Oranjeboombier weer terug in stad Sluis Rechtstreeks kernwapenoverleg Europa en Oostblok is gewenst Natuurbescherming Eerste lading bananen uit Nicaragua in Gent OP DISCUSSIEA VOND IN MIDDELBURG 'SNODE' PLANNEN VAN GEKWETTER VOORZIEN Geld zomerzegels voor Vlissingse organisaties Rond 1100 deelnemers sportdag OCMA Energie anders Deuk IK V-MAN MIENT JAN FABER IN Tellerij PLANNEN VOOR UITBREIDING HANDEL WOENSDAG 22 MEI 1985 DEN HAAG (ANP) De kans dat nog voor het zomerreces de Tweede Kamer denair zal debatteren over de plannen van de regering voor de bouw van enkele nieuwe kerncentrales is aanmerkelijk gestegen. Directeur-generaal drs qH.B. Verberg economische zaken, energievoorziening) sprak dinsdag tijdens een gesprek met de vaste kamercommissie voor economische zaken de verwachting uit dat minister Van Aardenne zijn schriftelijke antwoorden op een pakket van kamervragen over de regeringsplannen voor het komend weekend bij de griffie van de kamer zal deponeren. Daarmee is de schriftelijke voorbereiding van het debat voltooid. Bij de kamercommissie is de stellige indruk ontstaan dat de minister van economische zaken grote spoed zet achter de parlementaire goedkeuringspro cedure van zijn voornemens. Eind juni gaat de Kamer op zomerreces. Verberg verwacht dat het kabinet volgens schema in de loop van het verkiezingsjaar 1986 de vestigingsplaatsen voor de nieuwe kerncentrales zal aanwijzen. Warm pleidooi kernenergie door topman van ministerie MIDDELBURG - De directeur-generaal voor energiezaken van het ministerie van economi sche zaken, drs G. H. B. Verberg, heeft dinsdagavond in Middelburg een warm pleidooi gehouden voor kernenergie. Ook het CDA-tweede kamerlid dr A. G. W. J. Lansink liet zich - zij het onder voorwaarden - voor uitbreiding van het aantal kerncentrales in ons land uit. Beide standpunten werden ingeno men tijdens een discussieavond over de vraag, of de Brede Maatschappelij ke Discussie over het energiebeleid van betekenis is geweest. Een aantal Zeeuwse instellingen voor maat schappelijk activeringswerk had met het oog daarop een bijeenkomst be id, die gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg een kleine honderd belangstellenden trok. De mening van beide voorstanders stond haaks op die van een viertal andere sprekers, onder wie PvdA- gedeputeerde en voorzitter van de Raad van Bestuur van de PZEM, W. Don. Uitgangspunt van de discussiebijeen komst was het feit, dat de regering een aanbeveling van de Stuurgroep BMD '-uitbreiding van kernenergie ligt op dit moment niet voor de hand naast zich neer heeft gelegd. In prin cipe is besloten tot de bouw van twee nieuwe kerncentrales. Als mogelijke vestigingsplaats is Borssele genoemd. „De meerderheid van de deelnemers aan de BMD is weliswaar tegen uit breiding van kernenergie op dit mo ment, maar de regering moet haar eigen verantwoordelijkheid dragen. Bovendien was de BMD geen referen dum. Twee adviesorganen van de re gering, de Electriciteitsraad en de Algemene Energieraad, hebben de re gering erop gewezen dat de aanbeve lingen van de Stuurgroep BMD in het jaar 200 zouden leiden tot een tekort aan energie van 4000 Mw. Als je beseft, dat het tien jaar duurt voor een kerncentrale in gebruik kan worden genomen, moet je inderdaad dit jaar nog een beslissing nemen. Anders moet je extra electriciteit uit het buitenland importeren", zei de heer Verberg.. De ministeriële topman zei verder te menen dat het vraagstuk VLISSINGEN - Vier Vlissingse instellingen kregen dinsdag uit handen van mevrouw M. Telle de Vet van het plaatselijk comi té Zomerzegels de brieven uit gereikt waarin wordt meege deeld dat zij een subsidie uit het zomerzegelfonds ontvangen. De Democratische Vereniging voor Marokkaanse Immigranten kreeg een bedrag van 1300 gul den voor de aanschaf van kan toorinventaris toegekend. De buurtvereniging Van Duyven voorde mag 2000 gulden beste den aan de herinrichting van haar buurthuis De Schuur in Oost-Souburg. Voor de Vrienden van het Stedelijk Museum ligt er 2795 klaar waarvan een geluids installatie mag worden aange schaft en de Stichting DANSZ krijgt 3000 gulden, die zij ook gaat besteden aan een geluidsin stallatie. Mevrouw Telle vertelde dat er nog steeds een stijgende lijn in de opbrengsten van de zomerze gels zit. In 1984 kwam er drie miljoen in de landelijke pot van het zomerzegelfonds terecht. Daarvan gaat 45.000 gulden naar de provincie Zeeland. De provin cies dragen in samenspraak met de plaatselijke comité's de in stellingen voor die voor een sub sidie in aanmerking komen. Zij moeten werkzaam zijn op het gebied van maatschappelijke- of gezondheidszorg of een culturele functie hebben. Het geld wordt opgebracht door de toeslag op de zomerzegels. Plaatselijke comitë's verzorgen de verkoop ervan. In Vlissingen hebben behalve mevrouw Telle de dames T. van Anraad-Uijlen- broek en R. van Erkel-Domman- schet zich met die taak belast. Vorig jaar verkochten zij in drie weken voor meer dan 13.500 gul den zomerzegels. MIDDELBURG - Ongeveer lioo mili tairen van administratieve onderde len in Nederland en de Bondsrepu bliek nemen donderdag 30 mei deel aan de zestiende sportdag van het Opleidingscentrum Militaire Admini stratie (OCMA) in Middelburg. De sportdag wordt gehouden in en bij de sporthal aan de Nassaulaan, het sportcomplex Voorborch en de sport hal aan de Kruitmolenlaan in Middel burg. De deelnemers komen tegen 'lkaar uit in de sporten volleybal, deinveldvoetbal, tennis, zwemmen, 'eldloop, enkele atletieknummers en badminton. van het radioactieve afval aanvaard baar is opgelost en hij ontkende dat er een relatie bestaat tussen kerncentra les en de vervaardiging van nucleaire wapens. Indien maatschappelijk kernenergie wordt afgewezen, moet de bevolking volgens hem een keuze maken uit vier consequenties: slui ting van 120 electriciteitsintensieve bedrijven met 270.000 arbeidsplaat sen óf een verhoging van de energiere kening voor gezinnen met gemiddeld 150 gulden per jaar óf extra stroomim- port hetgeen 3.7 miljard per jaar kost en 39.000 banen doet verdwijnen óf een verlaging van de aardgasprijs met als gevolg een ombuiging van 3 tot 6 miljard gulden per jaar. Verbergs grootste tegenstander was de heer W. J. Lenstra, directeur van de Stichting Energie Anders en lid van de bezinningsgroep energiebe leid. Deze groep bestaat uit een aan tal deskundigen die regelmatig op persoonlijke titel bijeen komen om over actuele energievraagstukken te discussieren. Hij rekende voor, dat zonder kernenergie de gemiddelde electriciteitsprijs in de nabije toe komst kan dalen van 14,10 cent kWh nu tot 11,34 cent per kWh in het jaar 2000. Het scenario van de bezinningsgroep gaat uit van het stimuleren van warm tekrachtkoppeling - bij het opwekken van energie komt warmte vrij die worden ingezet, die in verhouding een hoog rendement hebben. „Doordat het rendement stijgt, daalt het ver bruik en bovendien zijn onze plannen veel beter voor het milieu", zei Len stra, refererend aan het probleem van de zure regen. Hij nam het de huidige regering bijzonder kwalijk, dat ze wei gert een stimulerend beleid te voeren met betrekking tot windenergie en warmtekrachtkoppeling, hoewel de Stuurgroep BMD daar wel voor heeft gepleit. Dr ir S. de Hoo, medewerker van de wetenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid, gaf de politiek de schuld van het mislukken van de BMD. In zijn ogen hebben de politici conse quent geweigerd om zich duidelijk uit te laten over hetgeen ze met de uit komsten van de brede maatschappe lijke discussie zouden doen. Boven dien werd de Stuurgroep na voltooi ing van haar rapport opgeheven, 'zo dat er geen club was die het proces verder kon volgen'. Alle kritiek die politici na afloop op de Stuurgroep en op de BMD hebben geuit, wees de heer De Hoo met een groot aantal argumenten van de hand. Dat deed ook de heer C. Daey Ou- wens, ex-medewerker van de Stuur groep BMD, die een uiteenzetting gaf over de hoofdlijnen van het eindrap- de met nadruk dat de resultaten van de BMD in elk geval representatief zijn. Drs G.H.B. Verberg opnieuw zou kunnen worden gebruikt port van de Stuurgroep. Hij verklaar- - van het bevorderen van windener gie, waterkracht, stadsverwarming en gasmotoren. Kernenergie verdwijnt in dit scenario na 1997, het gebruik van kolen blijft constant en dat van olie en gas daalt sterk. Indien dat alles niet voldoende blijkt, zouden 'steg'-cen- trales (stoom- en gasturbines) moeten SLUIS Gistermiddag is in de raadskelder van het Sluisse stadhuis het Oranjeboombier op een informele bijeenkomst opnieuw geïntrodu ceerd nadat het vijftien jaar uit de roulatie is geweest. Niemand minder dan de bekende oud-Bressiaan- der en profvoetballer Willem van Hanegem kweet zich van deze taak. Persoonlijk bracht hij één van de vaten met bier naar bin nen die met een oude bierwagen, getrokken door twee paarden, naar het stadhuis wa ren vervoerd. Na aan sluiting van het vat tap te hij het eerste glas, dat hij burgemeester mr C. Asselbergs van Sluis aanbood. Hiermee had de Sluisse horeca een primeurtje waar mee vooral de burge meester ingenomen was. Deze vertelde dat hij in zijn studententijd het bewuste bier goed had leren drinken en dat dat Oranjeboom ze ker in die tijd een grote omzet gegeven moest hebben. De horeca uit Sluis tim mert behoorlijk aan de weg, stelde de burge meester, maar hij zei ook dat er momenteel aan de wildgroei die dreigt te ontstaan paal en perk wordt gesteld. Hiermee stelde hij de heer Heyneman, woord voerder van de horeca in Sluis, gerust, die in zijn toespraak had gezegd dat als je 's avonds naar bed gaat en de andere morgen wakker wordt, er weer een horecabebe- drijf is bijgekomen in Sluis. Adjunct-directeur Wil deman van Oranje boombier zei blij te zijn dat het bier dat al sinds 1648 werd gebrouwen, weer terug is in het his torische stadje. Hij hoopte dat, net zoals vroeger, het met karre- vrachten kan worden aangevoerd. Want, zo zei hij, in 1968 is het Oranje boombier in Engeland geïntroduceerd nadat het honderd merken als beste was gekwalifi ceerd. Het haalt daar momenteel de meest stijgende verkoop, zo vertelde hij Sluis wordt redelijk bezocht door de Engelse buren", zei hij, „dus zie ik ook perspec tieven voor de toe komst". Als blijk van waardering bood de ad junct-directeur aan alle dames een Oranje boomsjaaltje en aan de heren een Oranjeboom das aan. Ook gedeputeerde W. Don liet zich in deze zin uit. „Regering en parlement moeten wel heel zware argumenten hebben om de BMD-uitkomsten naast zich neer te leggen. Als ze er niet in slagen te vertellen waarom, krijgt het geloof van de mensen in de politiek een deuk". Don herhaalde zijn standpunt dat hij niet bang is voor het proces van kernenergie, maar dat het afvalprobleem nog niet 'definitief is opgelost. Zolang blijft hij tegen uitbreiding van kernener gie. Het kamerlid dr A. Lansink (CDA) wilde niet vooruitlopen op het beraad dat zijn fractie binnen enkele weken over deze kwestie voert en evenmin op het kamerdebat van medio juni. Wel zij hij kernenergie aanvaardbaar te vinden als er een 'toereikende' oplossing is gevonden. Maar deze CDA'er liet in elk geval doorscheme ren dat hij een eind over de streep is 'als het kostenaspect kan worden hardgemaakt, er verder wordt ge zocht naar oplossingen voor het afval en er bestuurlijk voldoende draag kracht is in regio's waar een nieuwe centrale wordt gebouwd'. De bijeenkomst werd voor een deel besteed aan een forumdiscussie, die geen nieuwe standpunten opleverde. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een enquête in te vullen. Ook de heer Verberg vroeg om een schriftelijke reactie op de vraag voor welke consequentie wordt geko zen als kernenergie wordt afgewezen. De uitkomst van de enquête van de organiserende instellingen wordt bin nen enkele dagen bekend gemaakt. KRUININGEN - „Een nieuw instru ment in de strijd tegen de kernbewa pening kan zijn: overleg tussen Euro pese landen en Oostbloklanden, bui ten de grote supermachten om. Die supermachten, de VS en de Sowjete Unie, hebben er alleen maar belang bij het wederzijde vijandsbeeld in stand te houden en daarmee hun posities te consolideren. Ook in het Oostblok zijn al geluiden gerezen, met name in Hongarije, om te komen tot een dergelijk overleg. Het zou een eventuele beslissing om geen raket ten, SS-20 of Pershings, te plaatsen voor een afzonderlijk land gemakke lijker maken". Dat zei Mient Jan Faber van het Interkerkelijke Vredesberaad (IKV) dinsdagavond tijdens een bijeen komst in het dorpshuis in Kruiningen. Onder het motto 'Zijn we noui gek? Of niet?' organiseerde de PvdA Reimers- waal een thema-avond over de strijd tegen de kernbewapening, die zich nu concentreert in Woensdrecht, de bur gemeester van Reimerswaal. Dat zal, volgens Faber, snel afgelopen zijn als Nederland zich met een volks petitionnement zal uitspreken tegen de plaatsing van de gewraakte kruis raketten. „Want mijn wezenlijke hoop is toch gevestigd op de democratie. Die zal uiteindelijk de nucleaire waan zin de nek om moeten draaien en niet andersom". Faber wees erop dat Ne derland de naam democratie niet eens verdient als het om defensiebeslissin gen gaat. „Die worden hier gewoon gedropt. De VS of de NATO lanceert een plan en dan mag Nederland er, als alle stekken gestoken zijn, nog eens een klein beetje over zeggen. In Woensdrecht werd zonder meer de basis aangewezen als goede plaats voor kemraketten. De democratisch gekozen gemeenteraad had zich daar bij maar neer te leggen, zonder dat ooit enig overleg was gevoerd. De dictatuur die daarmee naar buiten komt kun je toch moeilijk democratie noemen". Volgens Faber heeft het volk het recht, en daarmee de macht, om zich uit te spreken tegen kernwa pens. De eerste man in de Nederlandse vredesbeweging laakte ook de hou ding van voorstanders, die argumen teren dat Nederland zich moet opstel len als een loyaal lid van het bondge nootschap. „Dat is een wat al te slappe opstelling waar twee super machten, ook onze bondgenoot de VS, een uiterst belangrijk verdrag niet respecteren. De Sowjet Unie en de VS hebben hun handtekening gezet on der het streven om de kernwapens uit de Derde Wereld te houden en tegelij kertijd het eigen potentieel te vermin deren. In plaats daarvan worden al leen maar meer raketten geplaatst". Mient Jan Faber Geen goed woord had Faber over voor de rakettentellerij, die momen teel bij politici en militairen zo in zwang is. „Je kunt het toch werkelijk niet verkopen dat een beslissing over al dan niet plaatsen wordt gebaseerd op de vraag of je nu wel of niet de raketten in Rusland kunt tellen. Die hele discussie toont de buitengewone bekrompenheid aan waarmee onze regering het besluiten heeft uitge steld tot november 1985". Mient Jan Faber liet zich verder laat dunkend uit over het Starwars-pro- gramma. „De Starwars werd aanvan kelijk gebracht met van de vredesbe weging gestolen ideeën. Een ruimte schild zou kernwapens overbodig ma ken. Wie goed zijn oren en ogen openzet weet allang dat er alleen een toename van kertiwapens wordt be werkstelligd". Faber deed na zijn in leiding mee in een discussie met de talrijke aanwezigen. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het Socialistisch Orkest uit Ber gen op Zoom en eht vrouwen-vredes- cabaret De Kontra Mienen uit Mid delburg. Heel klein, maar het kwettert volop. In het West-Zeeuws-Vlaams dialect wordt een winterkoninkje een 'duumpje' genoemd. „We hebben dan ook een zeer toepasselijke naam", zegt Thijs Kramer van de natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. „Het kleinste vogeltje dat we hier kennen, maar het maakt me een lawaai....". Vooral de gemeente bestuurders hebben ondervonden dat 't Duumpje de vinger aan de pols houdt. Alle 'snode' plannen worden van het nodige gekwetter voorzien. „De mensen snappen dat niet altijd. Het is onze taak om er op toe te zien dat de belangen van natuur en landschap niet worden geschaad. Dreigt dat, dan laten we dat horen". Het Duumpje viert het tienjarig bestaan. Een tgerugblik op tien jaar op de bres voor vogel, plant en landschap. Het initiatief voor de oprichting van de vereniging is afkomstig van Jan de Zwart, biologisch landbouwer in de buurt van Oostburg. De eind jaren vijftig opgerichte vogelwacht in West-Zeeuwsch-Vlaanderen liep zachtjesaan op zijn eind. Bovendien diende zich in 1975 een steeds meer complexe materie van bestem mingsplannen aan, die de nodige activiteiten vereiste. De biologie- werkgroep de kern van de vogel wacht ging over in de natuurbe schermingsvereniging. Daarmee was een solide basis gelegd voor de verdere uitbouw. In het begin telde de vereniging hooguit 50 leden. De actieve kern groeide in de loop der jaren geleidelijk aan. Nu zijn er 500 leden, volgens Kramer een aan tal om trots op te zijn. „En we groeien nog steeds. In dat opzicht gaat de vergelijking met een duumpje eigenlijk mank. We zijn niet meer klein. Vergeleken met andere natuurverenigingen in Ne derland hebben we relatief ontzet tend veel leden". Met de groei van het aantal leden zijn ook de activi teiten toegenomen. De aloude bio- logie-groep werd in verschillende afdelingen opgesplitst. Planologie, vogeltellingen en landschapsbeheer worden sinds 1976 in afzonderlijke werkgroepen behandeld. Verder is er een aparte groep die zorgdraagt voor het Duumpje-periodiek. Niet iedereen is over de speciali satie te spreken. Kramer: „Nog steeds hoor je regelmatig geluiden dat 't Duumpje vroeger gezelliger geweest zou zijn. Je had toen meer het gevoel allemaal bij dezelfde groep te horen. Maar als ik dan kijk, hoeveel meer werk er momen teel wordt verzet, dan neem ik die klachten op de koop toe. En sma ken verschillen: de Duumpjes-fees- ten zijn nog altijd een begrip. We vinden het belangrijk dat de onder linge verstandhouding goed blijft". Kramer geeft er de voorkeur aan hoofd- en bijzaken duidelijk te scheiden. Een hoofdzaak is voor hem de bedreigde natuur in het op het oog nog zo lieflijke West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe zeer de vereniging zich het laatste decen nium geroerd mag hebben, over het resultaat is de voorzitter niet be paald optimistisch. Zijn conclusie: „Maak je de balans op, dan slaat die zonder meer negatief door. Wat de natuurwaarden betreft: er komt ge woon niets bij, er verdwijnen alleen maar waardevolle zaken. In land bouwgebieden verdwijnen er lage weilanden. De wijkverzwaringswer- ken hebben de natuurgebieden in de Zwarte en Kievitepolder ernstig aangetast. Met het verdwijnen van kleine landschapselementen zet de verschraling door. Kortom: de een vormigheid is op alle terreinen toe genomen". Enigszins buiten het be stek van een regionale vereniging, maar daarom niet minder bedrei gend, zijn de vervuiling van de Westerschelde en de zure regen. Allemaal factoren die rechtstreeks terug te vinden zijn in de achteruit gang van de natuurwaarden. Kra mer wijst onder andere op de terug loop van het aantal huiszwaluwen. Recente tellingen hebben dat uitge- Geconfronteerd met overwegend negatieve ontwikkelingen lijkt een natuurbeschermingsvereniging een vrij hopeloze strijd te voeren. Zo ver wil Kramer echter niet gaan: „Als 't Duumpje er niet geweest was, dan zou het allemaal nog veel erger zijn geweest. Ik zeg niet dat we daarmee tevreden zijn. Dat kan natuurlijk niet, want we hadden altijd meer moeten bereiken. Maar wat we heb ben bereikt, dat is toch meegeno men". De grootste successen komen moeizaam terug in de herinnering. De actie 'Geen zenderpark in West- Zeeuwsch-Vlaanderen' heeft vol gens de Duumpje-voorzitter tot ge volg gehad dat de masten nu in de Flevo staan. De tegenstand kwam uit hele brede lagen van de bevol king. Hoewel de hele kwestie al acht jaar gepasseerd is rijden er nog steeds auto's met stickers 'Geen Zenderpark'. Dat de gemeente Oostburg on langs een aanlegvergunning weigerde voor grondwerken in het natuurgebied De Reep ziet Kramer als één van de belangrijkste wapen- feite uit het bestaan van 't Duumpje. „Het heeft jaren gekost voor we het zover hadden. De weige ring is een eerste echte erkenning dat de overgebleven natuurgebie den beschermd moeten worden. Ik vind het erg positief dat juist raads leden ervoor gezorgd hebben dat De Reep als beschermd gebied wordt beschouwd". Het college van b en w wilde de grondwerken op het beschermde weiland aanvankelijk legaliseren door de beschermde status er af te halen. In de commissie openbare werken werd daar een stokje voor gestoken. Kramer signaleert voorts een verbeterde verstandhouding met de landbouwerorganisaties en het waterschap. Voor de nabije toekomst ziet hij veel heil in de in te richte relatieno- tagebieden. Het is de gebieden dat er in dat kader beheersovereenkom sten met boeren worden afgesloten. Op die manier kan onder meer het gebruik van kunstmest worden te ruggedrongen. Positieve verwach tingen koestert de natuurvereni- ging ook ten aanzien van de binnen- dijkse duinen, die de gemeente Oostburg langs de kust aanlegt. Voor het eerst sinds lange tijd kan dat volgens Kramer weer eens een 'natuuraanwinst' betekenen. Roeien tegen de stroom op. En daarbij het gevoel houden dat je toch meedrijft. De natuurbescher mingsvereniging is niet van plan de moed op te geven. Net nu er hier en daar een lichtpuntje opdoemt moet 't Duumpje in de ogen van Kramer veel lawaai blijven maken. De kans is dan ook groot dat de natuurbe schermers met gemak het twintigja rig jubileum halen. Jan van Damme (Van onze correspondent) GENT In de haven van Gent is dinsdag de eerste lading bananen uit Nicaragua aangekomen. De losopera- ties verliepen een tijdlang in aanwe zigheid van de Nicaraguaanse minis ter van buitenlandse handel Alejand ro Martinez Cuenca. Na het begin mei door de Verenigde Staten afgekon digde handelsembargo koos de rege ring van Nicaragua de haven van Gent voor de distributie van bana nen in West-Europa. Schepen van de haven Verheeke zei gisteren op een persconferentie naar aanleiding van de aankomst van het eerste bananenschip dat tussen de Gentse havenautoriteiten en de rege ring in Managua al anderhalf jaar werd onderhandeld over de aanvoer van bananen. Het handelsembargo van de VS tegen Nicaragua heeft een akkoord ongetwijfeld bespoedigd. Het Midden-Amerikaanse land ging op zoek naar andere havens nu er niet langer kan worden geëxporteerd via havens aan de Amerikaanse West kust. Minister Martinez zei dat Gent werd gekozen omdat men er de beste condi ties vond: „Daarbij baseerden we ons op louter economische overwegin gen". Hij zei niet te geloven dat het Amerikaans embargo spoedig wordt opgeheven. „De bananenuitvoer werd door het embargo niet onderbroken", aldus Martinez. De overeenkomst die in Gent werd afgesloten, betreft in een eerste fase een jaarlijkse bananenaan- voer van ongeveer 60.000 ton. Weke lijks wordt tussen de havenstad Co- rinthe in Nicaragua en Gent een lijn dienst verzorgd. Het gaat niet om omvangrijke ladingen, maar er be staan plannen om op korte termijn ook koffie, katoen en diepgevroren vis en vlees via Gent aan te voeren. Het Gentse overslagbedrijf Stukwerkers zal hiervoor ziin los- en laadaDDara- tuur moderniseren en koelloodsen bouwen. Gisteren werden 66.000 dozen bana nen van elk 20 kilogram gelost. Een gedeelte van de lading is bestemd voor de Belgische markt, het grootste gedeelte gaat per vrachtwagen naar West-Duitsland en in mindere mate naar Nederland, Groot-Brittannië en Scandinavië. De Nicaraguaanse minister van bui tenlandse handel noemde de haven van Gent een 'venster op Europa'. Volgens Martinez is dit project geen proefballon maar is het er een van lange duur. Hij wees er op dat de Sandinistische regering tracht met zoveel mogelijk landen handelsrela ties aan te knopen waardoor de in vloed van het Amerikaanse embargo kan worden geneutraliseerd. Momen teel wordt in Gentse havenkringen onderhandeld om voor de bananen- schepen retourvrachten te vinden. De ladingen zullen bestaan uit kunst mest en chemische producten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13