IN DE VRIJDAGKRANT: l\\\ Rotterdamse loodsen dreigen met acties GEEN SPREEKVERBOD AMBTENAAR Mogelijk vertragingen luchtverkeer Schiphol ft Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. M Ohago Minister roept de bouw op tot hervatten cao-gesprek PZC Akkoord artsen en apothekers De schoon makers van Nederland. Van Aardenne speelt het slim Mi: Wisselend bewolkt 228e jaargang no. 119 Woensdag 22 mei 1985 Hoe het e.t.i. wordt gemangeld. vrijdagkrant Kamerdebat Vreselijk Bezoek Veerbod Banen Rampjaar GESPREK VERKEERSLEIDERS MISLUKT Haven Rotterdam Wisselend, bewolkt met een flinke re- gen- of onweersbui. Maximum tempe ratuur 15 graden. Zwakke tot matige westenwind. Elke vrijdag ander nieuws... ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse havenloodsen gaan volgende week dinsdag voor onbepaalde tijd in staking als b en w voor die tijd niet hebben besloten de in januari overeengekomen onregelmatigheidstoeslag uit te betalen. Dit hebben de loodsen dinsdag vrijwel unaniem besloten op een actievergadering in Rotterdam. De aangekondigde acties houden in, dat tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens geen schepen zullen worden beloodst. Overdag wordt wel gewerkt want de loodsen willen het bedrijfsleven geen onnodige schade toebrengen. De havenloodsen eisen, dat het college het akkoord uitvoert dat na de acties van de rijksloodsen in januari werd bereikt. Toen werd overeengekomen, dat de rijksloodsen een onregelmatigheidstoeslag van 950 gulden per maand zouden krijgen. De toeslag voor de havenloodsen, die gemiddeld iets meer verdienen, werd bepaald op 475 gulden per maand. Het college van B en W heeft besloten de uitvoering van het akkoord eerst voor te leggen aan de gemeenteraad. De rijksloodsen hebben aangekon digd solidair te zijn met de havenloodsen, omdat zij in januari ook hun acties hebben gesteund. Tamils vluchten in paniek over grens DEN HAAG (ANP/GPD) - Van de 3000 uit Sri Lanka gevluchte Tamils die in ons land asiel zochten en zoeken, zijn er de laatste dagen honderden min of meer in paniek naar België en West-Duitsland uitgeweken uit angst voor spoedige terugzending naar hun vaderland. Van de Tamils die in Amsterdam worden opgeroepen om per bus naar een opvangcentrum te worden gebracht, meldt zich slechts dertig tot veertig procent. De vrees is de Tamils ingegeven door het standpunt van het kabinet, waar van vrijdag premier Lubbers gewag heeft gemaakt. Het kabinet nam daar mee de conclusie over van een ambte lijke commissie, dat de Tamils niets te vrezen hebben in het zuiden van hun land. Vluchtelingenwerk Nederland heeft een en ander dinsdag in Den Haag verklaard. [Sjef Theunis verklaarde namens de katholieke, humanistische, interker kelijke en algemene organisaties voor ontwikkelingssamenwerking (Cebe- mo, Hivos, ICCO en Novib) dat ze niet vanzelfsprekend zullen meewerken aan repatriëring van Tamils. De com missie heeft gesuggereerd, dat daar voor geld voor ontwikkelingswerk be schikbaar is. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk volgende week een plenair debat hou den over de opvatting van het kabi net, dat de Tamils die de afgelopen tijd ons land zijn binnengekomen het best kunnen worden opgevangen in het zuiden van Sri Lanka. De wens tot een plenair Kamerdebat leeft in brede kringen in de Kamer, zo bleek dins dag bij het begin van de Kamerverga dering. De Kamer vindt dat er,.voorafgaand aan het debat over de Tamils nog een gesprek moet plaatsvinden tussen de Nederlandse regering en een verte genwoordiger van het Hoge Commis sariaat voor de vluchtelingen, de VN- organisatie die zich met de problema tiek van de vluchtelingen bezig houdt. De topambtenaar Kuethe, die voor de AVRO-televisie ernstige kritiek heeft geuit op het voornemen van de rege ring om de ruim 3000 in ons land verblijvende Tamils terug te sturen naar Sri Lanka, is geen spreekverbod opgelegd. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken achtte dat gisteren in een gesprek met Kuethe niet nodig. Kuethe noemde het ge sprek met de bewindsman fair. „Ik ben heel prettig behandeld", zei hij na afloop. In een vraaggesprek met Karei van de Graaf maandagavond betitelde Kue the het rapport dat een ambtelijke commissie over de situatie in Sri Lanka heeft opgesteld als „apekool". Volgens de ambtenaar, die gedurende drie jaar zaakgelastigde in Sri Lanka is geweest, is het niet waar dat Tamils zonder vrees voor vervolging in het zuiden van het eiland kunnen leven. Het tv-optreden heeft het departe ment wel verbaasd. „Hij heeft met niemand vooroverleg gepleegd. Hij heeft ook op geen enkel moment laten blijken dat hij zijn kennis van de situatie op Sri Lanka met de commis sie wilde delen", aldus de woordvoer der. Kuethe's kennis over Sri Lanka wordt „gedateerd" genoemd, terwijl de commissie tijdens het verblijf op Sri Lanka niet alleen met een groot aantal deskundigen en autoriteiten gepraat, maar ook met de huidige Nederlandse zaakgelastigde Daman Willems. Volgens de woordvoerder behoort het niet tot „de Haagse cultuur" om di plomaten die van een post zijn overge plaatst in te schakelen bij een missie die tot taak heeft onderzoek te ver richten in het gebied waar de diplo maat eerst was geplaatst. Na zijn optreden in het tv-program- ma heeft Kuethe volgens eigen zeg gen „zeer prettige reacties" ontvan gen. „Zoenen en bloemen zijn mij ten deel gevallen", aldus de ambtenaar die er op wees dat ook vanuit de hoge ambtelijke top positieve reacties zijn gekomen. 'Actrice' Liesbeth List herkent zich in 'Jan Rap en z'n maat': „ik heb ook een vreselijke jeugd gehad". PAGINA 2 Het bezoek van de Sowjetlei- der Gorbatsjov aan de Ver enigde Staten staat op losse schroeven. PAGINA 3 Gedeputeerde staten accepte ren het 'veerbod' van minister Smit: er komt een jaarlijkse geïndexeerde bijdrage in de tekorten van 34 miljoen gul den. PAGINA 9 NCW-voorzitter Van Eijkelen- burg ziet in een verlaging van het gemiddeld aantal werk uren een goede methode om banen te creëren. PAGINA 11 Voor PSV is na gisteravond het rampjaar compleet. De Eindhovenaren werden woensdagavond na het nemen van strafschoppen uit het be kertoernooi 'geknikkerd' door FC Utrecht. PAGINA 17 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 - AT- De beschadigde passagierstrein, waarvan machinist gewond raakte. UTRECHT (ANP) - Op het stationsemplacement van Uithuizermeedem zijn dinsdagmorgen een reizigerstrein en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen. De oorzaak van de botsing op het traject Groningen-Roodeschool was dinsdagavond nog onbekend. De woorvoerder noemde de schade „aanzienlijk". De goederentrein was op weg naar de Eemshaven en was ongeladen op wat restanten koolwaterstoffen na. ROTTERDAM (ANP) - Op de hoek van de Polderlaan en de Polderstraat in Rotterdam is dinsdagmiddag de 36-jarige S. Tas uit die stad doodge schoten. Het slachtoffer werd gedood door een man met wie hij al lang een vete had. Volgens de politie is de identiteit van de vermoedelijke dader bekend. Hij is echter nog niet aangehouden Wel werd enige tijd een huis 'belegerd' waarin de dader volgens een getuige verscholen zou zijn. Foto: Tijdens de actie liep onver wacht een kleuter door het schoots veld van de politie. Een agent bracht het kind ijlings in veiligheid. DEN HAAG/NIEUW-VENNEP (GPD) - Het luchtverkeer van en naar Schiphol moet vandaag rekening houden met ernstige vertragingen door acties van boze verkeersleiders die zich ziek melden. Het overleg tussen de dienstleiding van de Rijks luchtvaartdienst en de vakbonden over salarisverhogingen voor perso neel van de Luchtverkeersbeveili ging (LVB) op Schiphol is gisteren in een impasse geraakt. De stemming onder de verkeersleiders werd giste ren tijdens een vergadering van hen in Nieuw-Vennep grimmiger ge noemd dan na het eerste overleg. Toen meldde veertig procent van de verkeersleiders zich ziek en liepen de vertragingen op tot vijf en zes uur. De bonden willen veel meer salaris verhoging dan de RLD gisteren kon bieden. Directeur-generaal Raben van de Rijksluchtvaartdienst kwam gistermiddag met een voorstel van 7,5 tot 10 procent bruto salarisverhoging, afhankelijk van de functie. Een voor stel dat door de bonden resoluut naar de prullenmand werd verwezen. Volgens berekeningen van het Gilde van Nederlandse Luchtverkeerslei ders (aangesloten bij de bond CMHA) komt het bod van de RLD neer op een verhoging van 126 gulden per maand terwijl 1250 werd gevraagd. Voor de veiligheid van het luchtverkeer wil het Gilde borg staan, maar efficiency en op tijd vertrekken zal niet gaan. De andere bonden in het overleg (Ambte- narencentrum CFO en ABVA/KABO) hebben het bod van de RLD ook naar de prullenmand verwezen en beraden zich nog. Directeur-generaal Raben van de RLD toonde zich gisteren verrast over de reactie van de bonden op het salarisvoorstel. „Ik ben verbaasd over het gemak waarmee een voor- Slot zie pag. 3 kol. 4) Economie V.S. - De groei van de Amerikaanse economie heeft in het eerste kwartaal van dit jaar slechts 0,7 procent op jaarbasis bedragen, zo is dinsdag officieel in Washington mee gedeeld. Het is het laagste percentage sinds de recessie in 1982 ten einde ging. In het vierde kwartaal van 1982 was er een groei van 0,5 procent. Bovendien is het percentage veel la ger dan eerder is geraamd. (Advertentie) M 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. DEN HAAG (GPD) - Minister de Koning van sociale zaken heeft giste ren werkgevers en werknemers in de bouw opgeroepen de onderhandelin gen over de cao te hervatten. Hij deed dat in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over opmerkingen van werkgeversvoorzitter De Vilder. Die heeft maandag verklaard dat verdere arbeidstijdverkorting in de bouw onmogelijk is, omdat daardoor de kosten stijgen. De Koning noemde herverdeling van arbeid in de bouw juist belangrijk, omdat de werkloosheid in de bedrijfs tak zeer groot is. De kostenstijging door de atv in de bouw weet hij aan het feit, dat geen extra werknemers worden aangenomen, waardoor er minder manuren per dag worden ge maakt. De minister beaamde dat het achter wege blijven van herverdeling van werk in de bouw ernstige gevolgen kan hebben voor de omvang van de overheidsinvesteringen in die sector. Als de hoge werkloosheid niet zo worden teruggedrongen, zal het op den duur niet meer mogelijk zijn de werkgevers zo vergaand tegemoet te komen als nu gebeurt, aldus de minis ter. De Bouw- en Houtbond FNV noemt de oproep van de minister „een more le steun in de rug van de stakers". Het aantal stakers is gisteren gegroeid tot 9659. Op 332 bouwobjecten in het land ligt het werk nu stil. FNV-voorzitter Kok heeft dinsdag een 'dringende oproep' gedaan op de bouwwerkgeversvereniging AVBB om „redelijke afspraken te maken met een redelijke vakbeweging" over arbeidstij dverkorting. De schilders cao. waarin wel een ar beidstijdverkorting is opgenomen is gisteren goedgekeurd door de werkge vers en de vakgroepsraad stucadoors van de FNV-bouwbond. De schilders werknemers waren al akkoord ge gaan. De Vervoersbond FNV heeft de ha venwerkgevers dinsdag een nieuw voorstel aangeboden, dat de invoe ring van een 36-urige werkweek in de UTRECHT (ANP) - Na tien jaar strijd over de geneesmiddelenvoorziening op het platteland zijn de organisaties van huisartsen en apothekers, de LHV en de KNMP, het dinsdag eens geworden over een regeling die ze staatssecretaris Van der Reijden (WVC) en de Tweede Kamer gaan voorleggen. De overeenkomst houdt in, dat er in een dorpskom geen apotheekhouden- de huisartsen zijn als de afstand over de weg van de apotheek van een apotheker naar de grens van de be bouwde kom van het dorp waar een huisarts is gevestigd, 3,5 kilometer of minder is. Bij een grotere afstand zijn de huisartsen wèl apotheekhoudend en dan in principe ook voor hun patiënten die dichterbij de apotheek van de apotheker wonen. Verder heb ben KNMP en LHV afgesproken, dat een apotheker zich pas mag vestigen als hij minstens 8.000 mogelijke „klan ten" heeft. stukgoedsector van de Rotterdamse haven mogelijk moet maken. De bond blijft er bij dat de arbeidstijdverkor ting volledig door de werkgevers moet worden betaald, maar ze mogen vol gens het nieuwe voorstel zelf bepalen wanneer de roostervrije dagen moe ten worden opgenomen. De vakbonden en de Koninklijke Bij enkorf Beheer (KBB) zijnhet in princi pe eens geworden over een nieuwe cao die loopt tot 1 februari 1986. Dat heeft de Dienstenbond CNV dinsdag be kend gemaakt. De cao geldt voor ongeveer 20.000 werknemers bij onder meer de Bijenkorf en de Hema. De algemene ledenvergadering van de Nationale Kruisvereniging (NK) heeft besloten de cao 1985 voor het kruiswerk te aanvaarden. Aardenne .(economische zaken) heeft begin deze week bij zijn bezoek aan Zeeland ste vig aan de deur gerammeld over de vestiging van een tweede kerncentrale en het lijkt- er op dat hier langzaam wordt opengedaan. De col leges van gs van deze provincie en van b. en w. van de gemeente Borsele hebben de bewindsman namelijk toe gezegd dat zij op korte termijn een standpunt zullen bepalen over de uit breiding van kernenergie in de omge ving van de bestaande PZEM-kem- centrale. Dat is op zijn minst opval lend, want totnogtoe werd hier een - wat je zou kunnen noemen - volgend beleid in deze kwestie gehanteerd. Het Zeeuwse gs-college voelde er wei nig voor om een eerste zet te doen, verwees naar een motie die in 1977 in provinciale staten was aangenomen ('tegen meer kerncentrales in het Sloegebied') en vond dat de keus maar in Den Haag moest worden gemaakt. Half maart nog heeft gede puteerde Don de Zeeuwse houding op een studiedag in Utrecht als volgt omschreven: „Wanneer de tweede ka mer instemt met de bouw van een tweede kerncentrale in Borssele, zul len provinciale staten van Zeeland en de Borselse gemeenteraad eenzelfde beslissing nemen". Minister Van Aar denne wil het liever anders. Hij voelt er niet zo veel voor om de bouw van een tweede kerncentrale op te leggen. Het is beter dat de betreffende provin cie en de gemeente uit eigen beweging zélf (planologisch) vrij baan maken voor een nieuwe kerncentrale. En zijn bezoek was duidelijk bedoeld om Zee land en Borsele daartoe over te halen. Nu is er de laatste tijd in en buiten Zeeland het nodige aan de gang in verschuiving van standpunten rond om de uitbreiding van kernenergie. Politiek gezien liggen in provinciale staten de kaarten zó: de WD-fractie is uitgesproken vóór de bouw van een nieuwe kerncentrale bij Borssele, de PvdA tegen en het CDA-standpunt (in 1977 'tegen') is bezig te kantelen. Vanuit deze kring is namelijk al in bedekte termen aangegeven dat 'Zee land belang heeft bij de bouw van zo'n nieuwe centrale'. Buiten Zeeland zijn vooral de ontwikkelingen in Noord- Brabant van betekenis. Commissaris der koningin Van Agt daar is in een heftige briefwisseling gewikkeld met zijn opvolger in Den Haag, minister president Lubbers, over de 'achter stelling' van het industriegebied Moerdijk. Van Agt eist op hoge toon financiële hulp voor de verdere ont wikkeling van dit verliesgevende pro ject en ziet de bouw van een kerncen trale bij Moerdijk als een geweldige trekker voor dat doel. Trouwens: ook het college van gedeputeerde staten van Noord-Brabant is voorstander van een kerncentrale op het Moerdijk- se industrieterrein. En het heeft met een uitspraak daarover niet gewacht op beslissingen in de tweede kamer. Van Aardenne is richting Zeeland met deze gegevens slim bezig. Hij speelt de positieve benadering in Noord-Brabant tegen Zeeland uit. Im mers: het kabinet heeft in januari, toen het een beslissing nam over de bouw van tenminste twee nieuwe kerncentrales in Nederland, een dui delijke voorkeur voor vestiging in Borssele uitgesproken. 'Verreweg het geschikst' werd die lokatie toen ge noemd. Door nu te suggereren dat een eigen initiatief vanuit een provincie en/of gemeente bijzonder welkom is laat de minister weten dat de rollen eigenlijk beginnen om te keren. Er zou niet langer sprake zijn van accepteren van een kerncentrale, maar van con curreren om een kerncentrale. En daarbij gaat het dan vooral om econo mische motieven en voordelen. De vestiging van een nieuwe kerncentra le geeft een belangrijk stuk werkgele genheid ift de bouw gedurende een reeks van jaren. Het kabinet heeft al laten doorschemeren dat het mede werking wil verlenen bij de ontwikke ling van economische nevenactivitei ten. Bovendien is een nieuwe kerncen trale - met het vooruitzicht van slui ting op termijn van de bestaande - een belangrijk gegeven voor de positie van het energiebedrijf in de plaats van vestiging, in het Zeeuwse geval voor de PZEM. En zo heeft Zeeland de hele kwestie van de uitbreiding van kernener gie toch weer duidelijk op het bord gekregen-zonder nog langer in een positie te blijven om er alleen maar naar te kunnen kijken. Voor het kabi net is dat een comfortabele ontwikke ling. Als het een beetje meezit kan het straks aan de tweede kamer melden dat er voor de bouw van nieuwe kerncentrales in het land best wel belangstelling is. Want ja, Zeeland zit nu nog met een motie van acht jaar geleden te jongleren. Maar of dat zo blijft is na het handige bezoek van Van Aardenne deze week zeer de vraag geworden. Er zit verandering in de politieke lucht. De tijd van ver stoppertje spelen in deze kwestie van de bouw van een nieuwe kerncentrale is voorbij. vdM. Diamantenroof - Drie gemaskerde en gewapende mannen die dinsdag de posttrein tussen Antwerpen en Brus sel overvielen zijn er met 21 zakjes diamanten vandoor gegaan. De edel stenen vertegenwoordigen een waar de van 30 miljoen frank, dat is 1,68 miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1