PRIJSVERSCHIL fAAK HINDERPAAL gehoorapparaat van Siemens past in gehoorgang fotokorrel op de korrel zaai-automaat PZC/ vrijdagkrant letere weergave spint korrelgrootte RIJDAG 10 MEI 1985 )e goudgele Golden Delicious en de blozende oudreinetten in de etalage de groenteboer of in de ikken van de supermarkt, tbben niet alleen door frisse ind en zonneschijn hun lakelijk voorkomen. Een oot aantal chemische uitmiddelen is tijdens het oeiseizoen nodig geweest om aai uitziend fruit te kunnen igsten. Niet alleen waren die idig om allerlei bladluizen, oedluizen, spint, schurft en agwespen te weren, ook orden chemische middelen ingewend om een gladde hil, een mooie kleur of iedere rijping te nverkstelligen. et alle consumenten cepteren die veelzijdige lemische behandeling van hun ipels. Zij werden afnemers van mrder, op jologisch-dynamische wijze iteeld fruit. Het ipelteeltbedrijf van D. llikaan bij Dronten, in ostelijk Flevoland, heeft naast hectare gewone boomgaard, ik 5,5 hectare, waarin volgens biologisch-dynamische wijze ordt gewerkt. Daar worden ipels geoogst met een vlekje, n ruwe schil en niet zo'n ooie kleur. Maar zonder bruik van chemische strijdingsmiddelen. En zeker lekker. glanzende appels met de ive schil, goudgeel of met een od blosje, hebben in hun ■oeiperiode van bloesemknop t rijpe vrucht een groot aantal handelingen met chemische luitmiddelen ondergaan. Uw im es Grieve en Jonathan, olden Delicious en Cos 'bben het 'gezonde' lorkomen te danken aan de lemische bestrijding van lerlei ziekten en plagen, aarvoor juist de nieuwe ipelrassen zo gevoelig zijn. oewel men steeds selectiever ngaat met de spuit, worden 'Ch ook veel natuurlijke anden van de beestjes die het fruit of vruchtboom voorzien bben gedood of bezwijkt ook ïttig gedierte aan een of meer in de moderne jomgaard-behandelingen. at begint al in de nawinter met :n carboleumbespuiting van vruchtbomen, waardoor de izen-eitjes worden vernietigd, p zichzelf lijkt het middel niet milieu-onvriendelijk, maar irboleum doodt wel het idemleven in de boomgaard, e fruitteler spuit in het lorjaar ook, om van een te rijk oeiende boom de bloesems uit dunnen, hij spuit eveneens, szich te veel vruchtjes aan de kken dreigen te ontwikkelen, et middel dat hij dan gebruikt at alle appeltjes-in-wording, e kleiner zijn dan 10 illimeter uit de boom vallen, e fruitteler spuit met oeiremmende middelen, iddelen om een gladde schil te bewerkstelligen, kleurbevorderende middelen en tevens wordt het onkruid onder de boompjes chemisch bestreden. Geen wonder dat er mensen zijn, die genegen blijken wat meer te betalen voor een kilo onbespoten, op biologisch-dynamische wijze geteelde appels, ook al glanst de schil dan niet zo mooi, blijven ze groener van kleur en zit er een enkel vlekje op. „Toch kan men niet zeggen, dat de belangstelling voor onbespoten fruit toeneemt", zegt Jo Voshol (56) van het fruitteeltbedrijf Pellikaan in Dronten, waar van de twaalf hectare appelboomgaard, 5,5 hectare op milieuvriendelijke wijze wordt behandeld. „Tenslotte zijn deze appels in de winkel eens zo duur dan de normaal geteelde. Hoe beter overigens de economische toestand, hoe groter de belangstelling". Pellikaan is een van de weinige bedrijven in ons land, waar op biologisch-dynamische wijze fruit wordt geteeld. De produkten komen via het verdeelcentrum De Bloemberg in Meppel in de over ons hele land verspreide speciale winkels terecht. Er worden afspraken gemaakt over de hoeveelheid die kan worden afgenomen, zodat geen onbeperkte uitbreiding van de aanplant mogelijk is. „Zo'n boomgaard, waarin we Cox d'Orange, Reinetten, James Grieve, Elstar, Alkmene, Golden Delicious en nog wat nieuwe rassen telen, eist wel veel meer werk. De biologisch-dynamische teelt is arbeidsintensief', aldus Voshol. „Neem alleen maar eens de onkruidbestrijding in de plantstroken onder de boompjes. In onze 6,5 hectare gewone boomgaard spuiten we een keer per jaar een onkruid-verdelgingsmiddel, hier gebeurt de bestrijding mechanisch, drie of vier keer per jaar met de cultivator. We nemen nu proeven met een mulch-laag van gemalen heideplaggencompost en houtspaanders. Heidecompost is echter vrij duur. Misschien leggen we voortaan alleen een dikke laag spaanders onder de boompjes, om zo onkruidgroei te voorkomen. In de boompjes hangen honderden omgekeerde bloempotjes die zijn gevuld met houtwol. Een vorm van milieuvriendelijke bestrijding van bladluizen. Want in die potjes vestigen zich de oorwormen, soms tien tot vijftien bij elkaar en die zijn evenals de lieveheersbeestjes, bestrijders pur sang van de schadelijke luizen. „Zou men die bladluizen met chemische middelen aanpakken, dan werden hun natuurlijke vijanden meteen ook om zeep gebracht. In enkele bomen hangen bij wijze van experiment houten blokjes, waarin veel gaatjes zijn geboord. Ook die doen dienst als vestigingsplaats voor oorwormen". Voshol vindt het merkwaardig dat in de biologisch-dynamische boomgaard weinig last wordt ondervonden van spint. De natuurlijke vijanden van dit 1 millimeter grote, bladgroen zuigende roodbruine beestje weten er wel weg mee. „In de gewone boomgaard verrichten we twee tot drie keer per jaar een chemische bestrijding van spint en dan is het resultaat nog twijfelachtig. In de bio-dynamische aanplant hadden we het eerste jaar veel last van spint en we vreesden het ergste. Maar vervolgens ontdekten we dat op het moment dat er veel spint voorkomt, de natuurlijke vijanden zich ook massaal melden. De spint neemt dan weer af en daarmee daalt ook het aantal vijanden, waarop de eerste weer kans krijgt om zich uit te breiden. Zo gaat het op en af. Je raakt spint dus nooit kwijt, maar tot een plaag wordt het niet". Van zaagwespjes, die wormstekeligheid yeroorzaken, heeft men bij de bio-dynamische teelt nog geen last gehad. In de gewone boomgaarden wordt ook daartegen met chemische middelen opgetreden. Het dunnen is bij de biologisch-dynamische teelt handwerk. Daarbij worden vooral scholieren ingeschakeld, die een deel van de nog kleine vruchtjes van de takken plukken. Bloedluizen, die in de grond overwinteren, vestigen zich in het voorjaar weer op de schors en veroorzaken daar 'kankerwonden'. Nu men op de 5,5 hectare niet meer spuit, blijkt een natuurlijke vijand - aphalinus mali - die de bloedluizen uitzuigt en ze dan een dodelijke infectie bezorgt, de strijd met succes aan te kunnen binden. Jo Voshol betwijfelt echter of de bloedluis op den duur wel op deze manier terug te dringen is. Op het bedrijf van Pellikaan wordt ook een natuurprodukt gebruikt voor de bestrijding van rupsen. De diertjes worden daarmee geinfecteerd met een darmziekte en lopen als het ware leeg. Om schurft te bestrijden in de biologisch-dynamische boomgaard, wordt met zwavel gespoten, waar de Cox echter niet zo best tegen kan. Bij dit appelras houdt zwavel de vruchtzetting tegen. Bij Reinet en Golden Delicious levert zwavelbespuiting echter geen problemen. Vooral eerstgenoemde appelras doet het goed in de milieu-vriendelijke boomgaard. Hun voorkomen wijkt niet af van die uit de appel-aanplant, waar de vruchten met een groot assortiment chemische spuitmiddelen worden 'opgefleurd'. „Overigens levert de bio-dynamische appel teelt wel minder op", aldus Jo Voshol. „Bij de Cox wordt wel een kwart tot 30 procent minder geoogst, bij de Goudreinet tussen de 15 en 20 procent, terwijl ook de Golden Delicious wat minder draagt. Ook worden de vruchten soms iets later rijp en zijn ze groener van kleur". In de boomgaard bij Dronten zwellen de knoppen weer. Het is nog onzeker, of de bloei wel zo overdadig zal zijn, als gebruikelijk. Voshol 'peuterts' enkele knoppen open, die van binnen bruin blijken te zijn. Naweeën van de strenge en wat merkwaardige winter. In de nieuwe aanplant zijn de jonge appelboompjes aan schuin in de grond gestoken palen bevestigd. Die schuine stand remt de groei van de boompjes en bevordert de vruchtbaarheid. Beurtelings in links of rechtse richting geplant, konden er zo ook meer op een hectare en krijgt iedere appelboom toch voldoende zonlicht. Het duurt nog een halfjaar, voor de rijpende appels de takken weer doen buigen... HARRY WON INK )e miniaturisering in de elektronika is indrukwek- ®d. Zaken die men liever niet °nt, omdat men zich een ;etje schaamt voor z'n handi- P> kunnen nu uit het zicht ijven vanwege de afmetin- Een gehoortoeste! is daar n voorbeeld van. Het kan nu 'lledig onzichtbaar worden dragen, terwijl men 20 jaar Tug nog zo'n zakapparaat op 'el moest leggen. Tien jaar 'arna kon het al in een bril 'rden opgenomen. Nu ver ent het hele toestelletje in buitenste gehoorgang van ■t oor! 'rschillende merken hebben al 'n geminiaturiseerd wonder- Het verkleinde gehoorapparaatesthetisch een fraaiere oplossing en bovendien betere geluidsweergave. tje. Siemens bijvoorbeeld ver vaardigt de apparaten in het audiologisch laboratorium in Amsterdam. Het gehoortoestel bestaat uit een enigszins co nisch knopje, dat zo in de bui tenste gehoorgang geschoven kan worden. Het is een volledig toestel met microfoon, verster ker, batterij, telefoon (luidspre kertje). Het nieuwste type is •bovendien nog uitgerust met een zogenaamde Peak Clipping- regelaar: een schakeling waar mee harde geluiden kunnen worden begrensd. In menig opzicht is een ge hoortoestel in deze vorm een vooruitgang. Niet alleen op es thetisch gebied omdat het ap paraatje bijna niet meer zicht baar is. Ook op het gebied van de weergave is vooruitgang ge boekt. De weergave is natuurlij ker geworden omdat de oor schelp geluid - niet gehinderd door een hoortoestel - op nor male wijze opvangt. Bovendien is de geluidsweergave harmoni scher en spelen er minder re sonanties mee, dan bij hoortoe- stellen die buiten de gehoor gang worden aangebracht. Dit' komt door het geringe luchtvo lume tussen telefoon en trom melvlies. De miniaturisering is indruk wekkend. Het mini-toestelletje heeft een volume van twee ku bieke centimeter en weegt maar 1,6 gram. De telefoon die vlak tegen het trommelvlies wordt aangebracht is 3,8 mm dik en 5 mm breed. De microfoon, aan de buitenzijde van het kegeltje, is nog geringers van afmeting, evenals de versterker, batterij, met nog een afzonderlijke hard-, zacht- en toonregelaar. Al de componenten passen in' een voor ieder oor op maat gemaakte behuizing. De audi- cien maakt namelijk een ooraf- druk en is daarmee de belang rijkste schakel voor de juiste pasvorm van het mini- gehoorapparaat. In het Siemens audiologisch laboratorium in Amsterdam maakt men aan de hand van deze afdruk de behui zing en bouwt de elektronika erin. Daar wordt ook elk onder deeltje van het mini-in-het-oor- toestel tot op een fractie van een millimeter nauwkeurig op zijn plaats aangebracht. Er zijn twaalf verschillende ty pen van het apparaat te verkrij gen, ieder met eigen akoestische karakteristiek. Hierdoor kan men rekening houden met spe ciale eigenschappen van het oor, onder andere de verminder de gevoeligheid voor lage, mid den of hoge tonen. HUGO VAN DER HEEM Als je een foto, of welk ander afgedrukt beeld dan ook onder een sterk ver grootglas bekijkt zie je dat het ogenschijnlijk egale vlak uit een „veld" van piepklei ne korreltjes bestaat. Het menselijk oog, dat alles in een verhouding van „één op één" ziet, kan alleen opmer kelijke verschillen in die korrelgrootte waarnemen. Sommige amateurfotografen experimenteren wel eens graag met een grove korrel. Anderen balen ervan... of hebben de expressiemoge lijkheden van een grofkorreli ge foto nog niet ontdekt. Het is toch de moeite waard om, met de camera in de hand en met de voorhanden zijnde technische hulpmidde len (ontwikkelaar) eens uit te zoeken welke effecten bereik baar zijn door met die korrel grootte te stoeien. Om een bepaald resultaat te bereiken moet je een beetje weten hoe dat allemaal in zijn werk gaat. Daarom nemen we hier de fotokorrel eens op de korrel. In de lichtgevoelige laag van een film zitten talloze heel kleine zilverzoutkiemen. Ze zijn lichtgevoelig en kunnen de opgevangen lichtenergie vasthouden. Het beeld is vastgelegd maar nog niet zichtbaar. Dat wordt het pas nadat de film is ontwikkeld. De ontwikkelvloeistof scheidt het zilver van het zout, waarna het zilver neers laat in de vorm van kleine korrels; het is zwart. Hoe meer licht er op een bepaalde plek is gevallen, hoe meer zilver daar zal neerslaan. Zo ontstaat een negatief beeld dat later tijdens het afdruk ken weer positief op het pa pier komt. In kleur gaat het net zo, al leen zijn de zilverzoutkiemen dan gekoppeld aan kleurstof fen. Na de ontwikkeling wordt het zilverbeeld opge lost zodat alleen het kleur stofbeeld overblijft. U kunt de korrelgrootte zelf beinvloeden, onder andere door een ontwikkelaar te kiezen die een fijne of juist een grove korrel veroor zaakt. Dit geldt voorname lijk voor zwartwit-foto's. Een fijne korrel vergroot de detaillering van het beeld. Een grove korrel geeft een aparte sfeer aan de foto. Als u uw films niet zelf ont wikkelt kunt u ook invloed uitoefenen op de korrelgroot te. Kies een hooggevoelige film. Hierin zitten meer en/of grotere zilverzoutkiemen die vanzelf een grove korrel ge ven. Zeker wanneer u de foto flink laat vergroten tot bij voorbeeld 20 bij 28 centime ter. Tegenwoordig is dat goedkoop, en zeker het pro beren waard. Er zijn bepaalde onderwer pen die met een grove korrel meer indruk maken. Bijvoor beeld dreigende luchten of oude gebouwen. Verder is het ook een geliefde techniek bij het maken van karakteristie ke portretten. Vaak worden de foto's afgedrukt op papier met een hoog contrast waar door de korrel nog beter uit komt. Wie eens een aparte foto wil maken zal aan deze techniek veel plezier beleven. Het is weer eens wat anders. Rond deze tijd gaan velen van de ruim één miljoen Nederlanders die een moes- of volkstuin hebben, het zaad in de grond doen. Daar zijn allerlei methoden voor, o.a. afhankelijk van de groot te van de zaden, de vereiste afstand en de volgroeide af meting van het gewas. Een voor diverse zaden han dig bruikbaar ding is de nieu we zaairol van Wolf-Gerate. Deze „zaai-automaat" heeft drie verwisselbare magazij nen, afgestemd op de grootte van het zaaigoed. Je kunt er fijn zaad voor de verse wortel tjes van eigen bodem, mid- delgrof zaad zoals van bietjes en ook grof zaad van bijvoor beeld mais keurig op een af stand van 3 of 10 cm mee in de rijen deponeren. Om het voorjaars-zaaiwerk helemaal tot in de perfectie uit te voeren, kun je die zaai- rijen ook „trekken"; in de gereedschappenwinkel of bij een tuincentrum hebben ze voor dit doel rij entrekkers (ze lijken op een hark) waarmee de geultjes voor het zaad lijn recht in de voorbereide grond worden geploegd. Beide gereedschappen vol doen zelfs aan de eisen van kleinschalige beroepskwe- kerS. Ze maken het werk makkelijker, maar geven aan hét moestuintje ook een pro fessioneel gezicht. Bovendien voorkom je ook het lastige (vaak „vergeten") uitdun- werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39