REGERING RICHT HET ONDER WIJS TE GRONDE' Geslaagden De Wellinge agenda CS W-rector in Middelburg: VD-ER TE VELDHUIS GAA T MINISTER AANSPREKEN ^^^atmwMgeving aislmniieme lü Oranjezon Plattelandsvrouwen bezoeken leeszaal IDEEENSCHETS VAN INITIATIEFGROEP: Zeeuwse Dag en A vondscholen- gemeenschap Voorbeeld \j\l ENSDAG 5 JUNI 1985 egeling bevoegdheden voor chelde-Rijnkanaal nodig (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De verschillende overheidsinstanties die betrokken zijn bij de veiligheid van dSchelde-Rijnverbinding moeten spoedig „hun horloges gelijk zetten" in het belang van het I jbeuren op het kanaal en in het belang van de omwonenden. Er doen zich de laatste tijd veel t< veel aanvaringen en vastlopingen op het kanaal voor, en van verschillende kanten valt te hiren dat de situatie op het moment allerminst bevredigend is. N t alleen de twee provincies Zee- l| nd en Noord-Brabant en de gemeen te bij het kanaal - zoals Tholen - aar ook de Rijkswaterstaat en het l| rectoraat-Generaal Scheepvaart en ij aritieme Zaken (DGSM) tonen, dat „als volwassen instanties met el- klar omgaan" als ze een hulpverle- n ngsovereenkomst sluiten, die de on- d rlinge informatie en communicatie rj geit. Zo'n overeenkomst is nodig om b j een eventuele ramp op het kanaal e nsgezind in te grijpen. Di zegt het Tweede Kamerlid mr A. jfl e Veldhuis van de WD. Het libera le lamerlid zal samen met zijn colle- g J D. Blaauw minister Smit-Kroes rierkeer en waterstaat) confronteren nj et de problemen. D t sgevraagd zei Te Veldhuis dinsdag, c it hij zowel uit Brabantse kringen a s uit de mond van burgemeester E. I aerends van Tholen vernam, dat het Smaal een voortdurende bron van o itevredenheid is. Baerends had Te eldhuis ook zijn zorgen overge- bracht over het stijgende aantal aan- v iringen. Het Kamerlid zei, dat de bevoegdhe-. de van de verschillende instanties oy het moment door elkaar lopen, en dé communicatie niet optimaal is. Zo is Rijkswaterstaat bijvoorbeeld ver antwoordelijk voor het gebeuren op het water, maar de burgemeester van Tholen is dat ook, als er brand op een schip op het kanaal uitbreekt. Als er o ie uit een schip loopt, die de oevers b :vuilt, moet het waterschap ingrij- p :n, maar als giftige dampen van een scheepslading zich verspreiden, is Baerends weer de aangewezen man. Vat we nodig hebben is, dat er over e i weer goede afspraken komen over wie wat doet en in welke omstandig heden, zodat men niet voor verrassin gen komt te staan als zich eens echt een groot ongeluk voordoet", aldus Te Veldhuis. Hij zei dat hij samen met Blaauw de mogelijkheden gaat bekijken om de situatie te verbeteren. Het liberale tweetal zal de minister „informeel" op de hoogte brengen van de onbevredi gende geluiden die rond het kanaal te horen zijn, en haar dan met name aanspreken op het functioneren van Rijkswaterstaat en DGSM. Daar is de bewindsvrouw immers als eerste ver antwoordelijk voor. Verdere stappen hangen af van wat de minister antwoordt op schriftelijke ËXAMÊN^jn lOSTKAPELLE Aan de christelij- le school voor LHNO der ZLM 'Oran- tzon' in Oostkapelle slaagden de lolgende leerlingen voor het LHNO- jxamen, 7 vakken: larijke Birza, Aagtekerke; Marjan van (laatselaar, Oostkapelle; Carolien Dekker, leliskerke; Christianne Duvekot, Vrou wenpolder; Ankie Houmes, Westkapelle; Lenie Janse, Meliskerke; Winny Kleinjan, frouwenpolder; Gilda de Korte, Biggeker- Ria Lievense, Westkapelle; Jolanda jouwerse, Westkapelle; Marijke Louws, irijpskerke; Marian Louws, Aagtekerke; kian Maranus, Aagtekerke; Els Matthijsse, jfeliskerke; Ina Minderhoud, Grijpskerke; tra Minderhoud, Grijpskerke; Lia van fluijs, Meliskerke; Anette Staal, Aagteker- Sybille Vader, Grijpskerke; Evelien j'erhage, Vrouwenpolder, Marjan Verhage, Westkapelle; Leunie de Visser, Westkapel- Karin de Vos Burchart, Vrouwenpolder; flni Wisse, Meliskerke; Lianne de Witte, Westkapelle; Franciska Wjjkhuijs, Vrou wenpolder. ieslaagd voor LHNO-examen, 6 vakken: Wilma de Visser. )e examens worden voortgezet. MIDDELBURG Aan de scholenge meenschap voor beroepsonderwijs 'de Wellinge' in Middelburg behaal den de volgende kandidaten hun di ploma lager technisch onderwijs: Bouwtechniek (differentiatie timmeren): A. van den Berg, I. J. Geldof Koudekerke, M. Harinck, W. R. Hilleman Middelburg, N. G. J. Kikkert Koudekerke, M. Koopman Nw- en St. Joosland, R. Seijbel. M. C. Verwei, E. van Willigen, V. K. Yau Middel burg. Bouwtechniek (differentiatie metselen): T. J. van Garderen Aagtekerke, E. J. S. Heu- ker Oost-Souburg, A. Houterman, A. J. Peene, A. A. Wissel Middelburg. Bouwtechniek (differentiatie schilderen): P. M. Baaij Nw.- en St. Joosland, R. M. de Back Middelburg, E. J. Buitelaar Vlissin- gen, P. W. Dingemanse Westkapelle, F. J. van Eenennaam Nw.- en St. Joosland. W. Griep Middelburg, C. H. A. Heuker Oost- Souburg, M. Janse, W. de Leeuw, E. Sinke, S. A. A. van Zwieten Middelburg. Mechanische techniek: q Antheunisse Middelburg, A. van den Broeke Oost-Sou burg, T. C.olak Middelburg, H. J. van Doom Middelburg, R. A. van Kerkvoort Middel burg, O. J. Robër Middelburg, P. Schroe- vers Vlissingen, J. C. W. Spaanderman Vlissingen, A. E. Thümann Middelburg, R. C. Usmany Middelburg. Elektrotechniek: C. Baaij Nw - en St. Joos land, E. van Dolder Koudekerke, M. Erra Middelburg, G. L. J. van Garsel, Koudeker ke, J. A. J. la Gasse Koudekerke, R. R. Geschiere Koudekerke, E. J. Hamers Mid delburg, P. A. Heeren Middelburg, H. van der Heide Amemuiden, B. I. Hill Middel burg, F. Hoogesteger Amemuiden, R. Hoo- gesteger Oost-Souburg, E. Jansen Koude kerke, N. Kieneker Middelburg, A. A. H. Kleinepier Zoutelande, W. P. Koole Seroos- kerke, P. Koops Domburg, J. A B. Louwer- se Koudekerke, R. van der Meijden Oost- Souburg, P. A. Roose Koudekerke, P. W. R. Schoenmakers Middelburg, G. J. Schroo- ten Oost-Souburg, R. G. Verbeek Oost- Souburg, K. H. D. Verstraete, P. A. van der Weele Middelburg, Y. L. Yau Middelburg. Motorvoertuigentechniek: P. A. Bezemer Amemuiden, H. de Bruijne Oostkapelle, L. J. F. Buijze Middelburg, M. H. Frangois Middelburg, A. G. Hendrikse Middelburg, L. H. Joosse Middelburg, A. J. H. Keur Middelburg. Motorvoertuigentechniek: J. C. Lauer Mid- IIDDELBURG Molenwater, 9.30- |17 uur: Miniatuur Walcheren. dini-Marionettentheater (Rouaanse- kaai 29), 14.30 uur: De gekke reis van koning Gijs' (4-10 jr). VLISSINGEN Flying Dutchman, 21 uur: Optreden Workshop. ZIERIKZEE Parkeerterrein Schel- destraat 13-22 uur; Expo. BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 jut: A passage to India, a.l. Roxy II, 20 uur: Dolle pret in een riroler bed, 16 jr. Cinem'Actueel I, 20 uur; The killing fields, 16 jr. Cinem'Actueel II, 20 uur: Amadeus, a.l. Cinem'Actueel III, 20 uur: The Bever ly Hills cop, a.l. GOES Grand, 20 uur: The Beverly Hills cop, a.l. HULST De Koning van Engeland, 20 uur: Amadeus, a.l.; 20 uur: The killing fields, 12 jr. MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: Les favoris de la lune, 16 jr. Electro (Bibliotheek), 20.30 uur: La storia di pierra, 16 jr. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: City heat, a.l. Alhambra II, 20 uur: Killing fields, 16 jr. Tentoonstellingen SINT-ANNALAND Museum 'De Meestoof, 15-17 uur: 'Bezet, bevrijd' en bodemvondsten. AXEL Streekmuseum, 13.30-17 uur: Werken van Freddie Repko (Vm 15/6). Kindergalerij Slijkdreef 11A, 10-18 uur: Tekeningen van Flip de Hey (t'm 15/6). BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, U-17 uur: 'Kermis in het Markiezen hof II' en werken van Marinus Schip per. Stichting Etcetera: Hommage Ben van Rooij (t/m 16/6). BRESKENS V.m. Wit-Gelekruisge- bouw, 14-17 uur: Collectie fossielen, mineralen en curiosa van Jan Goet- hals. BURGH-HAAMSTEDE De Be- waerschole, 13.30-16.30 uur: "n Schouws plaatje' (t/m 9/6). CLINGE Galerie Esprit, 13.30-18 uur: Aquarellen van Nelly van Nieu- wenhuizen. DOMBURG Zeeuws Biologisch Mu seum, 10-17 uur: 'Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland'. DREISCHOR Landbouwmuseum; 13.30-16.30 uur: Modem en antiek kantkloswerk. t' GOES Galerie Mat, 13-18 uur: Werken div. kunstenaars. HEILLE Landbouwmuseum, 10-12 en 13-17 uur: Oude landbouwwerktui gen. HEINKENSZAND De Stenge, 13.30-17 uur: Werken van Eric Brandts (t/m 15/6). HULST Streekmuseum, 14-17 uur: 'Maten en gewichten'. KATS Galerie Zwaluwenhof, 14-18 uur: Werken van Piet van 't Hageland. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: Eigen collectie schilderijen. (voorlopig). Balans 17, 12-17 uur: Grafiek van Bob Klaassen en Peer van Meer (t/m 29/6). Kunstuitleen (Kuiperspoort 22), 13.30- 17 uur: Pastels van Theo Leydekkers (t/m 13/7). De Vleeshal, 13-17 uur: Installatie van Marije van Dijck en Nan Hoover (t/m 16/6). Galerie Witte, 10-12.30 en 13.30-18 uur: Werken van Sesé (t/m 22/6). Galerie Montpamasse, 14-18 uur: Houtsneden van Salvador Dali (t/m 7/6). OOSTKAPELLE Molenweg 36, 10- 12 uur: Fossielenmuseum. TERNEUZEN Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13-16.30 uur: Werken van Jaap Tol (t/m 7/6). Museum, 10-12 en 14-17 uur: 'Jazz in beeld' (t/m 29/6). VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Cultuur en recreatie in de Delta'. VLISSINGEN Stedelijk Museum, 10-12.30 en 13.30-17 uur: 'De klepper klept niet meer'. Reptielenzoo Iguana, 10-12.30 en 14- 17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. Galerie Marquis, 14-17 uur: Grafiek gala '85. Dansschool De Jong, 11-18 uur: Gra fiek. Gevangentoren, 11-22 uur: 'Peuzelen en nippen', kleuretsen van Leatitia de Haas (t/m 30/6). IJZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Het waterschap over de grenzen heen'. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland Goes, tel. 01100-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. delburg, E. J. Louwerse Middelburg, R. Onwijn Middelburg, W. Pen Middelburg, P. A. Verhulst Westkapelle, E. A. van Wezel Middelburg, R. P. van Zweeden Zoutelan de, F. P. Dominicus Westkapelle. Consumptieve techniek (differentiatie brood/banket): P. Adriaansen Middelburg, W. P. van Belzen Amemuiden, R. Boots Vlissingen, R. R. Fisser Vlissingen, W. J. Hoogerheide Serooskerke, R. Maljers Se- rooskerke, J. M. de Pagter Westkapelle, M. Poppe Middelburg, J. A. de Reijt Oost- Souburg, K. W. van Rijswijk Oost-Souburg. L. J. Sturm Vrouwenpolder. Consumptieve techniek (differentiatie ko ken/serveren): M. C. van den Akerboom Vlissingen, A. J. van den Berg Vlissingen, L. Dekker Vlissingen, J. F. Dingemanse Mid delburg, R. Elshout Oost-Souburg, A. J. van Helleman Middelburg, W. O. E. W. Koelhuis Oost-Souburg, P. A. C. Mabe- soone Middelburg, K. J. Poppe Oostkapel le, R. M. Potappel Oost-Souburg, K. C. Strobos Oost-Souburg, B. D. van de Voorde Amemuiden, G. van Zanten Gapinge, R. Colijn Middelburg. Niveauverbetering: E. van Aalst Oost-Sou burg, S. Bouregba Middelburg, A. A. Bras ser Koudekerke, L. W. de Bruijn Middel burg, F. S. Bunders Koudekerke, R. J. Flink Middelburg, F. L. Gillissen Middel burg, R. S. G. A. Hamel Middelburg, W. T. Helbers Middelburg, A. W. Keulemans Vlis singen, J. P. Koetje Middelburg, F. L. A. Langedijk Middelburg, M. L. de Puit Se rooskerke, R. F. Snoek Middelburg, G. Sturm Serooskerke, R. A. L. Thenu Middel burg, A. P. J. Verhaard Middelburg, J. W. de Voogd Vlissingen. Voor hun examen Lager Huishoud en Nijverheidsonderwijs slaagden de volgende kandidaten: Verzorgende beroepen: E. E. van den Boog- aart Middelburg, M. Corbijn Middelburg, M. van Gink Koudekerke, H. Huiszoon Middelburg, M. J. Janse Middelburg. J. M. M. Koetje Middelburg, C. F. C. Verduijn Lunel Vlissingen, P. van der Weel Middel burg. Textielverwerkende beroepen: N. A. J. Donze Vlissingen, A. Dunnes Middelburg. G. S. Geldhof Middelburg, I. Guilliet Mid delburg, V. Ham Oost-Souburg, B. Schütz Oost-Souburg, J. C. Smolders Middelburg, M. C. Tuinstra Middelburg, S. Velleman Nw.- en St.-Joosland, M. Wesselink Middel burg, A. L. de Witte Koudekerke. Uiterlijke verzorging: A. S. Aijun Middel burg, W. V. Amoijs Middelburg, J. M. Baidenmann Oost-Souburg, P. Berwald Middelburg, S. Bisoen Middelburg, M. E. Floresse Oost-Souburg, D. M. A. Franssen Middelburg, A. W. Helbers Middelburg, A. A. Heijmans Middelburg, J. M. van Houte Middelburg, M. Huisman Amemuiden, M. Klootwjjk Middelburg, M. A. de Kok Mid delburg, S. Meulmeester Vlissingen, S. P. M. Musters Middelburg, I. M. Nederstigt Middelburg, C. Niesthoven Middelburg, A. C. Oosthoek Middelburg, A. S. Özbey Mid delburg, K. E. Rosenthal Westkapelle, E. Stroo Vlissingen, R. de Visser Middelburg. Kantoorpraktijk/Verkooppraktijk: I. Bal- jeu Middelburg; M. G. Dijkwel Middelburg; J. van Eenennaam Oost-Souburg; R. E. A. Lieveld Middelburg; J. M. Lievense Westka pelle; P. Lissenburg Middelburg; N. W. M. Melchers Middelburg; P. N. Minderhoud Zoutelande; J. Neumann Middelburg; L. C. Patty Koudekerke; S. M. de Reuver Middel burg; I. Roelse Middelburg; A. M. van Sorge Oost-Souburg; D. I. van der Veen Middel burg; P. J. T. Wiedenhoff Middelburg. Individueel Beroepsonderwijs. Bouwtech niek: S. Bisoen Middelburg; A. P. Dinge manse Vlissingen; A. D. H. van Dijk Oost- Souburg; J. Groenenwegen Middelburg; T. Nguyen Middelburg; S. Uslu Oost-Souburg; E. H. F. de Vos Vlissingen. Mechanische techniek: A. P. But Vlissin gen; R. W. Davidse Vlissingen; R. van Driel Vlissingen; A. Z. Eren Middelburg; G. H. J. van den Heuvel Vlissingen; T. A. Hooimeij- er Middelburg; M. Kandemir Middelburg; P. A. Knippers Vlissingen; A. H. Rodel Oost-Souburg; H. Timmerman Vlissingen. I.H.N.O.: A. Croes Middelburg; J. M. H. Lock Vlissingen; B. Ophof Middelburg; S. P. Provoost; M. C. L. Schouten Middelburg; A. van der Veer, Middelburg. vragen die door het D'66-Kamerlid Tommei over dezelfde materie zijn gesteld. „We zullen in ieder geval aandringen op een spoedige beant woording" Te Veldhuis klonk daarover niet erg optimistisch, want hij merkte op, dat er „al jaren" vragen worden gesteld over deze zaak, en dat de zaak deson danks aansleept, zonder dat er „struc turele oplossingen" komen, zoals hij het noemde. Hij wees er wel op, dat de verschillen de provincies en gemeenten inmid dels overeenstemming hebben be reikt over een principe-regeling, maar dat de Rijkswaterstaat bij de gesprek ken daarover slechts als „toehoorder" heeft gefunctioneerd. In de bedoelde overeenkomst, bijvoorbeeld in de vorm van een convenant, moet echter de Rijkswaterstaat ook nadrukkelijk betrokken zijn, vindt hij. De huidige situatie wekt alleen maar frustraties op, omdat „sommige ge meenten niet precies weten hoe ze bij een ongeluk moeten handelen. Bo vendien „weet men over en weer niet meer welke schepen wat voor lading aan boord hebben". „Het is niet de bedoeling dat de betrokkenen in allerlei competentie- verschillen terechtkomen. Het gaat om de veiligheid op het water en vooral ook om de veiligheid van de omwonenden aan beide kanten van de Schelde-Rijnverbinding. Organi satorische kwesties moeten daaraan ondergeschikt worden gemaakt", zo benadrukte Te Veldhuis. VLISSINGEN - Aan de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap in Vlissingen behaalden de volgende kandidaten hun mavo-diploma (afde ling Vlissingen): mevr. Y. J. M. Hof-Brouwers Oost-Souburg, dhr. M. van Houte Vlissingen, mevr. C. J. S. van Dalen-Pielaat Vlissingen. mevr. A. van Splunder Serooskerke, dhr. J. C. Moerdijk Goes, dhr. M. Otte Goes, mevr. C. Caljouw Veere, dhr. F. C. Heemskerk Vlissingen, mevr. K. E. Huijskens Vlissingen, mevr. S. M. de Koek Vlissingen, dhr. F. J. A. Le- naerts Vlissingen, mevr. J. Kuipers-van der Meule Oost-Souburg, dhr. A. Rotte Middel burg, dhr. C. M. Stapper Middelburg, dhr. J. Verburg Koudekerke. Havo (afdeling Vlissingen): Dhr. J. P. Fiegen Middelburg, mevr. A. M. Josiasse Middelburg, dhr. G. H. Kruse Middelburg, mevr. M. M. M. Nastaly Vlissin gen, mevr. B. H. W. Paas Middelburg, dhr. M. Schep Middelburg, dhr. C. D. Vink 's-Gravenpolder, mevr. N. B. M. Bode Vlis singen, dhr. W. J. Dekker Nieuwdorp, mevr. C. Dellebeke Nieuw- en Sint Joosland, mevr. C. A. Verbeek-de Jong Vlissingen, mevr. P. J. Mieras-de Jonge Lewedorp, mevr. J. C. Kallewaard Colijnsplaat, Dhr. P. Kupers Vlissingen, dhr. C. Nieuwenhuyzen Middelburg, dhr. L. T. Slot Goes, dhr. W. J. Sturm Middelburg, dhr. A. H. Verhage Vlissingen, dhr. M. W. Vinke Middelburg, dhr. M. J. Wouters Oost-Souburg. Atheneum (afdeling Vlissingen): Dhr. J. W. Platteeuw Biezelinge, mevr. R. F. de Seriere Middelburg, dhr. A. J. van der Vossen Middelburg, dhr. C. A. J. Weesie Middelburg, dhr. R. F. Westhoff Middel burg. Mavo (afdeling Goes): mevr. J. C. Kallewaard Colijnsplaat, dhr. M. Bruggeman Goes, mevr. G. J. M. de Bruijn Goes, mevr. M. J. van der HorsLGroen Goes, mevr. A. M. A. De Vos Burchart- Peters Middelburg, mevr. E. R. C. Geerligs- Petstra Goes, mevr. M. Ravestein Goes, mevr. J. T. Sprangers Goes, mevr. P. Y. Wessels Goes, dhr. P. G. Koster Goes, dhr. J. C. Moerdijk Goes, dhr. M. Otte Goes. Havo (afdeling Goes): Mervr. P. Rommers Goes, dhr. C. D. Vink 's-Gravenpolder. MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen besluiten mor gen, donderdag, het seizoen met een bezoek aan de nieuwe bibliotheek in Middelburg. De heer M. P. de Bruin zal de dames rondleiden. Per groep gaan ongeveer twintig da mes mee. De excursie duurt ruim een uur. Een groep van de Middelburgse plattelandsvrouwen nam ook deel aan het jaarlijkse busreisje met onder meer een bezoek aan het gerestau reerde paleis Het Loo in Apeldoorn en er werd een bezoek gebracht aan de kruidentuinen en het laboratorium Biohorma van dr. Vogel in het stadje Elburg. De Vlissingse Vissershaven met rechts het Arsenaal. Dit gebied zou volgens de initiatiefgroep Vissershaven Vlissingen een 'maritieme attractie' moeten worden. VLISSINGEN - Het gebied rond het Arsenaal aan de Vissershaven in Vlissingen moet een maritieme attractie worden, waarbij ook het ramschip Schorpioen een belangrijke rol speelt. Mogelijk kan ook het idee van een buitenhaven als jachthaven, met daarin de Schorpioen, worden opgepakt. Dat is ongeveer de essentie van een eerste ideeën- schets van de initiatiefgroep Vissershaven Vlissingen, voor de ontwikke ling van de Vissershaven en omgeving. De initiatiefgroep is een samenwer kingsverband van Projectontwikke laar Ballast-Nedam bv uit Amstel veen, de bouwbedrijven W. F. Chris- tiaansen bv uit Vlissingen, P. Flipse bv uit Koudekerke, 'De Delta' bv uit Middelburg en het architecten bureau Wisse-Tuinhof-Slemmer uit Vlissingen. „Op deze manier kon den wij onze kennis, maar ook onze financiële mogelijkheden bundelen. Dat was ook nodig, in verband met de omvang en de complexiteit van het,project", vertelt ir J. A. Slem- mer. „Wij moeten onmiddellijk kun nen beginnen, als het sein daarvoor kan worden gegeven en niet met dezelfde aanloopproblemen te ma ken krijgen als nu bij de boulevard. Dat is geen goede zaak voor Vlissin gen in het algemeen of voor het project in het bijzonder. Dan wor den namelijk verwachtingen ge wekt, die achteraf niet waar kunnen worden gemaakt", verklaart de heer Slemmer. Als er geen belegger kan worden gevonden voor het project moet er volgens hem niet mee worden 'ge leurd', maar zou de initiatiefgroep zelf in het begin als ontwikkelaar kunnen optreden, om op die manier de werkgelegenheid van de deelne mende bedrijven gaande te houden. „De initiatiefgroep zou bijvoorbeeld ook het Arsenaal kunnen opkopen van de marine, als de gemeente niet tot een prijs kan komen die ook de goedkeuring van de provincie heeft. Dan is dat probleem ook achter de rug", aldus de heer Slemmer. De Initiatiefgroep ziet de ontwik keling van het arsenaal en omge ving echter niet als een op zichzelf staand project, maar als een wezen lijk onderdeel van de totale ont wikkeling van Vlissingen en van de binnenstad in het bijzonder. Daar voor is volgens de deelnemende bedrijven een structuurplan nodig met een totaalvisie. De ontwikke ling van het Arsenaalgebied zou daarvoor een eerste aanzet kunnen zijn. De binnenstad van Vlissingen is volgens de initiatiefgroep gebaat met twee trekkers; één aan het begin van de Walstraat of de Spui- kom en één bij het Arsenaal, waar door een span ningsveld ontstaat in het tussenliggend gebied en de Wal straat zich verder kan ontwikkelen als winkelstraat. „De Torro zou bij voorbeeld kunnen worden versterkt door een V en D en bij het Arsenaal zou de trekker gerealiseerd kunnen worden in de kledingbranche, in combinatie met huishoudelijke arti kelen en levensmiddelen. Het ge meentebestuur zou weer eens moe ten praten met de Miro over een verplaatsing naar de binnenstad. Daarmee vergroot je het winkel vloeroppervlak niet, maar deze ver schuiving kan wel een positieve bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van de binnenstad", aldus de initiatiefgroep. Ook een vestiging van C en A bestaat in Vlissingen nog niet en zou daarom alleen een aanvulling betekenen. De vrees voor overbewinkeling blijkt volgens de initiatiefgroep in de praktijk vrijwel altijd mee te vallen. Er zal echter wel een tweede ont- sluitingsweg moeten worden ge maakt. waarvoor aan het terrein van De Schelde moet worden ge knabbeld. „Die zou achter langs de Walstraat kunnen lopen of over het dok of mogelijk zelfs met een tun neltje onder het dok van de Schel de, eventueel alleen voor personen auto's. Tien jaar geleden leek zoiets ondenkbaar, maar de gemeente on derhandelt nu al met De Schelde over een grondruil, waardoor dit in de toekomst wel mogelijk kan wor den. Bovendien is bij het arsenaal een parkeergarage nodig voor onge veer 300 auto's", vertelt de heer Slemmer. De initiatiefgroep denkt voor de invulling van het gebied rond het arsenaal aan een permanente ma nifestatie van het maritieme ka rakter van Zeeland in het alge meen en van Vlissingen in het bijzonder, zoals de geschiedenis van de scheepvaartontwikkeling in Zeeland, een maquette van de Westerschelde, de loodsdiensten, visserij, oester- en mosselcultuur, een hoog kwalitatief Noordzee- aquarium, de scheepsbouw van de KMS, zeilvaart, sleepdiensten, zee vaartschool, marine en andere rijksdiensten, de Schorpioen en een oorlogsmuseum. Daarnaast denkt men aan de jacht haven in de Vissershaven, de door de gemeente gewenste theaterruim te, in het arsenaal of eventueel in nieuwbouw in de omgeving, een bioscoop, horecamogelijkheden, toeristische winkeltjes, kantoor ruimte, woningen, appartementen een uitkijktoren over de Wester schelde met restaurant en eventu eel een pier met casino. Marktbericht van de Centrale Tuinbouw veiling Zeeland, 4 juni 1985. Veilpunt Goes. Winston: kl. 1 80/90 0,57, 65/70 0,48-0.51, 60/65 0,34-0,40; kl. 2 80/90 0,40-0.47, 70/80 0,40-0,56, 65/70 0,25-0,30, 60/70 0,31-0,41, 60/ 65 0,20, 55/60 0,20. Zoete Ermgaard: kl. 2 65/75 0,53, 60/65 0,17. Golden Delicious: kl. 1 80/90 1,13-1,30, 70/80 0,47-0,91, 65/70 0,37- 0,41, 60/70 0,20-0,37, 60/65 0,27; kl. 2 80/90 0,32-1,11, 70/80 0,28-0,67, 60/70 0,20-0,28. Jo nagold minder 20% kleur kl. 1 91 1,45, 80/90 1,55, 70/80 1,64. Appelen industrie: 20,10- 22,00. Conference; kl. 2 65/75 1,16, 60/70 0,45, 55/65 0,81, 50/60 0,30, 45/55 0,29, 45/50 0,27. Voor verkoop Conference: kl. 1 65/75 1,22, 55/65 1,07-1,15, kl. 2 45/55 0,59-0,76, kl. X 60/70 0,70, 50/60 0,35. Aardbeien glas kg kl. 2 3.50-5,60; aardbeien glas ds. x 200 gr. kl. 1 1,03-1,15, kl. 2 0,84: frambozen glas doos x 150 gr. kl. 1 0,92-4,20, kl. 2 1,60; rode bes doos x 150 gr. kl. 1 2,30-3,10. Eersteling vroeg kl. 2 dr. 2,30, kr. 1,40. Totaal aantal colli 11150.* VEEMARKT LEIDEN Prijzen in gulden: extra kwaliteit dikbillen 2500-5000, stieren le kwaliteit 8,50-9,00, 2e kwaliteit 7,50-8,50, vaarzen le kwaliteit 8,00-9,00, 2e kwaliteit 7,90-8,00, koeien le kwaliteit 7,85-9,00, 2e kwaliteit 7,05-7,85, 3e kwaliteit 6,65-7,05, worstkoeien 5,80-7,00. Bovengenoemde prijzen zijn per kg ge slacht gewicht en ontvet. Schapen 190-27, per kg 6,00-8,00, zuiglammeren (rammen) 200-260, per kg 11,50-12,75, zuiglammeren (ooien) 200-240, per kg 11,50-12,50, zeugen le kwaliteit 3.08-3,13, 2e kwaliteit 2,98-3,08, melk- en kalfkoeien le soort 2400-3050, 2e soort 1800-2^00, melk- en kalfvaarzen le soort 2300-3000, 2e soort 1700-2300, guste koeien 1500-2550, enterstieren 1400-2400, pinken 1150-1800, graskalveren 750-1150, nuka's v.d. mest rood stieren 500-750, idem rood vaarskalveren 400-550, idem zwart stieren 375-585, idem zwart vaarskalveren 300-425, weidelammeren 170-235, bokken en geiten 20-130. Aanvoer: slachtvee 119. stieren 20, ge- bruiksvee 200, jongvee 14, nuka's roodbont 1000, nuka's zwartbont 1952, slachtschapen en lammeren 944, gebruiksschapen en lam meren 500, varkens 631, bokken en geiten 56, totale aanvoer 5436. Overzicht (handel en prijzen): slachtvee rustig - lager, stieren rustig - lager, ge- bruiksvee rustig - lager, jongvee rustig - gelijk, nuka rood en zwart redelijk - gelijk, slachtschapen en lammeren vlot - hoger, gebruiksschapen en lammeren rustig - la ger, varkens vlot - hoger, bokken en geiten vlot - gelijk. EIERVEILING EIVEBA BV BARNEVELD Aanvoer 2.921.400 stuks, stemming redelijk. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 9,30-9,95, 55-56 gram 10,20-10,15, 60=-61 gram 10,65-11.45, 65-66 gram 12,25- 13,00. MIDDELBURG Het beleid van de huidige regeringscoalitie richt het onderwijs te gronde. Deze conclusie trok de rector van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg, de heer H. Stegeman, maandag- en dinsdag avond in de toespraken die hij hield bij de diploma-uitreiking aan de ge slaagde leerlingen van zijn school. Met name het beleid dat staatssecre taris mevrouw drs. N. J. Ginjaar-Maas ten aanzien van de examens voert, baart de Middelburgse rector grote zorgen. „Het is een examenbeleid ad hoe, waarin voorschriften worden uit gebracht die strijdig met elkaar zijn". De heer Stegeman noemde daarbij de mogelijkheid dat leerlingen in extra vakken examen kunnen doen. Daar bij kunnen ze, als de resultaten tegen vallen, na de beoordelingen die vak ken alsnog laten vallen. Dat alles betekent een extra belasting voor de leerkrachten, waarvan vooral de zwakkere leerlingen de dupe worden, legde de heer Stegeman uit. Hij wees erop, dat hoge ambtenaren al hebben gezegd, dat 'mevrouw Ginjaar de examens kapot maakt'. „Maar me vrouw Ginjaar ziet dat onvoldoende. Ze heeft zelfs nieuwe voorschriften in het vooruitzicht gesteld, met meer herkansingsmogelijkheden en met re gels om tot meer machinale corecties van de examens te komen. Dat leidt tot meer meerkeuzevragen. Daardoor dreigt het examen een prijsschiettent te worden. Het gevolg daarvan is, dat de maatschappelijke waarde van een examen zienderogen daalt. Er zijn nu zelfs al universiteiten, die overwegen om zelf maar toelatingsexamens in te stellen", waarschuwde de CSW-rector. Het regeringsbeleid ten aanzien van het onderwijs noemde hij een duide lijk compromis tussen WD en CDA. „In plaats van één goed beleid, wordt nu een tweesporenbeleid gevoerd. Willen we naar een selectiesysteem of naar een geïntegreerd onderwijssys teem?", vroeg de rector zich af, duide lijk makend dat er momenteel van geen van twee sprake is. Hij gaf enkele voorbeelden van de wijze waarop ambtenaren op het ministerie van onderwijs langs el kaar heen werken. „Honderd scholen in Nederland hebben computers ge kregen, die snel verouderd waren. De fabriek daarvan ging failliet. In een circulaire van 3 mei wordt de scholen gevraagd of ze belangstelling hebben voor aanvullende apparatuur. Een dag later sluit het ministerie een contract af met een computerfabriek die apparatuur levert waar de eerder aangeschafte software niet op past...". Samenvattend stelde de heer Stege man, dat 'de no-nonsense politiek van deze coalitie wellicht nuttig is voor de groei van de economie, maar zeer negatief uitvalt in pedagogisch op zicht en voor de opvoeding van een volk'. „Daarbij komt ook nog, dat bezuinigingen in het onderwijs allerlei niet zozeer op kennis gerichte aspec ten in het christelijk onderwijs in de verdrukking hebben gebracht". Hij besloot met een oproep aan de christelijke politieke partijen om 'de ze problematiek eens op te pikken'. Centrale Tuinbouwveiling Zeeland. Veil punt Krabbendijke. Dinsdag 4 juni 1985. Golden Delicious: kl. 1 80 103-130, 70 80-84. 60 25-36, kl 2 80 53-110, 70 46-74, 60 20-26. 101 ton Jonagold: kl 1 80 155-164, 70 138-151, 65 85, 60 45, kl. 2 80 61. 70 57-67, 65 79. 60 40, 13 ton. Winston: kl. 2 80 49-53, 70 58-68, 60 27-40, 9 ton. Conference: kl. 1 65 168, 55 116-136, kl. 2 65 116-126. 55 97, 45 75-77, 44 ton. Industrieappels 20,10-22,00. Totale aanvoer 15.850 colli. Aardappelen, bintjes 10-25, irene 5-12, vroe ge aardappelen doree groot 1.90-3.20, poters 1.00-1.60, kriel 1.10-1.70, krulandijvie 1.39- 1.48, asperges 1.40-7.50, selderij 79-1.99, bloemkool 6 st p bak 2.40-3.40, 8 st 1.60-2.60, 10 st 50-2.10, 12 st 45-1.10, bospeen 92-1.99, broccoli 7.809.00, Chinese kool met omblad 20-1.00, zonder 2.00-2.60, gele komkommers 1.12, koolrabi 45. bos kroten 38-91, oester zwammen 1.00-1.10, peulen 7.40-12.00, pe terselie 18-1.71, postelein 32-79, prei 4.00- 4.70. bos prei 11-90, rabarber 31-55, selderij 7-53, snijbonen 5.00-6.60, sperciebonen 6.70- 8.10, spinazie 30-76, spitskool 75-1.53, uien bonken 21-45, grof 14-24, middel 24-38, bos uien 8-81, winterpeen 3en 14-85, waspeen 2.90-3.60, witlof kort 1 1.303.10, kort 2 1.50- 2.10, lang 2 70-1.80, 3en 40-70, eiketladsla 79, snijbiet 37-44, aardbeien 72-1.(7, rode bessen 3,20-4.60. Landbouwschap. Gewestelijke raad voor Zeeland. Beursbericht markt Goes 4 juni 1985. Aardappelen (excl. btw), prijs per kg. Bin tje. directe levering, op auto geleverd tot 8 cent; 0 mm opwaarts, binnenlandse kwali teitseisen tot 9 cent; voeraardappelen tot 5 cent. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 3 juni 1985: Bintje, 35-50 mm 5-6 cent per kg; Bintje, 50 mm opwaarts (geschikt voor frites) 14V2-15Vi cent per kg. Vlas (excl. btw), per kg, ongerepeld, op auto geleverd 40-50 cent, afwijkende partijen 20-39 cent. Granen, zaden en peulvruchten (prijs in guldens per 100 kg): tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 51,00-52,25 tarwe, basis 16%, uit eigen opslag 53,50 brouwgerst, boerenschoon 52,25-53,75 voergers 46,50-48,25; haver 47,50-49,00; erw ten, kleine groene 85,00-87,00; capucijners 78,50-79,00; bruine bonen, vrij van grond en halve bonen 40,00-157,50; blauwmaanzaad, boerenschoon 110,00-135,00; blauwmaan zaad, prima doorsnee 165,00; karwij, boe renschoon 290,00; karwij, prima doorsnee 405,00. Hooi en stro (excl. btw, op auto geleverd, prijs in guldens per 1.000 kg): weidehooi 230,00-250,00; dijkhooi (nieuwe oogst) 180,00-230,00; tarwestro 130,00-145,00. Vismijn Colijnsplaat De gemiddelde prijzen van de in de week van 24 mei tot en met 1 juni aangevoerde vis en garnalen bij het gemeentelijk vis- mijnbedrijf Colijnsplaat: exportgamalen 15327 kg, 7,86; handelsgarnalen 766 kg, 8,19; tong 15,67; schol 3,06; schar ƒ1,23; bot ƒ0,88: tarbot ƒ15,43; griet 12,27; kabeljauw 4,60; wijting 2,30; zeebaars 24,57; harder 5,23; makreel ƒ1,25; paling ƒ12,24; krab ƒ2,22. Aardappeltermijnmarkt Rotterdam 4-6-'85: bintje 50 mm opw. apr. laten 29.70; bieden 29.50; slot 29.50; nov. laten 24.00; bieden 23.50; slot 24.00; stemming apr goed prijsh.; openst. pos. apr. min 12 is gew. 2704; nov. 280; omzet apr. 104; h.pr. 29.70; l.pr. 29.20; l.zkn. 9x29.50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15