REGERING RICHT HET ONDER WIJS TE GRONDE Wissel Zeeuws-Vlam PZC/Streek 3 Enquête moet leefbaarheid van Mauritswijk aantonen Medewerkers onderscheiden bij bloedtransfusiedienst CS W-rector in Middelburg: VVD ER TE VELDHUIS GAAT MINISTER AANSPREKEN Hervormde kerk houdt een bazaar in Hoek Veel verenigingen reageren niet op verzoeken voor subsidie in OostburgDegemiddeldeprijzenvandeindeweek Gymclub Zaamslag houden open speldag ONDERZOEK DORPSRAAD RETRANCHEMENT Wedstrijd Aardenburg hengelsportvereniging Gaaibolling centrale antenne te Sas van Gent Voorbeeld WOENSDAG 5 JUNI 1985 Regeling bevoegdheden voor Schelde-Rijnkanaal nodig (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De verschillende overheidsinstanties die betrokken zijn bij de veiligheid van de Schelde-Rijnverbinding moeten spoedig „hun horloges gelijk zetten" in het belang van het gebeuren op het kanaal en in het belang van de omwonenden. Er doen zich de laatste tijd veel te veel aanvaringen en vastlopingen op het kanaal voor, en van verschillende kanten valt te horen dat de situatie op het moment allerminst bevredigend is. Niet alleen de twee provincies Zee land en Noord-Brabant en de gemeen ten bij het kanaal - zoals Tholen - maar ook de Rijkswaterstaat en het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) tonen, dat ze „als volwassen instanties met el kaar omgaan" als ze een hulpverle ningsovereenkomst sluiten, die de on derlinge informatie en communicatie regelt. Zo'n overeenkomst is nodig om bij een eventuele ramp op het kanaal eensgezind in te grijpen. Dit zegt het Tweede Kamerlid mr A. J. te Veldhuis van de WD. Het libera- le Kamerlid zal samen met zijn colle ga J. D. Blaauw minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) confronteren met de problemen. Desgevraagd zei Te Veldhuis dinsdag, dat hij zowel uit Brabantse kringen als uit de mond van burgemeester E. Baerends van Tholen vernam, dat het kanaal een voortdurende bron van ontevredenheid is. Baerends had Te Veldhuis ook zijn zorgen overge bracht over het stijgende aantal aan varingen. HOEK - De Nederlands Hervormde Kerk in Hoek houdt vrijdag 7 juni en zaterdag 8 juni een bazaar, waarvan de opbrengst bestemd is voor de reparatie van het uit 1911 daterende kerkorgel, een van de grootste uit de omtrek. Vrijdag is hiervoor het kerkcentrum geopend van 19.00 uur tot 23.00 uur en zaterdag van 14.00 uur tot 22.00 uur. Behalve het rad van avontuur, de elektrische spiraal, enveloppe trek ken, ballen gooien en bonen raden waarbij vele prijzen zijn te winnen, is er ook verkoping van ongeveer 2000 boeken van de voormalige biblio theek van Hoek. Ook wafels, ovenkoe ken en babbelaars zijn te koop en er is een gratis verloting waarmee een zwart-wit televisie te winnen is. Verder wordt zondag 9 juni een geza menlijke zendingsdienst gehouden met de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Kerk 9in Hoek. De heer A. Roos uit Amersfoort leidt de dienst. Hfj werd van 1972 tot 1983 als jeugd werker en maatschappelijk werker door de zending uitgezonden naar Brazilië. De kinderen van beide ker ken zingen tijdens de dienst. De zendingsdienst wordt gehouden in de Nederlands Hervormde Kerk in Hoek. De aanvang is om 10.00 uur. Na de dienst is het mogelijk om onder het nuttigen van een kopje koffie vragen te stellen aan de heer Roos, in het hervormde kerkcentrum. Het Kamerlid zei, dat de bevoegdhe den van de verschillende instanties op het moment door elkaar lopen, en de communicatie niet optimaal is. Zo is Rijkswaterstaat bijvoorbeeld ver antwoordelijk voor het gebeuren op het water, maar de burgemeester van Tholen is dat ook, als er brand op een schip op het kanaal uitbreekt. Als er olie uit een schip loopt, die de oevers bevuilt, moet het waterschap ingrij pen, maar als giftige dampen van een scheepslading zich verspreiden, is Baerends weer de aangewezen man. „Wat we nodig hebben is, dat er over en weer goede afspraken komen over wie wat doet en in welke omstandig heden, zodat men niet voor verrassin gen komt te staan als zich eens echt een groot ongeluk voordoet", aldus Te Veldhuis. Hij zei dat hij samen met Blaauw de mogelijkheden gaat bekijken om de situatie te verbeteren. Het liberale tweetal zal de minister „informeel" op de hoogte brengen van de onbevredi gende geluiden die rond het kanaal te horen zijn, en haar dan met name aanspreken op het functioneren van Rijkswaterstaat en DGSM. Daar is dè bewindsvrouw immers als eerste ver antwoordelijk voor. Verdere stappen hangen af van wat de minister antwoordt op schriftelijke Volgend jaar wordt begonnen met de aanleg van een fietspad naast de Ter Hofstedeweg. Ook deelde de burgemeester mee dat in de zomermaanden, om de overlast in de hand te houden, het dorp van acht uur 's avonds tot drie uur 's nachts door de poiltie zal worden gesurveilleerd. Naar aanleiding van een vraag over naaktrecreatie moest de burgemees ter bekennen dat dat probleem nau welijks oplosbaar is omdat een ge verbaliseerde naaktloper niet altijd veroordeeld wordt door de rechter. De haan, windwijzer en symbool dat een beetje bij Retranchement hoort, zoals door één der toehoorders werd gesteld, zal zodra er een hoogwerker in de buurt komt, weer op de toren van de Nederlands hervormde kerk worden gezet, waar hij vorig jaar voor reparatie vanaf was gehaald. Voorzitter van de dorpsraad J. Slin german kon voor deze hoorzitting plusminus 20 mensen verwelkomen. RETRANCHEMENT - De dorpsraad van Retranchement gaat door middel van een enquête een onderzoek in stellen naar de behoefte aan woning bouw en de leefbaarheid onder de bestaande bevolking, met name wat de Mauritswijk betreft. Dit om na te gaan wat het snel doorstromen van deze wijk in zich heeft en te bekijken wat er gedaan kan geworden om de wijk aantrekkelijk te maken voor zowel bewoners als nieuwkomers. De mensen uit het dorp moeten positief meedenken om bepaalde suggesties naar de gemeente en woningbouw toe te spelen, was de mening van burgemeester mr J. Asselbergs van Sluis, die vergezeld van beide wet houders de waarnemend secretaris en het hoofd gemeentewerken, op de hoorzitting aanwezig was. De burgemeester vertelde dat er een plan op tafel ligt om een nieuw dorpsplan van Retranchement te ma ken. Hoewel dat volgens hem wel in de papieren loopt, kan de gemeente wellicht zelf oudere huizen kopen en opknappen, zodat jongeren de kans krijgen tegen een redelijke huur zo'n huis te bewonen. Nu gaan deze huizen meestal naar de toeristen. Het voor stel om folders te laten verspreiden om Retranchement te promoten wees Asselbergs van de hand. Hij dacht dat het effect te gering was om daarmee mensen naar het dorp te trekken en de woningbouw te bevor deren. De terugloop van de bevolking is geen ongewoon verschijnsel, dat zie je ook in Sluis, Aardenburg en zelfs in heel Zeeland vertelde hij. Verder zullen er voor de veiligheid van de kinderen binnenkort verkeersborden worden geplaatst bij de ingang van het dorp, en op de kruising van Braamdijk met de Ter Hofstedeweg. vragen die door het D'66-Kamerlid Tommei over dezelfde materie zijn gesteld. „We zullen in ieder geval aandringen op een spoedige beant woording" Te Veldhuis klonk daarover niet erg optimistisch, want hij merkte op, dat er „al jaren" vragen worden gesteld over deze zaak, en dat de zaak deson danks aansleept, zonder dat er „struc turele oplossingen" komen, zoals hij het noemde. Hij wees er wel op, dat de verschillen de provincies en gemeenten inmid dels overeenstemming hebben be reikt over een principe-regeling, maar dat de Rijkswaterstaat bij de gesprek ken daarover slechts als „toehoorder" heeft gefunctioneerd. In de bedoelde overeenkomst, bijvoorbeeld in de vorm van een convenant, moet echter de Rijkswaterstaat ook nadrukkelijk betrokken zijn, vindt hij. De huidige situatie wekt alleen maar frustraties op, omdat „sommige ge meenten niet precies weten hoe ze bij een ongeluk moeten handelen. Bo vendien „weet men over en weer niet meer welke schepen wat voor lading aan boord hebben". „Het is niet de bedoeling dat de betrokkenen in allerlei competentie- verschillen terechtkomen. Het gaat om de veiligheid op het water en vooral ook om de veiligheid van de omwonenden aan beide kanten van de Schelde-Rijnverbinding. Organi satorische kwesties moeten daaraan ondergeschikt worden gemaakt", zo benadrukte Te Veldhuis. AARDENBURG - De hengelsportver- eniging Aardenburg hield een wed strijd op het Grote Gat bij Sint-Kruis. De 15 deelnemers vingen in totaal 565 centimeter vis. De uitslag: 1 M. Herpe- linck 178 cm, 2 A. de Smet 93 cm, 3 W. de Vrieze 81 cm. OSSENISSE - In zaal 'Herbergh' in Ossenisse werd een gaaibolling ge houden. Er waren 53 deelnemers. De uitslag: hoge vogel, mevr. A. de Waal- Ivens uit Ossenisse: linker zij vogel, P. Pica- vet uit Kloosterzande, rechter zijvogel, P. Ivens uit Kloosterzande. Grootste aantal vogels, vijf stuks, E. Acke uit Clinge. uur: MIDDELBURG Molenwater, 9.30- 17 uur: Miniatuur Walcheren. Mini-Marionettentheater (Rouaanse- kaai 29), 14.30 uur: De gekke reis van koning Gijs' (4-10 jr). VLISSINGEN Flying Dutchman, 21 uur: Optreden Workshop. ZIERIKZEE Parkeerterrein Schel- destraat 13-22 uur: Expo. 20 Roxy I, a.l. pret in een BERGEN OP ZOOM uur: A passage to India Roxy II, 20 uur: Dolle Tiroler bed, 16 jr. Cinem'Actueel I, 20 uur: The killing fields, 16 jr. Cinem'Actueel II, 20 uur: Amadeus, a.l. Cinem'Actueel III, 20 uur: The Bever ly Hills cop, a.l. GOES Grand, 20 uur: The Beverly Hills cop, a.l. HULST De Koning van Engeland, 20 uur: Amadeus, a.l.; 20 uur: The killing fields, 12 jr. MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: Les favoris de la lune, 16 jr. Electro (Bibliotheek), 20.30 uur: La storia di pierra, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: City heat, a.l. Alhambra II, 20 uur: Killing fields, 16 jr. Tentoonstellingen SINT-ANNALAND Museum 'De Meestoof, 15-17 uur: 'Bezet, bevrijd' en bodemvondsten. AXEL Streekmuseum, 13.30-17 uur: Werken van Freddie Repko (hm 15/6). Kindergalerij Slijkdreef 11A, 10-18 uur: Tekeningen van Flip de Hey (t/m 15/6). BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 11-17 uur: 'Kermis in het Markiezen hof II' en werken van Marinus Schip per. Stichting Etcetera: Hommage Ben van Rooij (t/m 16/6). BRESKENS V.m. Wit-Gelekruisge- bouw, 14-17 uur: Collectie fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals. BURGH-HAAMSTEDE De Be- waerschole, 13.30-16.30 uur: "n Schouws plaatje' (hm 9/6). CLINGE Galerie Esprit, 13.30-18 uur: Aquarellen van Nelly van Nieu- wenhuizen. DOMBURG Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'. DREISCHOR Landbouwmuseum, 13.30-16.30 uur: Modem en antiek kantkloswerk. GOES Galerie Mat, Werken div. kunstenaars. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HEINKENSZAND De Stenge, 13.30-17 uur: Werken van Eric Brandts (hm 15/6). HULST Streekmuseum, 14-17 uur: 'Maten en gewichten'. KATS Galerie Zwaluwenhof, 14-18 uur: Werken van Piet van 't Hageland. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: Eigen collectie schilderijen. (voorlopig). Balans 17, 12-17 uur: Grafiek van Bob Klaassen en Peer van Meer (hm 29/6). Kunstuitleen (Kuiperspoort 22), 13.30- 17 uur: Pastels van Theo Leydekkers (hm 13/7). De Vleeshal, 13-17 uur: Installatie van Marije van Dijck en Nan Hoover (hm 16/6). Galerie Witte, 10-12.30 en 13.30-18 uur: Werken van Sesé (hm 22/6). Galerie Montpamasse, 14-18 uur: Houtsneden van Salvador Dali (hm 7/6). OOSTKAPELLE Molenweg 36, 10- 12 uur: Fossielenmuseum. TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: Werken van Jaap Tol (hm 7/6). Museum, 10-12 en 14-17 uur: 'Jazz in beeld' (hm 29/6). VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Cultuur en recreatie in de Delta'. VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'De klepper klept niet meer'. Reptielenzoo Iguana, 10-12.30 en 14- 17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. Galerie Marquis, 14-17 uur: Grafiek gala '85. Dansschool De Jong, 11-18 uur: Gra fiek. Gevangentoren, 11-22 uur: 'Peuzelen en nippen', kleuretsen van Leatitia de Haas (hm 30/6). IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Het waterschap over de grenzen heen'. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24 00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. TERNEUZEN - Kringcommissaris N. M. Bollen van het Rode Kruis in Zeeland overhandigde P. G. Schrij ver en J. Witmans dinsdagavond de Karl Landstein-penning in zilver. Dat gebeurde in de burgerzaal van het Terneuzense stadhuis. Beide heren kregen de onderschei ding in verband met het beëindigen van hun werkzaamheden bij de bloed transfusiedienst van de Terneuzense Rode Kruis-afdeling. Die dienst werd begin dit jaar overgenomen door de stichting Bloedbank 'Zuid-West-Ne- derland'. In een korte toespraak gaf burgemeester C. Ockeloen nog eens het belang van de. bloedtransfusie dienst aan. „In de achttien jaar van haar bestaan zijn er bij de bloedtrans fusiedienst ontzettend veel liters bloed omgegaan. De overgang van de dienst naar de bloedbank doet ons natuurlijk toch een beetje pijn, maar we kunnen wel met voldoening terug kijken op het functioneren ervan", aldus de burgemeester. Kringcommissaris Bollen prees de he ren Schrijver en Witmans voor hun betrokkenheid en bezorgdheid. Hfj zei bovendien te hopen dat de bloedbank aan alle verwachtingen voldoet. Schrijver en Witmans waren sinds de oprichting in 1967 nauw bij de bloed transfusiedienst betrokken. Tot 1 april dit jaar voldeden ze aan de alsmaar groeiende vraag van artsen om bloed. Vooral de laatste jaren werden ze geconfronteerd met een explosieve behoefte aan donors. Ook de echtgenotes van beide heren werden in het zonnetje gezet, zij kre gen een bloemetje. Na het officiële gedeelte was er een gezellig samenzijn in de burgerzaal. Ifi III De heren J. Witmans (links) en P. G. Schrijver werden dinsdag de Karl Landstein-penning in zilver uitgereikt door Rode Kruis Kringcommissaris N. M. Bollen (rechts). De deelnemers aan de 5-kilometer-tocht in Clinge. CLINGE - Dinsdagavond zijn de wandelvierdaagsen van Clinge en Hontenisse van start gegaan. Opval lend bij beide vierdaagsen was de aanzienlijk geringere deelname ten opzichte van vorig jaar. In Clinge, waar voor de afstanden vijf en tien kilometer in totaal 300 deelnemers hadden ingeschreven was dit ten opzichte van vorig jaar 100 deelne mers minder. In de gemeente Honte nisse was de achteruitgang in het aantal deelnemers nog forser. Bij de drie te kiezen afstanden (5, 10 gn 15 km) zijn er dit jaar 251 deelnemers, terwijl er vorig jaar nog 400 deelne mers waren. In de gemeente Hontenisse bestaat tevens nog de gelegenheid om per dag in te schrijven. Het aantal dagin schrijvers bedroeg dinsdagavond 25, terwijl de mogelijkheid bestaat om ook tijdens de overige dagen als dag inschrijver deel te kunnen nemen. De daling van het aantal deelnemers werd zowel in Clinge als in Hontenisse toegeschreven aan het warme weer. In Clinge was mevrouw Andriessen van de Zeeuwse Wandelsportbond aanwe zig. Ook zij gaf als reden van de sterk verminderde deelname het zonnige weer. Maar ze voegde hier direct aan toe, dat het geldbedrag van vier gul den om deel te kunnen nemen aan een wandelvierdaagse ook een rol zou kunnen spelen. Volgens mevrouw An driessen is dit bedrag landelijk vast gesteld en hieruit moeten alle kosten worden betaald, die elke plaatselijke afdeling maakt om een wandelvier daagse te organiseren. Vismijn Colijnsptaat van 24 mei tot en met 1 juni aangevoerde vis en garnalen bij het gemeentelijk vis- mjjnbedrijf Colijnsplaat exportgamalen 15327 kg. 7,86; handelsgamalen 766 kg, ƒ8,19; tong ƒ15,67; schol ƒ3,06; schar ƒ1,23; bot ƒ0,88; tarbot ƒ15,43; griet ƒ12,27; kabeljauw ƒ4,60; wijting ƒ2,30; zeebaars ƒ24,57; harder ƒ5,23; makreel 1,25; paling 12,24; krab ƒ2,22. EIERVEILING EIVEBA BV BARNEVELD Aanvoer 2.921.400 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 9,30-9,95, 55-56 gram 10,20-10,15, 60=-61 gram 10,65-11,45, 65-66 gram 12,25- 13,00. OOSTBURG Besluiten werden er gisteravond tijdens de vergadering van de welzijnscommissie van de gemeente Oostburg niet genomen omdat minder dan de helft van de commissie aanwezig was. De verga dering werd omgezet in een informe le bijeenkomst waar leden over de agendapunten van gedachten wissel den. Opgemerkt werd dat 25 procent van de verenigingen niet gereageerd hebben op het verzoek van de ge- meente Oostburg om tijdig subsidie nj,t aan te vragen die opgenomen zijn in llkSCÏtlltlSldS Itl het jaarprogramma sociaal-cultureel werk 1986. De leden vonden dat die verenigingen nog eenmaal de kans moeten krijgen te reageren en dat daarna de subsidie geweigerd moet worden. „We moeten er niet mee gaan leuren", merkte raadslid A. Rosendaal op. De leden vinden verder dat er onder zocht moet worden of het Zeeuws Orkest geschikt is om bij de uitvoerin gen van de Zeeuws-Vlaamse operette en musical-amateurs 'ZOMA' te bege leiden. Zij kwamen tot dit voorstel omdat het Zeeuws Orkest moeilijke tijden doormaakt. ZAAMSLAG - Zaterdag houdt de gymnastiekvereniging Zaamslag een Open Speldag. Deze dag wordt ge houden in het kader van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Neder lands Christelijk Gymnastiekver- bond (KNCGV), waarbij de Zaam- slagse club is aangesloten. Om 10.30 uur wordt deze Open Spel dag geopend met een demonstratie door alle leden van de vereniging, waarvoor in de afgelopen maanden is geoefend. Na deze demonstratie volgt er een soort van instuif, waarbij ieder een gebruik mag maken van de tij dens de demonstratie gebruikte toe stellen. In de middaguren is er vanaf 13.00 uur een zeskamp, waarbij de ploegen in leeftijdsgroepen zullen worden inge deeld. De uit te voeren spelen zijn daarbij aangepast. De Open Speldag wordt gehouden op de Zonneweide nabij het gemeentelijke zwembad. SAS VAN GENT - Een blikseminslag in de mast van de centrale antenne inrichting (CAI) in Sas van Gent heeft de Sasse abonnees dinsdag avond ruim een uur met een slechte tv-ontvangst opgezadeld. Even na acht uur sloeg de bliksem in de overigens beveiligde toren van de CAI op het Stationsplein in. De over spanningsgeleiders die bij Bliksemin slag eigenlijk defect moeten raken, waren overigens na de inslag nog intact. Directeur A. Vervaet van het gelijknamige electrobedrijf dat het onderhoud van de CAI in handen heeft, wist echter snel het defect op te sporen. Door een te grote stroomstoot ontstond er een ontregeling in de sterkteregelaar waardoor alle zenders alleen te bekijken waren met sneeuw met door elkaar vloeiende beelden. „Direct na de blikseminslag is Ver vaet, overigens zonder opdracht van ons te hebben gekregen, naar de mast gegaan om de boel te repareren", vertelde penningmeester C. van Wa terschoot van woningbouwvereniging Sas van Gent Vooruit dinsdagavond. De woningbouwvereniging is de ex ploitant van de CAI. Na een reparatie Van ruim een uur had Sas van Gent om kwart over negen weer goed beeld. De sterkteregelaar wordt deze och tend door Vervaet vervangen, zodat Sas van Gent deze morgen tijdelijk zonder televisieontvangst komt te zit ten. Het is de eerste maal sinds de ingebruikneming van de CAI in 1975 dat er blikseminslag in de mast heeft plaatsgevonden. MIDDELBURG Het beleid van de huidige regeringscoalitie richt het onderwijs te gronde. Deze conclusie trok de rector van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg, de heer H. Stegeman, maandag- en dinsdag avond in de toespraken die hij hield bij de diploma-uitreiking aan de ge slaagde leerlingen van zijn school. Met name het beleid dat staatssecre taris mevrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas ten aanzien van de examens voert, baart de Middelburgse rector grote zorgen. „Het is een examenbeleid ad hoe, waarin voorschriften worden uit gebracht die strijdig met elkaar zijn". De heer Stegeman noemde daarbij de mogelijkheid dat leerlingen in extra vakken examen kunnen doen. Daar bij kunnen ze, als de resultaten tegen vallen, na de beoordelingen die vak ken alsnog laten vallen. Dat alles betekent een extra belasting voor de leerkrachten, waarvan vooral de zwakkere leerlingen de dupe worden, legde de heer Stegeman uit. Hij wees erop, dat hoge ambtenaren al hebben gezegd, dat 'mevrouw Ginjaar de examens kapot maakt'. „Maar me vrouw Ginjaar ziet dat onvoldoende. Ze heeft zelfs nieuwe voorschriften in het vooruitzicht gesteld, met meer herkansingsmogelijkheden en met re gels om tot meer machinale corecties van de examens te komen. Dat leidt tot meer meerkeuzevragen. Daardoor dreigt het examen een prijsschiettent te worden. Het gevolg daarvan is, dat de maatschappelijke waarde van een examen zienderogen daalt. Er zijn nu zelfs al universiteiten, die overwegen om zelf maar toelatingsexamens in te stellen", waarschuwde de CSW-rector. Het regeringsbeleid ten aanzien van het onderwijs noemde hij een duide lijk compromis tussen WD en CDA. „In plaats van éën goed beleid, wordt nu een tweesporenbeleid gevoerd. Willen we naar een selectiesysteem of naar een geïntegreerd onderwijssys teem?", vroeg de rector zich af, duide lijk makend dat er momenteel van geen van twee sprake is. Hij gaf enkele voorbeelden van de wijze waarop ambtenaren op het ministerie van onderwijs langs el kaar heen werken. „Honderd scholen in Nederland hebben computers ge kregen, die snel verouderd waren. De fabriek daarvan ging failliet. In een circulaire van 3 mei wordt de scholen gevraagd of ze belangstelling hebben voor aanvullende apparatuur. Een dag later sluit het ministerie een contract af met een computerfabriek die apparatuur levert waar de eerder aangeschafte software niet op past...". Samenvattend stelde de heer Stege man, dat 'de no-nonsense politiek van deze coalitie wellicht nuttig is voor de groei van de economie, maar zeer negatief uitvalt in pedagogisch op zicht en voor de opvoeding van een volk'. „Daarbij komt ook nog, dat bezuinigingen in het onderwijs allerlei niet zozeer op kennis gerichte aspec ten in het christelijk onderwijs in de verdrukking hebben gebracht". Hfj besloot met een oproep aan de christelijke politieke partijen om 'de ze problematiek eens op te pikken'. VEEMARKT LEIDEN Prijzen in gulden: extra kwaliteit dikbillen 2500-5000, stieren le kwaliteit 8,50-9,00. 2e kwaliteit 7,50-8,50, vaarzen le kwaliteit 8,00-9,00, 2e kwaliteit 7,90-8,00, koeien le kwaliteit 7,85-9,00, 2e kwaliteit 7,05-7,85, 3e kwaliteit 6,65-7,05, worstkoeien 5,80-7,00. Bovengenoemde prijzen zijn per kg ge slacht gewicht en ontvet. Schapen 190-27, per kg 6,00-8,00, zuiglammeren (rammen) 200-260, per kg 11,50-12,75, zuiglammeren (ooien) 200-240, per kg 11,50-12,50, zeugen le kwaliteit 3,08-3,13, 2e kwaliteit 2,98-3,08, melk- en kalfkoeien le soort 2400-3050, 2e soort 1800-2400, melk- en kalfvaarzen le soort 2300-3000. 2e soort 1700-2300, guste koeign 1500-2550, enterstieren 1400-2400, pinken 1150-1800, graskalveren 750-1150, nuka's v.d. mest rood stieren 500-750, idem rood vaarskalveren 400-550, idem zwart stieren 375-585, idem zwart vaarskalveren 300-425, weidelammeren 170-235, bokken en geiten 20-130. Aanvoer: slachtvee 119, stieren 20, ge- bruiksvee 200, jongvee 14, nuka's roodbont 1000, nuka's zwartbont 1952, slachtschapen en lammeren 944, gebruiksschapen en lam meren 500, varkens 631, bokken en geiten 56, totale aanvoer 5436. Overzicht (handel en prijzen): slachtvee rustig - lager, stieren rustig - lager, ge- bruiksvee rustig - lager, jongvee rustig - gelijk, nuka rood en zwart redelijk - gelijk, slachtschapen en lammeren vlot - hoger, gebruiksschapen en lammeren rustig - la ger, varkens vlot - hoger, bokken en geiten vlot - gelijk. Centrale Tuinbouwveiling Zeeland. Veil- punt Krabbendijke. Dinsdag 4 juni 1985. Golden Delicious: kl. 1 80 103-130, 70 80-84, 60 25-36, kl. 2 80 53-110, 70 46-74, 60 20-26, 101 ton. Jonagold: kl. 1 80 155-164, 70 138-151, 65 85, 60 45, kl. 2 80 61, 70 57-67, 65 79, 60 40, 13 ton. Winston: kl. 2 80 49-53, 70 58-68, 60 27-40, 9 ton. Conference: kl. 1 65 168, 55 116-136, kl. 2 65 116-126, 55 97, 45 75-77, 44 ton. Industrieappels 20,10-22,00. Totale aanvoer 15.850 colli. Aardappelen, bintjes 10-25, irene 5-12, vroe ge aardappelen doree groot 1.90-3.20, poters 1.00-1.60, kriel 1.10-1.70, krulandijvie 1.39- 1.48, asperges 1.40-7.50, selderij 79-1.99, bloemkool 6 st p bak 2.40-3.40, 8 st 1.60-2.60, 10 st 50-2.10, 12 st 45-1.10, bospeen 92-1.99, broccoli 7.809.00, Chinese kool met omblad 20-1.00, zonder 2.00-2.60, gele komkommers 1.12, koolrabi 45. bos kroten 38-91, oester zwammen 1.00-1.10, peulen 7.40-12,00, pe terselie 18-1.71, postelein 32-79, prei 4.00- 4.70, bos prei 11-90, rabarber 31-55, selderij 7-53, snijbonen 5.00-6.60, sperciebonen 6.70- 8.10, spinazie 30-76, spitskool 75-1.53, uien bonken 21-45, grof 14-24, middel 24-38, bos uien 8-81, winterpeen 3en 14-85, waspeen 2.90-3.60, witlof kort 1 1.303.10, kort 2 1.50- 2.10, lang 2 70-1.80, 3en 40-70, eikebladsla 79, snijbiet 37-44, aardbeien 72-1.07, rode bessen 3,20-4.60. Landbouwschap. Gewestelijke raad voor Zeeland. Beursbericht markt Goes 4 juni 1985. Aardappelen (excl. btw), prijs per kg. Bin tje, directe levering, op auto geleverd tot 8 cent; 0 mm opwaarts, binnenlandse kwali teitseisen tot 9 cent; voeraardappelen tot 5 cent. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 3 juni 1985: Bintje, 35-50 mm 5-6 cent per kg; Bintje. 50 mm opwaarts (geschikt voor frites) HVi-lö'/j cent per kg. Vlas (excl. btw), per kg, ongerepeld, op auto geleverd 40-50 cent, afwijkende partijen 20-39 cent. Granen, zaden en peulvruchten (prijs in guldens per 100 kg): tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 51,00-52,25; tarwe, basis 16%, uit eigen opslag 53,50; brouwgerst, boerenschoon 52,25-53,75; voergers 46,50-48,25; haver 47,50-49,00; erw ten, kleine groene 85,00-87,00; capucijners 78,50-79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen 40,00-157,50; blauwmaanzaad, boerenschoon 110,00-135,00; blauwmaan zaad, prima doorsnee 165,00; karwij, boe renschoon 290,00; karwij, prima doorsnee 405,00. Hooi en stro (excl. btw, op auto geleverd, prijs in guldens per 1.000 kg): weidehooi 230,00-250,00; dijkhooi (nieuwe oogst) 180,00-230,00, tarwestro 130,00-145.00. Aardappeitermijnmarkt Rotterdam 4-6-'85: bintje 50 mm opw. apr, laten 29.70; bieden 29.50; slot 29.50; nov. laten 24.00; bieden 23.50; slot 24.00; stemming apr. goed prijsh.; openst. pos. apr. min 12 is gew. 2704; nov. 280; omzet apr. 104; h.pr. 29.70; l.pr. 29.20; l.zkn. 9x29.50. Aardappeitermijnmarkt Rotterdam 4-6- 85: bintje 35/50 mm apr. laten 21.80; bieden 21.00; slot 21.80; stemming apr. kalm; openst. pos. apr. plus 20 is gew. 52; omzet apr. 30; h.pr. 22.00; l.pr. 21.50; l.zkn. 10x21.80. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 27