INDE VRUDAGKRANT: mm Grenscontrole van vijf EG-landen versoepeld Ook op Hemelvaarts dag voor meubels gezellig naar Waalwijk w piet klerk* ©IPilOL GO ES Nachtberaad landbouwprijzen PROEP TOT NEDERLANDSE BISSCHOPPEN BENZINE EN DIESEL 2 CENT GOEDKOPER vmm 2Um de PZC vandaag Kantoor en efficiency vrijdagkrant Temperatuunval 39 graden in Só wjet+repnbfkk BESPREKINGEN VER GEVORDERD Protest bouw Ruimtevaarder Openingstijden: Hemelvaartsdag Vorstsehade Bij de boer Hoe kwetsbaar de veerdienst is F.lke vrijdag ander nieuws.. PROVINCIAL UTRECHT (GPD) Hagelstenen van soms wel vijf centimeter doorsnee hebben dinsdag in alle vroegte een ware ravage aangericht langs de Utrechtse Vecht en het gebied van de Loosdrechtse Plassen. Naast de ruiten van veel broeikassen moesten caravans en boten het ontgelden. Ook. sneu velden ruiten en dakpannen waardoor in veel woningen lekkage ontstond. In Utrecht had de hagel op veel plaatsen een spontaan in-werkingtreden van inbraakalarminstallaties tot gevolg. Mijdrecht, Amstelveen en delen van Amsterdam werden later op de dag door de bui getroffen. Ook hier waren fruit en bloementelers de voornaamste gedupeerden. Naar schatting hebben zij voor tonnen aan schade opgelopen. Op wegen zorgde zware regenval voor grote problemen. Er stonden files op de snelwegen en het verkeer in de Amsterdamse Coentunnel moest zelfs tijdelijk worden stilgelegd omdat de tunnelbuizen dreigden vol te lopen. De hevige onweersbui heeft ook in Zeeland voor veel wateroverlast gezorgd. De brandweer kwam in veel plaatsen in actie om water weg te pompen uit ondergelopen kelders. Ook veel straten kwamen blank te staan. Een woordvoerder van het KNMI sprak van een bui die zich 'hooguit eens in de twintig jaar' voordoet. In een kwartier viel per vierkante meter 25 liter neerslag. De hagelbui ging gepaard met veel onweer en blimsem. Voor zover bekend zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. (Zie ook pagina 13) aus eist trouw aan e synodebesluiten AMERSFOORT (ANP) - Paus Johannes Paulus II heeft de Nederlandse bisschoppen opgeroepen tot „standvastigheid en trouw". Op de laatste avond van zijn vijfdaags bezoek aan ons land vroeg hij hen „consequent en zonder compromissen" hun taak uit te oefenen. De Nederlandse bisschoppen moeten in de eerste plaats „de eenheid opbouwen en bewaren temidden van conflicten en de onrust van verdeeldheid en onenigheid". MOSKOU (AP) In de Sovjet republiek Kazachstan heeft de voor de nationale economie zeer belangrijke landbouw grote schade ondervonden door een plotselinge daling van de temperatuur van 27 graden boven tot 12 graden onder nul. Slechts een klein aantal col lectieve boerderijen is er vol gens het persbureau Tass in geslaagd het vee naar de win terverblijven te brengen. Graan en groenten als toma ten werden onder een soms wel tien centimeter dikke laag sneeuw bedekt. Advertentie De paus zou zijn oproep aanvankelijk in een toespraak doen doch door tijdgebrek moest zijn gedrukte toe spraak onder de bisschoppen worden verspreid. Dat was ook het geval met de toespraak van aartsbisschop Simo- nis. De paus was dinsdag aanwezig tijdens een bijeenkomst met de Nederlandse bisschoppen in het klooster van Onze Lieve Vrouwe ter Eem te Amersfoort. Met een verwijzing naar de Bijzondere Synode van de Nederlandse bisschop pen (1980 te Rome) wees hij hen in de verspreide tekst op de opdracht ge meenschap op te bouwen met „hun gelovigen, die dikwijls verdeeld zijn, niet alleen door ideologische en poli tieke keuzen, maar ook door tegen- stelde visies op de Kerk, door polari satie en door elkaar uit te sluiten." De paus noemt de Bijzondere Synode „een belangrijk moment in het leven van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Ik aarzel niet te zeggen dat dat het moment is geweest van genade, van communio (gemeen schap), hoop en moed, van werkdadig- heid en van besluiten." Bij de meeste Katholieken in Neder land, zo bleek na afloop, is de Synode echter juist ervaren als een rem op de ontwikkelingen voortvloeiend uit het Tweede Vaticaanse Concilie. „De Bijzondere Synode vraagt, ja eist norm en inspiratie te worden voor het leven van de bisschoppen en vervol gens van heel de kerkgemeenschap", aldus Johannes Paulus." „De paus wijst er voorts op dat de bijkomstige zaken die tot verdeeld heid leiden, nooit de overhand mogen krijgen over de wezenlijke zaken die verenigen". Daarbij moet de bisschop zijn taak „zonder te zwichten en zon der compromissen" vervullen. Een (Slot zie pagina 4 kol. 1) Verder op pagina 4: paus waarschuwt voor vrije sex en abortus bisschop Ernst: appel aan geweten van jeugd BOEDAPEST „Robbie doe eens wat...", riep Rinus Michels in zijn ereloge op het moment dat Rob de Wit in de 24e minuut van de tweede helft zijn eerste kans kreeg tegen Hongarije. En Robbie deed het. Hij scoorde voor Oranje en maakte daarmee het schier onmogelijke waar. Het Nederlands voetbalelftal houdt door de 1-0 overwinning op Honga rije van gisteravond in Boedapest hoop op kwalificatie voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, dat volgend jaar in Mexico wordt gehouden. Via twee beslissingswedstrijden kan het elftal van Leo Beenhakker, dat tweede werd in groep zes van de voorronden, alsnog de finale halen. „De uitslag bewijst dat we op dit moment op de goede weg zijn," was het commentaar van Michels, „en ook dat Leo Beenhakker de coach is die het meeste vertrouwen verdient." Op de foto juicht De Wit na zijn treffer en kijkt doelman Disztl verslagen de bal na. (Zie pagina 21) Zanddonk Waalwijk is gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2 BRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk al met ingang van 15 juni zal er aan de Beneluxgrenzen met West-Duitsland en Frankrijk een versoepeling worden ingevoerd van de grenscontroles. De vijf landen zijn met hun besprekingen, dinsdag in Brussel, zo ver gevorderd dat ze hopen op 14 juni, aan een grenspost in Luxemburg, daarover een overeenkomst te kunnen tekenen. De paus ontmoette dinsdag de jeugd in het Ter Eem-complex in Amersfoort. Al handenschuddend loopt hij naar het spreekgestoelte. Ingezetenen van de vijf landen zuilen dan bijvoorbeeld voor hun personen auto een groen vignet kunnen krijgen. Dat vignet zorgt ervoor dat ze slechts bij wijze van steekproef zullen worden gecontroleerd in plaats van systema tisch. Dat er niet dinsdag al een akkoord getekend kon worden was het gevolg van het feit dat de Nederlandse onder handelaar, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. W. van Eeke- len, nog wat meer uit het akkoord wil slepen. Nederland wenst dat ook het vrachtvervoer over de weg naar West- Duitsland soepeler kan gaan verlo pen. De Westduitsers zouden daarom het huidige systeem van ritvergunnin- gen moeten vervangen door termijn vergunningen naar behoefte. Dat wil zeggen dat Nederlandse vrachtver voerders dan voor een bepaalde perio de een vergunning krijgen om naar West-Duitsland te rijden. „Daarom heb ik die zaak nog opengehouden", aldus Van Eekelen, die zei dat voor het regelen van deze zaak er eerst nog bilateraal overleg tussen Nederland en de Bondsrepubliek zal moeten ko men. Omdat men door de geringere contro le wel „een stukje veiligheid verliest" zal men meer gaan samenwerken bij de misdaadbestrijding over de gren zen heen. De staatssecretaris van Jus titie, mevrouw Korte-van Hemel, die Advertentie «PD Z£ELANDHAtt$: p I Tl fMm&t Gewapend met klapstoeltjes zoeken deze nonnen een plekje op vliegveld Beek, waar paus Johannes Paulus II gisteren een openluchtmis leidde. ROTTERDAM (ANPGPD) - De prijzen van normale- en super- benzine en diesel gaan donderdag met twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen aan de zelftank- pompen worden dan 198,00 cent voor super- benzine, 191,00 cent voor gewone benzine en 121,00 cent voor diesel. De prijsveranderingen zijn het gevolg van de noteringen op de inter nationale produkten- markt en de verlaging van de dollarkoers. Er zou weer een maxi mumprijssysteem voor benzine moeten komen. Dat zegt de BOVAG, or ganisatie van garage- en aanverwante bedrijven, met het oog op de moei lijke situatie waarin veel kleine bedrijven verke ren. De organisatie was al in 1982 tegen de toen doorgevoerde afschafing van het prijsbeleid. De pomphouders kun nen de benzineprijzen niet zonder meer verla gen. Zij hebben wel vrij heid de verkoopprijs te bepalen, maar dat is een vrijheid in gebonden heid, stelt de BOVAG. De concurrentie is fel, de rendementen bepaald Een maximumprijssys teem heeft het voordeel van een voor alle partij en doorzichtiger prijsop- bouw. het Brusselse overleg ook bijwoonde, zei wel dat men de grensbewakers eerst goed over de nieuwe regeling wil instrueren. „Daarom zal het kunnen voorkomen dat men ook na 15 juni bij deze of gene grenspost nog op een niet versoepelde controle stuit". Door het ontwerp-akkoord wordt in feite het „Europa van de twee snelhe den" gecreëerd, want de andere EG- lidstaten zijn nog niet zo ver dat ze de versoepelde grenscontrole welke de vijf landen nu willen effectueren al kunnen invoeren. In de EG wordt daar overigens wel aan gewerkt. De bouwbonden roepen alle bouwvakkers op, vandaag massaal te demonstreren te gen het uitblijven van een cen trale arbeidsovereenkomst. PAGINA 3 Ex-Zeeuw Lodewijk van den Berg is terug op aarde: 'Ze zijn niet blij met mensen die hele maal nergens bang voor zijn'. PAGINA 13 13.30-17.30 uur 18.30-22.30 uur non stop van 10.30-17.30 uur BRUSSEL (ANP) - Er was gisteravond nog geen enkel zicht op wanneer het tot een vaststelling van de Europese landbouwprijzen voor het sei zoen 1985/86 zal komen. Dinsdagavond laat waren de Europe se landbouwministers die maandag aan hun zesde bijeenkomst over die prijzen waren begonnen, nog geen stap verder gekomen. Eingelijk was de landbouwraad op dat moment nog vrijwel niet bijeen geweest. Er was toen voornamelijk bilateraal overleg tussen de verschillende delegaties ge weest dat vrijwel niets had opgele verd. Dinsdagavond was de verwachting in Brussel dat de ministers vrij laat aan een raadsbijeenkomst zouden begin nen die tot diep in de nacht zou kunnen duren. Voor die tijd moest men zien uit te vinden of Europees landbouwcommissaris Frans Andries- sen misschien toch nog bereid was iets aan het „finale compromis" dat hij maandag ter tafel heeft gebracht te veranderen. Maar na overleg met zijn collega's van de EG-commissie had Andriessen al laten weten „dat zijn marges uiterst smal waren". Het alles beheersende probleem is dat de Duitse minister, Ignaz Kiechle, geen enkele prijsverlaging voor de granen wenst, terwijl Andriessen zo als gemeld heeft laten weten slechts met een graanprijs verlaging van mini maal twee procent genoegen te kun nen nemen. Ongeveer de helft van de Zeeuwse fruittelers heeft door de vorst schade geleden. PAGINA 15 De 'boer' raakt minder in trek: zowel het aantal kampeerders als het aantal terreinen is vo rig jaar gedaald. PAGINA 17 Binnen- en buitenland: 2, 3 en 4 Financiën, economie: 5 Radio, tv en kunst: 8 en 9 Kunst en cultuur: 10 en 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 Vi 17 eeuwsch-Vlaanderen en ^Jmet name het westelijk deel kan opgelucht ademha len. Met ingang van van daag functioneren dé veer diensten op de Westerschelde weer normaal. Dat is nog lang niet opti maal, maar aan een langdurige perio de van stremmingen en andere onge makken komt nu toch een eind. In dit geval wil het zeggen dat de vertrouw de veerboten uit de prinsesseklasse weer kunnen worden ingezet op het veer Breskens-Vlissingen. Van 4 fe bruari tot 15 mei is het in tal van opzichten behelpen geweest. Vracht auto's en bussen konden in die perio de niet worden overgezet. In verband met werkzaamheden aan beide aan- leginrichtingen van de veerboten in Breskens en Vlissingen konden slechts twee krakkemikkige ponten in de vaart worden genomen: de Konin gin Juliana en de Prins Bernhard, gedateerd rond de helft van deze eeuw. Technische storingen aan deze overjarige veerboten zorgden bij voortduring voor ernstig ongemak; ook storm en mist stuurden de toch al meer dan gehalveerde veerdienst her haaldelijk in de war. Terwijl de ex- Zeeuws-Vlaming Lodelijk van den Berg als eerste Nederlander zijn baan tjes rond de planeet aflegde in nauwe lijks een uur, deed menig Zeeuws- Vlaming er het dubbele van die tijd over om vijf kilometer Westerschelde te overbruggen. Breskens-Vlissingen was de afgelopen drieëneenhalve maand weer even primitief als in de jaren veertig. De stremmingen en vertragingen hebben opnieuw duidelijk ge maakt hoe kwetsbaar een gebied is als het voor een belangrijk deel van zijn verbindingen van veerboten af hankelijk is. Die kwetsbaarheid laat zich ook vertalen in een forse som geld, want de economische schade door het gedeeltelijk wegvallen van de veerdienst Breskens-Vlissingen loopt in de miljoenen guldens. Alleen al de transportondernemingen de grootste verliezers in de slag om een betere verbinding hebben schade claims lopen van meer dan éën mil joen gulden. In vele sectoren heeft het niet naar behoren functioneren van de veerdienst Breskens-Vlissingen extra geld gekost of tot verminderde omzet ten geleid. In vele gevallen is de schade niet zwart op wit aantoonbaar, met als direct gevolg dat het totaal aan schadeclaims niet meer is dan 'het topje van de ijsberg', zoals een van de leden van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaande ren het vorige maand formuleerde. Er is trouwens niet alleen aan Zeeuws- Vlaamse kant schade geleden. Oók Walcherse bedrijven kwamen in de afgelopen periode voor extra kosten te staan als gevolg van de verminder de service op het veer Vhssingen- Breskens. Met ingang van heden is het leed weer grotendeels geleden, maar dat wil niet zeggen dat nu weer kan worden overgegaan tot de orde van alle dag. Rijkswaterstaat als uitvoerder van de verbeteringswerken in Breskens en Vlissingen verant woordelijk voor het ongemak kan niet blijven volhouden dat sprake is 'van een aanvaardbaar maatschappe lijk risico.' Deze overheidsinstelling zal er van doordrongen moeten wor den, dat wat de Zeeuws-Vlamingen de afgelopen maanden hebben meege maakt méér is dan een aanvaardbaar risico. Het zou het Rijk niet misstaan als voortaan bij werken met zulke verstrekkende gevolgen voor een hele gemeenschap een compensatierege ling als een vanzelfsprekendheid zou worden beschouwd. Gisteren is een delegatie van gede puteerde staten van Zeeland in de slag geweest met minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat over de hoogte van de rijksbijdrage in de tekorten van de Zeeuwse veerdien sten. De minister 'biedt' het kan kennelijk nooit anders minder dan de provincie in alle redelijkheid nodig heeft om de exploitatie rond te krij gen. Voorlopig zijn beide partijen er nog niet uit, maar dat is niet onge bruikelijk als het om bedragen gaat van dertig miljoen gulden en meer. Het gevecht in Den Haag om de veergelden is altijd lang en hard. Deze keer vormt geen uitzondering. De verschillen tussen de minister en ge deputeerde staten zitten met name hierin, dat de bewindsvrouwe op een aantal onderdelen een andere uitleg heeft over wat wel of niet en meestal is het niet tot de exploitatielasten hoort. Ook dat vormt onderdeel van de onderhandelingstactiek. De minister dient echter wel te beseffen dat nu zij Zeeland ondubbelzinnig heeft duide lijk gemaakt dat onder haar bewind geen brug-tunnelcombinatie tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland tot stand zal komen, zij meer dan ooit haar verantwoordelijkheid voor een goed functioneren van de Zeeuwse veren zal moeten onderken nen. Een verantwoordelijkheid die voortkomt uit de zorg voor het in stand houden van een goede verbin ding met Zeeuwsch-Vlaanderen, een gebied dat juist door die veerverbin- ding toch al op achterstand staat. Gedeputeerde staten weten dat zij in dit opzicht voor een goede en rechtvaardige zaak strijden. Dim F-20 verongelukt Een experi menteel gevechtsvliegtuig van de Amerikaanse Northrop Corporation in Los Angeles is dinsdag ten noorden van het vliegveld van Goose Bay op Newfoundland in Canada veronge lukt. De piloot verloor het leven. De „F-20 Tiger Shark" werd proefge- vlogen voor de luchtvaarttentoonstel ling in Parijs, zei de woordvoerder van Northrop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1