NIEUW REGLEMENT taart HORIZONTAAL VERTICAAL ti?a OPLOSSING groot en klein zomers bananen mango braziliaans sterappel avocado's tropisch salade sinaasappel s a Exa VRIJDAG 31 MEI 1985 politie houdt oogje in het zeil 9 T£" ijk daar gaan de XVDuikelaartjes'. 'Hé, de familie Papillon zit ook weer op het water'. In kringen van watersporters, die elkaar regelmatig treffen op de Zeeuwse Stromen kennen ze vaak niet eens de namen van de pleziervaarders die ronkend of laverend passeren, maar wel die van hun boot. In een aantal gevallen bleef het echter wel gissen wanneer er watersporters op naamloze vaartuigen langs kwamen. Die tijd is nu ver voorbij door het van kracht worden van het nieuwe Binnenvaart Politie Reglement. Officieel werkt het reglement al sinds april van het vorig jaar. Maar om de watersporters gelegenheid te geven om te wennen aan de nieuwe situatie, kwamen overtreders van de regels er in de voorbije periode met een waarschuwing vanaf en ging de politie nog uitsluitend instruerend te werk. In dit nieuwe seizoen zullen de watersportbeoefenaren op minder clementie van de rijkspolitie te water kunnen rekenen, wanneer zij het niet zo nauw nemen met de regels van dat nieuwe Binnenvaart Politie Reglement. De overbruggingsperiode acht men nu afgesloten, zodat er in het vervolg een stringenter en verbaliserend optreden kan worden verwacht. Het nieuwe reglement maakt in tegenstelling tot de oude regels geen onderscheid meer tussen de beroepsen recreatievaart. Er bestaat nu slechts onderscheid tussen kleine en grote schepen. ,,We krijgen op het water via deze regeling een zelfde situatie als op de weg", zegt adjudant Langendoen, commandant van de rijkspolitie te water in Wemeldinge. „Auto's moeten een kenteken voeren en ook schepen moeten nu ook een duidelijke naam dragen". Dat is voor de watersporters zelf van groot belang omdat in geval van diefstal de opsporing gemakkelijker kan plaats vinden. Formeel is het zelfs zo dat ook nog de naam van de eigenaar en de thuishaven duidelijk zichtbaar op het vaartuig moeten worden aangebracht, maar daar heeft de ANWB bezwaar tegen aangetekend. Dat zou namelijk weer misdrijven in de hand kunnen werken. Want op die manier kunnen kwaadwillenden vaststellen dat meneer die en die met z'n boot op de Oosterschelde zit, zodat ze bij hem thuis wel even hun slag kunnen slaan. „Daar is wat voor te zeggen", meent de heer Langendoen. Op dit punt zullen de voorschriften soepel worden gehanteerd. Als het schip maar een naam heeft. Dat kan op zichzelf al een hoop problemen voorkomen. En de commandant haalt in dit verband aan, dat het in het verleden wel eens een heel gezoek was om watersporters op te sporen, omdat er een sterfgeval in de familie had plaats gevonden. Verwanten konden dan vaak nauwelijk meer dan de kleur van de boot doorgeven en daar moest de rijkspolitie te water het dan maar mee doen. De nieuwe reglementering bepaalt onder meer dat zeiljachten die het zeil hebben staan, maar ook de motor aan hebben een optisch teken moeten voeren. Met het voeren van een kegel in de mast wordt aan de overige vaart duidelijk gemaakt of daar een zeilschip nadert of dat het een motorvaartuig betreft. In beide gevallen gelden weer andere uitwijkmaatregelen. Naast het voeren van die naam Is daar verder onder meer de plicht van het voeren van een ankerbol wanneer een schip ten anker gaat. In het gebied van de Zeeuwse Stromen heeft de rijkspolitie te water de watersportvereniging tijdig op de hoogte gebracht van de verscherpte controle in het nieuwe seizoen. Op uitnodiging van watersportverenigingen hebben rijkspolitiemensen zelfs instructiebij eenkomsten verzorgd. „Je kunt echt merken dat dat goed heeft gewerkt", stelt adjudant Langendoen tevreden vast. De nieuwe reglementering is in diverse talen gesteld. Toch treedt de politie tegen buitenlandse watersporters wat coulanter op. „Uiteindelijk zijn het onze gasten", vindt Langendoen. Wel is het opgevallen dat met name Engelse watersporters er wel voor zorgen dat ze de bepalingen kennen van het land waar ze terecht komen. De verscherpte controle leidt niet tot inzet van meer personeel. Er is dan ook in het geheel geen sprake van een heksenjacht. Langendoen „We doen niet anders dan wat we gewoon zijn te doen tijdens de patrouilles. Alleen letten we daarbij wat meer op de nieuwe bepalingen. JACQUES CATS m klein* De tropische temperaturen van het afgelopen pinksterweekein- de hebben ons massaal naar buiten gelokt. Voorzien van bar becue of picknik-mand. Het idee om nu in een hete keuken uren achter het fornuis te staan zal maar weinigen aanspreken. De zon inspireert meer tot het creë ren van dorstlessende drankjes en zomerse salades. Die vergen weinig tijd, liggen niet zwaar op de maag en je kunt ze nuttigen wanneer en waar je maar wilt: op de camping, op het strand, op de boot of desnoods in de berm. De drankjes maken we op basis van vruchtensappen. Tegen woordig zijn de meest exotische fruitsappen in blik verkrijgbaar in delicatessenwinkels of bij In dische toko's.' Steeds meer vers fruit uit verre landen zien we in de groentenwinkels liggen. Je kunt er de heerlijkste vruchten dranken van samenstellen en die zijn nog gezond ook. Het is veelal een kwestie van de fanta sie laten werken. Hetzelfde geldt voor de salades. Gewoon afgaan op watje lekker vindt en wat voorradig en betaalbaar is. Een paar voorbeelden. Ingrediënten: 220 gram suiker, 1 liter water, 7 dl sinaasappel- of grapefruitsap, 3'/2 dl citroensap demon juice), 1 klein blikje ana nasschijven, 2 bananen in schijf jes gesneden. Bereiding: kook de suiker in een kwart liter van het water tot een stroopje (10 minuten) en laat dat afkoelen. Meng dit stroopje met de vruch tensappen en het fruit (ananas schijven in stukjes), draai het mengsel in een mengbeker fijn en voeg er dan de rest van het water aan toe. Met flink wat ijs serveren. Ingrediënten: 2 mango's, 2V2 dl ananassap (ongezoet), 1 dl ci troensap, 110 gram suiker, 3V2 dl water. Bereiding: snijd de man go's in stukjes en draai het fruit met de overige ingrediënten in een mixer fijn. Als de mango's vezelig zijn, het mengsel door een zeef halen. In de koelkast laten afkoelen en met ijs serve ren. Ingrediënten: 1 blikje zalm (van ca. 225 gram), 2 bruine boter hammen, in blokjes gesneden en in olie gebakken, 1 gehakt hardgekookt ei, 4 gehakte mid delgrote zure augurken, 4 ge kookte aardappelen in blokjes, 1 zeer dun gesneden ui, 1 dl mayonaise, peper en zout, kap pertjes, waterkers, V2 in dunne schijfjes gesneden komkommer. Bereiding: verwijder de graat uit de zalm en meng de ingre diënten in de volgorde waarin ze hiervoor zijn genoemd. Na het op smaak brengen met peper en zout, serveren met de waterkers en komkommer als garnering. Ingrediënten: 4 sterappeltjes, 6 dl sinaasappelsap, 70 gram sui ker, V2 theelepel geraspte noot muskaat. Bereiding: Snijd de appeltjes in stukjes en maak ze fijn met de andere ingrediënten in een mengbeker. Af laten koe len in de koelkast en met ijs serveren. Ingrediënten: 2 in dobbelsteen tjes gesneden niet al te rijpe avocadoperen, 1 klein blikje ananas (in stukjes), 2 grapef ruits in partjes, 40 gram gerasp te kokos. Bereiding: meng kort voor het opdienen de verschil lende vruchten en strooi er de geraspte kokos overheen. Ingrediënten: 1 sinaasappel in partjes, 1 grapefruit in partjes, 2 bananen in schijfjes, 1 groot blik papaya, 1 blik ananas of 1 verse ananas in stukjes, 20 gram ge raspte kokos, '/2 dl donkere rum. Bereiding: verwijder de pitten van de vruchten en meng alles dooreen. Ingrediënten: 1 pond in de schil gekookte aardappelen, 2. ge kookte bietjes, V2 theelepel zout, 4 eetlepels hete melk, 2 hardge kookte eieren, olie, azijn, zout, peper en klein kropje sla. Berei ding: pel de aardappels en snij ze in dunne schijfjes, los het zout op in de melk en giet die over de aardappelschijven, prak de eidooiers fijn in de olie en azijn, maak eiwitten fijn en strooi alles over de aardappel schijven. Marineer de in schrijf- jes gesneden gekookte bietjes in wat olie en azijn. Arrangeer ver volgens de schijfjes biet en aard appel op een visueel aantrekke lijke manier op een schaal. Schik er de slablaadjes omheen en vervolmaak de salade met een vinaigrettesaus van olie, azijn, peper en zout. Ingrediënten: 6 dl sinaasappel sap, 2 dl koude melk, V2 dl honing, V2 theelepel geraspte nootmuskaat. Bereiding: meng alle ingrediënten in de mengbe ker en serveer met veel ijs. RIEN VAN REEMS 1 hoenderachtige vogel; 5 witte mier; 9 vergelijkend voeg woord; 11 vogel; 12 dieregeluid; 14 0.001 meter (afk.); 15 primitieve woning; 17 voegwoord; 18 Japans bordspel; 20 bijwoord; 21 verrukkelijk; 23 voorzetsel; 24 lichamelijke opvoeding (afk.); 25 niet-deskundige; 27 bedaard; 29 land bouwwerktuig; 30 zeer vroom persoon (fïg.); 33 gaping, lacune; 35 bijbelse naam; 36 flauw geluid; 38 vis; 39 voorzetsel; 40 vis; 42 muzieknoot; 44 kruipend dier; 47 onzin; 48 terrine; 49 opschorting; 51 frequentie-modulatie (afk.); 54 reeks cijfers; 56 karaat (afk.); 57 uiteinde v.e. ra; 60 erg los (van aarde); 61 zuigbuisje; 63 vrucht; 65 hekeldicht; 66 bolgewas; 67 soort snoepgoed; 69 vogel; 70 muzieknoot; 71 muzieknoot; 72 zware smidshamer; 74 titel (afk.); 75 eerstko mende (afk.); 76 klein kind; 78 onwrikbaar; 79 eminentie (afk.); 80 en dergelijke (afk.); 81 warm zeepwater; 83 dier met koud bloed; 84 dikste been in de benedenarm; 85 onvorme lijk feestje. 2 hagedis die van kleur kan veranderen; 3 boom; 4 loofboom; 6 laagtij; 7 schuw dier; 8 gedenkteken; 10 telwoord; 12 strafbaar feit; 13 uitslijting van land door de werking van water enz.; 15 spade met gekromd blad; 16 klopje; 18 tuingereedschap; 19 niet toegestaan; 21 verplaatsing v.e. schaakstuk; 22 bittere vloeistof; 26 telwoord; 28 onderricht; 31 0.01 meter (afk.); 32 inwilliging; 34 vorm van mij; 36 beroep; 37 sterk glanzend glas; 40 met been; 41 hoofdstad van Zuid-Korea; 43 griezelig; 44 mannelijk dier; 45 deel v. h. oor; 46 sneeuwschaats; 50 niet meegaand; 52 struik waarvan uit de wortels cassavemeel wordt bereid; 53 knipwerktuig; 55 resultaat; 56 specerij; 58 voorzetsel; 59 voertuig; 61 dakbedekking; 62 wiskundig getal; 64 rekenkundig vraag stuk; 65 vreemde titel; 68 wijfje v.e. kanarie; 69 blad papier; 73 oogholte; 77 deel v.e. tabakspijp; 79 vordering; 82 kledingstuk v.e. monnik; 83 wereldorganisatie (afk.). Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit de vakjes 32, 43, 84, 46, 53, 63, 69, 19, 47, 71 en 5, 55, 85, 10, 1, 58, 26, 31, 15, 39? Schrijf uitsluitend de twee sleutelwoorden op een briefkaart en zorg ervoor dat uw oplossing uiterlijk woensdagmorgen in het bezit is van: Puzzelredactie PZC-Vrijdagkrant, Postbus 466, 4380 AL Vlissingen. Vermeld uw naam, adres en woonplaats. Voor de wekelijkse Vrijdagpuzzel stelt de PZC ditmaal de volgende prijzen beschikbaar: 3 exemplaren van het prachtboek 'De Zeeuws-Vlaamse kustvlakte' (uitgave Den Boer/Lannooy), winkelwaarde ƒ49,50. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-Vrijdagkrant van volgende week. ,£f c -fct 5 1-1 e 13 ft 3 ai ftQ co 5? B T3 Jii-C •J- C3 Tf 4} u pfi B .5 o g ■O a w 3 2 81 n .0 o SM - os O »«s v 5 -3 ■H S a - a o) .5 5 ,2j C/3 3 2 m c tü 8 3 E O D N r i) o V ,5 3 4) V V m V Vrijdag 24 mei B E E R - P 0 L I S E E L T 0 - M 0 R E L - E L A N D - R E S - B 0 E M E R A N G - N U G A L - E R - X - P Y - S E C - B E E K - R A T - S N 0 R - B E U K - N I C H T - B E T A E L s - F 0 N T E I N - P S T L - - T 0 0 G - E M 0 E - - M A A p - B R - E - M N - P R 0 S T u G - W 0 E D E - H 0 0 S T E L - H E - D - R A - L E F I - - A A G T - S M A L - - E N E K - P E R E T A K - 0 D E G I E R - N E G E N - A K E R - G E E L - K A R - K L E P - V E L - 0 A - A - P I - R 0 G I N - Z E G E L R I N G - T E E - K 0 P I E - 0 N D E R - M S L 0 T - 0 N N E T - K I E S het geheim van aal en paling Een van de geheimen van de natuur, dat we nog lang niet in zijn geheel hebben ont raadseld, is het leven van de aal. Is het nu een zeevis, of rangschikken we hem onder de zoetwatervissen? Het is een we reldreiziger in elk geval, die vanuit zijn geboortewateren naar onze Westeuropese rivie ren trekt, en op latere leeftijd weer teruggaat. Het waarom en het hoe weten we nog steeds niet. In de Sargasso Zee, tussen de Caribische eilanden en Bermu da, komen de larfjes van de aal uit het ei. In een tijdsbestek van ruim drie jaar voeren stroming en wind hem naar de Europese wateren. Ze zijn dan glasaaltjes geworden, en ze meten zo'n 6,5 centimeter. Bij tienduizenden tegelijk verdringen' ze zich voor onze riviermondingen. In Frankrijk en Spanje worden ze op grote schaal gevangen, ze zijn daar een delicatesse. In Spanje bereidt men ze 'a la bilbaina'. In hete olie laat men eerst knoflook en hete pepers wat kleur krijgen en dan worden de glasaaltjes een paar minuten meegebakken. Ze moeten nog zacht en wit zijn. Een deel van de glasaaltjes blijft voor de kust in het brakke water hangen. De meeste echter pro beren de rivieren op te zwem men, tegen de stroom in. Door al die moderne waterwerken is dat bepaald niet eenvoudig meer. Soms worden de aaltjes dan ook gevangen, en als 'pootaal' in zoet water uitgezet. Daar groeien ze verder. Tot ze voor de consumptie worden gevangen. natuurlijk. Gelukkig lukt het niet alle aal op te vissen. Er blijven er altijd nog genoeg over die in het zoete water 5 a 9 jaar oud worden. Dan veranderen de dieren opnieuw. De kleur wordt anders, de ogen worden groter. De aal wordt schieraal, of blan ke aal, of zilverpaling, of paling. Hij (of zij) wordt geslachtsrijp. We weten het niet zeker, maar het is aannemelijk dat aal uit brak water zich ontwikkelt tot mannetje, en de soortgenoot uit zoet water tot vrouwtje. Dat vrouwtje is wat groter, 40 tot 100 cm, het mannetje moet het doen met een lengte tussen de 30 en 50 cm. Beide seksen trekken dan weer weg naar de oceaan. Hoe ze na zoveel jaar opnieuw de Sargasso Zee bereiken is een groot raadsel, maar ze komen er, na zo'n jaar of twee. De meeste zijn intussen echter ge- vangenr Maar wie aankomt, plant zich voort. En zo is de cyclus rond. We krijgen dus zowel aal als paling in de pan. De naam ver schilt zelfs nog van streek tot streek. Hoe dan ook, het is een van de smakelijkste soorten vis. Bepaald goedkoop is hij tegen woordig dan ook niet meer. Dat was vroeger wel anders. Toen was paling, net als zalm, oesters en garnalen, voedsel voor de werkende klassen. De gegoede stand keek er laatdunkend op neer. Elk land, en elke streek, kent zijn palingrecepten. In Vlaan deren is paling in 't groen fa meus. Stoof in wat boter fijnge hakte zuring, selderijblad, pe terselie, munt, salie, kervel, ci troenmelisse en bonekruid. Voeg wat peper en zout toe en eventueel een uitje. Ontvel een dikke paling en snijd hem in mootjes van zo'n vier cm leng te. Kook die in water met azijn ruim vijf minuten. Laat ze uit lekken en warm ze op in de gestoofde groene kruiderij. Bind de saus met wat bloem en boter. Zo moet het, zegt Louis Paul Boon. Maar veel Vlamin gen doen het weer anders. In Zeeland bakken ze paling broodjes. In het noorden wordt wel gestoofde paling met appel tjes gegeten. De Oudhollandse keuken kent vele bereidings wijzen. Maar het meest beroemd var alle manieren om paling te be reiden is toch wel het roken. De Nederlandse gerookte paling heeft een wereldfaam. Zelfs Scandinaviërs - toch meesters in het roken - geven toe dat de Nederlandse fijner smaakt. Pa ling in gelei - toppunt van glib berigheid - is een Engelse spe cialiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 46