Breskense werf legt beslag op zeilschepen $ilo *s op reis Eerste Rode Kruis-krant voor commissaris Boertien Procedure nieuwe burgemeester Aardenburg kan snel van start Zeilschepen 'Sail' ook in Terneuzen JAARLIJKS GEMIDDELD 34 MILJOEN GULDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Pinksterkamp Scouting rond 75-jarig bestaan Moeilijk NU 9POLITIEKE STORM9 IS GELUWD PAGINA 9 Dwars ZEELAND" WOENSDAG 22 MEI 1985 TERNEUZEN - Een aantal zeilschepen, dat van 16 tot en met 28 juli meedoet aan 'Sail Amsterdam', doet op zondag 21 juli ook Terneuzen aan. De deelnemende schepen kunnen tijdens 'Sail' vier reizen kiezen. Een ervan gaat van Amsterdam naar Gent, uiteraard via Terneuzen. Naar schatting zestig zeilschepen, in alle soorten en maten, worden op die 21ste zeilschepen, in alle soorten en maten, worden op die 21ste juli bij de sluizen van Terneuzen verwacht. De eerste schepen melden zich vermoedelijk al ver voor tien uur 's morgens bij de sluis. De schippers moeten laten, bij aankomst in Amsterdam, een stempel van de sluismees- ter laten zien. Op het traject Amsterdam- Gent doen de zeilschepen ook Brugge aan. Aan de 'reis' naar Gent en terug nemens stuk voor stuk oorspronkelijke, zeilende bedrijfsvaartuigen deel. VLISSINGEN In de wijk 'Oud Goed Wonen' te Vlissingen zijn dins dagmiddag drie speciaal ontwikkel de gierzwaluwendakpannen aange bracht op een renovatiewoning in de Nijverheidsstraat. De pannen wer den vorige maand in het kader van een actie voor het bevorderen van de broedgelegenheid van de gierzwaluw door de Vogelwerkgroep Walcheren aangeboden aan de Woningstichting Basco. Gadegeslagen door Basco-di- recteur A. Raas, legden medewerker P. Joosse en opzichter L. Geldof van de Walcherse Bouw Unie gisteren de pannen op hun plaats. Dat gebeurde op aanwijzingen van vogelwerk- Medewerkers van de Walcherse Bouwunie leggen de speciaal ontwik kelde gierzwaluwendakpannen op een Vlissingse renovatiewoning groepsvoorzitter Luud Persijn en Ben Smulders, initiator van de actie. „Belangrijk is vooral de vrije aanvlie groute", aldus Persijn, „dus zo vrij mogelijk van obstakels, niet te dicht boven de dakgoot, maar wel dicht bij elkaar, want het zijn koloniebroeders die graag bij elkaar nestelen". Op het moment dat de pannen werd gelegd, cirkelde een tiental gierzwalu wen hoog boven de woningen. Vol gens Ben Smulders is men maar net op tijd met de plaatsing. Over het algemeen beginnen de vogels na de eerste warme dagen in mei met de paringsvluchten, waarna de twee of drie eieren op een beetje rommel achter de panlatten worden gelegd en het broeden begint. De beide vogel- werkgroepsleden zijn hoopvol ge stemd over de resultaten van het experiment. Ervaringen met de pan nen zijn nog niet opgedaan: ze zijn pas na het laatste broedseizoen ontwik keld en in de handel gebracht. De Vogelwerkgroep Walcheren heeft de actie voor de gierzwaluw opgezet vanwege de vooral door renovaties en restauraties teruglopende broed gelegenheid in de bebouwde kommen van dorpen en steden. Zo zijn er mensen geweest die zelf een dakpan hebben aangeschaft, de Middelburg se woningbouwvereniging heeft zich in positieve zin over de toepassing uitgelaten en een Vlissingse architect is van plan waar mogelijk in zijn plannen de pannen 'mee te nemen'. Verder zal een door de Vogelwerk groep Walcheren ter beschikking ge steld stenen gierzwaluwennestblok in één van de woningblokken aan de Spuistraat worden ingemetseld. s akkoord met bod rijk oor tekorten veerdienst (Van onze Haagse redacteur) bEN HAAG - Minister Smit- [roes van verkeer en water staat steekt van 1985 tot 1990 aarlijks een bedrag van ge middeld 34 miljoen gulden in d tekorten bij de Provinciale Itoombootdiensten (PSD). j)it bedrag zal ieder jaar op nflatie worden gecorrigeerd. |et dagelijks bestuur van de provincie besloot dinsdag in stemmen met dit bod en zal |aarover spoedig een voor- jtei aan provinciale staten prmuleren. feren'-gedeputeerde J. D. de Voogd /D) zei gisteren desgevraagd, dat |S „kunnen leven" met deze overeen komst, die het resultaat is van overleg pt het college vorige week met de ewindsvrouw voerde. Aanvankelijk bod drs Smit een bedrag van ruim 31 Biljoen, maar daar wilde het college Bet aan, aldus De Voogd. Iet deze overeenkomst is een einde ekomen aan de situatie die jarenlang eeft bestaan, waarbij het rijk jaar- Rks plusminus 70 procent stak in de [korten. De resterende dertig pro- int moest dan worden opgebracht |t de tariefsopbrengsten. De heer De oogd zei gisteren, dat „nu is tege moetgekomen aan ons verlangen om Provinciale Stoombootdiensten in lovinciale handen te houden". „Wij Ibben steeds geopteerd voor 'baas in figen boot' en kunnen nu ook zelf de Jrieven blijven bepalen", pvendien wees hij erop, dat de nieu- opzet leidt tot verdergaande de- gntralisatie, in die zin dat niet meer der detail van de veerdiensten met 1 vertegenwoordigers van de minis- Jr hoeft te worden besproken. Ij gaf aan, dat van de drie mogelijk- tden de nu gekozen de beste is. De fidere (veren naar het rijk/privatise- hg of doorgaan op de oude voet met Irscherpt rijkstoezicht) hadden ze er geen voorkeur. De minister wilde Ivendien een einde aan de onzeker- éid waarbij zij ieder jaar een soort [lanco cheque' tekende en later pas et de tekorten over het afgelopen werd geconfronteerd, aldus de SCdeputeerde. Ij zei dat GS niet voor elkaar hebben ènnen krijgen dat Smit-Kroes ook kkoord ging met het betalen van de Pparaatskosten binnen het kader In de vijfjarige overeenkomst. „Die Isten komen echter al een aantal pen ten laste van de provincie", dus De Voogd. fet voordeel van de overeenkomst et Smit-Kroes is volgens hem dat bijvoorbeeld de schadepost als gevolg van de stremming in het veer Vlissin- gen-Breskens over vijf jaar wordt uit gesmeerd, waardoor de pijn wordt verdeeld. Voor die schadepost is uitgegaan van Helemaal jofel zat het niet in dat Temeuzense gezin. Zoonlief van dertien kreeg bui tensporig veel praatjes. Wist voortdurend alles beter. Stak de draak met allerlei huisregels. bag kortom, nogal slordig dwars. Dat moest wel een keer lelijk opbreken. En dat gebeurde ook: toen hij deze week weer eens druk be zig was zijn eigen willetje door te drijven, schoot zijn vader uit zijn slof. Een stortvloed van verwijten daalde over het knaapje neer. En met overslaande stem riep pa uit: „Denk je dat ik hier de baas bent". Daar is toen nog lang over nagelachen. een bedrag van ongeveer 1,5 miljoen. De Voogd sloot echter niet uit dat dat bedrag hoger uitvalt. Hij hield er overigens ook rekening mee dat de gebruikers in 1986 worden geconfronteerd met een extra tariefs- BRESKENS/DEN HAAG De jachtwerf Standfast in Breskens heeft beslag laten leg gen op acht zeilschepen die de afgelopen twee jaar aan de Delftse chi rurg W. M. Oosterwijk zijn geleverd. Volgens het koopcontract zou de Delftenaar tien boten in de Standfast 40-klasse (12,20 meter) afnemen. Na acht schepen heeft de koper echter geen be hoefte meer aan de laat ste twee. De andere schepen zijn wel be taald. Oosterwijk heeft een charterbedrijf in de Mid dellandse Zee, waar hij de kapitale zeilschepen - ruim drie ton per stuk verhuurt. Standfast-di- recteur F. Maas eist nu met het koopcontract in de hand dat Oosterwijk zijn verplichtingen na komt. Voor het geval niet alle bestelde sche pen worden afgenomen, voorziet het contract in een hoge schadevergoe ding. Ook daar wil de betrokkene niet aan. De beslaglegging dient om de eis kracht bij te zet ten. Oosterwijk heeft daar bezwaar tegen aan getekend. De zaak dient donder dag voor het gerechts hof in Den Haag. MIDDELBURG - Een grote kraan heeft'dinsdagmorgen drie grote cementsilo's verwijderd van het terrein van Pit Beton aan de Kle- verskerkseweg in Middelburg. De drie silo's werden op twee schepen gezet, die de gevaarten transporte ren naar West-Duitsland. Daar zijn ze gekocht door een makelaar in industriële roerende goederen. Twee van de silo's zijn ongeveer dertig meter hoog en wegen maar liefst 400 ton per stuk. De derde is nog altijd 180 ton zwaar. Auto's hoefden er bij het karwei niet aan te pas te komen. Het terrein van Pit Beton beschikt namelijk over een eigen kade aan het Kanaal door Walcheren. De silo's konden worden verkocht omdat Pit Beton vorig jaar zijn activiteiten in Middelburg heeft stopgezet. De firma heeft de werk zaamheden geconcentreerd in twee betonmortelcentrales in Goes en Nieuwdorp en in een heipalenfa- briek in Kamperland. verhoging. „We streven er natuurlijk niet naar, maar als het vervoersaan bod verder afkalft, bestaat die kans". Per 1 juli aanstaande gaan de tarieven met drie procent omhoog, maar dat is een 'gewone' verhoging, „een heel normaal verschijnsel", dat ieder jaar terugkeert ter compensatie van prijs stijgingen. Aanvankelijk zou die stij ging 1 januari dit jaar ingegaan zijn. De Voogd noemde die extra tariefs verhoging gisteren in verband met de „schrikbarende" daling van de ver- voersopbrengsten bij het veer Vlissin- gen-Breskens in de maand maart ten opzichte van maart vorig jaar. Het gaat daarbij om een bedrag van onge veer 250.000 gulden, dat niet wordt gecompenseerd door mééropbreng sten bij het veer Kruiningen-Perkpol der. Daar kwam namelijk in dezelfde maand een bedrag van 13.000 gulden minder in de kassa ten opzichte van '84. „Dit zijn verontrustende cijfers. We hopen, dat we, nu na de stremming de (Slot zie pagina 10 kol. 7) VEERE - Scouting Zeeland viert tijdens de pinksterdagen haar 75- jarig bestaan met een pinksterkamp in het scoutingcentrum aan het Veer- se Meer bij Kleverskerke. Aan dit kamp zullen ongeveer duizend ver kenners, padvindsters, gidsen, zee verkenners, rowans, sherpa'smatro zen en stamleden deelnemen. De opening van het kamp op zater dagmiddag wordt voorafgegaan door een spel, waarbij scouting-record kun nen worden gevestigd en verbeterd, 's Avonds is er een feestavond met kampvuur en levende muziek, disco, film en een lichtoptocht. Middernacht vertrekken de oudere deelnemers voor een twaalfuurstocht over het land en een twaalfuurs zeilrace over het Veerse Meer. Zondag wordt door middel van een spel geld bijeen ge bracht voor de actie Zeeland helpt Nepal, 's Middags is er een spel te land en te water. Maandagmorgen wordt een fotozoektocht gehouden door Veere, waarna het kamp 's middags wordt afgesloten. Commissaris der koningin dr C. Boertien met krant) bekijkt het eerste exemplaar van de Rode Kruis-krant, die hem dinsdag werd aangeboden. V.l.n.r.: PZC-chef-acquisiteur C. van de Sande, commissaris kring Zeeland van het Rode Kruis N. M. Bollen en kringsecretaris J. Marteyn, kijken toe MIDDELBURG - De commissaris van de koningin, dr C. Boertien, heeft dinsdagochtend het eerste exemplaar van de Rode Kruis-krant in ontvangst genomen. De krant wordt dezer dagen nagenoeg huis aan huis in Zeeland verspreid. Het blad, Rode Kruis-krant Zeeland genaamd, is een coproduktie van het Rode Kruis en de Provinciale Zeeuwse Courant. Met de uitgave wil het Rode Kruis de Zeeuwse bevolking attent maken op de landelijke inzamelingscampagne, die van 27 mei tot en met 9 juni wordt gehouden. De krant telt acht pagina's. De opening in het blad is gewijd aan commissaris Boertien, die erevoor zitter is van de Rode Kruis-kring Zeeland. Ook bevat de krant een artikel waarin de algemeen direc teur van het Nederlandse Rode Kruis, dr T. Herrema, verklaart dat zijn organisatie steeds meer verzoe ken om hulp ontvangt. Collectan ten die aan de inzamelingsactie willen meewerken, vinden in de krant adressen waar ze zich kunnen opgeven. Een ander artikel belicht de werkzaamheden van het Kring bureau Zeeland van het Rode Kruis aan het Molenwater in Middelburg. Voorts wordt mevrouw Van der Heijden uit Hulst geportretteerd. Zij gaat in de collecteperiode de winkels en bedrijven in Hulst langs. Na een verslag van een bezoek van de Henri Dunant het vakantie schip van het Rode Kruis aan Veere en een terugblik op de Rode Kruis-fietstocht op Schouwen-Dui- veland, volgt een uiteenzetting over het takenpakket van het Rode Kruis-korps in Zeeland. Het Jeugd Rode Kruis, de welfare-afdeling, de hulp aan hongerend Afrika en cam pagnecoördinator J. Vonk zijn on derwerpen van de overige verhalen in de Zeeuwse Rode Kruis-krant. „Instituten die afhankelijk zijn van giften van het publiek maken mo menteel een moeilijk tijd door", constateerde de commissaris van de Kring Zeeland van het Rode Kruis, de heer N. M. Bollen tijdens de overhandiging van het eerste exemplaar aan de heer Boertien. De krant is nu één van de middelen waarmee wordt geprobeerd de op brengst van de inzamelingsactie te verhogen. Overigens komt Zeeland er in vergelijking met andere ge bieden nog goed vanaf. De betrok kenheid bij het Rode Kruis is in deze provincie in verhouding erg hoog. Kringsecretaris J. Marteijn legde uit, dat het Rode Kruis elk jaar geld uittrekt voor een advertentiecam pagne, waarin de bevolking wordt opgeroepen geld te geven aan het Rode Kruis. Dat advertentiebudget is nu gebruikt voor de huis-aan- huis-krant. Ook is een bijdrage ont vangen van het hoofdbureau in Den Haag, dat tevens de redactie voor zijn rekening nam. Commissaris Boertien zei in zijn toespraakje in het provinciehuis in Middelburg veel waardering te heb ben voor het werk van het Rode Kruis. In het algemeen stelde hij dat vrijwilligersorganisaties 'een ge weldig belangrijk onderdeel van de gemeenschap zijn'. Zeeland beleeft met de Rode Kruis- krant de landelijke primeur. Hoe wel is geprobeerd om het blad ook in andere provincies van de grond te krijgen, is dat nog niet gelukt. De Zeeuwse Rode Kruis-krant is uitge bracht in een oplage van bijna 150.000 stuks. AARDENBURG - Minister Rietkerk van binnenlandse zaken zal vrijwel zeker volgende week de burgemees tersvacature van Aardenburg open stellen. De commissaris van de ko ningin, dr. C. Boertien, laat hem deze week nog weten dat de 'politieke storm' onder het 'bewind' van waar nemend burgemeester J. Asselberg zo ver is gaan liggen, dat nu de tijd gekomen is om naar een nieuwe burgemeester uit te gaan kijken. Ver loopt de procedure normaal, dan heeft Aardenburg eind dit jaar een nieuwe burgemeester. De voormalige burgemeester W. Loc- kefeer nam per 15 maart ontslag. Burgemeester Asselbergs van Sluis werd als waarnemer aangesteld. Dr. Boertien heeft daarna een adempauze ingelast om de strijd in de gemeente raad enigszins te laten bedaren. Uit de rapportage van waarnemer Assel bergs blijkt dat die pas op de plaats inderdaad de verhitte gemoederen heeft afgekoeld. Reeds bij de aanvaar ding van de waarnemerspost heeft Asselbergs duidelijk gemaakt dat hij er de voorkeur aan geeft nog voor het eind van dit jaar de Aaröenburgse ambtsketen aan een definitieve opvol ger te kunnen overdragen. Nadat de minister de vacature heeft opengesteld zal de gemeenteraad de ze zomer een profielschets samenstel len. Op grond daarvan selecteert com missaris Boertien de kandidaten. Zijn kabinetschef mr. A. de Ru ontkent dat de wensen van de weinig eensge zinde raad niet serieus worden geno men. Verschillende Aardenburgse fracties hebben die verwachting uit gesproken. Mr. De Ru stelt dat juist de profielschets in grote mate zal bepalen welke kandidaat wordt ge noemd. Hij wil dan ook geen voorspellingen doen over de uitkomst van de sollici tatieprocedure. Dat Aardenburg zon der meer een CD A-gemeente blijft is volgens hem niet noodzakelijk. De profielschets en de interne verhoudin gen spelen bij de partijkeuze een belangrijke rol. De kabinetschef her innert voorts aan de niet onbelangrij ke verschuivingen die recent in ande re gemeenten hebben plaatsgevon den. „De minister heeft de laatste tijd nogal eens ingegrepen. Het is nog steeds zoeken naar mogelijkheden om de achterstand van de VVD en PvdA wat betreft de burgemeestersposten weg te werken", aldus De Ru. Hij constateert dat de plaatselijke politie ke verhoudingen niet altijd doorslag gevend zijn. In vele kleine plaatsen is er volgens hem een CD A-meerder heid. „Als je alleen daar op let, dan kan er weinig veranderen". Aardenburg zou in principe als een gemeente met een CDA-meerderheid mogen worden aangeduid. Alleen zijn de christen democraten daar zo verdeeld, dat de situatie niet helemaal overzichtelijk is. Overigens wijst mr. De Ru er op dat de meningen over de verdeling van de burgemeestersposten lande lijk gezien niet eenduidig zijn. Er gaan stemmen op die het inwonertal van een gemeente als criterium aan houden. In dat geval valt de achter stand van de PvdA, met burgemees ters in grote steden als Amsterdam en Rotterdam, wel mee. Bovendien signaleert de vertegenwoordiger van de commissaris de mogelijkheid dat Zeeuwsch-Vlaanderen als een geheel wordt gezien. De Ru is van mening dat er geen reden is om nog langer te wachten met het openstellen van de Aarden burgse vacature. Volgens hem is er nooit sprake van geweest om de be noeming over de gemeenteraadsver kiezingen in maart 1986 heen te tillen. De interimperiode zou dan in zijn ogen te lang hebben geduurd, temeer nu blijkt dat de rust grotendeels is weergekeerd. „Ik heb wel begrip voor een korte pas op de plaats. Maar dat mag niet te lang duren. Je moet voorzichtig zijn met het uitoefenen van voogdij. Aardenburg 'loopt' nor maal. Dus laten we maar moed hou den voor de toekomst". mr J. J. P. M. Asselbergs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9