Komst Op Volle Toeren niet op kosten gemeente Hoofd bevolking9Terneuzen Peet Bareman gaat in VUT Wissel Zeeuws-Vfam BURGEMEESTER DEELT STANDJE UIT Hengelclub op zoek naar 'jong bloed' RAADSVERGADERING HONTENISSE Acht lammeren gestolen uit weiland Oostburg Jaarvergadering FNV in Westdorpe PZC/streek 16 Grote deelname hockeytoernooi scholen in Hulst Toernooi voor tweede teams in Zaamslag In hoger beroep 6 maanden geëist voor schaken Axels meisje PVDA-FRACTIE TERNEUZEN Inspraak Katholiek Vrouwengilde Hulst besloot seizoen Muziekschool houdt open dag in Hulst Schietoefening Weeën Gemoedelijkheid Bejaardenwerk VRIJDAG 31 MEI 1985 Raad Terneuzen ongeduldig over lokatie woonwagens TERNEUZEN De gemeenteraad van Terneuzen kreeg donderdagavond een standje van burgemeester C. Ockeloen. De raad is veel te ongeduldig en moet b en w de tijd gunnen om in goed overleg met andere overheidsinstanties een lokatie te vinden voor het tweede woonwagencentrum in Terneuzen. Een paar weken geleden stelde CDA-fractievoorzitter P. Hamelinck b en w al vragen over die mogelijke lokatie (terloops noemde hij Biervliet als één van de mogelijkheden, die b en w voor ogen hebben). Maar het antwoord dat hij van het college kreeg, was zo vaag dat Hamelinck en de zijnen er geen kant mee op konden. Donderdagavond, tijdens de raads vergadering, klaagden nagenoeg alle fracties daarover hun nood. Hame linck zelf: ,,Er is domweg geen enkele vraag beantwoord. En dat betreuren wij zeer. Als het hier gaat om het bewust onthouden van informatie is dat in strijd met de wet openbaarheid van bestuur. Het is trouwens ook in strijd met het beleidsprogramma dal we een paar jaar geleden met z'n allen hebben opgesteld". De CDA-fractievoorzitter eiste van b en w op korte termijn een duidelijk antwoord. „Voor mijn part doet u dat in een extra vergadering van de raads commissie voor openbare werken en planologie". Tegelijkertijd eiste Ha melinck van het college het aangeven van meerdere lokaties, „zodat er voor ons iets te kiezen blijft". De WD'er W. de Zeeuw viel Hamelinck bij: „Die beantwoording is aan de schrale kant. In allerlei belangrijke gemeentelijke kwesties worden we gevoed met alle HULST De Hulster hockeyclub 'MHC Rapide' hield voor de eerste keer op haar sportpark nabij de Zoe- tevaart een basisscholentoernooi. Daaraan namen meer dan 150 leerlin gen van alle basisscholen in Hulst deel. De wedstrijden werden gespeeld op drie velden, met vier deelnemende teams in een poule. In de A-poule (waarin de ervaren hockeyers tegen elkaar in het strijdperk kwamenl ging de overwinning naar De Ark met 12 punten, gevolgd door de Sint-Willi- brordusschool met 11 punten. In de B-poule voor onervaren spelers ging de overwinning naar Sint-Willi- brordus. Op de tweede plaats eindig de de Sint-Bernardusschool uit Clin- ge. In de C-poule kwam de jeugd benden tien jaar in actie. De winnaar werd hier De Moerschans voor De Ark, beiden uit Hulst. De deelnemende teams waren samen gesteld uit jongens en meisjes. Wet houder W. Kayser van de gemeente Hulst verichtte de afslag en reikte na afloop ook de prijzen uit. Onder de vele belangstellenden bevonden zich trainer Huub Bun van de Nederlandse hockeybond. Hij zal in de toekomst de begeleiding van de mini's voor zijn rekening nemen. De Hulster vereni ging wordt hiermee de eerste hockey club in Zeeland die deze begeleiding krijgt. ZAAMSLAG De voetbalvereniging Zaamslag houdt morgen, zaterdag, voor het eerst sedert vijf jaar een toernooi voor eerste en tweede elftal len. Aan het toernooi nemen in totaal tien elftallen deel (vijf eerste en vijf tweede), die ingedeeld zijn in twee poules. In beide poules wordt een halve competitie gespeeld met wed strijden van tweemaal twintig minu ten. De deelnemende verenigingen zijn: AZW 1 en 2, Terneuzen 1 en 2, Hoek 2, Krabbendijke 1, Spui 1, IJzen- dijke 1 en Zaamslag 1 en 2. Het toernooi begint om tien uur (met onder meer de wedstrijd Zaamslag- Terneuzen). De laatste wedstrijd (Ter- neuzen-Krabbendijke) wordt om kwart voor vijf gespeeld. DEN HAAG - De procureur-generaal bij het Haags Gerechtshof, mr P. H. B. Bos, heeft tegen twee inwoners van Axel bevestiging geëist van het vonnis dat hen door de politierechter in Middelburg was opgelegd voor het schaken van een Turks meisje: zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan twee maan den voor waardelijk. De behandeling van deze zaak in hoger beroep was aanvankelijk aangehouden voor na der getuigenverhoor door de rechter commissaris in Middelburg. De po ging tot schaking was uitgevoerd door de 22-jarige O. G., met de 21- jarige H. E. als medeplichtige. Het Turkse meisje G. T. was door haar moeder uitgehuwelijkt aan G.. die daarvoor een bruidschat van tiendui zend gulden had betaald. Dat was echter niet naar de zin van het meisje, dat bovendien nog op school zat. De twee verdachten wachtten haar 1 mei 1982 op in een brandgang tussen Irenestraat en Margrietstraat in Axel en trachtten haar op te tillen en in een gereedstaande auto te duwen. De moeder verhinderde dit echter door te gillen en op haar dochter te gaan liggen. De bruidschat werd terugbe taald. Mr Bos kwam tot de conclusie dat de Turkse gemeenschap moet weten dat dergelijke folklore in Nederland abso luut niet getolereerd wordt. De raads man van de verdachten, mr A. H. Rijkse, merkte echter op, dat het meisje aanvankelijk niet van plan was om aangifte van het gebeuren te doen. Pas op advies van haar moeder stapte zij naar de politie. De advocaat meen de dat vrijspraak voor zijn cliënten op zijn plaat was. De vice-president van het gerechts hof, mr P. J. Bijleveld, doet 13 juni uitspraak in deze zaak. mogelijke informatie. Maar in een zó gevoelige materia als deze blijft die informatie achterwege. Dat betreuren we". PvdA'er R. Remijnsen verweet CDA'er Hamelinck 'stemmingmake rij' en 'dingen naar de kiezersgunst'. „Ik vraag me af of hij ook zo zou hebben gereageerd als niet Biervliet, OOSTBURG In de nacht van woensdag op donderdag zijn acht lammeren gestolen uit een weiland aan de Veerhoekpolderweg te Oost burg. De lammeren, die zes weken oud waren, vertegenwoordigen een waar de van 1.920 gulden. De dader(s) heb ben de omheining rond het weiland doorgeknipt. De lammeren zijn eigen dom van A. K. uit Biervliet. WESTDORPE De afdeling Sas van Gent van de FNV houdt vandaag, vrijdag, haar jaarvergadering in café 't Oude Raedhuis in Westdorpe. Aan de orde komt het jaarverslag over 1984. Als sprekers zijn uitgenodigd dis trictsvoorzitter Tjeu Strous en CVB- vertegenwoordiger M. Wille. Na het officiële gedeelte is er gelegenheid om te dansen op muziek van orkest 'The Red Devils'. Er worden bovendien twee loterijen gehouden. De jaarver gadering begint om 10.30 uur. maar een andere kern van Terneuzen in het geding was". Maar hij was het wel met de CDA'er eens dat b en w snel op de proppen moeten komen met een rijtje lokaties. „En let wel: niet ëén, maar meerdere lokaties. Anders staan we als raad mooi bui tenspel". Zijn fractiegenoot J. van de Velde haalde ongenadig uit naar b en w. „Die beantwoording is ronduit bela chelijk. De raad wordt hier behandeld als een stuk vuil en daarover maak ik me machtig kwaad. Straks worden wij opgezadeld met één lokatie en dan hebben we er niks meer over te zeg gen". Raadslid A. Persijn van 'Links Per spectief stelde vergenoegd vast dat de waarschuwende woorden, die hij al veel eerder liet horen, nu kennelijk toch nog met vertraging waren door gedrongen tot de grotere fracties. „Dankzij die vragen van het CDA is de rest nu kennelijk ook helemaal wakker geschud: een goeie zaak". Persijn herhaalde z'n kritiek op het woonwagenbeleid van b en w. Hij roept al jaren dat het college veel te traag te werk gaat, zo niet vertragend. Burgemeester Ockeloen tikte de raad op de vingers. „U bent het met z'n allen kennelijk niet eens met de ge meentewet... Kijk. b en w bereiden de stukken voor de raad voor. Maar wanneer informeer je die raad, daar over kun je lang strijden... Wij gaan steeds verder in het verstrekken van informatie aan de raad. Maar in dit geval kunnen we gewoon niet anders. Het heeft niet de minste betekenis om u nu een lijstje met lokaties voor te leggen, zonder dat we met het rijk om de tafel hebben gezeten. Want daar komen nu eenmaal de centen van daan. Echt, het is bij ons geen kwestie TERNEUZEN Als het aan de PvdA in Terneuzen ligt, komt Chiel Mon- tagne niet met z'n populaire Tros- televisieprogramma 'Op volle toeren' naar Terneuzen. Tenminste, niet op kosten van de gemeente. De fractie stemde donderdagavond tegen een begrotingswijziging, waarin 8000 gulden aan de post 'voorlichting' werd toegevoegd om de televisie opnamen mogelijk te maken. Die opnamen vinden plaats tijdens de jaarlijkse Havenfeesten (eind juni) en eind juli. Volgens b en w een aardig stukje 'Terneuzen Promotie'. Maar de PvdA dacht daar anders over. Het raadslid A. Stahl-Hemelsoet wil de van b en w weten wat het nu eigenlijk was: een liedjesprogramma of een documentaire of iets dergelijks. Het bleek dus het eerste de Tros haalt een stuk of tien artiesten naar Terneuzen, die er een mopje zingen tegen het decor van de haven en toen mevrouw Stahl dat hoorde, vroeg ze schorsing van de vergade ring. De PvdA-fractie had maar één minuut nodig om de knoop door te hakken: 'Op volle toeren' heeft, volgens de PvdA, niets te maken met echte voor lichting. Woordvoerster Stahl: „Zo'n liedjesprogramma moet worden be taald uit de omroepbijdrage, niet door ons. We kunnen die 8000 gulden beter besteden aan andere voorlichtingsta ken. Met een verhoging van de post voor dat doel zouden we geen enkel bezwaar hebben. Maar dat weet u, want ook tijdens de begrotingsraad hebben we daar al voor gepleit". Burgemeester C. Ockeloen zat met z'n oren te klapperen. „U vergelijkt ap pels met peren. Het gaat hier om een stukje voorlichting op landelijk ni veau en niet om voorlichting van de plaatselijke bevolking. Als u zo rede neert bent u weinig constructief bezig en werkt u zéker niet mee aan een verbetering van het sociaal-economi sche klimaat hier". In dat verband stipte Ockeloen de aandacht aan die de PvdA jaarlijks in de algemene beschouwingen besteedt aan de werk gelegenheid. Hij vond dat niet te rijmen met het verzet tegen die 8000 gulden voor een fraai stukje 'Terneu zen promotie' op de buis. Vinnige reactie van PvdA-raadslid J. Leunis: „Dat slaat toch als een tang op een varken...". Ockeloen: „Als u dan maar weet over welk varken we het heb ben...". Wethouder J. van Rooijen (welzijn) verzekerde de PvdA dat de gemeente wel degelijk inspraak krijgt bij het samenstellen van het programma. „Het gaat niet alleen om liedjes, er komen ook wat prominenten aan het woord. Wat dat betreft is het dus wel degelijk een fraai stukje promotie". Maar ook hij kreeg de PvdA niet om. De zesmansfractie bleef zich verzet ten. PvdA-wethouder W. van Walra ven was overigens met vakantie. Mevrouw A. Stahl-Hemelsoet van niet willen, maar van niet kun nen. Ik vind het onbegrijpelijk dat de raad geen vertrouwen in ons handelen heeft. Zodra we kunnen komen, ko men we". Ockeloen voorspelde de raad dat die informatie op korte ter mijn kan worden verstrekt. „En dan heeft u met z'n allen nog altijd de vrijheid van keuze". Wethouder drs A. Doorduyn (planolo gie) vond het rumoer over de beant woording van de vragen misplaatst. „Als we ze wel concreet hadden beantwoord, hadden we net zo goed direct een raadsvoorstel kunnen op stellen...". HENGSTDIJK De hengelclub 'De Vogel' in Hengstdijk gaat proberen meer jeugdige hengelaars in haar gelederen te krijgen. Bestuur en le den van de hengelclub zijn het er over eens dat het ledenbestand flink aan het vergrijzen is. Dat zou in de toekomst kunnen leiden tot het op heffen van de vereniging. De vereni ging telt momenteel zo'n dertig le den, voor het merendeel ouderen. Dat was het voornaamste punt van behandeling tijdens de onlangs ge houden algemene jaarvergadering. Het bestuur wil speciale wedstrijden voor de jeugd organiseren. Tijdens de vergadering werden de hengelclubs in Clinge en Axel als voorbeeld gesteld, die ook extra jeugdwedstrijden orga niseren. Specialisten op het terrein van de hengelsport kunnen dan die jeugdleden de bijzondere kneepjes van de hengelsport bijbrengen. Ook De Vogel wil daar in de toekomst naar toe. Of dat allemaal mogelijk is hangt echter af van verschillende factoren. Zo is er nog de vraag of de pachter van het viswater 'De Vogel', de heer Moor- thamer, bereid is zijn toestemming te verlenen voor het houden van jeugd wedstrijden. Tijdens de vergadering ontvingen de kampioenen over 1984 uit handen van voorzitter R. Boogaert een Delfts blauw bord. Algemeen kampioen werd F. Lippens uit Axel. Bij de dames ging de titel naar mevrouw M. van Duyse uit Clinge. Jeugdkampioen werd D. d'Haeze uit Gent (B). De clubwedstrijden voor dit jaar werden vastgesteld op 23 juni, 14 juli, 10 augustus en de laatste op 1 septem ber. In tegenstelling tot voorgaande jaren worden de kampioensprijzen nu meteen na de wedstrijd op 1 septem ber uitgereikt. Dit vanwege de geringe belangstelling voor de jaarlijkse feest avond. HULST De dames van het Hulster katholiek vrouwengilde besloten hun seizoen 1984-1985 met een uit stapje naar de Belgische hoofdstad Brussel. Onder leiding van een gids werd een bezoek gebracht aan het stadhuis op de Grote Markt. Na een gezamenlijke maaltijd werden na de middag nog verschillende bezienswaardigheden in Brussel bezocht. Voor de kinderen van de leden van het vrouwengilde werd het seizoen afge sloten met een sprookjestocht op en rond het buitencentrum 't Jagertje in Hulst. Aan dit gebeuren namen zo'n vijftig kinderen deel. HULST Morgen, zaterdag, houdt de Zeeuwse Muziekschool regio Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in Hulst een 'open dag'. Alle belangstellenden die eens willen zien en horen wat er op zo'n muziekschool allemaal gebeurt, zijn welkom. Om half tien beginnen de eerste de monstraties, openbare lessen en ver schillende optredens. De huidige leer lingen tonen de belangstellenden hoe ze een algemene muzikale vormings- les volgen. Anderen geven een demon stratie met een afwisselend instru mentaal programma. Naast de AMV- lessen voor eerste- en tweedejaars zijn er ook demonstraties voor de oplei ding koperblaasinstrumenten. Infor matie kan verder verkregen worden bij directeur Anton de Kort en de docenten, verbonden aan de muziek school. De chef van de afdeling bevolking van de gemeente Terneuzen, Peet Bareman, draait binnenkort het laatste papier in zijn schrijfmachine. TERNEUZEN Eigenlijk wilde hij journalist worden. Een test had uitgewezen dat hij daarvoor zeer geschikt was. Maar Peet Bareman werd dus ambtenaar ter gemeentesecretarie in Terneuzen. Want in die dagen greep je iedere kans met beide handen aan. En zo kon het gebeuren dat de zoon van een parlevinker de vrouwen van dienstplichtigen de indringen de vraag stelde: „Zijt gij gravida?". Niemand die die vraag begreep. Maar het betekende dus: „Bent u in verwachting". Bareman: „Dat scheelde bij het bepalen van de hoogte van de kostwinnersvergoeding". Bareman (60) gaat in de VUT. Over een paar weken, na z'n vakantie, neemt hij officieel afscheid als hoofd van de afdeling bevolking van de gemeente Terneuzen. Juist op tijd, vindt hij zelf. Want het automatise ringstijdperk is, óók op 'zijn' afde ling, zojuist aangebroken. Andermaal verdwijnt een vertegen woordiger van de oude garde uit het stadhuis van Terneuzen. Na twee ënhalf jaar Indië (als seiner aan boord van HMS 'Banckert'; hij deed nog mee aan een aantal politionele acties) zorgde toenmalig wethouder Marien de Vos ervoor dat Peet Bareman aan de slag kon op de gemeentesecretarie. Met een man of twintig zaten ze, redelijk gezellig, in de secretarie aan de Markt. In de tijd dat de burgemeester (Tellegen) nog plech tig werd aangesproken met 'meneer de burgemeester' en de gemeente bode zich al even plechtig door de koele gangen van het pand bewoog. Bode Sol was dat toen. In september brak steevast de leuk ste tijd van het jaar aan. Dan was het kermis en veroorloofden de he ren ambtenaren zich weieens een verzetje. Oliebollen bij de koffie waren er natuurlijk iedere dag. Maar de heren wilden meer. Bare man: „Die kermis stond natuurlijk pal voor de deur; op den duur kon je alle nummertjes van dat orgel van de caroussel uit je hoofd. Het ge beurde wel dat we, als we om één uur op onze roestige fietsen kwa men aanrijden, niet naar binnen gingen maar gewoon met z'n allen de kermis opliepen. En 's woens dagsmiddags kreeg je vrij. Vanwege het doorstane leed: die permanente geluidsoverlast...". Piet de Zeeuw, Willem Blok, Jan van Doeselaar, Ko Jansen...Van die lichting was Bareman. Allemaal geboren en getogen Terneuzenaars (al woonde Van Doeselaar op Sluis kil), die op gezette tijden verplicht op schietoefening worden ge stuurd. Bareman: „Ja, wij hadden twee pistolen tot onze beschikking. 'Voor buitengewone omstandighe den', heette het. Onder leiding van de politie gingen we dan met die dingen oefenen op 'het schietplein'. Als het lekker weer was, stond de halve secretarie daar te schie ten...". Bareman was in die dagen onder meer lokettist. Het eerste klusje: het afgeven van een slachtvergun- ning. En verder ging alles z'n nor male gangetje, al bezorgde die boze Joegoslaaf ('die kon alleen schelden in het Nederlands') op een dag wel enige overlast. Toen hij z'n trouw- papieren niet snel genoeg kreeg, uitte hij de vreselijkste dreigemen ten. De hele middag hielden twee agenten een oogje in het zeil. Maar de Joegoslaaf bleef uit de buurt. Enerverend werd het voor Peet Ba reman pas echt toen hij als ambte naar van de burgerlijke stand huwe lijken mocht gaan voltrekken. Achthonderd paren vertelde hij door de jaren heen van 'lief en leed op het huwelijkspad'. Maar nooit was zo'n speech hetzelfde. „Je krijgt altijd weer andere mensen voor je, in andere situaties... Ja, natuurlijk zijn er wel van die boe ken met toespraakjes. Maar die heb ik altijd ver van me gehouden. M'n eerste ervaringen? Ach, ik was goedbeschouwd natuurlijk nog een broekje... Het kon gebeuren dat je twee oudere mensen trouwde, van wie de kinderen ouder waren dan jezelf. Dan hoef je niet veel levens wijsheden te spuien natuurlijk". Eerst 'trouwde' Bareman al die mannen en vrouwen nog in het nette pak. Toen burgemeester mr H. Rijpstra die als een wervel wind door het stadhuisje ging in het prille begin van de jaren zestig aan het bewind kwam, werd er al snel een toga (door de ambtenaren 'de jurk' genoemd) aangeschaft. Eén keer maakte Bareman zo'n klassiek geval mee. „Ja, bij één van die bruidjes begonnen de weeën in de bruidsstoel. Ze trouwde trou wens in het wit... Ik vroeg nog of het niet goed ging en toen klaagde ze over pijn in haar rug. De weeën, de weeën, riep een vrouw achter haar. Toen heb ik het maar erg kort gemaakt. Ze is in de bruidsauto naar het ziekenhuis gebracht. En 's middags kwam de vader al een kleine aangeven...". En het kon ook gebeuren dat de ambtenaar van de burgerlijke stand en de gemeentebode van dienst (Bareman: „Vooral met bode Jan van de Wege liep het altijd op rolletjes, maar ja, die was ook nog van de ouwe secretarie") in Sluiskil stonden te wachten op een bruids paar, dat zich op hetzelfde moment ter huwelijksvoltrekking aandiende op het stadhuis in Terneuzen... In de jaren zeventig verliepen de 'plechtigheden' nog weleens een tik je anders-dan-anders. „Ik heb wei eens een hond op een stoel gehad, die middenin die gebeurtenis begon over te geven. Moest Van de Wege met dat kreng naar buiten. Die heeft daarna nooit meer ëén hond in de trouwzaal geduld". In het dagelijks leven dus vooral 'trouwen' en z'n andere speciali teit militaire zaken. Voor honder den Terneuzenaars regelde Bare man door de jaren heen 'vrijstel ling'. 's Avonds werd er dan nog weleens aangebeld, bij hem thuis. Een zwijgzame, doch dankbare va der overhandigde dan een 'maaltje vis'. Soms was het gewoon een sigaar... De 'oude garde' in die kleine secre tarie aan de Markt keek verbaasd op toen beginjaren zestig de nieuwe burgemeester zich meldde. Die man (Rijpstra) zorgde voor leven in de brouwerij en in tegenstelling tot al die verhalen de ambtenaren haakten er direct op in. Rijpstra haalde bedrijven als Dow Chemical naar Terneuzen. In Terneuzen groeiden de bomen plotseling tot in de hemel. Bareman: „We hadden jaren dat er 1000 inwoners per jaar bijkwamen. En als Rijpstra 's mor gens in z'n auto met open dakje fluitend aankwam, was het hele stadhuis direct in rep en roer. Moei lijk soms ja... die man wilde echt alles tegelijk. Maar wel een dynami sche tijd. En: Rijpstra was mense lijk. In Ockeloen vind je dat trekje terug. Je hebt nu opnieuw de indruk dat er iets gebeurt in Terneuzen". Maar de gemoedelijkheid is inmid dels verdwenen. Bij de gemeente Terneuzen werkt nu minstens 250 man personeel. Weinig ruimte dus voor een persoonlijke benadering. Bareman: „En je merkt het ook aan de balie. Onze afdeling bevolking is de meest publiekgerichte... Daar melden de burgers zich voor alle mogelijke zaken. Je merkt de in vloed van de Konsumentenman en meer van die instellingen. Het pu bliek is veel mondiger geworden; schermt direct met z'n rechten. Plichten? Ach, daar heeft Frits Bom het niet zo vaak over... Men sen denken altijd dat wetten voor een ander zijn gemaakt, nooit voor henzelP'. De laatste jaren opereerde Bare man min of meer gedwongen door een zware operatie vooral achter de schermen. Daarvóór was dat wel even anders. Hij was vijf jaar voorzitter van de voetbalver eniging 'Terneuzen' bijvoorbeeld. In de jaren zestig, de bloeitijd, met Jean Dooms, Piet Wissel, Ko van der Hooft en zelfs al Han van der Hooft. „We hebben nooit één speler gekocht", verzekert hij. Maar 'Ter neuzen' draaide wel constant mee in de top van de tweede klas zonda gamateurs. Met George Knobel als trainer ja. „Maar die man was toén al te materialistisch ingesteld. Zeur de alleen over centen. Dat was niks voor die ploeg". En scheidsrechter Frans Derks kwam altijd te laat. „Maar nooit écht een kwartier te laat, want dan moest je een andere scheidsrechter zoeken, nee zomaar vijf minuten of zo. Soms stapte hij zo in z'n scheidsrechterspakje uit z'n sport wagen...". B en w moeten sexhuizen aanpakken KLOOSTERZANDE B en w van Hontenisse moeten snel met een ef fectief beleidsplan komen om het groeiend aantal sexhuizen in de ge meente aan te pakken. Zo'n plan moet de verregaande verloedering van de gemeente een halt toeroepen. Raadslid B. J. M. Pauwels (cda) toon de zich donderdagavond tijdens de raadsvergadering uiterst verontrust over de ontwikkelingen. Hij stelde voor dat het seniorenconvent zich maar eens uitgebreid over de zaak moet buigen. Pauwels kaartte de zaak in de rondvraag aan naar aan leiding van de vestiging van alweer een nieuw sexhuis, ditmaal in de Pauluspolder. Buurtbewoners maakten enkele maanden geleden al via brieven aan het college hun ongenoegen kenbaar over nóg een 'privéclub met hostes- sen'. B en w antwoordden toen die vestiging met alle mogelijke, maar overigens beperkte middelen, te zul len tegengaan. Burgemeester M. Somers herhaalde dat antwoord gisteren nog eens. Hij was het met Pauwels eens dat de zaak zo spoedig mogelijk moet worden ge sloten, maar hij wees er ook op dat optreden pas mogelijk is, wanneer de zaak ook werkelijk in exploitatie is. „We kunnen natuurlijk niet optreden tegen iets wat er niet is", aldus So mers. Raadslid A. P. J. Roctus (lijst Roctus) vond dat het college de passage over 'beperkte middelen' in het antwoord aan de buurtbewoners beter achter wege had kunnen laten. „Beperkte middelen? Dat maakt de inwoners alleen maar angstig. Zoiets roept vraagtekens op bij mensen die in een rustige leefgemeenschap willen wo nen". Somers vond die zin echter toch op z'n plaats: „We moeten de mensen een eerlijk antwoord geven. Als de midde len beperkt zijn, zijn ze beperkt. We moeten daar niet omheen gaan draai en". Pauwels wees er nog eens op dat de aandacht van b en w zich niet uitslui tend dient te richten op de zaak in de Pauluspolder. „Alle zaken in de ge meente moeten worden aangepakt. Het seniorenconvent heeft recht op een uitgebreid antwoord over heel deze problematiek". Nauwelijks uitgesproken over de sexhuizen sneed Pauwels een ander gevoelig onderwerp aan: het gecoör dineerd bejaardenwerk. Wethouder P. J. Mangnus (lijst P. Mangnus) zette op verzoek van Pauwels de zaken op een rijtje. Het opstarten van het gecoördineerd bejaardenwerk in Hontenisse stuit op nogal wat proble men. Zo hoeft er niet gerekend te worden op de structurele bijdrage van de provincie en zou Hontënisse onder het gecoördineerd bejaarden- werk van Hulst moeten vallen. Een van de personeelsleden in Hulst moet dan parttime in de gemeente Honte nisse gaan werken. Daar zijn b en w van Hulst voorstanders van, maar het bestuur van het gecoördineerd bejaardenwerk voelt er niets voor. Het inzetten van een wvm-kracht (werk verruimende maatregel) stuit volgens Mangnus op financiële bezwa ren, terwijl er ook onzekerheden zijn over de verdeelsleutel van de gemeen telijke en provinciale bijdrage. Voor Pauwels voldoende stof voor conclu sies. „Het college is dus niet bereid om nu met het gecoördineerd bejaarden- werk te starten?", merkte hij op. Burgemeester Somers wilde daar niet bevestigend op antwoorden. „U be grijpt toch wel dat de hele aanpak en financiële consequenties goed onder zocht moeten worden? het is natuur lijk van groot belang of Hulst met ons mee wil werken", zei hij. Het CDA- raadslid vond verder uitstel maar niks. „Dat kost alleen maar meer geld, terwijl we nu nog net als andere gemeenten interessante subsidies mee kunnen pakken", aldus Pauwels. De gemeenteraad van Hontenisse de batteerde donderdagavond ook nog even over de gemeentebegroting CDA'er A. G. Sponselee vond dat de raad wel erg lang moet wachten op de cijfers van het begrotingsjaar 1984 „We slagen er kennelijk niet in vroeg tijdig een overzicht van de stand var zaken te hebben, terwijl bijvoorbeeld Shell en Philips alweer keurig hun jaarverslagen hebben gepresenteerd. Nu hebben we eindelijk een computer en nu zijn we nog niet in staat die cijfers snel te produceren". De verge lijking met Philips en Shell vond burgemeester Somers wat overdre ven. „In dat geval zouden we dan ook verhoudingsgewijs evenveel gemeen- tepersoneel moeten hebben". En over de computer zei hij: „Die is nog niet operationeel, we zitten nog in de inwerkperiode. We zorgen er in elk geval voor dat de cijfers er zo snel mogelijk komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 32