IN DE VRUMGKRANT: EE91\\\ Gewelddadig weekeinde in Zuid-Afrika Bouwbond FNV: vandaag verscherping van acties Verlaging rente in de VS ih'V'fl Sri» "K bloeit weer op WEER DODEN OP SRI LANKA de vandaag CDA: telefoon moet goedkoper Toestand patiënt met nieuw hart bevredigend •I Onweerachtig 28e jaargang no. 117 laandag 20 mei 1985 Is Schimmelpenninck de sigaar vrijdagkrant lEN HAAG (GPD/UPI) - Het standpunt van het kabinet dat de ruim 3.000 in ons land erblijvende Tamils veilig terug kunnen naar het zuiden van Sri Lanka heeft het afgelopen eekeinde geleid tot protesten van de Tamils zelf, maar ook van Amnesty International en de ereniging Vluchtelingenwerk. De fracties van CDA en VVD kunnen zich in grote lijnen inden in het standpunt van de regering. De PvdA verzet zich ertegen en zal morgen, dinsdag, de Kamer om een spoeddebat vragen. Op Sri Lanka vonden in het weekeinde opnieuw loedige gewelddaden plaats. Ruiten ingegooid bij drie kamerleden Nieuw geweld ZEKER DRIE DODEN NA STILZWIJGEN WERKGEVERS UTRECHT (ANP) - De Bouw bond FNV heeft voor (van daag) maandag een uitbrei ding van de nu al twee weken durende stakingsacties in de bouw aangekondigd. Pausbezoek Partijraad VVD Westerschelde - I Tumult Schaap weg I Naast wolkenvelden ook perioden met zon. In de namiddag en avond mogelijk een onweersbui. Middag temperatuur 20 graden. Weinig wind. Elke \rijdag ander nieuws... LEIDSCHENDAM (ANP) - De afgelopen dagen zijn ruim 700.000 buitenlanders, vooral Westduitsers en Belgen maar ook Fransen, de Nederlandse grens overgestoken. Dat is ruim 100.000 meer dan in 1984, maar toen was het weer tijdens het Hemelvaart- weekeinde veel minder dan dit jaar. Dit blijkt uit tellingen van het Nederlands Bureau voor Toerisme. De indruk bestaat dat vooral dagjesmensen vanwege het goede weer „even" naar Nederland zijn gekomen. Ook veel Nederlanders zijn er in het afgelopen week einde op uitgetrokken. Dagattracties hebben goede zaken gedaan en de Keukenhof had zelfs een absoluut topweekeinde met 89.000 bezoekers over vier dagen. Ook de campings met de vaste staanplaatsen voor de caravans zijn goed bezocht. Veel VVV's, met name die in de kuststreek, spraken van drukke dagen maar er ontstonden vrijwel nergens grote problemen met het onderbrengen van de gasten. rotesten tegen egzenden Tamils endran e plannen van de regering, die bete- nen dat de Tamils niet als politieke uchtelingen worden beschouwd om it ze veilig zouden zijn in het zuiden in hun land, hebben tot grote ver- itwaardiging onder de in ons land rblijvende Tamils geleid. Zaterdag- 'ond kwamen ongeveer 700 Tamils Amsterdam bijeen voor een pro- stdemonstratie in de Mozes- en Aar- Bikerk. JTamils zijn helemaal niet veilig in ■t zuiden van Sri Lanka. De Neder- Indse regering heeft daar geen enke- garantie voor", verklaarde zaterdag cretaris S. Mahendran van de Ta- -Dutch Solidarity Association. Ma meent dat de Nederlandse nmissie, die op Sri Lanka is gaan Ijken, door ambtenaren van de rege- lig naar de verkeerde plaatsen is Istuurd. Het rapport van de commis- vormde de basis van het besluit |m het kabinet. Mahendran vindt dat t kabinet plaatsen in het zuiden In Sri Lanka moeten noemen, waar fct voor Tamils veilig zou zijn. leider concludeerde de hoge Com- issaris voor de vluchtelingen van de [erenigde Naties dat de Tamils over t hele eiland vervolgd worden en ilgens de VN dienen zij te worden schouwd als politieke vluchtelin- |mnesty International zette zater- agavond in Amsterdam vraagte- pns bij de juistheid van het rapport an de ambtelijke commissie. Die [tmmissie heeft slechts enkele dagen Sri Lanka doorgebracht. [olgens een woordvoerder van de iensenrechtenorganisatie is het niet iogelijk in zo'n korte tijd tot conchi es te komen. De onderzoeken die AMSTERDAM ANP) - Onbe kende 'boze voordeurdelers' hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag bij drie in Amsterdam wonende kamerle den van CDA en VVD ruiten ingegooid. De actie was blij kens een anonieme verklaring een protest tegen de korting op de uitkeringen aan voor deurdelers. Deze korting gaat waarschijnlijk op 1 juni in. De 'getroffen' kamerleden zijn mevrouw C. Evenhuis (CDA) en de liberale parlementariërs H. Jacobse en F. de Grave. De laatste is boos, zei hij zater dagmorgen, omdat bakstenen terecht kwamen in een kamer waar kinderen sliepen. Wie doet nu zoiets, aldus De Gra ve. Foto: herstel van de schade bij het kamerlid F. de Grave. Amnesty International zelf op Sri Lanka heeft uitgevoerd, wijzen uit dat de Tamils wel degelijk worden ver volgd. 'De gebeurtenissen van de laat ste weken tonen dat ook nog eens aan', aldus Amnesty. De WN is vooral verbolgen over de procedure die het kabinet heeft ge volgd. Volgens voorzitter Hamer van de WN had het kabinet nog geen conclusies mogen trekken, omdat de commissie op verzoek van de Kamer op Sri Lanka heeft rondgekeken en de Kamer niet als eerste van het rapport op de hoogte is gesteld. Het ministerie van justitie zal binnen kort beslissen over de asielaanvragen van de hier verblijvende Tamils. Die verzoeken zullen, gezien de conclusie van het rapport, ongetwijfeld worden afgewezen. De Tamils kunnen tegen de afwijzing in beroep gaan, maar volgens minister-president Lubbers kan de rechter op grond van het onderzoek het gelijk slechts aan Justi tie geven. Tijdens een nieuwe golf van geweld op Sri Lanka hebben onbekende aan vallers zondag in Amparai 40 Tamils gedood en in verschillende steden huizen van Tamils in brand gestoken. Zaterdag werden in de oostelijke ha venstad Trincomalee 16 Tamils door onbekenden gedood, aldus de politie. In Jaffna werden zaterdag 4 burgers gedood toen soldaten het vuur open den op guerrillastrijders toen deze een fort wilden opblazen. Bij een andere botsing tussen soldaten en guerrilla strijders kwamen zaterdag in deze noordelijke stad eveneens vier bur gers om het leven. Volgens de politie zijn zondag drie Tamils aan hun verwondingen bezwe ken die zij afgelopen vrijdag opliepen toen een legerkorporaal het vuur opende op een groep Tamils die hij moest bewaken. Zes leden van de groep werden toen gedood, dertien anderen werden gewond. Eerder in de week verloren meer dan tweehonderd mensen - voor het merendeel Tamils - het leven door terreuracties over en weer. De Tamils op Sri Lanka beschuldigen de Singalezen van discriminatie en streven naar een onafhankelijke staat in de noordelijke en oostelijke provincies, waar zij in de meerder heid zijn. is aanzienlijke schade aangericht. Een zwarte man kwam zaterdag avond om toen de politie in de neder zetting Duduza, oostelijk van Johan nesburg, het vuur opende op een groep betogers die zeven huizen in brand had gestoken. Vier van de aanzienlijk beschadigde woningen DEN HAAG (GPD) - De telefoontarie ven moeten omlaag. Zowel het bellen vanuit een telefooncel als de gesprek ken binnen de eigen woonplaats kun nen goedkoper worden. Dat heeft de vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, Eversdijk, zater dag gezegd voor de VARA-radio. Volgens de huidige plannen van staatssecretaris Scherpenhuizen (ver keer en waterstaat) behaalt de PTT een extra winst van 40 miljoen gulden. Die winst moet, aldus het CDA, wor den aangewend de tarieven te verla gen. Over de plannen van de staatsse- Eén van de slachtoffers van het bloedige geweld op Sri Lanka. De vrouw op de cretaris wordt deze week gedebat- foto werd gewond toen Tamilstrijders een boedhistische stad in het noorden teerd in de Tweede Kamer. van het eiland overvielen. Zeker 150 mensen werden daarbij gedood. JOHANNESBURG (RTR/UPI) - Bij botsingen in Zuidafrikaanse zwarte woongemeenschappen bij Johannesburg en in het oosten van de Kaapprovin cie zijn het afgelopen weekeinde zeker drie zwarten om het leven gekomen en NEEDE (ANP) - Een Westduits sportvliegtuigje is zondagmiddag tijdens een noodlanding op een stuk landbouwgrond bij het Gelders Neede over de kop geslagen. De twee inzittenden, een 36-jarige en een 37-jarige man uit het Westduitse Wevelingshoven, kwamen met de schrik vrij. Het vliegtuigje raakte licht beschadigd. De piloot moest de noodlanding maken omdat het vlieg tuigje motorstoring had gekragen, aldus de politie. Plotseling onweer in combinatie met harde rukwinden heeft zondagmiddag de kleine luchtvaart boven ons land parten gespeeld. De dienst luchtvaart van de rijkspoltie meldde ten minste twee noodlandingen van kleine motorvliegtuigen en een onverwacht harde landing van een Duitse ballon in Dronten. Twee passagiers van deze ballon raakten licht gewond. De eigenaar en ballonvaarder, een 59-jarige man uit Ibbenburn brak een been en een arm, aldus de rijkspolitie. De twee zogenoemde voorzorgslandingen vonden plaats op het militaire vliegveld van Woensdrecht en op het militaire oefenterrein bij 't Harde op de Veluwe. Bij geen van deze noodlandingen vielen gewonden. Het ging respectievelijk om een Engelse Cessna, die eigen lijk op weg was naar Schiphol en om een Duitse Cessna die Nederland in het geheel niet als bestemming had. „De werkgevers hebben in het Hemel- vaartsweekend op geen enkele manier gehoor gegeven aan onze oproep om hun halsstarrige opstelling ten aan zien van onze eisen te laten varen", aldus bestuurder J. van der Linden van de Bouwbond FNV zondagavond. „We hebben taal noch teken van de werkgevers gehoord en hun opstelling is voor ons dan ook aanleiding om de acties uit te breiden". Aantallen kon Van der Linden zon dagavond nog niet noemen maar er staan volgens hem nog vele tientallen bouwprojecten op de nominatie om als stakingsobject te worden aange wezen. Eind vorige week waren er bijna 8.500 stakers op in totaal 281 bouwprojecten. Mede gezien het feit dat inmiddels wel in de nauw met de bouw-cao verwante schilders- en stucadoors- sector een cao-akkoord is bereikt, inclusief afspraken over een 36-urige werkweek, heeft Van der Linden „geen goed woord over voor de op stelling van de bouwwerkgevers. Ze kunnen niet volhouden dat in de bouw niet kan wat in het vergelijkba re schilders- en stucadoorsbedrijf wel ROTTERDAM (ANP) - In het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam heeft zaterdagavond de tweede „legale" harttransplantatie plaatsgevonden. De patiënt is de 51-jarige L.R. Axson uit Delft. Hij leed aan een hartspier ziekte. De operatie duurde vijf uur en zijn toestand is nu bevredigend. De operatie werd uitgevoerd door chirur gen uit Leiden, Nieuwegein en Rotter dam en stond onder leiding van pro fessor H. Huysmans uit Leiden. In feite is dit de derde keer dat Dijkzigt een harttransplantatie uit voert. De eerste keer gebeurde dit zonder toestemming. Daarna heeft het ziekenhuis van de staatsecretaris van volksgezondheid Van der Reijden toestemming gekregen om tien hart transplantaties per jaar uit te voeren. Het ziekenhuis kan er nu nog acht doen. Van der Spek Als de PSP eind juni besluit om een vorm van samen werking aan te gaan met PPR en CPN met het oog op de kamerverkiezingen van volgend jaar, dan verlaat PSP- fractievoorzitter Van der Spek onmid dellijk de Tweede Kamer. mogelijk is gebleken. Via uitbreiding van de acties zullen we proberen de werkgevers alsnog tot andere gedach ten te brengen", aldus Van der Lin den. Volgens Van der Linden blijft de actie bereidheid groot, ondanks de toene mende intimidatie waar de werkne mers volgens de Bouwbond aan bloot staan. Bij de bond zijn afgelopen dagen tientallen telefoontjes binnen gekomen van bouwvakkers die kla gen dat ze door hun werkgever onder druk zijn gezet. Daarbij zou er zelfs herhaaldelijk sprake zijn geweest van dreiging met ontslag, aldus Van der Linden. waren van politiemensen. De demon stranten hadden eerder de begrafenis bijgewoond van Patricia Thobela, functionaris van het Congres van Zuidafrikaanse studenten. Thobela overleed de afgelopen week bij een aanval met brandbommen op haar woning in Duduza. De politie trad er met traangas, rubberkogels en hagel op tegen jongeren die stenen gooiden naar auto's en trachtten huizen in brand te steken. Elders in Duduza schoot een winke lier een van de aanvallers van zijn zaak dood. In Port Alfred werd het stoffelijk overschot gevonden van een man die kennelijk was verbrand. In andere voorsteden was het zaterdag rustig bij begrafenissen, waaraan tien duizenden mensen deelnamen. Maar ook daar werden later door menigten met brandbommen en stenen aanval len gepleegd op politiemensen en an deren, die worden gezien als collabo rateurs van het aparheidssysteem. Aanvallen op andere zwarten zijn de afgelopen maanden de meest voorko mende vorm geworden van het ge weld dat woedt in de zwarte woonste den in Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de vrede de zwarte bisschop Desmond Tutu, riep zondag in Soweto op tot eenheid onder de zwarten tijdens een verzoeningsbij eenkomst. In de kuststad Port Eliza beth deden zich botsingen voor tus sen ideologisch strijdende anti-apar- heidsgroeperingen. Ooggetuigen in Port Elizabeth ver klaarden dat zeker eén lid van de zwarte-bewustzijnsbeweging de Aza- niaanse Volksorganisatie (Azapo) ern stig werd gewond en een andere ken nelijk werd ontvoerd in gevechten met leden van het multi-raciale Ver enigd Democratisch Front (UDF). Het incident deed zich voor na een kerk dienst die was gericht op verzoening van beide organisaties. Tijdens een demonstratieve bijeen komst in Pietermaritzburg hebben tegenstanders van de apartheid ge protesteerd tegen het proces tegen 16 leiders van het twee miljoen leden tellende UDF, dat vandaag (maan dag) begint. De zestien staan terecht op beschuldiging van verraad en kunnen worden veroordeeld tot de doodstraf. Het proces, het grootste in Zuid-Afrika in 25 jaar, wordt gehou den in Pietermaritzburg, 60 km van Durban, de hoofdstad van de provin cie Natal. NEW YORK (DPA/AP) - Het Ameri kaanse disconto is met ingang van (vandaag) maandag verlaagd van acht tot 7,5 procent. Dit is bekendge maakt door het Amerikaanse centra le-banksysteem Federal Reserve na het sluiten van de Newyorkse effec tenbeurs. Citybank, de grootste bank in de VS, maakte eveneens vrijdag na het slui ten van de beurs een verlaging be kend van haar prime rate van 10,5 tot tien procent. Bankers Trust Co was woensdag de eerste Amerikaanse bank geweest, die dit tarief voor de beste cliënten met een half procent had verlaagd. De renteverlaging van de Federal Reserve Board wordt door waarne mers beschouwd als een poging om de Amerikaanse economie via een lagere rente te stimuleren. De Amerikaanse economie is de eer ste drie maanden van dit jaar met slechts 1,3 procent gegroeid, het laag ste percentage sinds het eind van de recessie. De afname van de groei heeft tot groeiende bezorgdheid geleid over een nieuwe recessie, en heeft druk op de centrale bank doen toenemen om de renteteugels te vieren. Ook de Belgen laten Paus Johan- De partijraad van de VVD is ver nes Paulus II duidelijk merken, deeld over lastenverlichting door dat zij kritiek hebben op de gang een volgend kabinet. De liberalen van zaken in de katholieke kerk. zijn het wel eens over een onver- PAGINA 3 minderde verlaging van het over heidstekort. PAGINA 3 Radio, tv en kunst: 2 Gedeputeerde staten stellen een groot aantal voorwaarden aan Binnen-en buitenland: 3 verdieping van de Westerschelde. Provincie: 5 en 7 PAGINA 5 Sport: 9, 10, 11, 12,13, 15 en 16 r% V Voor Ajax was er gistermiddag alle reden feest te vieren op de grasmat van het Olympisch Stadion in Amsterdam. De club uit De Meer bloeide plotseling weer op in de krachtmeting tegen aartsrivaal Feyenoord. De Amsterdammers zegevierden tenslotte met 4-2 over de Rotterdammers. De VC Vlissingen is zijn sterkste aanvaller kwijt geraakt: Frans Schaap uit Schiedam besloot de club te verlaten omdat hij een baan bij de PTT kan krijgen en geen tijd meer heeft voor de vele reizen naar Zeeland. PAGINA 11 Niet alleen het topvoetbal, maar ook de eerste divisie wordt af en toe besmeurd door voetbalgeweld. Zo brak een hevig tumult uit bij de Friese derby Heerenveen-Cam- buur. Velen kwamen in het zieken huis terecht. PAGINA 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1