eigenhandig olie verversen simpel en voordelig af TENT CARAVAN PZC/ vrijdag krant ■\e© >W vooral jongeren op kamp rtfV0"1 autn adria verbeteren KIPCARAVANS KIP-CARAVANS Camping Olmenveld Vouwwagens VRIJDAG 31 MEI 1985 In deze tijd van bezuinigen op lauto-onderhoud is olie ■verversen een karwei dat [doe-het-zelvers [gemakkelijk in eigen [beheer kunnen |uitvoeren. Het levert |direct flinke besparingen [op. Zoals bij alle |autoklussen is het wel |nodig dat men goede [voorzorgsmaatregelen [neemt. Vang de oude olie [op zonder morsen en |koop alleen nieuwe olie |op een adres waar u het [afgewerkte vette goedje |ook weer kwijt kunt. [De meeste Imerkbenzine-stations en [autoshops hebben zo'n linruilsysteem. Veel gemeenten [halen vuilnis gescheiden op. lüaar kan een blik oude olie, [mits goed gesloten, gewoon aan Ide kant van de weg worden I gezet. Gooi in ieder geval de olie I nooit in het riool. Dat is Ibijzonder schadelijk voor het I milieu. I Voor de opvang van oude olie is Ier een handige I kunststof-jerrycan met een Iinhoud van 8 liter (Halfords I 14,95). Hij moet plat onder het 1 carter worden gelegd. Eén kant I heeft een schuin aflopend vlak. I Zonder morsen stroomt de vuile I olie in een gat op het laagste I deel van dit vlak. Laat het I carter zeker vijf minuten uitdruppen voordat de opvangbak weer recht wordt gezet. Veeg meteen met een oude doek de zijkant schoon, dan vallen geen druppels op straat. Olie heeft in de motor meerdere functies. Het zorgt onder andere voor de smering van de bewegende onderdelen en voert warmte, slijpsel en koelstofdeeltjes af. Vroeger bestonden alleen de zogenaamde 'monograde' oliën. Toen was het noodzakelijk 's winters een dunnere olie te gebruiken dan 's zomers. Met de komst van de 'multigrade' smeermiddelen werd één soort olie geschikt voor alle seizoe nen. Aan deze nieuwe multigrades zijn diverse 'dopes' toegevoegd. Zij verbeteren bijvoorbeeld de smeercapaciteit naarmate de motorolie warmer wordt. Vooral deze 'dopes' bepalen de prijs. De normeringen staan op de verpakking. Als men zelf olie gaat verversen, is het daarom beslist de moeite waard een prijsvergelijking te maken tussen de goedkope en de duurdere multigrade oliën. De intervals tussen de verversingsperiodes worden steeds groter. In plaats van iedere 4000 kilometer, zijn er auto's die iedere 10.000 of 20.000 kilometer nieuwe olie moeten hebben. Vanzelfsprekend stelt dit hogere eisen aan de oliekwaliteit. Het is echter geen wet van Meden en Perzen dat een goede kwaliteitsolie ook de duurste moet zijn. Belangrijk is wel het op tijd en regelmatig verversen van olie. Dat geeft vele extra kilometers zorgeloos ^rijplezier. De olie wordt door de draaiende motor omhoog geslagen. Daarom heeft het absoluut geen nut het oliepeil te controleren zodra de auto wordt stopgezet. Het verschil op de peilstok kan wel meer dan een liter bedragen. Pompstationhouders die graag olie willen verkopen, schatten soms de juiste stand in naar eigen belang. Laat u niet verleiden en controleer zelf uw oliepeil. De motor moet ten minste vijf minuten zijn afgezet voordat het oliepeil goed kan worden gemeten. Te veel olie is wellicht nog kwalijker dan te weinig. In feite loopt het motorblok dan over en kan bijvoorbeeld de koppelingsplaat vet slaan. Het levert niet direct een gevaarlijke situatie op. Maar op den duur werkt de koppeling niet meer en wordt men geconfronteerd met een dure reparatie die voorkomen had kunnen wor den. Zelf olie verversen is in feite een fluitje van een cent, als men maar precies de handelingen met goed gereedschap in de juiste volgorde uitvoert. Let erop dat de motor warm is gedraaid. De olie is dan dunner en stroomt gemakkelijker uit het carter. Plaats een olieopvangbak onder het carter en houd een doek bij de hand (Advertentie) V Bii Auto Adria te zien De Ford Scorpio. Een kasteel van een wagen. Zo gedistingeerd, zo ruim, zo sterk. Ga maar kijken. Ga er maar eens in zitten en krijg dat gevoel van my car is my castle". Ga er maar eens in rijden en ontdek zijn kracht en souplesse op de weg. Daar is hij dankzij het elektronisch Anti Blokkeer Systeem zelfs bij gladheid met van af te krijgen. Geen andere auto kan hem navertellen, dat hij als eerste standaard is uitgerust met dit veiligheidssysteem! Ze hebben bij Ford geen luchtkastelen gebouwd, toen ze de Scorpio ontwierpen. Ze hebben wel de meest vooruitstrevende technieken en duurzame materialen en constructies uit de ruimtevaart verenigd met alles wat ze van auto's wisten De Scorpio is hun meesterstuk. Geen luchtkasteel, maar een auto die heel lang duurt Excellent, snel, veilig, comfortabel, betrouwbaar. Auto Adria presenteert dit paradepaard en kan uit ruime voorraad leveren. Wie er vandaag daaruit een bestelt, kan er binnen drie werkdagen als eigenaar in rijden. Zo is dat bij Auto Adria! westhavendi|k 150 goes 01100 20440 om druppels snel weg te vegen. Voor het losdraaien van de carterplug kan men een universele sleutel aanschaffen die op de meeste carterpluggen past (Halfords 18,50). Draai vervolgens de olievuldop los op het motorblok. Terwijl het carter goed leegdrupt, heeft u even tijd voor een kop koffie. Veelal is de carterplug voorzien van een klein magneetje dat het slijpsel aantrekt. Vóór u hem er weer indraait, goed schoonvegen. Vernieuw ook altijd het afdichtingsringetje. U loopt anders het risico dat de plug blijft lekken. Ten slotte wordt het carter via de olievuldop met nieuwe olie gevuld. In het instructieboekje van uw auto staat de benodigde hoeveelheid. De olie passeert in de motor continu het oliefilter, dat vuil en slijpsel uit het smeermiddel zeeft. Ook het vernieuwen van het oliefilter kan een doe-het-zelver gemakkelijk uitvoeren. Meestal is dit een karwei bij iedere grote beurt. Men heeft er een speciale oliefiltersleutel voor nodig, verkrijgbaar in een uitvoering met een kettinkje of een bandje dat op de maat van de filter wordt afgesteld. Zodra het oliefilter los komt, stroomt er olie uibhet gat. Dus is het ook weer belangrijk de olieopvangbak te gebruiken. Het nieuwe oliefilter draait u stevig handvast aan, zonder gereedschap. (Advertentie) LICHT STERK EN STABIEL Uw dealer voor geheel Zeeland Gapingseweg 5, Serooskerke (W) 01189-1285 b.g.g. 01100-21871. de terugkeer van het kamperen Caravancentrum De Roompot Kamperland Als iets opvalt is het wel de 'revival' van de tent. Trek kerstenten, huttenten, bunga lowtenten, strand- en duinten ten, koepeltenten, groepsten- ten.... Je kan het krijgen zoals je het hebben wilt. In gewicht lopen de tenten zelfs uiteen van nog geen twee kilogram tot bijna vijfhonderd en het aantal slaapplaatsen varieert van één tot vijftig volwassenen. De goedkoopste aanbieding is waarschijnlijk de 'Mini'-tr'ekker- stent van' gebroeders Van Es- veld, waarvoor 79 gulden moet worden betaald. De duurste is zo goed als zeker (maar wat is zeker als je door de bomen het bos bijna niet meer ziet) de Wesp II, waarvoor Erdman Schmidt 6150 gulden vraagt. Dat is dan ook meteen de duur ste tent want zelfs de Sylt 1, een bungalowtent van Obelink Camping kost 'slechts' 2626 gul den. Overigens is de verkoop van bungalowtenten het afgelopen jaar sterk teruggelopen, terwijl die van de lichtgewichten daar entegen flink is gestegen. Het sportieve kamperen heeft de af gelopen jaren een enorme vlucht genomen. Opvallende trend is een toenemende mode gevoeligheid bij de dames en heren kampeerders, een mode gevoeligheid, die zich vooral uit in nieuwe kleuren tentdoek. Wie dat mooi vindt, kan zich een hemelsblauwe tent met gele scheerlijnen en ritssluitingen aanschaffen. Past mooi tussen het groen. Bij de vouwwagens lijkt de 'rek' er een beetje uit. Er waren op de Caravan en Camping RAI, begin dit jaar, slechts ze ventien exposanten, die vouw wagens aanboden en dat zijn er in het verleden bepaald wel eens meer geweest. De prijzen van de wagens variëren sterk. Je hebt er exemplaren bij die al voor 3000 gulden kunnen wor den opgehaald, maar wie wat meer comfort en vooral veilig heid wenst zou zich bijvoor beeld eens met de gebroeders Van Esveld kunnen verstaan. Zij zijn de verkopers van de Supermatic 39 U, die 14.975 gulden moet opbrengen. Zoals gewoonlijk namen de toer-caravans weer een belang rijk deel van de expositie in beslag. Caravans immers, zijn in Nederland zeker als je het vergelijkt met het buitenland immens populair. Opvallend bij het nieuwe aanbod is de stroom lijn, die zich steeds verder door zet. Men is echter teruggeko men van de extreem schuin ge plaatste voorwanden, omdat daar de sta-hoogte onder lijdt. Ook de trend om door middel van ronde hoeken pure stroom lijning te verkrijgen, zet niet door. Wel zijn veel wagens nu voorzien van geïntegreerde dis selkasten, die in veel gevallen aanzienlijke bergruimte bieden. Gaan de caravans van de ver schillende fabrikanten steeds meer op elkaar lijken, qua inte rieur is het niet anders. Natuur lijk houdt de rondzitgroep de overhand. Toercaravans, of ze nu groot zijn of klein, zijn nu allemaal voorzien van stan daard verwarming en koelkast. Separatiewanden die aparte slaapkamers creëren voor kin deren, worden niet alleen meer in grotere modellen toegepast. Ook ziet men vrijwel overal rol gordijnen voor de ramen in plaats van vitrage. Luxe uitvoe ringen zijn zelfs voorzien van gecombineerde rolgordijnen en muskietenhorren. Kachels zijn in caravans in toe nemende mate voorzien van omloopsystemen. Centrale be dieningspanelen waarin schake laars en controlelampjes zijn aangebracht komen voor in wa gens in de midden- en hogere prijsklassen. Aardig zijn snufjes foto: lex de meester zoals douche-armaturen, die zo wel binnen als buiten de gebrui ken zijn (hoef je met je vuile zandvoeten niet meer eerst naar binnen om ze te kunnen afspoe len) en keukenwerkbladen, die nu eindelijk eens op normale hoogte zijn aangebracht, zodat je niet voortdurend hoeft te bukken als je de spinazie aan het snijden bent. Bij de toercaravans is niet zo zeer sprake van verbeteringen aan de caravans zelf als wel aan het verbeteren van de veiligheid ervan. Aan wegligging en ge wichtsvermindering is in ver houding zeer veel gedaan. Nieu we chassis bevorderen zowel de stabiliteit als de vermindering van het eigen gewicht. Wat ook een lager brandstofverbruik voor de trekkende auto bete kent. Elektronische remsyste- men komen bij de duurdere wa gens voor. Breedspoorassen en zwaardere schokdempers wor den meer toegepast dan voor heen, wat merkwaardig genoeg nog 'altijd niet opgaat voor zoiets voor de hand liggends als een standaard reservewiel. Wat de prijzen betreft: er is een caravan van 5000 gulden, maar wie er het viervoudige voor over heeft of nog meer, is ook wel kom. Hoe je het ook wendt of keert, kamperen is van alle vakantievormen nog steeds de meest voordelige vorm. Toch leek de tent een beetje uit de gratie te raken ten faveure van de caravan. Aan die trend is duidelijk een einde gekomen nu vooral jongeren het kamperen hebben ontdekt. Trekken met het 'lichtgewicht' is ongedacht populair geworden, zowel bij wandelaars als fietsers. Op de Caravan en Camping RAI van dit jaar was ook een groot aantal lichtgewichttenten te zien voor vrij redelijke prijzen. Bij de firma Cade zijn al lichtgewicht koepeltenten te koop van 239 gulden en een rugzak waarin een hele kampeeruitrusting past, is er vanaf225 gulden. Bij Adventure Sports zijn eveneens mooie koepeltenten te vinden. De tenten zijn iets duurder, maar hebben het voordeel, dat de naden van de buitententen geheel zijn afgeplakt met tape. Lekkage uitgesloten, beweert de verkoper. Een geheel nieuwe trend zijn de tenten van het merk Nomad, die door Perry Sport in de handel worden gebracht. Ze zien er-ook qua kleurstelling - bijzonder modieus uit. Om het allemaal nog completer te maken kan je er bijkleurende lichtgewicht slaapzakken bij kopen, rugzakken, fietstassen en zelfs wandelschoenen. De Nomad-tentjes zijn overigens niet te geef. Voor het goedkoopste tweepersoonskoepelten- tje vraagt men al 550 gulden. Koopt men er de accessoires bij, dan zit men al snel op een bedrag van tegen de negenhonderd gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 45