...ze hebben in an een wesp ingeslikt. GREENPEACE IN ACTIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT wc tie M8M sluis claims triest akkoord. rené groeneveld ZC \N ZATERDAG 11 MEI 1985 Jet was een komisch gezicht. Dat vinden ze ook op het kantoor van ireenpeace in Amsterdam. Die epresentant van het Bayer-concern, die filde bewijzen dat het afval van de itaandioxyde-industrie een onschadelijk oedje is en prompt een glas water met wat «are metalen en afvalzuur leegde. Maar ehalve die serieus bedoelde Belgenmop alt er weinig te lachen voor de ïilieu-organisatie. Ondanks een harde ctieweek is het doel stopzetten van de elgische lozingen van het afval in zee óór 1989 niet bereikt. „We krijgen oofdpijn van een bedrijf als Bayer", iggen de actievoerders na hun eerste •varingen met de Belgische tak van het mcern. reenpeace bond jaren geleden voor het rst de strijd aan met de lozers van de taandioxyde-industrie. Met name omdat n deel van de bedrijven nog steeds 'eigert het afval te verwerken en het iwweg in zee dumpt. Jaarlijks in Europa n 3,5 miljoen ton. De Noordzee, betoogt milieu-organisatie, kan deze hoeveelheid iet meer aan. Voorbeelden van de hadelij kheid van het afval heeft reenpeace genoeg, issers uit de Duitse Bocht worden confronteerd met vangsten, waarvan de lft terug in zee kan worden gekiept. De vis lijkt aangetast door uitwendige ziekten als eren, tumoren en vinrot. etenschappelijk onderzoek heeft ngetoond dat er een aanwijsbaar verband estaat tussen de dumpingen van de dustrieën, die titaandioxyde produceren, deze ziekten. I laar ook de vis voor Nederlandse en elgische kust lijden onder de dagelijkse izingen. Een ander onderzoek, uitgevoerd j oor het Rijksinstituut voor Visserij mderzoek (RIVO) in IJmuiden, leerde dat e bot voor de Zuidhollandse kust is angetast. Met andere, beter verkoopbare issen als de schol, schar en kabeljauw leek het gezonder gesteld, maar reenpeace ziet de achteruitgang van de ot als een teken aan de wand. De toch al vaar belaste zuidelijke Noordzee wordt ovendien minder aantrekkelijk voor het Jerisme, vrezen de actievoerders. 'e grote boosdoener is de itaandioxyde-industrie, meent Ireenpeace. De stof wordt gebruikt als een 'itpigment, dat bijvoorbeeld papier, lastic, tandpasta en vooral verf van een raakwitte kleur voorziet, lij elke ton eindprodukt titaandioxyde omt gemiddeld ongeveer acht ton afval ij, verdund zwavelzuur verontreinigd met |e giftige metalen chroom, vanadium, zink, od en calcium. Hoewel er bij de dustrieën die deze stof produceren, e ennis bestaat het afval te verwerken en [pnieuw te gebruiken, is het dumpen nder bewerking verreweg de goedkoopste Iplossing. pinnen de EEG wordt al sinds februari 1978 sproken over het terugdringen van de [erontreiniging door het afval. Het plan was iterlijk 1 juli 1987 een oplossing te hebben levonden. Die streefdatum is niet gehaald, nder meer omdat enkele deelstaten, .aaronder België, te laat met voorstellen wamen. Nu moeten de lozingen volgens de 'EG-richtlijnen in 1991 beëindigd zijn. Ook e Belgische overheid heeft te kennen legeven zich aan deze datum te willen ouden. Andere landen zoals Nederland I n West-Duitsland hebben als absolute linddatum december 1989 vastgesteld. ►reenpeace is ruim twee weken geleden in Ictie gekomen tegen de Belgische itaandioxyde-industrie om een lanpassing van de Belgen aan het iederlandse en Westduitse standpunt te ■arceren. ie streefdatum 1991 acht de organisatie te [er in de toekomst. Met de campagne wil ireenpeace een toezegging ontfutselen van iaatssecretaris F. Aerts van milieu dat ook f1 België het lozen vóór 1989 stopgezet l'ordt. Doelwit van de actievoerders zijn de ledrijven NL Chemicals in Gent en Bayer in intwerpen, de twee Belgische producenten fan titaandioxyde. NL Chemicals opereert linds het begin van de jaren zestig, terwijl fayer-Antwerpen vanüf 1970 actief is. lamen lozen zij jaarlijks ongeveer 320,000 Ion afvalzuur in de Noordzee, vóór de felgische kust, net buiten de Nederlandse territoriale wateren. ie milieu-organisatie heeft eerder met dit l'jltje gekapt. Mede door toedoen van preenpeace-acties in 1980, stopte het pestduitse Bayer titaandioxydebedrijf in fotografie lex de meester Uerdingen in 1982 met het lozen van het onbewerkte afval in zee. Kronos Titan in Leverkussen beëindigt medio dit jaar de lozingen, ook mede onder druk van acties. De eisen, die Greenpeace dit keer op tafel heeft gelegd, zijn niet gering: Stopzetten van de lozingen Het onmiddellijk overgaan van Bayer en NL Chemicals tot het installeren van produktie- en recyclingprocessen die de lozingen beëindigen. Geen vergunningen meer van de Belgische overheid. Een internationaal programma, dat uitgaat van 1 juli 1987 als streefdatum voor het stopzetten van de lozingen. Om opnieuw druk uit te oefenen, is Greenpeace ruim twee weken geleden begonnen met een felle campagne tegen de lozende bedrijven. Eerst voerde de milieu-organisatie gesprekken met kustgemeenten in België en Nederland. Daadwerkelijk kwam Greehpeace in actie op vrijdagochtend, 26 april. Actievoerders beklommen toen de met 1000 ton afval geladen 'Falco' van NL Chemicals in Gent. Mede met behulp van duikers verhinderden ze ongeveer de helft van de lozing. Tevergeefs probeerde Greenpeace de zaterdag daarop een lozing van 'Wadsy Tanker' van het Bayer-concern in Antwerpen te verhinderen. Daar de bemanning op zee het schip hermetisch wist af te sluiten konden de actievoerders slechts toezien. Uren later werden ze pas opgepikt van het dek, waar ze zich bij ruw weer hadden genesteld. De kapitein van de afvaltanker probeerde de Greenpeacers aan dek nog weg te duwen. De derde poging van de actievoerders, dit keer weer gericht tegen de 'Falco' bleek succesvol. De tanker werd gedwongen maandagnacht geladen weer terug te varen naar Gent. Woensdag 1 mei trachtten de milieu-activisten de 'Wadsy Tanker' te belemmeren de Boudewijnsluis in het Antwerpse havengebied uit te varen. Ondanks het feit dat een rubberboot aan de achterkant was geklonken en twee Greenpeace-leden aan de voorplecht hingen, voer de kapitein de sluis uit. Ook toen een actievoerder in het koude water voor het schip sprong zag hij geen reden zijn vaartuig te stoppen wat hem later door verscheidene vertegenwoordigers uit de scheepvaartwereld nogal kwalijk werd genomen. Een dag later verzamelde zich in Brussel een delegatie van de Belgische afdeling van Greenpeace. Doel was de kamer van staatssecretaris F. Aerts van milieu te bezetten. Hij noch zijn naaste medewerkers waren die dag aanwezig en de groep vertrok. Het actieschip 'Sirius' bleef inmiddels in de buurt van de Boudewijnsluis het vertrek van de 'Wadsy Tanker' afwachten. Die vrijdag daarop, nu ruim een week geleden, zou de milieu-organisatie de campagne tegen de Belgen besluiten. Greenpeace wilde alles op alles zetten, te meer daar de Belgen steeds waakzamer De milieu-organisatie Greenpeace zit na een aanvankelijk succesvolle campagne tegen de afvallozingen van de Belgische titaandioxyde- industrie in een lastig parket. Na de laatste actie van de organisatie, een blokkade van een sluis in het Antwerpse havengebied, hebben de rederijen, die de dumpingen uitvoeren, het actieschip Sirius aan de ketting gelegd. Ze eisen van Greenpeace een bedrag van 2,2 miljoen Belgische francs (110.000 gulden). Daarnaast hebben de rederijen een kort geding aangespannen tegen de milieu-organisatie, waarvan don derdag de eerste zitting was en donderdag 22 mei uitspraak volgt. Greenpeace blijft zich verzetten. ,,Ze kunnen weieens tot de ontdekking komen dat ze een hete aardappel hebben ingeslikt", zeggen de actievoerders. geworden waren. In de middaguren cirkelden verschillende patrouilleboten van de rivierpolitie al onrustig rond op de Schelde. De actievoerders kregen, richting Boudewijnsluis koersend, via de marifoon te horen dat ze zich moesten onderwerpen aan een zogenaamde aankomstcontrole. Een procedure, die vrijwel nooit wordt uitgevoerd in het havengebied van Antwerpen. De actie verliep aanvankelijk voorspoedig voor Greenpeace. Ondanks twee politieboten voor en één in de sluis, naast de 'Wadsy Tanker! slaagden de actievoerders erin de sluis volledig te blokkeren. De rubberboten (Zodiacs) bevestigden zich met stalen kabels aan de sluisdeur, die daardoor niet gesloten kon worden. De 'Sirius' kwam dwars voor de sluis voor anker te liggen. Een entering door zo'n twintig politiemannen kon dat niet verhinderen. De kapitein van de 'Wadsy Tanker', die zich al beroemde op zijn kordate optreden, sloot zich woedend op in zijn hut. Daarna volgde een periode van betrekkelijke rust. Moeizaam onderhandelden de actievoerders met topfunctionarissen van de Antwerpse politiekorpsen. Zonder enig resultaat. Greenpeace was tot zaterdagmorgen veilig daar ook de vakorganisaties van de sleepdiensten en het personeel van de sluizen toezegden niets aan de situatie te willen doen tot die tijd. In de morgenuren overlegden Greenpeace-woordvoerders met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Antwerpen, de havenautoriteiten, het ministerie van verkeer en het Bayer-concern. Haast was geboden. De blokkade van de sluis veroorzaakte een ernstige belemmering van het scheepvaartverkeer. Er diende zelfs een opvaarverbod op de Westerschelde te worden ingesteld naar Antwerpen. Greenpeace stemde in met een opheffing van de blokkade, maar eiste wel een ligplaats aan de kade van Bayer, zodat de 'Wadsy Tanker' in de gaten gehouden kon worden. Achteraf een ongelukkige keuze. Nog diezelfde middag liet de rederij Mabecom eigenaar van de 'Wadsy Tanker' het actieschip 'Sirius' aan de ketting leggen. Er werd een schadeclaim van niet minder dan drie miljoen Belgische francs (ruim 150.000 gulden) voor gederfde inkomsten ingediend. Een deurwaarder legde beslag op het schip. De actievoerders waren verontwaardigd en spraken van 'verraad'. Een dag later, afgelopen maandag, spande de rederij een kort geding aan. De bedoeling was elke actie tegen de tanker te voorkomen. Eugène Stuik, woordvoerder van de milieu-organisatie, is diep verontwaardigd over de gang van zaken. „We voelen ons erg genomen", zegt hij. „Ze hebben ons met dat gesprek de haven ingelokt en nu komen we er niet meer uit..". Bij Greenpeace bestaat het sterke vermoeden dat de juridische stappen zijn genomen in overleg en nauwe samenwerking met Bayer. Een kleine rederij als Mabecom kan dergelijke gecompliceerde juridische procedures nooit zo snel rond krijgen, redeneren de actievoerders. Daarnaast zijn ze ervan overtuigd dat vóór de onderhandelingen op zaterdagmorgen de plannen voor de rechtszaken gesmeed moeten zijn. Vooral omdat al in de middag beslag werd gelegd op de 'Sirius'. De aanvankelijk schijnbaar geslaagde campagne van Greenpeace in het Belgische lijkt op een haast pijnlijke manier dood te bloeden. De eisenlijst van de milieu-activisten is op nog geen enkel punt ingewilligd door de betrokken autoriteiten. Integendeel. De eis, géén vergunningen meer te verstrekken voor de lozingen van het afval, gesteld aan de Belgische overheid, is verworpen op de dag van de blokkade. Toen werd bekend dat beide titaandioxydebedrijven in ieder geval een vergunning voor de komende twee jaar krijgen, nog in de eerste helft van deze maand. Behalve een ligplaats aan de kade van Bayer (één met een ketting) werd Greenpeace een gesprek met staatssecretaris F. Aerts van milieu toegezegd, de verantwoordelijke inzake de afvallozingen in België. Voor een dergelijke toezegging heeft de milieu-organisatie echter geen actie hoeven voeren. Al enkele dagen voor de actie was die afspraak gemaakt. Een doorbraak in de beslissingen rond lozing van het afval is niet geforceerd. Het lijkt erop dat praktisch gezien het bij het oude blijft in België. De staatssecretaris is nogal ongelukkig met de acties van Greenpeace. Dat meldt zijn attaché J. Huylebroeck in Brussel. „We hebben tot nu toe altijd een goede relatie gehad met Greenpeace", meent hij. „De mensen waren hier altijd welkom. Het valt ons tegen dat ze nu hun toevlucht zoeken in dergelijke acties..". Huylebroeck noemt het een 'trieste zaak' dat de milieu-organisatie als resultaat van de blokkade het gesprek met Aerts opsomt. „Daarvoor waren zeker geen acties nodig". Evenals Greenpeace zwaait het ministerie van milieu met de resultaten van weten schappelijk onderzoek. Om echter daarmee het tegendeel te bewijzen van hetgeen de milieu-activisten beweren. „De twee betrok ken bedrijven hebben toelating voor dum ping op basis van dat uitgebreid onder zoek", geeft Huylebroeck aan. „We zijn tot de conclusie gekomen dat er geen enkele nadelige invloed van die dumpingen op ons milieu is". Het voorbeeld van de Duitse Bocht, waar de helft van de vis ernstig is aangetast, acht de attaché een slechte vergelijking. „Dat is een soort meer in de zee. Die storten daar praktisch in stilstaand water. Het komt neer, vergeef me de uitdrukking, op lozen in een aquarium'...". De attaché onderstreept dat er geen invloed van de lozingen gemeten is in visgebieden. Ook het Belgische ministerie van landbouw heeft een onderzoek ernaar gedaan en geen effect op de visstand kunnen constateren. Volgens Huylebroeck neemt bovendien het Belgische Rijksstation zeevisserij regelmatig monsters om het bij te houden. Al met al redenen genoeg om de vergunningen te verstrekken, aldus Huylebroeck. Het ministerie van milieu mag zich dan van geen schadelijk effect bewust zijn, aan de vergunningen zijn wel beperkende voorwaarden gesteld. Zo kunnen ze elk moment worden ingetrokken. Daarnaast - dienen de lozers in de nabije toekomst een grotere afstand af te leggen voordat er gedumpt mag worden. Plaats van dumping is dan een visarm gebied, ter hoogte van Oostende, ongeveer twintig kilometer uit de kust. „Ach, die zwaardere vergunningen, dat zijn voor ons slechts waarborgen", zegt Huylebroeck. In principe is de staatssecretaris niet tégen stopzetten van de lozingen. Maar dat moet wel gebeuren op basis van het Europees akkoord, benadrukt Huylebroeck. En daarin wordt uitgegaan van 1991 als streefdatum. „En we moeten ons ook niet blindstaren op de lozingen van de titaandioxyde-industrie", vindt Huylebroeck. „Dat is slechts een klein gedeelte. We moeten het meer globaal aanpakken. Ons niet op één industrie of één land richten". Greenpeace heeft inmiddels de nodige bittere pillen moeten slikken. Woordvoerder Hans Guyt geeft het grif toe. „Van onze eisen is tot nu toe niets terechtgekomen", zegt hij. „We zitten nu in de hoek waar de klappen vallen". De kans is waarschijnlijk dat de 'Sirius' de eerstkomende maanden nog vast ligt in de Antwerpse haven. „We hopen nu dat er allerlei acties op touw worden gezet en dat Bayer en Aerts op de hoogte worden gebracht van het feit dat we niet alleen staan in ons protest". Dat laatste is zeker niet het geval. Enkele groeperingen hebben hun steun betuigd aan de milieu-organisatie: vakbonden, visserijorganisaties, milieubewegingen en consumentenorganisaties. Greenpeace blijft vasthouden aan de eis dat de lozingen voor 1989 gestopt moeten worden. Daarnaast zal de organisatie vanzelfsprekend alles in het werk stellen de 'Sirius' van de ketting af te krijgen. „Er zijn spontane acties nodig als het boycotten van de produkten van Bayer. We kunnen nu weinig beginnen", meent Guyt. „Maar ze kunnen hier in Antwerpen er wel eens achter komen dat ze een wesp hebben ingeslikt, een hete aardappel. Zelfs al liggen we opgesloten in de haven". I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25