IN DE VRIJDAGKRANT: KOOPCENTRUM GROENENDIJK Kat weer op hel droge Directeur van Amerikaanse ziekenhuis Beiroet ontvoerd Nieuwe rampen in Bangladesh Jan Raas stopt ONDUIDELIJKHEID OVER WAARDE BUIT CAO-resiiltaat containerbedrijf in Rotterdam afgewezen nog 9 dagen... Onvoorstelbare catastrofes Zonnig, maar koel 228e jaargang no. 124 Woensdag 29 mei 1985 vrijdagkrant Failliet Daling Schitterend GRANDIOZE HEROPENING Tijdschema BBC ROEPT CORRESPONDENTEN TERUG Flinke zonnige perioden. Vrij krachti ge noordenwind. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Aan het strand enkele graden lager. Elke vrijdag ander nieuws.. PROVINCIALE ZEEÜ1S Eén van de laatste actie foto's van wielrenner Jan Raas, zaterdag jongstleden genomen tij dens de internationale Ronde van Midden-Zee land. Gisteren maakte de 32-jarige Zeeuw offi cieel bekend, dat hij de finitief een Streep heeft gezet onder zijn loop baan als actief renner. Voortdurende rugklach ten maken het hem on mogelijk om voor hon derd procent te preste ren „en ik vind het on waardig om mijn carriè re achter in het peloton te beëindigen", zei Jan Raas zelf. Maar verloren voor de wielersport is hij aller minst. Met onmiddellij ke ingang werd hij aan gesteld tot ploegleider van de Kwantumforma tie. De overeenkomst met ploegleider Jan Raas heeft een looptijd van vier jaar en duurt dus tot 1989. In een an dere rol dan hij zelf be gin dit jaar nog ver wachtte, zal hij nu weer deelnemen aan de Ron de van Frankrijk: als ploegleider. In die Tour de France won hij in zijn loopbaan tien étappes. Absoluut hoogtepunt in zijn carrière was het be halen van de wereldtitel in 1979. Zie ook pagina 17 ROTTERDAM (ANP) - De leden van de Vervoersbond FNV, die werken bij de containerbedrijven ECT en Unit center in de Rotterdamse haven heb ben dinsdagavond het laatste cao onderhandelingsresultaat unaniem afgewezen. Zij vinden het bod van de havenwerk gevers onacceptabel, omdat hierin geen 36-urige werkweek wordt gere geld voor de semi-continudienst en de dagdienst. Bovendien willen de werk nemers bij de containerbedrijven geen tweejarige cao afsluiten. De werkgevers hebben een arbeids tijdverkorting van 2,5 procent aange boden voor de mensen in de semi- continu en de dagdienst en 1,35 pro cent loonstijging voor het volcontinu- personeel. Een en ander zou in een tweejarige contract moeten worden geregeld. Volgens FNV-bestuurder Ger Ros is de bond wel bereid een tweejarig contract af te sluiten, maar moet hierin de 36-urige werkweek een feit worden. Als de werkgevers vast houden aan 2,5 procent arbeidstijd verkorting zal de cao slechts een jaar kunnen duren, Rovers spoorloos na overval op posttrein AMSTERDAM (GPD) - Een grote politiemacht is op jacht naar vermoedelijk vier mannen die dinsdagmiddag rond half vijf de posttrein Amsterdam-Utrecht overvielen en er in twee auto's vandoor gingen met een onbekend aantal postzakken. Zowel de politie als de PTT wilde gisteravond niets zeggen over de inhoud van de zakken. Vast staat in ieder geval dat bij de post veel aangetekende stukken en post met 'aangegeven waarde' zat. De gewapende overvallers, die vol gens de politie „onvervalst Neder lands" spraken, brachten de trein tot stilstand doordat ze via een techni sche ingreep het sein op rood wisten te zetten. De machinist werd uit de trein gezet en drie aanwezige PTT- employés in een van de wagons aan de handen geboeid. De overvallers zijn verdwenen in de richting van Diemen. Opmerkelijk was dat het viertal de zelfde kleding droeg, lange donkere jassen. Gisteravond zijn de machinist en de drie PTT-personeelsleden door de re cherche verhoord. Zij konden in de loop van de avond huiswaarts keren. Nadere bijzonderheden zijn in het belang van het onderzoek niet vrijge geven. Direct na de roofoverval, de eerste in de NS-geschiedenis, kwamen bjj de Amsterdamse politie diverse tips binnen van mensen die meenden iets gezien te hebben of zich wisten te herinneren dat vorige week op de plek van de overval een paar lieden zich verdacht ophielden. Het onderzoek in de zaak wordt geleid door de hoofd inspecteur G. van Klaveren, chef van het bureau zware criminaliteit van de Amsterdamse politie. Assistentie wordt verleend door de postale re cherche en spoorwegpolitie. Een uur na de overval op zijn post trein kon de machinist alweer bleek jes lachen. Hollander Kuikenbroederij in Oostkapelle vraagt faillisse ment aan: 38 mensen dreigen hun baan te verliezen. PAGINA 9 De Raad van Waterstaat is van mening dat de Grevelin- gen zout moet blijven. PAGINA 9 De Centrale Tuinbouwveiling zette vorig jaar twee miljoen minder om: vooral de invoer van zuiders fruit drukte het prijspeil. PAGINA 11 Juventus-trainer Trappatoni voorspelt een schitterende Eu ropa Cup I-fihale van zijn team tegen Liverpool in Brus- PAGINA 16 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 (Advertentie) HERMESWEG - VLISSINGEN na een totale renovatie van alle afdelingen, vrijdag 7 juni enorme keuze in meubelen, tapijten, behang, schoenen, verlichting (nieuw), voorts MIKRO ELEKTRO en 'n gezellig restaurant De overvallen trein was enkele minu ten na de, stoptrein richting Utrecht vertrokken van het PTT-expeditiek- nooppunt in Amsterdam. Een PTT- zegsman spreekt van een behoorlijk „volle" posttrein. Op anderhalve ki lometer van het station Abcoude - in de buurt van het AMC-ziekenhuis - remde de machinist af voor een on veilig sein. De overvallers hadden met behulp van een accukabel kortsluiting ver oorzaakt, waardoor het sein van groen op rood was gesprongen. „Een zeer eenvoudig klusje" zegt de woordvoer der van de Spoorwegen, die er aan toevoegt dat het vrijwel onmogelijk is om het sein andersom te beinvloeden, van rood naar groen. Twee mannen renden het talud op, sprongen in de cabine van de ma- chinst en dwongen hem onder bedrei ging van een vuurwapen uit te stap pen. De twee andere overvallers gin gen het treinstel binnen en boeiden daar de drie aanwezige PTT'ers. Ver volgens werden twee containers met post uit de trein gegooid. Een aantal zakken werd naast de spoorlijn gerold en door de mannen in een auto gela den. Enkele minuten na het begin van de overval stoven ze weg. De machinist van de posttrein rende over het baanvak en wist met gebaren de tegemoetkomende trein naar Am sterdam tot stoppen te bewegen. Hij reed mee naar het station Holen- drecht en waarschuwde daar telefo nisch de politie. Op het traject Amsterdam-Utrecht rijden dagelijk vijf posttreinen; de eerste in de voormiddag en de laatste 's nachts. Deze treinen - eigendom van de PTT maar met NS-machinis- ten - rijden via een vast dagelijks tijdschema. De trein die dinsdagmiddag werd Slot zie pag. 3 kol. 4 ROTTERDAM (ANP) Brandweerman Scheffers haalde dinsdagmiddag een nat pak toen hij met behulp van een van de vele toeschouwers, vrachtwagenchauffeur Van der Zwan, een kat probeerde te redden uit de Rotte in het centrum van Rotterdam. De reddingsoperatie gelukte. Na een zware zwem- en klauterpartij kon de kat worden overgegeven aan de dierenambulance. BEIROET (UPI/RTR/afp) - Gewapen de mannen hebben dinsdag in Bei roet de directeur van het ziekenhuis van de Amerikaanse universiteit, Da vid Jacobson, ontvoerd toen hij lo pend op weg was naar zijn werk in West-Beiroet. Het is de 15e ontvoe ring van een westerling in Beiroet dit jaar. De 54-jarige Jacobson werd dinsdag ochtend vroeg in een auto geduwd toen hij van het universiteitsterrein overstak naar het ziekenhuis. Nie mand had zich tot gisteravond ver antwoordelijk gesteld voor de ontvoe ring. De Amerikaanse universiteit meent dat de ontvoerders niet op de hoogte waren van Jacobsons verantwoorde lijkheid. In het ziekenhuis worden veel strijders en burgers behandeld die zijn gewond in de voortgaande strijd in Beiroet. Artsen en verpleeg sters waarschuwden dat de ontvoe ring „een slechte invloed zal hebben op de medische diensten". De Amerikaanse ambassadeur in Li banon, Reginald Bartolomew, heeft de Libanese president, Amin Ge- mayel, gevraagd alles te doen om de vrijlating van Jacobson te bewerkstel ligen. Dit heeft het Witte Huis meege deeld. Woordvoerder Larry Speakes erkende dat de gevechten in Beiroet tussen de sji'itische Amal-beweging en de Palestijnen „een extra-element vormen in de Libanese tragedie, dat de pogingen een eind aan de ontvoe ring te maken, kan compliceren". Het was de eerste ontvoering van een Amerikaan in West-Beiroet sinds op 16 maart Terry Anderson, bureau-chef van het persbureau AP, door gewa pende mannen werd meegenomen. Hij wordt nog steeds vermist, te za- men met vier andere Amerikanen, vier Fransen en een Brit. Voor een aantal van de ontvoeringen heeft de pro-Iraanse organisatie „islamitische jihad" de verantwoordelijkheid op geëist. De Britse omroepmaatschappij BBC heeft dinsdag haar correspondenten uit Libanon teruggetrokken na drei gementen aan het adres van de staf. De belegerde Palestijnse vluchtelin genkampen Sabra en Chatilla, alsme de de ten noorden van de kampen gelegen woonwijken Fakhawj en Ta- riq Jdid zijn dinsdag zwaar bescho ten. Palestijnse strijders wisten niet temin enig terrein te heroveren van het gebied dat zij bij het negen dagen geleden ontketende bloedige offen sief van de Amal-militie hadden moe ten prijsgeven. Geleegde kratten voor de posttrein. Anti-satellietwapens VS De Amerikaanse regering heèft van de Senaat het groene licht gekregen om dit jaar drie pBoeven te nemen met anti-satellietwapens (asat). In geval dat met de Sowjet-Unie geen akkoord wordt bereikt, mogen volgend jaar verdere proeven worden gedaan. De senaat besloot vrijdag het morato rium op het beproeven van anti-satel- lietwapens niet te verlengen. Noord-Ierland Het Ierse Republi keinse leger (IRA) heeft dinsdag in het centrum van Belfast een 19-jarige man doodgeschoten. Drie gewapende mannen schoten de protestantse Ga ry Smith door het hoofd. Volgens de IRA was Smith een poli tieman. DHAKA (RTR/AFP/AP) De wervel wind die vrijdag in bangladesh aan duizenden mensen het leven kostte en het zuiden van het land vernielde heeft dinsdag voor nieuwe overstro mingen gezorgd. Terwijl inmiddels het reddingswerk op volle toeren draait werd ditmaal het binnenland getroffen. Het officiële dodencijfer bedraagt 1.569, maar volgens het Rode Kruis in Genève zijn zeker 3.000 mensen bij de storm om het leven gekomen. Offi cieuze berichten uit de zwaarst getrof fen gebieden, de eilanden voor de kust en de kustgebieden in het zuiden, spreken echter van 25.000 slachtof fers. Het aantal doden kan nog fors oplopen, verwacht het Rode Kruis. De autoriteiten schatten dat 5,5 miljoen mensen door de ramp zijn getroffen. Door de regen aangezwollen rivieren uit de bergen in de Indische staat Assam overstroomden dinsdag grote gebieden in zeker vier gebieden in het midden van Bangladesh. Zeker 200.000 mensen vluchtten voor het wassende water. Geïsoleerde groepen overlevenden in de kustgebieden die vrijdag door de vloedgolf waren ge troffen leden daarentegen aan een tekort aan drinkwater. Dinsdag werd officieel gerouwd in het islamitische land. Miljoenen mensen gingen naar moskees om de slachtof fers te herdenken. Intussen dreven in het deltagebied van de Golf van Bengalen met zijn modderige water en rivieren en talloze dorpen, in staat van ontbinding ver kerende lijken van mensen en kada vers van dieren. Dit vergroot het gevaar voor ziekten. President Ershad van Bangladesh heeft een nationaal comité onder lei ding van de minister van verkeer gevormd om de nationale en buiten landse hulp te coördineren. De EG heeft dinsdag een bedrag van omgerekend 1,25 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de wervelstorm in Bangladesh. Minister Schoo voor ontwikkelingssa menwerking heeft dinsdag al een half miljoen gulden ter beschikking ge steld. Ook de VS hebben ongeveer 1,9 mil joen gulden en 'duizenden tonnen' voedselhulp aangeboden. (Zie ook pagina 4). Twee overlevenden van de natuurramp in Bangladesh omhelzen elkaar om steun te zoeken in hun verdriet over de vele slachtoffers. Catastrofes in straatarme ontwikkelingslanden zijn vaak van een omvang en een vernietigende kracht dat ze het bevattingsvermo gen van de verwende, goed verzorgde en tegen veel onheil beschermde wes terling te boven. De wervelstorm en de vloedgolf die het zuidelijk delta- en eilandengebied van Bangladesh het afgelopen weekend hebben getroffen, zijn daar weer voorbeelden van. Het gaat hier om een watersnoodramp, waarvan het dodental volgens ruwe schattingen uitkomt tussen 25.000 en 40.000 mensen. Waarschijnlijk zal het juiste cijfer wel nooit bekend worden. Chaos, verwarring, gebrek aan vrijwel alles wat voor de opvang van slachtof fers nodig is teisteren in deze eerste dagen na de grote klap de overgeble ven bevolking in het rampgebied. Van ettelijke eilandjes voor de kust is niets meer over. Een kwart miljoen mensen (of meer) in het door noodweer be zochte Bangladesh is dakloos gewor den. Voor lange tijd zal in deze stre ken iedere normale vorm van leven uitgesloten zijn omdat cycloon en water ook alle oogsten volledig heb ben verwoest. Uit de berichten die tijdens de Pinksterdagen het westen bereikten over wat er aan de hand is geweest in het onzalige Bangladesh spreekt een spookachtige sfeer: de gevolgen zijn eigenlijk niet in woor den en filmbeelden te vatten. In zuidwest-Nederland moet bij ve len een ramp als nu in Bangladesh tot de verbeelding spreken: er is ten slotte de vergelijking met de waters nood van 1953, die hier diepe sporen heeft getrokken en huiveringwekken de herinneringen heeft nagelaten. Het dodental in Bangladesh is volgens de eerste berekeningen al het twintig voudige van dat bij de watersnood van 1953 in Nederland. En dan te bedenken dat het sinds 1970 al de tweede keer is dat dit land te maken kreeg met de verwoestende werking in deze omvang van een wervelstorm en een vloedgolf. De Golf van Benga len, waarin de duizend eilanden vóór de grillige rivierdelta van Bangladesh liggen, is berucht om de invloed van dit soort natuurverschijnselen. Bij herhaling worden hier complete dor pen, steden en bevolkingsgroepen van de aardbodem geveegd. Op afstand maakt dit soms de indruk dat het er allemaal bij hoort. Zoals droogte, ge brek aan voedsel en de onmogelijk heid om een levensvatbare agrarische cultuur op te bouwen met de regel maat van de klok grootscheepse hon- gerellende in uitgestrekte delen van Afrika veroorzaken. Pas als via de publiciteit schokeffecten hun werk doen beseft het westen wat er werkelijk aan de hand is. Het zijn maar al te vaak de rampen van de doffe berusting aan het worden. Terwijl het in Nederland - zoals afgelopen Pinksterweekend bleek - mogelijk is om badgasten langs de kust via politie op tijd te waarschu wen voor naderend slecht weer is communicatie in een zo ramp-gevoe lig land als Bangladesh een probleem waarvan het leven van vele duizenden op een ongelukkig moment volstrekt afhankelijk is. En omdat het gebrek aan verbindingen - ook waar het transport betreft - zo groot is zijn de gevolgen van het natuurgeweld vaak niet te overzien. Komt bij dat de bittere armoe dit Aziatische land in een vicieuze cirkel heeft gedreven, waar het met geen mogelijkheid uit komt. In een gesprek met Nederland se waterbouwers in deze krant (pagi na 4) komt dat nog eens treffend naar voren. In theorie en technisch zou Bangladesh tegen cyclonen en vloed golven voor een belangrijk deel te beveiligen zijn, beweren de deskundi gen die bezig zijn met de bouw van een dam in het deltagebied van de Golf van Bengalen. Maar het land is zo arm dat het een dergelijk stelsel van waterkeringen nooit zal kunnen betalen. En zo is de volgende natuur ramp alweer in aantocht voordat gro te gebieden de schade en het leed van de vorige hebben verwerkt. Perma nente uitzichtloosheid dus. Inmiddels begint de machinerie van internationale noodhulp aan de ge troffen bevolking van Bangladesh op gang te komen. Overal vandaan ko men financiële toezeggingen en hulp zendingen in natura: drinkwater, voedsel, medicamenten en voorlopig onderdak zijn op korte termijn het hardst nodig. De wereldhulpinspan ning bij dit soort catastrofes werkt snel en effectief. En de publieke be trokkenheid is op zulke momenten ook van hoge kwaliteit. Maar toch gaat het in een land als Bangladesh om méér dan enkele weken aandacht na een ramp waarbij het voorstel lingsvermogen van het comfortabele deel van de wereld stilstaat. De 90 miljoen inwoners van dit land in de voortdurende gevarenzone hebben er - evenals wij hier in zuidwest-Neder land - recht op dat ze zich kunnen wapenen tegen het geweld van na tuurrampen. Voor Nederland met zijn ervaring en reputatie op het gebied van waterbouw ligt hier een speciale verantwoordelijkheid. Er zijn de afge lopen jaren al enkele activiteiten op dit terrein zichtbaar. Toch is dat voor Bangladesh nog maar een begin. De les van deze laatste catastrofe moet zijn dat beveiliging tegen stormvloe den niet mag ophouden bij de pijler- dam in de Oosterschelde. vdM. Vredeskampen Woensdrecht De rijkspolitie van Woensdrecht heeft dinsdag drie vredesactiekampen ont ruimd. In totaal werden twintig on derkomens afgebroken en de bouw materialen in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1