Wissel Zeeuws-VlaamÊeMi Rk-scholen in Hulst weigeren verspreiding boekje jongeren Vijfde Polentransport vanuit Hulst vertrokken Kans op hogere subsidie voor JAC-Terneuzen lijkt erg klein flllEEN OPWRÜDAC EH ZATERDflCI Geuzenfeest Biervliet doorslaand succes PZC/streek WEGENS DEEL VAN INFORMATIEVE INHOUD DAIHATSU Verantwoording Bromfietsster breekt heup in Ter neuzen FNV-jeugd geeft informatie aan voordeurdelers Twee auto's beschadigd bij ongeluk Breskens ONDANKS PLEIDOOI PVDA EN LINKS PERSPECTIEl STERKE-MANWEDSTRIJD HOOGTEPUNT Haringvaten Voetbalclub Koewacht hield wandeltocht voor 40-jarig bestaan Zwembaden Oostburg hemelvaartsdag open De Windmakers Oostburg hield een kaarting Voor de elfde maal Arjoanfeest Breskens Zaalvoetbaltoernooi in Terneuzen Voetbalclub Sluiskil Beleidsplan houdt jeugdtoernooi FNV Terneuzen houc een forumdiscussie VRIJDAG 17 MEI 1985 HULST Drie rooms-katholieke scholen voor voortgezet onderwijs in Hulst hebben geweigerd een informatieboekje over het jongeren-doe-festival in de Reynaertstad te verspreiden. Aanleiding daarvoor is het feit dat enkele instanties in het boekje zijn opgenomen, waarvan de doelstellingen volgens de schoolhoofden niet stroken met de beginselen van het katholiek onderwijs op de onderwijsinstituten. Het schrijven over het festival is wel voor belangstellenden neergelegd op andere scholen en in de openbare bibliotheek in Hulst. eigenlijk stond er niets bijzonders in. Het gaat om vijf regels uit het hele boekje. Het is gewoon een betutteling van de jongeren. De zaken worden weer in een hoekje gedrukt". Volgens de organisatoren van het jongeren-doe-festival gaat het met na me om informatiepagina's van de Rutgers Stichting, een instantie voor advies over seksualiteit en geboorten- regeling, en het Jongeren Advies Cen trum (JAC), waar jongeren met aller hande problemen terecht kunnen voor hulp. Directeur M. H. M. Wijger- gangs van de Sint-Joseph Mavo wil alleen kwijt dat de schoolleiding zich niet kan verenigen met een deel van de inhoud. „Ik heb dat ook duidelijk laten weten", stelt hij. „Er is geen geheimhouding over". Directeur R. B. M. de Potter van de Clemens Mavo wijst op de verant woording van de school naar de ou ders van de leerlingen toe. „Er zijn een paar dingen in het boekje waar we niet achter kunnen staan. En het is aan ons te zeggen ja of nee", aldus De Potter. Directeur P. E. Hamelink van de scholengemeenschap voor LBO, meent dat er een aantal 'heel goede zaken' in het boekje staan vermeld. „Het is jammer dat er een paar blad zijden inzitten, waar we niet achter kunnen staan", zegt hij. „Vanuit ons katholicisme ging het ons te ver". Overigens hebben de scholen wel de affiches van het doe-festival in de scholen opgehangen. Jan de Schrijver, mede-organisator TERNEUZEN De bromfietster me vrouw M. L. uit Terneuzen heeft bij een eenzijdig ongeval in de nacht van woensdag op donderdag haar heup gebroken. Zij reed omstreeks half twee over het fietspad in de Axelse- straat en kwam ten val. Het slachtof fer is in het St.-Elisabethziekenhuis in Terneuzen opgenomen. TERNEUZEN De afdeling Terneu zen van de Jongerenbeweging ver bonden aan de FNV houdt maandag in haar pand aan De Blokken 16 in Terneuzen een informatiemiddag over de voordeurdelersmaatregel, die per 1 juni ingaat. Medewerkers van de jongerenbeweging zullen aan wezig zijn om mensen met een bij standsuitkering, die als gevolg van de maatregel gekort dreigen te wor den, informatie te geven over de regeling en wat er tegen te doen valt. De Jongerenbeweging is gekant tegen de maatregel, omdat het de bijstands uitkeringstrekkers treft die het toch al niet breed hebben. Voordeurdelers zijn samenwonenden en echtparen met ëén of meer verdienende minder jarige kinderen of kinderen boven de 21 jaar. De maatregel geldt verder voor alleenstaanden, die samen met anderen een woning bewonen, één oudergezinnen, kamerverhuurders met een bijstands- of RWW-uitkering en mensen die geen woonkosten beta len, zoals bijvoorbeeld krakers. De maandelijkse korting varieert van 150 tot 300 gulden. De Jongerenbeweging verwacht, dat veel jongeren als gevolg van de maat regel zelfstandig zullen gaan wonen. Dat is ook de reden dat de maatregel geen zoden aan de dijk zet, meent de Jongerenbeweging. „Zelfstandig wo nende jongeren zullen huursubsidie aanvragen. Dat kost extra geld. De voordeurdelersmaatregel zou de rege ring dan ook niks opleveren", zo ver wacht men. De informatiemiddag begint om 13.00 uur en duurt tot 18.00 uur. Als er voldoende belangstelling is, wil de Jongerenbeweging een voordeurde- lersgroep oprichten, die actie gaat voeren tegen de maatregel. KOEWACHT In het kader van het 40-jarig bestaan van de voetbalver eniging Koewacht werd donderdag een wandeltocht in Koewacht en om streken gehouden. In totaal lieten zich voor sportieve gebeuren zo'n honderd wandelaars inschrijven. Op de afstand van negen kilometer ging met ruim zeventig deelnemers het grootste aantal van start. De andere wandelaars liepen de afstand van zes kilometer. Buiten een consumptie was er na afloop voor alle wandelaars ook een herinnering. OOSTBURG De buitenbaden in de gemeente Oostburg worden op He melvaartsdag opengesteld. De ver warmde baden van Breskens, IJzen- dijke en Schoondijke zullen van 13.00 tot 17.00 uur voor de vroege zwem mers toegankelijk zijn. Tijdens de eerste openingsweek kun nen belangstellenden zich opgeven voor zwemlessen. De openingstijden voor het zomerseizoen worden nog bekend gemaakt. Het zwembad in Groede zal pas in juni worden ge opend. van het festival, betreurt de weigerin gen. „Ik vind het een merkwaardige zaak", merkt hij op. „De meeste leer lingen op die scholen moeten al sek suele voorlichting hebben gehad. En Andere scholen, zoals de r.-k. school voor MDGO en de r.-k. scholenge meenschap Jansenius, hebben welwil lend gereageerd op het verzoek van de medewerkers van het doe-festival. Daar kunnen de leerlingen de boekjes wel inkijken of meenemen. Hoewel het jongerenwerker De Schrijver spijt dat de scholen niet aan de versprei ding mee willen werken, verwacht hij niet dat de leerlingen zich zullen late' afschrikken. „Waarschijnlijk zal de belangstelling juist toenemen", denkt hij. Een scène uit de 'Steelant Variété', die de leerlingen van de katholieke mavo 'De Steelant' in Terneuzen woensdag repeteerde. TERNEUZEN - 'Steelant Varïté', zo heet het avondvullende programma dat leerlingen van de katholieke mavo 'De Steelant' in Terneuzen donderdag 23 mei in het Zuidlandtheater voor het voetlicht brengen. Woensdag werden de eerste repetities in het theater gehouden. Het programma bestaat vóór de pauze uit jazzballet, liedjes, toneelstukjes, dans en een play-backshow. De leerkrachten van de school zingen een openingslied. Andere onderdelen zijn trampolinespringen, een persflage op de Ster-reclame en het Nos-journaal en een modeshow met leding uit het jaar 2000. Na de pauze voert een vijftigtal leerlingen de jeugdmusical 'Adieu Paris' op. Aan het totale programma, dat wordt uitgevoerd voor gezinsleden, het oudercomité en hoofden van de lagere scholen, werken practisch alle leerlingen van de school, ongeveer honderd, mee. 'Steelant Variété' begint om 19.30 uur. OOSTBURG De kaartclub 'De Windmakers' uit Oostburg hield een kaarting waaraan 54 personen deelna men. Dertien om te bieden en 41 om te jokeren. Uitslag, bieden: 1 J. van Houte, 83 punten, 2 J. Riteco, 82. 3 H. Baecke, 75, 4 De Vilder, 74, 5 J. Mussche, 71. Jokeren: 1 C. Riteco- Matthijs, 41, 2 L. van Steenbergen-van de Bosse, 42, 3 S. Eversdijk, 45, 4 A. van Pamelen, 48, 5 C. Reinhout-Eversdijk, 52. De volgende kaarting wordt vrijdag 14 juni gehouden. BRESKENS Bij een aanrijding op de kruising Dorpsstraat/Kijkuit/Vo gelenzang in Breskens zijn dinsdag avond omstreeks half negen twee personenauto's beschadigd. De 56-jarige bestuurder M. L. de R. uit Breskens kwam vanuit het Vogelen zang en wilde de kruising recht over steken naar de Kijkuit. Op de krui sing verleende hij geen voorrang aan de 21-jarige bestuurder C. J. P. C. uit Groede, die over de Dorpsstraat reed. BRESKENS Het 'Arjaonfeest, wordt woensdag voor de elfde keer in Breskens gehouden. Om half twee 's middags wordt het feest bij de Pyra- mide geopend door wethouder J. Ver gouwe. Er zijn ongeveer vijftien ver schillende spelen voor de kleuters en lagere-schoolkinderen. Verder wor den ze getracteerd op limonade en friet. Om 18.00 uur begint het laatste evene ment het bakken van stokbrood, ter wijl het rad van avontuur draait. Aan de kinderen worden via de scholen deelnameformulieren uitgereikt. Om de dag financieel rond te krijgen wer den enkele acties gehouden, waaron der de verkoop van snoep en Aijoan- loten. De prijzen die te winnen zijn bij de loterij zijn gemaakt door de Bres- kense kunstenaars Omer Gielliet, Jan de Koster, Gerard van Grieken, Ar nold de Ruysscher en de kinderen van de rooms-katholieke basisschool. De organisatie is in handen van en zeven tig vrijwilligers. De chauffeurs voor het transport van Hulst naar Polen. HULST Het vijfde Polentransport vanuit Hulst is woensdagmorgen richting Polen vertrokken. Twaalf personen met vier vrachtauto's en twee personenau to's met aanhangers zijn omstreeks 9.00 uur vanaf het 's-Gravemhofplein in de Reynaertstad aan de circa 1500 kilometer lange reis begonnen. Ze werden uitge zwaaid door tal van familieleden en kennissen en enkele vertegenwoordigers van de gemeente Hulst. Het transport is opgezet door de Zeeuws-Vlaamse stichting 'Hulp aan mensen in Polen'. Eigenlijk nemen er dertien Nederlanders aan de heen reis deel. Eén van hen stapt evenwel in Polen van het transport af, zodat er twaalf vrijwilligers aan het! eigenlijke transport meedoen. Naar verwachting zou de tocht binnen 24 uur kunnen worden volbracht. Er worden vier Poolse steden aangedaan: Pajeono, Po- jeszko, Ktobuck en Ciasna. De adressen van met name I tehuizen voor dubbel gehandicapte kinderen zijn af-i komstig van een in Polen wonende Zeeuws-Vlaming. Hij fungeert tevens als tolk voor de Polengangers. Na vijf dagen zullen de reizigers weer in Hulst terugkeren, luidt het plan. TERNEUZEN De kans dat het Jongerenadviescentrum (JAC) in Ter neuzen van de gemeente een verhoog de subsidie krijgt, is bijna uitgeslo ten. Dat bleek woensdagmiddag tij dens een vergadering van de raads commissie voor jeugd- en welzijnsza ken van Terneuzen. Een pleidooi van PvdA-raadslid J. Leunis en haar col lega van 'Links Perspectief, A. Per- sijn, werd niet gehonoreerd door wet houder J. van Rooijen. Ook vertegen woordigers van CDA, VVD, D'66 en GPV/RPF voelden er niets voor het optrekken van de jaarlijkse subsidie. Het JAC krijgt sinds jaren een subsi die van ruim 8.000 gulden. Dat geld gaat op aan bureau- en organisatie kosten. maar omdat die post steeds meer geld vergt, dreigt de hulpverle ning er de dupe van te worden. De raadscommissie behandelde woens dagmiddag een voorstel om weliswaar die bureau- en organisatiekosten nor maal te subsidiëren, maar tegelijker tijd stelden b en w voor niet in te gaan op een dringend verzoek van het JAC óók 2.000 gulden op tafel te leggen voor vergoedingen aan de vrijwilli gers. De verhuizing van het JAC, noodzakelijk met het oog op de uit voering van de stadsvernieuwings plannen, wordt weer wél door de gemeente betaald. Het deed PvdA-commissielid Leunis Advertentie kleuren rood, wit, pastelgrijs en beige maten 36-41. nu kleuren grijs en beige, maten 40 - 46 Dingemans TERNEUZEN In de Terneuzense sporthal 't Zwaantje wordt morgen (zaterdag) het Dow-zaalvoetbaltoer- nooi gehouden. Aan het toernooi ne men tien teams deel, alle samenge steld uit personeel van Dow Chemi cal. De eerste wedstrijd wordt om 09.00 uur gespeeld, de finale staat gepland voor 16.00 uur. verzuchten: „Straks beschikken wel over een goeie huisvesting, mal kunnen ze geen kant meer op met hii activiteiten". Daarom vroeg zij wel houder Van Rooijen dringend alsnq te besluiten de jaarlijkse subsid structureel te verhogen, zodanig dl er kan worden gewerkt met een slif tende begroting. En een vergoediq op declaratiebasis voor de vrijv gers mocht van haar ook best. Leun| vond Persijn aan haar zijde. Ook 1 voelde voor een vergoeding, voori 'omdat de hulpverlening voornaml lijk wordt verricht door mensen, dl zelf ook van een minimum-inkom moeten leven'. Ook Persijn voelq voor een vergoeding op declaratiebl sis. „En wordt de jaarlijkse subsidy niet verhoogd, dan zal het JAC steecf minder mogelijkheden hebben de al tiviteiten naar behoren uit te voeren! aldus Persijn. Eén ding stond voaf hem vast: het JAC heeft z'n bestaa recht inmiddels ruimschoots bewl TERNEUZEN - DREBBELSTRAAT 10 maandagmiddag geopend - vrijdagavond koopavond OOSTBURG - MARKT 12 maandag gesloten - woensdagavond koopavond SLUISKIL Zevenendertig jeugd- teams nemen dit weekeinde deel aan het jeugdtoernooi van de voetbalver eniging Sluiskil. Zaterdag komen de D-, E- en F-pupillen in actie, zondag de A-, B- en C-junioren. De organisatoren hebben minder clubs uitgenodigd dan verleden jaar, toen meer dan zestig teams deelna men. Ze hopen door langere speeltij den de kwaliteit van het toernooi te verhogen. Een Duits team en twee Belgische teams doen aan het toer nooi mee. Het toernooi begint zaterdag (mor gen) om half tien met de E- en F- pupillen, vervolgens is het 's middags de beurt aan de D-pupillen. Zondag komen de A-junioren als eerste in actie (ook om half tien) en vanaf twaalf uur spelen de B- en C-junioren hun wedstrijden van tweemaal vijf tien minuten. De overige fractievertegenwoord gers schaarden zich achter het vool stel van b en w. Ze waren wl benieuwd naar het beleidsplaT 'maatschappelijke dienstverlening dat duidelijk moet maken wie wi doet in 'hulpverleningsland'. Wel houder Van Rooijen wees er op dl dat plan pas kan worden opgestelj op het moment dat 'Den Haag' mea duidelijkheid verschaft. En zolan| dat niet is gebeurd, voelen benwi niets voor de subsidies in die sectd op te trekken. Met andere woordel de nul-lijn wordt voorlopig gehani| haafd, ook voor het JAC. Zit het JAC financieel omhoog dal moet die instelling, vond Van Rooijel ook maar eens verder kijken ca| alleen de gemeente Terneuzen. „V zijn natuurlijk niet de enige subsidi| gever". BIERVLIET Zo'n vier eeuwen ge leden zorgden de Watergeuzen door hun weinig zachtzinnige optreden tegen de Spanjaarden en de plaatse lijke bevolking voor een drastische ontvolking van stadjes als Biervliet. Tegenwoordig hebben ze hun hou ding verbeterd. Ook dit jaar was het Geuzenfeest een doorslaand succes. Oppergeus A. Goossens van het plaatselijk evenementencomité zag donderdagavond tevreden terug op de twaalfde aflevering van het Bier- vlietse feest. Het prachtige weer speelde de geuzen in de kaart. In de morgenuren bleek al meteen dat vele belangstellenden de weg naar Biervliet hadden gevonden. De tentoonstelling van de gewestelij ke kunstenaars Omer Gielliet, Gerard van Grieken, Loes Kozijnsen en Elly de Jonge trok veel bezoekers. De cowboy-stad, die rond het standbeeld van Willem Beukelszoon werd opge bouwd, bood veel kinderen handenvol werk. Schapen en een paard met veulen zorgden voor een passende entourage. Hoogtepunt van de dag was de sterke- manwedstrijd op de Stadsweide. Rol lende spierbundels, manhaftige kre ten van inspanning en sterke staaltjes hielden het publiek urenlang in de ban. De veertien krachtpatsers, af komstig van verschillende power-lift- scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen, stonden hun mannetje bij onder meer het accu-heffen, het tractor-trekken en het omgooien van een auto. Spectaculair was ook het vaten-la- den. De organisatie had kans gezien originele houten haringvaten op de kop te tikken in Scheveningen. De sterkste man van Nederland, Gerard Dupry, hield als scheidsrechter een wakend oog op de verrichtingen. R. Ulvelink ging uiteindelijk met de hoogste eer strijken. De touw-trekwedstrijd werd gewon nen door 'de eerste ploeg uit de pol der'. De boerenzoons versloegen in een spannende finale het team van Driewegen. Het publiek kon verder kijken naar een trimkoers in de C- en A-categorie, een schieting op de lig gende wip en een demonstratie van een rugby-team. De popgroep van Peter de Krijger overstemde 's mid dags op de Markt de muziek van de daar opgestelde kermisattracties. Een feestavond in de Geuzentent met mu ziek van het Gentse dansorkest Frans Bonne besloot het spektakel. Evene mentengeus Goossens vertelde ge noeg moed te hebben opgedaan om volgend jaar met zijn talrijke mede werkers opnieuw een Geuzenfeest te organiseren. TERNEUZEN De afdeling Ternei zen van de FNV houdt maandag ef forumdiscussie over het thema 'So| dariteit tussen werkhebbenden uitkeringsgerechtigden'. Als sprekers zijn uitgenodigd A. rendaal, districtsbestuurder van Industriebond FNV in Zeeland, en 1 Oudshoorn, voorzitter van de Dl trictsadviescommissie Uitkeringsgf rechtigden FNV Zeeland. Distrctsbj stuurder M. Strous houdt een inll ding over actuele zaken in Zeelanj Aan de forumdiscussie gaat de opej bare voorjaarsvergadering van Terneuzense afdeling vooraf. De bj eenkomst wordt gehouden in ca Centraal aan de Markt in Terneuzq en begint om 19.30 uur. Advertentie OFFICIËLE DEALER verkoper: Bertrand Vael Industrieweg 37, Terneuzen 4538 AG, tel. 01150-13451. De heer J. W. Nieuwelink doet zijn uiterstebest een accu op te tillen, Gerard Dupry kijkt naar zijn prestaties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 40