Canadese bevrijder weer even in Sas van Gent Steeds meer stakers bij Zeeuwse bouwbedrijven nvalid Vermindering gemiddeld aantal werkuren schept meer banen PZC/ provincie FRACTIELEIDER STAPT OVER NAAR DENT Nieuwe bus voor het Varenscentrum Terneuzen Korter werken schaadt de 'hogere' werkgelegenheid tewonde frontale iotsing Oostburg igenaar Vlissings utopoetsbedrijf erdacht van fraude uim 35 miljoen xtra nodig voor olencentrale [piefstal dure Icheepsschroeven in Terneuzen Vooruit PZEM won provinciale brandweerwedstrijd TOTAAL AANTAL ONGEVEER 400 NCW-VOORZITTER VAN EIJKELENBURG: 11 Als het om een vakantie verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. PHILIPS- T O PM A N Mr. DE LANGE: IOENSDAG 22 MEI 1985 cheuring in Aardenburgs DA is nu onherroepelijk zorgden voor problemen binnen de partijtop. Momenteel is er een 'romp- bestuur' in functie: zes bestuurders, onder wie voorzitter P. Scherbeijn, stapten op. De vacatures zijn 'nog steeds niet opgevuld. IaRDENBURG - De breuk in het Aardenburgse CDA is een feit. Fractieleider A. van der Iliek gaat volgend jaar de gemeenteraadsverkiezingen in als vertegenwoordiger van de Lijst jorpsbelangen en Toerisme. Die partij heeft momenteel vier zetels in de gemeenteraad van lostburg. Na vier jaar slepende conflicten met het Aardenburgse CDA-bestuur houdt Van der jliek daarmee de eer aan zichzelf. Indirect was hem al te verstaan gegeven dat hij volgend kar niet op een verkiesbare plaats zou worden gezet. twee andere fractieleden - wethou- lr R. van de Wijnckel en raadslid E. ferket - hebben nog geen uitsluitsel jgeven over hun toekomstplannen. Vrket stond tot nu toe met Van der fiek op één lijn, want ook hij had lorlopende meningsverschillen met jt partijbestuur. Alleen Van de lijnckel onderhoudt nog contacten let, de bestuurders. Toch weet ook hij let zeker of hij zich volgend jaar Jrkiesbaar zal stellen. |e scheiding binnen de christen-de- locratische gelederen in Aardenburg Ingt al sinds de vorige gemeente- fadsverkiezingen in 1982 in de lucht. partijbestuur wilde toen een coa- |ie aangaan met de progressieve Wij en in de raad. Van der Bliek en ferket, later gevolgd door Van de |ijnckel, kozen de kant van de 'rege- ngsfracties'. De slepende conflicten joSTBURG Bij een frontale bot- ng tussen twee personenauto's op jksweg 58 tussen Schoondijke en ostburg liep de heer L. J. J. uit reskens dinsdag inwendige kneu- ngen op. Nadat de brandweer hem zijn auto had bevrijd werd hij in t Oostburgse ziekenhuis opgeno- en. eide voertuigen werden onherstel- ar beschadigd. Het ongeluk gebeur- omstreeks tien 10.30 uur. J. reed in richting van Oostburg en kwam op t nog toe onverklaarbare wijze op de ker weghelft terecht. J. G. P. uit iervliet kon J. niet meer ontwijken. rijksrecherche onderwerpt beide ertuigen aan een- technisch onder- ek. ISSINGEN - De Vlissingse ge- eentepolitie heeft maandag een jfde verdachte aangehouden in de audezaak waarbij werknemers van Autopoetscentrale zijn betrokken, et gaat om de eigenaar van de zaak, L. van H. Hij is aangehouden op rdenking van fraude, belastingont- iking en overtreding van de socia- wetgeving. woensdag 8 mei werden al vier erkenmers van dit bedrijf aangehou- n, die een uitkering van de sociale enst of het GAK genoten en hun rdiensten bij het bedrijf hebben rzwegen. it de verhoren van de begin mei ngehouden verdachten - die overi- ns allen hebben bekend - bleek dat al geruime tijd voor het bedrijf rkten. Twee van hen sinds 1983, de dere twee sinds '84. Eigenaar Van gaf zijn inkomsten uit het bedrijf chts gedeeltelijk op bij de belasting verzuimde de sociale premies te talen. Volgens de Vlissingse politie in totaal voor een een bedrag van in taal 20.- tot 25.000 gulden aan belas- g en sociale premies niet betaald. LISSINGEN - De directie van de NV ovinciale Zeeuwse Energie Maat- happij (PZEM) vraagt - met in- emming van de raad van bestuur - n de vergadering van aandeelhou- rs een aanvullend bedrag van 135.682.000,- voor de volledige rook gasontzwaveling van de conventio nele elektriciteitscentrale in Borsse- die wordt omgebouwd voor het Stuken van kolen. Het verzoek komt »n de orde in de aandeelhoudersver- pdering van 3 juni. Joals bekend hebben de Samenwer- iende Elektriciteits Produktiebedrij- f n (SEP) op basis van een kabinets beslissing besloten de rookgasont- taveling niet in twee etappes uit te eren, maar direct een honderd-pro- ntinstallatie te bouwen, e minister van economische zaken |eeft ter tegemoetkoming in de kos- n van de energiebedrijven PZEM, nem en PGEM 110 miljoen gulden Jegezegd. Dat bedrag wordt verdeeld laar rato van de per bedrijf optreden- Ie totale extra kosten. Dertig miljoen lilden is al beschikbaar gesteld en Ëaarvan heeft de PZEM 8,7 miljoen lilden ontvangen. Dat bedrag is nu o de extra investering van |1382.000,- in mindering gebracht. [ERNEUZEN Het sleep- en ber- ingsbedrijf Willem Muller B.V. in ferneuzen is twee kostbare bronzen Icheepsschroeven kwijt. Ze werden ■assen maandag- en dinsdagmiddag Tcstolen van een afgesloten bedrijfs- Icrrein aan de Beneluxweg. De Ichroeven elk 300 kilo hebben |cn waarde van zeker 10.000 gulden |cr stuk Woningbouwvereniging 'Terneu- |en heeft dinsdag bij de politie Ter leuzen melding gemaakt van vernie tigen, aangericht in een leegstaande |oning in de Peter van Anrooylaan. 'r sneuvelde een ruit, terwijl ook drie euren het moesten ontgelden. A. van der Bliek Van der Bliek noemt zijn keuze voor D en T voor de hand liggend. Hij zegt: „Ik ben een erge voorstander van een gezonde toeristische ontwikkeling in Aardenburg. Bovendien voel ik me zeer betrokken bij het verenigingsle ven in de gemeente. Die gevoelens komen in D en T tot uitdrukking". Waarnemend voorzitter B. Grosfeld werd dinsdag van het besluit van de fractieleider op de hoogte gebracht. Van der Bliek zal tot de verkiezingen formeel voor het CDA in de raad zitten. Eerder maakte hij al duidelijk dat dat slechts voor de vorm is, omdat het bestuur hem (en zijn colle ga Ferket) in feite niet als vertegen woordiger erkent. Er ligt nog altijd een brief van eind 1982 waarin de toenmalige bestuurders hem uitnodi gen naar de progressieve raadscoali- tie over te stappen. Dat schrijven is nooit ingetrokken. Op landelijk en provinciaal niveau blijft hij lid van het CDA. De contacten tussen Van der Bliek en het Oostburgse D en T dateren van enkele maanden geleden. Er bestaat een principe-afspraak dat er een geza menlijk program zal worden geschre ven. De Oostburgse fractieleider, te vens stichter van de partij in 1974, A. Verhage is blij met de oprichting van een Aardenburgse afdeling. „Als Oostburgs raadslid volg ik natuurlijk ook de ontwikkelingen in Aarden burg. Ik zie West-Zeeuwsch-Vlaande- ren als één gebied. Ik zou er niets op tegen hebben als er in elke gemeente een D en T-vertegenwoordiging zou zijn", aldus Verhage. Hij benadrukt dat zijn partij beslist niet wervend is bezig geweest, het initiatief is van Van der Bliek zelf uitgegaan. Wat het gezamenlijk program betreft heeft hij al vastomlijnde ideëen: „Ons eerste verkiezingsstandpunt zal betrekking hebben op de veertarie- ven. We moeten kost wat kost een verhoging voorkomen. Daar is één sterke vuist voor nodig". TERNEUZEN - Het Varenscen trum in Terneuzen kan de dienst verlening aan zeevarenden en schippers uitbreiden. Dat is te danken aan een gulle gift van de ITF, de Internationale Transport Federatie. Die putte ruim 40.000 gulden uit het welfare fund, be stemd voor de aanschaf van een gloednieuwe mini-bus, waarmee de medewerkers van de stichting Varenscentrum Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen zeevaren den en schippers van en naar hun schip kunnen brengen. Het geld kwam op tafel na bemid deling van de Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zeevaart in Rotterdam. ITF-vertegenwoor- diger C. F. de Lathouder overhan digde sleutels van de mini-bus dinsdagmiddag aan voorzitter P. A. van Driel van het Varenscentrum. Die was erg in z'n nopjes met de schenking. Van Driel: „Een jaar geleden werden wij attent gemaakt op de mogelijkheid een beroep te doen op dat fonds, vooral met het oog op verbetering van het vervoer van de zeevarenden en schippers. Dat vervoer is in het geval van Terneuzen enorm belangrijk, om dat de meeste havens nogal ver verwijderd zijn van het stadscen trum. Bovendien is er nauwelijks een mogelijkheid gebruik te maken van het openbaar vervoer". Voorzitter Van Driel verzekerde dat de dienstverlening er nu alleen nog maar op vooruit gaat. De bus van het Varenscentrum valt in het stadsbeeld extra op dank zij een speciaal ontworpen embleem op de deuren. Het ontwerp is van garage Van Putten, de leverancier van de bus. Ere-voorzitter H. A. M. de Meijer van het Varenscentrum maakte tij dens een sobere bijeenkomst in het Varenscentrum van de gelegenheid gebruik het werk voor het welzijn van zeevarenden en schippers nog eens te prijzen. En oud-beheerder P. Kentin bood (en dat was een complete verras sing) de twee huidige beheerder sechtparen De Bruijn en Tanis een groot spaarvarken aan. In dat var ken kunnen de bezoekers een vrij willige bijdrage deponeren. Want het vervoer van en naar het schip is gratis... c. F. de Lathouder (l.) overhandigt de sleutels van de nieuwe bus aan voorzitter P. A. van Driel. VLISSINGEN - De bedrijfsbrand weer van de PZEM heeft de provin ciale brandweerwedstrijden, die werden gehouden in Vlissingen, ge wonnen. De overwinning betekent afvaardiging naar de gewestelijke wedstrijden, die op 22 juni worden gehouden in Zierikzee. Hetzelfde geldt voor de korpsen van Yerseke en Axel die achtereenvolgens als twee de en derde eindigden. Er deden twaalf korpsen mee aan de wedstrijden, afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen, de Bevelanden en Wal cheren. Zij moesten een in het voor malig postkantoor aan de Stenen Beer in Vlissingen nagebootste uit slaande brand bestrijden. De korpsen bleken het meeste moeite te hebben met het vinden van de twee slachtof fers in het gebouw. De tijd die de brandweerlieden daar voor nodig had den varieerde van ruim zeven, tot bijna vierentwintig minuten. Elk brandweerkorps kreeg in totaal vijf endertig minuten de tijd om de op dracht tot een goed einde te brengen. Dat het vinden van de slachtoffers zoveel tijd kostte, was volgens com mandant C. Schout van de bedrijfs brandweer van de Schelde te wijten aan de 'moeilijke constructie' van het voormalige postkantoor. De uitslag van de wedstrijd luidt: 1 Be drijfsbrandweer PZEM, 787 punten; 2 Yer seke 779 punten; 3 Axel, 792 punten; 4 Bedrijfsbrandweer Schelde I, 737; 5 Be drijfsbrandweer Schelde IX, 733 punten; 6 Wemeldinge, 719 punten; 7 Middelburg. 718 punten; 8 Nieuwdorp 718 punten; 9 Borsele, 692 punten; 10 Arnemuiden, 689 punten; 11 Kapelle, 688 punten; 12 Vlissingen, 687 punten. Jimmy Doyle (rechts) en burgemeester Dusarduijn bekijken de kaart met de marsroute van weleer, die de Canadees aan de burgemeester heeft overhandigd. SAS VAN GENT - Een terugkeer na veertig jaar. In september 1944 zette Jimmy Doyle, soldaat in het eerste bataljon van The Argyill and Sutherland Highlanders of Canada, in de gemeente Sas van Gent voet op Nederlandse bodem. In mei '85 staat hij weer op de plaats waar hij vocht tegen de Duitse overheer sing. Ontroerd was hij dinsdagmiddag in de burgerzaal van het Sasse stadhuis, waar burgemeester drs. W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent Jimmy Doyle en zijn echtgenote ontving. Ontroerd, toen hij in de hal bij het herdenkingsboek van de strijd in Sas van Gent de namen van zijn gevallen kameraden las. Bij de ontvangst zei burgemeester Dusarduijn het een privilege te vinden 'in vrede te mogen leven'. De burgemeester: „De uitspraak: nooit meer oorlog, zoals destijds gezworen, is tot nu bewaarheid gebleken. Maar we moeten attent blijven". Jimmy Doyle, die eind deze maand weer naar zijn Canadese woonplaats Hamilton vertrekt, ontving en kele herinneringen aan zijn bezoek aan Sas van Gent, waaronder een herdenkingsboek. Op zijn beurt over handigde hij burgemeester Dusarduijn een herden- kingsschild van zijn bataljon en een kaart van de marsroute die de Canadezen bij de bevrijding van Nederland hebben gevolgd. VLISSINGEN - De stakingsacties in de Zeeuwse bouwwereld breiden zich nog steeds uit. Dinsdag lieten ruim vijftig bouwvakkers zich in Advertentie Top-Adviseurs in Assurantiën Het advies van een NVA-assurantie-adviseur is altijd doordacht. Doordacht NVA. Koningin Wilhelminalaan 12. 3818 HP Amersfoort Vlissingen en Terneuzen inschrijven als staker. „De actiebereidheid wordt steeds groter", aldus districtsbe stuurder G. Klein van de Bouw- en Houtbond FNV. Tj. van Rijssel van de Hout- en Bouwbond CNV maakte gisteren melding van intimidatiepo gingen van verschillende werkgevers om te voorkomen dat hun werkne mers zich bij de staking aansluiten. De vakbondsbestuurders van CNV en FNV waren dinsdag actief op Walche ren en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op Walcheren bezochten zij zeven bouw projecten, waarvan er vijf door de staking geheel stil kwamen te liggen. Bij twee projecten in Vlissingen - het renovatieproject dat de Walcherse Bouw Unie uitvoert en de bouw van een bejaardentehuis door bouwbedrijf De Delta - lukte dat slechts gedeelte lijk. Volgens Van Rijssel kost het bij de grote bouwondernemingen meer moeite om de werknemers tot staken te bewegen dan bij de kleinere. Bij de grote bedrijven bestaat bij de bouw vakkers de vrees voor sancties van werkgeverszijde. „Er bereiken mij be richten dat de werkgevers dreigende taal uitslaan aan het adres van hun werknemers. Dat is een bijzonder kwalijke zaak", aldus de CNV'er. Daarnaast vrezen de werknemers vol gens Van Rijssel dat als een deel van hen gaat staken, het bedrijf door verschillende anders in te delen, het werk toch gewoon kan laten door gaan. In Zeeuwsch-Vlaanderen voegden zich dinsdag tussen de 25 en 30 bouw vakkers bij de stakers. Het totaal aantal stakende bouwvakarbeiders kwam daarmee op ruim vierhonderd. Vandaag, woensdag, gaan de vakbon den naar Goeree-Overflakkee om daar uitbreiding van de staking te bewerkstelligen. Donderdag zijn er stakingsbijeerikomsten in Heinkens- zand en Terneuzen. De bijeenkomst in Heinkenszand, die wordt gehou den in De Stenge, is bedoeld voor stakers uit Walcheren, de Bevelan den, Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. De zaal is vanaf negen uur geopend. Om tien uur beginnen daar de toespraken van districtsbe stuurders G. Klein en H. Lenting. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de zaal van af 13.30 uur open en begint de bijeen komst om 12.30 uur in hotel Rotter dam. De vakbondsbestuurders gaven dins dag te kennen dat de stakers niet van plan zijn hun actie te beëindigen voor er een CAO is afgesloten. De werkge vers hebben tot nu toe nog niets van zich laten horen, aldus Klein en Van Rijssel. Aleen een akkoord kan de stakingsactie tot een einde brengen, zo lieten zij weten. „Aan hervatting van de onderhandelingen alleen heb ben we niets. We gaan door tot er een CAO is", aldus Klein. MIDDELBURG - „Het herverdelen van werk is geen eenvoudige zaak. Er moet volgens mij niet zo worden vastgehouden aan een werkweek van bijvoorbeeld 36 uur. Er kan beter gestreefd worden naar een verlaging van het gemiddelde aantal werkuren door deeltijdarbeid, vervroegde uit treding en de jeugdwerkplannen van zo'n 32 uur per week". Op deze manier kan er volgens de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), de heer S. J. van Eijkelenburg, een structureel herstel van de werkge legenheid bereikt worden. De heer Van Eijkelenburg zei dat dinsdag op een bijeenkomst van de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) in Middelburg. Volgens de NCW-voorzitter is het een 'bikkelharde noodzaak' dat er een veel betere scholing komt voor de werknemers in de onderste regionen in het bedrijfsleven. „Deze mensen kunnen door die scholing hogerop en zo worden er weer nieuwe plaatsen geschapen voor nieuwe 'ongeschool den'. Maar er mot geschoold worden met het oog op de technologische ontwikkelingen. Wat dat betreft lopen we in Nederland aardig achter". Van Eijkelenburg: „Wanneer de men sen beter worden geschoold, dan kun nen de bedrijven beter functioneren en dan hebben ze als gevolg daarvan meer mensen nodig". Hij meende ook dat door meer flexibiliteit de produc tiviteit 'geweldig zou kunnen verbete ren'. Hij illustreerde dat met een voorbeeld: „De bouwvakkers zou je in de zomer, wanneer het warmer en langer licht is, 45 uur kunnen laten werken en in de winter (koud en eerder donker) 35 uur". De christelijke werkgeversvoorzitter vond verder dat de overheid blijvend gevraagd moet worden om ruimte voor het bedrijfsleven. „Daardoor durft dat te investeren. Maar er zijn nog steeds veel te veel mensen zonder werk. Daarvoor mogen de werkgevers niet verantwoordelijk worden gesteld, maar ze moeten wel naar een oplos sing zoeken". Over de plannen van de socialisten die streven naar een werkweek van 32 uur in 1990, zei Van Eijkelenburg: „Dat lijkt mij teveel op het streven naar meeer vrije tijd, dan naar een herverdeling van werk". De heer G. H. Terpstra, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) vertelde gisteren aan de veertig aanwezigen in de Middelburgse Schouwburg dat zijn bond wel streeft naar een 36-urige werkweek in 1986. „Arbeidstijdverkorting (atv) is juist een onmisbaar middel om de werk- loosheidsproblematiek op te lossen. We kunnen die atv financieren door de bedrijfstijdverlenging, dus door de machines langer te laten werken. En dat zou weer mogelijk kunnen worden door de invoering van meer ploegen diensten". Terpstra vertelde dat het CNV streef de naar meer samenwerking binnen Europa om een oplossing te zoeken voor het probleem van de werkloos heid en zei verder: „Nu is het nog zo dat het arbeidsmarktbeleid een zaak van de overheid is. Wij vinden dat dit beleid overgeheveld dient te worden naar een organisatie die bestaat uit werknemers, werkgevers én de over heid". Hij was het met Van Eijkelenburg eens dat een verbetering van het scholingsbeleid zeer noodzakelijk is. Terpstra zag verder wel iets in een soort rouleringssysteem in het werk loosheidsbestand. „De werkloosheid van iemand mag bijvoorbeeld niet langer duren dan twee jaar. Daarna moet hij een arbeids- of een scholings plaats krijgen. Ook vind ik dat de technische vernieuwingen in de be drijven wat vereenvoudigd zouden moeten worden. Ik denk dat daardoor het aantal arbeidsplaatsen in Neder land kan groeien", aldus de CNV- secretaris. MIDDELBURG - „Een algemene arbeidstijdverkorting is schadelijk voor de werkgelegenheid bij Philips, maar dan doel ik op de afdelingen waar hoger geschoold personeel werkzaam is, want dat is bijzonder moeilijk te krijgen. De atv maakt wel een gunstige ontwikkeling door bij tien a vijftien procent van onze werknemers in geheel Nederland". Dat is de persoonlijke mening van de vitalisering van onze orga nisa- de adjunct directeur van Philips, mr R. J. A. de Lange, die hij gisteren kenbaar maakte op een bijeenkomst van de afdeling Zee land van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) in Middel burg. Bij Philips is op 1 januari van dit jaar de arbeidstijdverkorting inge voerd. Mr De Lange: „Ik heb een persoonlijke tussenbalans ge maakt en ik stel vast dat het werk in onze fabricage-afdelingen ge makkelijk deelbaar is, dat er een sterke toename is van het ploegen- werk en dat er flexibele werksche ma's ontstaan". Verder probeert Philips, volgens De Lange, meer arbeidsplaatsen te creëren door middel van een ver snelde doorstroming. „In de nieuw ste CAO geven wij werknemers de gelegenheid om op hun zestigste met pensioen te gaan, maar ze kunnen er ook al op hun 56-ste mee ophouden. Dat gebeurt dan ten dele op eigen kosten en met een financiële bijdrage van het bedrijf. Doordat de oudere werknemers eerder kunnen vertrekken zijn we in staat meer jongeren aan te trek ken. Het is niet alleen organisato risch te doen, maar het past ook in tie. Jongeren raken namelijk eerder gewend aan nieuwe technologische ontwikkelingen dan de oudere werknemers". De atv bij Philips houdt in: 104 uur per jaar minder werken, dat komt overeen met een werkweek van ongeveer 38 uur. Maar ook met de deeltijdarbeid in het becdrijf gaat het goed. Mr De Lange: „Enkele jaren geleden werkte nog vier pro cent van ons personeel in deeltijd. Dat is nu gegroeid tot zeven a acht procent van ons personeelsbe stand". De adjicnt-directeur meende dat er nog geen écht alternatief is gevonden voor de oplossing van het werkloosheidsprobleem en zei: „De herverdeling van arbeid heeft op het ogenblik slechts een onder steunende rol ten opzichte van het herstel van de economische groei". Mr De Lange zei tot slot: „Maar we moeten ons met de discussies over arbeidstijdverkorting niet laten af leiden van ons hoofddoel en dat is voor Philips, het versterken van de concurrentiepositie. We moeten niet te veel kijken naar het onder werp: hoe kunnen we het werk dat we gisteren verworven hebben, morgen het beste verdelen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11