IN DE VRUDAGKRANT: ff Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. Ohago Tamils afgeslacht op schip bij Sri Lanka Westerse gijzelaars in Libanon in levensgevaar inruil tgrako Kremlin pakt alcoholmisbruik streng aan JIEUW BERAAD NODIG Deschoon makers van Nederland. Twee doden bij schietpartij in Rotterdam de PZC vandaag 1 f 600r Grote kleurentelevisie inruilaktie' Weinig verandering 28e jaargang no. 115 [rijdag 17 mei 1985 Toekomst voor de laserstraal vrijdagkrant klkprijs VS beginnen landbouwoorlog tegen de EG DREIGEMENT ISLAMITISCHE JIHAD Openingstijden: Top Veerbruggen VC Vlissingen Everton wint Fignon Flinke zonnige perioden en droog. Middag temperatuur 18, maar vlak aan zee enkele graden lager. De wind is matig, 's Middags mogelijk vrij krachtig. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIAL \MOSKOU (RTRIUPIIAFP) - De Sowjet-Unie heeft don- |c!erda<7 strenge maatregelen bekendgemaakt ter be strijding van alcoholmisbruik. Dit heeft het officiële persbureau Tass gemeld. De maatregelen, waaronder hogere boetes voor dronken automobilisten, optrekken van de leeftijd waarop alcoholgebruik is toegestaan van 18 tot 21 jaar en meer aandacht voor medische begeleiding van alcoholisten, zullen wet worden na goedkeuring door de Opperste Sowjet, volgende maand. Het Kremlin verklaarde kort na de ambtsaanvaarding van Michail Gorbatsjov de oorlog aan het alcoholisme, het ernstigste sociale probleem in het land. Volgens niet-officiële cijfers zou het gaan om 20 miljoen mensen. De produktie van wodka vanaf 1986 zal worden verlaagd, net als van alle andere sterke dranken. Daarentegen zal meer frisdrank worden gemaakt. De produktie van alcoholische dranken op basis van fruit zal vanaf 1988 worden stopgezet, aldus Tass. Om ook iets aan de oorzaken van drankmisbruik te doen, die voor een groot deel aan verveling wordt toegeschreven, zal meer aandacht worden besteed aan gezonde recreatie, aan sportfaciliteiten. Ook zullen meer jongerenclubs en culturele centra worden ge- creërd. kkoord over deel andbouwprijzen (Van onze correspondent) IBKUSSEL - De landbouwministers van de Europese Ge- eenschap hebben donderdag een gedeeltelijk akkoord over landbouwprijzen voor 1985-1986 bereikt. Alleen over de aanprijzen kon men het niet eens worden. Duitse minister van landbouw az Kiechle blokkeerde gistermid- een akkoord over het totale pak- De voorgestelde verlaging van de anprijzen bleek voor hem niet ver- irbaar. |t beraad over de graanprijs is drie :en opgeschort. Op 11 en 12 juni (len de landbouwministers daar- r opnieuw, dan in Luxemburg, ■aadslagen. verwachtingen voor dat overleg niet hoog gespannen, litsland eist dat de prijsverlaging ;edaan wordt gemaakt. Eerdere promisvoorstellen, om de verla te beperken tot 2 of zelfs 1,8 icent, werden door Kiechle woens- van tafel geveegd. ministers werden het wel eens een aantal wijzigingen in de jjsvoorstellen voor andere produk- i: ie melkprijs gaat 1,5 procent om- 3g. Door het niet afbreken zoals rgesteld, van de monetaire com- serende bedragen (compennaties ir valutaschommelingen), gaan de houders er uiteindelijk zelfs 2,5 Reent op vooruit. - c e superheffing op teveel geprodu- rde melk wordt voortaan jaarlijks nd, in plaats van per kwartaal; 5le rundvleesprijzen blijven bevro- 1 rü I g« I WASHINGTON (RTR/UPI) - De Verenigde Staten begin nen een campagne om hun uitvoer van agrarische pro- dukten uit te breiden en markten die verloren zijn ge gaan (aan de EG) te herwin nen. In de komende drie jaar zullen overtollige produkten ter waarde van twee miljard dol lar (negen miljard gulden) gra tis aan het buitenland worden aangeboden op voorwaarde dat betrokken landen toezeg gen andere landbouwproduk- ten van de VS te kopen. Een plan van die strekking heeft de Amerikaanse minister van landbouw, John Block, uitge werkt met vertegenwoordigers van de landbouwstaten in de VS. Minister Block zei donderdag dat de Europese Economische Gemeenschap het besluit niet leuk zal vinden maar dat „zij weinig te vertellen heeft om dat zij elke dag weer uitvoer- subsidiès hanteert". De Ame rikaanse overheid beschikt over reusachtige interventie- voorraden graan, rijst en zui- velprodukten die zijn opge kocht om de eigen landbouw economie enigszins op peil te houden. Die voorraden komen alle in aanmerking voor het programma. Omstreeks 1 juni maakt het ministerie van landbouw de eerste gesubsidieerde ver kooptransacties bekend. Block wilde niet zeggen waar de produkten heen zullen gaan maar deskundigen achten het waarschijnlijk dat Marokko, Egypte en Irak in de markt zijn. De Amerikaanse uitvoer van agrarische produkten is gesta dig verminderd onder de druk van de dure dollar, verminde ring van de vraag van de kant van landen met een stagneren de economie, groot aanbod op de wereldmarkt en sterke me dedinging van andere produ centen. ren, maar de premieregeling wordt niet verminderd; - de groente- en fruitprijzen worden niet verlaagd met 1 tot 6 procent, maar slechts met maximaal 3 pro cent. Het is voor het eerst in de geschiede nis van de EG dat de landbouwminis ters er niet in geslaagd zijn een algeheel akkoord over de landbouw prijzen te bereiken. De ministers be gonnen het prijzenoverleg op 11 maart. Daarna volgden zeven meer daagse vergaderingen. Afgelopen maandag kwamen zij weer bijeen. Sindsdien is meer dan 50 uur vergaderd. De laatste zitting duurde bijna 24 uur zonder enige onderbre king en was begonnen op woensdag middag. De uiterst vermoeide ministers beslo ten gisteren op voorstel van de Ita liaanse raadsvoorzitter Pandolfi, om ten einde raad maar over alle land- bouwprodukten te stemmen, behalve over graan. De Duitse minister Kiechle had, zoals de afgelopen weken steeds gebeurde, de besluitvorming eindeloos weten op te houden met zijn verzet tegen de graanprijsverlaging. Op Kiechle op 11 en 12 juni alsnog zijn zin zal krijgen is nog niet duidelijk. Wanneer op 1 juli nog steeds geen nieuwe graanprijzen voor 1985-1986 zijn vastgesteld, zal de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, op eigen houtje maatregelen moeten nemen. Via produktiemaatre- gelen zou de Commissie dan toch hetzelfde effect als dat van de prijsver laging kunnen bereiken. Maar de Commissie moet dan wel binnen de huidige budgettarie ruimte blijven. Minister van landbouw Braks zei te hopen dat de Duitsers onder druk van die dreiging in juni alsnog overstag zullen gaan. Het is ook mo gelijk dat het hele probleem wordt doorgeschoven naar de topconferen tie van de EG-regeringsleiders, eind juni in Milaan. „De atmosfeer is er naar om te proberen er toch uit te komen", aldus Braks. De Nederlandse ministers toonde zich overigens verheugd over wat wel be reikt is. De verhoging van de zuivelr- pijzen met uiteindelijk 2,5 in plaats van 1,5 procent is voor de Nederland se melkveehouders uiterst gunstig. Braks was ook tevreden met de jaar lijkse in plaats van driemaandelijkse inning van de superheffing, en het handhaven van de premieregeling in de rundvleessector. HOORN Hemelvaartsdag was tevens 'Nationale Stoomtreindag'De lijn Hoorn-Medemblik leverde dit nostalgische beeld op. (Advertentie) Tel. 045 - 7194 66. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Groningen - Almelo - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. COLOMBO (UPI/AFP/REUTER) - Gewapend met zwaarden, messen en bijlen zijn zes man nen woensdag ten noorden van Sri Lanka aan boord van een veerboot gegaan en hebben daar ruim dertig passagiers gedood. Uit officiële bron werd vernomen dat de slacht offers Tamils zijn en dat de slachtpartij vermoe delijk een wraakoefening is voor een bloedbad dat Tamils eerder deze week aanrichtten. De zes aanvallers klommen aan boord van het schip, dat zich bevond tussen de eilanden Delft en Pungudutivu. Zij hakten in op de passagiers. Met een van pijn vertrokken gezicht wordt deze jongeman opgenomen in een ziekenhuis op Sri Lanka na eerder te zijn beschoten door Tamil- guerillastrijders. De 15-jarige jongen, die wordt getroost door zijn broer liep schotwonden op in arm en buik. van wde velen verdronken nadat zij in paniek over boord waren gesprongen. Het dodental kan nog kan oplopen. Dertig personen werden gewond en er worden nog enkele mensen vermist. Volgens de autoriteiten op Sri Lanka is het niet duidelijk wie verantwoordelijk zijn voor het bloedbad. Gedacht wordt echter aan Singale- zen, die wraak wilden nemen voor de slachting die extremistische Tamils afgelopen dinsdag aanrichtten in de plaats Anuradhapura, waar bij naar schatting 150 mensen om het leven kwamen en ruim 300 personen werden gewond. Veiligheidstroepen hebben woensdag ook 18 Tamil-guerrillastrijders gedood bij een aanval op een opleidingskamp in het oostelijk deel van het land. Het ging om een basis van één van de zes guerillagroepen, die in Sri Lanka strijden voor een onafhankelijke Tamilstaat. Genieten van de zon op het Badstrand in Vlissingen. VLISSINGEN Het zeer fraaie zomerweer heeft op Hemelvaarts dag in Zeeland vele duizenden mensen op de been gebracht. Het was overal en vooral op de stranden behoorlijk druk, waar toeristen, maar ook de Zeeuwen, zich koesterden in eigenlijk de eer ste zonnestralen van dit seizoen. De Zeeuwse wegen hebben de drukte goed kunnen verwerken. Hoewel het verkeersaanbod groot was, heeft dit nergens geleid tot files. Landelijk gaf Hemelvaartsdag vrijwel eenzelfde beeld te zien: volle wegen en veel verkeer vanuit de steden richting strand en bos, maar in tegenstelling tot Zeeland wel wat files. Directeur J. P. de Regt van de provinciale VW sprak van 'een zeer goede bezetting'. Op de campings, in de pensions, hotels en de vakan tiehuisjes, was weliswaar nog niet sprake van 'een vol huis', maar dat zou op dit moment ook niet nor maal zijn. „De zomer is nu goed begonnen en ik geloof dat de weer goden het ook hebben begrepen", aldus de heer De Regt, die Hemel vaartsdag verder een hoopgevend begin noemde na een toch wel te leurstellend voorseizoen. Volgens de VW-directeur valt er de komende dagen nog flink wat druk te te verwachten. Hij signaleerde vele buitenlanders, van wie het me rendeel Duitsers, die veelal van He melvaartsdag een lang weekeinde hebben gemaakt door vandaag ook nog vrij te nemen. Om die reden viel de landelijke verkeersdrukte 's avonds dan ook mee, want velen zullen pas zondag avond naar huis terugkeren. De rijkspolitie in Driebergen noteerde donderdagavond slechts één file bij Scheveningen, tegen veertien rond het middaguur. Strandgenoegens. Deze peuter moet hebben gedacht: een natte broek, wat geeft het. Het is mooi weer. WASHINGTON (UPI) - De Verenigde Staten zullen zich niet laten intimi deren door nieuwe dreigementen van de terroristische organisatie „Islami tische Jihad" (heilige oorlog), die al enige tijd zes westerse gijzelaars in Libanon vasthoudt. De dreigementen werden woensdag in Libanon geuit door de Islamitische Jihad, die waar schuwde dat zes ontvoerde buiten landers een „verschrikkelijke ramp" te wachten staat als niet leden van de organisatie uit gevangenissen in Koeweit worden vrijgelaten. De terreur-organisatie houdt vier (Advertentie) M ^ong< ■■•^nde kleuren! televisie bouwiaar^ I- Een tijdelijke actie bij aankoop van een volelektronische Luxor kleurentelevisie mèt afstandsbediening en tele tekst. Beeldbuis 56 cm. Met 99 kanalen en voorbereid voor ste reo. Drie jaar garantie. in G°^ocLBUPg - r»^|Ns0o>o mmum rN^?-s0ü9 f Amerikaanse en twee Franse gijze laars gevangen. „We zullen ons niet laten intimideren door terroristen en zullen onze funda mentele politiek en waarden er niet' door wijzigen", zei de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, in een verklaring. „We zijn vastbesloten de vrijlating van de Amerikanen te bewerkstelligen. Dat is onze hoogste prioriteit. We doen ons best resultaat te boeken op een rustige manier". Speakes zei dat de VS geen druk oefent op Koeweit de gevangenen vrij te laten of aan de dreigementen toe te geven. Foto's van de holle en vermoei de gezichten van de zes gijzelaars werden gezonden aan westerse pers bureaus en het dagblad An Nahar in Beiroet, samen met een briefje waarin onder meer stond: „We zullen niet lang geduld oefenen maar optreden op een manier die Amerika en Frank rijk voor altijd schrik aanjaagt". De families van de Amerikaanse gijze laars hebben geklaagd dat de VS weigeren contact op te nemen met militante groepen in Libanon die be trokken zouden zijn bij de ontvoerin gen. De Ierse VN-functionaris Aiden Walsh is donderdagavond door zijn ontvoerders in Beiroet vrijgelaten na ruim 24 uur gevangen te zijn gehou- 13.30-17.30 uur 18.30-22.30 uur ROTTERDAM (ANP) - Een 34-jarige man uit Rotterdam heeft donderdag avond op het Schouwburgplein in Rotterdam twee mensen met pistool schoten zodanig verwond dat zij la ter in een ziekenhuis aan de verwon dingen zijn overleden. De slachtoffers zijn een 37-jarige vrouw, met wie de dader volgens een woordvoerder van de politie een rela tie heeft gehad, en een man met wie de vrouw op éen bank op het Schouw burgplein zat. De politie wilde de namen van de slachtoffers donderdag avond nog niet vrijgeven. De dader, de 34-jarige P.C. van W. uit Rotterdam, kon kort na de fatale schoten in Rotterdam worden aange houden. Hij heeft volgens de politie ook een bekentenis afgelegd. Over de precieze aard'van de relatie tussen de dader en de slachtoffers kon de politie donderdagavond nog geen medede lingen doen. Sinn Fein wint Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), is de grote winnaar geworden bij regionale verkiezingen in Noord-Ierland, zo blijkt uit de eerste resultaten. In ten minste twaalf regio- en gemeen teraden heeft Sinn Fein zetels gewon nen, en vooral in Belfast heeft de partij het opvallend goed gedaan. De uitslag zal vrijwel zeker betekenen dat een aantal regio's onbestuurbaar wordt. den. Dit hebben VN-vertegenwoordi- gers en de Ierse ambassade meege deeld. De 49-jarige Walsh, onderdirecteur van de Vn-organisatie voor Palestijn se vluchtelingen Unwra, werd woensdag ontvoerd door acht gewa pende mannen in camouflage-pak ken, toen hij op weg was naar zijn kantoor in het, voornamelijk islami tische, westelijke deel van Beiroet. Zijn chauffeur werd door de ontvoer ders ongemoeid gelaten. Advertentie Volgens de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Genscher zullen Reagan en Gorbatsjov elkaar nog dit jaar ontmoeten. PAGINA 3 Woensdag zijn de nieuwe veer bruggen in gebruik genomen: volgens gedeputeerde De Voogd stijgt de omrijschade uit boven wat als maatschap pelijk aanvaardbaar risico geldt. PAGINA 13 De voetbalclub Vlissingen heeft zich voor het nieuwe sei zoen al weer versterkt. Geert Bouwman en Marcel Schenk komen van het Roosendaalse RBC naar de Zeeuwse eerste klasser. PAGINA 20 Everton lijkt in Europa niet te stuiten. De club uit Liverpool was al kampioen van Enge land geworden en walste in de finale van Europacup 11 ook Rapid Wien plat (3-1). PAGINA 21 Tweevoudig Tourwinnaar Laurent Fignon zal dit jaar niet in de Ronde van Frank rijk starten. Een operatie aan de achillespezen maakt star ten onmogelijk. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20, 21, 22 en 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1