Steeds minder banen in EG voor jongeren Praten over voorlichting Uitbraak kangoeroetjes Haagse recherche rolt grote tinzwendel op Kappers in de aanval tegen thuiswerkers OORSTEL OP BASIS VAN VRIJWILLIGHEID Arrestaties na zwendel met advertenties xdenraad CMHA dl geen fusie met imbtenarencentrum ierenarts fvegens bezitten roeihormonen aangehouden Uitkering BANK IN OUDE TONGE EN FISCUS OPGELICHT SciioölTer^iiwj buitenlandse meisjes boog PZC/ binnen-buiten land liet ineens "DA: Scherpenhuizen lwingen tarieven 'TT te verlagen w ENSDAG 5 JUNI 1985 |,V HAAG (ANP) - De Haagse recherche heeft maandag in Den Haag twee Innen gearresteerd die ervan worden verdacht enige honderden mensen 170 gulden lichter te hebben gemaakt door oplichting met vermageringspil- Zij hebben daaraan naar schatting van de politie ongeveer 25.000 gulden orgehouden, waarvan niets is achterhaald. De weekbladen, waarin hun ït-bestaande schertsfirma de vermageringspillen te koop aanbood (Week en Privé), zitten met een strop van 37.000 gulden aan nooit betaalde \vertentiekosten. Iofdverdachte is de 37-jarige J.J.B., zonder vaste woon- of verblijfplaats. Onder de firmanaam Farmac BV adverteeerde hij bovengenoemde bladen met een vermageringspillenkuur van 24,70 gulden. Een stuk of duizend mensen hebben dat bedrag inderdaad overgemaakt, maar nooit enigerlei pil retour ontvangen. De firma bleek niet te bestaan, en het geld was nietachterhaal- baar. De politie heeft maandag eveneens de 27-jarige L. van K. uit Den Haag aangehouden. Hij wordt ervan verdacht hand- en spandiensten te hebben verleend, zoals het aanbieden van de advertenties. vdA: financiële regeling emigratie buitenlanders 5N HAAG (ANP) - Remigratie van buitenlanders kan alleen op vrijwillige basis geschieden. dient een financiële regeling te komen die dat mogelijk moet maken. Dit staat in de nota /er het remigratiebeleid die de PvdA-fractie in de Tweede Kamer dinsdagmiddag heeft Itgebracht. PvdA bepleit daarin de mogelijk- Jid van terugkeer voor iedere buiten- jjider vanaf 18 jaar, mits deze 5 jaar ;aal in Nederland heeft gewoond. ;n remigratieregeling moet inspelen 0 de economische situatie in het laid van herkomst, die meestal niet Ut'it is. De financiële regeling dient 1 rschillende modaliteiten te kennen i op de behoeften van individuen en d mogelijkheden in de verschillende la iden te kunnen passen: 4 ingezien er een kloof kan zijn ont- I aan tussen Nederland en het land J n herkomst, kunnen er aanzienlijke pr iblemen rijzen voor de remigran- 3 n. De PvdA vindt dan ook dat er - zij h 'ii voor beperkte duur - een terugkee roptie naar Nederland mogelijk moet jn voor hen, die spijt hebben van in besluit tot terugkeer. [e PvdA geeft voorrang aan de oude werknemer voor wie Nederland Jeinig perspectief biedt en wil een «'geling voor buitenlanders van 45 t )t 65 jaar met een RWW-uitkering. 1 echten en plichten (AOW, pensienen nzovoorts) kunnen in zo'n regeling errekend worden. Dit alles leidt dan t)t een gevrijwaarde nieuwe uitke- «ing ter hoogte van 30 procent van de Hezinsuitkering hier. Die nieuwe uit- Jering wordt dan niet aangepast aan jEN HAAG (ANP) - De ledenraad van e CMHA (Centrale van Middelbare n Hogere mbtenaren) heeft dinsdag besloten [e stoppen met verdere fusiebespre- Ingen met het Ambtenarencentrum C). e ledenraad, het hoogste college finnen de CMHA, meent dat het AC I eel te weinig opkomt voor de belan- I ;en van het middelbaar en hoger I iverheidspersoneel om tot een I -ruchtbare samenwerking te komen, fl let AC heeft inmiddels belangstelling H ;etoond voor een mogelijke nauwere elatie met de vakcentrale MHP, I raarvan de CMHA deel uitmaakt. De I 1MHA zal er bij deze gesprekken lauwlettend op toezien, dat de vak- I :entrale geen concessies doet aan de I lelangenbehartiging van het middel- paar en hoger personeel. pEN HAAG (ANP) - CDA-Kamerlid frs H. Eversdijk heeft een initiatief vetsontwerp in voorbereiding waar nee hij staatssecretaris Scherpen- kuizen wil dwingen de verhoging van rTT-tarieven en prijzen volledig te- [ug te schroeven. Hij verklaarde dat |insdag tegenover het ANP. Jie omstreden verhoging had in to- laal tachtig miljoen gulden in het laatje moeten brengen. Scherpenhui- |en heeft daarvan inmiddels veertig niljoen geofferd om zijn hardnekkige fpposanten Eversdijk (CDA) en Van Eer Doef (PvdA) tevreden te stellen. In de WD-fractie is vorige week wre vel ontstaan over de opstelling van het CDA die een compromis over de tariefsverhoging zou blokkeren. CHAAM (ANP) - De algemene inspec tiedienst van het ministerie van landbouw heeft een dierenarts uit Chaam en diens zoon aangehouden wegens het bezit van 58 liter verbo den groeihormonen. De Bredase officier van justitie mr. J. Wabeke bevestigde dinsdag dat de aanhouding afgelopen zaterdag al heeft plaatsgevonden. De twee aange houden mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. De aanhouding vond plaats op het moment dat de twee de spullen uit een geheime berg plaats in Breda haalden. Justitie neemt deze zaak hoog op, aldus Wabeke. Het werken met groei hormonen levert gevaar op voor de volksgezondheid. Mr. Wabeke bekijkt nu of de dierenarts en zijn zoon zich schuldig hebben gemaakt aan over treding van artikel 174 van het wet boek van strafrecht. Dat stelt op het afleveren of in verkoop hebben van stoffen die gevaarlijk zijn voor de gezondheid van mensen straffen tot maximaal 20 jaar. de welvaartssituatie in het land van herkomst. De PvdA stelt voor bij remigratie een financiële regeling afhankelijk te doen stellen van zowel leeftijd als duur duur van het arbeidsverleden. De bedragen dienen ook gefaseerd te kunnen worden uitgekeerd. Bij voor keur niet moet dat niet gebeuren als bedrag ineens omdat daarmee vol gens de nota slechts in geringe mate structurele bestaanszekerheid wordt geboden. Het beheer van de gelden zou volgens de PvdA moeten komen bij de overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties in een op te richten remigratiefonds. BRUSSEL (RTR) - De vooruitzichten die jon geren in de Europese Gemeenschap hebben op een baan worden steeds slechter. Boven dien is er steeds meer sprake van langdurige werkloosheid en zijn vrouwen nog altijd meer het slachtoffer van de zwakke arbeids markt dan mannen, zo blijkt uit gegevens van Eurostat, het bureau voor de statistiek van de EG. Bijna een kwart van de geregistreerde werklo zen is tussen de twintig en de 24 jaar, aldus Eu rostat, dat bij zijn bere keningen Griekenland buiten beschouwing heeft gelaten. Tussen oktober 1980 en oktober 1984 is het aantal werk loze jongeren toegeno men van 3,1 tot 5,1 mil joen, een toeneming van ongeveer 65 procent. In dezelfde periode verdub belde het aantal jonge ren dat meer dan een jaar als werkloos stond ingeschreven. Op het ogenblik is ruim de helft van het aantal geregi streerde werklozen meer dan twee jaar zonder werk. Volgens een woordvoer der van de Europese vakbondsfederatie ETUC in Brussel is de situatie veel erger, om dat Eurostat in zijn ge gevens alleen de officieel geregistreerde aantallen werklozen heeft ver werkt. Hij schat het werkelijke aantal werk lozen twee miljoen gro ter. Van de nieuw ingeschre ven werklozen zijn de meeste tussen de 55 en de zestig jaar. Ook on der jonge vrouwen is de werkloosheid groot; on geveer 27 procent van alle werkloze vrouwen zijn jongeren. De ETUC- woordvoerder verklaar de het zorgwekkend te vinden dat de langduri ge werkloosheid en de werkloosheid onder jon geren steeds groter wor den in een periode die enkele landen een perio de van economisch her stel noemen. Economi sche groei lijkt geen in vloed te hebben op de werkgelegenheid, zo zei hij. De fractie wil een nieuwe start met een programma van terugkeerprojec ten. Een jaarlijks te bepalen aantal remigranten moet de mogelijkheid krijgen om in aanvulling op de finan ciële steun een lening af te sluiten teneinde een eigen bedrijf op te zet ten. Die lening zou maximaal 75.000 gulden per persoon mogen bedragen. Voor dergelijke projecten, die in goed overleg tussen overheid en land van herkomst van de grond moeten ko men, is een extra financiering van 10 miljoen gulden. De PvdA vindt de remigratienota van staatssecrastaris Kappeijne van de Coppello (sociale zaken) veel te ma ger. Die nota is te zeer gericht op louter een basisfaciliteit (overtocht- kosten en inkomen voor de eerste drie maanden) en een ouderenregeling (55- 64 jaar, vijfjaar legaal in Nederland en tenminste een half jaar werkloos). Andere kritiek op de regeringsplan nen is dat de regeling te zeer beperkt is omdat de verschillende behoeften die leven bij buitenlanders die willen terugkeren niet worden erkend. Ver der meent de PvdA dat het kabinet in haar nota te weinig argumenten weet aan te dragen voor achterwege laten van een zogenoemnde terugkeeroptie. Andere kritiek is dat doordat het overheidsbeleid gericht was op de hier aanwezige minderheden, ten on rechte geen aandacht is besteed aan remigratie. Kerndepot Ahaus Een Westduits hof heeft dinsdag een directe stop ingesteld op de bouw van een opslag centrum voor afgewerkte kernbrand stof in Ahaus aan de grens met Neder land. Het districtsgerechtshof in Münster in de aan Nederland grenzende West- duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen velde de uitspraak zuiver op grond van onverenigbaarheid met gemeen telijke bouwplannen en niet op grond van wettelijke bepalingen inzake kernergie, zei een woordvoerder van het hof. AMSTERDAM (ANP) - Bestuurders mogen in hun presentatie en onderbouwing van het beleid een „overtuigend, een wervend element leggen". Het is ook niet onbehoorlijk dat ambtenaren onder verantwoordelijkheid van die bestuurders in hun voor lichting niet alleen de inhoud van het beleid maar ook de argumenten daarvoor "op aansprekende wijze naar voren brengen". Premier Lubbers zei dit dinsdag in de Rai in Amster dam bfj de opening van het tiende internationale "public relations congres. De eerste minister meent dat met het bovenstaande de grens tussen voorlichting en propaganda niet wordt gepasseerd. Die grens wordt pas overschreden, meent hij, wanneer ideologische slogans de plaats innemen van inhoudelijke argumen ten. Prins Claus, hier met premier Lubbers, was een van de gasten op het congres, waaraan ruim 1000 PR-mensen uit 46 landen deelnamen. APELDOORN Apeldoomse politiemannen hebben gisteren urenlang jacht gemaakt op een twaalftal jonge kangoeroes. De dieren waren ontsnapt uit een dierenwinkel. Foto: de agenten en de eigenaar van de winkel slaagden er in negen van de uitbrekers te vangen. DEN HAAG (ANP) - Het fraudeteam van de Haagse recherche heeft met de arrestatie van twee mannen uit Rot terdam een einde gemaakt aan een grootscheepse zwendel met tin, waarbij een bank in Oude Tonge voor 950.000 gulden en de fiscus voor twee miljoen gulden is benadeeld wegens het niet afdragen van BTW. Dit heeft de Haagse recherche dins dag bekendgemaakt. De aanhoudin gen zijn verricht op 7 maart, maar de zaak is tot nu toe in het belang van het onderzoek uit de publiciteit ge houden. De twee verdachten zijn de 34-jarige A.C.J.B. en de 36-jarige A.F. de B. De zaak tegen hen kwam vorig jaar okto ber aan het rollen, nadat de gedupeer de bank aangifte van oplichting had gedaan. Via een handelsmaatschappij ge naamd de Groot B.V., die zij in sep tember 1984 hadden overgenomen, plachten de twee verdachten grote partijen tin op te kopen en die razend snel weer door te stoten naar - overi gens bonafide - afnemers. Aangezien er bij de firma wekelijks vier of vijf buitensporig grote transacties omgin gen verstrekte de bank in Oude Tonge waar het bedrijf een rekening had zonder argwaan zeer hoge kortlopen de kredieten. Aanvankelijk verkocht De Groot BV rechtstreeks aan zijn afnemers, maar later werd daar een tweede bedrijf, Eurometaal, gevestigd in Den Haag tussengeschoven,. Vanaf dat moment werden de betalingen aan De Groot geïnd door Eurometaal en gestort op een bank in Den Haag, die de tegoeden vervolgens weer moest overmaken aan de bank in Oude Tonge. Op 9 oktober hadden de twee verdachten op deze wijze bij de bank in Oude Tonge een krediet opge bouwd van 1,2 miljoen gulden, ver leend voor de leverantie van een grote partij tin. Zodra echter de betaling daarvoor bij Eurometaal in Den Haag binnenkwam, haalden de verdachten de rekening tot de laatste cent leeg. De bank in Oude Tonge bleef met - na aftrek van een paar tegoeden - met een strop van 950.000 gulden zitten. De mannen werden tenslotte, na lang durig speurwerk, op 7 maart van dit jaar aangehouden in Rijswijk. Behal ve vier ton aan geld bleken zij ook 50.000 gulden aan aandelen van een bekende Nederlandse uitgeversmaat schappij op zak te hebben. Uit nader onderzoek leidt de politie af dat de twee plannen beraamden om op grote schaal valse aandelen in omloop te gaan brengen. De naam van de betrokken uitgeversmaat schappij, die overigens niets met de fraude uitstaande heeft, wil de poli tie niet bekendmaken. DORDRECHT (ANP) - De gevestigde Neder landse kapperonderne mers verliezen jaarlijks 280 miljoen gulden om zet aan de beunhazen, de thuiswerkende kap per en kapster. Om die beunhazerij een halt toe te roepen zal enerzijds de overheid ervoor moeten zorgen dat er meer controle komt op de naleving van sociale wetten en vestigings wetten en zal ander zijds de kappersbran che een aantrekkelijker produkt aan de consu ment moeten aanbie den. Uit een dinsdag gepubli ceerd rapport van de Al gemene Nederlandse Kappers Organisatie (ANKO), waarbij 5.500 van de 9.200 gevestige kappers in Nederland zijn aangesloten, blijkt dat 21 procent van de vrouwen en dertien pro cent van de mannen niet meer naar de kapper gaat. Zij laten hun haar door een thuiswerker doen. Vooral het aantal kinderen, dat geen kap per meer bezoekt is groot. De ANKO vindt, dat de Nederlandse kapper in de aanval moet. Daarom heeft deze organisatie de resultaten van het door het bureau Inter view gehouden onder zoek onder de kappers laten weergeven in een brochure waarop de kapperswereld zelf op haar feilen wordt gewe zen. De ANKO adviseert de klanten meer adviezen te geven zonder daarbij opdringerig te zijn. Ook zou de kapper langere openingstijden moeten krijgen, zoals op maan dag en na zes uur 's avonds, om bij voor beeld werkende huis- tegemoet te ACHTKARSPELEN (ANP) - De poli tie van Achtkarspelen (Fr.) heeft dinsdag een 26-jarige directeur en vier van zijn acquisitaurs van een reclamebureau gearresteerd, die er van worden verdacht meer dan 100 instellingen en bedrijven te hebben opgelicht door advertenties te verko pen, die echter nooit werden ge plaatst. Van het reclamebureau, dat opereert onder de naam B en L Sales Promo tion, werd de administratie in beslag genomen. Dat gebeurde na invallen in kantoren in Surhuisterveen, Koot- stertille en het Drentse Vries, aldus de politie. In totaal werden de bedrijven en instellingen voor enkele tonnen opge licht. Vaak werd alleen een bewijs nummer van een zogenaamd geplaat ste advertentie aan de gedupeerde verstrekt. Volgens de politie werden de bedrij ven en instellingen telefonisch op agressieve wijze benaderd. Bij de ac tie was ook de Centrale Recherche Informatiedienst betrokken. Mogelijk volgen er meer arrestaties in vrouwen komen. Ook blijkt de prijs een deze zaak, aldus de politie, belangrijke factor waar om mensen bij de kap per wegblijven. De AN KO adviseert haar leden nu gezinsspaarkaarten uit te gaan geven, ge zinskortingskaarten, on- derhoudsabonnemen- ten en weer kindertarie ven te gaan invoeren. Daarnaast vindt de AN KO, dat de kapper het wachten in de kapsalon aantrekkelijker moet maken. Het aantal beunhazen in ons land bedraagt, aldus de ANKO, thans acht duizend tegen duizend enkele jaren geleden. Onder de beunhazen re kent de kappersorgani satie degenen die regel matig thuis anderen knippen tegen betaling zonder daarbij de socia le premies en omzetbe lasting te betalen. A mnesty: vorig jaar in 40 landen ruim 1500 executies DEN HAAG (ANP) - In 1984 zijn in veertig landen meer dan 1500 mensen geëxecuteerd. In hetzelfde jaar zijn 2068 doodvonnissen uitgesproken. Het werkelijke aantal terechtstellin gen ligt waarschijnlijk veel hoger, maar veel regeringen houden de in formatie over executies geheim. Dit heeft de internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal woensdag bekendgemaakt. Zij baseert zich op 1513 gedocumenteer de gevallen. De organisatie bespeurt een doorzet tende algemene tendens naar afschaf fing van de doodstraf. Zo besloot West-Australië het afgelopen jaar, als laatste staat in Australië, de dood straf te schrappen uit het wetboek van strafrecht. Sinds 1975 heeft jaar lijks ten minste één land de doodstraf afgeschaft. Eind 1984 werd in 19 landen de dood straf alleen nog in enkele gevallen, zoals bijvoorbeeld wegens bepaalde oorlogsmisdaden, gehanteerd. In 27 landen is de doodstraf inmiddels ge heel afgeschaft. In de meeste landen waar deze zware straf nog wel in de wetgeving is opgenomen, worden exe cuties veelal niet meer uitgevoerd. De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft zich al tweemaal, in 1971 en 1977, uitgesproken voor de algehele afschaffing van de doodstraf. In de Verenigde Staten zijn in 1984 21 mensen terechtgesteld. Eind decem ber zaten 1400 gevangenen in afwach ting van de eventuele voltrekking van hun vonnis in de zogenaamde „doden cellen". Volgens Amnesty zijn de terdoodver- oordeelden veelal afkomstig uit (kans- arme milieus. Het zijn leden van politieke en/of etnische minderheden of mensen die geen eerlijk proces hebben gehad of zelfs zijn gemarteld. In Nigeria waar in 1984 meer dan 110 mensen ter dood zijn gebracht, heb ben ten minste 66 mensen terecht moeten staan voor speciale tribuna len zonder de mogelijkheid van hoger beroep. In Zuid-Afrika zijn zeker 114 mensen geëxecuteerd. Op drie na waren het allemaal zwarten en kleur lingen. DEN HAAG (GPD) - In veel gemeenten hebben de leer plichtambtenaren geen idee van het schoolverzuim. De leer plichtregistratie ontbreekt of is uiterst onvolledig. Schoollei dingen blijken vooral het ver zuim van Turkse en Marokkaan se meisjes in ruime mate toe te laten, als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Dat blijkt uit dinsdag door de stichting voor onderzoek van het onderwijs gepubliceerde rappor ten van de universiteiten van Rotterdam en Utrecht. De twaalf- tot zeventienjarige Turk se en Marokkaanse meisjes in ons land verzuimen gemiddeld een kwart van de lessen. Tien procent van de Turkse en twin tig procent van de Marokkaanse meisjes volgen helemaal geen onderwijs. Volgens de meisjes zelf zijn de belangrijkste oorza ken van hun verzuim: proble men op school en spanningen thuis. Culturele verschillen spe len geen grote rol. Het stereoty pe beeld dat moslem-meisjes van hun ouders geen onderwijs mogen volgen, is veel te onge nuanceerd. De meisjes die geen onderwijs volgen, blijken meestal korter dan vijf jaar in Nederland te zijn. Van de meisjes die wel naar school gaan. zit ruim driekwart in het lager beroepsonderwijs of de internationale schakelklas. Naar aanleiding van deze cijfers pleiten de onderzoekers voor het opzetten van een beter registra tiesysteem voor het schoolver zuim. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5