Dit jaar grotere opzet Statiekermis in Hulst Sasse school doet mee aan televisieprogramma PZC/streek ONFLICT BOUWVERENIGING 'TERNE UZ EN Gevarieerd programma Terneuzense braderie 1VtfUSifiiijltyr&n [vdA-kamerlid )reekt in Axel IN KADER 401 JAAR STAD Verenigde Spaarbank Breskens heropend IeRNEUZEN/SLUISKIL Niet alleen het huidige algemeen bestuur van de Woningbouw- ereniging 'Terneuzen moet verdwijnen, ook directeur ing. H. Engelsma moet het veld [limen. Dat is de stellige overtuiging van de bewonerscommissies 'bomen- en bloemenbuurt' 'Sluiskil-Oost' van de bouwvereniging. De commissies zullen dinsdag tijdens de Jdenvergadering dan ook niet alleen een ingediende motie van wantrouwen tegen het ^stuur steunen, maar bijna zeker nog een extra motie lanceren: tegen directeur Engelsma. Nette buurt Rapport Mislijst Izendijke doet mee in landelijke lefbaarheidsactie BEURS IN TEKEN ZOMERSEIZOEN Spektakel mrlijkse geraniummarkt BRIEF AAN BESTUUR, LEDEN, PERSONEEL m er dag in Terneuzen ostzegelruilmiddag Hoop Vogelexcursie in Erasmusbos NCVB Oostburg bijeen L| IJDAG 17 MEI 1985 ommissies eisen vertrek an bestuur en directeur twee commissies hebben zich ter- Bge voorbereid op 'het treffen' van Insdagavond. Ze beschikken over |vige dossiers vol 'bewijsmateriaal', e afgelopen maanden werden talloze 'sprekken gevoerd met alle mogelij- instanties en betrokkenen. En dat lies leidde slechts tot één conclusie: )t huidige bestuur is niet in staat de Ireniging naar behoren te leiden en Irecteur Engelsma is onder geen be ing te handhaven, al was het alleen laar omdat niemand (personeel, loepen leden-huurders) nog enig ver louwen in hem heeft, fclgens een van de woordvoerders In de twee bewonerscommissies, larc-o de Jonge, zijn het bestuur en de Irecteur de afgelopen paar jaar op Igenoeg alle fronten in de fout ge- tan. De Jonge: „Wie stuurt nu een Jofd bewonerszaken met vakantie 5 een moment dat allerlei renovatie- lannen bijvoorbeeld in de bomen- i bloemenbuurt in een beslissend jadium verkeren. We hebben het aan In lijve ondervonden, én in het geval In die bomen-bloemenbuurt én in It geval van Sluiskil-Oost, waar ook Irenoveerd moet worden, viel het lootste deel van het contact plotse- §g weg". Ze luisteren naar je tenminste, dat hoop je maar verder hoor je er nooit meer van". De Jonge: „In de participatiecommis sie van april '85 werden de notulen van de vergadering van mei '84 behan deld. We wilden weten wat er met al onze opmerkingen was gedaan. Maar de aanwezige bestuursleden wisten het niet. Tja, ze zitten er over het algemeen een uitzondering daarge laten ook maar voor spek en bonen bij. De dienst wordt uitgemaakt door voorzitter Janse en directeur Engels ma. De laatste spreekt zelfs veto's over bepaalde zaken uit, zonder enig overleg met zijn baas, het bestuur". Doorgevoerde reorganisaties leidden, volgens de bewonerscommissies tot niets. In ieder geval was er geen sprake van een verbetering van de situatie. Dubbeldam: „De directeur is alleen nog maar machtiger geworden. Het is domweg een autoritair systeem geworden. Het personeel hangt er bij en hoeft nergens op te rekenen. Je zou toch zeggen dat het verstandig zou zijn om een soort permanent overleg te hebben tussen bestuur, directeur en managementteam... Maar dat ge beurt niet. Alles wordt via de as directeur-voorzitter gesluisd. En als bestuursleden van die lijn afwijken en zomaar een praatje durven maken met het personeel, worden ze op de vingers getikt". De commissies zijn ook 'minder frisse praktijken' op het spoor gekomen, melden ze. Zo zou er een briefje van directeur Engelsma op de woning bouwvereniging circuleren, waarin wordt gewezen op de 'wens van be paalde bestuursleden er toch in ieder geval voor te zorgen dat hun buurt een nette buurt blijft'. En de commissies zeggen verder bijna zeker te weten dat voorzitter Janse de handel en wandel van kandidaat-be stuursleden eerst even natrekt. Ze hikken ook aan tegen het optreden van bestuurslid J. de Braai, 'de schrik van het personeel'. De Jonge: „Die man viert ongestraft als een soort loopjongen van Engelsma en Janse z'n hobbies en antipathieën bot. Een van z'n belangrijkste hobbies: het verzamelen van zoveel mogelijk klachten over het personeel. De vreemdste dingen doet die man: klachten verzamelen nog voor de ge bruikelijke tweede oplevering van projecten. En dat is toch duidelijk een taak van de aannemer". Directeur Engelsma en voorzitter Janse hebben, dat staat voor de bewo nerscommissies vast, veel te veel macht naar zich toegetrokken. „Ze treden de democratie met voeten", verzekert Willemsen. „En statuten? Daar hebben ze lak aan. Moeilijke mannetjes en vrouwtjes in de organi satie moeten verdwijnen en worden vervangen door stromannen, meestal goeie bekenden van de directeur. En de huurders worden enkel getolereerd als ze optreden als een soort 'applaus machine' en zich beperken tot klacht jes over hun achterdeur". Jonge spuide woensdag samen |et Lex Willemsen, Jan Dubbeldam i Fred de Witte z'n gal tijdens een Irsconferentie. Een waslijst van lachten, toegespitst op bestuur en Irecteur. Volgens de commissies is 1 communicatie met de leden rond- |t slecht („brieven worden niet lantwoord, kritiek wordt niet se- rus genomen en weggewuifd"), lx Willemsen: „Het bestuur sluit Ih helemaal af voor kritische vragen opmerkingen. Een jaar geleden al Izen we die mensen erop dat ze het lurreglement niet nalëefden. Ze pkken er zich niks van aan. En als je In al wordt uitgenodigd voor een Isprek levert dat helemaal niks op. ZENDIJKE De mooiste kinder- |eelterreintjes. Dat is de inzet van wedstrijd in het kader van de lidelijke leefbaarheidsactie 'Een |rn waar pit in zit' waar de dorps- ad van IJzendijke op heeft inge- hreven. De zelfwerkzaamheid van I bewoners staat in deze wedstrijd In de Nederlandse Heidemij een- pal. De fraaiste resultaten worden lloond met een geldprijs van 1000 llden, terwijl er voor heel speciale lvallen nog eens 1500 gulden achter I hand wordt gehouden. daarvoor in aanmerking te ko- fcn zal er in IJzendijke heel wat peten gebeuren. De dorpsraad wil i speelterrein in het oude gedeelte het dorp inrichten. Ook het gras- |d aan de Walstraat zou in aanmer- lig komen voor het plaatsen van peltoestellen. Verder wordt gedacht i het schoolplein van de voormali- rooms-katholieke jongensschool, jt toegankelijk zou moeten worden paakt. Het bestaande speelterrein de Gaaipersstraat zou eveneens een drastische opknapbeurt toe <EL Lid van de tweede-kamer- Ictie Wynie Jabaay houdt maandag Imei op uitnodiging van de afdeling fel van 'De Vrouwen in de PvdA', i inleiding in 'De Halle' in Axel. Ze Jreekt over inkomensmaatregelen |n de regering. Centraal staan voor- lurdelers, tweeverdieners en mensen ft minimum en hogere inkomens. bijeenkomst die bedoeld is voor Ben en belangstellenden begint om |30 uur. TERNEUZEN Hoe uitbundig het feest Ter- neuzen 400 jaar stad vo rig jaar ook werd ge vierd, de historische kostuums van de leden van winkeliersvereni ging Stichting Noord straat Promenade zijn nog als nieuw. Vandaar dat ze tijdens de brade rie, die van woensdag 12 tot en met zaterdag 15 juni wordt gehouden, nog eens uit de kast worden gehaald/ Met het succes van de vorige braderie in het achter hoofd, had het bestuur van de vereniging wei nig moeite een origineel thema voor het koop- feest te bedenken: 'Ter- neuzen 401 jaar stad'. Veel is er in een jaar tijd niet veranderd. Het be stuur presenteert op nieuw een gevarieerd programma voor jong en oud. Zoals gebruikelijk staat de Noordstraat centraal in de activitei ten. Er komen gooche laars, straatanimatie- groepen, illusionisten, clowns, een fakir en mu ziekgroepen. Gymnas tiekvereniging EMM geeft demonstraties en de Terneuzense muziek school verzorgt een aan tal uitvoeringen. Op vrijdagavond is het kilo- metervreten geblazen met de traditionele bra derieloop over verschil lende afstanden. Het evenement wordt ge houden in samenwer king/met atletiekver eniging Scheldesport en begint om 19.00 uur. Op de Markt houdt café 't Bierwinkeltje vrijdag avond een play-back- wedstrijd. Papegaaien en kaketoes stelen za terdag op de Markt de show in het optreden van Rene Dick. Hij geeft om 11.00 uur en om 14.00 uur een voorstelling van telkens een half uur. Tijdens de braderie hou den diverse winkeliers demonstraties. Op de Markt staan kermisat tracties, bovendien is er daar een caravanshow en zijn er verschillende kunstenaars aan het werk. Als publiekstrek ker houden de organisa toren een speciale bra derie-actie. In totaal 72 bezoekers worden na melijk uitgeloot en mo gen op zaterdag 28 sep tember een dagje gaan stappen in België. Deel namebewijzen kunnen bij de deelnemende win keliers worden ingevuld. De trekking vindt plaats tijdens de havenfeesten. Volgens de bewonerscommissies zijn de voorspellingen, die de Nationale Woningraad tijdens het conflict van een paar jaar geleden deed, uitgeko men. De Jonge: „Ook de NWR vond dat Engelsma moest verdwijnen, niet te handhaven was. Maar wat is er met dat rapport gebeurd? In de prul lenbak gegooid. En er zijn weer nieu we rapporten gekomen. Op dit mo ment lopen er nog steeds allerlei kostbare onderzoeken. Door al dat soort zaken neemt de onrust onder het personeel dat domweg a-so- ciaal wordt behandeld, getuige die recente brief van het bestuur aan de huurders alleen maar toe". Alle mooie woorden over de centrale rol die de huurder voortaan zou gaan spelen, hebben volgens de commissies tot niets geleid. „Ja, ze hebben meege werkt aan de oprichting van die bewo nerscommissies en van die participa tiecommissie. Maar op het moment dat er uit die hoek kritiek komt, wordt er verder geen rekening meer mee gehouden. Zo'n voorstel om een le denraad in te stellen... alleen maar een dooddoener", aldus Fred de Wit te. Nee, volgens Willemsen, De Jonge, Witte en Dubbeldam moet het roer nu zo snel mogelijk om. De Jonge: „Maar we willen de zaak wel fair spelen. Op basis van zakelijke argumenten dis cussiëren, zonder al te veel emoties. Als het bestuur zijn argumenten daar tegenover zet, is het aan de ledenver gadering om te oordelen. Aan hysterie hebben we niks. Daarom ook hebben we geen ronselpraktijken toegepast. Wie naar de vergadering wil komen, komt. Er zit, ook van onze kant, geen enkele dwang achter". Voorzitter Van Maele (links) van de Terneuzense aquariumvereniging gaf wethouder Van Walraven uitleg over een zeewater aquarium. TERNEUZEN - De 37 jaar bestaande aquariumver eniging De Albinozwaarddrager opende donderdag haar vierde achtereenvolgende tentoonstelling in een expositieruimte in de Bachlaan in Terneuzen. De opening werd verricht door wethouder W. van Walra ven, die in een korte toespraak zijn bewondering uitte voor het tentoongestelde werk van de leden van de verenigingalsmede voor dat van de heer G. de Zeeuw, die met een collectie uit zijn schelpenmuseum de expositie luister bij zet. In totaal 23 aquaria en terraria zijn te bezichtigen. De vereniging toont behalve speciaal-aquaria ook enkele terraria met onder meer roodwangschildpadden en groene leguanen. Als hoogtepunt hebben de gezamen lijke leden van de vereniging een gezelschapsaqua rium ingericht, waarin de nadruk ligt op de beplanting. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met tweede pinksterdag. Op die dag houdt de vereniging na 17.00 uur een verkoping van planten en vissen. HULST De statiekermis, die dit jaar van 9 tot en met 12 augustus in Hulst wordt gehouden, zal deze zomer groter van opzet zijn dan in voorgaande jaren. Zo wordt er dit jaar op het stationsplein een grote tent neergezet waarin een middenstandsbeurs wordt ondergebracht. De stichting 'Statie kermis', bestaande uit de gelijknamige buurtvereniging en middenstands vereniging die de manifestatie organiseren, gaan er vanuit dat de standhou ders kunnen beschikken over zo'n 1000 vierkante meter expositieruimte. Mede omdat de beurs in het zomersei zoen plaatsvindt, zal deze geheel in het teken staan van vakantie, vrije tijd en sport. Daarnaast worden ook diverse festiviteiten gehouden op en om het voormalige stationsplein van Hulst. Stond vorig jaar de statieker mis in het teken van 'country and western', dit jaar is gekozen voor zwoele tropische sferen. Het kermis- gebeuren staat namelijk geheel in het teken van het Caraïbische gebied. De topattractie van het tropische festijn wordt bij goed weer volgens woordvoerder Hans Beaart hoogst waarschijnlijk de Noordbrabantse showband 'The Fiësta Girls'. Deze danseressen zullen, gekleed in kleur rijke kostuums, met hun limbo- en andere dansen voor een sfeerrijk ge beuren zorgen. Verder zullen er nog meer muzikale noten gekraakt wor den in augustus. Het stichtingsbe stuur heeft inmiddels een aantal mu ziekgroepen weten te strikken. Zo treedt op vrijdag de Belgische formatie 'Enjoy' op. Deze groep brengt vrolijke 'middle-of-the-road'- muziek. Zaterdags maken 'The five Pennies', een negen man sterk dans- orkest, hun opwachting. Zondag treedt de jazz-formatie La-Vida op en daags erna hoogst waarschijnlijk de JJ-band. Naast deze optredens zullen er tijdens het evenement tal van regionale dwei lorkesten op de statiekermis te vin den zijn. Voorts zijn er ook dit jaar weer de activiteiten voor kinderen en de oude volksspelen. Vooral de stunts van parachutisten, ballonvaarders en touwtrekwedstrij den trokken vorige zomer veel publie ke belangstelling. Vandaar, dat ook voor 1985 deze activiteiten op het programma zijn gezet. tekort van 202 gulden en dat viel erg mee, maar nu de opzet nog groter wordt, het budget van de stichting bedraagt 20.000 gulden, worden de risico's wel groter", legt hij uit. Om die financiële risico's te kunnen dragen wordt nu naast de talloze festiviteiten een beurs gehouden. „Ook hebben we een andere opzet voor het exploiteren van de feesttent gemaakt", stelt Be- aart. Overigens zal er in deze grote tent vanaf twee uur 's middags dage lijks non-stop muziek te horen zijn tot in de kleine uurtjes. Hans Beaart, bestuurslid van de stichting en tevens woordvoerder, vertelt dat de stichting al sinds okto ber '84 bezig is met het opzetten van het spektakel. „In een kort tijdbe stek, de statiekermis wordt pas voor de derde keer gehouden, is het evene ment uitgegroeid tot een groots spek takel", aldus Beaart. „Hoe groter de opzet wordt, hoe moei lijker", benadrukt hij. Verder wil Be aart wel enige inzage geven in het huishoudboekje van het kermisge- beuren. „Vorig jaar had de stichting, ondanks het slechte weer, slechts een De boosheid van de bewonerscommissies werd verwoord door de heren Lex Willemsen, Jan Dubbeldam, Fred de Witte en Mare de Jonge. SAS VAN GENT De zesde klas van de Sint-Michaëlschool uit Sas van Gent speelt morgen, zaterdag, mee in het KRO-televisieprogramma klassewerk. De Zeeuws-Vlamingen moeten het opnemen tegen de Mariaschool uit Reusel. De uitzending begint om 19.12 uur via Nederland 2. Klassewerk is een spelprogramma waarin scholieren het op verschillende onderdelen tegen elkaar moeten opnemen. De uitzending staat deze keer in het teken van het beroep dierenverzorger. Het toneelstukje 'kom je over je hond, dan kom je over de staart' wordt gejureerd door Carry Tefsen. pRNEUZEN De jaarlijkse gera- ummarkt in Terneuzen wordt za- Hag gehouden op het parkeerter- fn aan de Arsenaalstraat. De gera- ummarkt valt samen met de 'Fas- on Street Parade'. Aan de gera- ummarkt nemen bloemisten uit el Terneuzen deel. n half negen zaterdagochtend wor de bloemetjes buiten gezet'. Op n podium in de Arsenaalstraat irdt de 'Fashion Street Parade' ge- uden. De organisatie daarvan is in tideri van de Stichting Noordstraat omenade. De Terneuzense modeza- n zorgen voor twee modeshows van een half uur, waarin ze de nieuwe mercollecties tonen. Speaker is zo- 1 gebruikelijk Karei Menu. Tony de 'tter, exploitant van modezaak 'Ar- Party' zorgt voor de muzikale om- ïting van de 'Fashion Street Para- De eerste modeshow wordt tussen 00 en 14.35 uur gelopen. Tussen 15 en 15.45 uur presenteren manne rs en dressmen zich nog eens aan 1 publiek. IDZANDE De postzegelvereni- ig Zuidzande houdt zaterdag 18 mei ti ruilmiddag. Van 14.00 tot 17.00 r kunnen liefhebbers terecht in |tel De Zwaan in Zuidzande. Er 'fdt ook een veiling van postzegels munten gehouden. B en w Terneuzen bezorgd over situatie woningbouwvereniging TERNEUZEN B. en w. van Terneu zen maken zich grote zorgen over de gang van zaken binnen de Woning bouwvereniging 'Terneuzen'. Dat blijkt uit een brief die het college woensdag stuurde aan het algemeen bestuur, het personeel en de algeme ne ledenvergadering. Hoewel de ge meente zich niet direct in de conflic ten wil mengen, herhalen b. en w. toch nog maar eens hun pleidooi voor het opnemen van externe deskundi gen (uit de bouwwereld vooral) in het bestuur. Daarmee wil het college overigens niet zeggen dat het zittend bestuur niet capabel zou zijn. B. en w. stellen vast dat de bouwver eniging een uitermate belangrijke rol speelt in het totale huisvestingsbeleid in de gemeente Terneuzen. Terloops wordt daarbij gewezen op het totaal woningbezit van ongeveer 3800, ter wijl ook wordt vastgesteld dat de vereniging met haar begroting van uitgaven op jaarbasis van ruim 24 miljoen gulden en een totale investe ring van ruim 120 miljoen gulden bepaald meetelt. „Het in goede banen leiden van een dergelijke organisatie, een bedrijf, is een zware taak. Daarbij spelen belan gen van huurders, personeel en de totale Terneuzense gemeenschap", al dus b. en w. En ze voegen er aan toe: „De doelstellingen moeten duidelijk zichtbaar zijn; ze zijn slechts te berei ken wanneer men zich als totaliteit op deze doelstellingen richt en zich er voor inzet". Dat zich daarbij, zoals bij elke organisatie, weieens meningsver schillen manifesteren, begrijpt het college best. „Maar zorgelijk wordt het eerst dan, wanneer afbreuk wordt gedaan aan het functioneren van de organisatie. En wij vrezen dat deze situatie zich momenteel voordoet". Al te diep willen b. en w. daar niet op ingaan. „De vereniging is autonoom en moet de eigen zaken regelen: het gemeentebestuur heeft slechts be perkte bevoegdheden. Maar het ge meentebestuur heeft wél een verant woordelijkheid voor de volkshuisves ting in Terneuzen. En het is vanuit deze verantwoordelijkheid dat wij er bij het bestuur, de leden en het perso neel ten sterkste op aandringen de eenheid in de vereniging te herstellen en de gezamenlijke verantwoordelijk heid waar te maken". Nogmaals verklaren b. en w. dat ze best bereid zijn de helpende hand te bieden. En tenslotte wordt, met het oog op de ledenvergadering van dins dag de hoop uitgesproken dat de leden in de discussies de grote belan gen die op het spel staan niet uit het oog zullen verliezen. Volgens wethouder drs. A. Doorduyn (openbare werken, planologie) zijn de recente perikelen binnen de bouwver eniging nog niet van invloed geweest op de voortgang van de stadsvernieu wingsplannen. Maar hij voegt er on middellijk aan toe: „De vereniging moet er in ieder geval voor zorgen dat er ook in de toekomst geen stagnatie optreedt, want dat zou ronduit ramp zalige gevolgen kunnen hebben". Overigens is inmiddels wel duidelijk dat andere renovatieplannen, zoals het plan 'Azaleastraat-Nercisstraat', wél de dupe dreigen te worden van de conflicten. En verder zal de bouwver eniging op korte termijn knopen moe ten doorhakken voor wat betreft de invulling van het plan 'Java'. Wethouder Doorduyn is niet bijster gelukkig met de hardnekkigheid waarmee het algemeen bestuur pro beert de gemeentelijke vertegenwoor diger uit haar midden te weren. „Ken nelijk was één opmerking van een ambtenaar van het ministerie van volkshuisvesting voldoende om de statuten zodanig te wijzigen dat die gemeentelijk vertegenwoordiger er helemaal niet meer in voorkomt. Dat, terwijl wij zwart op wit hebben gekre gen dat zo'n vertegenwoordiger echt niet meer mag". Doorduyn is het verder niet eens met een statutenwij ziging, die de mogelijkheid om 'bui tenstaanders' in het bestuur op te nemen bijna uitsluit. „Waarom zou je dat vooraf via je statuten uitsluiten, terwijl je er misschien toch je voordeel mee zou kunnen doen". BRESKENS Burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg heropende woensdag de Verenigde Spaarbank in Breskens. De openingshandeling bestond uit het openmaken van een bol waaruit een cheque tevoorschijn kwam. De cheque, met een waarde van duizend gulden, was voor de Breskense bedrijfsbelangenvereni ging en werd in ontvangst genomen door de voorzitter van die vereni ging, P. de Baare. Het geld zal worden besteed voor de aanleg van een bloemenmozaïek met daarin het wapen van de voormalige gemeente Breskens nabij de Delta- dijk. Burgemeester Spijkerboer wees er in zijn toespraak op dat het voor Breskens oppassen geblazen is. Hij vindt dat er bij de wederopbouw kansen zijn gemist waardoor er van een centrum in de vissersplaats geen sprake is. De burgemeester was voorts van mening dat er een nieuw model moet worden gevonden om van Breskens een trekpleister te maken. De heer F. G. Tollenaar, districtsdi recteur van de Verenigde Spaarbank van de Bevelanden en Zeeuwsch- Vlaanderen, stelde dat het goed gaat in Breskens. Daarbij noemde hij de toenemende investeringslust van de visserij. Het kantoor van de bank heeft een gedaantewisseling ondergaan. Zo is de kluisruimte beter toegankelijk ge worden, is er een speciale zitbalie en zijn er gescheiden spreekkamers en een nachtkluis. Morgen, zaterdag, houdt de bank van 10.30 tot 12.30 uur open huis. Verder is er voor de kinderen om elf uur een ballonnenwedstrijd. Tot en met 31 mei duren de feestelijkheden bij de bank, die bestaan uit onder meer presentjes, prijzen en premies. CADZAND De West-Zeeuws- Vlaamse natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje' houdt zondag 19 mei een excursie in het Erasmusbos bij Cadzand. Het vertrek is om 5.30 uur vanaf het parkeerterrein bij het bos. De excursie staat onder leiding van Pieter-Paul van Laake. Volgens de organisatoren is het een uitgelezen mogelijkheid om de zang van de 'kleintjes' te leren kennen. Het Eras musbos zal de komende jaren onder zocht worden op broedvogels in het kader van het SOVON-broedvogel- monitoring-project, waarbij in ver schillende gebieden in Nederland de broedvogels nauwgezet zullen worden gevolgd. OOSTBURG De NVCB-afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen houdt dinsdag 21 mei een jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer de installatie van de nieuwe bestuursle den, een quiz en het jaarverslag. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in het hervormd kerkcentrum in Oost burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39