Klachtenbureau gezondheidszorg opent een bijkantoor in Axel Twee weken gevangenis voor bedreiging van garagehouder PZC/ Provincie JAARVERSLAG MILIEU-INSPECTIE ZEELAND VERLADERS GAAN TE VAAK BUITEN DE BEURS OM Man gewond bij steekpartij in Vlissingen Incidenten \odem )tank Brandweer Dow Jiield wagon uit voorzorg nat Etfefstallen op ampings GEBREK VRIJWILLIGERS NOG STRUIKELBLOK Middelburgers aangehouden wegens diefstal auto Bejegening POLITIERECHTER MIDDELBURG EG-commissaris Andriessen opent diepvriesfabriek Rijkswaterstaat Zeeland houdt sportdag 11 Jongerenbeweging FNV wudt bijeenkomst >ver voordeurdelers OENSDAG 5 JUNI 1985 rote zorgen om groei van aggerspecieproblematiek Tenslotte gaf de inspectie vorig jaar veel aandacht aan de luchtverontrei niging, die het gevolg zal zijn van de bouw van de Borsselse kolencentrale en van de zogenaamde hydrocracker bij de Total raffinaderij in het Sloe- gebied. (Van onze Haagse redacteur) IeN HAAG - De baggerspecieproblematiek in Zeeland groeit in omvang. Bij de uitdieping [an de vele vaarwegen in dit gewest wordt het probleem steeds knellender, en daarmee de [raag waar de baggerspecie kan worden opgeslagen. Dit jaar moet met name een oplossing lorden gevonden voor het verontreinigde slib uit het Kanaal Gent-Terneuzen. Dit staat in het jaarverslag over 1984 v in de regionale Milieu-inspectie Zee- li nd. Het verslag maakt deel uit van hit landelijk jaarverslag van de In spectie Milieuhygiëne van het S ;aatstoezicht op de Volksgezond- h:id. Het is voor het eerst dat een dirgelijk overzicht verschijnt in het 2 i-jarig bestaan van de dienst. E e Zeeuwse inspectie zal zich dit jaar ir tensiever bezighouden met de hand- li iving van de milieuregels, met name v >or chemisch afval en afgewerkte o ie. De inspectie heeft de indruk dat d; bereidheid om aan de handhaving n ee te werken „op alle fronten toe neemt". Ee dienst probeert samen met de li ndbouw en waterkwaliteitsbeheer ders een goede aanpak te vinden voor db afzet van mestoverschotten van e ders. Zeeland is een potentieel afzet gebied voor het teveel aan mest in andere provincies. Uit het landelijk jaarverslag dat de Inspectie Milieuhygiëne het afgelo pen jaar 280 milieu-incidenten in Nederland heeft geregistreerd. Daar van betroffen 82 gevallen bodem verontreinigingen. In 15 procent van de gevallen was sprake van een ern stig incident met doden of gewonden of een permanente schade voor het milieu. De regionale inspecteurs stel den twintig keer een beroep in tegen een besluit van gemeenten of provin cies. De negen regionale inspecties ver- het kader van de Interimwet Bo- ;msanering zijn nu zestig projecten Zeeland in behandeling. Knelpun- :n blijven de eigen bijdrage van de :meenten en het budget van de Irovincie. Een aantal saneringen Ijkt daar op af te stuiten, zegt de inspectie. Ook de opslag en verwer king van de verontreinigde grond is ;n grote zorg van de inspectie. )e inspectie en de provincie werden let vorig jaar niet eens over de opslag [an kolen en vliegas voor de nieuwe [olencentrale Borssele. De inspectie [af de voorkeur aan opslag in silo's [oven de door de Provinciale Zeeuwse inergie Maatschappij (PZEM) voor- [estelde opslag in de open lucht, folgens de PZEM was open opslag [oedkoper. Uit een in opdracht van de .spectie verrichte studie bleek eeh- |er dat de twee methoden in prijs auwelijks verschilden, tie PZEM nam de conclusies van het I inderzoek echter niet over. De provin- I ie staat nu onder bepaalde omstan- I ligheden open opslag van zowel kolen lils vliegas toe. I ie inspectie heeft veel werk gemaakt I an de zogenaamde 'affaire Cruson'. I Jadat dit Breskense bedrijf failliet I ras verklaard, bleven op het terrein 1 aten met chemicaliën onbeheerd lichter. Door overvloedige regenval I legonnen enkele niet afgedekte vaten liver te stromen. Uiteindelijk zijn de I ihemicaliën toch op legale wijze afge- 'oerd. Jit het jaarverslag blijkt, dat op Ichouwen-Duiveland een aanvraag poor een vliegveld voor ultralichte 'liegtuigjes is afgewezen. Het terrein ag in een potentieel stlltegebied, dat ngeert als voedselgebied voor de atervogels uit het nabijgelegen Gre- elingenmeer. 3e stankproblematiek bij de rioolwa- lerzuiveringsinstallatie Bath is nog iteeds niet opgelost. De inspectie zegt ,e verwachten dat door afdekking van ie installatie een bevredigend resul- ;aat kan worden bereikt. TERNEUZEN De bedrijfsbrand veer van Dow Chemical in Terneu- en heeft dinsdagmiddag enige tijd en treinwagon met vinylideenchlo- ide met water moeten koelen. In de «agon werd een defecte pakking ont- ekt, waardoor lekkage optrad, olgens de persdienst van Dow Che- iical is uit metingen gebleken dat er ;een gevaarlijke gasconcentraties zijn ipgetreden: de wagon werd zuiver uit oorzorgsmaatregelen natgehouden. verigens ondervond wel het verkeer oor de hoofdpoort van het chemle- oncern overlast: de wagon stond op en spoor vlakbij die poort. „Maar het uvel werd binnen korte tijd verhol- Ien", aldus de persdienst. 1IDDELBURG - Het district Mid- en- en Noord-Zeeland van de Jonge- enbeweging verbonden met de FNV oudt maandag 10 juni een bijeen- omst in Middelburg over de voor- eurdelersmaatregel. >eze informatieavond wordt bijge wond door een medewerker van de iociale dienst in Middelburg, twee medewerkers van de sociale dienst Gissingen en een medewerker van de 'ongerenbeweging zelf. Aan deze mensen kunnen vragen worden ge steld over de nieuwe maatregel, die op 1 juni jongstleden van kracht werd. Je bijeenkomst wordt gehouden in iet gebouw Dam 12-14 en begint om 19.30 uur. KAMPERLAND In Kamperland 2'jn op verschillende campings het afgelopen weekeinde diefstallen ge pleegd en een poging tot inbraak. Tevens werden negen personen be keurd voor illegaal parkeren. Gestolen werden onder meer een giek van een zeilboot en een damesfiets. De rijkspolitie van de groep Kortgene hield drie jongelui uit Goes aan, die op een camping een poging tot in braak ondernamen. BORSELE - In de gemeente Borsele vierden dinsdag twee echtparen hun diamanten bruiloft. Het echtpaar W. Dekker-J. de Kok, nu 87 en 86 jaar oud, trouwde zestig jaar geleden in 's Heer Aren^skerke. Willem Dekker is een geboren en getogen Nieuwdorperterwijl mevrouw Dekker in Lewedorp het levenslicht aanschouwde. Het echtpaar woont aan de Lewedvjk 37 in Lewedorp. Het diamanten bruidspaar heeft vier kinderen, 15 kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Ook voor het echtpaar De Hamer-Wisse was dinsdag een 'diamanten' dag. Op vier juni 1925 trouwden Jan de Hamer uit Nieuwdorp en Berbera Wisse in Kloetinge. Het echtpaar ging in Nieuwdorp wonen en kreeg vier kinderen. Meneer en mevrouw De Hamer zijn nu inmiddels 84 en 80 jaar. Meneer de Hamer was tot aan zijn pensionering werkzaam als los werkman en heeft vervolgens nog vijftien jaar lang, tot aan zijn tachtigste, de begraafplaats onderhouden. Samen met de kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen vierde het diamanten bruidspaar dinsdag feest, gevolgd door een receptie. Beide echtparen ontvingen dinsdag eenfelicitatiekaart van de koningin. Ook kregen ze van de gemeente Borsele een felicitatie en een grote bos bloemen. Het echtpaar De Hamer-Wisse Het echtpaar Dekker-de Kok werkten vorig jaar 16.000 adviesaan vragen voor milieuvergunningen en ruim 1500 bestemmingsplannen en andere plannen in het kader van de Wet Ruimtelijke Ordening. De inspec tie gaf daarbij vooral aandacht aan het tegengaan van luchtverontreini ging en geluidhinder, het voorkomen van bodemverontreiniging en het be ter beheersen van de afvalstromen. Bij de controle van inzamelaars en bewakers van afgewerkte olie is geble ken dat aanzienlijke hoeveelheden olie uit West-Duitsland worden geïm porteerd, die soms aanzienlijke con centraties PCB's kunnen bevatten. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de naleving van de voorschriften voor niet-landbouwbestrijdingsmiddelen nog veel te wensen overlaat. Ruim 35 procent van de bestrijdingsmiddelen buiten de landbouw wordt toegepast voor verduurzaming van hout. De houthandel, woningbouwverenigin gen en gemeentelijke diensten blijken over het algemeen weinig bekend te zijn met de eventuele schadelijke wer king daarvan. Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de mogelijk heden van sanering op dit terrein. De inspectie stelt in het jaarverslag vast dat veel bedrijven weigeren mee te werken aan registratie van hun lozin gen: slechts 65 procent. Afhankelijk van de vrijwillige medewerking van het bedrijfsleven zal worden bekeken of een wettelijke verplichting voor emissieregistratie moet worden inge voerd. Eén van de beschadigde bomen aan Zeemanserve in Vlissingen. VLISSINGEN - Bomen in de Vlis- singse binnenstad hebben de laat ste tijd te lijden van een ernstige vorm van vandalisme. Bij tien a vijftien bomen zijn met een scherp voorwerp grote delen van de bast beschadigd. Soms zijn de beschadi gingen zo groot dat de boom deze misschien niet te boven zal komen. Wanneer de afdeling beplantingen van de gemeente attent wordt ge maakt op dergelijke verwondingen aan een boom, worden deze door medewerkers zo spoedig mogelijk behandeld met een dekmiddel dat infectie voorkomt en de genezing bevordert. Verder worden de ran den van de beschadigingen bijge sneden om de groei van nieuw weef sel te vergemakkelijken. De beschadigde bomen zijn vooral te vinden op het Bellamypark, de Spuistraat, Oude Markt, Schutterij straat en de Badhuisstraat. Volgens medewerkers van de afdeling be plantingen lijken alle beschadigin gen zo sprekend op elkaar, dat ze waarschijnlijk door één persoon worden toegebracht. Het lijkt erop dat deze 'bomenhater' zich daarbij van een bijl bedient. Het zijn steeds forse, volwassen bomen die het slachtoffer worden. De jonge aan plant is tot nu toe met rust gelaten. Beplantingen heeft altijd al met incidentele, al of niet moedwillig toegebrachte, beschadigingen aan bomen te maken gehad, maar dat het op dergelijke systematische ma nier gebeurt is nieuw. Er is besloten bekendheid aan de vernielingen te geven in de hoop dat dit de dader(s) afschrikt van verdere actie. Bij de politie zijn tot dusver geen tips binnengekomen die tot aanhouding van een dader kunnen leiden. GOES - Het informatie- en klachten bureau voor de gezondheidszorg (IKG) in Goes, een project van de algemene vereniging voor patiënten belangen, wil op korte termijn een bijkantoor openen in het Zeeuws- Vlaamse Axel. Het is namelijk geble ken dat een relatief hoog percentage - 25 percent - klachten en vragen over de gezondheidszorg uit dit deel van Zeeland komt. De regionaal coör dinatrice van het IKG, Adriënne Donken, verwacht dat met het ope nen van een bijkantoor in Zeeuwsch- Vlaanderen het aantal klachten en opmerkingen uit die streek nog meer zal toenemen. De openingsdatum voor de vestiging staat echter nog geenszins vast. De plannen voor het 'filiaal' zijn ge reed. Het IKG wordt gevestigd in het dienstencentrum voor gecoördineerd bejaardenwerk in Axel. Het ontbreekt nog aan de noodzakelijke vrijwilligers die het bureau willen bemannen. „We zijn momenteel naarstig op zoek naar mensen die daar voor ons de klachten in behandeling willen nemen en regi streren", aldus Donken. Zij hoopt dat zich toch binnen afzienbare tijd een aantal kandidaten zal aandienen. Donken meent dat het namelijk voor een deel van degenen die opmerkin gen over de gezondheidszorg hebben, ondoenlijk is speciaal naar Goes te komen om hun verhaal te doen. Deze groep Zeeuws-Vlamingen blijft mo- MIDDELBURG - De recherche van de gemeentepolitie in Middelburg heeft twee inwoners van deze plaats aan gehouden wegens de diefstal van een auto. De 30-jarige P. C. K. werd in Middel burg aangehouden; de 25-jarige N. H. van W. in Arnhem. De auto werd in april '84 ontvreemd in de Zandstraat in Middelburg. De diefstal was een koud kunstje: Van W. had, toen hij de auto kort daarvoor verkocht, één van de twee sleuteltjes achtergehouden.... menteel verstoken van bijstand. „Je kan dus verwachten dat een filiaal van het IKG aldaar wel degelijk in een behoefte zal voorzien", betoogt zij. Zeeuwsch-Vlaanderen is naast Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint-Phi- lipsland, de Bevelanden en Walche ren, één van de vijf werkgebieden van het IKG in Zeeland. Sinds september 1984, de aanvangsdatum van het pro ject, heeft het bureau in de Ganzestad ruim 140 klachten en vragen in behan deling genomen. Het grootste deel van de behandelde zaken - 35 procent - kwam van de Bevelanden. De inwo ners van Tholen en Sint-Philipsland zijn, naar het zich laat aanzien, erg te spreken over hun gezondheidszorg. Een klachtenpercentage van 5 pro cent maakt deze conclusie op het eerste gezicht aannemelijk. Walche ren staat garant voor 20 en Schouwen voor 15 procent. „Het aantal klachten dat hier binnenkomt staat daarente gen in geen verhouding tot wat er leeft onder de bevolking", vertelt Adriënne Donken. „De mondigheid bij veel mensen is helaas nog steeds niet van dien aard dat elke misstand naar buiten komt". De onderwerpen die bij het IKG binnenkomen spitsen zich groten deels toe op de bejegening van de werker in de gezondheidszorg naar een patiënt, de organisatie van bij voorbeeld het spreekuur en vermeen de medische fouten. Toch zijn er volgens Donken na negen maanden nog geen structurele problemen in het klachtenaanbod te ontdekken. „Daarvoor zijn we nog te kort bezig. Natuurlijk hebben we wel regelmatig besprekingen met de medische wereld over hetgeen hier binnenkomt. Maar veranderen in de gezondheidszorg gaat niet van de ene op de andere dag". Zij voegt eraan toe dat het ook in wezen niet de primaire taak is van het IKG om zaken te veranderen. In eerste instantie is deze dienst erop uit om de mondigheid van de patiënten te bevorderen. ZIERIKZEE In ver band met het 25-jarig jubileum van de KNMI- dienst in Zierikzee wordt zaterdag een pu- blieksdag gehouden in het dienstgebouw van het KNMI aan de Veen- laan in Zierikzee. Te zien zijn de expo 'Wa ter en weer' van rijkswa terstaat en het KNMI, het operationele weer- bedrijf in werking met alle middelen en appa ratuur voor het maken van de weersverwach ting, snelle computers en tekenapparatuur, in formatiestands en een weerballon. Met de informatiesyste men, die ook te zien zul len zijn, kan bijvoor beeld het weer worden 'opgespoord' in heel Eu ropa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten en het weer tot een eeuw geleden. Ook kan per computer direct het weer van een bepaalde dag (zoals een geboortedag) worden opgevraagd. Verder wordt aandacht besteed aan alternatieve voor spelmethoden. Het pu bliek kan zaterdag in het KNMI-gebouw te recht van 10.00 tot 16.00 MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft dinsdag een inwo ner van Zierikzee veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf voor be dreiging van een garagehouder in Noordwelle. Dat gebeurde vorig jaar juni. De 38-jarige J. B. uit Zierikzee had een afspraak met garagehouder H. uit Noordwelle om zijn auto te laten spuiten voor 1.600,-. De gara gehouder had echter op verzoek nog wat bijkomend werk verricht en daardoor liep de rekening op tot 1.900,-. H. wilde de auto niet afge ven voordat de rekening was voldaan en zo ontstond de heibel. B. bedreig de H. en daarbij trapte hij toen een ruit in, om met een groot stuk van de glasscherven in de hand de garage houder achterna te zitten. B. sprong bovenop een in de garage staande auto, waardoor die ook nog bescha digd raakte. De politie maakte ten slotte een einde aan de tweedracht. De eis was vijf weken gevangenis, waarvan drie weken voorwaardelijk. De zaak van een jongeman die in één van de grotere Zeeuwse steden aan zestien auto's, zonder enige aanwijs bare reden schade had toegebracht, werd door een psychiatrische achter grond achter gesloten deuren behan deld. De jongeman had bij auto's banden lek gestoken en antennes en buitenspiegels afgerukt. Een andere jongeman, uit Vlissingen, had deuken in een auto getrapt met een schade van achthonderd gulden. „We krijgen vandaag veel vernielin gen te behandelen", aldus officier van justitie mr. Nijmeijer, „en in dit geval van L. S. was de jongeman het niet eens met het verkeersgedrag van de automobilist". Dat verschaft nog niet het motief om als eigen rechter op te treden, maar de officier wilde reke ning houden met het gegeven, dat de jongeman bezig is de schade te ver goeden en zo zijn goede wil heeft getoond. De politierechter mr. De Wilde, liet het daarom ook - geheel conform - bij de geëiste boete van honderd gulden. De behandeling van de zaak van een andere inwoner van Vlissingen, E. van D., werd opgeschort - deze had een spiegel van een auto afgerukt en een deuk in de wagen geschopt: schadebedrag in totaal 375,-. Voor winkeldiefstal bij Vroom Dreesmann in Middelburg werd L. W. uit Goes veroordeeld tot een boete van driehonderd gulden en mevrouw M. van D. uit Roosendaal tot een boete van honderdvijftig gul den. Het ging maar om wat banale zaken, zoals haarwaters op de afde ling parfumerie. Maar toen twee vei ligheidsmensen van de Middelburgse vestiging wilden ingrijpen, gaf W. één van deze mensen een klap in de nek. Binnenschippers willen vervoer op België en Frankrijk staken ROTTERDAM - Het vervoer van la ding in de binnenvaart naar België en Frankrijk zal mogelijk binnenkort veertien dagen stil komen te liggen als gevolg van een donflict over het systeem van evenredige vrachtverde ling, de zogenaamde toerbeurt Noord-Zuid. Een groot aantal schip pers is verontwaardigd dat steeds meer lading buiten de beurs om be vracht wordt of slechts via de toer beurt gaat indien de schippers bereid zijn op de geldende bodemtarieven nog fikse kortingen te geven. Het binnenlandse vervoer blijft buiten schot bij deze acties. De schippers hebben zich bereid ver klaard zich massaal veertien dagen 'ziek' te melden om verladers te dwin gen hun lading opnieuw over de beurs aan te bieden of de oorspronkelijke (bodem)tarieven te accepteren, zo heeft woordvoerder B. Besjes van het onlangs ingestelde actiecomité dins dag meegedeeld. Het bestuur van de Toerbeurtvereniging Noord-Zuid, dat de bevrachting via de beurs regelt, is het afgelopen weekeinde in Rotter dam afgetreden en heeft een actieco mité benoemd dat binnen drie maan den via acties de 'uitwassen' moet terugdraaien. Vandaag, woensdag, wordt meer duidelijkheid verwacht over het veloop van de acties. Besjes is voorstander van legale ac ties van de schippers en acht massaal ziek melden een goed middel. Momen teel moeten schippers bovendien soms zes tot acht weken op lading wachten. Binnen het actiecomité zijn echter ook stemmen opgegaan voor hardere acties, zoals (evenals in het verleden is gebeurd) blokkades. Het toerbeurtsysteem voor het ver voer naar België en Frankrijk heeft geen wettelijke basis, in tegenstelling tot het binnenlands vervoer in Neder land. De verladers werken er, zij het ongaarne, op vrijwillige basis aan mee. Zij vinden dat het te star werkt. Jaarlijks wordt zo'n zes miljoen ton bij toerbeurt bevracht. De afgelopen tijd zijn in het noord- zuidvervoer aanzienlijke partijen so jabonen, schrootijzer en kolen buiten de beurs om bevracht aan rederijen of combinaties van particuliere schip pers. De schippers vrezen dat de ver laders steeds vaker op kortingen aan zullen dringen en dat daarmee de vrachtprijzen op een onaanvaardbaar laag niveau zullen komen. De verontwaardiging richt zich voor alsnog tegen de firma Hanno Atex, die veel sojabonen buiten de beurs om vervoert. Deze firma heeft geen ver voer op Terneuzen. Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft de toer beurtvereniging onlangs definitief la ten weten dat hij het wetsontwerp voor de Wettelijke Affichage (ver plichte aankondiging van lading op de beurs) intrekt. De toerbeurtvereni- ging hoopte met de affichage meer lading over de beurs te krijgen. Eerde re pogingen het systeem in z'n geheel een wettelijk kader te geven zijn ge strand. De verladersorganisatie EVO in Zoe- termeer onthoudt zich vooralsnog van een standpunt en beschouwt de problemen bij Noord-Zuid ondanks de actiedreiging als een interne zaak. De EVO zal volgens een woordvoer der echter niet aarzelen actief te worden indien verladers door acties van binnenschippers gedupeerd worden. KRUININGEN - Mr F. H. J. J. An driessen, vice voorzitter van de EG- commissie voor landbouw en visserij komt donderdag 20 juni naar Kruinin- gen om de nieuwe diepvriesfabriek van C. Meyer in Kruiningen officieel te openen. De fabriek 'Meyer Frozen Foods' (MFF) draait sinds enige maanden. Er worden aardappelen verwerkt tot allerlei voorgebakken diepvriesprodukten zoals aardappel- schijfjes, pommes parisiennes enzo voort. In het verleden bewoog Meyer .zich alleen op de markt van de aard appel en uiengroothandel. Andriessen verricht zijn handelingen rond kwart over tien bij de diepvriesfabriek. Daarna zullen genodigden uitgebreid kennis kunnen nemen van de activi teiten van de Kruiningse aardappelgi gant. VLISSINGEN Bij de Vlissingse gemeentepolitie heeft zich dinsdag middag omstreeks een uur de 29- jarige Vlissinger W. O. D. gemeld met de mededeling dat hij kort daarvoor een 24-jarige man met een mes had gestoken. Het slachtoffer is K. O. M. uit Goes. De steekpartij speelde zich af in de Troelstraweg. M. is met verwondingen aan een arm opgenomen in het Bethesda-Sint Jo- sephziekenhuis in Vlissingen. Hij ver keert niet in levengevaar. Over het motief en de toedracht tast de politie nog in het duister. D. is ingesloten in het politiebureau. MIDDELBURG - De directie Zeeland van Rijkswaterstaat houdt vrijdag 7 juni haar vijfde jaarlijkse sportdag in Middelburg. De deelnemers komen tegen elkaar uit in de volgende tak ken van sport: Tennis, badminton, bowlen, tafeltennis, jeu de boules, volleybal, wandelen (puzzeltocht), zaalvoetbal, rollenbank-wielrennen en sjoelen. De sportdag speelt zich vanaf half negen 's morgens af in en om sporthal De Kruitmolen in Mid delburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11