Senaat achter initiatief Europese Unie tutpenbplké NOS via de rechter in verzet tegen opsplitsen De Vries: in komende kabinetsperiode werken aan daling werkloosheid Miljoenenstrop voor Koningin Julianafonds PARLEMENT ZAL OORDEEL VELLEN Betere controle bij uitvoering van eigen besluiten Scholieren ziekm Twee agenten verdacht van corruptie Hoogste voorrang' wor verdachten )piummisdrijven Kernwapenbezit PROCEDURE TEGEN MEDIAWET Kamer verwerpt koopkracht-motie Film PZC/ binnen-buiten land WOENSDAG 8 MEI 1985 )EN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Eerste Kamer, CDA, PvdA, VVD n D'66, heeft zich in positieve zin uitgesproken over het initiatief van het iuropees Parlement tot oprichting van een Europese Unie. Daarmee wil het >arlement het stagnerende eenwordingsproces in Europa in een stroomver- nelling brengen. senaat reageert hiermee op het zogeheten Spinelli-verdrag, dat op 14 ebruari van het vorig jaar door het Europarlement werd aangenomen. Dit intwerp-verdrag moet als model voor een nieuw of aanvullend EG-verdrag ,aan dienen. n een gezamenlijke motie spraken de vier genoemde fracties zich dinsdag uit oor de volgende aanbevelingen: let is geboden institutionele hervormingen door te voeren, zoals erkenning van het beginsel dat besluitvorming in de Europese Raad bij meerderheid dient plaats te vinden, terwijl er een beter evenwicht dient te ontstaan tussen de bevoegdheden van Raad, Europese Commissie en Europees Parlement. Voorts bepleiten deze fracties medewetgevende bevoegdheid van het Euro pees Parlement. Verder spreken zij zich uit voor het spoedig bijeenroepen van een intergouver nementele conferentie die - met het ontwerp-verdrag als uitgangspunt - een impuls moet geven aan verdergaande Europese integratie. Senaatsvoorzitter Steenkamp kreeg opdracht deze standpunten ter kennis te brengen van het Europese Parlement. Communisten en pacifisten lieten op voorhand weten geen behoefte te hebben aan de motie van de grotere fracties, omdat ze ontevreden zijn over de vorm die de huidige samenwerking in de EG gekregen heeft. Kabinet: kruisraketten geen zaak voor rechter )EN HAAG (GPD) - De eis, die twintigduizend Nederlanders en de stichting Verbiedt de xuisraketten bij de rechter hebben neergelegd om aan te tonen dat plaatsing van die wapens trijdig met de wet is, moet niet ontvankelijk worden verklaard. Het voorkomen van een echterlijke uitspraak over de eis is het voornaamste doel van het verweerschrift van de taat, zoals dat dinsdag, de laatste dag van de daarvoor vastgestelde termijn, is ingediend. )e regering betoogt, dat de rechter iet kan ingrijpen in een zaak, waar ver de regering een besluit neemt en raarop een parlementaire oordeel olgt. Gewezen wordt op het over de )EN HAAG (ANP) - Een meerderheid an de Tweede Kamer heeft dinsdag- ïiddag uitgesproken dat verdachten an een opiummisdrijf bij plaatsing a huizen van bewaring „de hoogste oorrang" moeten krijgen. Zij deed at door aanvaarding van een motie an het CDA-Kamerlid Gualtherie an Weezel. )e motie kwam in stemming bij de indstemming over een voorstel tot ijziging van de opiumwet. De wijzi- ing beoogt de bestrijding van de iandel in harddrugs en ook de voor- lereiding daartoe te intensiveren. Het oorstel werd vrijwel met algemene temmen aangenomen. )e Kamer verwierp een WD-voor- tel, waarin werd gevraagd om een ogere gevangenisstraf voor verdach- e organisatoren en financiers van de rugshandel. Het voorstel van me- rouw Lucassen-Stauttener om de ïaximum-straf te brengen van zes op cht jaar, verkreeg in de Kamer alleen e steun van de fracties van VVD, tPF en Janmaat. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer moet meer aandacht be steden aan de uitvoering van zijn eigen besluiten en die van de regering. Dat kan door de invoering van een zogenaamd „adres van antwoord", dat een analyse bevat van de stand van uitvoering. Die aanbeveling doet de regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, mr. H. D. Tjeenk Willink, in zijn jaarbericht voor 1985. Volgens de regeringscommissa ris krijgt het parlement over de uitvoering van het beleid zoveel informatie van ministers en de partementen, dat de tijd ont breekt de verschillende gege vens met elkaar in verband te brengen. Bovendien ontbreekt vaak de deskundigheid. Nota's die door het parlement aan de regering worden gevraagd, wor den doorgaans ter kennisneming aangenomen. Daardoor is de Tweede Kamer bij zijn oordeel sterk afhankelijk van de be windslieden en de ministeries. Deze afhankelijkheid kan vol gens Tjeenk Willink worden doorbroken, als het parlement jaarlijks een adres van antwoord laat opstellen naar aanleiding van de Troonrede. Dat adres van antwoord bevat een analyse van de stand van uitvoering van het beleid, de inzet van mensen en middelen, de knelpunten, de klachten en de effecten. Het kan met behulp van deskundigen worden opgesteld. De fracties in de Tweede Kamer kunnen het adres van antwoord gebruiken bij de Algemene Beschouwingen en bij de behandeling van de afzonderlijke begrotingen van de ministeries. Bij onvoldoende reactie van de kant van de rege ring kan de Tweede Kamer be sluiten tot het openbaar horen van ambtenaren. De politieke controle op de uit voering van het beleid kan lei den tot een belangrijke verbete ring in de relatie tussen over heid en burgers. Uitvoerders rijn vaak bezig met verbeterin gen, waarop door het parlement onvoldoende wordt ingespeeld. Van hun kennis kan door een andere werkwijze van de over heid meer gebruik worden ge maakt. plaatsing af te sluiten verdrag met de Verenigde Staten, dat, na de beslis sing over plaatsing op 1 november van dit jaar, aan Eerste en Tweede Kamer zal worden voorgelegd. Een ander argument voor niet-ont- vankelijkheid verklaring, is dat de eisers onmogelijk hard kunnen ma ken dat zij handelen in het algemeen belang. Er blijven nog meer dan 13 miljoen Nederlanders over die een andere mening kunnen hebben, aldus een jurist van buitenlandse zaken gisteren tijdens een toelichting van het verweerschrift. Volgens het verweer van de staat kunnen de 20.000 Nederlanders, die elk 35 gulden hebben betaald om de staat te kunnen dagvaarden, niet aan voeren dat zij het vereiste „processue le genoegzame belang" hebben bij een uitspraak over de rechtmatigheid van eventuele plaatsing, waaraan eventu eel een rechterlijk nee tegen die sta tionering kan worden verbonden. „Avondstudent''' meeverzekerd - De klachtencommissie van de Zieken fondsraad heeft bepaald, dat ook avondstudenten gratis met hun ou ders in de verplichte ziekenfondsver zekering zijn meeverzekerd. De klacht was ingediend door iemand die drie avonden per week MAVO- onderwijs volgde en wekelijks vijftien uur aan huiswerk besteedde. BUREN (ANP) - In het Betuwse Buren blijken eind vorige week zeven leerlingen van een openbare lagere school ziek te zijn geworden na het eten van gekookte tulpebollen. De kinderen kregen last van buikkrampen, kort nadat ze de gekookte bloembollen in het ka der van een onderwij sproject over de Tweede Wereldoorlog tot zich hadden genomen. Volgens het hoofd van de school J. Mikkers, die dit dinsdag meedeelde, waren de ziektever schijnselen overigens niet ernstig. Een arts hoefde volgens hem niet te worden geraadpleegd en de buikkrampen wa ren na een dag al weer verdwenen. De onderwijzer van de kinderen had zijn leer lingen de gekookte tul pebollen voorgeschoteld om de lessen over de oorlog zo realistisch mo gelijk te maken. Het is volgens Mikkers niet duidelijk wat de kinde ren ziek heeft gemaakt. Wellicht dat behande ling van de bollen met bepaalde bestrijdings middelen een rol heeft gespeeld. Tevens wordt aangevoerd dat de dag vaarding „ongeloofwaardig" is op het punt dat de staat in strijd met het volkenrecht handelt wanneer zij zich stelt achter gebruik, plaatsing of be zit van kernwapens. In dat geval zouden de kernwapenlan- den alle in strijd met het volkenrecht handelen. Gesteld wordt dat de in houd van volkenrechtelijke bepalin gen wordt gevormd door de opvattin gen en het gedrag van de staten die het volkenrecht onderschrijven. In gaan tegen verplichtingen die staten zichzelf hebben opgelegd is onaanne melijk, aldus het verweerschrift. Voor het geval de rechter niet kan instemmen met het verweer van de staat, is ook een groot aantal argu menten opgenoemd ter verdediging van een eventueel plaatsingsbesluit: onder meer het lidmaatschap van de NAVO en de verplichtingen die eruit voortvloeien, de internationale veilig heidssituatie. De procedure is nu, dat de eisers kunnen reageren op het verweer schrift, waarna de staat met een du pliek kan komen. Eisers en staat kunnen onderling overeenkomen welk tijdschema zal worden gehan teerd. Uit de kring van de eisers is gezegd dat men streeft naar een uit spraak voor 1 november, de dag van het plaatsingsbesluit. Maar de juridische medewerker van buitenlandse zaken zei gisteren, dat het waarschijnlijker is, dat de zaak pas voor de rechter komt lang nadat het kabinet een besluit heeft geno men. Hij achtte het niet onmogelijk dat de eisers via een kort geding zullen trachten te voorkomen dat wordt begonnen met de bouw van de basis in Woensdrecht, wanneer het kabinet op I november tot plaatsing besluit. AMSTERDAM - Kransen en bloemen die op 4 mei bij het Nationaal Monument op de Dam waren geplaatst liggen dinsdag op een vuilnisschuit op de Houtkopersburgwal in Amsterdam. Het is volgens de gemeente en de politie, die met materiaal bij het monument bewaakt, gebruik, dat de bloemen en kransen na drie a vier dagen, voordat zij dreigen te verdorren, van het Nationaal Monument worden afgevoerd. Met een zwarte doek erover vertrok de schuit later in de ochtend. De voorbereidingen door het komende bezoek van Paus Johannes Paulus II zijn in volle gang. Op de foto worden de letters PAUS, die aan de gevel van het Jaarbeursgebouw worden aangebracht, nog wat bijgewerkt. HILVERSUM (GPD) - De omroep wil de uitvoering van minister Brink mans ontwerp-Mediawet door de rechter laten verbieden. Het dage lijks bestuur van de NOS heeft dins dagochtend besloten, de minister van WVC - ook namens de andere omroe pen - voor de rechtbank in Dert Haag te dagen om zijn voornemen de NOS te ontbinden ongedaan te maken. GORINCHEM (ANP) - Twee leden van het gemeentelijke politiekorps van Gorinchem zijn maandag aange houden op verdenking van het plegen van strafbare feiten tijdens de uitoe fening van hun functie. Plaatsvervangend hoofdofficier van justitie mr H.A. van Brummen van het parket in Dordrecht wilde dinsdag in het belang van het onderzoek geen nadere mededelingen doen over deze zogenoemde ambtelijke corruptie. Een van de aangehouden politiemen sen is inmiddels heengezonden en geschorst. Het verhoor van de ander is nog niet afgerond, aldus Van Brum men. Pas daarna wordt besloten of beiden strafrechtelijk worden ver volgd. De burgemeester van Gorinchem zal op grond van nog te verstrekken informatie door de hoofdofficier van justitie vaststellen of en zo ja welke maatregelen hij tegen de betrokken politie-ambtenaren zal nemen. DEN HAAG (ANP) - De beide rege ringsfracties (CDA en VVD) en de fracties van SGP, GPV en het vroege re RPF-kamerlid Wagenaar, hebben zich dinsdag uitgesproken tegen aan vaarding van een PvdA-motie over de volledige compensatie van het koopkrachtverlies voor alle echte minima. De motie-Buurmeijer werd vorige week ingediend tijdens een interpella tie-debat over de koopkrachtontwik keling van de minima. Fundamentele bezwaren van onder andere de Omroepraad zijn volgens de omroepen in de wind geslagen. In de dagvaarding stelt de omroep onder meer dat de minister zichzelf mach tigt de NOS te ontbinden en op te splitsen in nieuwe organisaties, waar onder een Facilitair Bedrijf NV. Sowjet-geleerde gevlucht - Een Russische geleerde is tijdens een be zoek aan Finland naar Zweden ge vlucht en heeft daar politiek asiel aangevraagd, zo heeft de politie dins dag meegedeeld. Joeri Nagzodski, een 48-jarige profes sor, verzocht de politie van Stock holm om politiek asiel na zijn aan komst maandag per veerboot vanuit Helsinki, aldus de politie volgens het Zweedse persagentschap TT. Tegen de onteigening van het vermo gen van dat bedrijf (studio's, appara-1 tuur en dergelijken) en tegen de groter wordende staatsbemoeienis met ver schillende onderdelen van de omroep, wordt eveneens ernstig bezwaar ge-, maakt. Volgens de omroep handelt minister Brinkman in strijd met de geldende rechtsbeginselen van bestuur en wet geving, door de omroep via een nieu we Mediawet de zeggenschap over produktie- en uitzendfaciliteiten te ontnemen. De NOS vraagt via de rechter om, schadevergoeding, om de Mediawet onrechtmatig te verklaren en om een verbod op ontbinding van de NOS, zolang deze organisatie daar zelf niet toe heeft besloten. Enquête:paus krijgt geen juist beeld van Nederland KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - Na de stabilisatie van de werkloosheid in de hui dige kabinetsperiode wil het CDA zich in de jaren 1986 tot 1990 krachtig inzetten voor een daling van de werk loosheid. Het ontwerp- verkiezingsprogramma van het CDA biedt dan ook uitzicht voor de 780.000 mensen die nu nog geen werk hebben. Dit zei CDA-fraCtie- voorzitter De Vries dinsdagavond tijdens een CDA-bijeenkomst in Krimpen aan den IJs- sel. Voor het te lijf gaan van de werkloosheid denkt De Vries aan verder her stel van het bedrijfsle ven, het bevorderen van de economische groei en het geven van nieuwe impulsen aan het proces van arbeidstijdverkor ting. Het CDA vindt dat de overheid bij dé ar beidstijdverkorting „een goed en aanspre kend voorbeeld" moet geven. Maar werkgevers en werknemers in het particuliere bedrijfsle ven zullen dit beleid ook ten volle moeten steu nen, aldus De Vries. „Als we zo in ons land tot eer echt nationale aanpak van de werkloosheid kunnen komen, zijn wij er van overtuigd dat die daling een feit kan wor den". Volgens De Vries is het een misverstand om te menen dat er met de overheidsfinanciën na volgend jaar weer tal van mogelijkheden zijn. Het CDA streeft welis waar naar bescherming van de koopkracht van de uitkeringen en de ambtenarensalarissen, maar „we zullen op onze De Vries tenen moeten lopen om dat te kunnen combine ren met een verant woord financieel be leid", aldus De Vries. Het CDA pleit voor het doortrekken van huidi ge beleid, dat gericht is op beheersing van het financieringstekort en de rentelasten van de overheid. De FNV leest uit het maandag gepubliceerde ontwerp-verkiezings- programma van het CDA dat deze regerings partij de koers van het huidige sociaal-econo mische beleid wil wijzi gen. „In afwijking van wat prominente CDA- vertegenwoordigers daarover hebben ge zegd, blijkt uit de hoofdlijnen van het pro gram dat met een over daad aan bezuinigingen onaanvaardbare en on rechtvaardige inko mensgevolgen optreden voor grote groepen van de bevolking", aldus een woordvoerder van de FNV. Bovendien wordt vol gens de FNV erkend dat een nieuwe omvangrij ke bezuinigingsronde niet goed is voor het economisch herstel. DEN HAAG (GPD/ANP) - De meer derheid van de Nederlanders (69 pro cent) heeft de indruk dat het bezoek van de paus aan Nederland dusdanig is georganiseerd dat de kerkvorst geen juist beeld krijgt van wat er leeft onder de Nederlandse katholie ken. Dit blijkt uit een enquete van KRO's actualiteitenrubriek Brand punt onder 1500 Nederlanders onder wie 500 katholieken. Volgens de enquete vindt 72 procent van de katholieken het een goede zaak als de eensgezindheid binnen de Nederlandse roomskatholieke kerk door het pauselijk bezoek wordt bevorderd. Slechts 22 procent van hen gelooft dat dit inderdaad zal gebeu ren. Een grote meerderheid, driekwart van de gelovigen, noemt het 'niet zo waarschijnlijk' tot 'zeer onwaarschijn lijk'. En een bijna even grote groep denkt niet dat het bezoek van de kerkleider tot bemoediging en meer vertrouwen in de toekomst zal leiden. Deze mensen gaan er ook niet van uit dat de paus orde op zaken in de kerkprovincie zal stellen. Het onderzoek laat verder zien dat veel katholieken het niet eens zijn met een aantal pauselijke uitspraken van de afgelopen jaren. De gelovigen staan daarmee op een lijn met de niet-katholieken. Bijna 60 procent staat niet achter de uitspraak dat seksuele omgang buiten het huwelijk ongeoorloofd is. Ruim 60 procent van de mensen vindt dat vrouwen wel priester mogen worden. Het verbod voor katholieken om voorbehoeds middelen te gebruiken wordt door 88 procent van de Nederlanders en de katholieken onder hen verworpen. Op de vraag of de paus welkom is in Nederland antwoordt 40 procent van de katholieken bevestigend, terwijl 28 procent van de niet-katholieken deze mening is toegedaan. Respectievelijk 33 en 46 procent is niet geïnteresseerd. Een recht hartelijk welkom is de paus slechts beschoren onder 13 procent van de katholieke ondervaagden en 7 procent van de niet-katholieken. Kardinaal Simonis heeft het eerste exemplaar van de televisiefilm over het leven van paus Johannes Paulus II op video aangeboden gekregen. Het gaat om de Pools-Italiaans-En- gelse coproductie 'From a far coun try', die in 1981 werd gemaakt. De film wordt hem aangeboden door een videofilmproduktiebedrijf uit Gro ningen dat de rechten voor deze film heeft verworven. De film is uitgebracht om 'een be schaafd tegenwicht te bieden aan het Popie-Jopiesyndroom', aldus pro grammaleider H. Bloemink van het Groningse bedrijf. 'From a far country' is een speelfilm, waarin veel authentieke beelden te zien zijn van Karol Wojtyla. Twee mannen, die in de nacht van maandag op dinsdag door de Tilburg- se politie waren aangehouden toen ze bezig waren met het plakken van affiches waarin wordt opgeroepen de paus om het leven te brengen, zijn dinsdag op last van de officier van justitie in Breda in verzekering ge steld. BUNNIK (ANP) Het Koningin Julia nafonds heeft vorig jaar 25,5 mil joen verloren op de Amerikaanse optie-en valutabeurs, zo heeft direc teur J. Hillenius van het fonds dins dag meegedeeld. Het verlies komt geheel voor rekening van het belegde vermogen van het fonds. Het is ontstaan doordat een externe adviseur in Amerika instructies tot behoudend beleggen te ruim heeft geïnterpreteerd, aldus Hillenius. Mede door de forse strop in Amerika is het belegde vermogen per saldo achteruitgeg ".an van 100 miljoen per 31 december 1983 tot 87 miljoen per 31 december 1984. Een deel van het effectenbezit van het fonds is belegd in Amerika. Een onderzoek door een onafhankelij ke commissie is tot de conclusie geko men dat binnen het fonds niemand ernstige fouten kunnen worden ver weten. Er zullen dan ook geen koppen vallen. Wel is de relatie met de Ameri kaanse adviseurs beëindigd. Het fonds heeft ook de beleggingen in Amerikaanse opties beëindigd. De taken van het fonds komen door de strop in Amerika niet in gevaar, aldus) Hillenius.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5