Wetsontwerp verdeling ziektekosten bejaarden Nederland zegt Indonesië 160 miljoen steun toe Antillen willen overleg dichten belastingmazen ABP-TOP WIL MINDER GREEP MINISTER OP BEDRVOERING nEGENVALLER VOOR ARUBA 'S BETICO CROES hét weer Politie België arresteert leden CCC LG-wetgeving leroepskanker ïoodzakelijk zeeland WETTELIJKE VEREVENING EG voor nieuw communicatie systeem RACE I Pil ii-rrwa Justitie ziet af van strijd om CBS-gegevens over euthanasie TIJDENS CONFERENTIE IN AMSTERDAM ln Vandaag Hoog water Laag water Nautisch bericht Vooruitzichten loENSDAG 5 JUNI 1985 abinet houdt vast aan atum onafhankelijkheid )EN HAAG (GPD) - Het kabinet wil niet tornen aan de datum, 1 januari 1996, waarop Aruba nafhankelijk wordt. Eenzijdige stappen van de regering van het eiland om de onafhankelijk- ieidsdatum eventueel naar een later tijdstip te verschuiven, kunnen niet worden geaccep- eerd. voortzetting van het debat over de bijzondere positie van Aruba binnen de Antillen, de zgn. status aparte. Daarmee werd een forse streep door de rekening van Aruba's sterke man Betico Croes gehaald. Croes wilde de mogelijkheid van een latere datum nadrukkelijk openhouden. Deze mo gelijkheid zou bekeken moeten wor den op een toetsingsconferentie, die over acht a negen jaar moet plaatsvin den. Wanneer bij een referendum on der de Arubaanse bevolking een voor keur voor een later tijdstip zou blij ken, zou dat op deze conferentie een hoofdrol moeten spelen. it hebben zowel minister-president ubbers als de bewindsman verant- oordelijk voor Antilliaanse Zaken, ie Koning, dinsdag verklaard bij de EN HAAG (GPD) - Eén op de twin- g mensen in Europa overlijdt aan igeheten beroepskanker, zo wordt rvreesd. Dat is 40 procent van alle Jverlijdensgevallen; dit probleem }ordt onderschat. Daarom moet er rp J 1 iel Europese wetgeving komen over ïrenavolgers beslissen zelt over cao iet name het gebruik van kanker- In tegenstelling tot de Antilliaanse politici lieten Lubbers en de Koning weten hier niets voor te voelen. Alleen in het licht van staatkundige ontwik kelingen, bijvoorbeeld wanneer de an dere Antilliaanse eilanden zouden be sluiten om op 1 januari 1997 onafhan kelijk te worden, zou Aruba van het nu geplande schema kunnen afwij ken. Over de ingang van de status aparte zelf, waarbij Aruba losser van de andere eilanden komt te staan, ver klaarde de Koning dat 1 januari 1986 de streefdatum blijft. De latere in gangsdatum die een kamermeerder- erwekkende stoffen op de arbeids- laats. Elk van die stoffen moet apart orden behandeld en maatregelen oor preventie moeten worden ge- ■offen. lat is het streven van het Econo- ïisch en Sociaal Comité der Europe- Gemeenschappen, dat een rapport ver deze kwestie heeft laten maken. :et ESC is een raadgevende vergade- ng, die bestaat uit vertegenwoordi- ers van werkgeversorganisaties, vak- onden, vrije beroepen en andere eco- omische groeperingen. Gisteravond, en vannacht is aan het zomers weer een einde gekomen. Van daag ziet alles er ineens anders uit. Van het oude vertrouwde hogedruk- gebied op de Noordzee is niets meer terug te vinden, integendeel, om ons heen is het allemaal lagedruk gewor den. Deze lagedrukgordel weet zich de komende dagen boven de omge ving te handhaven en zorgt voor een wisselvallig weertype met vrij veel bewolking en perioden met regen oj buien. De temperatuur die gisteren in Zierikzee nog opliep tot 30 graden en in Brabant daar nog boven, komt vandaag niet veel verder dan 20 gra den. Het zicht dat dagenlang zeer goed was, is met ingang van heden matig tot slecht met plaatselijk wat mist. De dagenlang aanwezige blauwe lucht wordt ontsierd door wolkenvel den en mogelijk valt er een bui, terwijl de kans op onweer aanwezig blijft. ZON EN MAAN 06 juni Zon Maan op 05.23 op 01.01 Woensdag, 5 juni Vlissingen 04.05 249 Temeuzen 04.31 272 Zierikzee 05.42 177 Hansweert 05.17 281 Wemeldinge 05.46 210 O.scheldemond 04.20 183 Bruinisse 06.30 224 Donderdag, 6 juni Vlissingen 04.47 242 Temeuzen 04.17 263 Zierikzee 06.25 174 Hansweert 06.03 274 Wemeldinge 06.30 207 O.scheldemond 05.10 177 Bruinisse 07.15 223 Woensdag, 5 juni Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse uur cm 10.27 11.04 11.09 11.29 11.26 10.50 12.05 Donderdag, 6 juni VlieoijQ 11.46 11.52 12.11 12.09 11.30 12.50 Vlissingen Temeuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge O.scheldemond Bruinisse 202 215 153 237 172 136 187 190 203 142 224 162 125 178 DEN HAAG (ANP) - CAO-partijen in de gepremieerde en gesubsidieerde sektor (vroeger de trendvolgers ge noemd) zullen in de toekomst zeil kunnen beslissen over de inwerking treding van een cao. Is de overheid van mening dat de vooraf door haar vastgestelde finan ciële ruimte wordt overschreden, dan wordt dit aan partijen meegedeeld. Zijn de cao-partijen van mening dat ondanks dat de cao toch in werking moet treden, dan kan dat. De over heid stelt in zo'n geval echter niet meer dan de door haar bepaalde hoe veelheid geld beschikbaar. Partijen moeten zelf zien het extra benodigde geld te verdienen door extra verho ging van de efficiency. Deze wijziging van het bij de Tweede Kamer in behandeling zijnde wets voorstel Arbeidsvoorwaardenontwik keling g en g-sektor (onder andere gezondheidszorg, openbaar vervoer, welzijnswerk en bejaardenzorg) heeft minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid aan de Tweede Kamer voorgelegd. Pas als men er niet in slaagt het geld dat nodig is door overschrijding van de financiële ruimte, zelf te vinden en er sprake is van onaanvaardbare pro porties en er geen uitzicht is dat de betreffende sektor zelf orde op zaken stelt moet de overheid volgens De Koning de mogelijkheid hebben de arbeidsvoorwaarden in die sektor te bevriezen. heid eerder als mogelijkheid open hield, was denkbaar wanneer de voorbereidingen vertraging zouden oplopen, aldus De Koning. Begin oktober moet duidelijkheid worden verkregen over de stand van zaken. Het feit dat veel politiemensen over plaatsing hebben aangevraagd met het oog op de naderende status apar te, baarde de minister zorgen. Niette min zei hij er op te vertrouwen dat deze zaak tijdig in kannen en kruiken is. De Arubaanse minister Croes, een broer van leider Betico, probeerde hem gerust te stellen. Het werk zou verricht worden door de dvergebleven politiemensen. Mocht het noodzake lijk blijken, dan kon het korps op sterkte worden gebracht door politie mensen van de andere eilanden. Daar voor was volgens hem voldoende ani mo. De Arubaanse gedeputeerde Oduber verklaarde echter dat een beroep op Nederland zal worden gedaan, wan neer de nood aan de man komt. Inzake de rechtszekerheid liet de mi nister zich niet vermurwen. Hij hield vast aan twee procureurs-generaal om de voortgang van het vervolgingsbe leid te verzekeren. Hij verklaarde zich voorts bereid tot financiële steun om het Arubaanse begrotingstekort, in 1986 begroot op een kleine 100 miljoen Antilliaanse guldens, het hoofd te bieden. De omvang van de steun hangt af van het herstelplan van het Internationa le Monetaire Fonds (IMF), dat volgen de week wordt gepubliceerd en zou in beginsel voor twee jaar gelden. UTRECHT (ANP) - Minister Ruding (Financiën) heeft dinsdag bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen ingediend die verband houden met de wijziging van het stelsel van ziek tekostenverzekeringen. De ontwerpen beogen de financiële gevolgen voor ziekenfondsen en parti culiere verzekeraars op te vangen van het vorige maand door staatssecreta ris Van der Reijden ingediende wets ontwerp. Dat voorzag onder meer in onderbrenging van de één miljoen mensen in de bejaarden verzekering bij de verplichte ziekenfondsverzeke ring en van opheffing van de vrijwilli ge ziekenfondsverzekering, waardoor 650.000 van de anderhalf miljoen vrij willig verzekerden zullen moeten overstappen naar particuliere verze keraars. Die verschuivingen hebben belangrij ke gevolgen voor fondsen en particu liere maatschappijen, omdat bejaar den een veel groter gebruik maken van de gezondheidszorg en dus ook meer kosten". Met het oog daarop hebben particuliere verzekeraars, die de afgelopen jaren uit de vrijwillige verzekering de goede risico's (jonge ren) met aantrekkelijke premies en kortingen hebben „weggelokt", in 1984 en 1985 bij wijze van „vereve ning" al 180 miljoen gulden gestort in de kas van de vrijwillige ziekenfonds verzekering. De wetsontwerpen van Ruding rege len die verevening nu wettelijk: niet alleen tussen alle particuliere maat schappijen en alle ziekenfondsen, maar ook tussen de verschillende par ticuliere verzekeraars onderling. Een verzekeraar die relatief weinig oude ren in zijn verzekerdenbestand heeft, zal geld moeten overmaken naar col lega's met procentueel veel oudere verzekerden. Volgens het wetsontwerp zal iedere ziektekostenverzekeraar de minister van financiën jaarlijks een plan moe ten voorleggen waarin hij aangeeft of en waarom hij recht heeft op een uitkering uit de „vereveningspot" en hoe hij die zal gebruiken. De normen die daarvoor nodig ?jjn zullen zo spoe dig mogelijk worden ontwikkeld en bekendgemaakt, aldus Ruding. LUXEMBURG (ANP) - De EG kan in principe van start met het „RACE"- project. Daarbij gaat het om een zeer geavanceerd geïntegreerd breed- band-communicatiesyteem dat vanaf het midden van de jaren '90 in alle landen van de Gemeenschap gein- stalleerd zou moeten worden. Dit telecommunicatiesysteem moet bewegende beelden, spraak en allerlei gegevens kunnen verwerken en die bij elke gebruiker thuis kunnen afleve ren. Op dit moment meent men dat er een markt van zo'n 375 miljard gulden mee gemoeid kan zijn. Tegen het beginnen met de eerste fase van het „RACE"-project (RACE is de afkorting van het Engelse „Onder zoek en Ontwikkeling van Geavan ceerde Communicatie-technologie") bestonden dinsdag in de Europese Onderzoeksraad in Luxemburg geen echte bezwaren meer. Maar een for meel besluit kon nog niet worden genomen omdat de Italiaanse raads voorzitter Renato Altissimo het „RA- CE"-project had ondergebracht in een „pakket" van zaken waarover ook besluiten genomen moesten worden. De Nederlandse minister G. van Aar- denne was er dan ook van overtuigd dat er binnen enkele weken „nog vóór de Europese topconferentie eind juni in Milaan" voor het „RACE"-project het officiële groene licht gegeven zal worden. Wind: zuidwest 3-4 Bft; zicht: matig, plaatselijk mistbanken; temperatuur kustwater: 14 graden; afwijking wa terstanden: geen afwijking van bete kenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een halve meter. Voor morgen: een gordel van lage druk boven de omgeving is vrijwel stationair, wisselend bewolkt en pe rioden met regen, middagtemper atu- ren omstreeks 19 graden, overwegend matige zuidwestelijke wind. Voor vrijdag tot en met zondag: aan houdend wisselvallig weer met ver dere daling van temperatuur tot om streeks 17 graden. Overwegend mati ge west tot noordwestelijke wind. onder 21.55 onder 08.08 uur cm 16.26 238 16.54 260 17.36 164 17.36 269 18.07 195 16.45 162 18.55 204 17.10 226 17.38 248 18.11 155 18.18 258 18.51 185 17.40 150 19.35 194 uur cm 23.02 222 23.40 235 23.36 180 00.03 257 23.53 199 23.10 145 00.30 198 23.46 216 00.24 230 00.23 179 00.48 251 00.38 198 00.05 146 Minister Brinkman en zijn echtgenote bij een van de kunstwerken. AMSTERDAM (ANP) - Minister Brinkman van WVC heeft dinsdag avond in het nieuwe gedeelte van de Rai in Amsterdam de Kunst-Rai 85 geopend. Deze kunstmanifestatie, die wordt gevormd door een beurs en een tentoonstelling, duurt tot en met 9 juni. Volgens Brinkman is de Kunst-Rai 85 de start van een op het buitenland gerichte promotie campagne rond Nederlandse beel dende kunst. Niet alleen de contacten tussen eventuele kopers en de galeriehou ders uit Nederland en West-Duits- land (gastland op de manifestatie), ook de informele contacten die daarbij gelegd worden zijn van be lang, zo zei de minister. Zijn depar tement, evenals het bedrijfsleven, subsidieerde de manifestatie voor een groot deel. De tentoonstelling omvat werken van tien Nederlandse en tien West- duitse kunstenaars. Hun geëxpo seerde werk kan ook gekocht wor den. t> Brandweerlieden in actie bij de brand in Amsterdam AMSTERDAM/ROCKANJE (ANP) - Twee mensen zijn in de nacht van maandag op dinsdag omgekomen door een brand die een woonhuis in de Amsterdamse Van Houwe- ningenstraat in de wijk Oud-West geheel in as heeft gelegd. De iden titeit van de beide slachtoffers kon nog niet worden bekendgemaakt. Door een brand in een woning aan de Berkenrijsweg in Rockanje is dinsdagmiddag de 34-jarige be woonster mevrouw M. de Haas-Van Toom om het leven gekomen. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie in Dordrecht is de vrouw vermoedelijk gestikt. De brand ontstond door nog onbe kende oorzaak op de bovenverdie ping van het huis. In de strafinrichting Esserheem, onderdeel van de gevangenis Nor- gerhaven in Veenhuizen, heeft dins dagmiddag een felle brand een af deling van het complex helemaal in de as gelegd. Het betreft de afde ling schilderen, waar twee gedeti neerden bezig waren timmerwerk in een cellulosebad te dompelen. Omdat ze daarbij rookten, ont stond een ontploffing onmiddellijk gevolgd door brand. BRUSSEL (DPA) - De Belgische poli tie heeft zeven mensen gearresteerd die vermoedelijk behoren tot de CCC (strijdende Communistische Cellen). De zeven variëren in leeftijd van 18 tot 25 jaar. Zij worden er van ver dacht sinds oktober verleden jaar betrokken te zijn geweest bij een reeks aanslagen. Naar de autoriteiten dinsdag beves tigden, arresteerde de politie in de nacht van zondag op maandag vijf mensen op een parkeerplaats aan de snelweg tussen Brussel en Luik. De vier mannen en een vrouw waren bezig daar wapens op te graven. Zij waren in het bezit van een document waaruit bleek dat zij banden hadden met de CCC. Na enkele huiszoekingen in Brussel hield de politie nog twee mensen aan. Na de arrestaties heeft de Belgische politie de veiligheidsmaatregelen bij ambassades en andere mogelijke doe len verscherpt DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie en de rechter-commissaris, die het onderzoek leiden naar de euthanasie-praktijken van een Haag se huisarts, hebben hun claim op gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek laten vallen. De Haagse persofficier, mr J.Th. de Wit. heeft dinsdag desgevraagd beves tigd dat de vordering tegen het CBS vorige week is ingetrokken. In het onderzoek naar zes gevallen van eu thanasie door de huisarts in het Haag se verpleegtehuis De Terp spelen de officiële overlijdensverklaringen een belangrijke rol. De betrokken arts geeft een geval van overlijden aan met een zogenaamd A-formulier bestemd voor de burgerlijke stand en een B- formulier voor het CBS. Justitie ver moedt dat artsen op het A-formulier wel eens een natuurlijke doodsoor zaak invullen, terwijl zij op het B- formulier de werkelijke, euthanasie, vermelden. Het CBS weigerde de gevraagde for mulieren, met het argument dat die uitsluitend voor statistische doelein den mogen dienen. AMSTERDAM (GPD) - Nederland zal op de vergadering van de Inter-Gou- vernementele Groep voor hulp aan Indonesië (IGGI), die in Amsterdam wordt gehouden, een bedrag van 160 miljoen gulden aan zachte leningen en giften toezeggen voor de Indonesi sche opbouwinspanningen. Dat is dinsdag bij de opening van de vergadering uit conferentiekringen vernomen. Volgens het (kritische) rap port van de Wereldbank, is er in totaal 2,5 miljard Amerikaanse dollar nodig. Minister Schoo van ontwikkelingssa menwerking, die de conferentie leidt, verwacht dat de donorlanden zo'n 2,4 miljard bij elkaar zullen brengen. Aan de 28e IGGI-conferentie, die tot woensdag duurt, nemen Australië, België, West-Duitsland, Canada, Frankrijk, Indonesië, Italië, Japan, Nederland, Nieuw-Zeeland, Engeland, de VS en Zwitserland deel, alsmede het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank, de Aziatische Ont wikkelingsbank en het Ontwikke lingsprogramma van de VN. Een half dozijn aanhangers van de Organisatie Papoea Merdeka (OPM) demonstreer den voor het hotel tegen de hulp aan Indonesië. Naar verluidt heeft minister Schoo in de persoonlijke gesprekken de Indo nesische delegatieleden op de hoogte gebracht van de bezorgdheid die in het Nederlandse parlement tot uiting is gebracht over de executie van een commmunistische vakbondsman en de dreigende terechtstelling van vier anderen. In haar openingsrede sprak minister Schoo haar tevredenheid uit over de economische prestaties van Indone sië. Het bruto nationaal produkt groeide met 6,5 procent, anderhalf procent meer dan was verwacht. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans is teruggelopen en de inflatie is teruggebracht tot 4 procent. Maar het rapport van de Wereldbank, waaruit de minister de cijfers putte, ABP-medewerkers - Het gerechte lijk vooronderzoek tegen twee staf functionarissen van het ABP heeft vorige week geleid tot hun arrestatie. Dit heeft de persofficier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr J. Nabben, bevestigd. Het tweetal wordt verdacht van zaken die in dezelfde sfeer als de delicten waarvoor hun voormalige superieur mr drs. A.J.M M te zijner tijd terecht moet staan. Te weten valsheid in geschrifte, oplichting, verduistering en het aannemen van steekpennin gen. Ir. R. B. is inmiddels al weer op vrije voeten gesteld. Zijn chef, het hoofd van de onderafdeling nieuwbouwza- ken ir. P.J. R. zit nog vast. had ook harde kritiek op het beleid van de Indonesische regering. Zo is het investeringsklimaat de laatste ja ren verslechterd door protectionisti sche maatregelen van de regering. Het rapport waarschuwt ook voor sociale onrust wanneer er niet voor werk wordt gezorgd voor de zeven tien miljoen werkzoekenden die zich in de komende jaren op de arbeids markt zullen aandienen. DEN HAAG (ANP) - Het ziet ernaar uit dat de Tweede Kamer donder dag het Antillendebat niet zal kunnen afron den met een stemming over het fiscale wets ontwerp om de „Antil- lenroute" onaantrekke lijker te maken. De Antilliaanse delega tie die aan het Kamer debat deelneemt heeft er dinsdag bij staatsse cretaris Koning (finan ciën) op aangedrongen eerst overleg te plegen met de Antilliaanse re gering over wijzigings voorstellen die PvdA en WD achter de hand houden. De Antillianen vrezen dat het moeizaam be reikte compromis tus sen Nederland en de An tilliaanse regering door de voorstellen uit het Nederlandse parlement zodanig zal wordep aan gescherpt dat de positie van de Antillen als „be lastingparadijs" nog on aantrekkelijker zal wor den. Het raparatieWetje on dervangt onder meer de mogelijkheid dat via doorstroomvennoot- schappen met vestigin gen in Nederland en de Antillen dividenduitke ringen van bedrijven volledig onbelast blij ven. PZC£) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. DEN HAAG (ANP) - Bestuur en direc tie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) vinden dat minis ter Rietkerk (binnenlandse zaken) in de nieuwe structuur van het fonds een te grote greep krijgt op de be drijfsvoering. De ABP-leiding vindt dat Rietkerk en zijn collega Ruding van financiën in hun voorstel voor een nieuwe struc tuur „te veel te gedetailleerd willen regelen naar te veel organen toe". Volgens de ABP-top zou Rietkerk zich moeten beperken tot zijn politie ke verantwoordelijkheid en de be drijfsvoering aan het bestuur moeten overlaten. Hoofd-directeur ad interim Leenman en het lid van de Raad van Toezicht Sonneveld zetten dit dinsdag uiteen in een gesprek met de commissie voor ambtenarenzaken van de Tweede Ka mer. Het is de bedoeling dat de Ka mer donderdag een debat wijdt aan de voorstellen van de beide ministers. In de nieuwe opzet ligt de verantwoor delijkheid bij het bestuur dat zijn taken delegeert aan een directie voor een deel bij een beleggingscommissie en bij de minister van binnenlandse zaken. In de nieuwe organisatie zal geen plaats meer zijn voor de huidige Centrale Beleggingsraad. De ABP-top vindt dat de directie van het fonds meer armslag zou moeten krijgen bij het opstellen van de begro ting. Zij meent dat de minister via het zogenoemde aanwijzingsrecht vol doende mogelijkheden heeft om het ABP tot de orde te roepen. De ABP-leiding zou onder meer een zelfstandiger personeels- en salarisbe- leid willen kunnen voeren om gekwa lificeerd personeel te kunnen aantrek ken in met name de beleggingssector. Leenman pleitte er voor het het fonds mogelijk te maken de buitenlandse onroerendgoed-markt op te gaan en daarvoor deskundig personeel aan te trekken. De ABP-top toonde zich zeer teleur gesteld over een recent gesprek met Rietkerk, waarin de fondsleiding haar voorstellen toelichtte. „Bar en boos", zo omschreef Sonneveld de houding van de minister. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers ƒ1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3