üm almanak HONDERD-TWEE GERECHTELIJKE D WALING Bonden: directie M and T stuurt op een staking aan Verscherping acties in Zeeuwse bouw MINISTER WIL NIEUW BELEID KUSTBEHEER: Miljoenenschade Hoechst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT keskens meisje )ij aanrijding zwaar gewond DINSDAG LEDENVERGADERING FNV EN CNV Themadag jongeren Bloemetje CNV-bond PZC A Rijk is verantwoordelijk bij kustverplaatsingen (Van onze Haagse redacteur) EN HAAG - De geleidelijke, maar grootschalige verplaatsingen die zich de laatste jaren voordoen langs onze hele Noordzeekust zijn een zaak waarvoor niet de waterschappen maar et Rijk in de eerste plaats verantwoordelijk is. Pas de laatste jaren is meer inzicht verkregen in deze processen, die verstrekkende gevolgen kunnen hebben en in sommige evallen „niet acceptabel" zijn. et gaat hier onder meer om de ;andbanken die zich voor de Zeeuwse n Zuidhollandse kust aan het vor- nen zijn als gevolg van de afsluitin- van de zeearmen. Die banken sullen waarschijnlijk leiden tot een neer beschutte ligging van de be- taande eilanden en later zelfs als ilanden boven water komen. En dan ijn er de Waddeneilanden, die lang- ;aam maar zeker naar het vaste land x>e schuiven. ioor dit alles kan de waterkerende unctie van de duinen worden aange- ast, met alle nadelige gevolgen voor Ie drinkwaterwinning, recreatie, na- uur en bebouwing vandien. it blijkt uit een brief die minister imit-Kroes (verkeer en waterstaat) an het parlement heeft verzonden ver het toekomstige kustbeleid in ns land. it die brief blijkt, dat de bewinds- rouw het beheer van alle duinen en ijken langs de kust wil 'overdoen' an de waterschappen. Alleen voor de Vaddeneilanden, waar te weinig Iraagvlak is, voor de dammen in de lelta, zoals de stormvloedkering Oos- erschelde, en voor de Afsluitdijk ilijft sprake van Rijksbeheer. Die aatste twee zijn volgens Smit-Kroes vaterkeringen, „waar een duidelijk ichterland ontbreekt". aartegenover staat, dat het Rijk er en taak bij krijgt, in verband met de enoemde grootschalige ontwikkelin- ;en: het beheer van de vooroevers van e stranden. In de praktijk betekent lit dat „sterke en draagkrachtige" aterschappen de duinen en het trand (boven de laagwaterlijn) gaan leheren, en het Rijk het kustgedeelte inder de laagwaterlijn. Daaronder allen óók zandsuppleties, die be- loeld zijn om de kust zoveel mogelijk ip zijn plaats te houden. deze ideeën leiden ertoe dat de ninister nogal afwijkt van het beleid oals dat was verwoord in de in 1977 erschenen nota 'Het Beheer van de Vaterkeringen langs de Nederlandse 1RESKENS Het tienjarig meisje 1 van der K. uit Breskens is bij een lanrijding vrijdagmiddag omstreeks én uur zwaar gewond aan haar (oofd. Zij werd met een ambulance ivergebracht naar het Sint-Anto- liusziekenhuis te Oostburg. let meisje kwam met haar fiets uit de Veijkmanlaan te Breskens waar zij ;een voorrang verleende aan een per sonenauto bestuurd door G. de L. uit isterwijk, die over de Philip van tleefstraaf kwam. U Dat vonden wij nu eens een mooi gebaar. Er heerste gisteren, tijdens die stakingsbijeenkomst in Goes, een grimmige sfeer. Geharnaste woorden werden er gesproken, kloeke besluiten genomen. Maar aan het eind van de bijeenkomst kregen al die stoere stakende bouwvakkers een bloemetje mee naar huis. Een bloemetje voor moeder dag. Wy raakten daardoor zeer ge roerd. En de bloemenman op de hoek waarschijnlijk ook. Hij moet in een klap door zijn hele voorraad heen geweest zijn. Op een paar scherpe cactus sen na. Die zullen de actievoerende bouwvakkers wel hebben la ten staan. Voor de werkgevers, zo vrezen wij. kust'. Dat beleid is deels achterhaald door de genoemde nieuwe inzichten, die in de loop der tijd „verder gerijpt" zijn, mevrouw Smit. Het onderhoud van de waterkeringen op de koppen van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden moet van haar namelijk - vanwege het mogelij ke ontstaan van die nieuwe eilanden - óók aan de waterschappen worden opgedragen. In de nota werd nog de voorkeur gegeven aan het Rijk als beheerder. Al met al geeft Smit- Kroes met de brief een sterke schei ding aan tussen „de zorg voor de waterkering" en „de zorg voor de ligging van de kust". Het geheel loopt overigens vooruit op de komst van een Wet op de Waterke ringen, waarover de minister toezegt 's-HEER ARENDSKER- KE - In het bejaarden centrum Poelwijck te 's- Heer Arendskerke vier de vrijdag de oudste in woonster van de ge meente Goes, mevrouw P. M. de Leeuw-Goeree, haar 102-de verjaardag. Namens het Goese ge meentebestuur bood burgemeester mr W. Blanken de hoogbejaar de dame een cadeau aan. Een mede - bewoner van mevrouw De Leeuw, de heer J. Schipper, ver raste haar namens alle inwoners van Poelwijck met een plant en een met bloemen versierde plaquette. Mevrouw De Leeuw woont sinds 1966 in het 's-Heer Arends- kerkse bejaardencen trum. Zij heeft vijf klein kinderen en twee-en- twintig achterkleinkin deren. dat het ontwerp daarvan nog deze kabinetsperiode verschijnt. Die Wet moet de Deltawet vervangen en de beveiliging van onze kust tegen het water tot in de verre toekomst garanderen, een zaak „van groot be lang", aldus de brief. De taakverdeling voor het kustbeheer ziet er verder zó uit: de kust tussen Den Helder en Hoek van Holland, die van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaande ren en de dijken langs de Fries-Gro ningse kust lenen zich voor water- schapsbeheer, en tenslotte moet op die Waddeneilanden waar aan de Waddenzeezijde de keringen in beheer zijn bij waterschappen, die situatie zo blijven. De resterende duinen daar blijven bij het Rijk. De minister wil over haar plannen spoedig overleg met de betrokken instanties. De provincie Noord-Hol land komt daarbij op de eerste plaats, omdat daar de grootste veranderin gen te verwachten zijn. Een belangrijk punt in dat overleg vormen de wijze van financiering en de hoogte van de Rijksbijdragen. De minister voorziet veel voorbereidend werk voor de Wet op de Waterkeringen, niet alleen op financieel maar ook op bestuurlijk en waterstaatkundig terrein. Zij wil daar de komende tijd in samenspel met de provincies en waterschappen aan werken, aldus het schrijven. De achtjarige 'gedagvaarde' Robert Rijks uit Arnemuiden: „Het lijkt wel of ze me per se willen pekten" ARNEMUIDEN - Tot haar grote verbazing ontving de familie Rijks in Arnemuiden uit handen van de plaatselijke politieman een dagvaarding voor de achtjarige 'verdachte' zoon Robert. Het schrijven was afkomstig van de officier van justitie te Zutphen en daarin werd Robert Rijks verzocht om op woensdag 19 juni aanstaande 's morgens om kwart voor tien, te verschijnen voor het kantongerecht aldaar. Robert zou op 4 juli vorig jaar in de gemeente Warnsveld met zijn auto door 'een rood licht zijn gereden. Zijn vader, Willem Rijks, vertelde vrijdag: „Dit is natuurlijk te gek, maar we vinden het ook wel grap pig. Ik vermoed wel hoe de vork in de steel zit. Mijn vader heeft een achter-achterneef en die heet Ro bert Rijks. Die woonde in Zutphen in dezelfde periode dat wij daar ook gewoond hebben, maar wij zijn in middels al weer acht jaar geleden verhuisd. Waar die neef uithangt weet ik niet". Vorige maand al kwam de plaatse lijke politieman bij Rijks aan de deur met een dagvaarding waarop ook Robert Rijks stond vermeld als verdachte, maar toen klopte de ge boortedatum niet met die van de 'Arnemuidse' Robert. Willem Rijks: „De man nam de dagvaarding weer mee, want hij zag ook wel in dat dat niet kon. Maar nu stond hij onlangs weer op de stoep met de nieuwe dagvaarding. In Zutphen hebben ze kennelijk niet de juiste man bij de dagvaarding gezocht, maar ze heb ben de dagvaarding aangepast aan de gegevens van mijn zoon en die klopten allemaal". De achtjarige Robert vindt het ge doe helemaal niet leuk. Hij zei erover: „Het lijkt wel of ze me per se willen pesten en ik heb helemaal niets gedaan". Zijn vader is overi gens niet van plan om naar Zut phen te gaan. „Want dat kost han den vol geld, het is tenslotte niet naast de deur". Navraag bij de Zutphense recht bank leerde gistermiddag dat men ook daar de fout inmiddels heeft ontdekt. Een woordvoerster zei: „De zaak is ingetrokken en daar krijgt de familie Rijks in Arnemui den vandaag of morgen bericht over. We hebben inmiddels ook ach terhaald wie de werkelijke verkeers- overtreder is". Zij wilde noch beves tigen noch ontkennen of dat wel licht de genoemde achter-achter neef was. Over de foute dagvaar ding zelf, zei ze: „Tja, het gebeurt weieens dat er iets over het hoofd wordt gezien...". VLISSINGEN - Volgens de Industrie bonden FNV en CNV stuurt de direc tie van M and T Chemicals in Vlissin- gen-Oost regelrecht op een staking aan door haar opstelling in de cao onderhandelingen bij dat bedrijf. De beide industriebonden hebben hun leden opgeroepen voor een ledenver gadering, die dinsdagavond 14 mei (20.00 uur) in het Zuiderbaken in Middelburg wordt gehouden. Tijdens die vergadering zullen de bonden met hun leden overleggen op welke manier de directie onder druk kan worden gezet om afspraken te maken over de ihvoering van een verdere arbeidstijdverkorting. Zoals gemeld, hebben enkele tiental len werknemers van M and T donder dag het werk voor enige uren onder broken uit protest tegen de gang van zaken rond de cao-onderhandelingen. Burgemeester Blanken van Goes overhandigt de 102-jarige mevrouw De Leeuw een geschenk. VLISSINGEN Een flinke brand heeft vrijdagmiddag grote schade aangericht in het dagbunkergebouw en aan een bandbrug van Hoechst Holland in Vlissingen-Oost. De scha de wordt geraamd tussen een half en één miljoen gulden. Door de brand moest de produktie worden gestaakt in zowel de sinterfabriek als in de fosforfabriek. Verwacht wordt dat de produktie pas na één of twee dagen weer op gang kan worden gebracht. De schade van het stilleggen van de produktie loopt in de miljoenen, vol gens een woordvoerder van Hoechst. De brand ontstond rond drie uur vrijdagmiddag in een bandbrug die de sinterfabriek en het dagbunkerge bouw met elkaar verbindt. De oor zaak wordt gezocht in het feit dat te hete pellets (fosfaatertsballetjes) op een lopende band werden vervoerd, waardoor deze in brand raakte. Zowel de transportband als het dak van het dagbunkergebouw werden door de brand verwoest. De brand werd bestreden door de eigen brandweer van Hoechst en door aanwezig personeel. Binnen een half uur was de brand bedwongen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De verzekering dekt de brandschade. VLISSINGEN - De acties in de Zeeuwse bouw worden volgende week aanzienlijk verscherpt. Dat kondigde districtsbestuurder Henk Lenting van de Bouw- en Houtbond FNV vrijdag aan tijdens een sta kingsbijeenkomst in Goes. „We zul len de zaken vanaf maandag grover aanpakken. Er zal veel meer druk op de ketel moeten komen", aldus Len ting. De Bouw- en Houtbond FNV streeft er naar om volgende week het aantal Zeeuwse stakers te verdubbelen. Len ting zei gisteren datde bond zal proberen om de hele bouw in Zeeuwsch-Vlaanderen stil te leggen. De acties in Midden-Zeeland worden voortgezet en waarschijnlijk uitge breid. Zo staan bijvoorbeeld de aan passingswerkzaamheden van de fui ken in de veerhavens van Vlissingen en Breskens, de bouw van de kolen centrale in Borssele, Dosbouw Kats en de stormvloedkering in de Ooster- schelde op het actielijstje van de Bouw- en Houtbond. Lenting waarschuwde vrijdag tegen plannen van een aantal werkgevers om volgende week ongeorganiseerde werkwilligen in te zetten op projecten (als voorbeeld werd het streekzieken huis Goes genoemd) die in de de afgelopen dagen zijn 'plat' gegaan. Hij kondigde aan dat de Bouw- en Hout bond er alles aan zal doen om die objecten 'schoon te houden'. Bondsbestuurder Toon Schrijver voorspelde de ruim honderd stakende Zeeuwse bouwvakkers vrijdag dat het conflict nog lang kan duren. Volgens Schrijver vinden de bouwvakkers een groep werkgevers tegenover zich 'van wie de harten harder zijn dan het staal van hun brandkasten'. Hij vond het 'onmaatschappelijk en onbegrijpelijk' dat de bouwwerkgevers nee blijven zeggen tegen arbeidstijdverkorting. „Wij zijn bereid om de prijscompensa tie in te leveren, wij zijn bereid om een stuk van onze arbeidstijd ter beschik king te stellen. Maar het antwoord van de werkgevers is een keihard nee. Als het gaat om de bestrijding van de werkloosheid in de bouwnijverheid, geven zij niet thuis". Volgens Schrij ver hebben de werkgevers met de werkloosheidsdreiging op de achter grond de laatste jaren fors gesnoeid op de prestatietoeslagen. Bovendien hebben zij, aldus de vakbondsbe stuurder, in vele gevallen de CAO- bepalingen over reisuren en reiskos tenvergoedingen aan hun laars ge lapt. „En dan zwijg ik maar over het feit dat voor vele werknemers met lange dienstverbanden de laatste ja ren de vaste arbeidsovereenkomst in een tijdelijke is omgezet". Tijdens een stakingsbijeenkomst in Goes besloten ruim honderd stakers uit Midden-Zeeland hun actie ook de komende week voort te zetten. Schrijver toonde weinig begrip voor de houding die de Hout- en Bouw bond CNV tot dusver in het conflict heeft ingenomen. „Het punt van ar beidstijdverkorting werd zonder meer voor de komende jaren wegge geven. En dat terwijl kort te voren nota bene een andere CNV-bond één van onze zusterorganisaties verweet te snel akkoord te zijn gegaan met een studie naar verdere arbeidstijd verkorting". Schrijver wees er in Goes nog eens op dat de Hout- en Bouwbond CNV ver betering van de vakantierechten en vorstverletuitkering als meeste be langrijke cao-eis naar voren heeft ge schoven. En hij wilde er geen misver stand over laten bestaan: ook de Bouw- en Houtbond FNV eist verbete ring van vakantierechten en vorstver letuitkering. „Maar we zijn niet bereid deze te betalen uit de prijscompensa tie. Wij hebben geen behoefte aan een sigaar uit eigen doos. Wij zijn slechts bereid de prijscompensatie in te zet ten voor verdergaande arbeidstijdver korting". Schrijver deed in Goes een dringend beroep op de Bouw- en Houtbond CNV om zich bij de sta kingsacties aan te sluiten. Inmiddels heeft de bondsraad van de Bouw- en Houtbond CNV vrijdag middag besloten zich aanstaande maandag inderdaad bij de acties aan te sluiten, nadat een poging om de werkgevers via een kort geding naar de onderhandelingstafel te dwingen, was mislukt. Volgens de bonden heeft de directie de zaak donderdag laten escaleren door opdracht te geven het hele pro- duktieproces stil te laten leggen. In een vrijdag uitgegeven verklaring heeft de directie van M and T de bereidheid uitgesproken om te bestu deren of verdere arbeidstijdverkor ting op enigerlei wijze mogelijk is. Maar de directie voegt daar onmiddel lijk aan toe, dat 'algehele arbeids duurverkorting voor iedereen, zoals beleden door de vakbonden, niet toe pasbaar is binnen een bedrijf als M and T Chemicals'. De directie wijst er onder meer op, dat M and T nu al met een gemiddelde 36-urige werkweek voor de volconti- nudienst werkt, terwijl de dagdienst medewerkers een gemiddelde 38-urige werkweek hebben. M and T meent dat de het belang van de werknemers het best gediend is met de voorstellen die de directie tijdens de cao-onderhandelingen op tafel heeft gelegd. Volgens de verkla ring is het bedrijf dankzij de huidige goede orderportefeuille in staat extra mensen aan te nemen. „Een niet weloverwogen toepassing van ar beidsduurverkorting zou een ave rechts effect kunnen hebben". De directie van M and T attendeert er verder op dat zij met 'behoorlijke verbeteringen in de financiële sfeer' aan de onderhandelingstafel is ver schenen. De directie is zelfs bereid om op dat punt nog verder te gaan. Zij waarschuwt, dat de acties van de bonden nadelige consequenties kun nen hebben voor de toekomst van de Vlissingse vestiging van M and T. De Unie BLHP in Zeeland heeft zich van de actie van de bonden FNV en CNV gedistantieerd. BLHP-districts- bestuurder R. Jacobs zei vrijdag, dat zijn leden de actie van werkonderbre king van de hand wijzen. De bond wil dat M and T de arbeids duurverkorting tenminste „be spreekbaar" maakt, of althans de toezegging doet bereid te zijn een studie onderzoek daarnaar te doen. „Die moet dan wel gekoppeld zijn aan een optimale herbezetting van het personeel", aldus de heer Jacobs. De studie zou dan kunnen gebeuren in de looptijd van het nieuwe con tract, zo meende hij. MIDDELBURG - De Jongerenkon- taktraad Noord-BrabantwestZeeland van de CFO houdt woensdag 15 mei een themadag over functiewaardering en werkbelasting in de gereformeerde kerk aan het Bolwerk-Zuid in Bergen op Zoom. De bijeenkomst is bestemd voor CFO-leden tot en met 27 jaar en gegint om tien uur 'smorgens. De heren J. van de Voorde (districtsbe stuurder Zeeland) en H. van de Klun- dert (kaderlid financiën) zullen vragen beantwoorden. ZATERDAG 11 MEI. 1985 MIDDELBURG - De tweemansfractie van RPF/GPV in de Zeeuwse staten heeft het dagelijks provinciebestuur gevraagd de medewerking aan de verspreiding van De Verzetskrant te stoppen. Men wil ook, dat Zeeland in het interprovinciaal overleg nadrukkelijk afstand neemt van deze krant en dat ook doet bij de redacties van de bladen, die de krant hebben samengesteld, VN, De Waarheid, Trouw en het Parool. Dat blijkt uit vragen, die de RPF/GPV-fractie aan het college heeft gesteld. Men meent, dat in deze krant het verzet van de jaren '40-'45, „gericht tegen een wetteloze tiran op één lijn gebracht wordt met het verzet van provo's, krakers, kapers en totaaldienstweigeraars, gericht tegen een wettig gekozen democra tische overheid". De beide statenleden menen dat het voor nabestaanden „een pijnlijke ervaring" is te worden geconfronteerd met deze journalistiek". Onderstreept wordt, dat er voor de „betreffende bladen" vrijheid van drukpers en meningsuiting is. Vanuit de overheid geldt volgens de RPF/GPV-fractie een eigen verantwoordelijkheid voor het al dan niet steunen van produkten van drukpers en meningsuiting. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9