Beperking lidmaatschap van het Koninklijk Huis Winkels op zondag vaker open PZC/ binnen-buitenland ',ES DODEN BIJ NIEUWE GE WELDDADIGHEDEN Overheid kiest financiële belangen boven gezondheid Enquête: meerderheid voor middenschool EG-begroting goedgekeurd tietkerk: korting vakantiegeld nog liet vastgesteld an Eekelen: geen ïigen beleid van steden in buitenland INTVLUCHTE STANLEY H. IANGEHOUDEN Beyers Naudé INSTEMMING VAN KAMER ^noZO GEK NOC N/El STICHTING VOLKSGEZONDHEID EN ROKEN: Van ii tot en met 14 mei a.s. brengt Paus Johannes Paulus II een bezoek aan ons land. Ter gelegenheid hiervan zal NS extra en extra lange treinen inzetten. Op 11 mei naar Den Bosch. Op 12 mei naar Utrecht, op 13 mei naar Den Haag en op 14 mei naar het vlieg veld Beek in Zuid-Limburg. Gezien de te verwachten drukte, files en parkeerproblemen is de trein ook in dit geval zo gek nog niet. Op 14 mei, de dag van de open bare bijeenkomst op het vliegveld Beek, is de dienstregeling naar en vooral in Limburg aangepast. Voor alle bezoekers van deze bijeenkomst en dus ook voor de trein reizigers geldt overigens dat zij een tlink stuk moeten lopen, omdat er geen verkeer tot dichtbij het terrein wordt toegelaten. Op het station ligt een speciale folder voor u klaar met nadere informatie over de speciale dienstre geling op 14 mei a.s. van en naar Zuid- Limburg. Daarin vindt 1ookalle infor matie over de extra viuege treinen. VVD: LrIJDAG 10 MEI 1985 1EIDEN (ANP) - Prins Bernhard heeft donderdagochtend het academisch kiekenhuis in Leiden mogen verlaten. rje coördinator van het behandelend medisch team, dr. J.F.Ph. Hers, heeft toegedeeld dat het herstel van de prins daarvoor ver genoeg was gevorderd. 3it heeft de Rijksvoorlichtingsdienst donderdag meegedeeld. 3e prins moet op medisch advies thuis op paleis Soestdijk nog tenminste twee iveken rust houden. Hij mag in die periode uitsluitend bezoek van familieleden bntvangen. Na die twee weken zal prins Bernhard zijn activiteiten nog geruime tijd moeten beperken, aldus de RVD. De prins werd op 24 april in het academisch ziekenhuis in Leiden 'ter observatie' opgenomen. Hij werd twee dagen later aan de buik geopereerd, waarbij kwam vast te staan dat hij aan een geringe goedaardige ontsteking aan de alvleesklier leed. Dr. Hers deelde na afloop van de operatie mee, dat aan maag en andere buikorganen behalve de ontsteking geen afwijkingen waren vastgesteld. nderzoek dood zwarte rrestant in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (DPA-UPI-RTR-AFP) - In Zuid-Afrika is zondag een jonge zwarte [studentenleider aan schedelletsel overleden nadat hij door de politie was gearresteerd. Hij is je tweede zwarte die deze week onder verdachte omstandigheden is gestorven. Het voortdurende geweld kostte donderdag aan 6 mensen het leven. De 20-jarige Sipho Mutsi werd zater- hag aangehouden vanwege openlijke geweldpleging. Toen de politie hem Jerhoorde, kreeg hij „plotseling een oeval", zo zei woensdag een politie woordvoerder. Mutsi werd vervolgens Zaterdagnacht met schedelletsel in ten ziekenhuis in Welkom (Oranje Vrijstaat) opgenomen. Zondag werd (lij overgebracht naar een ziekenhuis, het 120 km zuidelijker gelegen Bloemfontein dat over betere voorzie ningen beschikt maar Mutsi stierf fnderweg aan hersenletsel, aldus unctionarissen van het ziekenhuis in Velkom. feen woordvoerder van het zwarte pissidente Congres van Zuidafrikaan- Jubbele nationaliteit - De perma- hente vertegenwoordiger van Neder land bij de Raad van Europa, een samenwerkingsverband van 21 demo cratische Westeuropese landen, mr. parel Schneider, heeft donderdag in Straatsburg de Europese conventie er voorkoming van dubbele nationa- geratificeerd. De conventie is onder meer bedoeld bm dienstplicht in twee landen te Voorkomen. bEN HAAG (ANP) - Volgens minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) staat (liet per definitie vast dat ook voor 1986 het vakantiegeld van de ambte naar met een half procent wordt [erlaagd tot 7,5 procent. De minister zei dit donderdag tijdens tie behandeling in de Tweede Kamer tan het wetsontwerp waarin die kor ting voor 1985 wordt voorgesteld. Voor 1986 zal de hoogte van het vakantiegeld in het nog te openen irbeidsvoorwaardenoverleg een rol [cunnen spelen, aldus de minister. De sociaal-democraat Alders zei dat bijn fractie niet met de korting kan Instemmen omdat daarmee een stuk pngelijkheid tussen ambtenaren en particulier bedrijfsleven wordt voort gezet met als gevolg een onaanvaard- koopkrachtontwikkeling voor de nbtenaren. Rietkerk gaf toe dat er sprake is van i ongelijke ontwikkeling, maar dat bit offer van de ambtenaren toch Verantwoord moet worden geacht. BUSSUM (ANP) - Het buitenlands geleid behoort naar buiten toe geken- nerkt te zijn door een maximum aan duidelijkheid en geloofwaardigheid, tiet is daarom niet gewenst dat som- nige steden, waaronder hele grote, ^ich een eigen buitenlands beleid veroorloven. Staatssecretaris Van Eekelen van bui tenlandse zaken zei dit donderdag tijdens een studiedag van de Raad der Furopese Gemeenten in Bussum. De (studiedag was gewijd aan mogelijke nieuwe taken voor het lokaal bestuur. De bewindsman noemde als voorbeel den een eigen gemeentelijk beleid ten aanzien van Midden-Amerika en de Sovjetunie. Als Nederlandse gemeen ten in Oostbloklanden over veilig heidsbeleid en in Derde-Wereldlanden Dver mensenrechten uitspraken doen die afwijken van het regeringsbeleid, volgens Van Eekelen het gevaar niet denkbeeldig dat het bezoek vordt uitgebuit voor politieke doel einden. AMSTERDAM (ANP) - De op 23 ja nuari uit de Bijlmerbajes in Amster dam ontvluchte Stanley H. (38) is donderdagmiddag op de Ceintuur- Paan bij de Amsteldijk in de hoofd stad aangehouden door agenten van de afdeling overvallen van de Am sterdamse politie. Dit heeft een voordvoerder van de hoofdstedelij- He politie donderdagavond meege deeld. De ontvluchting van Stanley H., die fen aantal overvallen op zijn naam peeft staan, heeft nogal wat stof doen ppwaaien, vooral nadat een op de ideoband opgenomen gesprek met [tem in het Vara-programma van Son- Barend kort na de ontvluchting verd uitgezonden. De politie arresteerde de man na hem [®ige tijd gevolgd te hebben. Volgens - politie werd ook een 'crimineel van ^aar kaliber' gearresteerd, die met Etanley H. in de auto zat op het foment van zijn aanhouding. Over de fweede arrestant wil de politie niets Taders vermelden. se studenten zei dat Mutsi voor de afdeling van het Congres in Oden- daalsrus bij Welkom werkte. Afgelo pen maandag stierf een andere zwar te, de vakbondsleider Andries Radit- sela (29), aan hersenletsel, eveneens kort nadat hij was gearresteerd. Het hoofd van de Zuidafrikaanse politie, generaal P.J. Coetzee, belastte don derdag een hoge politiefunctionaris, generaal J. Viktor, met het onderzoek naar de achtergrond van Raditsela's dood. Een lijkschouwing door een patho loog-anatoom, in opdracht van Radit sela's familie, heeft uitgewezen dat de vakbondsman is overleden aan een hersenbloeding die mogelijk is veroor zaakt door een klap aan de rechter kant van zijn hoofd, aldus de vakbond DEN HAAG (ANP) - Het gezondheids- denken door de overheid is onderge schikt gemaakt aan de financieel economische belangen. Zij zegt zelf te pas en te onpas dat zij een ontmoe- dingsbeleid voert ten aanzien van het tabaksgebruik, maar haar beleid is niet anders te betitelen dan een ont moedigend ontmoedigingsbeleid. Dat stelt de Stichting Volksgezond heid en Roken in haar jaarverslag over 1984. De stichting noemt onder andere dat de „waarschuwing" op tabaksproduk- ten nog steeds wordt ondertekend door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, terwijl een ministe rie onder die naam sinds 1982 niet meer bestaat. Uit door de stichting verzamelde ge gevens blijkt dat de stijgende trend van het aantal rokers in 1984 ten opzichte van 1983 is omgebogen. Er waren in 1984 4,1 miljoen rokers, een daling van het percentage van 40 naar 39 (100.000 rokers minder). De daling is toe te schrijven aan een afname van het percentage rokende vrouwen van 35 procent naar 33 procent, terwijl bij de mannen, ondanks verschuivingen in diverse leeftijdsgroepen, per saldo het percentage gelijk bleef, namelijk 44 procent. Uiterst belangrijk noemt de stichting is het jaarverslag de afname van het aantal rokers, zowel jongens als meis jes, in de leeftijdsgroep van 15-19 jaar. Het totaal percentage rokers in deze leeftijdscategorie daalde van 25 pro cent naar 20 procent. In de groep van 10-14 jarigen is het percentage rokers gelijk gebleven: 11 procent, wat vol gens de stichting een consolidering betekent van de vrij scherpe daling in de afgelopen jaren. DEN HELDER (ANP) - In aanwezigheid van onder meer minister De Ruiter van defensie, tal rijke zaakgelastigden bij de NAVO en vele hoge militairen heeft de Nederlandse kapitein luitenant ter zee D.B. Sluyter donderdag in Den Helder het com mando overgenomen ,r over het NAVO-eskader, belast met de mijnenbe- strijding in het Kanaal- gebied, het Standing naval force channel. Hij neemt het comman do over van de Britse kapitein-luitenant ter zee Richard Moore. Sta- navforchan opereert se dert 11 mei 1973 en be staat uit vijf tot tien mijnenbestrijdingsvaar- tuigen van de landen rondom het Kanaalge- bied. België, West- Duitsland, Engeland en Nederland leveren con tinue schepen aan dit squadron. Denemarken, Noorwegen en de Ver enigde Staten wijzen in cidenteel schepen toe. van zwarte werknemers in de chemi sche industrie (CWIU). In zeker elf zwarte woongemeen schappen, waaronder voor het eerst Soweto, deden zich woensdagnacht en donderdag opnieuw gewelddadig heden voor. Zes zwarten kwamen daarbij om het leven. Een van hen was een 17-jarige jonge zwarte die in New Brighton bij Port Elizabeth door aanhangers van het Verenigd Democratisch Front (UDF) met mes sen werd doodgestoken. Dat gebeur de toen de jongen, die ervan werd verdacht lid te zijn van de radicalere zwarte bewustwordingsbeweging Azapo en die door de UDF-menigte was ontvoerd, probeerde te ontsnap pen. In Soweto vielen drie doden en in Duduza, een andere zwarte woonstad bij Johannesburg, stierf een 19-jarige vrouw toen haar huis in brand werd gestoken door een groep zwarte jonge ren. In Tsakane, dat ook in de buurt van Johannesburg ligt, steeg het dodental van de ernstige straatgevechten van woensdag tussen de plaatselijke be volking en trekarbeiders tot zestien, aldus de politie. In Tsakane wonen bijna 2.000 trekarbeiders die een con tract van een jaar hebben en in naar sekse gescheiden pensions wonen. De bevolking van Tsakane wil dat ze vertrekken vanwege de stijgende werkloosheid. „Als het recht over eigen lot te beslis sen ontzegd blijft aan een deel van de bevolking van Zuid-Afrika, zal het naar te vrezen valt van ons allen worden afgenomen, waarna het land ten prooi zal vallen aan complete chaos". Dat verklaarde dr. Chris- tiaan Beyers Naudé, secretaris-gene raal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken SACC, woensdagavond in de universiteit van Kaapstad ter gele genheid van de herdenking van haar zeventigjarig bestaan. De secretaris-generaal sprak als zijn overtuiging uit, dat aan de huidige grote spanningen in Zuid-Afrika al leen maar een eind kan komen door serieus onderhandelen. Demonstrerende studenten op het Binnenhof. DEN HAAG (ANP) - Minister Deet- man (onderwijs) moet voor Prins jesdag bij de Tweede Kamer een wetsontwerp voor een nieuw stel sel van studiefinanciering indie nen dat voldoet aan de eisen die de landelijke studentenvakbond (LSVB) en de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) daaraan stellen. Blijft Deetman in gebreke dan dient hij af te treden. Achter deze eis van LSVB en ABOP schaarden zich de duizenden actie voerende studenten die donderdag in Den Haag uit het hele land bijeen waren om te protesteren tegen de studiefinancieringsplannen van mi nister Deetman. De studenten fungeerden als Jury" van een tribunaal waarin vertegen woordigers van FNV, HBO-Raad (hoger beroepsonderwijs), studeren de vrouwen en decanen uit weten schappelijk en hoger onderwijs zit ting hadden, dat de minister veroor deelde. De bonden menen dat door het nieuwe studiefinancieringsvoorstel de toegankelijkheid van hét hoger beroepsonderwijs en wetenschap pelijk onderwijs wordt aangetast. Deetman wordt verweten dat hij weigert studenten financieel onaf hankelijk te maken van hun ouders of partner. Een ander grief is dat voortaan alleen nog 18 tot 27-jari- gen voor studiefinanciering in aan merking komen. Naar schatting van de organisato ren en politie namen zeven- tot tienduizend studenten aan de mani festatie deel. Op het Binnenhof ont vingen leden van de onderwijscom missie in de Tweede Kamer het/ tegen minister Deetman uitgespro ken „vonnis" van het tribunaal. Het bestuur van de Vrije Universi teit in Amsterdam heeft zich in een telex aan minister Deetman opge steld achter de eisen van de studen ten. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer stemt in met de beperking van het lidmaatschap van het Koninkk- lijk Huis tot Koningin Beatrix en Prins Claus plus diegenen die via erfopvolging voor opvolging van het staatshoofd in aanmerking komen. In de huidige situatie houdt dat in dat naast de drie zoons van de Koningin ook Prinses Margriet, mr Pieter van Vollenhoven en hun kinderen deel uitmaken van het Koninklijk Huis. CDA en WD stemmen zonder meer in met het wetsontwerp, zo bleek don derdag in de Tweede Kamer. PvdA en D'66 hadden liever een nog grotere beperking gezien, maar gezien de op vatting van de meerderheid van de DEN HAAG (ANP) - Uit de Avro- Lagendijk enquête over de midden school blijkt dat 46 procent van de ondervraagden een voorkeur heeft voor dit schooltype. Uit de medio april onder 500 personen van 18 jaar en ouder gehouden steekproef komt verder naar voren dat 73 procent tevreden is over het huidige voortge zet onderwijs, terwijl 22 procent niet tevreden is. PvdA-stemmers (52 procent) en de stemmers op klein links (68 procent) voelen meer voor de middenschool dan de kiezers van CDA (36 procent), WD (42 procent) en D'66 (38 procent). Andere analyses tonen dat ouderen en hoger opgeleiden de middenschool minder waarderen. De aanhangers van de middenschool gedachte hanteren als motivaties ge lijke kansen door gelijke vorming (31 procent), uitstel van de beroepskeus (44 procent) en bevordering van beter begrip voor elkaar (23 procent). On voldoende benutting van talenten (19 procent), te weinig aandacht voor aanleg (35 procent) en vertraging in opleiding (42 procent) worden door de tegenstanders van de middenschool als argumenten voor hun tegenstem gegeven. (Advertentie) DE TREIN EN DE PAUS. DEN HELDER - De officiële vaandeloverdracht in verband met de commando overdracht van het permanente NAVO-mijnenbestrijdingssquadron in het kanaalgebied, Stamaforchan. De Nederlandse kapiteitn-luitenant ter zee D.B. Sluyter nam het cammondo over van de Britse kapiteit-luitenant te zee R Moore. Sluyter zal de functie voor 1 jaar bekleden. Winsemius wil hardere lijn handhaving milieuwetgeving DEN HAAG (ANP) - Minister Winse mius van Milieubeheer wil een har dere lijn volgen bij de handhaving van de milieuwetgeving. Door een systematisch toezicht en zonodig door administratiefrechtelijk dan wel strafrechtelijk optreden zal de overheid er voor zorgen dat de mi lieuwetten worden nageleefd. Dit is bij afwezigheid van de be windsman donderdag uitgesproken door W. C. Reij, de directeur-gene raal milieuhygiëne van het departe ment op de studiedag „handhaving milieubeleid" van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, het adviesor gaan van de regering op dit terrein, in Den Haag. Bij een strengere handhaving van de milieuwetgeving denkt de minister onder meer aan het intrekken van vergunningen en het opleggen van een dwangsom. Daarnaast zal het openbaar ministerie, geholpen door het milieubijstandsteam van het de partement, strenger optreden, indien dit noodzakelijk is. Reij verwees naar de ramp in Bhopal om aan te tonen hoe noodzakelijk het is dat regelmatige, zowel interne als externe, controle bij bedrijven plaats vindt. De kosten daarvan zijn volgens de bewindsman weliswaar hoog, maar zijn daarentegen zeer veel lager dan die van een Deltaplan, dat mensen en milieu voor risico's moet behoeden. Uit de gerichte controle-acties, die het ministerie in een aantal bedrijfs takken sinds enige tijd verricht, blijkt dat niet meer dan tien procent zich volledig overeenkomstig de wet telijke regels gedraagt. Negentig pro cent zit op de een of andere manier fout. Dat wil volgens het ministerie niet zeggen dat het allemaal milieucrimi nelen zijn, die zonder meer elke wet aan hun laars lappen. Velen hebben vaak maar een beperkte notie van wat de wet van hen verlangt. Dit komt onder meer door de langdurige parlementaire behandeling van de wetten. Bij een tweede controle blijkt dat 70 procent van de bedrijven de uitvoe ring van de milieuwetgeving inmid dels heeft opgepakt. De overige on dernemingen, die daarna uit gemak zucht of omdat het voordeliger is willens en wetens alsnog op de oude voet doorgaan, zal de wacht aange zegd worden. Kamer leggen zij zich bij het voorstel neer. Het lidmaatschap van het Koninklijk Huis moet bij wet geregeld worden in verband met de Grondwetswijziging van 1972. PvdA en D'66 hadden liever gezien dat de kinderen van Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven buiten het Koninklijk Huis waren gelaten, om dat het lidmaatschap een belasting is van de vrijheid om hun leven naar eigen inzicht in te vullen. Volgens premier Lubbers valt het met die inperking van de vrijheid best mee. Op oudere leeftijd zullen de kinderen van Margriet vermoedelijk niet meer tot het Koninklijk Huis behoren, want zodra kroonprins Willem Alexander zijn moeder heeft opgevolgd, behoren zijjn neefjes niet meer tot het Konink lijk Huis. Een positief punt voor de WD is dat er aan de leden van het Koninklijk Huis geen verplichtingen worden op gelegd. Maatschappelijke functies worden niet onmogelijk gemaakt, zo als blijkt uit de functie van Prins Claus op het Ministerie van Ontwik kelingssamenwerking, aldus de libe raal Wiebenga. DEN HAAG (GPD) - De VVD wil het aantal verkoopzondagen fors uitbrei den. Nu mogen winkeliers hun deu ren vier zondagen per jaar voor het publiek openen en dat is volgens de liberalen veel te weinig. De middenstandsspecialist van de WD in de Tweede Kamer, Broos van Erp, wijst in dit verband met name op de situatie in de grensstreek met België. Vooral ondernemers in duur zame gebruiksartikelen moeten met lede ogen toezien hoe consumenten op zondag naar België worden gelokt met feestprogramma's en reclame campagnes. STRAATSBURG (ANP) - Het Euro pees Parlement heeft donderdag in eerste lezing de voorstellen van de Raad, de nationale regeringen van de tien EG-lidstaten, voor een begroting van 1985 goedgekeurd. Volgende maand krijgt het Parlement in tweede lezing de aanmerkingen van de Raad op de besluiten van het Parlement, waarna het overzicht van inkomsten en uitgaven van de EG voor 1985 kan worden vastgesteld. De Gemeenschap heeft het eerste halve jaar zonder begroting moeten doen omdat het Europees Parlement in december 1984 de voorstellen van de raad verwierp. Donderdag besliste het Parlement na een ochtend stemmen over vele amen dementen in 1985 een kleine 73 mil jard gulden uit te geven. Twee en een kwart miljard meer dan de raad wilde besteden. r

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5