België zet nieuw schip in tegen tongstropers VOORMALIG ZUSTERHUIS IN KLOOSTERZANDE IN DE AS LEEDVERMAAK? 'Sirius' voorlopig nog aan de ketting 'Algroeien de takken uit de kozijnen, winnen zullen we. almanak Spoedig duidelijkheid positie PSD-personeel Zeehond kwam even op adem 9E VOOGD BIJ INGEBRUIKNAME VEERBRUGGEN: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RECHTBANK WIJST 5 JUNI VONNIS STAKINGSACTIES GAAN ONVERMINDERD DOOR ZEEUWSE DINSDAG VERSLAG VAN GS Gewonde in bar ingstaanjagend EBRUGGE Het Belgische ministerie van landbouw heeft een plan zdgekeurd voor de bouw van een goed uitgerust, snelvarend schip dat een de moet maken aan schendingen van de Belgische twaalfmijlszóne door derlandse vissers. Op initiatief van de Belgische rederscentrale is over deze ngstroperij' vergaderd met het ministerie van landbouw en enkele hoge ictionarissen van de zeemacht (marine). derlandse (waaronder Zeeuwsetongvissers met schepen die meer dan 70 ito-register-ton meten en met een motorvermogen van meer dan 300 pk kunnen in de toekomst door dit nieuwe schip geënterd worden. De Belgische rederscentrale hoopt zo ook overtreders te kunnen pakken, die tot nu toe door de mazen van het net van de visserijwacht glipten. Om de efficiency van dit controlesysteem nog meer op te voeren, bestaat ook het plan om helicopters in te zetten om vanuit de lucht de positie van de verdachte' vaartuigen vast te kunnen stellen. De Belgische rederscentrale hoopt op die manier dat de Nederlandse vissers voortaan, wat betreft Belgische tong, achter het net vissen. Ing. Everaers van rijkswaterstaat slaagde er in Bres kens niet in een keer in om met een betonschaar de kunststofketting door te knippen. Dit tot hilariteit van onder anderen gedeputeerde De Voogd, die bij de openingshandeling aan de Vlissingse kant met hetzelfde probleem worstelde. VLISSINGEN - Het personeel van de Provinciale Stoombootdienst hoopt dinsdag meer duidelijkheid te krijgen over de positie van de medewerkers in de nabije toekomst. Die duidelijkheid moet verschaft worden door gedepu teerde staten van Zeeland, die dan verslag doen van het onderhoud met minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat dat, zoals gemeld, 14 mei plaatsvond. Het personeel verwacht dinsdag on der meer een mededeling over de manier waarop de arbeidstijdverkor ting bij de PSD wordt gerealiseerd. „Die treedt per 1 augustus van dit jaar in werking, maar we weten nog steeds niet hoe. Krijgen we een vijfploegen dienst of gaat het anders", aldus J. van der Horst, voorzitter van de be- drijfsledengroep AbvaKabo en als BRUSSEL (ANP) - Het actieschip „Sirius" van de milieu-organisatie Greenpeace, dat in de: haven van Antwerpen aan de ketting ligt, zal zeker nog tot 5 juni onder beslag blijven. Pas op die datum, zo bepaalde de rechtbank in Antwerpen woensdag, zal zij vonnis wijzen in het kort geding, waarbij uitgemaakt moet worden of het beslag dat op de „Sirius" is gelegd terecht is of niet. De „Sirius" is aan de ketting gelegd op verzoek van de Antwerpse rederij Mabeco, die het dumpschip „Wadsy" exploiteert waarmee afvalstoffen in de Noordzee worden gedumpt. Bijna twee weken geleden blokkeerde Greenpeace met de „Sirius" in Antwerpen een havensluis waardoor het de „Wadsy" onmogelijk gemaakt werd uit te varen. Na een geslaagde bemiddelingspoging van de Antwerpse burgemeester, Bob Cools, maakte de „Sirius" de doorgang vrij. Maar toen het schip ligplaats koos in de Antwerpse haven werd het op verzoek van de rederij Mabeco aan de ketting gelegd. Woensdag is deze zaak in kort geding wel opnieuw voorgekomen bij de rechtbank in Antwerpen. Maar er deden zich geen nieuwe ontwikkelingen voor. De advocaten van de rederijen Mabeco en van de Gentse rederij Parfin, die het dumpschip „Falco" in bedrijf heeft, herhaalden de eisen die ze vorige keer tegen „Greenpeace" hebben ingesteld. Zo heeft zoals gemeld de rederij Mabeco geëist dat „Greenpeace" een schadeloosstelling van ruim 150.000 gulden betaalt en dat het de milieuorganisatie op een dwangsom van 57.000 gulden per keer verboden worden nog verdere acties te ondernemen. Het totaal van de schadeclaims op Greenpeace is 300.000 gulden. zodanig lid van de dienstcommissie. „Wij verwachten duidelijkheid over uitbreiding van het aantal aflossers en over het inlopen van het aantal verlofdagen. Op het ogenblik hebben vierhonderd mensen in totaal acht duizend dagen tegoed". Hij sprak de vrees uit dat als provincie en rijk het niet eens worden over de rijksbijdrage voor de veren en over de betaling van de onderhoudskosten van de nieuwe aanleginrichtingen, dat ten koste zal gaan van het personeelsbestand. „Het personeel is sluitpost van de begro ting", aldus Van der Horst. Hij toonde zich overigens zeer verheugd over het feit dat nu weer volgens de normale dienstregeling kan worden gevaren. Daarmee wordt het volgens hem voor de medewerkers weer mogelijk verlof op te nemen. „De periode waarin geen verlof kan worden gegeven ligt anders alleen in de zomer. Die periode heeft nu vanaf 2 januari geduurd omdat alles in het werk gesteld moest wor den om de dienst te onderhouden. Bovendien hebben de prinsesseboten een onderhoudsbeurt gehad en dat vergt ook personeel". Hoewel woensdag tijdens de officiële ingebruikname van de nieuwe aanleg inrichtingen met geen woord werd gerept over het bezoek van gs aan de minister, zijn de verwachtingen dat het resultaat van het gesprek positief is niet hoog gespannen. „Uit watje zo hier en daar verneemt blijkt wel dat we geen hogere bijdrage van de minis ter hoeven te verwachten", aldus me vrouw G. de Vries-Hommes, PvdA- statenlid, na afloop van de ingebruik stelling. „Ik voorzie nog heel wat problemen", zo zei zij. OOSTKAPELLE - Ongeveer veertig meter uit de kust van Ooskapelle werd woensdag avond om zeven uur een zee hond gesignaleerd, die op een zandplaat lag. Een inwoner van Oostkapelle meldde dit aan de rijkspolitie te Middel burg, die het weer doorgaf aan de rp-groep Veere en de regionale brandweer. Vier man van de brandweer waren met een bootje om 20.40 uur in de buurt van het uit de kluiten gewassen dier, maar konden het niet vangen. Vol gens een woordvoerder van de groep Veere was het dier óf ziek öf lag het gewoon wat uit te rusten. De mannen van de brandweer hebben nog tot 21.55 uur naar het beest ge zocht, dat ze inmiddels uit het oog waren verloren. De zee hond is vermoedelijk bij opko mend water weer weggezwom men. Volgens een woordvoerder van de veldpolitie ging het hoogst waarschijnlijk om een zoge naamde kegelrob. Het is niet bekend waar het dier vandaan kwam. VRIJDAG 17 MEI 1985 9mrijschade stijgt uit boven aanvaardbaar risico JSSINGEN/BRESKENS - „De geleden omrijschade is groot en stijgt uit boven wat Maatschappelijk aanvaardbaar risico' wordt genoemd". Dat zei gedeputeerde J. D. de Voogd woensdag tijdens een overtocht van de veerboot 'Prinses Margriet' ter gelegenheid van de igebruikname van de nieuwe aanleginrichtingen voor de veerboten in Vlissingen en reskens. Uit de toespraak van ing J. Everaers van de directie wegen en bruggen van Ijkswaterstaat bleek dat de strenge winter de belangrijkste oorzaak was van het feit dat het i ongeveer anderhalve ton duurder is uitgevallen dan was voorzien. Op de terugreis naar Vlissingen hield burgemeester Westerhout een toe spraak, waarin hij zijn vreugde uit sprak over het feit dat de vernieuwde fuiken nog voor het toeristenseizoen in gebruik konden worden genomen. „Er zullen velen in de horeca aan beide zijden van de Westerschelde een zucht van verlichting slaken", zo zei hij. Het voormalig zusterhuis in lichterlaaie: de brandweer kon slechts voorkomen dat de belendende panden schade opliepen. ingebruikname van de aanlegin- htingen betekende tevens de her ring van de veerdienst met de enaamde prinsesseboten. De oude rboten Prins Bernhard en Konin gin Juliana, die zoals gemeld door tal Rn oorzaken niet in staat bleken een elmatige dienst te onderhouden, rden woensdagmiddag dan ook uit vaart genomen. „Wij hervatten de nsten op de oude voet, in afwach- van de nieuwe tijden die zoals het h laat aanzien begin 1986 zullen aanbreken", aldus De Voogd, daar- pte doelend op de komst van een Bbbeldeksveerboot waarvoor de Mnleginrichtingen zijn aangepast. De gedeputeerde ging in zijn toespraak, het zijdelings, in op het ongemak dat. met name het bedrijfsleven heeft Sdervonden van de aanpassing van dj) fuiken. De inzet van de oude veerboten maakte het voor vrachtau to's en bussen zwaarder dan 3,5 ton mogelijk de route Vlissingen - Bres- ns (of andersom) te nemen. De ade die daardoor ontstond gaat uit ven een maatschappelijk aan- Mardbaar risico, zo meent De Voogt. pkswaterstaat wijst zoals gemeld e door het bedrijfsleven ingediende adeclaims af met het argument t de stremming een normaal risico enieur Everaers maakte in zijn spraak duidelijk dat de strem- ngsperiode - aanvankelijk gepland februari tot 7 juni - mede onder k van de kamers van koophandel t drie weken is bekort. De premies daarmee waren gemoeid en voor de vorstperiode hebben er voor orgd dat de totale kosten van het iject (52 miljoen) met 1,5 ton zijn genomen. er de nieuwe aanleginrichtingen Everaers: „We hebben alle geluk de wereld gehad bij het invaren, we dat een week later hadden ■pland, dan hadden we nu niet geva- li". De officiële openingshandeling J rd verricht door De Voogd en Eve rs :rs. Gezamenlijk knipten zij in Vlis- sii igen een ketting door, waarmee het geselschap - onder wie commissaris n de koningin dr C. Boertien en tfrgemeester drs Th. J. Westerhout n Vlissingen (het gemeentebestuur n Oostburg was verhinderd, zo deel de gedeputeerde na zijn toespraak e) - toegang kreeg tot de veerbrug. VL 'SSINGEN - Met de schrik in de bénen meldde een Vlissingse me vr zich donderdagavond bij de mlitie in haar woonplaats. Ze had mgstaanjagend gegil gehoord in de [t»mng van haar bovenburen. Of een Bar agenten alsjeblieft even pools- \hoogte wilden komen nemen. Twee politiemannen volgden de vrouw li&ar het bewuste pand in de Hellebar- ikrstraat en troffen daar de nog llende bovenburen aan, die vlot een rklaring aflegden: de aangrijpende elden van de op de televisie ver- nde film 'Halloween' hadden hen 'n angst aangejaagd, dat ze gillend ■ing hadden gegeven aan hun emo- ti(: Wij vonden het eigenlijk wel overtuigend. Die man, die van de week voor de kantonrech ter verscheen, omdat hij een snelheidsovertreding had be gaan, voerde aan, dat hij op de dag van het vergrijp buik griep had. Hij was niettemin gaan werken, maar hij kreeg onderweg veel haast om een sanitaire voorziening te berei ken. Het deed ons denken aan een verdachte, die jaren geleden eens voor de kantonrechter in Zierikzee probeerde zich schoon te praten. Dit meldde: „Het kan best, dat ik door rood licht ben gereden, maar ik had ook teveel gedronken en dan zal ik wel even in slaap gevallen zijn". Voorafgegaan door het muziekgezel schap Sint Juttemis begaven de tien tallen genodigden zich naar de Prin ses Margriet. Eenmaal aan boord hees Boertien de Zeeuwse vlag in top, waarna de oversteek naar Breskens werd gemaakt. Daar volgde een her haling van hetgeen zich in Vlissingen had afgespeeld en werd eveneens een ketting doorgeknipt. Nadat het gezelschap in Vlissingen was ontscheept werden de Prinses Margriet en de Prinses Irene onmid dellijk ingezet en de 'normale' dienst regeling hervat. KLOOSTERZANDE Het voormalig zusterhuis in de Kerklaan in Kloosterzande is donderdag volledig uitgebrand. De schade wordt op 8 ton geschat. De brandweer moest zich beperken tot het nathouden van de belendende percelen, waaronder een kerk. Eigenaar M„ die het pand als woonhuis in gebruik had, is verzekerd. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Om 7 uur kreeg de brandweer van een voorbijganger te horen dat er rook uit het monumentale pand kwam. De bewoners waren afwezig. Het korps Kloosterzande rukte met twee wagens uit en kreeg assisten tie van een brandweerauto uit Vo gelwaarde en een ladderwagen uit Hulst. De postcommandant van Kloosterzande J. Boogaert drong met drie van zijn manschappen het huis binnen. „Vier jaar geleden heb ik in hetzelfde huis een brand hel pen blussen. Ik kende het interieur, dus ik wist ondermeer waar de gasmeter zat. Die kon ik door het vuur niet meer bereiken," aldus de commandant. De gehele bovenver dieping bleek in lichterlaaie te staan. Boogaert concludeerde daar uit dat het gebouw niet meer te redden viel en besloot zich alleen om de belendende percelen te be kommeren. „De omstanders begre pen dat niet, maar het was op dat moment het enige wat we konden doen," vertelde de commandant. De brandweer zette een water- scherm op en drie stralen om de bungalow die op 1 meter afstand aan de rechterkant van het pand staat voor het vuur te behoeden. De op anderhalve meter afstand gele gen kerk aan de andere zijde werd met 4 stralen en de ladderwagen beschermd. De eucharistieviering om 9.00 uur kon gewoon doorgang vinden. PZEM-medewerkers zagen in samenwerking met de brand- weerleiden kans noodvoorzieningen te treffen om de elektriciteits toe voer voor de kerk op peil te houden. De eerste-communicantjes hadden alleen last van flikkerende lampen. Het nablussen duurde de gehele dag. De politie bleef ook ter plaatse omdat er gevaar voor instorting was. In totaal werden 35 brand- weerleiden ingezet. Zij legden wa- terschermen aan met 9 stralen lage en 2 stralen hoge druk. GOES - De Goese politie heeft don derdagmorgen de 21-jarige J. J. A. T. uit Goes aangehouden omdat hij er van wordt verdacht de dader van een steekpartij te zijn. Hij zou een jonge man uit Goes, J. H. in 't V.woensdag nacht met een mes in de onderbuik hebben gestoken. Dat gebeurde na een woordenwisse ling in een kelderbar nabij de Grote Kade. Na de woordenwisseling stak T. het slachtoffer in de onderbuik. Deze werd onmiddellijk met een ziekenau to naar het Goese ziekenhuis Berg- zicht vervoerd waar hij er nogal ern stig \an toe bleek te zijn. zo'n vierhonderd bouwvakkers ge staakt. De acties zijn tot nu toe beperkt gebleven tot Zeeuwsch- Vlaanderen en Midden-Zeeland. Het is waarschijnlijk dat er na het ko mende weekeinde ook bouwprojec ten in de rest van Zeeland 'plat' gaan. De bonden treffen voorberei dingen om ook de bouw aan de stormvloedkering in de Oosterschel- de stil te leggen. De stakingsbereid heid bij de 130 werknemers van Dosbouw is volgens districtsbestuur der Henk Lenting van de Bouw- en Houtbond FNV groot. De stakingsvonk in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt met succes aan gewakkerd. Het gejuich, waarmee meer dan tweehonderdvijftig sta kende Zeeuws-vlaamse bouwvak kers tijdens de bijeenkomst van de gezamenlijke bouw- en houtbonden in Terneuzen het besluit ontvangen om de acties na het weekeinde voort te zetten, doet een kleine brand vermoeden. „Mannen we laten onze tanden zien", roept Districtsbe stuurder Lenting de stakers in het rokerigs zaaltje van hotel Rotter dam toe. Lenting glundert. „Mensen, fantas tisch zoals jullie hier allemaal zitten. De uitbreiding van de acties in Zeeuwsch-Vlaanderen is fantastisch gelukt. Als de werkgevers niet toege ven, dan zetten wij volgende week nog meer druk op de ketel". Op datzelfde ogenblik, aan de andere kant van de Westerschelde, roept districtsbestuurder Gerard Klein van de Bouw- en Houtbond FNV in de microfoon van Motel Goes: „Men sen, ik weet hoe moeilijk het voor jullie is. Vooral de stakers van het eerste uur hebben het niet makke lijk. Maar toch durf ik jullie te vra gen: ga door". Ook daar gejuich en applaus. De bijeenkomst in Terneuzen was bedoeld om de sinds maandag in (Slot zie pagina 19 kol. 3) Bondspenningmeester Rien Kunst kwam uit Woerden naar Terneuzen om de stakers een hart onder de riem te steken. VLISSINGEN - De stakingsacties in de Zeeuwse bouw worden onver minderd voortgezet. Tijdens sta kersbijeenkomsten, woensdag in Terneuzen en Goes, besloten de hon derden stakende bouwvakkers mas saal met de acties door te gaan. „Het hoeft van mij geen weken te duren. Het liefst zou ik maandag weer aan het werk gaan. Maar al zullen de takken uit de kozijnen groeien, win nen zullen we". Die opmerking van één van de stakers is typerend voor de stemming die er op het ogenblik onder de actievoerende bouwvak kers heerst. Momenteel wordt er in Zeeland op ongeveer veertig bouwobjecten door

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13