Zeeuwen krijgendrie maanden inspraaktijd Eerste sluitgat in Oesterdam gaat dicht Wim Helm op zoek naar het Zeeuwse heden J FOTO-DOCUMENTALIST Borssele logische keuze voor tweede kerncentrale PZC/ provincie Sportduikers )Uj met doorspoelen Veerse Meer Gerechtelijke verkoping bulkcarrier Fenlock CD A-STATENLID G. CHRISTIAANSE: NATUUR EN MILIEU: SCHADECLAIMS BIJ ONGELUKKEN Vieuwe nogelijkheden meao aan ZDASG Goes m 13 Regeringsbesluit Reinigingskosten Vakantieschip Zonnebloem doet Middelburg aan MINST MOEILIJKE OPERATIE - iMmdrr Tol loENSDAG 5 JUNI 1985 Staat loopt groot risico pij nieuwe kerncentrales JTRECHT - De bouw van nieuwe kerncentrales betekent grote financiële risico's voor de taat. Met een eventueel besluit om de toepassing van kernenergie uit te breiden, tekent de ijksoverheid in feite een blanco cheque. Tot deze conclusie komt de stichting Natuur en lilieu in een nota over de mogelijke claims die de staat der Nederlanden kan verwachten als net de kerncentrales iets misgaat. Het kan daarbij gaan om enkele miljarden guldens. oigens de huidige wetgeving kunnen <ploitanten van kerncentrales tot )0 miljoen gulden aansprakelijk wor- en gesteld voor schade aan derden is gevolg van een ongeluk. De staat loet bijspringen als de schade groter tot een bedrag van 1 miljard. Voor og hogere schade is niets geregeld, laar het ligt voor de hand dat de ,aat ook dan over de brug moet omen. Volgens Natuur en Milieu aat de schade bij een ernstig ongeluk iet een kerncentrale het bedrag van ■)0 miljoen gulden zonder meer te I oven en ze komt zeer waarschijnlijk lok boven 1 miljard gulden uit. Ver leed moeten dan worden gezond heidsschade bij mensen, waardever- I ïinderingen en produktieverlies in I mdbouw en industrie. Om de finan- iele risico's voor de staat in te dam- I ïen en om de positie van benadeel- len te verbeteren, vindt Natuur en lilieu het raadzaam het principe van nbeperkte aansprakelijkheid voor de xploitant van de kerncentrale in te oeren. „De lasten komen dan te ggen bij de activiteit die het risico eroorzaakt. Er ontstaat op die ma- lier een reëlere prijs voor kemener- ie", aldus de stichting, en tweede financieel risico loopt de taat volgens de nota van Natuur en lilieu bij het beheer van radioactief OES - Bij de Goese vestiging van de eeuwse dag- en avondscholenge- neenschap zijn in het schooljaar 985-1986 nieuwe mogelijkheden 'oor meao. Deze middelbare econo- nische administratieve opleiding vordt als twee-jarige cursus aange- loden. Bovendien is het nu ook mo- ;elijk om deze opleiding als dagop- eiding te volgen. Ook de secretariële >pleiding van de meao kan als dagop- eiding in twee jaar worden gevolgd. De Zeeuwse dag- en'avondscholenge- neenschap heeft vestigingen in Goes, lierikzee, Middelburg en Vlissingen. De scholengemeenschap verzorgt op leidingen voor volwassenen, waarbij voor elk vak afzonderlijk een zoge noemd deelcertificaat kan worden be haald. Naast meao zijn er opleidingen voor mavo, havo, en atheneum. GOES - De biologische werkgroep van de Nederlandse Onderwater sport Bond (NOB) is verheugd over de plannen van verkeer en water staat om het Veerse Meer met zout water door te spoelen. Volgens de biologen onder de sportduikers kan met dat doorspoelen een eind worden gemaakt aan de toenemende vervui ling van het meer. Naast biologische verbeteringen zien de sportduikers ook voor zichzelf en hun sport duide lijke voordelen in een schoner Veerse Meer milieu. De biologische werkgroep van de NOB wijst in een reactie op het voor nemen van verkeer en waterstaat dat deze instantie het Veerse Meer 'jaren lang verwaarloosde'. Zo wordt gesteld dat de recreatieve druk op het water erg groot is. Ook is er in het voorjaar sprake van een enorme algengroei. Voor dat laatste wijst de biologische NOB-werkgroep vooral de landbouw als de schuldige aan. „Het winterpeil ligt ongeveer 75 centimeter lager dan het zomerpeil, een onnatuurlijke zaak. Dit gebeurt echter on juist de landbouw in deze nogal natte periode de kans te geven het overtollige water kwijt te raken. Dat er in feite grote hoeveelheden fosfaten en bestrij dingsmiddelen weggewerkt worden op deze manier, laat men gemakshal ve buiten beschouwing", aldus de biologen. De duikers hebben in het Veerse Meer grote schimmelplekken op de bodem geconstateerd. Verder zijn er veel rot tende vogellijken, rottende vissen en dode schelpdieren. Dat gevoegd bij de grote hoeveelheden uitwerpselen van de pleziervaartuigen en het feit dat het Veerse Meer een stilstaand water is, waardoor in de onderste waterla- gen een enorm zuurstoftekort op treedt, blijft er voor de sportduikers weinig aantrekkelijks over. In een artikel in het blad Onderwater sport Magazine wijst de biologische werkgroep van de NOB er verder op dat de kans op botulisme en vogelcho- lera in het Veerse Meer erg groot is en ieder jaar groter wordt. Dat heeft te maken met de slechte kwaliteit van het water. Ook de ondiepten die 's zomers erg warm worden en daardoor een goede voedingsbodem voor botu- lismeverwekkers vormen, spelen daar een rol bij. Doorspoelen met zout water, zoals dat ook al in het Greve- lingenmeer gebeurt, kan aan dat alles een eind maken. Vandaar dat de watersporters het voornemen van rijkwaterstaat van harte toejuichen en hopen dat een en ander spoedig gerealiseerd zal zijn. afval en de ontmanteling van kern centrales. De kosten daarvan zullen volgems de milieuorganisatie in de orde van vele miljarden guldens lig gen. „Als de exploitanten van kern centrales nu niet genoeg geld reserve ren, zullen de staat én de toekomstige generaties het kind van de rekening worden", vreest de stichting, die van mening is dat deze kosten veelal te laag worden ingeschat. Daarbij wordt verwezen naar de kerncentrales Bors- sele en Dodewaard, waar, zo stelt Natuur en Milieu, geen of te weinig (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Mocht de Tweede Ka mer zich medio juni positief uitspre ken over de plannen van de regering om twee nieuwe kerncentrales te bouwen, dan krijgen alle betrokke nen op z'n minst drie maanden de tijd om van hun inspraakmogelijkheden gebruik te maken. Het kabinet wil die inspraak, die onderdeel is van de zogenaamde planologische kernbe slissing-procedure (PKB), zo snel mo gelijk na een positieve Kameruit spraak in gang zetten. Dit blijkt uit antwoorden van waarne mend minister van Economische Za ken Ruding op Kamervragen over het regeringsstandpunt betreffende de Brede Maatschappelijke Discussie Energiebeleid. Het exacte aanvangstijdstip is nog niet bekend, wel zegt de bewindsman dat voor de sluitdatum van de in spraakprocedure wordt gedacht aan 1 november aanstaande. De PKB-procedure geldt voor projec ten, die van belang zijn voor het nationale ruimtelijke beleid. Naast inspraak omvat dat proces nog over leg tussen de betrokken bestuurders, en het opstellen van aanbevelingen door allerlei adviesorganen. De procedure wordt toegepast voor alle plekken die het kabinet heeft aangewezen als mogelijke vesti gingsplaatsen voor de kerncentrales. Naast Borssele zijn dat: Eems, het Ketelmeer, de Maasvlakte, Moerdijk en de Westelijke Noordoostpolder dijk. Daarna zal het kabinet een zogenaamde regeringsbeslissing aan de Kamer voorleggen. Het is volgens de minister de bedoeling, dat dat in januari 1986 gebeurt. De regering blijkt niet van plan, de „maximale termijnen" (op z'n hoogst negen maanden) aan te houden voor het verloop van de procedure. Gebeurde dat wél, dan zou de rege ringsbeslissing pas in maart 1986 ver schijnen. De PKB mag ook weer niet té kort duren, want „een verdere inperking kan bij diverse partijen (insprekers, bestuurders, adviesorga nen) op weerstand stuiten.", aldus Ruding. Niettemin wil de regering bij de voor bereiding van de regeringsbeslissing, waarin uiteindelijk wordt bepaald waar de nieuwe centrales komen, „zo snel mogelijk als verantwoord is werken". Men denkt „ten hoogste" twee maan den nodig te hebben. Het is voorts de bedoeling, dat de advisering en het bestuurlijk overleg ten hoogste één maand in beslag neemt, en een aan vang neemt nadat de inspraak is afgelopen. Bij het opstellen van de regeringsbe slissing en het parlementaire debat daarover, spelen de standpunten van de lagere overheden (provincies, ge meenten) over de kabinetsplannen een belangrijke rol, aldus Ruding. geld is gereserveerd voor opslag van radioactief afval en ontmanteling. De samenstellers van de nota menen dat voor dit doel 2 a 3 cent per kilowat tuur met behulp van kernenergie ge produceerde elektriciteit dient te wor den gereserveerd. Verder wordt in de nota 'De blanco cheque van de staat voor de kern energie' gewezen op de financiële risico's die de schoonmaakoperatie van een kerncentrale na een ongeluk met zich mee kan brengen. Die schoonmaak kan zeer veel geld kos ten. In Harrisburg, waar in de jaren 70 problemen ontstonden met een kerncentrale, wordt de reiniging op ongeveer 3 miljard gulden geraamd. Financiële risico's voor de staat zijn er ook als tijdens de bouw veranderin gen in het ontwerp van de reactorin stallaties worden aangebracht. De re gering heeft er weliswaar op geha merd dat alles vooraf moet worden vastgelegd en dat tijdens de bouw geen wijzigingen meer kunnen wor den doorgevoerd, maar Natuur en Milieu vindt dat uit het oogpunt van veiligheid veranderingen mogelijk moeten blijven. De stichting is van oordeel dat verbeteringen die het ge volg van zijn nieuwe inzichten over de veiligheid van kerncentrales moeten worden doorgevoerd zonder dat de rijksoverheid daarvan de financiële consequenties hoeft te dragen. MIDDELBURG Het nieuwe vakan tieschip voor zieken en gehandicap ten van De Zonnebloem meert vrij dag 14 juni af aan de Gemeentekade in Middelburg. Dat gebeurt om 10.30 uur. Daarna volgt een bijeenkomst voor genodigden op het schip, dat de naam Zonnebloem draagt. Om 11.00 uur begint een inleiding over het nieuwe schip. Van 12.00 tot 14.00 zendt de KRO rechtstreeks het programma Zonnebloem Ahoy vanaf het schip uit. Het programma is te beluisteren via Hilversum 1. Van 14.00 tot 15.00 uur worden de genodigden op het schip rondgeleid. Van 15.00 tot 17.00 uur is er gelegenheid de opname van het radioprogramma 'Zonne bloem toemee klassiek' bij te wonen. GOES - Deze week zal het eerste van de in totaal vier sluitgaten in de compartimenteringsdammen achter in de Oosterschelde worden gesloten. Het gaat om het Marollegat in de Oesterdam, die Zuid-Beveland en Tholen met elkaar zal verbinden. Het dichten van het Marollegat - waar schijnlijk donderdagmiddag maar mogelijk ook wat eerder of later - wordt beschouwd als de minst moei lijke sluitingsoperatie van de com- partimenteringswerken. De vier ga ten worden in volgorde van moeilijk heid gesloten, zodat de medewerkers van rijkswaterstaat en de aannemers de ervaringen van de voorgaande sluitingen kunnen gebruiken. Het Marollegat ligt zowat midden tussen Zuid-Beveland en Tholen, even ten westen van de Schelde- Rijnverbinding. Het zuidelijke dam- vak van de Oesterdam is al geruime tijd gereed. Het damvak over de Speelmansplaten is de afgelopen maanden in een bijzonder snel tempo aangelegd. Wanneer de opening tus sen beide damvakken, het Marollegat, is gesloten, kan het werkeiland waar op de bouw van de Bergse Diepsluis aan de gang is vanaf de Zuidbeveland- se wal worden bereikt. Het Marollegat zal met zand worden gesloten. Momenteel is het sluitgat nog ruim 150 meter breed. De opening zal tot zo'n 50 meter worden versmald, waarna een forse zuiger (met een capaciteit van 2500 kubieke meter per uur) er zand in gaat spuiten. -Vier zware bulldozers zorgen ervoor dat dit zand gelijkmatig wordt verdeeld. De sluitingsoperatie begint bij laag wa ter. Het is de bedoeling dat het dicht- spuiten van het gat zodanig verloopt m~ ^«1 i De bulkcarrier 'Fenlock' VLISSINGEN - Op verzoek van de Bank of America National Trust and Savings Association in San Fransisco wordt woensdag 26 juni voor de arrondissementsrechtbank in Middelburg de in de Sloehaven gemeerd liggende bulkcarrier 'Fenlock' (37.413 brt.) gerechtelijk verkocht. Het schip is eigendom van Portland Investments Ltd. uit Hong Kong en werd in 1981 door een Japanse scheepswerf opgeleverd. De 'Fenlock' ligt al enige tijd opgelegd voor de verkoop. De executie is nodig om de bank voor 10.624.999,89 (een bedrag dat nog met verschuldigde rente en kosten moet worden verhoogd) schadeloos te stellen. Eventuele gegadigden moeten zich in verbinding stellen met een procureur of notaris binnen het arrondissement Middelburg waarbij de eerste inzet 22.500.000,- bedraagt. dat de laag zand steeds iets hoger blijft dan het opkomende water. Lukt dat niet, dan bestaat het gevaar dat de vaargeul van de Schelde-Rijnver- binding vol met zand wordt gespoeld. In het draaiboek van de sluiting is rekening gehouden met tegenvallers. Als die zich voordoen wordt het sluit gat onmiddellijk verbreed om de stroomsnelheden erdoorheen te ver kleinen en daarmee het zandtrans- port. De andere sluitingsoperaties van de compartimenteringswerken zullen nog even op zich later wachten. In augustus 1986 staat het dichten van de Slaak in het zuidelijke gedeelte van de Philipsdam op het program ma. Het Tholense Gat in de Oester dam gaat eind 1986 dicht. De sluiting van de Krammer (Philipsdam) is ge pland voor het voorjaar van 1987. Het is de bedoeling dat al deze sluitgaten met zand worden gedicht. Het dilemma: mag die condoomautomaat in het centrum van Cadzand-Dorp nu wel of niet op de foto terecht komen? Een moeilijke kwestie. Want aan sex kleven nog altijd de nodige taboes, zelfs in een tijd dat naaktrecreatie de Zeeuwse kusten stormenderhand lijkt te gaan veroveren. Aan de andere kant: wanneer je er op uit bent de werkelijkheid zo veel mogelijk op foto's vast te leggen, hoort die automaat dan niet bij dat stukje werkelijkheid? Het ding prijkt daar toch maar in het centrum van het West-Zeeuws-Vlaamse dorpje. Wim Helm is er nog niet helemaal uit. Voorlopig heeft hij zijn lens naast de condooms gericht, maar de verleiding om snel toch nog een plaatje te maken is groot. De Mid delburgse fotograaf en documenta list Helm is als audio-visueel mede werker verbonden aan de Zeeuwse bibliotheek in de provinciehoofd stad. Behalve video, radio en dia's heeft hij een uitgebreid foto-archief onder zijn hoede. In het Zeeuws Documentatiecentrum, dat onder gebracht is in de bibliotheek, gaan ruim 40.000 foto's schuil. Keurig op plaats en onderwerp gerubriceerd zeker 180 laden vol Zeeland. Het documentatiecentrum wil de pro vincie 'vastleggen' in geschrift, beeld en geluid. Helm draagt daar zijn steentje aan bij: hij neemt alle radio- en televisieprogramma's over Zeeland op en beheert de dia- en fotoverzamelingen. Sinds vorige week is hij vaste gast in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, om zijn foto-collectie met afbeeldingen van het heden aan te vullen. De Zeeuwse verzameling bevat relatief veel foto's uit de jaren '45-'60. Dat heeft te maken met de collecties die het documentatiecentrum in de loop der jaren van particulieren en instellingen heeft verworven. On langs kon het negatieven-archief van het in 1961 opgeheven Zeeuwsch Dagblad worden overge nomen. Op die manier ontstaat er een vrij complete verzameling. Al leen de tegenwoordige tijd 'vang' je er niet mee. Om het archief te actualiseren begon Helm vijf jaar geleden met een systematisch foto graferen van dorpen en landschap pen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is inmiddels helemaal in het archief opgeborgen. Enkele jaren geleden wilde het niet zo erg meer vlotten. De invoering van een nieuwe catalo gus, de reorganisatie en de verhui zing van de bibliotheek, het vroeg allemaal veel tijd. Nu de rust is teruggekeerd in de Middelburgse boekerij pakt Helm de draad weer op. West-Zeeuwsch-Vlaanderen stond bovenaan het verlanglijstje. Begin vorige week viel de eerste eer te beurt aan Cadzand. De maandag bleek achteraf in verband met de vuilophaaldienst niet de geschikt ste dag. „Al die vuilniszakken over al, het staat zo rommelig. Ik weet wel, het is ook een stukje realiteit, maar op mijn foto vind ik het niet mooi". Het gaat Helm te ver om te zeggen dat hij met zijn reportage een repre sentatief beeld geeft van Cadzand. De werkelijkheid is volgens hem nooit echt in een foto te vangen. Hij breekt zich daarover dan ook niet het hoofd. „Hoe ik te werk ga? Nou, gewoon. Ik ga naar zo'n dorp toe, parkeer mijn auto ergens en stap er dan een hele dag met mijn camera rond. Ik ga bij voorkeur te voet, want dan kom je het meeste tegen". De oogst van een dag Cadzand zo'n 120 foto's geeft een indruk van wat hij aan beeldmateriaal mee terug naar Middelburg neemt. Scholen, kerken en molens zijn vas te onderdelen. Helm: „Het gaat soms een beetje in de richting van ansichten. Hier: de Nederlands-Her vormde kerk in Cadzand, de hotels Noordzee en de Wielingen in Cad- zand-Bad, het Strandhotel dat gaat verdwijnen, het gemaal bij het Ha ventje. Dat soort dingen". 'De mens' komt alleen indirect of als franje aan bod. Over de foto van een verlaten duinpad, met op een bank je een bejaarde vrouw, zegt hij: „Bij zoiets kun je denken: de eenzaam heid van de ouderdom. Maar daar heb ik niet voor gefotografeerd. Ik streef er wel naar zo veel mogelijk iemand op mijn foto te hebben, dat verlevendigt. Hoofdzaak blijft ech ter het gebouw. Of, zoals in dit geval, de zeewering". Voor de documentatie is vooral de buitenkant van belang. Toch geeft die buitenkant een beeld van het karakter van een dorp. Helm houdt daar rekening mee. „Als ik een straat in Cadzand-bad fotogra feer, dan kan het helemaal geen kwaad als daar een auto met een Duits nummerbord op staat. Dat is een stukje werkelijkheid dat je meeneemt. Ook vier telefooncellen bij elkaar, dat zie je ook niet in alle kleine dorpen. En de winkelgalerij in Cadzand-bad: een paar strand- matjes op de voorgrond passen dan in het beeld". Hetzelfde geldt voor de vele appartementen in het kust- dorpje. Een foto van een op het oog gewoon huis, met aan de zijkant een buitentrap voor een aparte toegang voor de bovenverdieping en de nodige kreten 'te huur' voor de ramen zegt genoeg. Die veelzeg gende details zijn op de foto's terug te vinden en vertellen voor de goede kijker een eigen verhaal. Het detail speelt een belangrijke rol in het werk van de Middelburgse fotograaf. Van de oude openbare lagere school in Cadzand-dorp heeft hij twee afbeeldingen: één van de nog net leesbare muurplaquette waarop iets over de stichters wordt verteld, en een foto waarop de hele school te zien is en waarmee tevens aangegeven wordt waar de plaquet te te vinden is. Een oude veedrink put aan de Koolsweg komt ook in de verzameling terecht. De overge bleven romp van een molen aan de Badhuisweg is van drie kanten gefo tografeerd vanwege de 'gekke' balu strade en het bijna 'overgerestau- reerde' molenhuis ernaast. Verder het oude weegbruggetje Cadsandria, dat op de sloper lijkt te wachten. Ook de Vijverstraat, waar Helm in een oude 'lusttuin' een vloeiende overgang tussen het plat teland en de bebouwde kom aan trof, zit nu waarschijnlijk onder het trefwoord Cadzand-Vijverstraat in zijn archief opgeborgen. De komende maanden zal de foto graaf-documentalist nog dikwijls in West-Zeeuwsch-Vlaanderen te vin den zijn. Deze week zijn Retranche- ment en Terhofstede aan de beurt. Een dag fotograferen kost met de nodige assistentie op de bibliotheek minstens twee dagen afdrukken, rubriceren en opbergen. Het opbou wen van een unieke Zeeuwse foto collectie is een tijdrovende zaak, het heden van de andere delen van Zeeland komt waarschijnlijk pas de komende jaren in het archief te recht. Is dat eenmaal gebeurt, dan beschikt het documentatiecentrum over een unieke collectie Zeeuwse foto's die met relatief weinig moeite 'up to date' gehouden kan worden. Jan van Damme HOEK - Alleen al met het oog op de concurrentiepositie van het Neder landse bedrijfsleven is de bouw van twee nieuwe kerncentrales in ons land gerechtvaardigd. Voor het CDA- statenlid G. Christiaanse staat dat als een paal boven water. Hij vindt het bovendien heel begrijpelijk dat Borssele als eerste lokatie op de voorkeurslijst van de regering staat. Dinsdagavond, tijdens een CDA-bij- eenkomst in Hoek, zei Christiaanse: „Als er in Nederland kerncentrales worden bijgebouwd, dan verwacht ik dat er zeker één centrale in Borssele zal verrijzen". En daarmee had hij geen enkele moeite. De lokatie 'Moerdijk' krijgt, als het aan het CDA-statenlid ligt, niet al teveel prioriteit. „Want nog onvol doende wordt beseft dat eventuele bouw in Moerdijk gepaard zou moe ten gaan met de bouw van koeltorens en dat zou al gauw 300 miljoen meer gaan kosten". Aan de bouw van een tweede kerncen trale bij Borssele zitten, volgens Christiaanse, wel degelijk verschillen de positieve aspecten. Hij somde ze op: „Gunstige effecten op de tarief stelling, bevordering van de werkgele genheid en instandhouding van grote bedrijven met name in het Sloege- bied". Maar hij voegde er aan toe: „Wat het hoogwaardig kernafval be treft zal echter tenminste de eis ge steld dienen te worden van een mi lieuhygiënisch verantwoorde beheers bare oplossing. Uiteraard dient ook te worden aangetoond dat kernenergie goedkoper is dan andere energiedra gers en dat er sprake zal moeten zijn van een bestuurlijk doelmatige orga nisatie." Terloops sprak Christiaanse overi gens zijn bevreemding uit over het ontbreken van internationale samen werking op het gebied van energie voorziening. „We hebben met z'n allen de dure plicht zo zuinig mogelijk om te gaan met de beschikbare olie en het gas. Maar iedereen kan constateren dat in West-Europa in vrijwel alle landen sprake is van grote overschot ten in opgesteld produktievermogen". In dat verband weës hij op de vier kerncentrales bij Doel, pal over de Belgisch-Nederlandse grens. Het CDA-statenlid: „Ik denk dat er in interrtationaal verband een bepaalde pooling tot stand dient te komen om onze energie zo doelmatig mogelijk op te wekken". Christiaanse stond dinsdagavond nog even stil bij de discussie die zich vorige week vrijdag in de staten ontspon rond de toltarieven van de Zeelandbrug. Christiaanse trad vrij dag op als woordvoerder van het CDA. Het statenlid, enigszins verbol gen: „Zoals in vele vorige gevallen tijdens deze statenperiode gaf de VVD-fractie er blijk van toch liever met de PvdA-fractie samen te werken en in feite zou ons dat niet moeten verwonderen. Want in toenemende mate blijken andere partijen zich af te zetten tegen confessionele politie ke partijen, 't Is wel opmerkelijk dat wat dat betreft de kaarten in Zeeland blijkbaar anders liggen dan landelijk en daar is de houding van de staten fractie van de WD niet vreemd aan." Tenslotte klaagde Christiaanse over het achterblijvende wegenstelsel in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een autoweg voor doorgaand verkeer ontbreekt en de brug bij Sluiskil noemde hij - niet voor het eerst - „een historische ver gissing". Maar ook de CDAer consta teerde dat een tunnel een erg dure zaak zou worden. In dat verband pleitte hij alvast maar voor het door trekken van de spoorlijn aan de oost kant van het kanaal vanaf de brug Sluiskil richting Zelzate, parallel aan de Tractaatweg. Dat zou meteen een goede ontsluiting van de Axelse Vlak te tot gevolg hebben. En: bij de aanleg van een tunnel zou je voorzieningen voor treinverkeer achterwege kunnen laten. Christiaanse vond verder dat het tracé van de vaste oeververbin ding niet als heilig moet worden be schouwd en best nog eens onder de loep mag worden genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13