Loods enconflict in Rotterdam laait op Smit-Kroes twist met CDA en VVD over de Postbank onflict financiering atv haven Rotterdam Akkoord opfrisverlof onderwijs (jEEN STEMAD VIES IN VERKIEZINGEN Van Mierlo mogelijk toch weer lijsttrekker Straffen van 14 en 15 jaar voor doden van politieman Wereldprimeur van B&O Fa. Dert Video-HiFi erhoging bijdrage inderopvang anaf augustus ietkerk: verheid haalde 0 procent atv Wereldprimeur van B&O m'\ A. van Cadsand en Zn. Wereldprimeur van B&O Tja Kramer HiFi Leerling weer RPF-lijsttrekker INZAKE REISVERZEKERINGEN Wereldprimeur van B&O 'ras De Lichtbron Zeeland b.v. erste zaak wegens erduistering bij ïederlandsche Bank Bouw-demonstraties Wereldprimeur van B&O Wereldprimeur van B&O 'rag Van den Berge PZC/ binnen-buiten land het Master Control Link Systeem te zien bij: LAAN (ANP) - De FNV gaat met het oog op de Tweede Kamer-verkiezingen die volgend ar mei worden gehouden drie miljoen gulden uittrekken voor een politieke campagne. Dit ld zal worden gebruikt voor publiciteit en de vorming van voorlichtingsteams van iderleden. Dit heeft vice-voorzitter Hans Pont van de FNV desgevraagd meegedeeld tijdens t congres van de Europese vakbeweging in Milaan. het Master Control Link Systeem te zien bij: het Master Control Link Systeem te zien bij: het Master Control Link Systeem te zien bij: het Master Control Link Systeem te zien bij jiij\ Radio Ohms het Master Control Link Systeem te zien bij 4 flJDAG 17 MEI 1985 Advertentie iTTERDAM (GPD) - Een aanvankelijk tot een goed eind gebracht conflict fer salarissen bij de zee- en havenloodsen is opnieuw opgelaaid. ft gevolg hiervan zal het scheepvaartverkeer in de Rotterdamse haven de Iele dinsdagmiddag stil komen te liggen. De ontevreden loodsen beleggen li een demonstratieve bijeenkomst, waar eventueel nieuwe acties ter sprake llen komen. Zowel alle 270 op zee opererende Rijksloodsen in het tterdamse district, als de 160 in de Rotterdamse haven werkende gemeente- idsen zijn hiervoor opgeroepen. Het conflict draait om de salarissen voor die laatste categorie. In januari bereikte minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat met de rijksloodsen een compromis over een betere salariëring. Het Rotterdamse college van B en W stelde de 160 gemeenteloodsen ook zo'n salarisverhoging in het vooruit zicht. Op deze toezegging is het college echter nu teruggekomen. Volgens een woordvoerder van de gemeenteloodsen steunen de Rijksloodsen hun collega's in de Rotterdamse haven omdat deze eerder dit jaar solidair waren met de toen stakende Rijksloodsen. VLISSINGEN Nieuwendijk 35-37, Tel. 01184-12209 NV trekt 3 miljoen uit oor politieke campagne opzet van de campagne is de leden te informeren over de wensen van de vakcentrale voor de nieuwe kabinets periode, en daarbij te vergelijken hoe I )A, WD en PvdA daar tegenover I lan. Volgende week maandag zullen de FNV-bonden officieel het groene $c it geven voor de politieke campag ne aldus Pont. D kern van de FNV-campagne wordt de programmavergelijking van de mie grootste partijen. Een stemadvies 0 basis van die vergelijking komt er met, hoewel sommige bonden binnen d FNV zich daar eerder wel voor Bidden uitgesproken. D FNV wil geen stemadvies geven, Op dat de meeste bonden die bij de ikcentrale zijn aangesloten dat geen ak vinden voor de vakbeweging. De lien kunnen zelf op basis van de iten wel uitmaken welke partij zij ttt beste vinden, zo is de overheersen- df opvatting. 1 Us CDA en VVD gaan zeggen dat zij tit c huidige regeringsbeleid inzet wil ier. maken van de verkiezingen, dan oge het duidelijk zijn wat de FNV arvan vindt. Daar hoeft geen advies n te pas te komen", aldus Pont. Ook de PvdA kan er volgens hem op rekenen „lik op stuk" te krijgen als de beleidsplannen van deze partij daar toe uitnodigen. „Ik krijg vaak van mensen te horen dat zij de indruk hebben dat wij extra kritisch staan ten opzichte van de PvdA. Ook in de komende campagne zal dat het geval zijn", zo zei Pont. Van de drie miljoen gulden die de FNV voor de campagne beschikbaar heeft zal ongeveer de helft worden besteed aan paginagrote advertenties in de kranten, waarin de wensen van Advertentie EN HAAG (ANP) - Minister Brink- an (welzijn, volksgezondheid en |iltuur) denkt de nieuwe ouderbij- ageregeling voor opvang van kin- ren in dagverblijven per 1 augus- s van dit jaar te kunnen laten gaan. Hij houdt vast aan een bij- age voor het tweede kind in de vang van 25 procent van de bijdra- van het eerste kind. minister meende woensdag tijdens n overleg met de vaste kamercom- ïssie voor welzijn en cultuur met dat rcentage ruimschoots tegemoet te n gekomen aan het bezwaar van de amer dat het aanvakelijke percenta- van 50 procent veel te hoog uitviel, rinkman voelt er niets voor de nieu- bijdrageregeling in afwachting van op handen zijnde welzijnswet in de kast te stoppen. Volgens plan moet nieuwe welzijnswet op 1 januari 86 in werking treden, maar de mi- ster zet grote vraagtekens bij de albaarheid van die datum. EN HAAG (ANP) - Bij de overheid is deze kabinetsperiode tien procent rbeidstijdverkorting (atv) doorge- oerd. Dat gebeurde door vijf pro nt atv voor iedereen, door bevorde- ng van deeltijdarbeid, door de mo- elijkheid van vervroegd uittreden jn via groeibanen uit het Jeugdwerk- lan. Zonder die verschillende vor en van arbeidsduurverkorting bij e overheid zouden er 65.000 werklo- n meer zijn geweest. I>it heeft minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken woensdag gezegd in |)en Haag op een congres over ver dubbeling van het leerlingwezen bij ;de overheid. Door de verdubbeling an het leerlingwezen bij de overheid unnen 6.000 jongeren extra aan werk orden geholpen. In die banen krij- en zij een opleiding in de hoop dat zij aarmee meer kansen hebben op de rbeidsmarkt. ietkerk zei dat de vijf procent ar- eidstijdverkorting voor alle ambte- arer. weliswaar wat minder is dan de pen procent die in sommige cao's in et bedrijfsleven is afgesproken maar at bij de overheid daarentegen de erbezetting van de vrijgekomen ar- eidstijd beduidend hoger is. loe het aantal ambtenaren in de oekomst verder moet worden terug- tedrongen weet Rietkerk nog niet. jU AXEL Stationsstraat 7, Tel. 01155-1530 OPEINDE (GPD) - D'66-voorman Hans van Mierlo sluit niet langer uit dat hij bij de volgende Tweede-Kamerverkiezingen lijsttrekker wordt van D'66. Dat bleek woensdag tijdens een partij-bijeenkomst over de identiteit van D'66 in het Friese Opeinde. Van Mierlo (nu lid van de Eerste Kamer) had in januari nog nadruk kelijk ontkend beschikbaar te zijn voor het lijsttrekkerschap. De senator hield zijn 200-koppige gehoor voor dat hij niet de ambitie heeft de D'66-lijst aan te voeren. „Persoonlijke omstandigheden ma ken mij dat moeilijk. Maar ik zal mijn beslissing nemen voordat de tijd daarvoor verstreken is". Vol gens een partijwoordvoerder bete kent dit, dat Van Mierlo lijsttrek ker wordt als het partijcongres hem in november vraagt. Hans van Mierlo, een van de op richters van D'66 en lijsttrekker (tussen 1966 en 1972) zei woensdag het 'krankzinnig' en 'betrekkelijk belachelijk' te vinden nu al duide lijkheid te verschaffen over toe komstige politieke samenwerking, omdat hij de partij niet bij voor baat gevangene wilde maken van een andere grote partij. „Het heeft bovendien geen zin je druk te ma ken over politieke samenwerking, wanneer je in de opiniepeilingen op twee of drie Tweede-Kamerzetels staat", aldus Van Mierlo. Het ver sterken van de huidige coalitie noemde hij echter 'ongeloofwaar dig'. De senator legde er de nadruk op dat D'66 eerst weer een duidelijk gezicht moet tonen naar de kiezer. Advertentie TERNEUZEN Noordstraat 38, Tel. 01150-12581 de FNV en de programma's van CDA, VVD en PvdA tegen het licht zullen worden gehouden. Ook wordt huis aan huis verspreiding van een infor matiekrant door het gehele land over wogen. De andere 1,5 miljoen gulden is voor extra scholing en vorming van enkele duizenden FNV-kaderleden, zo meld de Pont. In het voorjaar van 1986 wil de vakcentrale dan met wervings teams het land intrekken met de wensen van de FNV aan het adres van de politiek. De Industriebond FNV, de op een na grootste binnen de vakcentrale, is geen warm voorstander van een uit gebreide en kostbare politieke cam pagne zoals de FNV die voor ogen heeft. De bond is er niettemin mee akkoord gegaan dat het plan wordt uitgevoerd, zo verklaarde Pont des gevraagd. Bührmann-Tetterode Bij een omzetgroei in het eerste kwartaal bij Bührmann-Tetterode van 7 procent (12 procent als acquisities en desin vesteringen buiten beschouwing wor den gelaten) heeft de gang van zaken zich iets beter ontwikkeld dan was verwacht. Het bestuur verwacht dat er uitgaan de van de operationele winst van 33,6 miljoen in 1984 dit jaar sprake zal zijn van opnieuw een belangrijk hogere winst. DEN HAAG (ANP) - Het federatiebe stuur van de Reformatische Politieke Federatie (RPF) heeft het huidige kamerlid Meindert Leerling (49) op nieuw voorgedragen om bij de ko mende verkiezingen voor de Tweede Kamer opnieuw de RPF aan te voe ren. De Federatieraad zal op een bijeenkomst van 15 juni besluiten of Leerling inderdaad wederom lijst trekker wordt. Op de advieslijst die het bestuur woensdag naar buiten heeft gebracht komt de naam van het uit de RPF- fractie getreden kamerlid Aad Wage naar niet meer voor. Bij de vorige kamerverkiezingen kreeg de RPF twee zetels in de Tweede Kamer. Voor de tweede plaats heeft het bestuur nu gemeentesecretaris Harry Roffel uit Nieuwerkerk aan den IJssel gekandi deerd. Als derde op de advieslijst staat Jan Rietkerk uit Wezep, een broer van WD-minister van Binnenlandse Za ken Koos Rietkerk. Vierde is Ad de Boer uit Nijkerk en vijfde J.J. Frinsel uit Montfoort. BREDA (ANP) - Ten aanschouwe van duizenden enthousiaste toeschou wers is donderdagmiddag op de Grote Markt in Breda het vijftiende oude-stijl-jazzfestival van start gegaan. Daar speelden met als dirigent loco-burgemeester R. Sandberg acht orkesten onder meer het jazzy gespeelde Bredase volkslied. Het oude-stijl-festival duurt tot zondagavond. Er nemen zestig orkesten uit tien landen en een aantal solisten aan deel. Op diverse lokaties zal in totaal zo'n 320 uur jazzmuziek gespeeld worden. Foto: Het mooie weer zorgde voor een zeer goede stemmingjong en oud swingde er lustig op los. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdam se rechtbank heeft de twee mannen die op 2 februari in de Jensiusstraat betrokken waren bij de schietpartij, waarbij de politieman Willem Sche pen om het leven kwam, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 en 14 jaar. De zwaarste straf was voor de 25-jarige C.C. die de hoofdagent met een machinegeweer neerschoot. Een tweede politieman, de 48-jarige A. Kouwenberg, raakte door dat geweer saldo zwaar gewond. De rechtbank achtte doodslag op Schepen bewezen, evenals poging tot doodslag op diens collega. De 27-jarige A.O. werd weliswaar vrij gesproken van de poging tot doodslag op Kouwenberg, maar volgens de rechtbank was hij wel medeplichtig aan de doodslag op de hoofdagent. De officier van justitie had twee we ken geleden tegen beide mannen le venslang geëist. De schietpartij vond plaats nadat de twee mannen, samen met een derde verdachte, een gewapende roofover val hadden gepleegd op een illegaal gokhuis in Rotterdam. Hun vluchtau to werd vlak na de overval bij toeval signaleerd door de auto met de twee politiemannen. Om een eind te maken aan die achter volging stopten de overvallers en wer den de agenten in de Jensiusstraat met getrokken pistool en een op scherp staand machinegeweer opge wacht. Bij de daarop volgende scho tenwisseling werd overvaller O. ge raakt waarop zijn vriend C. met het machinegeweer eerst de politieman Kouwenberg en vervolgens de hoofd agent neerschoot. Volgens rechtbankpresident mr. Len- sink-Bosman zijn beide mannen schuldig aan de doodslag op de hoofd agent, omdat ze in onderling overleg de confrontatie met de inzittenden van de volgauto waren aangegaan. Ook bevond de rechtbank de mannen schuldig aan een aantal overvallen met geweld of dreiging van geweld. De derde betrokkene bij de schietpar tij, I. K. is nog niet voor de rechtbank verschenen, omdat hij bezwaar heeft aangetekend tegen de dagvaarding. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) weigert tegemoet te komen aan de eis van VVD en CDA dat de toekomstige Postbank geen reisverzekeringen meer aan het bedrijfsleven zal verkopen. Beide regerings partijen menen dat de Postbank een einde moet maken aan deze praktijk, omdat het in strijd is met eerder gemaakte afspraken. Volgens deze afspraken mocht de Postbank wel gewone, voor de toerist bestemde reisverzekeringen verko pen. De zogenaamde doorlopende reisverzekering, waarbij men zich te gen een jaarpremie van f 400 een jaar (Advertentie) ISSy MIDDELBURG Lange Noordstraat 14, Tel. 01180-13373 AMSTERDAM (ANP)- Voor het eerst In de geschiedenis van de Nederland- Sehe Bank moet een van haar werk nemers terecht staan wegens ver- fluistering in dienstbetrekking, voor de rechtbank in Amsterdam verschijnt op 30 mei de 48-jarige Bar- ïus E. (Elhorst) uit Amsterdam. Hij peeft bekend in totaal 83.000 gulden gestolen te hebben toen hij als sector leider werkte bij de Nederlandsche 3ank NV in Amsterdam. Dit gebeurde olgens het openbaar ministerie di- erse malen in 1981, 1983 en 1984. orig jaar mei werd de handel en 'andel van de man ontdekt. Hij werd P staande voet ontslagen. De Amsterdamse RAI was een van de plaatsen waar woensdag bouwvakkers bijeenkwamen om te protesteren tegen het uitblijven van een nieuwe cao. Een van de deelnemers aan de demonstratie had 'oppasdienst' ROTTERDAM (ANP) - Tussen de werkgevers in de Rotterdamse haven en de vervoersbond FNV is een ern stig verschil van mening ontstaan over de financiering van de arbeids tijdverkorting in de stukgoedsector. De werkgevers hebben woensdag tij dens de onderhandelingen over de stukgoed-cao aangeboden per 1 april 1986 vijf procent arbeidstijdverkor ting in te voeren, waarmee de gemid delde werkweek op ongeveer 36 uur uitkomt. De kosten hiervan zouden ieder voor de helft door werkgevers en werknemers (uit de prijscompensatie) moeten worden betaald. De vervoersbond FNV is echter van mening, dat de arbeidstijdverkorting volledig door de werkgevers moet worden gefinancierd, omdat de stuk- goedwerkers bij de vorige cao al vijf procent loon hebben ingeleverd. FNV- bestuurder Kees Voormeulen voor spelt een „bikkelhard gevecht" en „grote ellende" in de Rotterdamse haven, als de werkgevers bij hun standpunt blijven. „Ons uitgangs punt bij de onderhandelingen is volle dige uitbetaling van de prijscompen satie, arbeidstijdverkorting en koop- krachthandhaving. We zullen ons in tern gaan beraden over de nu ontsta ne situatie", aldus Voormeulen. Volgens onderhandelaar drs. O. Heemskerk van de werkgeversorgani satie SVZ zijn de werkgevers vast van plan hun voorstel te handhaven. Naar de vorm waarin de arbeidstijdverkor ting moet worden gegoten - via een kortere werkweek of zoals de bond wenst via 14 roostervrije dagen - moet nog een studie worden verricht. Hier bij willen de werkgevers ook de door hen voorgestelde ruimere openingstij den van de bedrijven betrekken. De vervoersbond is wel te spreken over de honderd procent herbezetting die de werkgevers hebben aangebo den. De werkgevers zijn bereid de 140 arbeidsplaatsen, die door de arbeids tijdverkorting geschapen worden op voorhand te verrekenen met een even tueel overschot als op 1 juli de zogehe ten peildatumberekening plaats vindt. Volgende week dinsdag gaan de ha venwerkgevers en de bonden verder onderhandelen over de andere punten in de stukgoed-CAO. De demonstratieve bijeenkomsten die de Bouw- en Houtbond FNV woensdag op elf plaatsen heeft ge houden, zijn volgens de bond bijge woond door ruim 10.000 stakers, „so lidaire werknemers" en uitkerings gerechtigden. In Rotterdam waren het er 2.000, in Amsterdam 1.500 en in Maastricht 750. De leden van de bond besloten tot voortzetting van de sta kingen voor onbepaalde tijd. Hoewel voor woensdag geen nieuwe stakingen waren voorzien, kwamen er volgens de bond spontaan negen ob jecten met in totaal 215 stakers bij. Het totaal is daarmee gekomen op bijna 8.500 stakers op 281 bouwpro- jekten. De sprekers op de demonstratieve bijeenkomsten hebben de bouwwerk gevers opgeroepen, het lange 'hemel- vaartsweekend' (maandag is een roos tervrije dag) te gebruiken om de cao- voorstellen van de bond „nog eens nuchter te bekijken". Als het voor maandag niet tot hervat ting van de onderhandelingen komt, zullen de stakingen volgens de bond opnieuw worden uitgebreid. De vakbonden hebben met de leiding van het Gist-Brocadesconcern (2700 werknemers) een beginselakkoord be reikt over een cao voor één jaar vanaf 1 april 1985. Voor een deel van de werknemers is arbeidsduurverkorting afgesproken. Er worden salarisverho gingen gegeven en een uitkering in eens. Praktijkplaatsen voor jeugdigen worden geopend. De leden van de Vereniging voor de Metaal- en de Elektrotechnische In dustrie (FME) hebben woensdag in gestemd met het principe-akkoord over de cao voor 1985 dat op 19 april door werkgevers- en werknemersde legaties werd bereikt. Hoewel de partijen het toen niet eens werden over een 36-urige werkweek kwamen zij wel overeen dat atv 'belangrijk' is bij het herverdelen van arbeid. Voort werd aanvulling van het ziektegeld en een loonsverho ging van 1,5 procent afgesproken. De leden van de industriebonden van FNV en CNV in de metaalindustrie hebben in de afgelopen weken het cao-akkoord goedgekeurd. (Advertentie) IftS SLUIS Meerminnestraat 9, Tel, 01178-1474 Bhopal In Bhopal zijn 11.500 mensen nog steeds ernstig ziek en kampen enkele duizenden met adem halingsmoeilijkheden na de gasramp van ruim vijf maanden geleden. Dat heeft de Indiase regering bekendge maakt. Volgens de Indiase regering zijn bij de ramp 1700 mensen omgekomen. In eerdere offficieuze schattingen was sprake van 2500 doden. (Advertentie) w GOES Lange Vorststraat 42-44, Tel. 01100-15616 lang verzekert tegen reisrisico's en waarvan vooral het bedrijfsleven ge bruik maakt, zal volgens deze afspra ken het domein blijven van de regulie re verzekeringsmaatschappijen. Tijdens de voortzetting van het debat woensdag in de Tweede Kamer, rechtvaardigde de bewindsvrouwe haar weigering een streep te zetten door deze activiteit van de Postbank, door erop te wijzen dat deze dienst nu al door de PTT wordt verleend. De WD neemt geen genoegen met deze verklaring. Woordvoerder De Beer zal volgende week bij de voortzetting van het debat een motie indienen, waarin staken van de verkoop wordt geëist. Deze motie kan naar alle waarschijn lijkheid op steun rekenen van het CDA. De minister zegde wel toe dat de Postbank geen nieuwe activiteiten op verzekerings- en reisgebied zal ont wikkelen, waneer ze op 1 januari operationeel wordt. De 1100 postagentschaphouders krij gen hetzelfde dienstenpakket als het gewone postkantoor, aldus de minis ter, die daarmee haar eigen partij, de WD, geruststelde. Op hoofdlijnen steunen de coalitiepartijen het ont werp voor de Postbank. PvdA liet al eerder weten tegen het plan te zullen stemmen. Hollandia-Kloos Hollandia- Kloos (constructies, machines) heeft vorig jaar een winst geboekt van 3,1 miljoen. Med§ gelet op het in 1983 geleden verlies van 7,4 miljoen wordt voorgesteld het dividend weer te passeren en de winst geheel toe te voegen aan de reserves. Het bedrijf keerde voor het laatst dividend uit over 1981 9). DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man van onderwijs en wetenschap pen heeft met de bonden van over heidspersoneel een akkoord bereikt over het zogenoemde opfrisverlof. De regeling maakt het mogelijk de eerder overeengekomen arbeidstijd verkorting van 5 procent te gebruiken voor maximaal een jaar educatief verlof. Dat heeft het ministerie woens dagavond mede namens de bonden meegedeeld. Het personeel van academische zie kenhuizen, universiteiten en hoge scholen kan vanaf 1 augustus vrije tijd sparen voor het opfrisverlof. Op vrijwillige basis kunnen de werkne mers per week langer werken dan de 38 uur die vanaf die datum als werk week geldt. Bovendien krijgen oudere werknemers de kans om minder uren te werken. Minister Deetman en het merendeel van de organisaties van overheidsper soneel hebben woensdagmiddag in hoofdlijnen overeenstemming bereikt over een sociaal plan bij de voorgeno men herschikking en fusie van scho len in het voortgezet onderwijs. Alleen het Nederlands Genootschap van Le raren (NGL) en de Unie Beroepson derwijs waren tegen het akkoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5