IN DE VRIJMGKRANT: pzc ui Thatcher: land te schande Kamer geschokt door executies Indonesië KOOPCENTRUM GROENENDIJK Buit treinrovers bestond uit waardeloze postzakken EUROPACUP BRUSSEL GRUWELIJK DRAMA vandaag Rotterdamse loodsen krijgen extra toeslag NOG 8 DAGEN MORGEN MET DE KIPPEN OP STOK= JAKOBSEN MEUBELEN Zonnig \l2Se jaargang no. 125 ■Donderdag 30 mei 1985 Pleziervaren onder naam vrijdagkrant Schande Overtredingen Overboekingen Informatie Kernafval Kade GRANDIOZE HEROPENING Het rampgebied van de voetbal KOMPLETER ÉN BETER! Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur 16 graden. Een vrij krachtige in de middag een krachtige wind uit noord tot noord oost. PROVINCIAL Elke vrijdag ander nieuws... \lONDEN (UPI) - De Britse premier, Margaret Thatcher, Iheeft woensdag gezegd dat de fans van Liverpool die V erantwoordelijk zijn voor de rellen bij de finale van de IEuropa-cup voor landskampioenen in Brussel, hun land Ie schande maken. \len woordvoerder van de premier verklaarde dat That- Icher via de televisie het beeldverslag van de gevechten in het Heysel-stadion in Brussel volgde „en de algemene gevoelens van afschuw deelt bij het zien van de beelden". „Diegenen die verantwoordelijk zijn beschamen en onte- ren hun land", zei de premier. Thatcher Voetbaloorlog kost minstens 40 doden (Van onze verslaggevers) IBRUSSEL - Ten minste 40 doden en meer dan 250 gewonden die woensdagavond in het iBrusselse Heyselstadion vielen, vormen de trieste balans van de zwartste dag in de Igeschiedenis van de voetbalsport. Voor het begin van de Europacup-finale Liverpool- I Juventus ontstond een ware voetbaloorlog tussen Engelse en Italiaanse supporters. Ivan de doden waren er vannacht 36 geïdentificeerd33 Italianen, twee Fransen en een Belg. Onder de gewon den, van wie een twintigtal nog in I levensgevaar verkeert, zijn veel men sen met hersenletsel en inwendige bloedingen. De Belgische premier Martens heeft voor vandaag een spoedbijeenkomst belegd met de ministers van binnen landse zaken en justitie en met verte genwoordigers van de Belgische voet balbond. Algemeen wordt verwacht, dat de eerste minister een diepgaand onderzoek zal gelasten naar de oor- I zaak en de omvang van de ramp. IVoor de politie kwam de veldslag als I een volledige verrassing. Via de televi- I sie moesten ijlings extra politieeenhe- l den en medische hulpverleners wor- den opgeroepen. Militairen werden l achter de hand gehouden. De zieken- I huizen in en rondom Brussel konden I de aanvoer van de slachtoffers nauwe- I lijks verwerken. Omdat er in de wijde I omtrek geen ambulance meer te krij gen was, zette men taxi's in voor het gewondenvervoer. In een van de ruim tes van het voetbalstadion werd een rouwkapel ingericht. Via de Britse en Italiaanse televisie werden telefoon nummers bekend gemaakt waarnaar verontruste familieleden konden bel len. De massale onlusten braken ruim een uur voor de wedstrijd uit toen veel dronken Engelse supporters Juven- tus-aanhangers met stenen begonnen te bekogelen. Direct daarop moest de politie het ontgelden. In korte tijd veranderde het stadion in een com pleet strijdtoneel. Tribunes werden gesloopt en mensen onder de voet gelopen. Ooggetuigen zeiden dat de politie pas ln een laat stadium in actie kwam, op een moment dat de rellen hun hoogte punt hadden bereikt. De hulpverle ning in het stadion kwam moeizaam op gang. Op dranghekken, die als brancards fungeerden, werden overle den en gewonde toeschouwers afge voerd. Een aantal mensen vond de dood toen een betonnen tribunedeel instortte. Kleine kinderen werden on der de hysterische mensenmassa plat gewalst. volgens hem op korte termijn echte maatregelen nemen. In een eerste reactie sprak KNVB-voorzitter Van der Louw van een „ramp voor het voetbal". Felle kritiek op de directie van het Heyselstadion leverde gisteravond de Britse sportminister Niel McFarlane. Hij stelde vast dat een aantal veilig heidsmaatregelen niet is genomen. Volgens hem zijn in strijd met alle afspraken Italiaanse en Britse sup porters in één vak in het stadion bij elkaar gezet. Voorts zei hij voor de BBC dat hij drie weken geleden con tact had gezocht met de Belgische autoriteiten en de Europese voetbal bond (UEFA) omdat „ik mij zorgen maakte over de veiligheidsmaatrege len". Ook zijn Nederlandse collega Van der (Slot zie pagina 7 kol. 1) Staatssecretaris Van der Reijden, be last met sportzaken, noemde het een schande dat de wedstrijd (met 1-0 gewonnen door Juventus Turijn) is doorgegaan. „Als 38 doden niet ge noeg zijn om een voetbalwedstrijd niet door te laten gaan, dan moeten het er blijkbaar 22 zijn: bij ieder elftal elf'. De bewindsman vreest dat door de gebeurtenissen in Brussel Europa cupwedstrijden niet meer kunnen worden gespeeld. De regeringen van de landen in West-Europa moeten de PZC Lichte overtredingen in het ver keer moeten uit de sfeer van het strafrecht worden gehaald. PAGINA 3 Het 'kwaad' van de overboekingen lijkt onuitroeibaar, signaleert de Consumentenbond. PAGINA 5 Ginjaar-Maas De komst van een centrum voor Het Borselse gemeentebestuur informatietechnologie bij de MTS stelt zich 'positief op tegenover de in Vlissingen is nog onzeker, zo mogelijke komst van een opslagge- meldt staatssecretaris Ginjaar- bouw voor kernafval. Maas. PAGINA 13 PAGINA 17 De toekomstige Bijleveldhaven krijgt volgens de laatste plannen een kade met een lengte van 600 meter. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Financiën, economie: 6 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 DEN HAAG (GPD) De drie grote partijen en de kleine linkse fracties hebben woensdag in de Tweede Ka mer hun bezorgdheid en verontwaar diging kenbaar gemaakt over de vol trekking van doodvonnissen in Indo nesië Minister Van den Broek van buiten landse zaken vindt een harde con frontatie met de Indonesische rege ring niet de juiste weg om de dreigen de executies van vier Indonesische communisten te verhinderen. Tij dens een spoeddebat in de Tweede Kamer verklaarde de bewindsman dat „alles wat binnen Indonesië wordt ervaren als het uitoefenen van druk een contra-produktieve karak ter kan hebben". De PvdA had om het debat gevraagd naar aanleiding van de executie van de communistische vakbondleider Mohammed Munir, ruim twee weken geleden. Volgens de bewindsman wordt de invloed van Nederland in deze kwes tie begrensd door volkenrechtelijke en inter-statelijke verhoudingen. Van den Broek zal vandaag, donder dag, na overleg met minister Schoo van ontwikkelingssamenwerking die gisteren is teruggekeerd van een be zoek aan Indonesië, de Kamer inlich ten welke stappen hij zal nemen tegen de Indonesische regering. Mohammed Munir, werd vijf dagen voor de komst van minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) in In donesië doodgeschoten na 18 jaar gevangenschap. Uit de gesprekken die Schoo had met regeringsfunctio narissen en president Soeharto zou zijn gebleken dat ook vier andere communistische voormannen, moge lijk terechtgesteld zullen worden voor hun aandeel in de communistische staatsgreep van 1965. Woordvoerders van PvdA en klein links vonden dat door de gebeurte nissen de ontwikkelingshulp aan In donesië op zijn minst onder druk is komen te staan. Het valt niet met elkaar te rijmen dat de in Nederland levende opvattingen door Indonesië volstrekt worden ge negeerd, terwijl volgende week in Ne derland de IGGI-conferentie moet be slissen over de hulp aan dat land, aldus Pvda, CPN, D'66, PPR en PSP Mevrouw Terpstra van de WD drong met „klem aan dat ambassadeur Van Dongen, die in Nederland is in ver band met de IGGI-conferentie, naar Jakarta dient te worden terugge stuurd om daar een scherp protest te laten horen". ROTTERDAM (ANP) - De ongeveer 1.200 Rotterdamse ambtenaren in de vol-continudienst waaronder ook de loodsen krijgen per 1 augustus 200 tot 300 gulden bruto per maand meer aan toeslagen voor onregelma tig werk. Dit is het gevolg van een algehele herziening van deze toeslagen in Rot terdam en het doorwerken van een recent akkoord van minister Smit- Kroes met de rijksloodsen over extra toeslagen voor onregelmatig werk. De 2.800 ambtenaren in de semicontinu- dienst krijgen een nader vast te stel len geringere extra toeslag. Dit heeft de Rotterdamse wethouder drs. R. Jansen (Arbeidsvoorwaarden en Personeelszaken) woensdag be kendgemaakt als resultaat van het informele overleg dat de afgelopen week met de vier ambtenarenbonden is gevoerd. Volgens Jansen zijn bon den en gemeente het er nu over eens dat het bereikte een basis is voor een akkoord, hoewel de bonden op drie ondergeschikte punten nog een voor behoud maken. Door hét akkoord zullen de 160 haven loodsen dezelfde onregelmatigheids toeslag krijgen als aan de volcontinu- werkers, namelijk tussen de 700 en 800 gulden. De trappen van het Heizelstadion in Brussel lagen woensdagavond be zaaid met doden en gewonden na het geweld tussen aanhangers van Liver pool en Juventus. ■HHB (Advertentie) HERMESWEG - VLISSINGEN na een totale renovatie van alle afdelingen, vrijdag 7 juni enorme keuze in meubelen, tapijten, behang, schoenen, verlichting (nieuw), voorts MIKRO ELEKTRO en 'n gezellig restaurant (Advertentie) AMSTERDAM (GPD) - De vier man nen die dinsdagmiddag de posttrein bij Amsterdam overvielen hebben bij vergissing een aantal zo goed als waardeloze postzakken meegeno men. De Amsterdamse politie trekt uit het onderzoek de conclusie dat de treinrovers het op een andere waar devolle partij post hadden gemunt. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de nog voortvluchtige mannen per abuis de verkeerde posttrein hebben over vallen. De eerste roofoverval op een Neder landse posttrein zal de PTT een scha depost van hooguit 600 gulden opleve ren. In de postzakken die werden buitgemaakt zaten twaalf aangete kende stukken en voor de rest norma le post, zoals brieven en drukwerk. Hoeveel geld er precies weg is, is volgens de PTT niet te zeggen, omdat het postbedrijf nooit weet hoeveel geld mensen per brief versturen. De afzenders van aangetekende stukken krijgen per persoon maximaal vijftig gulden vergoed. Gisteravond laat had de politie nog geen spoor van de overvallers. Op een crossterrein bij het station Sloterdiik werden gistermiddag tien vrijwel lege postzakken gevonden, afkomstig uit de posttrein Amsterdam-Utrecht. Of hiermee alle geroofde zakken terug zijn, is niet bekend. In de gevonden zakken zaten nog enkele poststukken. De bestemming van de postzakken was België. Dinsdagnacht werden in Abcoude en de Bijlmermeer twee- autobusjes ge vonden, waarvan de overvallers ge bruik hebben gemaakt. De wagens waren in Amsterdam en Hilversum gestolen. Woordvoerder De Voogd van de PTT verklaarde gisteravond dat de vier mannen gegokt hebben en waar schijnlijk - ten onrechte - dachten dat, net als onlangs bij de overval op een Belgische posttrein en gisteren op een Franse trein, kostbaarheden zouden worden vervoerd. De gewapende overvallers in Zuid- Frankrijk ginger er met een onbekend aantal zakken vandoor. De wagon maakte deel uit van de internationale trein Bordeaux-Mi- laan. Verbijsterd heeft Europa gisteravond op televisie kunnen zien hoe een voet balstadion in een minimum van tijd veranderde in een slagveld en een rampgebied tegelijk. Terrorisme van de verwerpelijkste soort - vechtpartijen tussen massa's - richtte er een afschuwelijk drama aan. En de balans was huiveringwekkend: in de loop van de avond al tegen de veertig doden, het bange vermoeden dat er nog verschillende bij zullen komen, meer dan honderd ernstig gewonden. De Europa Cup I-finale tussen het Italiaanse Juventus en het Engelse Liverpool in het Heizelsta dion te Brussel was al een tragedie nog voordat ze was begonnen. Knok ploegen, gewapend met het oorlogs tuig van de straat, bezondigden zich op volgepakte tribunes aan regelrech te pogingen tot doodslag, veroorzaak ten paniek en waren verantwoordelijk voor afschuwelijke toestanden. De machteloosheid van de honderdkop- pige politiemacht daarna, in slagorde tegenover de losgebroken relmakers, sprak boekdelen. En de anderhalf uur die nodig waren om uit het dilemma te komen 'afgelasten of doorgaan', van een beklemming die precies aan gaf in welke krankzinnige sfeer een voetbalspektakel als dit is terechtge komen. Het spel moet doorgaan, wat er ook gebeurt. In het andere geval zijn de ravages en ongelukken vol strekt onvoorspelbaar geworden. De eindstand van de finale in Brus sel, gespeeld onder de macaberst denkbare omstandigheden, wordt ge schreven in aantallen slachtoffers, niet in doelpunten. Het was de tweede beangstigende gebeurtenis binnen de muren van een voetbalstadion in veertien dagen. Ook al voor de ogen van televisiekijkers voltrok zich kort geleden een laaiende brand op een houten tribune van het voetbalveld in het Engelse Brandford, waarbij even eens vele tientallen mensen om het leven kwamen. De vraag is dan ook wat er nog méér moet gebeuren voor dat enorme risico's van gevaarlijke situaties en volledig uit de hand lo pende randverschijnselen écht te groot worden beschouwd. De lijst van voetbalrampen, die zich in de afgelo pen jaren hebben voorgedaan in de wereld, is al alarmerend lang gewor den. Voor een deel zijn deze catastro fes - met hoge cijfers aan slachtoffers vooral in Zuid-Amerika - te wijten aan (bouw)technische mankementen en ongelukken. Vooral de laatste tijd begint het voetbalvandalisme misda dige vormen aan te nemen, die - zoals gisteravond is gebleken - in geen enkele verhouding meer staan tot het doel waarbij ze nog steeds op de koop toe zijn genomen. De vermenging van relschoppers, volgegoten met drank doorgaans, onder grote massa's echte supporters, is niet langer meer een zaak die als een randverschijnsel kan worden beschouwd. Als dit de prijs is die voor Europa Cup-voetbal moet worden betaald, is er van ethiek in de afweging van belangen niet veel meer overgebleven. Wat in Brussel is gebeurd is de trieste bevestiging van alles waarover de Europese sportwereld zich al enkele jaren zorgen maakt", was gisteravond de reactie van de Nederlandse staatssecretaris voor sport, Van der Reijden. Hij noemde het onvermijdelijk dat de landen in West-Europa nu echt maatregelen gaan nemen tegen het vandalisme en het terrorisme dat voetbalspektakels van deze omvang en orde begeleidt. Het is eigenlijk te gek om los te lopen dat dit soort opmerkingen op beleids niveau nü nog moeten worden ge maakt. De UEFA zou zo verstandig moeten zijn om alle Europees voetbal op te schorten totdat een waterdicht systeem is ontwikkeld dat risico's van een onverantwoord kaliber als nu werden geaccepteerd, volkomen uit sluit. Aan waarschuwingen heeft het niet ontbroken. Al te veel treinen en andere vervoermiddelen zijn volledig gesloopt. Maar al te vaak lieten terro risten van de straat, ten onrechte als supporters beschouwd, in steden waar weer een Europa Cup-wedstrijd werd gehouden, sporen van vernieling na. Bij steeds meer gemeentebesturen slaat de schrik in de benen wanneer de georganiseerde voetbal het stadion ter plekke uitkiest voor een aantrek kelijke wedstrijd. Weigeren is een uit erst impopulaire maatregel. Veilig heidsmaatregelen treffen een dure in vestering. Het voetbalduel dat gister avond in Brussel een uitgelokte oor log als voorspel had zou eindelijk eens iedereen moeten wakker schudden dat het zó echt niet langer kan en mag. Het was de Europa Cup finale van het cynisme van de onvermijde lijkheid. Rouwstoeten op veel be graafplaatsen zullen de komende da gen in schril contrast staan met het gehos na de 1-0 in Brussel. vdM. Politieagenten onderzochten woensdagavond bij de Seineweg in Amsterdam teruggevonden postzakken van de treinroof van dinsdag. Unita doodt missionaris - De Angolese guerrillabeweging Unita heeft afgelopen zondag in het oosten van het land een missionaris gedood en een andere ontvoerd. Dit heeft de „Orde van de Heilige Geest,", waartoe de missionarissen behoorden, woens dag in Lissabon bekendgemaakt. De Fransman Jean Etienne Wozniak kwam om het leven bij een overval van Unita en de Ier John Kingston werd meegenomen. Van de kant van de Unita was nog geen commentaar beschikbaar. A J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1