Rijkspolitie Veere hield )ij!e"e8ngigtaarkt twintig minderjarigen aan Actie Greenpeaceleden Rederijen moeten vergunningen voor afvallozingen laten zien Onderzoek grondwater terrein Arnemuiden WEE DADERS OP MOTOR VERD WENEN ïetser gedood tij aanrijding in Middelburg Boze bewoner grijpt inbreker RECHTER IN KORT GEDING TEGEN GREENPEACE: PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Engels koor te gast in Cadzand Snelheidscontrole Oostburg: achttien processen-verbaal PAGINA 9 GROOTAANTAL VERNIELINGEN Stenen Signalement Bouw ZEELAND' VRIJDAG 10 MEI 1985 SLUISKIL De Sluiskilse pomphouder A. J. Krijger is woedend op de Var# en Konsumenten Kontakt. Die beide organisaties willen (zaterdag) een televisie-actie starten, waarin de automobilist wordt opgeroepen zoveel mogelijk benzine te tanken bij de zogenaamde witte pompen. De brandstof is daar aanmerkelijk goedkoper dan bij de benzine-stations van de oliemaatschappijen. Vara en Konsumenten Kontakt reageren met de actie op de zoveelste prijsstijging van benzine dit jaar, waardoor de prijs per liter de 'magische' grens van twee gulden heeft overschreden. De Krijger, zelf wat hij noemt 'een kleine merkpomphouder', ziet die actie als een rechtstreekse aanval in de rug en voelt zich erdoor in zijn bestaan bedreigd. Donderdagmiddag stuurde hij een telegram naar de omroeporganisatie: ..Waarom een nekschot voor kleine merkpomphouders. Gaan steeds mee in prijzenslag". De Sluiskilse pomphouder heeft bij zijn station voorts een collagebord geplaatst, waarop de 26 prijswijzigingen van benzine dit jaar zijn aangebracht. De Krijger: ..We spreken dan over het door de bomen het bos niet meer zien...". Overigens hebben de witte pomphouders inmiddels laten weten ook niet erg gelukkig te zijn met de actie van Vara en Konsumenten Kontakt. De Krijger zei gistermiddag dat de actie een 'complete ravage' te weeg zal brengen en voorziet een nieuwe benzine-oorlog. ij gewapende bankoverval n Terneuzen flinke buit TERNEUZEN Twee gewapende mannen hebben donderdagmiddag een overval gepleegd L een filiaal van de Rabobank in de Zuidpolder in Terneuzen. Het is nog niet duidelijk hoeveel geld de overvallers hebben buitgemaakt, maar volgens een woordvoerder van de (Terneuzense politie beloopt het bedrag 'waarschijnlijk' tienduizenden guldens. De twee nannen zijn voortvluchtig. pe roofoverval gebeurde gistermid- r om ongeveer kwart over vijf. Op hat moment waren er in het bankge bouw twee bezoekers en drie mede werksters. De twee mannen kwamen He bank via de achteringang aan de Beethovenhof binnen. Eén was gewa- bend met een stengun, de ander met ten vuistvuurwapen. Terwijl de bezoekers met de stengun bnder schot werden gehouden, liep Één overvaller via het kantoor naar de kluis en sommeerde één van de vrou wen geld af te geven. Daarop bemerk- e hij evenwel dat de kluis open stond, waarna hij zelf geld in een bordeaux- deurige sportschoudertas stopte. De buit betreft Nederlands muntgeld in takjes en een aanzienlijke hoeveel heid buitenlandse valuta in verschei- pene soorten. Een woordvoerder van de Terneuzen- |e gemeentepolitie zei gisteravond lat nog niet bekend is hoeveel geld wordt vermist. Dat zal vandaag (vrij- Bagi nader worden onderzocht. Na de Iverval ontkwamen de daders weer |ia de achteruitgang, waar een ver- noedelijk grijze motor van het merk Kawasaki gereed stond. De mannen leden via de Bellamystraat rechts de pivarezlaan op en sloegen bij de stop lichten daar weer rechtsaf richting binnenstad Terneuzen. Volgens de po- IlIDDELBURG - De 16-jarige Dennis Ramstijn uit Middelburg is woens dagavond omgekomen bij een ver keersongeval in zijn woonplaats. Bij kwam omstreeks tien over half elf Ie Statuionsbrug affietsen en wilde Inksaf de Kanaalweg opgaan. Daar- lij gaf hij geen voorrang aan de van lechts naderende automobilist J. M. E7) uit Goes. Deze heeft nog gepro beerd de fietser te ontwijken en kwam ïervolgens via het trottoir tegen een lloembak tot stilstand. De jongeman Iwam met zijn achterhoofd tegen de lakrand van de auto terecht en was lp slag dood. litie zijn ze waarschijnlijk via het sluizencomplex richting Zelzate ont komen. Zoekacties in de binnenstad leverden in elk geval niets op. Direct na de overval werd groot alarm geslagen, waarbij ook de rijkspolitie in de omliggende plaatsen werd ge waarschuwd. Zowel de toegang tot de Een rechercheur zoekt op de achterdeur naar vingerafdrukken. tOES - De eigenaar van een muziek- |n electronicahandel in Goes heeft londerdag een gitaarversterker, die (nder zijn ogen werd gestolen, weer nel terug gekregen. Hij belde de politie toen een jongeman uit zijn winkel aan de Kreukelmarkt het ap- |araat, ter waarde van 420 gulden, onder betalen meenam. Pe surveillancedienst zag kans de ban, S. J. uit Vlissngen, al één straat lerder aan te houden. J. hing eerst log een verhaal op over een klein pngetje, van wie hij de versterker Inder zijn hoede had genomen. Na len proces verbaal werd de Vlissinger laar huis gestuurd. Daar had-ie even niet van terug - de man die gisteravond woedend bij zijn overbuurman aanbelde om z'n beklag te doen over het gedrag van diens zoontje. Daaiend was-ie: „Die jongen van u heeft net met stenen naar me staan gooien". De overbuurman staarde hem wat ongelovig aan en infor meerde bezorgd: „Was 't raak?". „Nee", klonk het briesend, dat had er nog bij moeten komen". De ander haalde opgelucht adem en sprak zelfverzekerd: „In dat geval kan het mijn zoon nooit geweest zijn". MIDDELBURG - De rijkspolitie groep Veere heeft de afgelopen twee weken 14 minderjarige jongens en meisjes aangehouden die na verhoor een groot aantal vernielingen en klei ne diefstallen bekenden. De groep varieert in leeftijd van twaalf tot en met zeventien jaar. Zij richtten onder meer vernielingen aan in de huishoudschool te Oostka- pelle, waarbij voor vijftien mille scha de werd aangericht. Dat gebeurde in de paasvakantie. Ze pleegden enkele kleine winkeldiefstallen in Oostkapel- le en Middelburg en vier van de veertien waren verder betrokken bij vernielingen in een vakantiewoning aan de Domburgseweg. Daarover kon de politie geen opgave van schade doen. De groep is na het opmaken van procesverbaal naar huis gestuurd. Twaalf van hen zijn afkomstig uit Oostkapelle, één uit Domburg en één uit Vlissingen. Donderdag hield de groep Veere zes minderjarige jongens en meisjes aan, die eveneens vernie lingen hadden aangericht in twee vakantiewoningen in Domburg. Dat gebeurde al op 9 februari. Eerst toog de groep Domburgers, van 15-, 16en 17-jarigen naar een woning in de dui nen bij de watertoren. Daar verniel den ze zo ongeveer de gehele inventa ris en zetten vervolgens de douche aan, zodat de woning blank kwam te staan. Daarna gingen ze naar een wqning in het Van Teijlingenpark waar ze rui ten ingooiden met lege flessen. In de serre staken ze een bak met hout in brand. Een voorbijganger kon voor komen dat het hele huis afbrandde, dooddat hij het vuur met sneeuw wist te doven. Over de aangerichte schade kon de politie geen medede lingen doen. veerboten als de grensovergangen werden nauwgezet in de gaten gehou den. Volgens getuigenverklaringen had de motor een vermoedelijk gele kentekenplaat van Belgische komaf, waarin de cijfers 7 en 4 voorkomen. Voorts droegen de mannen een witte en rode zogenaamde Belgische po- thelm. Inmiddels beschikt de politie ook over vrij goede signalementen van de overvallers. De leeftijd van beiden wordt geschat op twintig tot vijfen twintig jaar, hun lengte bedraagt 1.80 meter met een mager postuur. Eén overvaller heeft lichtblond, halflang, enigszins krullend haar en droeg een lichte regenjas, spijkerbroek en zwarte schoenen. De ander heeft half lang piekerig zwart haar, donkere ogen en was geheel in het zwart gekleed: leren jack, sjaal, ribbroek en laarsjes. De politie verzoekt eventuele getui gen zich te melden op nummer 01150- 94151. Districtsbestuurder Hans Vegting,staand, rechts, spreekt de vakbondsleden in de kantine van M and T toe. VLISSINGEN - Enkele tientallen werknemers van M and T Chemicals in Vlissingen-oost hebben donderdag de produktie van dat bedrijf enkele uren stil gelegd. Daarmee wilden zij de directie onder druk zetten om door te praten over een verdere invoering van arbeidstijdverkorting. Bij de actie - die door de werknemers als een werkonderbreking wordt beschouwd, maar door de directie een staking werd genoemd - waren zo'n dertig van de honderdzeventig personeelsleden betrokken. verscherping van het conflict. Het bedrijf zal waarschijnlijk vandaag - vrijdag - met een verklaring komen. CADZAND - 'The Reigate and Red- hill Choral Society', een koor uit Reigate, ten zuiden van Londen, is van donderdag 23 tot en met zondag 26 mei te gast in Cadzand. Het veertig leden tellende koor komt naar Nederland op uitnodiging van het Nederlandse hervormde zangkoor uit Cadzand. Om het andere jaar gaan de koren bij elkaar op bezoek. Het Engelse zangkoor arriveert donder dagmiddag 23 mei in Cadzand. De Engelsen verblijven bij leden van het Cadzandse zangkoor. Vrijdag brengt het Engelse gezelschap een bezoek aan de Deltawerken. Het gemengd koor treedt zaterdagavond om 20.00 uur op in de Nederlandse hervormde kerk in Cadzand. Men zingt onder andere een gedeelte uit het Requiem van Mozart. Zondag keert men weer huiswaarts. GOES - De getergde bewoner van een door brand getroffen pand aan de 's Heer Hendrikskinderenstraat in Goes, J. 't H., heeft woensdagavond het leeuwendeel geleverd in een wel zeer bijzondere aanhouding door de Goese gemeentepolitie. De man, die geruime tijd elders logeerde, miste regelmatig goederen uit zijn woning. Hij had zich daarom woensdagavond in zijn huis verschanst om de daders te kunnen pakken. Rond elf uur kreeg hij het, weliswaar verwachte maar ongewenste bezoek. Nog voordat de 18-jarige Goesenaar J. H. K. iets van zijn gading had kunnen uitzoeken, greep de eigenaar van de woning hem bij de kraag. Die leefde onmiddellijk in de veronderstelling met een collega in zijn obscure vak te doen te hebben en stelde royaal voor de buit te delen, 't H. voelde echter meer voor de politie en riep die ook te hulp. Na verhoor werd K. naar huis ge stuurd. Het is niet zeker dat hij ook de ander inbraken in het huis van 't H. pleegde. De gemeentepolitie onder zoekt de zaak. De actie brak donderdagmorgen spontaan uit, maar kreeg al snel de steun van de Industriebonden FNV en CNV. Volgens districtsbestuurder Hans Vegting van de Industriebond FNV is het waarschijnlijk, dat ook de komende dagen soortgelijke acties bij M and T gehouden zullen worden. Directe aanleiding was een brief van de directie, waaruit bleek dat zij niet bereid is in te gaan op de eisen van de bonden afspraken te maken over een verdere collectieve arbeidsduurver korting. In de brief herhaalde de di rectie haar standpunt, dat een ver dere arbeidstijdverkorting voor M and T onoverkomelijke problemen met zich meebrengt. Voorts verwijt de directie de bonden een 'starre hou ding' aan de onderhandelingstafel. Zoals gemeld, zijn de onderhandelin gen over een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst bij M and T vast gelopen. De directie is wel bereid om in een nieuwe cao een loonsverhoging op te nemen, de aanvulling van het ziekengeld tot honderd procent te garanderen en de VUT-leeftijd te ver lagen. Invoering van een verdere ar beidstijdverkorting is voor de directie echter onbespreekbaar. De onderhandelingen tussen bonden en directie werden in april afgebro ken. Eergisteren hebben de leden van de Industrie- en Voedingsbond CNV nog eens nadrukkelijk uitgesproken dat vastgehouden moet worden aan de eis afspraken te maken Over een verkorting van de werktijd. De leden van de Industriebond FNV hadden een dergelijke uitspraak al eerder gedaan. De bedrijfsleiding van M and T kon gisteren nog geen reactie geven on de De stakingsacties in de Zeeuwse bouw worden nog steeds voortgezet. Volgens de Bouw- en Houtbond FNV is in Midden-Zeeland op zo'n 20 ob jecten het werk stilgelegd. De Bouw en Houtbond FNV zal de stakingen in Zeeland waarschijnlijk uitbreiden en heeft alle bouwvakkers in Zeeuwsch-Vlaanderen opgeroepen om zich met ingang van maandag 13 mei bij de acties aan te sluiten. In eerste instantie is het de bedoeling om voor drie dagen in actie te gaan. Woensdag 15 mei belegt de Bouw- en Houtbond in Hotel Rotterdam in Ter neuzen een bijeenkomst om de stand van zaken te bespreken. Vandaag - vrijdag - er is er zo'n bijeenkomst in Motel Goes te Goes voor bouwvak kers die in Midden-Zeeland bij de acties betrokken zijn. Tijdens die bij eenkomst (aanvang 10.00 uur) zullen de stakers over de laatste ontwikke lingen geinformeerd worden. De Greenpeace-actievoerders bij de toegangshekken van Bayer in Mijdrecht. ANTWERPEN/MIJDRECHT Ac tievoerders van de milieu-organi satie Greenpeace hebben donder dagmorgen op twee plaatsen gede monstreerd tegen het Bayer-con- cern. Dat gebeurde tijdens het kort geding dat de rederij van Bayer, Mabeco, die ochtend voerde tegen Greenpeace. Voor het gerechtshof in Antwerpen stond gedurende de zitting een groep demonstranten met spandoeken. Vier van hen zijn opgepakt door de Antwerpse poli tie, verhoord en later die morgen weer vrijgelaten. In Mijdrecht blokkeerden Green- peace-leden gedurende twee uur de ingangen van de Bayer-vestiging daar. Zij deden dat door zich met kettingen en handboeien aan het hek van de bedrijfsingang en de deuren van de kantooringang te ketenen. De actievoerders wilden dat Bayer de beslaglegging op het actieschip 'Sirius' teniet zou doen. Die beslaglegging en de geëiste schadeclaim zijn overigens officieel door rederij Mabeco ingediend, de eigenaar van de 'Wadsy Tanker', die het afval van de Bayer-vesti- ging in Antwerpen loost in de Noordzee. De Greenpeace-leden zijn door de politie losgemaakt en hebben vervolgens hun actie beëin digd. ANTWERPEN - De rederijen Mabeco en Parfin uit Antwerpen moeten aan tonen dat er vergunningen zijn voor de afvallozingen uit de titaandioxy- de-industrie, die zij vrijwel dagelijks in de Noordzee uitvoeren. Dit heeft rechter mevrouw mr. L. Wouters van het gerechtshof in Antwerpen don derdag bepaald tijdens de behande ling van een kort geding, dat de rederijen tegen de milieu-organisatie Greenpeace hadden aangespannen. Vanwege onduidelijkheid over de le galiteit van de lozingen besloot zij een uitspraak uit te stellen tot woensdag 23 mei. De rederijen die nen dan wel het bewijsmateriaal geleverd te hebben. Het actieschip Sirius van Greenpeace blijft zolang aan de ketting. Mr. H. Lange, advocaat van Green peace: ,,Het lijkt erop dat de eisende partij zich op het terrein van de illegaliteit bevindt", betoogde hij. Volgens de advocaat zijn de oude vergunningen van Bayer in Antwer pen en NL Chemicals in Gent, in 1970 uitgegeven, inmiddels verlopen. ,,Uit geen enkel stuk blijkt dat er nieuwe aanvragen zijn gedaan", bracht Lange naar voren. ..Bewijs maar eens dat de lozingen correct en ingevolge de wet hebben plaatsgevonden". De advoca ten van de rederijen hadden kort daarvoor uitgebreid benadrukt dat de lozingen volkomen rechtmatig waren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het kort geding slechts over de acties van Greenpeace tegen het Bayer-concern zou handelen, waar voor de rederij Mabeco met de 'Wadsy Tanker' vaart. De zaak van rederij Parfin, die loost in opdracht van NL Chemicals met de 'Falco', werd er evenwel aan toegevoegd. Beide eise ressen trokken fel van leer tegen de milieu-organisatie. De eisen van de rederijen waren gelijkluidend. Beiden (Slot zie pagina 15 kol. 6) ARNEMUIDEN - In de loop van dit jaar zal Provinciale Waterstaat aan een ingenieursbureau opdracht ge ven om een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van het grondwa ter op het terrein aan de Keetweg in Arnemuiden waar tot begin dit jaar de Vitrite-fabriek was gevestigd. Al eerder werd ter plekke een bodemon derzoek verricht, maar dat toonde geen vervuiling aan. Volgens een woordvoerder van Pro vinciale Waterstaat kost een analyse van het grondwater enkele duizenden guldens. De Vitritefabriek was op het terrein gevestigd sinds 1948. Er wer den met name bodemplaatjes voor tl-buizen gefabriceerd. Omdat daarbij ook gebruik werd gemaakt van het chemische middel fenol, zal nu beke ken worden of zich dat ook in het grondwater bevindt. Zoals bekend zal op het voormalige Vitrite-terrein de mosselconservenbe- drijf Mieras worden gevestigd. De gebouwen worden op het ogenblik aangepast aan de wensen van de mosselfabriek. In Volgende maand zal Mieras zich aan de Keetweg vestigen. Het bedrijf zit nu nog aan het Tuin dorp, midden in een woonwijk. In de loop van juni wordt het Mieras- complex gesloopt, waarna op de vrij komende plaats dertien woningwet woningen zullen worden gebouwd. Ook het terrein aan het Tuindorp is onderzocht op bodemverontreiniging. Op n plek bleek de grond en op twee plaatsen het grondwater vervuild met olie. De bovengrond ruikt verder sterk naar mosselen. Gedeputeerde Staten hebben de gemeente Arnemuiden ver zocht deze grond af te voeren. Gemeentesecretaris J. Kroon zei gis teren desgevraagd, dat de gemeente de grond zal verwijderen na de sloop van het oude Mierascomplex en vóór het bouwrijp maken van de grond. De af te graven grond zal worden gestort op de vuilstortplaats Midden-Zee land in Borsele. OOSTBURG - bij een snemeidscon- trole aan de Bredestraat in Oostburg zijn donderdagmiddag achttien be stuurders bekeurd. De hoogstgeme- ten snelheid bedroeg 74 kilometer per uur. Er geldt een maximum van 50 kilometer per uur. In totaal werden 430 auto's gecontroleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9