kommissie Geertsema op Borssele gericht Petities voor- en tegenstanders Ruïnes Bommenede in Grevelingen gevonden Overleg Bleijko en De Hoop over 'duurzame samenwerking' Van Hou welingen: voor vastgestelde prijs bouwen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OMMISSIE-LOFRA ONTMOET GEMEENTEBESTUUR [inder woningen gereed gekomen jereedschap in Jzendijke gestolen "ietser gewond 'KLEINERE SERIE MAAKT SCHEPEN DUURDER Trots Op bezoek J zc ZE DONDERDAG 30 MEI 1985 \eiNKENSZAND - Hoezeer de commissie die belast is met de lokatiekeuze lor een opslaggebouw voor radio-actief afval op Borssele gericht is bleek Woensdagmorgen aan het begin van het bezoek dat die commissie aan het \meentebestuur van Borsele bracht. Be voorzitter van deze commissie-Lofra, mr. W. J. Geertsema, kwam met Ingeveer een half uur vertraging aan in het Borselse gemeentehuis te \einkenszand. Uit zijn verklaring bleek dat hij in de veronderstelling verkeerde dat het gemeentehuis van Borsele, evenals de kernenergiecentrale in het gelijknamige dorpje gevestigd was. Een fout die vele bezoekers aan die gemeente maken. Een inwoner van Borssele liet de heer Geertsema desge vraagd weten dat het gemeentehuis volgens hem wel in dat dorp thuishoort, maar dat het gemeentebestuur een aantal jaren geleden desondanks voor Heinkenszand had gekozen. Na die informatie zette de commissie-voorzitter koers naar Heinkenszand om er het standpunt van het gemeentebestuur over een opslaggebouw te vernemen. orsele positief over pslaggebouw kernafval het aantal kerncentrales en de daar mee samenhangende afval-problema- tiek zal vergaderen. Het bezoek van de commissie-Lofra had dan ook een oriënterend karakter. De leden van de commissie spraken met het college van burgemeester en wethouders en de fractievoorzitters in de Borselse gemeenteraad. De kans is evenwel groot dat de commissie-Lofra de gemeente Borsele bovenaan zal zetten op het uiteindelij ke lijstje van drie mogelijke vesti gingsplaatsen. Alleen al het feit dat dit lijstje naar alfabetische volgorde wordt samengesteld kan Borsele die koppositie bezorgen. Weliswaar staat het huidige bestemmingsplan de komst van een opslaggebouw in de weg, maar die problemen zijn te over winnen, maakte de Borselse burge meester drs. G. C. G. van den Heuvel woensdagmorgen duidelijk. Van Rijc- kevorsel voegde daar aan toe dat de weerstand tegen kernenergie in een gebied waar al een kernenergiecentra le staat duidelijk lager is. De bevol king en het gemeentebestuur zijn in dergelijke gebieden meer vertrouwd met het begrip, lichtte hij toe. Daar komt volgens burgemeester Van den Heuvel nog bij dat wanneer je een maal kernenergie aanvaard, zoals de meerderheid van de Borselse gemeen teraad, je ook mee moet helpen iets te doen aan het probleem van het radio actief afval. De leden van de comissie-Lofra, met jlEINKENSZAND - Nergens in Nederland hebben de leden van de commissie-Lofra, die zich iet de lokatiekeuze voor een opslaggebouw van radio-actief afval bezig houdt, een groter lontrast aangetroffen dan in Zeeland. De standpunten van de twee Zeeuwse gemeenten die Iventueel als vestigingsplaats voor een dergelijk gebouw in aanmerking komen (Vlissingen In Borsele) staan loodrecht op elkaar. Die conclusie trok de vice-voorzitter van de fcommissie-Lofra, mr. K. van Rijckevorsel, woensdagmorgen na een bezoek aan het lemeentebestuur van Borsele. Irijdag hadden de leden van de com- lissie in Vlissingen te horen gekregen lat die gemeente in het geheel niet loeit voor het realiseren van een valopslag-gebouw binnen haar trenzen. De geluiden die de commis- le woensdagmorgen in Borsele te ■oren kreeg waren nadrukkelijk an jers. Van Rijckevorsel noemde de pstelling van het Borselse gemeente- lestuur positief en zeer coöperatief. Iverigens heeft het gemeentebestuur fan Borsele nog geen duidelijke uit- praak gedaan. Daarmee wordt tot na 1 juni gewacht, de datum waarop de jveede kamer over uitbreiding van LISSINGEN In Zeeland zijn in de |eriode april '84 tot en met maart dit iar 21 procent minder woningen reed gekomen dan in dezelfde pe- ode daarvoor. In totaal werden 1209 luizen voltooid. Dit blijkt uit cijfers an het Centraal Bureau voor de tatisiek. die periode waren 1431 woningen in lanbouw. Dat is 15 procent meer dan de overeenkomstige periode, andelijk gezien werd in de periode .nuari tot en met maart 1985 werd et de bouw van 21.483 woningen |egonnen, tegen 26.704 in de periode nuari tot en met maart 1984. Het ntal voltooide woningen bedroeg in Je periode januari tot en met maart 685 13.693, nadat er in de periode pnuari tot en met maart 1984 21.300 breed kwamen. Eind maart 1985 wa rn 107.548 woningen in uitvoering fgen 108.269 per eind maart 1984. JZENDIJKE Onbekenden hebben ~i de nacht van dinsdag op woensdag igebroken in een werkkeet van de rma N. B. M. uit Bergen op Zoom, die jij een gaspompstation aan de Isabel- bweg in IJzendijke staat. Er werden vee boormachines en diverse hand- ereedschappen ontvreemd. De da- er(s) kwam(en) het terrein op door let hekwerk door te knippen. Met een p het terrein aanwezige snijbrander perd het slot van de werkkeet doorge rend. Een schadebedrag is bij de lolitie nog niet bekend. uitzondering van voorzitter mr. W. J. Geertsema, brachten woensdag ook een bezoek aan college van burge meester en wethouders van Bergen op Zoom. Het industrieterrein Noordland is in die gemeente een van de locaties die volgens de commissie geschikt kunnen zijn voor de vesti ging van een afvalopslaggebouw. Het gesprek in de Markiezenstad was louter oriënterend van karakter. Het gemeentebestuur heeft zich nog niet positief of negatief over de vestiging van een dergelijk gebouw uitgelaten. Woensdagmiddag is vooral informa tie uitgewisseld waarmee het college van b en w aan de slag gaat, zodat op korte termijn een voorstel aan de gemeenteraad kan worden aangebo den. Voorafgaand aan de komst van de commissie was er een demonstratie bij het stadhuis. Een aantal inwoners van Bergen op Zoom bood het ge meentebestuur een petitie aan waarin verontrusting werd uitgesproken over de mogelijke vestiging van een op slaggebouw voor radio-actief afval in Bergen op Zoom. OSTBURG Een inwoner van Buidzande, Van de L. is bij een Ingeval op de kruising Veerhoeklaan/ S>ude Haven in Oostburg woensdag morgen omstreeks half acht gewond geraakt. Hij werd met een hoofdwond §vergebracht naar het Sint Antonius- ekenhuis in Oostburg. Van de L. [etste over de Oude Haven. Op de uising met de Veerhoeklaan kreeg pj geen voorrang van een personen- to, bestuurd door S. E. de F. uit 'emeuzen. De fietser kwam ten val. HEINKENSZAND - Mr. W. J. Geertsema, voorzitter van de commissie-Lofra die zich met de lokatie van een opslaggebouw voor radio actief afval bezighoudt, heeft woensdagmorgen in het gemeentehuis van Bor sele in Heinkenszand twee petities over dat opslagge bouw in ontvangst geno men. Eén petitie kwam van de gezamenlijke energieco mités in de gemeente Bor sele en wijst een dergelijk gebouw van de hand. Het andere schrijven was opge steld door de centrale on dernemers Borsele (COB) en juicht de vestiging van een opslaggebouw in deze Zuid-Bevelandse gemeente van harte toe. Geertsema en zijn commissie waren in Heinkenszand om daar met het college van burgemees ter en wethouders en de fractievoorzitters uit de ge meenteraad van gedachten te wisselen over een even tueel opslaggebouw in de gemeente Borsele. In de petitie van de energie- comité's, die Aafke Keizer voorlas, staat dat de beste oplossing voor het pro bleem van radio-actief afval is, zo snel mogelijk met het opwekken van kernenergie stoppen. Verder wordt de angst uitgesproken dat met de komst van het afvalop slaggebouw de weg wordt vrijgemaakt voor de bouw van nieuwe kerncentrales. „We vinden de wijze waarop u het probleem van de af- valberging benadert (verge lijken met een griesmeelfa- briek) beneden peil. Het lijkt op het belachelijk ma ken van diegenen die op recht verontrust zijn over (Slot zie pagina 15 kol. 1) Mr W. J. Geertsema (tweede van links) toonde zich duidelijk ingenomen met de petitie van de voorstanders van een opslaggebouw voor radio-actief afval. André Tollenaar met de handgemaakte stenen uit Bommenede. TERNEUZEN Na ongeveer een jaar van intensieve voorbereiding is onderwatersportvereniging 'De Scheldeduikers' uit Terneuzen er afgelo pen pinksterweekeinde in geslaagd de verdronken plaats Bommenede in de Grevelingen op te sporen. Na een langdurige speurtocht die zaterdag begon, ontdekten de duikers zondag op ongeveer één kilometer ten noordoosten van de werkhaven Zor.nemaire de ruïne van naar men aanneemt de kerktoren van het dertiende eeuwse dorpje. „Hoewel we het zilver van de kerk niet hebben gevonden, was dit werkelijk een fantastische ervaring", zegt André Tollenaar (18) van 'De Scheldedui kers'. De nieuwsgierigheid van de duikers werd vorig jaar gewekt naar aanlei ding van gesprekken met bewoners van de Bommenedepolder. De dui kersvereniging was op dat moment bezig met het, bestuderen van flora en fauna in de Grevelingen. Geest driftig werd meteen alles in het werk gesteld om de terp van Bom menede te traceren. Daar ging nog al wat voorbereidend werk aan vooraf. Tollenaar en Wilbert Du- mez, aspirant brandweerduiker uit Westdorpe, doken de archieven in. Aangezien de heerlijkheid Bomme nede destijds tot de Staten van Holland hoorde, kon het provin ciaal archief in Middelburg de dui kers niet op weg helpen. Meer suc ces hadden ze in het Streekarchief in Zierikzee. Daar kreeg men een publicatie over Bommenede uit het Zeeuws Tijdschrift onder ogen. Aan de hand van twee historische kaar ten, die daarin stonden afgedrukt, werd nagegaan waar Bommenede precies lag. Op de kaart die Levinus Ruta in 1583 tekende staat het toenmalige poldergebied van Bom menede afgebeeld. Zacharias Ro man tekende halverwege de zeven tiende eeuw de plattegrond van het dorp Bommenede. Tollenaar: „Aan de hand van de meridianen op oude en nieuwe kaarten hebben we de juiste lokatie bepaald. Daar zijn we tot februari mee bezig geweest". Inmiddels bereidden de duikers zich ook fysiek en technisch op hun zoekoperatie naar het Zeeuwse 'At lantis' voor. „Duizend meter uit de kust duiken op een diepte van zes tien meter vereist toch een gedegen aanpak. We hebben de afgelopen tijd allerlei technieken aangeleerd", aldus Tollenaar. Met de pinksteren was het zo ver. Zes duikers begaven zich met volg boot naar de bewuste lokatie. Over verschillende afstanden werden duikers uitgezet. „Eerst vonden we alleen wat losse stenen op tien meter diepte. Dat spoor volgend kwamen we in een smalle geul te recht, waarschijnlijk een haven mond. We zaten op dat moment zestien meter diep. Daarna ging het weer omhoog tot twaalf meter. Daar zag ik dat de stenen een soort muurtje vormden, eigenlijk een for matie van stenen die is ingestort. Heel goed mogelijk dat dat de kerk toren van Bommenede is geweest", legt André Tollenaar uit. Toen de duikers tralieroosters en luiken tus sen de stenenmassa aantroffen, was er geen twijfel meer mogelijk. Dit was Bommenede. „We zijn ongelooflijk trots dat we dit gevonden hebben", zegt Tolle naar geëmotioneerd. Hij heeft ech ter onmiddellijk toe dat de vondst niet overeenstemt met de prachti ge verhalen uit de jongensboeken. „In feite is het ook niet zo spectacu lair als wat je allemaal van andere duikers hoort. Daar zit natuurlijk een flinke portie duikerslatijn bij". Volgens Tollenaar is er van Bomme nede niet veel overgebleven. Tij dens de Allerheiligenvloed van 1570 overstroomde het dorp. Vijf jaar later belegerden de Spanjaarden Bommenede en moordden het dorp volledig uit. Een hevige storm die in 1682 woedde, zette het dorp op nieuw onder water. Bommenede werd daarna niet meer opnieuw bedijkt. De bewoners, in die tijd ongeveer twintig gezinnen, verlie ten Bommenede en vestigden zich aan de dijk van Zonnemaire. Tollenaar zegt dat in het oude Bom menede beslist geen waardevolle schatten zijn te vinden. Het was er de laatste jaren voor de ondergang armoe troef. Als souvenir hebben de duikers een aantal handgemaakte stenen meegenomen. „We laten de zaak zoveel mogelijk intact, wat dat betreft leven we de voorschriften in de duikerswereld strikt na. Het heeft niet zoveel zin daar volop roosters en luiken te gaan slopen. Dat is meer het werk van oudheid kundigen, maar als vereniging zou den we ze daar best bij kunnen helpen". Tollenaar hoopt in elk geval dat oudheidkundigen en de universitei ten in Nederland op de 'unieke vondst' reageren. „Voor de deskun digen is er in Bommenede zeker het een en ander te vinden. Zij hebben daarvoor ook de middelen en kun nen werken met onderwatercame ra's. Het zou erg leuk zijn als ze erop af komen. Wij zijn natuurlijk ook erg nieuwsgierig naar wat daar alle maal nog onder de bodem verbor gen zit". Tegenstanders van een opslaggebouw voor kernafval wilden een discussie aangaan met Mr. W. J. Geertsema (rechts): de vergelijking met een griesmeelfabriek ging hun te ver. WALSOORDEN Het industrie-, ha ven- en bouwbedrijf 'De Hoop' bv in Terneuzen en de bv Bleijko Betonin- dustrie in Walsoorden zijn van plan om op korte termijn een duurzame vorm van samenwerking aan te gaan. De onderhandelingen over het sa menwerkingsverband (ook het woord fusie wordt gebruikt) tussen Met pinksteren was die mari neman, na een lange tijd van afwezigheid, bij zijn bejaarde moeder op bezoek geweest. Om weer eens bij te praten, 't Was hard tijd, zo bleek. „Wat doe je daar nou eigen lijk" wilde zij over zijn beroep weten. „Ik zit op een onderzeeboot", sprak haar zoon meedeel- zaam. „En", wilde z'n moeder vervol gens weten, „vang je nog wei eens wat?" „Och, dat gaat wel", reageer de haar zoon neutraal. En voegde er geruststellend aan toe: Maar de kleintjes gooien we terug, hoor". DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, mate- rieelzaken) voelt niets voor de VVD- suggestie om minder dan acht nieu we M-fregatten te bouwen, wanneer deze oorlogsschepen niet voor de geplande prijs kunnen worden ge bouwd door De Schelde in Vlissin gen. Dat bleek gisteren tijdens de debatten over de defensiebegroting in de Eerste Kamer. Volgens VVD-Senator Van Bemmelen is het onwaarschijnlijk dat de nieuwe fregatten gebouwd kunnen worden voor de „niet te overschrijden prijs" van 360 miljoen per schip, die Van Houwelingen heeft vastgesteld. In ge val van prijsoverschrijding zouden er minder dan acht moeten worden be steld. Maar Van Houwelingen be streed die stelling en zei bovendien, dat bij een kleinere serie de prijs per schip hoger wordt. Van Houwelingen gaf toe, dat de procedure bij de M-fregatten niet ide aal was. „Het beste is natuurlijk om eerst het ontwerp en de wijzigingen erop klaar te hebben, vervolgens een teams zijn daarmee bezig, waarbij uitgangspunt blijft de vastgestelde prijs van 360 miljoen gulden per schip. „De voorspelling van Van Bemmelen, contract af te sluiten en daarna te gaan bouwen. Maar de schepen zijn nu eenmaal, om redenen van werkge legenheid vervroegd besteld. Het voorlopige contract, dat de werf in staat stelde om alvast te gaan bou wen, loopt tot 1 juni en is zeer beperkt. Het kan dus niet zo zijn, dat dit tot prijsstijging leidt". Volgens Van Houwelingen wordt door defensie „koortsachtig gewerkt" aan de nieuwe contracten. Verschillende dat de kosten uit de pan zullen rijzen, zal niet uitkomen. Het is een kwestie van beleid, en dat beleid zegt dat de schepen voor de vastgestelde prijs moeten worden gebouwd". Van Houwelingen liet zich overigens niet verleiden tot het noemen van een datum, waarop het contract met de voornaamste leveranciers, De Schelde in Vlissingen en Holland Signaal in Hengelo, dat voor wapen systemen zorgt, moet zijn afgesloten. Uit goedingelichte defensiekringen werd gemeld dat de datum van 1 juni niet zal worden gehaald. „Het wordt waarschijnlijk een week of vier la ter", aldus een bron. mtmm de raad van bestuur van 'De Hoop' en de directie van Bleijko zijn enige tijd geleden begonnen. Dit maakte de directeur van het betonbedrijf in Walsoorden, de heer Th. de Koning, woensdag bekend. Verwacht wordt dat de onderhandelingen nog vöór de bouwvakvakantie worden afgeslo ten. De reden van het samenwerkingsver band is van puur economische aard. De dalende activiteiten in de bouw in de afgelopen jaren hebben ertoe ge leid dat de concurrentie tussen de betonfabrikanten steeds groter is ge worden. Dit heeft ertoe bijgedragen dat vooral in de jaren 1983 en 1984 vele kleine en ook enkele grote fabri kanten in deze sector zijn verdwenen. Ook voor de toekomst vrezen de woordvoerders van beide bedrijven dat er betonfabrikanten zullen ver dwijnen. Om weerstand te kunnen bieden aan deze dreiging hebben bei de bedrijven gekozen voor bundeling van de krachten. Op die manier hoopt men een steviger concurrentiepositie te kunnen innemen. Het is de bedoeling dat beide bedrij ven zelfstandig blijven. Volgens De Koning vindt er geen produktie-over- heveling of marktverstoring plaats. Ook de positie van de werknemers van beide bedrijven wordt volgens hem geenszins door de fusie beïn vloed. De investeringen binnen het bedrijf in Walsoorden, waar 110 men sen werken, gaan gewoon door. Zo bestaan er plannen om de afdeling waar momenteel jaarlijks 38 miljoen straatklinkers worden geproduceerd, te vernieuwen en verder uit te brei den. De Bleijko-directeur verwacht dat het samenwerken met het Terneuzens be drijf (300 werknemers) grote voorde len met zich mee zal brengen. Zo hoopt hij dat in de toekomst zijn bedrijf zich ook meer kan gaan rich ten op waterbouwkundige werken, zoals oeverbescherming binnen- en buitendijks. Bleijko hield zich tot nu toe vooral bézig met inffa-structurele werken. „De Hoop is meer gespeciali seerd in de natte en zoute kant", aldus De Koning. Hoe de samenwerking uiteindelijk in het vat zal worden gegoten is nog niet helemaal duidelijk. Op de vraag of 'De Hoop' het W'alsoordense beton bedrijf zal overnemen antwoordde De Koning: „Allicht vindt er een overdracht van aandelen plaats. Maar zover zijn we nog niet, we hebben het hier namelijk niet over 'zomaar een pakje sigaretten kopen'. Hoe het samenwerkingsverband er uit zal zien verwachten we in juni, juli, maar zeker vóór de bouwvak rond te hebben". Bleijko gaat samen met 'De Hoop' verder, wel onder eigen naam en on der verantwoordelijkheid van de hui dige directie. Omdat de samenwer king voor de werknemers geen gevol gen heeft, toonde districtsbestuurder P. Vegting van de Industriebond FNV zich woensdag een tevreden man. De districtsbestuurder sprak van 'een fu sie uit kracht'. „De arbeidsvoorwaar den blijven hetzelfde en de werkgele genheid van de mensen blijft gegaran deerd, wat voor ons inhoudt dat we in eerste instantie tevreden zijn" aldus Vegt> ïg. J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13