hel weer CID stopt met geheim inlichtingenproject THE SHERMAN BROTHERS Rotterdams Nicaragua-resolutie in Europarlement ontkracht Rel bij installatie CP-raadslid Almere Rotterdam wil achterstand betalingen hard aanpakken AN DEN BROEK: STAPSGE WIJS EVAL UEREN PZC/ binnen-buiten land Betogers ver van paus lindoordeel I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I BONN HOUDT 200.000 POLITIEKE EXTREMISTEN IN HET OOG Prof. Bastiaans kan doorgaan met behandeling SS-21 OP RODE PLEIN Beschuldiging GEEMOTIONEERDE STEMMING Ortega TWEECP-ERS VOORRECHTER Ruding wil forser bezuinigen dan CDA Bedrijfsleven P IvRIJDAG 10 MEI 1985 Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Vrijdag 17 mei André Hazes rie voorwaarden voor eelname ruimtedefensie IdEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) neigt naar een positief Iantwoord op de Amerikaanse uitnodiging mee te doen aan het omstreden SDI-programma. |Van den Broek liet dat gisteravond, blijken tijdens een spreekbeurt in Den Haag. Hij (formuleerde een drietal voorwaarden voor deelname aan onderzoeksprogramma naar een Iruimtedefensie. Eén ervan was dat het voor Nederland „volkomen duidelijk zou moeten Izijn", dat eventueel meedoen aan het onderzoek niet vooruitloopt op de uiteindelijke (opstelling tegenover een strategische defensie. Volgens de Amerikaanse plannen zal [over vijf tot tien jaar duidelijk zijn of Een raketafweersysteem in de ruimte Effectief en kostenlonend kan worden gestationeerd. Bovendien moet wor den onderzocht of zo'n defensief sys teem afdoende kan worden be schermd. Het is nog te vroeg om dat nu al te kunnen bepalen, aldus Van den Broek. Datzelfde geldt voor de kraag of zo'n raketdefensie een verbe- ering betekent ten opzichte van het huidige afschrikkingssysteem met of fensieve kernwapens. I Gisteren was het ronduit een sombere Idag. Oorzaak en gevolg: rustig weer, Ibinnendrijvende mist en in de avond Yregen. Vanavond zitten we in de over- Igang naar een ander weertype. De I depressie die ons dagenlang van alles lerc nog wat heeft laten meemaken, is Ibezig aan een trip naar de Oostzee. IE en uitloper van een hogedrukgebied löouen de Azoren zoekt verbinding met leen ander hogedrukgebied boven IScandinavië. Deze verbintenis zorgt Ide komende dagen voor een zonnig I weertype, maar vandaag is daar nog I niet al te veel van te merken. In de I ochtend eerst nog veel bewolking en Imogelijk nog wat lichte regen, maar I naarmate de dag vordert knapt het lop en laat de zon zich ook zien. De 1 temperatuur loopt op tot omstreeks Iveertien graden en dat is alweer een Isfufc warmer dan gisteren. Het aan- Isfaande weekeinde beginnen de Ijs- Iheiligen, dus kans op nachtvorst? Een loud rijm zegt: Pancraas, Servaas en IBonifaas, ze geven vorst en ijs, helaas. I Vrijdag 10 mei Vlissingen uur 6.33 cm 198 uur 19.00 cm 172 Terneuzen 6.59 219 19.23 194 Zierikzee 7.55 150 20.07 123 Hansweert 7.46 232 20.02 206 Wemeldinge 8.10 177 20.28 147 O.scheldemond 7.10 156 19.50 123 Bruinisse 8.55 204 21.15 164 Zaterdag 11 mei uur cm uur cm Vlissingen 7.40 175 20.11 150 Terneuzen 8.04 197 20.34 172 Zierikzee 8.53 139 21.18 111 Hansweert 8.42 211 21.07 186 Wemeldinge 9.08 163 21.36 132 0 scheldemond 8.20 140 20.50 170 Bruinisse 9.45 185 22.10 142 Vrijdag 10 nei Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge ^scheldemond Bruinisse Zaterdag 11 mei Vlissingen Terneuzen Zierikzee Hansweert Wemeldinge 0 scheldemond Bruinisse uur cm uur cm 12.57 161 1.17 213 13.28 173 1.24 169 13.52 133 1.40 232 13.49 193 1.38 188 14.03 149 1.10 143 13.35 120 2.15 196 14.40 172 uur cm uur cm 1.37 187 14.02 148 2.09 200 14.28 160 2.25 166 14.55 128 2.31 218 14.46 180 2.31 182 15.05 143 2.05 139 14.35 108 3.05 191 15.30 158 zijn. In de nationale politiek dreigt hier weer polarisatie op grond van voortijdige en categorische stand punten, die een verlammende wer king hebben. Dit speelde ons in het veiligheidsbeleid al eerder parten", waarschuwde Van den Broek, impli ciet verwijzend naar de diskussies over de kruisraketten. Volgens Van den Broek zijn de meeste SDI-projecten niet van specifiek mili taire aard. Hij stelde daarom de vraag of Europese deelname aan „dit groot scheepse research-project" niet reeds om technologische redenen wenselijk zou zijn. Uitgangspunt daarbij was het voorkomen van een Europese ach terstand op de technologie-ontwikke ling in Japan en de Verenigde Staten. Naast de voorwaarde dat meedoen nu, niet automatisch betekent over zo'n tien jaar ja zeggen tegen statio nering van een ruimtedefensie, was ook een eis dat de Europese landen gelegenheid krijgen deel te nemen aan „stapsgewijze evaluatie" van het programma. Op die momenten zou bijvoorbeeld moeten worden bezien of SDI ook „een bijzondere betekenis voor de veiligheid van Europa heeft". Een eindoordeel over het SDI-con- Icept kan slechts geleidelijk worden gevormd, meende hij. De bewinds- nan betreurde het daarom, dat voor- len tegenstanders van SDI „nu alweer hun stellingen aan het betrekken UTRECHT (ANP) - Mi nister De Ruiter van De fensie heeft aan de vas te kamercommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten la ten weten dat Defensie het zogenoemde Fati- ma-project heeft beëin digd. Dit heeft mr Th. de Roos, advocaat van de soldatenvakbond VVDM, donderdag mee gedeeld. De Ruiter heeft de VVDM in een brief van zijn besluit op de hoogte gesteld. De VVDM had van de minister geëist dat de infiltratiepogingen van de Contra Inlichtingen Dienst (CID) van Defen sie, die onder de code naam 'Fatima' werden uitgevoerd, zouden wor den stopgezet. De zaak kwam aan het licht door de publicatie van dos siers van de CID, die de anti-militairistische ac tiegroep Onkruit uit een kantoor van de inlich tingendienst in Utrecht had ontvreemd. De minister wil verder niet ingaan op de activi teiten van de CID. Ook de vraag of de CID daad werkelijk bij de VVDM heeft geïnfiltreerd laat hij onbeantwoord. „Ik teken hierbij aan dat de aard van het inlichtin genwerk met zich mee brengt dat daarover geen inlichtingen aan particulieren kunnen worden verstrekt, zodat ik op de inhoud van uw brief niet nader kan in gaan. Dit betekent niet dat enige daarin voorko mende stelling of bewe ring door mij wordt on derschreven", aldus de minister in zijn brief aan de VVDM. (Advertentie) I' I I I I I I De Hooizolder is geopend op woensdag 15, donderdag 16 (Hemelvaartsdag), vrijdag 17 en zaterdag 18 mei van 21.00-04.00 uur. Entree 7,50 Wordt verwacht; vrijdag 24 mei Voorverkoop bij de Hooizolder en bij Bram- metje Dump in Middelburg, Vlissingen en Goes. BONN (RTR/AFP) - Politie en veilig heidsdiensten van West-Duitsland houden ongeveer 200.000 extremisten in de gaten. Dit heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann, donderdag in Bonn gezegd. Deze 200.000 perso nen worden beschouwd als „politie ke extremisten" die een potentieel gevaar vormen voor de democratie en de openbare orde, aldus de minis ter bij de presentatie van het jaarrap port van het Westduitse Bureau voor de Bescherming van de Grondwet. De minister verklaarde dat het Bu reau 22.000 rechtse extremisten, 61.000 linkse extremisten en 116.000 buitenlandse extremisten heeft geï dentificeerd. In het ruim 300 pagina's tellende rapport worden geen namen genoemd. Het totale aantal extremis ten in de Bondsrepubliek is het afge lopen jaar niet veranderd, zo meldt het rapport. LEIDEN/OEGSTGEEST (GPD) - Pro fessor Bastiaans kan na 1 juni door gaan met de behandeling van oor logsslachtoffers. Hij krijgt een nieuw onderkomen bij het Centrum '45 in Oegstgeest, waar ook oorlogsgetrof fenen worden behandeld. Op dit moment is Bastiaans nog verbonden aan de universitaire Jel- gersmakliniek. Zijn komend afscheid van de Leidse universiteit maakte ook de voortzetting van zijn werk voor de oorlogsslachtoffers onzeker. I Wmcf; noordwestelijk 3 tot 4; zicht: Islecht tot matig; temperatuur kustwa- Iter: 9 graden; afwijking waterstan- Icien: geen afwijking van betekenis; Imaximum golfhoogte monding Schel- |des: omstreeks een halve meter. foor het weekeinde: Een hogedru- kuitloper van het Azorenhoog krijgt Verbinding met een hogedrukgebied boven Scandinavië. Met noordelijke \vind wordt frisse, maar drogere lucht aangevoerd. Droog met zonnige pe- noden. Middagtemperatuur rond 15 graden. foor maandag en dinsdag: Weinig verandering in het heersende weer. Zonnige perioden en droog. Ongeveer normale temperatuur voor het jaar getijde. ZON EN MAAN 11 mei 1985 Zon op 05.53 /laan op 03.38 onder 21.21 onder 11.50 vz mr AMSTERDAG - In het westelijke havengebied van Amsterdam heeft donderdagmiddag een felle brand gewoed bij een opslag van oude auto's. De brand ging gepaard met een enorme zwarte rookontwikkeling. Persoonlijke ongelukken waren er niet. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ROTTERDAM - Dr. J. C. Kroes (r), algemeen directeur van de Nationale Stichting Casinospelen; tekende donderdagmiddag in Hilton Rotterdam een kontrakt voor het openen van een casino eind november. P. van der Vliet (l), directeur van Hilton Rotterdam, bekrachtigde de huur- en samenwerkingsovereenkomst met een handdruk. (Slot van pagina 1) dent rond de dood van een Ameri kaanse majoor in Oost-Duitsland. De Amerikaanse regering is donder dag flink van leer getrokken tegen een beschuldiging van de Sowjet-leider Michall Gorbatsjov dat de deelne mers aan de westelijke topconferentie in Bonn de daden van Hitiers SS min of meer hebben gesteund of verant woordelijk zijn voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Gorbatsjovs woorden worden uitgelegd als een aanval op het bezoek dat president Reagan bracht aan een Duits oorlogs kerkhof in Bitburg waar 49 leden van de Waffen SS begraven liggen, en op de verzoenings-politiek van de Franse en Britse regering in de jaren '30. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington was niet die Frans-Britse politiek maar juist het Duits-Russi sche niet-aanvalsverdrag van 1939 een steun in de rug van Hitier. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, is van plan volgende week zijn Russische ambtgenoot, Andrej Gromyko, te pol sen over de mogelijkheid dat hun landen in de toekomst geregeld over leg zullen voeren over regionale brandhaarden in de Wereld om zo de kans op confrontaties te verminderen. Van Gend en Loos - De plannen van NS-dochter Van Gend en Loos (VGL) om tot eind '86 in totaal 216 werkne mers te ontslaan zijn in ieder geval voorlopig van de baan. Dat hebben woordvoerders van de vervoersbon- den FNV en CNV donderdag meege deeld. De ontslagplannen betroffen indirect (administratief) personeel in de sector binnenlands vrachtvervoer dat onder meer door de automatise ring bij het bedrijf overbodig is gewor den. STRAATSBURG (ANP) - Het Euro pees Parlement heeft donderdag in Straatsburg tijdens een buitenge woon geëmotioneerd verlopen stem ming een ontwerp-resolutie van de socialistische fractieleider Rudi Arndt over de Amerikaanse economi sche boycot van Nicaragua volledig ontkracht. Overeind bleef slechts dat Europa het initiatief van de Verenig de Staten niet deelt. Veroordeling van de boycot en voorstellen om deze via toenemende EG-hulp te compen seren werden door een rechtse meer derheid onder leiding van de Duitse christen-democraat Otto Habsburg geschrapt. De emoties stegen ten top toen het lid van het dagelijks bestuur van de EG, de Britse socialistische Europese commissaris Clinton Davis, Jean-Ma rie Le Pen en zijn volgelingen, die deel uitmaakten van de rechtse meerder heid, fascisten noemde. De Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, heeft de politiek van de Ver enigde Staten tegenover Nicaragua vergeleken met de vernietigingspoli tiek van de nationaal-socialisten. Vol gens Ortega wil Reagan van Nicara gua een „concentratiekamp" maken en het volk uithongeren. Volgens be richten in de Poolse pers deed Ortega woensdag deze uitlatingen bij zijn bezoek aan het voormalige concentra tiekamp Majdanek in Polen. Democraten in de Amerikaanse se naat toonden zich bezorgd over de reis naar het Oostblok van Ortega. Vooraanstaande democraten ver klaarden dat een wetsontwerp voor humanitaire hulp aan de contra's mo gelijk toch nog een kans maakt in het congres. Twee weken geleden leed Reagan in deze zaak een zware neder laag in het congres. Honduras heeft Nicaraguaanse troe pen er woensdagavond van beschul digd zijn grens te hebben overschre den en in reactie daarop eigen troepen naar het grensgebied gestuurd. De linkse guerrillabeweging in El Salvador heeft ermee ingestemd een besloten overleg te hebben met de Salvadoraanse regering, wat moet leiden tot een heropening van de vredesbesprekingen, zo heeft de Sal vadoraanse president, Napoleon Duarte, woensdag verklaard. ALMERE (ANP) - Rond de installatie van een lid van de Centrumpartij in de gemeenteraad van Almere hebben zich donderdagavond voorgedaan. De ongeregeldheden begonnen toen ongeveer 50 tegenstanders van de Centrumpartij de installatie van het nieuwe CP-raadslid L. D'Hont ver stoorden. De politie heeft hen volgens een woordvoerder hardhandig het ge bouw uitgewerkt. De actievoerders waren het gemeentehuis binnenge drongen via ingegooide ruiten aan de achterkant. De politie verrichtte één arrestatie en nam enkele verfzakjes in beslag. De politie van Almere kreeg verster king van verscheidene korpsen uit de omgeving. De installatie van het nieu we CP-lid kon na vijf minuten door gang vinden. D'Hont volgt het ex-Centrumpartij raadslid B. Fresco op die zijn gemeen teraadslidmaatschap per 1 maart heeft opgezegd. Twee leden van de Centrumpartij, de 35-jarige N.K. uit het Duitse Kranen burg en de 29-jarige P.G. uit Rotter dam, zullen zich binnenkort voor de rechtbank in Zwolle alsnog moeten verantwoorden voor de verspreiding van racistische pamfletten in 1983. De bezwaarschriften, die beide verdach ten ruim anderhalf jaar geleden in dienden tegen de oproep om toen al voor de Zwolse rechtbank te verschij nen, zijn ongegrond verklaard. K. en G. worden ervan verdacht op 5 april 1983 in Almere pamfletten te hebben verspreid, waarin onder meer staat dat „een miljard gulden is uitgetrokken voor het minderheden beleid, dat buitenlanders per etni sche groep een organisatie geeft om tegen ons een betere vuist te maken". ROTTERDAM (GPD) - De gemeente Rotterdam zal uitkeringsgerechtig den die huurachterstand hebben of hun energierekening niet op tijd heb ben betaald fors aanpakken. Wethouder Van der Pols maakte don derdag bekend dat de sociale dienst een achterstallige gas-en lichtreke- ning met de uitkering zal verrekenen. Zo nodig zal ook bij huurschuld het huurbedrag per maand worden inge houden en rechtstreeks worden over geboekt naar de verhuurder. Deze maatregelen maken deel uit van een plan van de gemeente om de betalingsachterstanden terug te drin gen. De betalingsachterstanden die in het verleden soms tot een halfjaar of meer zijn opgelopen, zullen vanaf juni niet verder kunnen stijgen dan twee maanden. „Is er dan nog niet betaald of een betalingsregeling getroffen, dan zal onherroepelijk na een week de afsluiter voor de deur staan", aldus de verantwoordelijke wethouder Van der Pols. Het aantal wanbetalers bij het Rotter dams energiebedrijf (GEB) blijft stij gen. Alle pogingen van de laatste weken om via vele aanmaningen geld binnen te krijgen zijn op niets uitgelo pen. Twee maanden geleden noteerde het energiebedrijf een betalingsach terstand van 97 miljoen gulden. Dat bedrag is inmiddels opgelopen tot 103 miljoen. B en w van Rotterdam ontvouwden donderdag het plan om de betalings achterstanden aan te pakken. „Dit bedrag kan en mag niet verder toene men", benadrukte Van der Pols. Van de aanvankelijke 97 miljoen gul den schuld is de afgelopen weken slechts 12 miljoen terugbetaald ter wijl een nieuwe schuld ontstond van 18 miljoen. Van der Pols noemde het opvallend dat de wanbetalers niet zozeer bij de allerzwaksten zijn terug te vinden, maar in alle categorieën daarboven. „In niet onaanzienlijke mate is aan die groei bijgedragen door wel draag krachtige gezinnen. Kennelijk is in brede kring de betalingsuisuipime verminderd. Men maakt van de gele genheid gebruik en reageert lauw op de aanmaningen", zo staat in een brief van Burgemeester en Wethouders van Rotterdam. De verwachting is dat voor zeker 10.000 Rotterdamse huishoudens be talingsregelingen zullen moeten wor den getroffen die drie, en in het ergste geval vijf jaar, zullen duren. De Rotterdammers die hun gas- en lichtrekening altijd trouw hebben betaald en het GEB hebben gemach tigd tot automatische incasso wacht daarvoor een beloning van 25 gulden voor uitgespaarde administratiekos ten. (Slot van pagina 1) schoppelijk paleis werden enkele lie deren gezongen. Onbekend gebleven Autonomen heb ben in de nacht van woensdag op donderdag op de RK begraafplaats Sint Barbara aan de Spaarndammer- dijk in Amsterdam vernielingen aan gericht aan een grote beeldengroep, voorstellende Johannes en Maria. Dat het om autonomen ging, blijkt uit hun teken op een grafzerk en uit een onder andere bij het ANP in Amsterdam bezorgde verklaring. De wat wordt genoemd beeldenstorm is een protest tegen de komst van de Paus. (Slot van pagina 1) tekort van het Rijk moet volgens Ruding terug naar 3 procent in 1990. „Een verlaging van het tekort met een half procens per jaar is derhalve vol strekt onvoldoende", aldus de minis ter van financiën. Hij zei bij zijn berekening te zijn uitgegaan van een economische groei van 2 procent per jaar, een inflatie van 2 procent en een rente die daalt van 8 naar 5 procent. Voort rekende hij met opbrengsten uit het aardgas die in de betreffende periode in totaal met cir ca 6,5 miljard gulden zullen dalen en hij rekent er op in die periode de staat niet voor extra uitgaven komt te staan doordat bijvoorbeeld meer door de departementen wordt uitgegeven dan in de begrotingen is vermeld. De verzamelde ondernemers op de jaarbijeenkomst van het NCW kregen de harde mededeling over zich heen dat het kabinet bij nadere beschou wing zal moeten afzien van verdere lastenverlichting voor het bedrijfsle ven. Ruding ziet geen mogelijkheid - maar overigens ook 'geen duidelijke reden' - om verder te gaan dan de verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting tot 42 procent in 1986. Ze bedraagt nu 43 procent. Met de verlaging is de koek op. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en-C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3