Dubbel beslag op tanker 'Zeeland in de oorlog '40-'45' leerzaam en leuk om te lezen Kamer van Koophandel verzoekt handhaving rijksbijdrage veren Voetballer veroordeeld tot boete voor het slaan van tegenstander PZC/ provincie VOOR TWINTIG VERPLEEGHUISPATIËNTEN Berging Mont Louis niet meer in mei Waar wandelt een snelwandelaar heen, als ie snel in de zon wil wandelen? Naar één van deze in: Laag Sterke toename handelsverkeer in haven Zeebrugge BOEK VOOR JEUGD VAN 10 TOT 15 JAAR BRIEF AAN MINISTER Burgemeester van Kapelle herbenoemd Tuinhulpproject in Oostburg en Sluis functioneert weer Geen straf BB A-kring Zeeland neemt afscheid van hoofd J.R.de Boer Bouwbedrijf Delta: omzet 25,2 miljoen Zo'n snelwandelaar hoeft niet ver te zoeken. Want ook hierin de buurt zitzo'n uit stekend Holland International Reisburo. Daar kunnen ze u snel een kompleet overzicht geven van alle last-minute reizen van vrijwel alle reisorganisaties. En uiteraard bent u er ook welkom voor alle andere reis- en vakantie-aangele genheden. Goes. Voorstad 18, Kreukel markt 4. Middelburg. Londensekaai 19, Langeviele 7. Terneuzen. WestkolkstraatJó. Vlissingen. Paul Krugerstraat 21 Blij VRIJDAG 10 MEI 1985 11 Werkgroep wil tijdelijk meer bedden in Der Boede MIDDELBURG - Het is van groot belang dat bij verpleeghuis Der Boede zo snel mogelijk een semi-permanente afdeling wordt neergezet waarin twintig verpleeghuispatiënten een plaats kunnen vinden. Op die manier kan tijdelijk tegemoet gekomen worden aan het flinke tekort aan verpleeghuisbedden op Walcheren. Deze kwestie wordt woensdag 15 mei behandeld tijdens een vergadering van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid Zeeland (Ravoz) die om 15 uur begint in de bovenzaal van het Statencomplex aan Abdij 11 in Middelburg. Het voorstel is gedaan door een spe ciaal ingestelde werkgroep verpleeg huissituatie Walcheren. De Ravoz wordt gevraagd dit te onderschrijven en gedeputeerde staten te adviseren mee te werken aan de totstandko ming van de semi-permanente voor ziening. In het pre-advies wordt benadrukt dat een definitieve oplossing van de verpleeghuisnood op Walcheren ver reweg de voorkeur blijft verdienen. In dat verband wordt verwezen naar het plan om in Middelburg een tweede verpleegshuis voor Walcheren te bou wen. Probleem daarbij is echter dat de staatssecretaris van volksgezond heid daarvoor de komende jaren geen geld beschikbaar zal stellen. Het ver pleeghuis komt niet voor op zijn prio riteitenlijst bouwinitiatieven voor de periode 1984 tot en met 1986. De werkgroep denkt dan ook dat het in de praktijk wel vijf jaar kan duren voor het verpleeghuis zijn deuren zal openen. feit dat het ziekenhuis Bethesda Sint- Joseph in Vlissingen over enkele jaren gaat functioneren als streekzieken huis voor Walcheren, waardoor de meeste activiteiten in Middelburg naar Vlissingen overgeheveld worden. Het bestuur van de SSW (Stichting Streekziekenhuis Walcheren) en de SVRZ zijn het echter niet eens gewor den over een werkbare verdeling van taken, functies, bevoegdheden en ver antwoordelijkheden. Een ander strui kelblok vormt de financiering. Vol gens de werkgroep zal geldelijke steun van de rijksoverheid voor een verpleegshuisafdeling in het Gasthuis op z'n minst moeilijk los te peuteren zijn. Advertentie Om deze tijd te overbruggen wordt voor een semi-permanente afdeling bij Der Boede in Koudekerke gepleit. Dit verpleeghuis wordt beheerd door de SVRZ (Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland). De kosten van de tijdelijk voorziening kunnen rela tief laag blijven. De SVRZ heeft namelijk al optie op overname van een dergelijke voorziening tegen de montage en transportkosten. Voor demontage, transport, opnieuw op bouwen, installatiewerken en het aanbrengen van terreinvoorzienin gen zal ongeveer 160.000 gulden no dig zijn (exclusief BTW en inventa ris). De werkgroep heeft ook nog andere mogelijkheden onderzocht om het te kort aan verpleeghuisbedden te doen verminderen. Eén daarvan was het instellen van een tijdelijke verpleeg- huissfdeling in het Middelburgse Gasthuis. Daar komt *binnenkort ruimte beschikbaar. Oorzaak is het ZEEBRUGGE - Het handelsverkeer in de haven van Zeebrugge is vorig jaar met ruim 15 procent toegenomen ten opzicht van 1983. Uit de eerste cijfers van dit jaar mag worden afge leid, dat deze trend zich sterker dan ooit doorzet. In het eerste kwartaal werd 3.266.400 ton goederen verhan deld, 16,5 procent meer dan in dezelf de periode van vorig jaar. In januari bedroeg de stijging 3,7 procent, maar in maart was dat al 27,4 procent. Het meest in de lift zit het roll-on-roll-off- verkeer met een stijging van 26,6 procent. Het passagiersverkeer steeg in het eerste kwartaal met bijna 11 procent. Deze gunstige cijfers ten spijt blijft er oppositie bestaan tegen het uitbrei den van de Zeebrugse haven. Deze geluiden vallen met name te horen in kringen van de Antwerpse haven, waar fel van leer wordt getrokken tegen de bewering dat in 1990 de containercapaciteit in de Belgische havens volledig benut zou zijn, zodat uitbouw van Zeebrugge economisch verantwoord is. In Antwerpen vindt men dit echter onzinnig, omdat Zee brugge momenteel nog maar een der de van de terminal-capaciteit ge bruikt en er in de Antwerpse haven nog een reserve-capaciteit bestaat voor een half miljoen containers. (Van onze correspondent ZEEBRUGGE - De Belgische minis ter Olivier van openbare werken heeft nog steeds geen opdracht gege ven om te starten met de berging van het Franse vrachtschip Mont Louis. Aanvankelijk zou de berging van het schip in mei beginnen, maar volgens een woordvoerder van de Dienst der Kust van het ministerie in Oostende is het werk nog niet aanbesteed. Vermoedelijk zal dat deze maand ook niet meer gebeuren. De Mont Louis zonk eind augustus v°hg jaar voor de kust van Oostende met een lading uranium hexafloride na een aanvaring met de veerboot Olau Brittannia. De gevaarlijke radio actieve lading kon in de weken nadien met veel moeite worden geboren, maar het scheepswrak markeert nog steeds de kust van Oostende. Volgens internationale verdragen moet België zelf opdraaien voor de bergingskos- ten, die zijn geraamd op 300 miljoen frank. In Nederlands geld uitgedrukt is dat ruim 17 miljoen gulden. Een woordvoerder van het bergings bedrijf Decloedt Dradging, dat deel uitmaakt van een consortium dat het bergingskarwei volgens ingewijden krijgt toegewezen, bevestigde giste ren dat de Belgische overheid het karwei nog niet heeft aanbesteed. De 'Winged Dolphin' in de Quarleshaven. VLISSINGEN - Twee advocatenkantoren hebben de gerechtsdeurwaarder uit Middelburg beslag laten leggen op de uit 1976 daterende tanker 'Winged Dolphin' (16.014 brt) die in de Quarleshaven in het Sloegebied ligt. Bij dit dubbele beslag gaat het in het eerste geval om een bedrag van ongeveer 13.000 dollar. Deze in verschillende havens in Argentinië gemaakte onkosten zijn door de plaatselijke agent betaald, maar deze heeft het geld nooit terugontvan gen van de eigenaar van het schip. Het tweede beslag betreft een bedrag van ongeveer acht miljoen Belgi sche francs, (ongeveer 450.000 gulden), verschuldigd wegens uitgevoerde reparaties aan het schip in Ant werpen. Midden april kwam de 'Winged Dolphin' in de Sloeha- ven terecht. De eigenaar van de tanker - Transocean Shipping Ltd in Monrovia - heeft het schip inmiddels kunnen verkopen aan een Amerikaanse rederij, maar de overdracht heeft nog niet kunnen plaatsvinden, doordat de zich aan boord bevindende bemanning nog een achterstallige vordering aan gage op de oorspron kelijke eigenaar van het schip meent te hebben van ruim 200.000 dollar. De ITF in Rotterdam volgt de gang van zaken op de tanker, maar is nog niet door de bemanning benaderd om te bemiddelen in de kwestie van de gages. Leden van de jeugdstorm NSB bijeen te Goes Het boek 'Zeeland in de oorlog 1940-1945', geschreven door het Zeeuwse echtpaar Tine en Ar Vis ser, is tot stand gekomen met de bedoeling deze periode duidelijk en bovendien interessant te vertel len aan de jeugd van ongeveer 10 tot 15 jaar. Dit is ze aardig gelukt. Met een eenvoudig woordgebruik hebben ze zowel verhalend als in formatief beschreven wat zich vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog in Zeeland heeft af gespeeld, gekleurd door een aantal foto's en landkaartjes. Het opvallend leuke van het lezen is, dat je de plaatsen waarover geschreven wordt, kent of herkent. Dit maakt het nog gemakkelijker alles levendig voor je te zien. De structuur van het boek is heel lo gisch en overzichtelijk. Het eerste hoofdstuk vertelt hoe de leefge woonten waren in Zeeland; in het daarop volgende hoofdstuk, 'Mei 1940', wordt de verwarring en de angst die door het begin van de oorlog veroorzaakt werden, treffend verteld. Versterkt door korte ver haaltjes over mensen die dat alle maal echt hebben beleefd, blijft er weinig te vragen over. De personen die voor de verhaaltjes gebruikt zijn, hebben allemaal een verschillende achtergrond. Zo wordt bijvoorbeeld in het hoofdstuk 'NSB' verhaald over de dochter van een NSB'er, die zelf in de jeugd storm zit; in het hoofdstukje 'Joden vervolging' over een jongen met een Joodse vader; weer iemand anders in het hoofdstuk 'Dagelijks leven' is de zoon van een hardwerkende uit de Zeeuwse klei getrokken vader. Door dit alles wordt de individuele situatie vanuit verschillende per spectieven goed weergegeven. In het hoofdstukje 'Het verzet' wordt over een stad of gebied tel kens iets persoonlijks verteld dat met het verzet te maken heeft. Hier worden Terneuzen, Noord-Beve land, Tholen, Sint-Philipsland en Marcherende leden van de NSB- jeugdstorm op de Grote Markt in Goes Schouwen-Duiveland voor het voetlicht gehaald, met vooral als thema 'Dolle Dinsdag'. Heel duide lijk is de blijheid van de Zeeuwen als steeds stapje voor stapje weer een stad of gebied bevrijd wordt, zo tegen het einde van 1944 en het begin van '45. In het boekje wordt af en toe in vraag-en-antwoord stijl geschreven, wat prettig is om te lezen. Echter het geheel maakte op mij soms een ietwat telegram-achtige indruk om dat de zinnen allemaal kort en heel informatief zijn. Maar dit maakt het misschien makkelijker voor de zeer jonge lezers. Over het algemeen genomen is het een heel leerzaam boek en bovendien erg leuk om te lezen. Mijn complimenten aan het. echtpaar Visser. Maar tot slot nog één opmerking. In de inleiding merkt drs A. H. Paape, directeur van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie, op dat het boek 'weer een duidelijke waarschuwing vormt wat de onmenselijke, afschu welijke en onontkoombare gevol gen zijn wanneer een dictatuur de democratie verdrijft en wanneer rassendiscriminatie niet tijdig een halt toegeroepen wordt'. Dit is de schrijvers naar mijn opinie niet ge lukt. Bartje Bruins Slot 'Zeeland in de oorlog 1940-1945', ge schreven door Tine en Ar Visser. Uitge geven door Pitman Goes en Fanoy Boe ken Middelburg, 14,90 gulden. Het is op verzoek van de PZC-redactie gelezen en beoordeeld door Bartje Bruins Slot (16) uit Kloetinge, leerlinge vwo aan het Goese Lyceum. MIDDELBURG Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat met klem ver zocht de rijksbijdrage in de exploita tiekosten van de veerdiensten te handhaven op 70 procent. Het ver zoek staat in een brief, die de minis ter werd gestuurd naar aanleiding van het overleg dat zij binnenkort met de Provinciale Stoomboot Dien sten zal voeren over de exploitatie. De minister wil de rijksbijdrage te rugbrengen tot een vast bedrag per jaar. Het bestuur wijst erop dat een verla ging van de rijksbijdrage tot een onaanvaardbare kostenstijging zal leiden, die afbreuk zal doen aan de concurrentiepostie van het bedrijsle ven in midden- en noord-Zeeland. De (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De burgemeester van Kapelle de heer G. Huitsing is door de koningin herbenoemd in zijn func tie. Dit heeft het ministerie van bin nenlandse zaken bekendgemaakt. De herbenoeming is ingegaan op 1 ja nuari van dit jaar. De politieke rich ting van de heer Huitsing is CDA. brievenschrijvers stellen dat hoewei met de ingebruikname van de derde dubbeldekker de verkeersverbinding tussen Vlissingen en Breskens belang rijk zal verbeteren, de Westerschelde toch een belangrijke barriere zal blij ven voor het handelsverkeer in en door Zeeland. Als oorzaken worden genoemd de extra vervoerskosten OOSTBURG De Streek Jeugd Cen trale (SJC) in Oostburg heeft het tuinhulpproject voor haanlozen nieuw leven ingeblazen. Het baanlo- zenproject Sluis/Oostburg ressorteert momenteel onder de SJC. Toen de voormalige coördinator Huub de Vil der van het baanlozenproject stopte met zijn werkzaamheden betekende dat tevens het einde voor het tuin hulpproject. De nieuwe coördinator is Carlos de Smit. Dé haanlozen onder houden tuinen van ouderen en ande ren die niet in staat zijn zelf hun tuin bij te houden. De tuinhulp is gratis. Voorwaarde is wel, dat de aanvragers woonachtig zijn in de gemeenten Oostburg of Sluis. Voor het tuinhulp project hebben zich vijf haanlozen aangemeld. voor het bedrijfsleven die ontstaan door lange vaar- en wachttijden bij de veerverbindingen en de directe kos ten van de te betalen veertarieven. Naar het oordeel van het bestuur van de Kamer van Koophandel zijn de veerverbindingen ih Zeeland een on derdeel van de noodzakelijke interre gionale en internationale infrastruc tuur waarvan de kosten zoals elders ook gebruikelijk is voor rekening van het rijk dienen te komen. De minister wordt dan ook met klem verzocht de tarieven van-de veerdiensten over de Westerschelde zo laag mogelijk te houden. Lage vervoerstarieven, ge koppeld aan een frequent vaarschema zijn essentieel voor het handelsver keer dat van de veerdiensten afhanke lijk is, aldus de briefschrijvers, die tot slot stellen dat een het voornemen van de minister om de rijksbijdrage te verlagen 'haaks staat op de van rijks wege erkende noodzaak van lasten verlichting voor het bedrijfsleven'. De Staten van Zeeland nemen zoals bekend hetzelfde standpunt in als het bestuur van de Kamer van Koophan del. MIDDELBURG Een speler van een voetbalclub uit Maassluis is donder dagmiddag door de politierechter conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een boete van 250,-. Hij had vorig jaar in mei bij een voetbaltoernooi in Kruiningen een tegenstander in het gezicht gesla gen. Zijn tegenstander op het groene veld wilde hem met de bal aan de voet passeren, dat lukte niet en daar om had hij de bal doorgespeeld. Deze vorm van behendigheid zinde W. de B. uit Maassluis niet en toen had hij, inplaats van de voeten, zoals bij voetbal gebruikelijk is, de handen maar gebruikt. „Ik kreeg zonder aanleiding opeens een klap op mijn bril," verklaarde het slachtoffer gisteren tegenover politie rechter mr. G. H. Nomes. Merkwaar dig was, dat zij de zaak na het inci dent hebben uitgepraat en elkaar de hand hadden gedrukt maar dat toch de volgende dag aangifte van mishan deling werd gedaan bij de politie. Bij de behandeling van de zaak voer de De B. aan, dat hij eerst bij de arm zou zijn gepakt en bijna tegen de grond werd gewerkt. Ze hadden sa men gevochten om de bal en nu moest de politierechter, vanuit de beginse len van onze rechtstaat beslissen, dat het gevecht om het leer een strafbaar feit had opgeleverd. Een schuldigverklaring zónder op legging van straf was weggelegd voor G. W. uit Tholen, die juni vorig jaar een man 'belaagde', door wie hij was bedreigd. De Tholenaar was zijn hond aan het uitlaten op een dijkje, toen een auto zigzaggend op hem afkwam. „De vent probeerde mij dood te rij den", zo verklaarde hij voor de politie rechter en er waren nog twee getui gen, die ook met de hond op hetzelfde dijkje aan het wandelen waren en de zaak vanuit eigen waarneming kon den weergeven. In paniek had de belaagde man zijn heil gezocht in een sloot en zag toen dat de auto van zijn opponent Van N. even verderop stop te. De man uit Tholen ging er op af, zei 'ik laat me niet doodrijden" en ver kocht zijn belager een redelijk grote dreun. Officier van justitie mr. Nij- meijer had alle begrip voor de om standigheden en vroeg daarom een schuldigverklaring zonder oplegging van straf. Toch was W. daar niet tevreden mee. Nadat de politierechter conform de eis had gevonnist, zei hij in beroep te zullen gaan omdat hij zich niet schuldig voelde aan het gehele voorval. GOES - Het dagelijks bestuur van de Berscherming Bevolking A-kring Zee land a te Goes neemt donderdag 23 mei afscheid van J. R. de Boer, hoofd BB van de A-kring Zeeland a. De afscheidsreceptie wordt gehouden in de Prins van Oranje te Goes en begint om 15.00 uur. Naast het aftreden van De Boer zal tevens afscheid worden genomen van drs P. A. Wolters, voor zitter van de A-kring Zeeland a van de BB. MIDDELBURG - Het bouwbedrijf „De Delta" BV heeft in 1984 een omzet gehaald van 25,2 miljoen gul den. Dat is 2,3 miljoen gulden minder dan als taakstelling voor dat jaar was genomen, zo stelt de directie van het bouwbedrijf in het sociaal jaarverslag over 1984. Men had ook als taakstelling geno men een netto-rendement te halen van tenminste 2 procent. Dat percen tage is wel bereikt. Overigens wordt in het verslag gesteld, dat het rende ment te laag is, gelet op de grote risico's in de bedrijfstak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11