DE WOLKELOZE DROMEN VAN HERR LUDWIG frijdagkrant 2 sanitair 3 bouwwerk 5 appeltje 6 wijn de vrij(e)dagkrant PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I\\\ vrijdagkrant MM lüti ■HSMgHMHNNMHHHNHHHMHNHnflMMMMM Herr Poggenpohl. Duits, een wereldnaam in keukens en tóch niet bang om een vergissing toe te geven. Nee: om te buigen tot een succes. In '70 haalt het concern topontwerper Luigi Colani uit Italië en laat hem onder het motto 'experiment 70' en als onderdeel van een woonconcept voor het jaar 2000, stoeien met de ideale cuisine. Resultaat: het interieur van de Challenger, maar dan in luxe drukwerk. De folder: „De huisvrouw zit in een centraal geplaatste draaistoel. Alle keukenapparatuur is zo geplaatst, dat ze vanuit haar draaistoel bereikbaar is. Industrieel gefabriceerde 'kant-en-klare' diepvriesmaaltijden worden in een magnetron-oven bereid en zijn via een doorgeefgedeelte met warmhoudplaten aan te nemen vanuit de eetkamer." Zó ging het dus niet. Het lijkt de fabrikant nauwelijks te hinderen:,, Toekomstvisies zijn noodzakelijk voor ontwikkelingen- ook voor de ontwikkeling van de moderne aanbouwkeuken. Maar het zou verkeerd zijn ideeën voor overmorgen nu al in de praktijk te brengen, want elke tijd heeft haar eigen specifieke vormen en uitingen. In onze tegenwoordige tijd is de trend naar gezelligheid, naar warmte en geborgenheid binnen de eigen 4 muren steeds duidelijker waarneembaar -juist ook in de keuken." Cor Herrebout, hoofd consumentenverkoop van Louwerse De Priester in Middelburg ('Kijkhuizen' op het terrein van bouwen en wonen in de Zeeuwse hoofdstad, Terneuzen en Breda en volgens eigen schatting goed voor circa 25 procent van de omzet in keukens en aanverwante produkten in Midden-Zeeland) herinnert zich nog als de dag van gisteren, dat één van de topmanagers van Poggenpohl hem en zijn collega's tijdens een werkbezoek aan het bedrijf feliciteerde met hun vak. Onbegrensde toekomstmogelijkheden, want, zei Herr Ludwig: „Wat de auto betekent voor vader, is de keuken voor moeder." Weinig emancipatorisch misschien maar niet ver naast de werkelijkheid. Niet alleen de 'exclusieve duurzaamheid' van Poggenpohl maar ook het snelle -en door Herrebout uit technisch oogpunt niet bepaald hoog geschatte- Italiaanse ontwerp en wat Nederland maakt (Bruynzeel, Keller) is deel uit gaan maken van de wooncultuur en als zodanig net zo trendgevoelig als bank of fauteuil. Zegt Herrebout: „De gemiddelde Nederlandse keuken kost 9500,maar je kunt het zo duur maken als je wilt. Voor ruim 30.000,- heb je een fraaie, eigentijdse keuken, al Keuken bij Louwerse De Priester fotografie: wim riemens keuken werd wooncultuur De afgeschuinde hoeken van de Poggenpohl Form 2200, bekroond keukenontwerp. kregen we laatst een bestelling van iemand in Oslo, die 2,5 ton neertelde." Het hoofd consumentenverkoop van Louwerse De Priester in Middelburg begon zijn loopbaan 14 jaar terug bij 'Keukendoolhof in Hilversum, een firma die een deel van het omroepwereldje maar ook prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven en de operazangeres Christina Deutekom aan een passend keukenlandschap hielp. In Zeeland omvat de klantenkring minder glamour, maar Herrebout's aanpak is niet veranderd. „Je gaat eerst met de mensen praten, probeert een indruk te krijgen van hun wensen, hun manier van leven. En dan is het de kunst om binnen het budget een keuken te leveren, die daarbij past en waarin je prettig kunt wonen en werken. Fabrikanten leveren ook geen standaardprodukten. Zo'n bedrijf komt met een keukenprogramma, een keukenfront. En daaraan is dan weer door een team specialisten gewerkt. Ontwerp, techniek, vormgeving. En uiteraard wordt er zeer zorgvuldig op de doelgroep gelet. De Engelse markt is nog steeds weg van de mahoniekeuken, West-Duitsland en Nederland kiezen veelal voor witEen jaar of tien, vijftien terug (Poggenpohl had net Colani in huis gehaald) was het keukeninterieur aanzienlijk strakker en sterieler dan op dit moment. Makkelijk te onderhouden kunststoffen en een en een enorme hoeveelheid apparatuur bepaalden het gezicht van de jaren 70. Op de helft van dat decennium breekt de 'groene revolutie' uit. Herrebout: „De keuken moest iets gezelligs, iets bistro-achtigs hebben. Dat gold trouwens voor het hele huis, met inbegrip van de badkamer. Planten, nee: complete oerwouden, prulletjes, overal waar je keek. Sinds een jaar of 3,4 zijn we daar weer vanaf. Keukens worden uitgevoerd in rustige kleuren en pasteltinten en de vormgeving heeft zich daar bij aangepast. De smaak van de meeste mensen is beter geworden. Ze weten wat ze willen en slagen erin om zélf persoonlijke accenten aan te brengen, de zaak in te vullen." De keuken als onderdeel van wat wordt omschreven als 'het woongebeuren' ontkwam niet aan de emancipatiegolf. 'Lekker kokkerellen' ontwikkelde zich tot mannenhobby en daarmee viel de 'kook- en afwashoek', ooit het exclusieve domein van de vrouw, een veel ruimere functie ten deel. Praktisch, gezellig en mooi moest dit deel van het huis worden. Want er wordt tenslotte meer dan ooit in geleefd. Cor Herrebout: „Het is opvallend, dat ook de groep mensen rond 40,50 jaar het nog de moeite waard vindt om hun keuken, waarmee ze tien jaar hebben gedaan, te laten vernieuwen. Vroeger werd zoiets gekocht voor het léven." Veel vormexperimenten zijn ingegeven door de groei van de keukenapparatuur in de afgelopen periode.Mother's en in toenemende mate father's 'little helpers' omvatten heel wat meer dan de vaatwasmachine, die ooit als een prijzige omwenteling werd begroet. De naadloos weggewerkte keramische kookplaat heeft inmiddels dezelfde opwarmtijd als een gaspit en voor wie het kan betalen is er een keur aan computergestuurde, compleet reukloze ovens met alle denkbare thermostatische gemakken op de markt. Poggenpohl spreekt in een ingehouden-enthousiast persbericht over de nieuwe Form 2200 keuken (bekroond door het gezaghebbende Designcentrum Stuttgart) over een 'functiecentrum' dat 'de wezenlijke werkzaamheden zoals voorbereiding, koken en afwassen' concentreert op een centrale plaats. Winstpunten: meer overzicht en efficiency. Diagonale kasten bieden de mogelijkheid tot een effectiever gebruik van de ruimte en een vloeiend lijnenspel doormiddel van diepteverschillen. Het persbericht: „De diepteverschillen worden op een unieke wijze tot een eenheid door de speciaal vormgegeven afgeschuinde deuren." Het is duidelijk: hier zingt de vormgever zijn eigen lied. Keuken is 'design', trend, wooncultuur met het taalgebruik dat daarbij past. Die ontwikkeling doet bijna nostalgisch verlangen naar de Poggenpohl-keuken uit 1892. Een keuken? Wat kastjes en een tafel. In 1950 doemen de contouren van het eerste landschap op en in '62 ligt de weg naar de Form 2200 wenkend open. Herr Ludwig, die Herrebout en zijn vakgenoten zo gastvrij ontving, is inmiddels met pensioen. Hij kan tevreden zijn. BOB LAGAAY MMNMMMM iBmiifni mÈmmgm "w redactie PZC-bijlagen: Walstraatpromenade 56-60 4381 EG Vlissingen tel. 01184-15144 (toestellen 19 en 46) advertentie en administratie: Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg tel. 01180-27651 Vlissingen: 4381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-15144 Goes: Grote Markt 2 4461 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4531 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur De Nederlandse badkamer wordt luxer. Zitten we straks in een fit nesscentrum? De overheid bouwt niet voor de werkgelegenheid. Een ambtenaar spreekt het verlossende woord. De consument laat het biologische appeltje niet helemaal links liggen maar storm loopt het niet. Vinologen zoeken Zeeland op en u wordt achter de asperges aange stuurd. VRIJDAG 10 MEI 1985 NUMMER 8 HHHMMHI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 35