INSTEEK MODULE compactcamera met prewind filmtransport nieuwe magnetron voor huishoudelijk gebruik coss c c PZC/ vrijdagkrant C lessysteem voor personal computer klein maar fijn De alles-in-één-hand oplossing 2 VRIJDAG 17 MEI 1985 Radarsoft uit Roosendaal heeft een insteekmodule op de markt gebracht waarmee het basic-werkgeheugen van de Commodore 64-computer wordt uitgebreid tot 50K. Dat is 12K (ruim 12.000 tekens) meer dan normaal beschikbaar is. In Nederland gaat deze insteekmodule, die ook nog een aantal extra commando's bevat, 149 gulden kosten. Het buitenland heeft intussen ook belangstelling getoond. Het nieuwe produkt van het Roosendaalse bedrijf gaat behalve naar een aantal Westeuropese landen ook naar Amerika. Door de insteekmodule kunnen er grotere basic-programma's op de 64 geschreven en gedraaid worden. Volgens Radarsoft vinden veel gebruikers de beschikbare 38K niet (meer) voldoende. De module wordt achter in de 64 gestoken en kan daar, als niet met andere insteekmodules wordt gewerkt, in principe altijd blijven zitten. Met een eenvoudig commando (met de K van Killkan de werking van de module worden uitgeschakeld. Dat is soms nodig bij gebruik van andere hulpprogramma's. Zo is de module bijvoorbeeld niet te gebruiken met een snellaadprogramma voor diskettes. De machine slaat dan vast. Doorgaans alle machinetaalprogramma's kunnen wel via de extra commando's van de module worden geladen, maar 'gooien' de programmatuur van de module er vervolgens wel uit. Ook de disk- of cassetteversie van Simon's Basic werkt er niet mee samen. Advertentie De module bevat een aantal extra commando's waarmee het werken met de Commodore 64 een stuk aangenamer wordt. Voor cassette-gebruikers is een 'turbo' ingebouwd, waarmee programma's tien keer sneller weggeschreven en geladen kunnen worden. Diskette-gebruikers moeten het zonder snellader stellen, maar voor hen is wel altijd het RadarDOS-programma beschikbaar. Daarmee kan bijvoorbeeld de directory worden opgeroepen zonder vernietiging van het (basic-(programma in het geheugen van de machine. Vanaf de directory, maar indien gewenst ook rechtstreeks, kunnen met bijzonder korte commando's programma's kunnen programma's op schijf vernietigd worden of een andere naam krijgen. Ook is er snel een kopietje mee te maken. Voor de basic-programmeurs is het nu altijd beschikbare gevolgd door een getal tussen 0 en 15 krijgt een scherm een andere kleurcombinatie. worden geladen. Zo is Shift/G aan het begin van een regel van een directory al voldoende om het programma te laden en automatisch te laten draaien. Op een zelfde korte wijze commando Renumber van belang. Nu er grotere programma's in de Commodore passen, kunnen kleinere programma's samengevoegd worden. Om dat mogelijk te maken kunnen programmaregels met R snel veranderd worden. Ook f aamrenast computer zit zijn de extra commando's en het extra basis-geheugen direkt na het aanzetten van de 64 beschikbaar. Het programma I meldt zich met een titelkaart waarop alle extra's en nieuwe j commando's staan vermeld. De module bevat verder nog tckstfTlodc wat 'aardigheidjes'. Als er een A Na het aanraken van een voor een programmanaam gezet willikeurige toets sprint de wordt, verschijnt het startadres computer in de werkmode. in het geheugen op het scherm Waarbij opvalt dat de makers en met een hoofdletter C voor een andere kleurcombinatie ('beter contrast') op het scherm hebben gekozen, terwijl de 64 nu ook in de tekstmode staat. Die is met gebruikelijk Commodore/Shift-combinatie niet meer te veranderen. Wie wel in oorspronkelijke mode wil werken (bij basic-programma's met grafische tekens een must) moet eerst op RUN/STOP-RESTORE drukken. Het scherm springt dan ook terug in de Commodore-kleuren. Alle extra's blijven behouden. WEYNAND WILSCHUT Fujifilm Nederland heeft een nieuwe klein- beeld compactcamera op de markt ge bracht met prewind filmtransport. Dat wil zeggen dat, zodra de film via het drop-in- systeem is ingelegd, de ingebouwde micromo tor de hele film transporteert waarde de eerste opname wordt gemaakt op het laatste deel van de film. De voordelen zijn evident. De teller begint aan het eind van de film de nog resterende opname af te tellen. De fotograaf weet te allen tijde hoeveel opnamen er nog resteren. Omdat de film direct na belichting (automa tisch) in de cassette wordt teruggespoeld, zijn de belichte negatieven tegelijkertijd be schermd opgeborgen. Gemaakt opnamen gaan - bij per ongeluk openen van de achter wand - nooit verloren. Als de gehele film vol is, kan de cassette (zonder terugspoelen) onmid dellijk uit de camera worden verwijderd. De DL-200 is ontworpen op het gebruik van de nieuwe generatie films met DX-codering. Sen sors herkennen de op de cassette aangeduide filmsnelheid en stellen de camera automatisch op deze snelheid in. Feilloze instelling vanaf de langzame ISO 50 tot de supersnelle Fuji ISO 1600 film. Het filmtransport heeft vanaf de eerste tot de laatste opname automatisch plaats. Alle automatische functies van de DL-200 hebben een tweetal 'high-performance' li thium batterijen als krachtbron. De batterijen hebben een levensduur van ca. 1.000 opnamen, waarvan de helft met flitsen. Zodat ongeveer 5 jaar zónder vernieuwing van batterijen kan worden gefotografeerd. De batterijen laden de ingebouwde flitser in ca. 3 seconden op. Een groen signaal in de zoeker waarschuwt wan neer de batterijen uitgeput raken. TTL door-de-lens lichtmeting, gekoppeld aan de nieuw ontwikkelde geprogrammeerde pre- cisiesluiter geven niet alleen in daglicht, maar ook in alle situaties waarbij geflitst wordt (inclusief invulflits) accuraat belichte beelden. Andere pluspunten van deze nieuwe Fuji kleinbeeld compactcamera zijn onder andere automatisch instellen van de flitser bij ge dempt licht, automatisch scherpstellen van 60 cm tot oneindig (infraroodmeting bij ongunsti ge lichtomstandigheden), geheugen 'bewaart' ingestelde afstand, energie besparend elektro nisch circuit, sluitervergrendeling en zelfont spanner. Al deze functies worden geblokkeerd wanneer het beschermkapje de lens bedekt. De camera is nu overal in Nederland verkrijg baar. De Magnetron NE-691 van Panasonic. Panasonic, een merknaam van Matsushita Electric Ja pan, introduceert een nieuwe magnetron voor huishoudelijk gebruik, de Panasonic NE-691. Deze magnetron kenmerkt zich door een aantal handige eigen schappen en eenvoudige bedie ning. Door het kiezen van een menu en het indrukken van de startk- nop bepaalt de NE-691 volledig automatisch de juiste tijds- en vermogensinstellingen. Deze volledig automatische program mering is mogelijk door de toe passing van een vochtigheids sensor in combinatie met een microprocessor. Koken en/of ontdooien ge schiedt probleemloos met be hulp van 12 automatische pro gramma's. De magnetron kan simpel worden geprogram meerd door het indrukken van toetsen op het bedieningspa neel. Een handige kookgids, aangebracht op het bedienings paneel, toont deze automati sche programma's voor de meest voorkomende gerechten. Omdat iedereen zijn persoonlij ke wensen heeft met betrekking tot de gaartoestand van bijvoor beeld vlees, is de NE-691 uitge rust met 2 gaartoestand-bedie- ningsknoppen. De automati sche programma's kunnen hier mee aangepast worden zodat het gerecht precies naar wens wordt bereid. Voor gelijkmatig en automatisch ontdooien moet een ontdooiingscategorie (1 tot 4) worden ingesteld en het ge wicht van het bevroren voedsel. De NE-691 is voorzien van een digitaal display met tijdklok die variabel regelbaar is tot maxi mum 9 uur en 99 minuten, öf 99 minuten en 99 seconden. Het vermogen is variabel regelbaar van 70 tot 600 watt en de oven heeft een 3-fasen geheugen. Het automatische draaiplateau zorgt voor een gelijkmatige ver warming van het voedsel. Dit draagt bij aan een beter kookre- sultaat. Opvallend is het grote heldere doorkijkvenster van de stevige, schroefloze deur; de binnen ruimte heeft een inhoud van bijna 30 liter. De deur kan alleen met een speciale schakelaar worden geopend waarmee de magnetron automatisch wordt uitgeschakeld. De Panasonic NE-691 is eenvou dig te reinigen door toepassing van een schroefloze deur en de verwijderbare glazen schotel en loopring van het draaiplateau. Met behulp van een speciale inbouwset kan de Panasonic NE-691 worden ingebouwd in een standaard 600 mm oven ruimte. Bij de NE-691 wordt een Nederlands kookboek geleverd met een groot aantal in Neder land gebruikelijke maaltijden. Technische gegevens: Voeding AC 220 V, 50 Hz; stroomverbruik 1180 watt; ver mogen variabel 70-600 watt; fre quentie magnetrongolven 2450 mHz; buitenafmetingen (b x h x d) 530 x 345 x 425 mm; binnenafmetingen (b x h x d) 330 x 235 x 365 mm; gewicht 20 kg- HOLLAND BV Levert en financiert u een compleet automatiseringspak ket standaard-op-maat passend in elk budget. Deskundige voorlichting bij het vaststellen van de configuratie Branche-gerichte, kant en klare en in de praktijk beproefde toepassingsprogrammatuur Vakbekwame ontwikkeling van specifieke toepassingsprogrammatuur Verkoop van kwalitatief hoogstaande hardware produkten Technische installering van de apparatuur Opleiding en begeleiding Koudekerkseweg 96, 4382 EK Vlissingen. Telefoon 01184-16959. Wie nog onwennig aankijkt tegen een personal computer en er tegen opziet de dikke handleidingen door te werken kan nu in enkele uren tijds op eenvoudige wij ze met zo'n PC leren omgaan. Onder de naam 'Flip Track' is nu een lessysteem ver krijgbaar, waarbij een stem op een geluidsbandje in be grijpelijk Nederlands vertelt hoe men de computer moet bedienen. 'Flip Track' is een lesmetho de, die in Amerika grote op gang heeft gemaakt. De Ne derlandse importeur is Van Kessel Partners in Amster dam, een bedrijf, dat is gespe cialiseerd in computeroplei dingen. In het Nederlands is nu verschenen de uitgave 'Hoe gebruik ik de IBM per sonal computer' en het spread sheetprogramma 'Hoe gebruik ik Lotus 1-2-3' en andere programma's zullen spoedig volgen. Het systeem bestaat uit en kele geluidscassettes en een overzichtelijk lesboekje. In tegenstelling tot de gebruike lijke manuals (handleidin gen), die bij een PC worden verstrekt en die een veelheid aan informatie bevatten, be perkt 'Flip Track' zich tot de hoofdzaken, waardoor men het bedienen van de compu ter spelenderwijs onder knie krijgt. Het bijzondere van dit gepa tenteerde systeem is, dat A-kant van de cassette de le bevat, terwijl de B-kant (d 'fliptrack') aanvullende infoi matie bevat. Als bijvoorbeeli in de les wordt gesprokei over een harddisk en men wi hier meer over weten, behoef men de cassette slecht om ti draaien naar de B-kant en e volgt een uiteenzetting ove de harddisk. Om de les ti vervolgen spoelt men teruj naar 'O', draait de A-kan naar boven en de les word vervolgd vanaf de plaats waar men was gebleven! Het lesboekje bevat eveneeni hoofdzaken en is in telegram stijl geschreven, waardooi men snel de informatie kaï naslaan. Cassettes (drie stuks van 45 minuten lengte) en he lesboekje zijn verpakt in eei handig doosje in boekvorm De prijs van een set bedraag 245,- exclusief btw. 'Flip Track' is een handigf steun voor iedereen, die me de personal computer wi kennismaken. Het enige wa men nodig heeft is een casset tespeler met teller en natuur lijk een personal computer. De 'Flip Track' lesmethode Sony heeft in Nederland (middels importeur Brand- steder) dit voorjaar meer op merkelijke produkten in de verkoop genomen dan de 8 mm-video camera-recorder combinatie alleen, waar we al eerder over schreven. Men introduceerde verschillende nieuwe Compact Disc-spe- lers, een nieuwe wereldont vanger en een aantal opmer kelijke kleine, draagbare ap paraten. Twee daarvan laten we er even twee heel merk waardige de revue passeren. Een totaal nieuw fenomeen is de Sony dubbeldecker. Geen Engelse bus maar een dub beldikke Walkman: zo'n poc ket-formaat stereo-cassette speler, die de type-aandui ding WM-W800 mee kreeg. Het apparaat is in meer op zichten opvallend omdat een van de cassette-delen ook bruikbaar is voor opname en weergave. Daarmee kan men dus bandjes kopieeren. Dank zij een meegeleverde minia tuur-microfoon kan men ook stereo-opnamen maken en ze afluisteren op de eveneen bijgeleverde hoofdtelefoon. De combinatie weegt on danks zijn dubbeldikke foi maat 350 gram (zonder batte rijen). Hij is alleen in he zwart verkrijgbaar, kent eei pauzeknop, een bandsoorten schakelaar en heeft Dolby l ruisonderdrukking. In tegenstelling tot de dub beldikke cassettespeler is d( nieuwe Sony Creditcard-ra dio ultra-plat. Het is een FM stereo-ontvanger die bijna 300 kost. Hij is inderdaad nie groter dan een creditcard ei nauwelijks dikker. Hij weeg 33 gram en werkt samen me een hoofdtelefoon (die nietii de portefeuille kan wordei opgeborgen). Omdat het apparaat zo is, bestaan er geen normali batterijen voor. Men heef speciale, zeer dunne accu'! voor het apparaatje moetei ontwikkelen. Bij de radit hoort dan ook een batterij voeding die tevens geschild is om in drie uur tijd d( interne accu's op te laden. hugo van der heen De dubbeldikke walkman met twee cassettespelers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 44