PRODUKT MET MARITIEM LINTJE vrijdagkrant 2. vlissingen mode 5. tent caravan 6. reglement 3. jubileum 4. mercedes m m de vrij(e)dagkrant Bex, PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De heropening van de Vlissingse boulevard, 16 juni van het vorig jaar, zou je kunnen zien als de 'opmaat'. Toen brak het besef baan dat ze al die jaren de skill hadden gemist om de maritieme kwaliteiten van de stad in binnen- en buitenland te promoten. Want zeg nou zelf: waar vind je zoveel zilte attracties op zo'n betrekkelijk kleine oppervlakte? Van windorgel tot marine, De Schelde èn De Schelde, zuiderstrand en vis op 't menu. „Vlissingen maritiem: dat gaan we verkopen. Vlissingen als toeristisch produkt". noord-frankrijk meten Middelburg: Vlissingen: Goes: Terneuzen: Hulst: vrijdagkrant Jan Jacobs van de Stichting Vlissingen Promotie ziet er aan het begin van het seizoen uit als een vermoeide toerist. En hij móet nog zoveel. Persconferenties voor de Nederlandse media (6 juni), met Engelse journalisten (twee dagen later) en - in Antwerpen - met de Vlamingen op de 12e om het programma voor het nieuwe seizoen - „vele tientallen grotere evenementen" - bekend te maken. Op 18 en 19 juni neemt de VARA-televisie op de boulevard de Knock Outshow op, die zal worden uitgezonden in combinatie met een sfeerfilm over Vlissingen, er staan zeven radio-uitzendingen 'van verschillend gehalte' vanuit de Scheldestad op het programma, in een oplaag van 85.000 exemplaren wordt er een zomerevenementenkrant verspreid op Walcheren, in de rest van Zeeland, Noord-Brabant, de Randstad en Noord-België en vier posters, die de veelzijdigheid van Vlissingen belichten en worden gecombineerd met een tweewekelijkse activiteitenkalender, hangen vanaf 14 juni achter minstens 1250 ramen buiten de stad. Het is duidelijk: Vlissingen maritiem doet - 'bruisend als de branding' - een serieuze, professioneel vormgegeven gooi naar de gunsten van de recreant op een markt waar het dringen is geblazen. Jacobs zou zijn toeristisch produkt het liefst nü al lanceren via de Sterreclame en de NS-stations. Maar dat blijven om budgettaire redenen wensen voor later. Dinsdagmorgen. In het bescheiden kantoor van de stichting in het dienstencentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat zet de 33-jarige gemeente-ambtenaar (Jacobs is werkzaam geweest bij de recreatieraad van van Vlissingen, belandde vanuit die baan in de acquisitiegroep toeristische promotie en is voor twintig uur per week 'uitgeleend' aan Vlissingen Promotie) uiteen, dat toeristenwerving - en het verbeteren van de kwaliteit van de recreatieve voorzieningen - voor de Scheldestad pure noodzaak is. „Vergeet niet: het toerisme is de enige sector waar nog groei in zit. We moeten er - simpelweg - voor zorgen dat er méér mensen naar Vlissingen komen. Mensen die er eten, drinken en slapen. Er hun t-shirtje kopen. Die binnenstad hier kan best wat meer omzet gebruiken. Misschien dat zo'n winkelier dan een extra jongen of meisje aanneemt. Je krijgt dan een olievlek-effect, dat ook van invloed is op de werkgelegenheid". Vlissingen als toeristisch produkt oftewel: de gebundelde verkoop van de charmes van een maritiem centrum. Bij de heropening van de boulevard stak het gemeentebestuur vier tot vijf ton in een gevarieerd zomerprogramma plus promotie: een evenementenkrant en vier posters, die, verzekert Jacobs, zó aansloegen, dat ze nu al 'collectors item' zijn geworden. Straatfestival (vorig jaar voor het eerst op de boulevard) en andere festiviteiten trokken niet alleen duizenden belangstellenden maar ook het NOS-journaal en het programma Van Gewest tot Gewest. Toen al gingen vanuit de acquisitiegroep toeristische promotie de wethouders Adan en Bruinooge, Jack van Gent en Jacobs de boer op met een discussienota, waarin de eerste contouren van de Stichting Vlissingen Promotie zichtbaar werden. De kalender wees mei/juni en het zou tot het najaar duren voor iedereen zijn fiat had gegeven. Financieel was er toen al geen vuiltje meer aan de lucht. De gemeente stelde 25.000,- per jaar beschikbaar plus de overheadkosten (Jacobs, kantoorruimte, secretaresse-bijstand maar ook koffie en paperclips) op voorwaarde dat er van de kant van de ondernemers eenzelfde bedrag op tafel kwam. En liefst ook méérjarig gegarandeerd. „Hadden de zakenmensen de zekerheid dat iedere cent, die zij bijdroegen, ook daadwerkelijk aan promotie zou worden besteed". Op 11 januari werd de stichting officieel opgericht. Deelnemers: gemeente Vlissingen (twee wethouders, twee raadsleden), Vlissingse culturele raad, Vlissings Activiteitenfonds, VVV, Vlissingse Ondernemerscentrale, Vereniging Winkelcentrum Vlissingen, Scheldestraat Winkeliersvereniging, Souburgse Middenstandsorganisatie NEMIDSO, Vereniging van Horeca-ondernemers Vlissingen, afdeling Vlissingen Horecaf Zeeland, afdeling Vlissingen Horeca Nederland en de Raad voor het Grootwinkel en Filiaalbedrijf. Voorts zijn er leden op persoonlijke titel en kunnen organisaties en ondernemingen contribuant worden. Het zijn er inmiddels 26, goed voor een jaarbudget dat de zestig mille is gepas seerd. Een evenementenkrant, radio en televisie, posters en welwillende aandacht van de foto: wim riemens hoe vlissingen wordt verkocht schrijvende pers: allemaal wapens in de slag om dagjesmens en verblijfsrecreant. Alleen: waar zoek je hem? Jan Jacobs ziet het ruim: „Uit het feit dat we onze krant buiten Zeeland verspreiden in Noord-Brabant, de Randstad en een deel van België èn het gegeven, dat we Engelse journalisten ontvangen, kun je nagaan waaraan we ongeveer denken. Maar volgens rapporten van het Nederlands Bureau voor Toerisme en het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme ligt er ook een markt in Noord-Frankrijk. Dat willen we met een eigen onderzoekje eens nagaan. En dan denken we ook aan Waals-België. We streven we er naar om Jan Jacobs van Vlissingen Promotie foto: lex de meester Vlissingen een zo breed mogelijke bekendheid te geven. Je kunt dan denken aan beursbezoek en dergelijke. Oók in 't buitenland, ja". Het aantrekken van dagtoerisme zou moeten worden gekoppeld aan evenementenpakketten, het verblijfstoerisme aan voor- en en naseizoen, de periode buiten de acht weken 'hoogtij', als alle hotels, pensions en campings vol zitten. En dat allemaal ingepast in een meerjarig programma „het is leuk als je 1985 voor elkaar hebt, maar 1986 en 1987 komen er alweer aan") en zo mogelijk gericht op specifieke doelgroepen. Tot zover de verkoop. Nu het produkt. Hoe gastvrij is Vlissingen - en wat ontbreekt eraan? Jacobs: „We willen op korte termijn een werkgroepje samenstellen dat de knelpunten in de toeristische infrastructuur van Vlissingen opspoort. Dat kan variëren van een verkeerd geplaatst bordje tot een bedrijf dat niet te vinden is. Zeg maar: waarop loop je als toerist in Vlissingen dood? Langs die weg willen we inzicht krijgen in de mogelijkheden om het toeristisch produkt te verbeteren. Want volmaakt is het natuurlijk niet, al moetje daar wel naar streven. We moeten ervoor zorgen dat de koffie altijd vers is, de stoep geboend en de mat geveegd". Nog voor de onderzoekers aan de slag gaan, wil hij wel een privéwens kwijt. „Ik vind het belangrijk dat de winkels tijdens het hoogseizoen op zondag van 2 tot 5 open zijn. En door de week 's avonds tot een uur of acht, zodat wie van 't strand komt toch nog boodschappen kan doen". Die openstelling op zondag (de wet biedt ruimte) ligt hem na aan het hart, zo vertelde hij vorige week de verzamelde zakenmensen van de Vlissingse Ondernemerscentrale. „Je moet niet vergeten dat er op Walcheren tijdens het hoogseizoen 225.000 mensen verblijven, een verdubbeling van de bevolking. Die mensen kunnen op zondag terecht in een monumentenstadje of Miniatuur Walcheren. Recreatief winkelen zou een geweldige uitbreiding van de mogelijkheden betekenen". De middenstand reageert - zo ervoer hij - nogal verdeeld en ziet allerlei bezwaren. „Toch denk ik dat het kant. Wees daar, waar je publiek is. Het publiek reageert op zijn beurt weer op het aanbod". Een ander verlangen: een evenementenfonds, dat zorg kan dragen voor een continue zomerprogrammering. „Wie het beheert zal mij een zorg zijn. Als Stichting Vlissingen Promotie hebben we ons op het standpunt gesteld, dat we zelf niets organiseren. Dat moeten anderen maar doen, als het maar gebeurt. Onze taak is het naar buiten brengen van wat hier te doen is". Of en hoe de resultaten van de Vlissingen-promotie nieuwe stijl kunnen worden gemeten, het is een open vraag. De enige eigenlijk die in het kantoortje aan de Badhuisstraat blijft hangen. Jan Jacobs: „Het ligt in onze bedoeling om studenten van de HEAO te laten enquêteren. Maar hoe weet je of een ontwikkeling te danken is aan je promotiebeleid of aan het mooie weer? Het rinkelen van de kassa's zou een aanwijzing kunnen zijn. Maar ook dat gaat maar heel beperkt op, hoor". Positieve reacties zijn er wél. Zo stelde de provincie geld beschikbaar voor de presentatie in Antwerpen („normaal is die pot bestemd voor provinciale promotie-doeleinden"), wilde het NBT informatie doorspelen en werd de stichting benaderd door een Amsterdamse uitgeverij, die een activiteitenboek uitbrengt. Een kop uit de PZC van september of oktober 1984 'Vlissingse promotie redt slecht toeristenseizoen' beschouwt Jacobs als een opsteker. „Eigenlijk hadden we al jaren eerder met zoiets moeten beginnen. Maar nu we 't doen vind ik het van enorm belang dat overheid en ondernemers samenwerken in de concurrentieslag om de gunst van het publiek. Want we zijn natuurlijk niet de énige toeristenplaats, al voel ik er niks voor om Vlissingen met andere gemeenten te vergelijken. Trouwens: met wélke dan? Scheveningen met zijn gigantisch achterland? Goes? Maar dat heeft toch een heel andere sfeer? Het lijkt me echt zinloos". Over het programma is hij kort. Over een week wordt de verzamelde vaderlandse pers ingelicht tijdens een bijeenkomst in de Gevangentoren. Maar als aardige start zijn er op 6 en 7 juni de Eerste Vlissingse Modedagen op Beursplein en Bellamypark, waar 25 zaken kleding en accessoires presenteren, gecombineerd met optredens van de studenten aan de Vlissingse Modevakschool en een blik op nieuwe automodellen. Vrijdag 7 juni arriveren er op het Bellamypark 225 oldtimers, die kunnen worden bezichtigd. Zaterdag 8 juni opent staatssecretaris van landbouw en visserij Ad Ploeg de nieuwe vismijn, aanleiding voor een brede, publieksgerichte manifestatie onder het motto 'Kijk op vis'. Van 20 juli tot en met 4 augustus staat Vlissingen in het teken van het vijfde straatfestival, 2 augustus is er op de boulevard een midnight-standwerkconcours en tot september speelt zich op diverse punten in de Scheldestad een Grafiekgala af, waarbij (bekende) Nederlandse grafici hun werk laten zien. Op 27 juli is er - traditiegetrouw - ringrijderij en voorts staan er in Vlissingen en Souburg vier openluchtmarkten en een maritieme braderie op het programma. Jr redactie PZC-bijlagen: Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-15144 (toestellen 19 en 46) advertentie en administratie: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-27651 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-15144 Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur Alles over de eerste Vlissingse mo dedagen, begin van een seizoen dat moet bruisen als de branding. De televisie bestaat een halve eeuw. Duitse bedrijven stonden aan de wieg. De nieuwe Mercedes 200 D is duur der maar dat geld ten volle waard. Kritisch oog op een paradepaard. De terugkeer van het eerlijke kam peren. Tent populair bij jongeren. 'Kijk daar gaan de Duikelaartjes'. Die tijd is voorbij: volgens het nieuwe binnenvaart politieregle- ment hebben boten een néém. j VRIJDAG 31 MEI 1985 Mm NUMMER 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 41