opknappertje voor de badkamer NATTE CEL WORDT FITNESSCENTRUM PZC/ vrijdagkrant VAN DER SCHILDEN VECHT VOOR VINDING louwerse de priester JSrfpBLï" '.'Ja 11 PZC VRIJDAGKRANT Gebr. Dominicus Westkapell 2 itjImidavaine proefmodel In een ommezien is een ouderwetse badcel omgetoverd in een geriefelijke minibadka- mer. LABETTE is daar namelijk speciaal voor gemaakt. Zonder veel hak- en breek werk. LABETTE is veilig door zijn lage instap voor kinderen en bejaarden. Dank zij de vlakke geëmailleerde bodem kunt u gemakkelijk douchen, en door zijn leuke afmetingen antwoord voor klein- behuisden. Afm. L x B x H inclusief steun- poten. het pasklare .276.- 317.- STEENHOUWERIJ NA TUURSTEEN- TEGELHANDEL TEGELZETTERSBEDRIJF DEALER SIERPLEISTERSPECIALIST Reeds vele jaren uw adres voor Sanitaire installaties NIEUWBOUW ONDERHOUD RESTAURATIE VRIJDAG 10 MEI 1985 CV-. GASVERWARMINGS- en MIODEIBURG Tfl 01180 12330 De keuken heeft al lang de aandacht van Theo van der Schilden, die het de grootste werkplaats op de wereld noemt. „Alleen al in Nederland werken er dagelijks zo'n vier miljoen mensen in. En toch wordt aan die arbeidsplaats nagenoeg geen aandacht besteed. We moeten het nog steeds doen met keuken waarvan het basisontwerp uit de jaren dertig stamt", aldus de Wageningse docent. Ongeveer vijftien jaar geleden was hij werkzaam bij het toenmalig Nederlands Instituut voor Toegepast Huishoudkundig Onderzoek. Daar werd hij aan het denken gezet door de onmogelijkheden van de traditionele keuken, die lange mensen rugpijn bezorgt na de afwas en korte mensen tot razernij brengt als ze iets van de bovenste plank willen pakken. „Omdat mensen allemaal verschillend zijn, moet een keuken instelbaar zijn. De hoogte van kastje en een werkblad moet aangepast kunnen worden aan de lengte van de persoon die er gebruik van maakt". „En waarom staan we eigenlijk in de keuken", vraagt Van der Schilden zich af. „Vroeger stonden klerken hele dagen achter hun lessenaars te schrijven. We zouden nu raar opkijken als kantoorpersoneel staand achter een bureau zou worden aangetroffen. Ook in een keuken moetje zittend kunnen werken en moetje alles watje regelmatig nodig hebt binnen handbereik hebben, net als in een goed ingerichte werkplaats". Zittend kokkerellen op een stoel met wieletjes spaart tijd, het gedribbel van de kast naar aanrecht wordt overbodig en aan het gebuk komt ook een einde. Van der Schilden sloeg aan het tekenen, met als resultaat een keuken waarin kasten en aanrecht niet vast verankerd zijn, maar op de wens van de gebruiker omhoog of omlaag kunnen. Met een druk op de knop kan het keukenmeubilair op de gewenste hoogte worden gebracht. In het ontwerp van Van der Schilden was geen plaats meer voor kastjes onder het aanrecht, omdat ruimte geschapen moest worden voor het benen werk als tijdens het werk van een stoel gebruik wordt gemaakt. De kasten boven het aanrecht werden voorzien van rolluiken, zodat ze gemakkelijk te openen zijn en men het hoofd niet stoot. In 1974 was het zover dat Bruynzeel een proefmodel bouwde, waarna een marktonderzoek volgde. De keukenfirma moest constateren dat de consument nog niet aan een dergelijke keuken toe was. „Bovendien was men bang voor het zogenaamde 'Daf-effect'. Zo'n keuken zou vooral aanslaan bij gehandicapten en bejaarden", zegt de ontwerper teleurgesteld. Voor deze twee groepen is de Keuken-op-maat foto lex de meester ontwerper gelooft in zittend kokkerellen aangepaste keuken zeker een uitkomst, omdat er zittend in kan worden gewerkt. Maar in feite is het ontwerp voor iedereen geschikt. „Het Bruynzeel-model bracht het niet verder dan de congreszaal en het instituut waar Van der Schilden werkte werd opgeheven. Geruime tijd bleef het stil rond de plannen, die wel veel reacties opleverden van enthousiaste mensen die erover hadden gelezen. Vier jaar geleden kwam er weer leven in de brouwerij door toedoen van een huishoudkundige, die tijdens een congres keukenfabrikanten min of meer bestraffend toesprak. Hij stelde vast dat de leveranciers niets wezenlijks aan de voedselwerkplaats veranderden en pleitte voor het oppakken van het Wageningse idee. Een artikel in de Consumentengids zorgde vervolgens voor een stroom brieven, waarna het Centrum voor Energiebesparing in Delft, met steun van het ministerie van economische zaken, op de proppen kwam om onderzoek te houden op het gebied van energiezuinige keukens. Omdat het Wageningse ontwerp zuinig is met menselijke energie, zag men mogelijkheden tot samenwerking. Helaas kwam van dat laatste niets terecht. Vorig jaar echter zag Theo van der Schilden zijn kans schoon, toen de Akademie Diedenoort een nieuw gebouw betrok. In een van de praktijkruimten van de academie kon zijn keukenontwerp worden opgesteld. Keuken Combinatie in Oisterwijk, fabrikant van diverse keukenmerken, bouwde voor dit doel een model onder de naam Almat 7272 Vario. Het ontwerp werd voorzien van een elektromotor die het meubilair in beweging brengt. Het knopje dat de motor in werking zet, nodigt uit om er mee te spelen. „Dat moet ook, want de ervaring leert dat men de hoogte niet instelt als er moeite voor gedaan moet worden", zegt Van der Schilden, die veel beenruimte heeft geschapen. De gebruikelijke kastjes onder het aanrecht zijn verdwenen en zitten aan een andere kant van de keuken. Die ruimte is ook onder de kookplaat, want de oven zit ernaast. „Je kunt dus gemakkelijk overal met je stoel aanschuiven". Studenten van Diedenoort zijn regelmatig in de nieuwe keuken te vinden, om in de praktijk de onvolkomenheden ervan op te sporen. We streven ernaar een keuken te ontwerpen die in de woningwetsfeer te verwezenlijken is en nauwelijks meer kost dan de traditionele keukeninrichting. Dat moet zeker haalbaar zijn bij grotere produktieaantallen", vindt de ontwerper. Met wellicht een kleine subsidie van de overheid moeten woningbouwverenigingen gemotiveerd worden om deze nieuwe keukenvorm over te nemen. „In de eerste plaats zou je dan kunnen denken aan woningen voor bejaarden en gehandicapten". Voor het echter zover is moet het ontwerp in huishoudens worden getest en dan is het nog maar de vraag of de consument er belangstelling voor heeft. Van der Schilden blijft in ieder geval in zijn keuken geloven. Na zijn vervroegde pensionering volgend jaar wil hij verder werken aan zijn idee. ANNEMARIE RISSE 108 of 118 cm x 73 cm x 52 cm 124 cm x 71 cm x 56 cm WIT v.a KLEUR v.a DOE HET-ZELVERS KUNNEN BIJ ONS TERECHT VOOR AL HUN MATERIALEN OP SANITAIR-, GAS-, C V - ELEKTRO- EN DAKBEDEKKINGSGEBIED. 40 soorten marmerpleister en granol in voorraad! Dealer van Flam-, Helex-, Vermontkachels haarden! Nieuwe showroom: badkamers met het nieuwst! sanitair! Nieuwste kollektie: 90 soorten plavuizen en 11( soorten wandtegels van bekende merken! Marmer-, travertin- en leisteenvloeren! Travertin vensterbanken uit voorraad! Nieuw: marmercompositietegels 40/40 ook vooi winkelvloeren! Concurrerende prijzen 100% service d.h.z. gratis zagen! Oudezandweg 8, onderaan de dijk, tel. 1436. Iedere werkdag geopend tot half zes, zaterdag 9-12 uur, Een Sphinx-badkamer, gefotografeerd bij De Hoop in Ter- neuzen. Onder de zelf uitgevoerde interieurrenovaties is een stevige opknapbeurt voor de badkamer een van de populairste klussen. Dit lijkt uit de omzet in sanitaire artikelen, zoals los verkrijgbare badkuipen, douchegarnituren, min of meer luxueuze accessoires tot en met tegels. Bij zo'n vernieuwing van de badruimte is het beschikbare aantal vierkante meters het belangijkste uitgangspunt. In een klein 'hok' moet gewoekerd worden met de ruimte. Een speurtocht door toonzalen van sanitair-groothandelaren levert de wetenschap op dat er badkuipen van klein formaat zijn. Veelal kun je daar, als particulier, niet rechstreeks kopen, maar wel veel informatie opdoen. En men wijst je er de weg naar een winkel die de gekozen spullen kan leveren. Als de badkamer vrij royaal bemeten is en ook voorzien van toilet, wastafel en mogelijke andere elementen, dan is een scheidingswand een mogelijkheid om het vertrek in twee sectoren in te delen. Een geroutineerde doe-het-zeiver kan zo'n separatiemeubel wel zelf bouwen, rekening houdend met de sterk wisselende luchtvochtigheidsgraad. Materiaal en de afwerking daarvan moeten daarop berekend zijn. Geplastificeerde panelen, gebeitst blank hout e.d. kunnen het 'badkamerklimaat' wel aan. Montage-regelwerk van vuren of grenen, zowel voor bevestiging van een separatiewand als voor een wandafwerking met schroten of rabatdelen, moet vooraf met menie behandeld worden. Voor wie dit allemaal te veel, te moeilijk of te ingrijpend werk is, bestaan er kant en klare of in de vorm van bouwpakketten verkrijgbare badkamermeubelen. Met een variabele (in lengte en hoogte aan te passen) separatiewand te zien. Daarmee kan een badkamer in tweeën gedeeld worden: een relaxruimte en een laten we zeggen 'primair-sanitaire' afdeling, met toilet, bidet en wastafel. Iets dergelijks is overigens ook wel zelf te maken en dan helemaal aangepast aan situatie en eigen idee. Maak er meteen een praktische opbergruimte van, zodat de opnieuw betegelde wanden zoveel mogelijk vrij blijven. Het voorjaar is een goede tijd voor zo'n badkamerklus. Meer geld en vrije tijd en niet te vergeten het 'ik- tijdperk', met een zwaar accent op uiterlijk en conditie, zorgen voor een bescheiden maar ge staag doorwerkende revolutie in wat gaandeweg 'het Neder landse badkamergebeuren' is gaan heten. En het eind lijkt niet in zicht, voorspellen de deskundigen. Verkoper I. Ver- helst van De Hoop in Terneu- zen: „Ik denk dat we toegaan naar een soort fitnesscentrum, compleet met whirlpool, zonne hemel, sauna of stoombad." Een goede twintig jaar geleden vormde een 'natte cel' van pak weg 1 bij 2 vierkante meter het maximum aan sanitair comfort van het gemiddelde gezin in ons land. Voor heel wat oudere wo ningen gaat dat trouwens nóg op. Maar de luxe badkamer met twee wastafels, toilet en soms bidet (dit minibadje voor onder lijf en voeten is hier nooit zo populair geworden als in Frank rijk) rukt op en ook de ouwe trouwe douchebak met een plastic gordijntje tegen het spatten wordt inmiddels om ringd door een douchescherm van kunststof en alluminium en allerhande praktisch meubilair. Een deel van de veranderingen in het vaderlandse sanitair houdt verband met de techniek. De tweeknopskraan ruimde het veld voor een exemplaar met ëén handel, dat het al heel wat eenvoudiger maakte om de wa tertemperatuur te regelen en inmiddels is er alweer geruime tijd een thermostaat in de han del. Het geëmailleerde plaat staal van de badkuip wordt ver drongen door kunststof, dat weliswaar wat duurder is maar ook makkelijker te onderhou den en antislip. Een kleine om wenteling tekent zich af in 'het kleinste kamertje', waar het toi let met klassieke stortbak uit het zicht is verdwenen en inge haald door achtereenvolgens het duobloc en het wandcloset, waarvan 'de techniek' in de muur verdwijnt. Niet alleen nieuwe vindingen maar ook het modebeeld be paalt het gezicht van het sani tair. Sphinx Maastricht -een Nederlandse naam op dit ge- bied- kiest voor lichte tinten, zoals grijs, Mont Blanc (wit met zijdeglans), Galaxy (mat wit met een groen waasje) en Silica (zandkleur). Wastafels en closet doen mee. De betegeling van badkamer en douchecel ademt een beschaafd soort vrolijkheid, die het moet hebben van samengestelde de cors en kleurige strepen. Het gemiddelde meubilair blijft aan de bescheiden kant. Verhelst: „Een jaar of tien geleden ver wachtten we dat de badkamer een soort inbouwkeuken zou worden, maar dat is tegengeval len." Blijven: de ingebouwde spoelbak en kastjes voor was- en linnengoed. Nee, de échte omwenteling moet komen van de apparatuur, verwacht onze zegsman bij De Hoop. Wie aan bad of douche een fit gevoel wil overhouden kan tegen een redelijk bedrag een verstelbare 'massage'-kraan laten monteren. Een volgende -maar wel wat duurdere- stap is de whirlpool op badkamerfor maat, die vanaf 5000,- wordt geleverd en een verrassend laag energiegebruik heeft: een kwar tje per uur, terwijl de gemiddel de gebruiker hoogstens een kwartiertje in het bruisbad pleegt plaats te nemen. De belangstelling voor dit nou veauté is nog matig, maar een (bescheiden) doorbraak zit er zeker in. Dat geldt ook voor de zonnehemels met reflectorlam pen voor snel en veilig bruinen (in de handel vanaf 1000,-) en de sauna of het stoombad. foto's camile schelstraete Ook in z'n ontwerpen voor de badkamer maakt onze adviseur Co Herrebout graag gebruik van de Poggeripohl badmeubelen. Door hun grote veelzijdigheid, stijl, kleuren prijs zijn ze bijna overal toepasbaar. Het laatste nieuws op dit gebied willen wij u graag laten zien in ons kijkhuis. MIDDELBURG Waldammevyeg 2 Industrieterrein "Amè; Telefoon: 01 lil ij JS™™ Ai Overige vestigingen Terneuzen, Mr. F. J. Haarmanweg 61. Breda, Crogtdijk 58. LOODGIETERS BEDRIJF B.V. Loodgieters - Koperslagers - Leidekkers Breestraat 15 Postbus 115 4330 AC Middelburg Tel. 01180-33006* -:.ll I 1 Een zonnehemel voor snel en veilig bruinen (f 1.000,-). De whirlpool leverbaar vanaf f 5.000,-) die een plaatsje in de badkamer verovert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 36