VLISSINGSE BURGEMEESTER WESTERHOUT IN DE VUT Kettingbrief tegen bouw kerncentrales Onderzoek naar opslag bij kerncentrales nodig Nieuwe brugdekken veren blijken te laag gebouwd SINT-MAARTENSDIJK GRAAFT OUDE STADSPOORT WEER OP 'Y >1 MOSSELSEIZOEN BEGINT 21 JUNI \HULP AAN CLIENTEN MOET VERMINDERD Uit tweede helft van de vijftiende eeuw PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrouw valt van fiets in Terneuzen en breekt heup VRA CHTA UTO 'S EN BUSSEN MOETEN OMRIJDEN PAGINA 13 Rijtje MER: HOOG RADIO-ACTIEF AFVAL Laatste hoop Dubbeldeksbussen PZC i f ZEELAND" VRIJDAG 31 MEI 1985 VLISSINGEN Burgemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen legt zijn functie vermoedelijk binnenkort neer. De heer Westerhout (63) maakt gebruik van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Het is zeer waarschijnlijk, dat hij die beslissing vandaag vrijdag officieel bekend zal maken tijdens de Vlissingse gemeenteraadsvergadering. De heer Westerhout wilde donderdag geen enkel commen taar geven op informaties dat hij op korte termijn zijn burgemeestersfunctie beëndigt. Op het provinciehuis in Middelburg was evenmin bevestiging te krijgen. Kabi netschei mr. A. O. de Ru 'bevestigde noch ontkende' dat Foto: burgemeester drs. Th. J. Westerhout. de heer Westerhout zijn ontslag heeft aangevraagd. Theodores Johan Westerhout werd in 1922 in Utrecht geboren. Hij kwam in 1949 als planoloog naar Zeeland. In '53 werd hij voor de Partij van de Arbeid in de Middelburg se gemeenteraad gekozen. In 1956 kwam hij voor die partij in de tweede kamer en in '63 werd Westerhout fractievoor zitter van de PvdA in de Zeeuwse staten. Van 1958 tot 1965 was hij wethouder in Middelburg. In het kabinet Cals werd hij als staatssecretaris van binnenlandse zaken de man achter de gemeentelijke herindelingen in Zeeland. In 1969 werd hij benoemd tot burgemeester van Wageningen. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot burgemeester van Vlissingen. YERSEKE - Het mosselseizoen begint dit jaar op 21 juni. Dat betekent dat de kwekers met ingang van die datum mosselen bij de mosselvei ling in Yerseke mogen aanvoeren. De consument kan echter pas vanaf vrijdag 5 juli mosselen in de handel verkrijgen. Het is gebruikelijk dat er een week tussen beide tijdstippen zit. In deze tijd hebben de handelaren de gelegenheid de mosselen die ze van de kwekers hebben gekocht op hun eigen percelen, de zogenaamde natte pakhuizen, uit te zaaien of ze op een andere manier te verwerken. Alle mosselen die worden aangevoerd ondergaan een keuring van het produktschap voor vis en visprodukten. De minimumprijs van de mosselen moet dit jaar 23 gulden per mosselton (100 kilogram) bedragen. Komt de prijs van de aangevoerde mosselen daaronder, dan gaan ze in het zogenaamde mosselfonds en worden ze aan het eind van het seizoen nogmaals via de veiling voor de verkoop aangeboden. Gezinsverzorging Hulst in ernstige problemen HULST De Stichting voor Algemeen Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging in Hulst kampt met ernstige financiële problemen. Er is een tekort ontstaan dat niet alleen de reserves van de stichting, maar ook 40.000 gulden uit de begroting van volgend jaar heeft opgeslokt. De gevolgen voor de cliënten, aangewezen op gezinsverzorging, zijn niet te overzien. Bovendien moet de stichting in de komende weken de hulp noodzakelijkerwijs verminderen, waardoor de problemen nog groter worden. Momenteel staan er al tien gezinnen I op een wachtlijst, die niet geholpen I kunnen worden. Directeur Arnold [Schelfhout ziet het somber in. „We I hadden vorige week een aanvraag van leen vrouw met vier kinderen, die in het ziekenhuis lag. Met hulp kon die eigenlijk naar huis komen. Nu konden Iwe er niets aan doen", vertelt hij. j Daarom hebben we vorig jaar een risico genomen en geprobeerd hulp te geven naar behoefte. Maar onze reser ves zijn nu meer dan op...". Behalve een wachtlijst, zullen er ook de nodige offers gevraagd worden van de al geholpen cliënten. Wanneer een gezinshelpster ziek wordt, kan de stichting niet zorgen voor een vervan ger Daarnaast vallen in de vakantie- tijd enkele gezinsverzorgsters uit. Ver der krijgen de cliënten te maken met minder uren hulp die aan hen besteed kan worden. Hierdoor zullen velen onder hen langer in het ziekenhuis moeten verblijven. Het is bovendien al enkele keren voorgekomen dat be jaarden, die met hulp nog zelfstandig kunnen wonen, noodgedwongen naar een verzorgings- of bejaardentehuis moesten. Voorts verwijst de stichting de hulpvragers meer naar familiele- den. „Ze moeten het zelf maar oplos- I TERNEUZEN Door nog onbekende reden is mevrouw J. S. uit Terneuzen woensdagmiddag rond tien over twaalf op de kruising Bachlaan-Ros- sinistraat in Terneuzen-Zuid van haar fiets gevallen. Ze brak daarbij haar heup en liep een scheurtje op in haar elleboog. De gemeentepolitie van Terneuzen is op zoek naar een 15- of 16-jarige jongen die voorbij fietste ten tijde van dit ongeluk. Hij stopte wel, maar vervolgede even later zijn weg. De mevrouw, die wij gisteren aantroffen in een winkel van een neringdoende in ba bykleertjes, was duidelijk ge programmeerd door haar dochter. Zij was voor ons aan bod en meldde, dat zij een tuinbroekje voor haar klein dochter bliefde. Tot de instruc tie hoorde kennelijk, dat het alleen een beige tuinbroek mocht wezen, dat er geen galg jes aan mochten zitten en dat de maat 92 moest zijn. „Welke kleur moest het we zen?", vroeg de verkoopster. Alleen beige", sprak oma. „Welk model?" „Zonder galgjes", sprak oma beslist. Welke maat?" Tweeënnegentigzei oma monter. Het artikel was niet voorradig. Omdat de onderneming ook niet kon voldoen aan onze verlangens, troffen wij dezelf de oma even later in een ande re baby-boetiek. „Welke kleur?", hoorden we de verkoopster daar bij onze bin nenkomst net vragen. Alleen beige", sprak oma. „Welk model?" „Met galgjes", sprak oma weer. „Hoe oud is de baby?" En mooi volgens het sprak oma: „Tweeënnegentig" sen. Daar moeten we nu echt hard in zijn", aldus Schelfhout. De zogenaam de hulp-op-maat, waarbij ook in de weekeinden en in de avonduren hulp kon worden geboden, komt op losse schroeven te staan. DEN HAAG (GPD) - De Vereniging Milieudefensie is donderdag een kettingbricfactie begonnen onder het motto: 'Kettingactie tegen Kernreac tie'. De actie steunt het verzet tegen de bouw van nieuwe kerncentrales. Aan de ruim vijftienduizend leden zal een kettingbrief worden verstuurd met het verzoek minimaal 1 gulden over te maken naar het Fonds Milieuvriende lijk Energiebeleid. De brief moet dan verder worden verspreid. Op die manier hoopt Milieudefensie minimaal 150 duizend gulden binnen te krijgen om het verzet te financieren: acties en adhesiebetuigingen aan regering en parlement moeten op die manier de bouw van de centrales tegengaan. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De opslag van hoog-radioactief afval bij de bestaande of nieuwe kerncentrales in Nederland moet worden onderzocht. Deze zoge naamde gedecentraliseerde opslag staat haaks op het standpunt van het kabinet om één centrale opslagplaats voor alle soorten radio-actief afval te bouwen, maar dient niettemin als alternatief te worden opgenomen in een milieu-effectrapportage. Dit staat in een advies van de Voorlo pige Commissie voor de Milieu-effec trapportage (MER) aan minister Win- semius (milieubeheer). In die MER moet worden beschreven wat de ge volgen zijn voor het milieu van de opslag en verwerking van dit afval. De commissie die haar rapport con centreert op een nog niet lokatiege- bonden milieu-effectrapportage, zegt dat in de MER de "alternatieven" moeten worden aangegeven, die even tueel zouden pleiten tegen een cen traal opslaggebouw. Volgens het advies staat het namelijk geenszins vast, dat de gevolgen voor het milieu van één lokatie, waar zowel hoog-, middel als laag-radioaetief af val moet komen, minder ernstig zijn dan wanneer men de opslag spreidt. „Zolang deze open vraag niet duide- (Slot zie pagina 17 kol. 6) De ongeveer vierhonderd cliënten van het maatschappelijk werk heb ben inmiddels een brief van de stich ting waarin de problemen duidelijk worden gemaakt. Ook het personeel heeft te horen gekregen hoe de vork in de steel zit. Er is een vacaturestop ingesteld. De nog lopende tijdelijke contracten ongeveer tien procent van de uren zullen worden beëin digd. Vakantiehulpen worden slechts bij hoge uitzondering aangesteld. Wel zal het vaste personeel in dienst kunnen blijven. Het tekort van de stichting is ge raamd op tien procent. Het budget van 1985 is zwaar overschreden en zelfs is er geld van het volgend jaar opgemaakt. Een andere oorzaak van het tekort is de enorme toename van het aantal hulpvragen. Dat heeft weer te maken met kortere verblijven in het ziekenhuis, het langer handhaven van bijvoorbeeld ouderen in de thuis situatie en de meer flexibele hulpver lening van de laatste tijd, waardoor ook buiten kantooruren hulp kon wor den geboden. In totaal is er een stijging van hulpvragen van ongeveer tien procent. De huidige overschrijding van het budget, in uren uitgedrukt, bedraagt 1.088. In de komende weken zal die overschrijding zelfs nog groeien, doordat de hulp aan de cliënten gelei delijk wordt afgebouwd. De stichting was vorig jaar al op de hoogte van de mogelijke tekorten. Toen was er ech ter nog een reserve en de stellige verwachting dat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur bij zou springen. Overschotten, meende de stichting zouden worden aangewend om het gat te dichten. De laatste hoop van het maatschappe lijk werk is nu gericht op de komst van stagiaires, die nauwelijks geld kosten en aan arbeidskrachten in het kader van de werkverruimende maatregel. De stichting heeft inmiddels een zoge naamde saneringscommissie in het leven geroepen, die moet beoordelen wie van de aanvragers in aanmerking komt voor hulp. Daarnaast wordt er alles aan gedaan personeelsuitbrei ding te bewerkstelligen. Maar, bena drukt directeur Schelfhout, het beleid zal in de eerste plaats zijn afgestemd op de financiële mogelijkheden. De heren G K. Brouwer ilinksen B. J. Mol bekijken het model van hotel Britannia in Miniatuur Walcheren. MIDDELBURG Het afgelopen winter gerestaureer de model van hotel Britannia in Vlissingen, is donder dag officieel herplaatst in Miniatuur Walcheren aan het Molenwater in Middelburg. Burgemeester drs. Th. J. Westerhout van Vlissingen en directeur G. K. Brouwer van het maritiem trainingscentrum waren hierbij aanwezig. De heer Brouwer overhandigde namens hotel Britan nia aan voorzitter B. J. Mol van de stichting Miniatuur Walcheren een bedrag dat bestemd is voor onder houdswerkzaamheden aan het miniatuurpark. Hotel Britannia nam ook de kosten op zich van het herstel van het model en zal de stichting de komende jaren financieel blijven ondersteunen. De vernieuwde mozaieken aan de voorzijde van het model werden vervaardigd door de Tsjechoslowaakse kunstenares mevrouw Vlasta Velesa. Aan de hand van foto's zijn de mozaieken in Tsjechoslowakije nage maakt en vervolgens per post naar Nederland ge stuurd. BRESKENS/VLISSINGEN Vrachtwagens en autobussen met een hoogte van 3,90 tot 4 meter kunnen de veerdienst Breskens-Vlissingen voorlopig beter mijden. Een constructiefout in de nieuwe aanleginrichtingen resulteert in een krappere doorrijhoogte dan bij de oude brugdekken. Gevolg is dat hoge voertuigen tijdens vloed niet op de veerboot terecht kunnen. Rijkswa terstaat probeert het euvel binnen afzienbare tijd te verhelpen. Gedeputeerde J. de Voogd sprak don derdag van 'een technische fout'. De problemen betreffen de overgangspla ten tussen het brugdek en de' veer boot. Volgens de gedeputeerde zijn die platen te bol uitgevallen, zodat de doorrijhoogte bij vloed vijf centimeter lager is dan was voorzien. Dat het euvel zich alleen doet gelden bij hoog water heeft alles te maken met de relatief scherpe hoek, die het brugdek dan ten opzichte van de veerboot maakt. Precies op het scharnierpunt worden de voertuigen door de te bolle verbindingsplaten enkele centimeters opgelicht. rijtje ■Mn i SINT-MAARTENSDIJK - Vlak voor de viering van het feit dat Sint- Maartensdijk 500 jaar geleden smal- stadsrechten kreeg is weer een stuk je van de historie van dit Thoolse dorpje blootgelegd. Bij het slopen van een pand aan de Haven te Sint-Maartensdijk kwam woensdag een groot deel van de fundamenten van de voormalige Westpoort boven water. De assistent van de provin ciaal archeoloog, B. Oele, die don derdag de vondst onderzocht sprak van een leuke ontdekking. Hij schat dat de toren uit de tweede helft van de vijftiende eeuw stamt. Een verrassing was het overigens nitt. want toen in oktober 1984 werk zaamheden aan de straat werden uitgevoerd was al een ander deel van de poort opgegraven. Vandaar dat Oele een seintje wilde hebben op het moment dat de gemeente met de sloop van het pand begon. Onder het huis aan de Haven bleek een ronde toren te liggen die hoorde bij de toren die zich onder het wegdek bevindt. Het meest interessant was echter de vondst van een vierkante achtertoren die ouder was dan de twee ronde torens. Verder waren de resten van een klein huisje en een klein kamertje te zien. Over de func tie daarvan tast Oele nog in het duister. Nieuw was ook de ontdek king van een groot stuk stadsmuur. Het gaat om een muur van een meter dik en het stuk dat Oele vond was wel enkele meters lang. Naast de fundamenten trof hij ook enkele voorwerpen in de grond aan. Het meest waardevolle is een vrij gaaf kannetje. Verder waren er enke le potscherven die nader onderzocht worden in Middelburg. Het is de bedoeling dat alle vondsten binnen kort weer naar Sint-Maartensdijk terug gaan om in het kader van de viering van 500 jaar stadsrechten, vrijdag 14 juni, tentoongesteld te worden. Op die expositie zijn ook andere voorwerpen te zien die al eerder in het Thoolse dorpje zijn opgegraven. Voordat de opgravingen begonnen had Oele al een aardige indruk over de vorm van de oude toren. Dat blijkt namelijk uit een gravure van rond 1690 waarop de Smerdiekse Westpoort staat afge beeld. Na het voltooien van de opgra vingen zijn er foto's gemaakt en zijn de muren opgemeten. Oele heeft goede hoop dat de ge meente het niet bij het opgraven van de oude resten stadsmuur en -poort laat, maar er meer mee gaat doen. Hij heeft voorgesteld de vormen van deze historische verdedigingswerken weer te geven in de bestrating die er uiteindelijk op komt te liggen. Dat is goed mogelijk want het gesloopte pand op de plaats van de poort moet plaatsmaken voor een ontsluitings- weg, waardoor er alle ruimte is de omtrekken van de muur en poort in de straatstenen weer te geven. Voor lopig echter wordt het terrein schoongemaakt, zodanig dat de fun damenten goed te zien zijn. Foto: archeoloog Oele met het kan netje dat hij bij de oude Westpoort in Sint-Maartensdijk opgroef. De doorrijhoogte baart al vele jaren zorgen. Een woordvoerder van de PSD stelt, dat de huidige Prinsesse- boten eigenlijk maar op verkeer van 3,80 meter zijn berekend. In de tijd dat de schepen werden gebouwd eind vijftiger, begin zestiger jaren was dat voldoende. Het moderne verkeer mag inmiddels tot een hoogte van vier meter gaan. Met wat passen en meten slaagde het bootpersoneel er meestal in de hoge gevaarten over de oude aanleginrichtingen te loodsen. Wel moest in sommige gevallen ook toen al gewacht worden tot drie uur na of voor hoogwater. Met de nieuwe brug dekken zijn de problemen toegeno men: hoge vrachtwagens en dubbel deks autobussen moeten met langere wachttijden rekening houden en wor den dan ook geadviseerd over Krui- ningen-Perkpolder om te rijden. Het douane-agentschap C. van de Plasse in Sluis werd vorige week door de PSD benaderd om zo min mogelijk dubbeldeks bussen naar Breskens te sturen. Na de maandenlange strem ming voor zwaar verkeer maakt Van de Plasse zich zorgen over die nieuwe ontwikkeling: „Vroeger heb ik nooit over problemen met dubbeldeks bus sen gehoord, met de oude aanlegin richtingen was er geen centje pijn. En nu opeens wel. Ik maak me daar zorgen over, vooral omdat het aantal grote en hoge bussen alleen maar zal toenemen". PSD-directeur Oostinga ontkent dat er van een nieuwe situatie sprake is. Extreem hoge en lage waterstanden hebben volgens hem altijd moeilijkhe den opgeleverd. „In principe zijn deze bruggen gelijk aan de oude. De door rijhoogte varieert met de waterstan den. Vooral lange, hoge voertuigen hebben daar last mee", aldus de PSD- directeur. Wel geeft hij toe dat de doorrijhoogte nu met vloed enkele centimeters lager is. Verder wijst hij op de veerboot Prinses Beatrix, die een relatief stijle op- en afrit heeft. Ook dat werkt de toegankelijkheid van de boot niet in de hand. Oostinga: „Er bestaan al lang plannen om daar verbetering in te brengen. En het zal er zeker van komen. Uiteindelijk moe ten we onze klanten zo goed mogelijk bedienen, daar zijn we voor". Gedeputeerde De Voogd verwacht behalve van vlakkere overgangspla ten ook een duidelijke verbetering van 4e situatie als de nieuwe dubbel deks veerboot volgend jaar in de vaart komt. Met de bouw van de Prinses Juliana is wel rekening ge houden met de eisen van het moderne verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29