UIL TEGEN DRIE SOLD A TEN de risK vandaag 'Rapport-Wijnands ambtelijke apekool' ANDIJVIE EN SPEKLAPPEN Werkgevers: korter werken is voor bouw slechte zaak IN DE VRUDAGKRANT: m\\\ korthals Altes >p bres voor lacharov Petitie voor Van Aardenne in Heinkenszand Bouterse had lichte beroerte FNV-BOND BEREID TOT UITSTEL INVOERING OUD-ZAAKGELASTIGDE SRI LANKA: Palm Vergrijzing Verzuring Kernenergie Te lang Andijvie, per kilo Speklappen, 500 gram ^54.75 Q A Q kilo f J4 5 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. met de Tamils Mensenrechten in Suriname van biersoep tot biersorbet: proost! vrijdagkrant Zon en buien Zorgvuldigheid lAMASCt/S - De drie Israëlische soldaten die maandag in een grootscheepse uitwisseling van gevangenen door de Syriërs werden vrijgelaten. sraël laat meer dan 000 gevangenen vrij lERUZALEM/GENEVE (UPI/REUTER/AFP) - Israël heeft maandag 1150 Palestijnse en Jji'itische gevangenen geruild tegen drie Israëlische soldaten. De gevangenenruil tussen Israël en het Volkfront voor de bevrijding van Palestina - Algemeen Commando (PFLP-GC) lerd uitgevoerd onder toezicht van het Rode Kruis. Onder de vrijgelaten Palestijnen fevinden zich strijders, die zich hebben schuldig gemaakt aan zware aanslagen tegen de oodse staat. ruiloperatie, waaraan bijna een |aar van voorbereidingen voorafging, jegon 's morgens toen het PLFP de rie Israëlische militairen vanuit de re hoofdstad Damascus naar heneve vloog. De Israëliërs waren levangenomen tijdens de oorlog in libanon. Op zijn beurt bracht Israël Uo Palestijnen in drie toestellen naar Ceneve, liet 390 Palestijnen vrij op de Jordaanoever en gaf 121 sji'iten over aan de Syriërs in de grensplaats Koe- neitra op de Golan-hoogte. Israël maakte aan het eind van de dag ■officieel bekend dat 1150 gevangenen waren vrijgelaten: 879 Palestijnen, die vastzaten op de Jordaanoever en in Israël, en 271 gevangenen, die werden opgepakt in Libanon en later naar Israël zijn gebracht. Twee van de drie vrijgelaten Israëliërs zijn in september 1982 in Libanon opgepakt toen zij op de weg tussen Beiroet en Damascus werden verrast door Palestijnse guerrillastrijders. Het zijn de soldaten Yosef Grof en blSTERDAM (ANP) - Minister Kort- jials Altes van justitie heeft de Sow- Ketunie opgeroepen de sinds 1980 naar de stad Gorki verbannen Russi sche dissident, prof. dr. Andrej Sa- lcharov, en diens vrouw te behande len volgens de internationale rechts normen. Hij heeft dat maandag gezegd tijdens (3e opening van een door de Boekovs- i-stichting georganiseerd concert in concertgebouw ter ere van de (dissidente Nobelprijswinnaar. Eerder op de dag hadden in dezelfde een bijeenkomst en een forum plaats gevonden onder het motto „40 laar Vredeen veiligheid?". Het fo- aim toonde zich overwegend pessi- nistisch en somber wat betreft de ïooruitzichten op snelle veranderin gen op het punt van de mensenrech ten in het Oosteuropese blok. Eén van de weinigen die wel hoopvol gestemd was over mogelijke verande ringen was Mient-Jan Faber van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Korthals Altes Bevelandse actievoerders tegen kernenergie tonen minister Van Aardenne in het gemeentehuis in Heinkens- zand de petitie. HEINKENSZAND - Leden van ze ven Borselse actiecomité's tegen kernenergie hebben minister van economische zaken drs G. van Aar denne een petitie aangeboden. Dat gebeurde maandagmiddag tijdens een werkbezoek van de bewinds man aan het gemeentebestuur van Borsele. Bij zijn aankomst in het gemeentehuis te Heinkenszand ne geerde Van Aardenne de in de hal verzamelde actievoerders; hij ver dween linea recta in een vergader ruimte. De minister had, zo werd later als verklaring gegeven, niet begrepen dat het de ongeveer twin tig mensen om hém te doen was. Na ongeveer één uur wachten maakte drs Van Aardenne alsnog even tijd vrij om de petitie, omwik keld met een kleurig lint, in ont vangst te nemen. Centraal motto ervan: geen toepassing van kern energie, dus ook niet in de gemeen te Borsele. De actievoerders dron gen erop aan de inhoud in de minis terraad te bespreken. Ze hoopten dat Van Ardenne door de argumen ten tegen kernenergie geraakt zou worden. De petitie was ondertekend door de actiecomité's uit Nisse, 's Gravenpolder, Heinkenszand, 's Heerenhoek, Nieuwdorp, Ellewouts- dijk en Ovezande. In de petitie wordt de minister gevraagd zich te bezinnen op (uit breiding van) kernenergie. „Wat vindt u ervan dat onze kinderen (misschien ook de uwe) geconfron teerd worden met een hoop radio actief afval? Wij vinden dit onver antwoord en niet ethisch en wij willen géén opslagplaats in Borse le", aldus de actievoerders. Ze wij zen verder op de gevaren die ver bonden zijn aan ongelukken in een kernenergiecentrale. „Ook Den Haag ligt dan plat en Nederland houdt op te bestaan. Kunt u die verantwoording op u nemen? Wij kunnen dat niet". De actievoerders tonen zich verheugd over de uitslag van de brede maatschappelijke dis cussie. Ze vragen Van Aardenne wat hij precies met die uitslag doet. „Tot nu toe zjn wij erg teleurgesteld over de wijze waarop de regering hiermee omgaat". De Gouden Palm van het festival in Cannes is toegekend aan de film 'Pappa is op zakenreis' van de Joegoslavische regisseur Emir Kusturica. PAGINA 2 Paus Johannes Paulus II wijst op de gevaren van vergrijzing van de samenleving: het aantal geboorten moet 'op peil' blijven. PAGINA 3 Nissim Shalem, die samen met de tankcommandant Hezi Shai door strijders van het PFLP-GC werden vastgehouden in een gevangenis in Damascus. Shai werd gevangengeno men tijdens een gevecht tussen Israë lische en Syrische troepen in de Liba nese Bekaa-vallei. Onder de vrijgelatenen is de Japanse terrorist Kozo Okamoto, die in 1972 een bloedbad aanrichtte op de lucht haven van Tel Aviv. Okamoto was een van de drie leden van het zogenoemde Japanse Rode Leger, dat in opdracht van het Volksfront voor de bevrijding (Slot zie pagina 6 kolom 4) Milieugroepen vinden dat minister Winsemius de schadelijke effecten van verzuring onderschat. PAGINA 5 Gedeputeerde staten van Zeeland en b en w van Borsele bepalen op korte termijn hun standpunt over uitbreiding van kernenergie bij Borssele. PAGINA 9 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Ruud Gullit ruilt Feyenoord voor PSV: als je te lang bij een werkge ver blijft, leer je niets meer. PAGINA 15 HILVERSUM (ANP) - Het rapport van de commissie-Wijnands is - hoe wel het waarschijnlijk met de beste bedoelingen is opgesteld - ambtelijke apekool. Dit heeft maandagavond oud-zaakgelastigde en toenmalig hoofd van Nederlandse ambassade in Sri Lanka, F.P.H. Kuethe, voor de Avro-televisie gezegd. Kuethe, momenteel ambtenaar op het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag, heeft die functie in Colombo van 1980 tot 1983 vervuld. Hij zei het jammer te vinden dat hij niet was uitgenodigd aan de ambtelij- Vluchter dood - Een man die maan dagochtend trachtte naar West-Ber- lijn te vluchten is door Oostduitse grenswachters doodgeschoten. Dit is in politiebron in West-Berlijn verno men. Volgens de politie is gezien dat Oost duitse grenswachten in het niemands- gebied tussen beide stadsdelen bezig waren een stoffelijk overschot te ber gen. ke missie naar Sri Lanka deel te nemen. De commissie Wijnands con cludeerde dat de circa 3500 in ons land verblijvende Tamils zonder ge vaar naar het zuiden van hun eigen land kunnen worden teruggestuurd. Kuethe bestreed dit. Volgens hem staat het kabinet op het punt om een catastrofale vergissing te begaan. De commissie is daar te kort geweest (een kleine week) om een gefundeerd oor deel over deze materie te kunnen vellen, zo constateert hij. „In Sri Lan ka heb ik tijdens mijn ambtsperiode gezien dat Tamils uit hun huizen werden gehaald en werden gedood", aldus Kuethe, die zei dat als hij Tamil was, hij tot het jaar 2000 in angst zou leven. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar op de uitspraken van Kuethe geven. Kuethe spreekt nu als ambtenaar en iedere burger heeft het recht zijn of haar mening te verkondi gen, aldus de woordvoerder. (Zie ook de pagina's 4 en 5) DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse legerleider Desi Bou terse is twee weken geleden getroffen door een lichte beroerte. Als gevolg hiervan was het linker gedeelte van zijn gezicht enigszins scheef getrok ken. Dit is maandag vernomen in zeer goed in gelichte kringen in Paramari bo. De legerleider heeft inmiddels een medische behandeling ondergaan. Bouterse verblijft nu sinds enige tijd voor herstel in het vakantieoord Blan che Marie Vallen, in het Surinaamse binnenland. Hij heeft daar in het kader van zijn functie al weer gesprek ken gevoerd. Bouterse was de afgelopen twee we ken niet meer in het openbaar ver schenen. Officieel is over de gezond heidstoestand van de legerleider niets meegedeeld. (Zie ook pagina 5) Bouterse Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. DEN HAAG (GPD) - Het conflict in de bouw over korter werken is giste ren verder verscherpt. De werkge vers willen onder geen beding onder handelen over een 36-urige werk week. „Het liefst zou ik de 5 procent arbeidstijdverkorting van dit jaar ook weer ongedaan maken", aldus de heer F. A. M. de Vilder, voorzitter van het Algemeen Verbond Bouw Bedrijf (AVBB) maandag tijdens de presen tatie van het jaarverslag van zijn organisatie. Hij vond verdergaande arbeidstijdverkorting, waarvoor de bonden op dit moment staken, een slechte zaak. De Bouwbond FNV is ondanks de uitspraken van De Vilder bereid om met de werkgevers te praten over een latere invoering van arbeidstijdver korting, als de werkgevers de nood zaak daarvan in de onderhandelingen aantonen. FNV-woordvoerder De Vries gisteravond: „Dat is een bod naar de werkgevers toe, overigens niet het eerste. Het is nu aan hen dit signaal op te pikken". De bouw heeft weinig geprofiteerd van de opleving van de economie, zo blijkt uit het AVBB-jaarverslag. Inte gendeel, De Vilder sprak zelfs van een beroerd jaar". De sector is voor een groot deel afhankelijk van overheids opdrachten en die zijn het afgelopen jaar met 13 procent teruggelopen. De werkloosheid in de bouw is het afgelopen jaar gedaald. Maar dat is vooral toe te schrijven aan het feit dat langdurig werklozen in de statistie ken niet meer als bouwvakkers wor den vermeld. De positie van de bedrijfstak is slecht (Slot zie pagina 6 kolom 6) Het standpunt van het kabinet-Lubbers dat de naar Nederland gevluchte Tamils 'veilig kunnen terug keren' naar het zuiden van Sri Lanka heeft - zoals te verwachten - afgelopen weekeinde veel beroering veroorzaakt. Tal van organisaties die zich het lot aantrekken van de onge veer 3500 Tamils, die op het ogenblik in ons land verblijven, hebben heftig gereageerd. De bevindingen van de commissie-Wijnands, die de situatie op Sri Lanka heeft onderzocht en die tot vrij geruststellende conclusies komt, worden ernstig in twijfel ge trokken. En de snelheid waarmee het kabinet deze ambtelijke conclusies heeft overgenomen om zodoende tot een vlotte afhandeling - al zullen ze dan individueel worden beoordeeld - van de asielaanvragen te komen, roept op zijn minst vragen op. De belangrijkste daarvan is: wordt hier niet overhaast gewerkt op basis van een te rooskleurig beeld van de veilig heid op het eiland? Berichten over moordpartijen tussen Tamils en Sin- galezen nemen in aantal en in gruwe lijkheid van feiten toe. De situatie in het land lijkt met de dag onoverzich telijker te worden. Kortom, het beleid dat het kabinet in deze gevoelige affaire heeft ontwikkeld en dat - zoals de zaken er sinds het weekend voor staan - kan rekenen op de steun van CDA en WD, mag op geen enkele manier de schijn van lichtvaardigheid wekken. Premier Lubbers heeft bij de aan kondiging van de beslissing van het kabinet om de Tamils naar het zuiden van Sri Lanka terug te sturen een uitglijer gemaakt waarover hij deze week in de Tweede Kamer onge twijfeld aan de tand zal worden ge voeld. Hij ging ervan uit dat bij ge rechtelijke uitspraken over geweiger de aanvragen van Tamils voor een verblijfsvergunning als politiek vluch teling in Nederland, wel rekening zal worden gehouden met de bevindingen van de commissie-Wijnands op Sri Lanka. En dat had Lubbers beter voor zich kunnen houden. Met die opmer king laadde hij de verdenking op zich de onafhankelijke rechtspraak te wil len beïnvloeden. Juist in een zaak met zoveel humanitaire kanten, zoveel on controleerbare gegevens over vol strekt onoverzichtelijke situaties, werkt zoiets averechts. Nederland heeft met zijn vluchtelingenbeleid een naam op te houden in de wereld. Bij de opvang van de Tamils mogen daarom geen fouten worden gemaakt en mag zeker geen voet worden gege ven aan de indruk dat het kabinet zich het liefst maar zo snel en radicaal mogelijk van het probleem wil ont doen. Internationaal wordt heel scherp naar Nederland gekeken. Het mensenrechtencomité van de Verenigde Naties (VN) wil een formeel onderzoek naar de zogeheten '8 december-moorden in Suriname'. Afgelopen weekeinde heeft dit in Ge- nève zetelende comité een rapport vrijgegeven over een klacht die nabe staanden van de slachtoffers in Para maribo hebben ingediend tegen het bewind van Bouterse. Het VN-comité vindt dat de verantwoordelijken voor de gebeurtenissen die zich eind 1982 in en om het Fort Zeelandia in de Surinaamse hoofdstad hebben voor gedaan voor de rechter moeten wor den gebracht en dat aan de nabe staanden schadevergoeding moet worden betaald. Het onafhankelijk VN-mensenrechtencomité stelt vast dat de hoogste militaire en burgerlij ke autoriteiten in Paramaribo betrok ken zijn geweest bij de planning en de uitvoering van de moorden op de critici van het Bouterse-bewind. En daarmee wordt in feite een vlijm scherp oordeel geveld over deze affai re. In februari van dit jaar heeft de speciale VN-rapporteur Amos Wako verslag uitgebracht aan de VN-com- missie na een bezoek aan Suriname. Hij kwam toen tot de conclusie dat 'de vijftien' destijds standrechtelijk zijn geëxecuteerd. Het nu verschenen rap port gaat veel verder en eist in feite dat de zaak tot de bodem wordt uitgezocht. Het is een goede zaak dat juist op het niveau van de VN-mensen- rechtenbeoordeling in deze onver kwikkelijke affaire volstrekte helder heid wordt verlangd. Tot op de dag van vandaag wordt de verhouding tussen Nederland en Suriname be heerst door de afschuwelijke manier waarop de militairen en revolutionai ren in Paramaribo meenden te moe ten afrekenen met hun tegenstanders. Voor Den Haag is deze collectieve executie op 8 december 1982 aanlei ding geweest om de ontwikkelingssa menwerking op te schorten. Suriname is daarna steeds meer in een isole ment geraakt. Tegelijk werd naar mo gelijkheden gezocht om de moordpar tij maar te vergeten. Het VN-mensen- rechtencomitë vindt dat daarvan geen sprake kan zijn en zet het be- wind-Bouterse in de beklaagdenbank. Een stap van belang. vdM. Nijenrode - De Hogeschool voor Bedrijfskunde Nijenrode gaat samen werken met het Instituut voor Buiten landse Handel in Shanghai. De onder wijsinstellingen zijn een programma voor uitwisseling van docenten en studenten overeengekomen, zo meldt Nijenrode. Elke vrijdag ander nieuws.. Vanochtend opklaringen; vanmiddag bewolkt en enkele buien. Opnieuw kans op onweer. Zwakke wind en een maximum temperatuur van 19 gra den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1