brand in de ammo niakfabriek ontstond rond één uur door een lekkende flens in een gasleiding. Het afde- lingspersoneel stopte de installatie vrijwel on middellijk, nam de druk eraf en spoelde de leidin gen met stikstof door. De NSM-zegsman sprak gistermiddag van een 'kortstondige brand met beperkte omvang'. De bedrijfsbrandweer had het vuur direct onder controle. 'Alleen de iso latie en de bekabeling had vlam gevat', aldus de woordvoerder. Con form de veiligheidsvoor schriften werd nog wel de Temeuzense brand weer gewaarschuwd. Die rukte uit naar Sluis kil maar behoefde niet in actie te komen. Dé NSM noemt de schade zeer beperkt: enkele tienduizenden gulden aan brandschade en produktieverlies. Dins dag is met de herstel werkzaamheden begon nen die vermoedelijk vandaag (woensdag) al zullen worden afgerond. In dezelfde afdeling van de NSM deed zich vorig jaar december een ex plosie voor, waarbij een 24-jarige medewerker om het leven kwam. Nu waren er geen persoon lijke ongelukken. Sloegebied staat daarbij op een be langrijke plaats. Natuurlijk weten we, dat er bezwaren zijn van psychologi sche aard als het gaat om de opslag van kernafval maar we hebben hier te maken met de omstandigheden, dat er een kerncentrale is en dat het bedrijfsleven uitbreiding wil. Het af val kan en moet verantwoord worden opgeslagen. Men moet onderscheiden, dat eerst een principebeslissing geno men moet worden over de lokatie en dat vervolgens dient te worden be paald welke milieutechnische eisen gesteld worden om dat verantwoord te laten gebeuren. Hier en daar wor den die twee fasen in de besluitvor ming wel eens op één hoop gegooid". De commissie Lofra sprak dinsdag met een college van gs „dat zich procedureel zeer strikt opstelde", al dus de heer Van Rijckevorsel. Gede puteerde staten zullen de kwestie eerst bespreken in de statencommis sies voor milieuzaken, voor ruimtelij ke ordening en voor economische za ken. Daarna gaan ze met een voorstel naar de staten, die vermoedelijk in de septembervergadering tot een uit spraak zullen komen. De heer Van Rijckevorsel: „We zou den het aangenaam gevonden hebben wat meer te vernemen. Wij moeten op 1 oktober advies uitbrengen aan de minister en op dat moment weten we dus nog niet of maar nauwelijks hoe de zaak in de Zeeuwse staten ligt. Maar het is niet anders. Het is zeker niet zo, dat door dit strakke schema het Sloegebied van de lijst gaat". DOMBURG - De christelijke lagere school in Domburg mag in elk geval tot 1 augustus 1988 blijven bestaan. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Kroon in Den Haag, die een beroep van gedeputeerde staten van Zeeland niet ontvankelijk heeft ver klaard. De onderwijssituatie in Dom burg blijft de eerstkomende drie jaar zoals die nu is. Als de christelijke lagere school -per 1 augustus '85 basisschool geheten- in 1988 30 leer lingen telt, is er helemaal geen vuil tje meer aan de lucht. Gedeputeerde staten van Zeeland gingen vorig jaar in beroep bij de Kroon. Ze vonden het onjuist, dat staatssecretaris drs. G. van Leijen- horst van onderwijs een uitzondering voor de christelijke school in Dom burg had gemaakt. Overal moesten scholen die niet aan het minimum aantal leerlingen voldeden, worden gesloten. 'Domburg' daarentegen mocht blijven voortbestaan, hoewel de school slechts achttien léerlingen telt. Gs vonden dat meten met twee maten, en gingen in beroep. „Dat beroep had vooral een princi pieel karakter", legd het waarnemend hoofd G. van der Scheer van het bureau culturele zaken, onderwijs, sport en jeugd van de provinciale griffie gistermiddag uit. Hij verklaar de dat het beroep voornamelijk is ingegeven door het feit, dat de staats secretaris met zijn besluit om de Domburgse school te laten voortbe staan, de hand licht met zijn eigen richtlijnen. „En als dat gebeurt, valt er eigenlijk niet meer te besturen", zo verzuchtte de heer Van der Scheer. GS zijn van mening, dat het besluit van de heer Van Leijenhorst haaks staat op afspraken die hij met de provinciebesturen in den lande heeft gemaakt. In het kader van die afspra ken is geprobeerd, om het rijksbeleid en het beleid van de provincies zo veel mogelijk op elkaar af te stem men. Die afspraken zijn gemaakt op nadrukkelijk verzoek van de staats secretaris zelf. Onderwijsgedeputeer- de drs R. Barbé omschreef ze al eerder als een 'gentlemen's agree ment'. Maar strikt formeel gezien beperken de bevoegdheden van gedeputeerde staten zich uitsluitend tot het open baar onderwijs. In principe valt het bijzonder onderwijs uitsluitend onder de beleidsverantwoordelijkheid van de staatssecretaris. En juist daarom heeft de Kroon het beroep van gs niet-onvankelijk verklaard. Hij heeft zich daarmee niet uitgespro ken over de argumenten die over en weer op tafel zijn gebracht. Het be langrijkste argument vóór handha ving van de school is de prognose van het schoolbestuur, dat de minimum norm van 30 leerlingen op 1 augustus '88 ruimschoots kan worden gehaald. De staatssecretaris kon zich in die prognoses vinden. Het argument té gen het voortbestaan van de school is de onvrede over het maken van een uitzondering voor de christelijke school in Domburg en het feit dat de staatssecretaris zijn eigen criteria naast zich neer legt. De voorzitter van het bestuur van de christelijke lagere school in Dom burg, de heer C. Osseweijer uit Dom burg, zei gisteren ervan overtuigd te zijn dat de prognoses zullen uitko men. Daarbij baseerde hij zich vooral op de ledenlijst van de school. Schoolhoofd A. J. Lorier wees erop, dat zijn school rond de jaarwisseling al 27 of 28 leerlingen zal tellen, zodat de norm van dertig leerlingen in 1988 zeker wordt gehaald. TERNEUZEN - In de nacht van maandag op dinsdag is de aanhang wagen van A. L. W. P. uit Terneuzen gestolen. De aanhangwagen (groen van kleur) stond geparkeerd in de Burgemeester Geillstraat. De recher che van de gemeentepolitie Terneu zen stelt een onderzoek in. MIDDELBURG - Het gecoördineerd bejaardenwerk moet zoveel mogelijk plaatselijk georganiseerd blijven. Ouderen en hun organisaties hebben zoveel belang bij een goede coördina tie, dat centralisatie niet kan worden aangeraden. Bovendien kunnen bij korte verbin dingslijnen meer ouderen bij het werk van de stichting Gecoördineerd Be jaardenwerk betrokken raken en kun nen meer ouderen inspreken op de ontwikkelingen in deze sector. Dit is één van de aanbevelingen uit een rapport, d.at de Zeeuwse Raad van Ouderen behandelt in zijn verga dering, die woensdag 12 juni om kwart over twee begint in het gebouw van de Stichting Zeeland aan de Dam 31 in Midcelburg. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9