vlissingse modedagen start bruisend seizoen programma modedagen op 6 en 7 juni 1985 PZC/ vrijdagkrant 2 tijd is tijd duiten VRIJDAG 31 MEI 1985 Ze verwachten er alles van, die vier dames van het organiserend comité van de Vlissingse Modedagen die donderdag 6 en vrijdag 7 juni gehouden worden te midden van de knusse terrassen aan het Beursplein. Emmy Acda, Rita van Linden, Ineke Stuart en José de Vries, nauw betrokken bij het Vlissingse zakengebeuren, willen laten zien dat de Scheldestad, als het er op aankomt wel degelijk groots uit de bus kan komen. Het idee keek Rita van Linden af van haar broer die een zelfde evenement in Bergen op Zoom organiseerde en waar de modedagen een groot succes waren. „Het was gezellig in de stad, de kassa's rinkelden, het was werkelijk klasse wat daar gebeurde. Dat kan ook in Vlissingen dacht ik en na overleg met de drie anderen zijn we begonnen. Met hetzelfde modellenbureau 'Visage' uit Zutphen en de daaraan verbonden speakers van Radio Luxemburg. We willen geen gekreun en gejengel, nee, alles goed professioneel opgezet. De show wordt gedeeltelijk dansend gepresenteerd, met zo nu en dan een kleine 'act' die de modellen ook helemaal zelf verzorgen. Klassewerk!" aldus Rita. Het moet voor elk wat wils worden daar op het T-vormige plankier van zo'n dertig meter lengte, dat vanuit een pand aan het Beursplein voor het Beursgebouw langs naar buiten steekt. Vierentwintig Vlissingse zaken, damesmode, herenmode, vrijetijdskleding, schoenen, tassen en accessoires, zetten daar hun beste beentje voor en krijgen de gelegenheid om driemaal gedurende die twee dagen 12 van de beste stukken uit hun collecties te laten zien door de mannequins en de vijf dressmen van het bureau 'Visage'. Beide dagen beginnen de shows om twee uur, drie en vier uur, vervolgens 19 en 20 uur, elk met een duur van een half uur. Een draaiboek zorgt ervoor dat alles strak in de hand wordt gehouden. „Niet wachten op nog méér publiek; tijd is tijd," zo vinden de dames. Vijf van de deelnemende zaken komen elk half uur aan de beurt. In twee dagen tijd betekent dat 2350 stuks kleding die de modellen aan het lijf gehangen krijgen. Alle stijlen en trends worden daarbij door 'elkaar gegooid'; jeans en klassiek, vrije tijd en sjiek, alles wordt steeds 'in blocks' gebracht. „Vlissingen promoten is ons uitgangspunt," vindt het team. „Weg met dat gezeur dat in Vlissingen veel dingen niet te vinden zouden zijn en waarvoor je dan naar 'de grote stad' moet." Ineke Stuart vult aan: „Er is een goede schoenenzaak, een goede tassenzaak en er zijn winkels die zeer gerenommeerde kledingmerken voeren, maar waarvan veel mensen niet eens wéten dat die hier verkocht worden." Ligt die fout dan niet bij de winkelier? „Ja, misschien dat toch niet Beide dagen modeshows van elk een half uur op de volgende tijden: 14, 15, 16, 19 en 20 uur. Opening donderdag 14 uur door Wil van Son. Opening vrijdag 14 uur door Viola van Emmenes. Gepresenteerd worden: damesmode, herenmode, vrijetijdsmode, schoenen, tassen en accessoires door 25 modellen van Bureau Visage uit Zutphen in samenwerking met twee diskjockeys van Radio Luxembourg. Op donderdag is er een extra koopavond, terwijl vrijdag om 17 uur een extra show wordt ingelast die gebracht wordt door leerlingen van de Vlissingse Modevakschool die hun eigen ontwerpen tonen. Vrijdag 20.35 uur: wethouder G. Adan besluit de Modedagen, waarna tot in de kleine uurtjes het festijn rond het Beursplein met muziek op de terrassen zal doorgaan. genoeg mensen hun deur op de juiste manier 'openzetten'; een conifeertje bij de winkeldeur doet wat dat betreft al wonderen." De Vlissingse dames proberei. daar voorgoed een einde aan te maken, vandaar dat ook de dag na de eerste vergadering over de Modedagen de Stichting Vlissingse Mode-evenementen is opgericht met als voorzitster Rita van Linden, secretaressen Ineke Stuart, penningmeester Jan Goedvolk en José de Vries en Emmy Acda als public relations vrouwen. „We staan er zelf versteld van hoe snel we alles voor elkaar hebben gekregen. Eerst zijn we bij de gemeente en de politie langs geweest om de boel hier afgesloten te krijgen op de zelfs; als het slaagt zijn er zelfs middenstanders uit andere plaatsen die het dan aandurven om hier een zaakje te openen." Rita van Linden: „Er zijn zelfs ai zaken uit Middelburg en omgeving die graag mee wilden doen, nadat zij er opmerkzaam op waren gemaakt door de affiches die overal in de stad ophangen." Om alles financieel interessant te houden zijn José de Vries en Emmy Acda op pad gegaan om sponsors zover te krijgen een duit in het modezakje te doen. In anderhalve dag tijd wisten ze er zestig door hun enthousiasme te noteren, zodat ook wat de centen betreft er niet veel mis kan gaan. Jan Goedvolk, die de tijden dat de shows worden gepresenteerd. In vier dagen tijd hebben we toen de middenstand opgetrommeld om naar de vergadering te komen en dat lukte. Iedereen is gekomen, en er was niet één negatieve reactie. Integendeel kas bewaakt, weet te vertellen dat in de statuten is opgenomen dat een eventueel batig saldo ten gunste van een nader te bepalen goed doel wordt aangewend. Rita van Linden dankt het feit dat alles tot nu toe zo succesvol fotografie: wim riemens is verlopen mede aan hun 'vrouw zijn'. „Je maakt het niet vaak mee, dat vier vrouwen achter de voorzitterstafel zetelen en dan het (overwegend mannelijk) gezelschap even vertellen hoe een en ander in elkaar steekt. We hebben van veel mannen een complimentje gekregen over onze werkwijze. Emmy Acda: „Een aantal van hen hebben we zover weten te krijgen dat ze er op gezette tijden voor zorgen dat de hekken die de boel afsluiten tijdens de shows worden neergezet en weggehaald, want het is dan autovrij rondom het Beursplein." Tegen die tijd zijn alle terrassen op datzelfde Beursplein overdekt gemaakt, en beide dagen viert tot 's avond laat de gezelligheid hoogtij door tentjes met hapjes en drankjes en orkestjes die zorgen voor een aangename ambiance. Alle deelnemende zaken maken hun winkels extra aantrekkelijk tijdens de modedagen door een feestelijk bloemetje bij de buitendeur of in de etalage te plaatsen. Daarnaast is er Open Huis en een extra koopavond op de donderdag ingelast. In de winkel staat er voor elke klant 'een hapje en een sapje' en een kleine attentie. Tienduizend ballons die door de Stichting zijn gekocht worden 6 en 7 juni her en der in de stad verspreid en aan de gevels van panden opgehangen. Diegenen die het Beursplein niet weten te vinden worden door middel van tweeduizend meter geluid dat door de binnenstad loopt naar de plaats van handeling geloodst. Viola van Emmenes, die van het initiatief van de dames lucht kreeg, belde enthousiast op en bood aan om vrijdags, de tweede dag, de eerste show te openen. Donderdags wordt de show geopend door Wil van Son. Wat te doen bij slecht weer? Het comité in koor: „Alleen bij windkracht dertien houdt alles op, dan waai je weg; voor het overige staan grote parasols van 5x5 meter gereed om onverhoopte nattigheid de baas te blijven. Zou het zover komen dat het door weersomstandigheden niet door kan gaan, dan wordt dat via een geluidswagen die door de stad en de buitenwijken rijdt bekendgemaakt. Alles wordt dan verschoven naar een latere datum, want dóórgaan zal het." „Zoiets organiseren dwingt je in wezen nader tot elkaar, en dat is nu in Vlissingen onder de winkeliers gebeurd. Daar komt altijd wel iets goeds uit," concludeert Jan Goedvolk. Door al dat enthousiasme moet Vlissingen zich verzekerd weten van een goed vervolg. GERDA BOERSMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 42