Cs willen 18 mille voor tijdelijke kracht Scouting Directeur veiling pleit voor fusie tijdens afscheidsreceptie LEIMING 19B51 RODE KRUIS het helpt altijd iedereen en overal W w v~~f~ Bedreigen vrouw en vernielen fiets met 450 gulden beboet PZC/ provincie UIME MEERDERHEID COLLEGE VAN BEHEER Schouwse muzikanten maakten videoclip STAAT DER NEDERLANDEN telichtingsdag len studieweekeinde lamateurtoneel HOOR ZIET a 15 Toneelavond reumapatienten in Heinkenszand BS- *K|NGBURE6U ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG Reacties Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen krijgen klachtencommissie VRIJDAG 31 MEI 1985 verschot Wegschap voor erstel van vorstschade vloed op de rente- en kapitaalslasten. Wel zegde de voorzitter toe te zullen zoeken naar een oplossing. MIDDELBURG - Met veertien tegen drie stemmen is het college van beheer van het Wegschap |\Valcheren dondermiddag akkoord gegaan met het voorstel van de meerderheid van het iagelijks bestuur, om het overschot over het jaar '83 te bestemmen voor het herstel van de vorstschade aan de Walcherse wegen. Het overschot, 1,1 miljoen gulden groot, wordt KantOftltierS overgeheveld naar een speciaal hiervoor in het leven te roepen fonds. De schade aan de |\Vegschap-wegen op Walcheren wordt geraamd op 1,6 miljoen gulden. Vorstschade is een gevolg van onvoldoende onderhoud. 3e twee aanwezige vertegenwoodi- Igers van de gemeente Vlissingen, on der wie dagelijks bestuurslid W. Wis- fe, en één van de afgevaardigden van Valkenisse, de heer P. Holtring, stem- [den tegen. Holtring vond, dat het bverschot niet in zijn geheel aan her- fetel van vorstschade mag worden ge bruikt; de beide Vlissingers stonden principieel op het standpunt dat over schotten aan de deelnemende ge- neenten moeten worden terugbe taald. Die gemeenten, die 'toch al flink worden gekort door het rijk', gouden dan eventueel alsnog kunnen besluiten om die gelden beschikbaar te stellen voor schadeherstel. De Middelburgse vertegenwoordiger, wethouder H. Gillissen, bracht het neerderheidsstandpunt van het Mid delburgse college van b en w over. Hij ton alleen akkoord gaan, als het dagelijks bestuur een 'plafond' in het tonds kenbaar zou maken. Voorzitter nr B. J. van Putten zegde dit toe. Veel néér moeite had de voorzitter met het terzoek van Gillissen om een over- OES - Het Zeeuws Centrum voor mateurtoneel (ZCA) houdt morgen, aterdag, in het gebouw van het illibrorduscollege aan de Fruitlaan n Goes een toneelbelichtingsdag. let gaat om een theoretisch gedeelte, at op 14 september een vervolg rijgt met een praktijkdag. e dag (aanvang 10.00 uur) is met ame bedoeld voor technici van ama- eurtoneelverenigingen in de provin ce. De deelnemers krijgen uitleg van aap Dufouray, belichtingsexpert van iet Nederlands Centrum voor Ama- eurtoneel. aterdag 8 en zondag 9 juni houdt het ,CA in hotel De Zwaan in Kapelle een tudieweekeinde rond het thema 'Co- edia del Arte en maskers'. De Pe- uaan Juan Tajes, lid van een gelijk- amige werkgroep uit Amsterdam, reedt als docent op. Dit studieweek inde richt zich op leden van amateur- oneelgroepen en andere belangstel lenden. Bij het Steunpunt voor Kunstzinnige vorming in Middelburg fan informatie worden verstrekt over aelde projecten van het ZCA. BURGH-HAAMSTEDE - De Schouwse popgroep Tittle Tatt le heeft als eerste band in Zee land een videoclip gemaakt. De clip moet een aanzet zijn voor de Zeeuwse popscéne om in de toekomst beeld en geluid te combineren. „Het blijkt dat het niet alleen voor Frank Boeijen is weggelegd om met een budget van 30- a 40.000 gulden een clip te maken. Amateurs kunnen even goed, hoewel veel goedko per, een dergelijke produktie maken", aldus de zanger van de vijf-mansformatie, Kees de Fei- ter. Het zes minuten durende filmpje, dat de plaat 'Waiting for true love' illustreert, is te zien op het muziekfestival Any- wave in Zierikzee, zaterdag 29 juni. De groep is geenszins van plan om met de film langs deuren van platenmaatschappijen te leuren en via de clip Tittle Tattle te promoten. „Het is beslist niet de bedoeling dat iedereen moet we ten dat Tittle Tattle een clip heeft gemaakt. Waar amateuris tische popgroepen wel van op de hoogte moeten zijn is dat de mogelijkheid om een clip te ma ken eris", vertelt De Feiter. Hij geeft overigens toe dat de vele uren die in het maken van een clip zijn gestoken, ten koste gaat van de aandacht die normaliter aan de muziek wordt besteed. „Maar de trend om je muziek leuk te verpakken heeft de laat ste jaren zoveel opgeld gedaan dat ook amateurs daarin niet achter kunnen blijven", meent De Feiter. Naast de ervaringen die zijn opgedaan bij het filmen en het opnemen van de muziek in een echte studio, benadrukt de zan ger de motiverende invloed die van het zes maanden durende project is uitgegaan. „Onze band, die ter gelegenheid van de videoclip is geformeerd, heeft na een half jaar nog geen plan nen om uit elkaar te gaan. Dat kom je bij Schouwse amateur- groepen weinig tegen". Op de clip zijn onder meer opna men uit New York en van disco theek Trinity in Zierikzee te zien. Ruim dertig mensen ver leenden hun medewerking. De in Willemstad operende Total Vi deo Productions droeg zorg voor de techniek en regie. Deze kleine maatschappij legt zich naast commercieële activiteiten toe op het stimuleren van onbekende popgroepen tot het maken van videoclips. zicht over te leggen met de wegen die het eerst worden aangepakt. Als zo'n notitie eerst nog eens in een volgende vergadering zou moeten worden be sproken, wordt 1985 'een verloren jaar', meende de heer Van Putten. Het is namelijk de bedoeling om op zeer korte termijn met de werkzaamheden te beginnen. Verschillende leden van het college van beheer -het algemeen bestuur- spraken hun bevreemding uit over de steeds terugkerende overschotten van het Wegschap. Mr van Putten stelde evenwel, dat dat samenhangt met de onduidelijkheid over het mo ment waarop aangevraagde subsidies beschikbaar komen. Dat is van in- MIDDELBURG - Scou ting Zeeland krijgt, als het aan het dagelijks bestuur van de provin cie ligt, een eenmalige subsidie van 18 mille om een tijdelijke ar beidskracht aan te stel len. Het gaat daarbij om een periode van 18 maanden, waarin een dienstweigeraar bij Scouting Zeeland zijn alternatieve dienst plicht kan vervullen. Gs laten de staten in een voorstel weten, dat de organisatie al een aantal jaren gebruik maakt van tijdelijke arbeids krachten, en dat de laat ste kracht onlangs is vertrokken. Dat gebeurde op een moment, dat zich veel werk aandiende: gevolg van snelle groei en uit breiding van taken en nu ook in verband met de activiteiten rond het 75-jarig bestaan van Scouting Nederland. De provinciebij drage van 18 mille willen gs halen uit het fonds so ciaal-cultureel werk. Het college wil uit dat zelfde fonds 5700 gulden extra geven aan de jon gerenbeweging FNV, waardoor die nu als op volger van het FNV-jon- gerencontact erkende organisatie in 1985 kan rekenen op ruim 70 mil le. Tegen een eerdere weigering van de provin cie dat extra bedrag te betalen is de organisatie in beroep gegaan; het bezwaarschrift is ge grond verklaard door gs. Zeer tegen de meerderheid van het dagelijks bestuur, besloot het college van beheer met negen tegen acht stemmen om de wijziging in de bezol digingsverordening voor kanton- niers twee jaar eerder in te voeren dan het db had gewild. Op voorstel van de heer C. Marijs, vertegenwoor diger van de gemeente Arnemuiden, krijgt die wijziging een terugwerken de kracht tot 1 januari 1983. De meeste kantonniers gaan er in die aangepaste verordening op vooruit. Een voorstel van wethouder A. Wisse van Domburg om de wijziging per 1 januari 1981 in te laten gaan, kreeg geen steun. In het dagelijks bestuur stemde ook de afgevaardigde van Valkenisse, oud-burgemeester S. Francke, voor de ingangsdatum van 1 januari 1983. Tenslotte spraken verschillende ver tegenwoordigers zich op voorstel van de heer Marijs ook uit tegen het systeem van onderhandse aanbeste ding, dat het dagelijks bestuur han teert. HEINKENSZAND - De reumapatien- tenvereniging Midden-Zeeland houdt vanavond, vrijdag, een toneelavond in De Stenge in Heinkenszand. De to neelgroep De Zandkorrels uit Middel burg voert het stuk 'Vogel,vlieg de wereld in' op. De toneelavond begint om 20.00 uur. De voorzitter van de veiling Zuid de keer W. Vermue (rechts) neemt afscheid van de heer A. Dommisse, wiens vrouw toekijkt. GOES - Scheidend directeur A. Dom misse van de Centrale Tuinbouwvei ling Zeeland hield donderdag tijdens zijn afscheid in het Goese veiling complex een warm pleidooi voor een fusie tussen de vier bestaande Zeeuwse veilingen. Zoals bekend ligt er een fusievoorstel op tafel voor de veilingen in Goes, Kapelle, Krabben- dijke en Terneuzen. De vier veilingen vormen nu samen de coöperatieve vereniging Centrale Tuinbouwvei ling Zeeland (CVZ). In juni moeten de veilingleden een beslissing nemen. Directeur Dommisse sprak van een spannende tijd voor de Zeeuwse vei ling. Hij vroeg de veilingleden een weloverwogen beslissing te nemen, „omdat het een besluit betreft dat zich over vele jaren zal uitstrekken", CflVviprp aldus Dommisse. Volgens de direc- t ter C teur is het belangrijk om de lange termijn in de zienswijze te betrekken opdat de producenten samen een aan trekkelijk produkt aanbieden. „U heeft elkaar nodig", pleitte hij. De directeur werd bij zijn afscheid lof toegezwaaid door de CVZ, het cen traal bureau van de tuinbouwveilin gen in Nederland, de fruithandel en het personeel. Bij het aanbieden van de cadeaus maakten de gevers ge bruik van de zeer ruime accommoda tie van de veilinghal. De fruithandel liet een caravan binnenrijden, die echter slechts als verpakking fungeer de. De directeur die nogal wat vrije uurtjes in zijn caravan op Walcheren doorbrengt kreeg een stereotoren ten geschenke. De caravan zelf ging weer terug naar de eigenaar. Een van de andere cadeaus lag ook in de muzika le sfeer. Op een heftruck werd - al spelend - een electronisch orgel de hal ingereden. De heer Dommisse maakt gebruik van de VUT. Hij heeft 46 jaar gewerkt in het Zeeuwse veilingwezen. Zijn carrière begon in 1939, toen hij op 17-jarige leeftijd administratieve kracht werd bij de veiling van Goes. Gaandeweg klom hij op tot directeur van de veiling „Krabbendijke en Om streken". Toen die veiling op 1 janua ri 1973 een samenwerkingsverband met de veiling „Zuid-Beveland" te Goes aanging werd de heer Dommis se eveneens directeur van de Goese veiling. Precies zes jaar later gingen de vier Zeeuwse fruitveilingen van Goes, Kapelle, Krabbendijke en Ter- neuzen samenwerkenin de Centrale Tuinbouwveiling Zeeland en sinds dien voert hij daarover de directie samen samen met P. Vermaire te Kapelle. Naast zijn werk was de heer Dommis se in vele verenigingen actief. Vanwe ge die maatschappelijke functies is hij bij zijn veertigjarig jubileum in 1979 benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zo was hij gedurende twintig jaar werkzaam voor het Rode Kruis afdeling Oost-Zuid-Beveland en is hij sinds 1976 hoofd ingeland water kwaliteit van het Waterschap Zuid- en Noord-Beveland. Advertentie bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 4 juni vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 juli in 5 jaarlijkse termijnen van 1 juli 1991 af 4 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 juli 1985 kosteloos bij banken en commissionairs Kringsecretaris J. Marteijn van het Rode Kruis met de collectebus, die menigeen de komende dagen onder zijn of haar neus zal worden gehouden. Het Heizelstadion in Brussel, de vloedgolf in Bangladesh, het strijdgewoel in Libanon. Overal waar zich een ramp voordoet of strijd wordt geleverd, in welke vorm dan ook, is het Rode Kruis aanwezig om hulp te bieden. Vrij vertaald is het motto van deze organisatie dan ook 'Help altijd iedereen en overal'. Het Rode Kruis let niet op een godsdienst en kijkt niet naar een huidskleur, het helpt alleen. „En daarom zijn die collecten ook zo broodnodig", zegt de kringsecre taris van het Rode Kruis in Zee land, de heer J. Marteijn. Ook op dit moment wordt er weer de jaarlijkse en landelijke collecte gehouden, die nog duurt tot en met 9 juni. De opbrengst blijft voor de helft in de provincie en de andere vijftig pro cent gaat naar het hoofdkantoor van de hulporganisatie in Den Haag. „Het geld wordt doorgaans besteed aan de rampenbestrijding", vertelt Marteijn. „Nu hebben we in Zee land, sinds de watersnood in 1953, gelukkig weinig met echte catastro fes te maken. De helft van de col lecteopbrengst wordt in onze pro vincie dan ook gebruikt voor aan schaf van materialen, voor de vakantieprojecten voor zieken en gehandicapten zoals bijvoorbeeld de reizen met de vakantieboot Hen ri Dunant, voor het beleggen van informatiebijeenkomsten en het voeren van een advertentiecampa- ge. Hierin wordt het publiek gewe zen op de collecte. Zo hebben we onlangs ook de Rode-Kruis-krant Zeeland uitgebracht, overigens een primeur in den lande". Zeeland springt er landelijk overi gens ook uit wat de opbrengst van de collecten betreft. In 1984 bracht de geldinzameling in Zeeland 269.306,op, dat betekende een stij ging met anderhalf procent vergele ken met het jaar ervoor. De landelij ke stijging bedroeg 0,6 procent. Het Rode Kruis collecteert ove rigens al sinds 1947. In dat jaar maar het was dan ook vlak na de oorlog bedroeg de landelijke opbrengst 286.000,-. En over col lecten gesproken: in 1984 werd het meeste geld in Zeeland opgehaald door de Rode Kruis afdeling Sint Philipsland/Anna Jacobapolder, namelijk 7.163,-. Marteijn: „Dat was niet het hoogste bedrag maar wel het hoogste gemiddelde per wooneenheid (een huis dus), te we ten 9,05. Op de tweede plaats stond de westhoek van Schouwen met een gemiddelde van 4,47 en derde was Arnemuiden met 4,18". Marteijn: „Het was alweer voor de eenendertigste keer dat 'Flipland' het hoogste scoorde. Daarom wordt er vanavond (vrijdag) tijdens de jaarlijkse ledenvergadering een oor konde aan de afdelingsvoorzitter A. van Doesburg overhandigd. Hij krijgt het officiële papier uit handen van de kringcommissaris van het Rode Kruis, de heer N. Bollen.". v.. Over het ledenaantal is Marteijn wat droevig gestemd. Op het ogen blik heeft het Zeeuwse Rode Kruis 36.567 leden, althans dat was het exacte aantal op 31 december 1984. Vergeleken met het jaar ervoor is dat aantal met 1500 gedaald. „We gaan onze aandacht dan ook richten op de ledenwerving, want die mensen hebben we hard nodig ter financiële ondersteuning", aldus Marteijn. „We moeten een manier zien te vinden om de teruggang stop te zetten en de aantallen op te vijzelen. Dat is niet zó eenvoudig, want de leden betalen contributie, maar in wezen krijgen ze er niets voor terug". De kringsecretaris wordt weer vro lijker als hij kijkt naar een van de vele activiteiten van het Rode Kruis, die prima lopen en dat is de cursus jeugd-EHBO. „Dat gaat als een trein. Er doen al ruim vijftien honderd kinderen aan mee in Zee land". „En het worden er steeds meer. Ik denk dat die belangstelling voor een groot deel te danken is aan de ouders die vinden dat hun kinderen in ieder geval iets van eerste hulp moeten weten en de kinderen zelf blijken het bijzonder interessant te vinden". De kinderen kunnen een EHBO- A- of -B-diploma halen. Het eerste wordt uitgereikt aan de leer lingen van de vijfde en zesde klas sen na goed verloop van de 'cursus', het B- diploma kan worden 'ver overd' door de scholieren van de eerste klassen in het voortgezet onderwijs. Marteijn: „De EHBO-lessen worden op de scholen gegeven door vrijwil ligers en dat gebeurt tijdens de schooluren. Wellicht is de belang stelling ook zo groot, omdat het een aardige ontspanning voor de kinde ren is tussen taal en rekenen door. Het hangt natuurlijk ook af van de schoolleiding. Als die er niets voor voelt, wordt de cursus natuurlijk niet gegeven". Op de scholen wordt de leerlingen bijgebracht hoe ze kunnen optreden bij de huis-, tuin- en keukenonge lukjes. Marteijn: „Op het school plein bijvoorbeeld kan een ongeluk je gebeuren. Ze leren dan ook hoe ze bijvoorbeeld moeten handelen wan neer iemand een slagaderlijke bloe ding heeft opgelopen, doordat hij of zij aan een hek bleef hangen. Nog maals, het is erg leerzaam". Terug naar de collecte. Het aantal collectanten is nooit groot genoeg. Marteijn: „Iedereen kan zich aan melden en is welkom, maar moet wel minimaal zestien jaar zijn. Onze collectanten worden niet 'doorge licht' wel worden uiteraad de perso nalia genoteerd. Het is bij mijn weten in Zeeland nog nooit voorge komen dat iemand het Rode Kruis probeerde te tillen. De collectebus sen zijn verzegeld. Maar het belang rijkste is wel dit: ons collectanten bestand geniet het grootste vertrou wen". Ingrid Russel MIDDELBURG Politierechter mr. H. Witsiers heeft het donderdagmiddag gelaten bij een boete in de zaak van een man uit Ridderkerk die te Ouwerkerk een vrouw had bedreigd en met een stuk hout haar fiets in elkaar had geramd. Het sierde de man althans dat hij zijn woede had afgereageerd op een damesrijwiel, dat eenvoudig te remplaceren was. Maar hij had de vrouw wel bedreigd, zoals in het wetboek van strafrecht is ondergebracht, 'met enige misdrijf tegen het leven gericht'. De politierechter en ook officier van justitie mr. J. C. P. M. Boogers wilden er van uitgaan dat het allemaal niet zo'n vaart had gelopen. De man uit Ridderkerk, J. K„ over die sitautie:1 „Ze begon zo vreselijk te vloeken en te schelden, het was gewoon verschrik kelijk." De officier van justitie moest in zijn requisitoir wel overwegen dat de man mensen met een grote hamer had bedreigd en had hij had geroepen 'Ik sla je in elkaar', een vervelend voorne men, dat hij gehonoreerd wilde zien met de zeer coulante boete van 700,-, waarvan 250,- voorwaardelijk en twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De politierechter achtte het 'misdrijf tegen het leven gericht' niet bewezen en nam in zijn vonnis de boete conform over. Wel achtte hij de vernieling van de fiets bewezen, maar de voorwaardelijke gevangenisstraf werd niet opgelegd. Twee inwoners van Goes, mevrouw A. K. en de heer A. F., werden voor klandestien zenden ieder veroor deeld tot een boete van honderdvijf tig gulden. Zij zonden uit onder de vlag van 'Radio Dixicana'. Dat ge beurde op zondag en volgens advo caat mr. Olie uit Goes, die het twee tal verdedigde, leverden die uitzen dingen allerlei positieve reacties op van mensen in ziekenhuizen en be jaardentehuizen. Bij de behandeling van de zaak kreeg men de indruk, dat het om goedwil lende mensen ging met een hobby en zo hoorde men de officier van justitie opmerken dat mevrouw K. moet pro beren na een opleiding aan een ver gunning te komen om te mogen zen den. De politierechter vonniste con form de eis 150,- boete, maar hij vond wel dat enkele van de inbeslag- genomen goederen moesten worden teruggegeven. Voor weigeren van de bloedproef werd A. van V. uit Sas van Gent veroor deeld tot twee weken voorwaardelijk gevangenisstraf, een boete van twee duizend gulden en gedurende een jaar niet rijden in het weekeinde. Een Axelaar, G. de N., die eveneens de bloedproef had geweigerd nadat hij met zijn auto tegen een paar boompjes was gereden, mag negen maanden niet rijden en moet een boete van 1500,- betalen. Tot een boete van driehonderd gulden werd C. van de V. uit Kuitaart veroor deeld, die afgelopen najaar in Sint- Jansteen twintig planken had gesto len. Volgens Van de V. lagen die planken ai op de vuilnishoop en hij zou van een man toestemming heb ben gekregen ze mee te nemen. Een inwoner van Sas van Gent, M. B., bij wie na het niet-voldoen van het luis ter- en kijkgeld zijn t.v.-toestel was verzegeld en die verzegeling had ver broken, moest naar een ander net: zijn toestel werd verbeurd verklaard. TERNEUZEN De Stichting Regio nale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaan- deren krijgt een patiënten klachten commissie. Die gaat zich bezighouden met het behandelen van klachten over de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen. De commissie komt er op initia tief van de bestuursraad van de stich ting. De installatie begint vrijdag 14 juni om twee uur 's middags in de burgerzaal van het Terneuzense stad huis. •i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25