Licht, geluid en robot in Vleeshal Middelburg OPLOSSINGEN door voorlichting en ad viezen Schippersbeurs Terneuzen betrekt het GAB-gebouw PITTIG DA GJE Handelskennis- MAY O noem het maar economie PZC/ provincie Verzinnen opgaven kost veel tijd VERHUIZING NOG DIT NAJAAR Sloperij Westdorp uit Goes in anderehanden COMPUTERPROJECT VAN FEORIS KOLVENBACH Opnieuw diefstal fuiken Aardenburg Nieuwe directeur voor basisschool in Westdorpe Bevrijdingsloop in Zaamslag 15 Opbrengst Vastenactie Voorbereidingen MEI 1985 In schooltermen noemen ze dat 'een pittig dagje'. Niet alle examenkan didaten waren daar even blij mee. „Afschuwelijk", zegt Els Vermoet na het examen handelskennis voor de MAVO. De reacties bij het LBO, de HAVO en het VWO waren waf gematigder, hoewel iedereen het er over eens was dat het niveau van de opgaven redelijk hoog lag. De kandidaten die zich 's middags over de biologiemeerkeuzevragen bogen waren niet erg verontrust over de afloop van hun examen. Ze slaagden er wel in elkaar te verontrusten door de antwoorden te vergelijken. Een B of een D was dikwijls aanleiding tot verhitte discussies. De opgaven van handelskennis Desondanks waren de berichten van kostten dinsdag de MAVO-kandi- daten van de Avondscholenge meenschap Zeeuwsch-Vlaanderen de nodige hoofdbrekens. Moeilijk en te weinig tijd waren de voornaam ste klachten. „Dit was geen han delskennis", zegt Harry van der Hulst na de vermoeidende sessie in het nieuwe gebouw van de avond school aan de Walstraat in Terneu- zen, ,je mag het rustig economie noemen". Er moesten 33 opgaven worden gemaakt. De meerkeuzevra gen vormden niet het grootste pro bleem. Dat lag anders met de open vragen. Janny de Bokx had vooral moeite gehad met de laatste opgave over de buitenlandse schuld van de ontwikkelingslanden. Wat haar be treft is de oplossing voor de econo mische problemen van de Derde Wereld niet gemakkelijk te vinden. De verontwaardiging over opgave 25 was algemeen. Het ging om een diagram waar voor een aantal lan den de kosten en de opbrengst van één uur' arbeid in de industrie was weergegeven. Leraar A. Stallaert viel zijn pupillen bij in de klachten: „Ik heb al met een collega overlegd, maar we zijn er nog niet uit". De avondschoolkandidaten schreven de problemen voor een groot deel toe aan de nieuwe methode die de laatste jaren is ingevoerd. Janny: „Pas dit schooljaar hebben we goe de boeken gekregen. Voor die tijd was het niets, toen deden ze net of vrouwen niets wisten. Het werd allemaal heel kinderachtig ge bracht". Adjunct-directeur H. Ver aart probeerde de gemoederen wat te sussen. „Jullie tillen er te zwaar aan, dat is altijd zo. Het is inder daad een nieuwe methode, maar zo erg is het nu ook allemaal niet". waren van andere middelbare scholen over het MAVO-examen niet ge ruststellender. De overige afdelingen hadden minder reden tot klagen. Do cent R. Meijler van de scholenge meenschap voor LBO De Leeuwtjes in Terneuzen sprak van een 'goed afgewogen examen'. De 40 meer keuzevragen waren volgens hem vooral een kwestie van goed lezen, en daar hebben de leerlingen nogal eens moeite mee. Van de open vra gen was opgave 3 over arbeidstijd verkorting problematisch. De HA VO- en VWO-kandidaten waren te vreden, zij verwacntten in elk geval redelijke resultaten. Een groot deel van de biologiekan- didaten op de Terneuzense Petrus Hondius-scholengemeenschap druppelde ruim voor het eindsig naal de kantine binnen. Mia de Blaey en Monique Coppoolse (6 VWO) merkten dat ze op verschil lende vragen niet dezelfde oplossin gen hadden gevonden. „Toch wel moeilijk", was hun conclusie dan ook. Een opmerking die weer met een werd tegengesproken door Astrid Duits, die even na hen de examenzaal verliet. De meeste pro blemen had het drietal gehad met opgave 38: een vraag over een man netjespad die in een vrouwtje veran derde en dan ook nog vruchtbaar bleek. Ook opgave 28 over warmte verlies door straling en geleiding via de huid leverde verschillende ant woorden op. De HAVO-leerlingen Annelien van der Hooft, Miranda Hofman, Erwin van Eek en Kirsten de Vrijer hadden de meeste moeite gehad met een grafiek in opgave 9, waar een beperkende factor voor de groei van gewassen moest worden ontdekt. Vraag 17 over de oorzaak van blozen was eveneens voor meer dere interpretaties vatbaar. De MA- VO-kandidaten tenslotte discus sieerden in de hal van het schoolge bouw over de mogelijke antwoor den. De grote eenstemmigheid gaf aan dat het examen niet was tegen gevallen. De voorlopige antwoorden van en kele examens met meerkeuze vra gen. MAVO D WISKUNDE: 1 D; 2 B, 3 A; 4 B; 5 A; 6 C; 7 C; 8 C; 9 D; 10 C; 11 B; 12 D; 13 A; 14 D; 15 D; 16 C; 17 C; 18 D; 19 A; 20 C; 21 C; 22 A; 23 B; 24 B; 25 B; 26 C; 27 A; 28 C; 29 A; 30 B. MAVO C WISKUNDE EN LTO C WISKUNDE: 1 C; 2 D; 3 A; 4 D; 5 A; 6 B; 7 D; 8 B; 9 C; 10 B: 11 B; 12 C; 13 B; 14 D; 15 D; 16 D; 17 A; 18 D; 19 B; 20 D; 21 B; 22 C; 23 B: 24 A; 25 C; 26 C; 27 A; 28 B; 29 A; 30 C. LEAO-LHNO-LLO-LMO WISKUN DE: 1 C; 2 D; 3 A; 4 D; 5 A; 6 B; 7 D; 8 B; 9 C; 10 B; 11 B; 12 C; 13 B; 14 D; 15 D; 16 D; 17 A; 18 D; 19 B; 20 D; 21 B; 22 C; 23 B; 24 A; 25 C; 26 C; 27 B; 28 B; 29 C; 30 C. Het verzinnen van examenopga ven gaat in de praktijk anders dan velen zich dat voorstellen. Do centen van eindexamenklassen kunnen het laatste jaar met groot gemak hele reeksen eindexamen- opgaven als oefenmateriaal bij el kaar krijgen. Daar zijn zelfs boeken van gemaakt. De makers van exa menvragen echter, moeten alle op gaven maken en bovendien tame lijk zeker weten dat het echt een nieuwe opgave is. Dat gaat bijna altijd goed. Want de examens worden met grote zorgvul digheid gemaakt. Het begint al twee jaar van tevoren. De Centrale examencommissie vaststelling op gaven (CEVO), die onder verant woordelijkheid van het ministerie van onderwijs werkt, benoemt dan per vak de opgavencommissies. Daarin zitten drie docenten die het betreffende vak op dat moment geven, en als voorzitter een deskun dige van het Cito. Dit viertal gaat aan de hand van het examenprogramma de opgaven sa menstellen. Bij de exacte vakken bepalen ze eerst de onderwerpen waarover de vragen gesteld worden, bij de talen worden de teksten uit gezocht. Daarna pas worden de vra gen bedacht. Als die eenmaal op papier staan, worden ze eindeloos bekeken door de commissie. Op een ideale vraag is maar één antwoord mogelijk, hoe je het ook wendt of keert. Vaak echter blijken de leer lingen creatiever te zijn dan de makers van de opgaven. Door schade en schande wijs gewor den, houden de opgavencommissies elk jaar weer de adem in: „Hebben we niets over het hoofd gezien En elk jaar gaat het wel eens mis. Dit jaar hebben we bij kansbereke ning het geval gehad van de fruitau tomaat, waarbij je volgens de opga- venmakers er na lang rekenwerk achter moest komen datje tien keer moest spelen om een bepaald resul taat te halen. Een slimme leraar merkte bij het zien van de opgaven onmiddellijk op dat nul keer spelen hetzelfde resultaat geeft. Momenteel wordt overwogen om de opgaven van tevoren uit te probe ren op kleine groepen leerlingen, die zelf net eindexamen hebben ge daan. Als de opgaven geheim wor den gehouden en pas twee of drie jaar later worden gebruikt, is het gevaar op „uitlekken" gering, zo denkt men. Tot op heden wordt, om de norm te bepalen en eventuele foutjes in de opgaven te corrigeren, meteen na het eindexamen een steekproef ge nomen. Een beperkt aantal exa mens wordt snel nagekeken. Aan de hand van de resultaten daarvan wordt de cijfernorm bepaald, ook bij multiple choice. Een ander idee van het Cito is om de opgaven van tevoren openbaar te maken: stop tienduizend opga ven in een boek en haal er voor het examen drie of vier uit. Het grote gevaar is dan dat er toch leerlingen zijn die alle antwoorden uit het hoofd proberen te leren. Als dat gevaar dreigt, zo meldt het Cito, doen we het niet. Zeeuwse stichting: behoud karakteristieke boerderijen TERNEUZEN De schippersbeurs in Terneuzen zal dit najaar haar intrek nemen in het souterrain van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Rosegracht in Terneuzen. Dat is het resultaat van besprekingen die de Rijksgebouwendienst en de direc tie van het GAB eind vorige week afronden. Zoals bekend is de Rijksge bouwendienst geruime tijd op zoek geweest naar eén passende huisves ting voor de schippersbeurs die, ge vestigd aan de burgemeester Geill- straat in Terneuzen, al jaren met een nijpend ruimtegebrek kampt. Aanvankelijk wilde men de schippers beurs onderbrengen in het voormalige postkantoor aan de Nieuwstraat, toen bleek dat dat nogal wat moeilijkhe den met zich meebracht, ging de Rijksgebouwendienst in onderhande ling met de curator van het Schutters hofgebouw in Terneuzen. De huur van een gedeelte van het gebouw vond men uiteindelijk te duur. De Rijksge bouwendienst gaf er bovendien de voorkeur aan de schippersbeurs on der te brengen in een van de eigen gebouwen. Het arbeidsbureau bleef als reële mogelijkheid over. De schippersbeurs krijgt in hét sou terrain van het GAB de beschikking over een ruimte van tweehonderd vierkante meter. Die bestaat nu nog uit twee collectieve ruimten en een voorlichtingsruimte die door prefab- wanden zijn te scheiden. Begin juli wordt een begin gemaakt met een grondige verbouwing van het souter rain. Met de komst van de schippers beurs moet er in het arbeidsbureau een kleine reorganisatie plaatsvinden, maar die zal volgens directeur L. M. Uilenbroek van het GAB geen enkel probleem opleveren. „We moeten in derdaad een beetje gaan schuiven, maar we zitten ruim in onze jas, we hoeven er echt geen veer voor te laten", aldus Uilenbroek. De schippersbeurs zal na de verbou wing de beschikking hebben over een grote beursruimte, enkele kantoren en eigen sanitair. De schippers zullen gebruik maken van de oude ingang van het arbeidsburau naast het be lastingkantoor. Het GAB ligt op een steenworp afstand van de oostelijke kanaalarm waar doorgaans een groot aantal binnenschepen ligt afge meerd. Uilenbroek is zeer ingenomen met de komst van de schippersbeurs. „Het zal een stuk levendiger en gezelliger worden met die waterkanters over de vloer. Ze zijn hartelijk welkom". GOES - Het sloopwerkersbe- drijf en houthandel Bik's uit Lekkerkerk neemt de sloperij en afbraakhandel van C. West dorp uit Goes over. Vandaag (woensdag) zullen beide partij en de laatste formaliteiten af wikkelen. Het personeel onder vindt geen nadelige gevolgen van de overname. Integendeel, stelt de nieuwe eigenaar, L. Bik. Hij verwacht dat op korte ter mijn juist nieuw personeel kan worden aangetrokken. Bik's on derneming, met een totale om zet van 8 miljoen gulden per jaar, gaat namelijk bij het over genomen bedrijf in Goes ook een houthandel onderbrengen. Naast het bedrijf in Goes, heeft Bik ook vestigingen in Lekker kerk, Middelharnis en Nieuwer- brug aan de Rijn. „Wij zijn een goed gerenommeerd bedrijf dat zich inmiddels een uitstekende positie op de slopersmarkt heeft verschaft", aldus directeur Bik. Hij verwacht dat zijn nieuwste aanwinst in de Ganzestad zich navenant zal ontwikkelen. „We gaan een actief beleid voeren. Een strak beleid dat ook in de andere vestigingen zijn vruchten heeft afgeworpen".De leiding van de dochteronderneming in Goes komt in handen van zijn zoon, M. A. Bik, die zich daar voor in Goes zal vestigen. De scheidende eigenaar West dorp (56) vertrekt niet van de ene op de andere dag uit zijn sloperij en afbraakhandel. Voorlopig zal hij nog als directeur aanblijven. Binnen een jaar echter neemt Bik het heft volledig in handen. Ter gelegenheid van de overna me houdt de firma Bik's zater dag 15 juni open huis. De vak bonden waren dinsdag nog niet op de hoogte gesteld van de overname, zo bleek uit reacties van de hout- en bouwbonden van CNV en FNV. Eigenaar Westdorp wilde over de overname geen informatie verstrekken. Hij stelde dat eerst de onderhandelingen definitief achter de rug moeten zijn. Bij de onderneming zijn ongeveer tien personeelsleden betrokken. Zij zijn al wel op de hoogte gesteld van de overname en staan in middels vanaf 1 mei op de loon lijst van Bik's slopersbedrijf en houthandel. loris Kolvenbach temidden van zijn apparatuur. Docent handelskennis A. Stallaert bespreekt het examen met leerlingen van de Avondscholengemeenschap Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen. ting zich richt op behoud en herstel van monumenten; daarvoor zijn al de nodige kanalen aanwezig. Maar het gaat vooral om de nog vrij grote groep 'niet-monumentale' boerderijen en aanpalende gebouwen, doorgaans ka rakteristiek van bouw en beeldbepa lend voor het landschap. De bedreigingen bestaan onder meer uit het verdwijnen van de agrarische functie, uit noodzakelijk geachte aanpassingen of verbouwingen en uit te hoge onderhoudskosten. Door voorlichting en het dienen als een wegwijzer in de doolhof van instel lingen, voorzieningen en subsidiere gelingen, wil de nieuwe boerderij stichting meehelpen bij het zoeken naar (bouwtechnische) oplossingen. SINT-KRUIS Opnieuw zijn drie visfuiken gestolen uit de Grote Boom kreek te Sint-Kruis. Ditmaal betrof het drie fuiken van de heer W. G. uit Aardenburg. Om de fuiken te lichten is vermoedelijk gebruik gemaakt van de boot van de heer H. uit Sluis, die gisteren aangifte deed van het stelen van zijn fuiken in de kreek. De diefstal is gepleegd in de nacht, van zondag op maandag. De waarde van de fuiken bedraagt 180 gulden per stuk. PHILIPPINE - De vastenactie in Phi lippine heeft dit jaar een netto bedrag van 5401,15 gulden opgeleverd. Dat is een record. De opbrengst is bestemd voor een project in Zaïre. }0ES - Binnenkort wordt de Zeeuwse boerderijenstichting opgericht. Doel: het behoud van le karakteristieke verschijningsvorm van de Zeeuwse boerderijen, hun erven en aanverwan- e gebouwen; het zoeken naar mogelijkheden de boerderijen als agrarische bedrijfsgebouwen e laten functioneren; het bevorderen van een goede streekeigen agrarische bouwstijl. Om de ioelstelling te kunnen verwezenlijken zal één van de belangrijkste doelstellingen van de ïieuwe stichting zijn het geven van voorlichting. (oor het bestuur van de boerderijen- ling. „Waar een botsing van belangen dreigt, moet de bedrijfsvoering voor lichting zullen mensen op persoonlij ;e titel gevraagd worden. Ze komen vel uit verschillende 'richtingen' zoals le landbouw, architectuur, land- ichapsbescherming, heemkundige [ringen en gemeenten. Het initiatief foor de vorming van de stichting (de ,weede in Nederland; de eerste werd 1984 voor de provincie Drenthe ipgericht) is genomen door de natio- ïale contactcommissie monumenten- jescherming. Die heeft alle provincies ;evraagd wat te doen aan de dreigen- Se teloorgang van het historische joerderijenbestand. Door de Zeeuwse :ulturele raad werd erop ingehaakt. Dok de Zuidelijke Landbouw Maat- ichappij (ZLM) raakte betrokken bij ie plannen. Het idee werd besproken i de kringen en afdelingen van deze itandsorganisatie. „Daar is gezegd: iet is een uitstekend initiatief', ver- ,elt algemeen secretaris mr J. Oggel ran de ZLM. Onderstreept is dat een igentijdse bedrijfsvoering niet be- emmerd mag worden en volgens Og- ;el is dat ook beslist niet de bedoe- rang hebben", aldus de ZLM-secreta- ris. Hij voegt eraan toe dat de ervarin- 'gen hebben aangetoond dat er in oudere gebouwen vaak veel meer mo gelijk is dan op het eerste gezicht lijkt. Mr Oggel gelooft dat meer aandacht voor de instandhouding van het boer derijenbestand zeker zinvol is. „Sinds er sprake is van het oprichten van de stichting ben ik eens wat meer op de gebouwen gaan letten. Ik ben ervan geschrokken hoe hard het achteruit gaat. Het karakteristieke streekeige ne gaat verloren". De voorbereidingen voor de oprich ting van de boerderijenstichting zijn getroffen door een werkgroep, waar in vertegenwoordigers van diverse instellingen zitting namen. De werk groep heeft statuten gemaakt en be sproken of de stichting door organi saties gedragen zou moeten worden, of door particulieren (wel vanuit een achterban). Conclusie was dat be stuursleden op persoonlijke titel en vanuit een bepaalde deskundigheid de beste oplossing is. Momenteel worden mensen benaderd. Ook moet het secretariaat nog ondergebracht worden. Mr Oggel denkt aan bijstand van de landschapsverzorgingsdienst, of eventueel de ZLM. Als de stichting eenmaal een feit is, wordt de eerste taak het aanvragen van subsidies. Daarvoor zal in de eerste plaats worden aangeklopt bij het provinciaal bestuur (de boerderij enstichting in Drenthe ontving van de provincie 10.000 gulden). Via donaties en schenkingen moeten andere in komsten worden vergaard. Voorts zal worden geprobeerd per regio een werkgroep op te richten, die naar het bestuur van de stichting informatie moet doorgeven. Taak van de werk groepen is dan ook in de eerste plaats het inventariseren van de knelpunten. Als leden van de werkgroepen zullen in elk geval boeren en architecten worden aangezocht. Een mogelijkheid tot het geven van voorlichting en het verstrekken van adviezen kan zijn het uitgeven van een nieuwsbrief. Het is niet de bedoeling dat de stich- WESTDORPE De 35-jarige onder wijzer G. Langeraert uit Goes is be noemd tot directeur van de rooms katholieke basisschool in Westdorpe. Langeraert volgt het huidige hoofd van de school, E. Hendriks, op, die in de VUT gaat. De school telt ruim 200 leerlingen. Directeur Langeraert, ove- Een karakteristieke en fraai behouden gebleven boerderij bij 's Heer rigens een geboren Zeeuws-Vlaming, Arendskerke is per 1 augustus benoemd. MIDDELBURG - In de Middelburgse Vleeshal is tot en met zondag 19 mei het computerproject SRL-1 van Flo- ris Kolvenbach te zien. Het gaat om een op de computer gecomponeerde compositie waarin geluid, licht en de bewegingen van een robot samen gaan. Iedere middag kan de installatie wor den beluisterd en bekeken om twee, drie en vier uur. De uit Arnhem afkomstige Kolvenbach is op die tijd stippen steeds aanwezig om het pu bliek uitleg te verschaffen. De uitvoe ring van de compositie duurt ruim een kwartier. De titel SRL-1 betekent Sonor (ge luid), Robotica (robot) en Lux (licht of laser). Kolvenbach heeft geluiden en lichteffecten verzameld en daarvan een programma gemaakt, dat via een computer wordt uitgevoerd. „Ik ver zamelde eerst de klanken en de lich teffecten en heb ze vervolgens op een rij gezet, hetgeen vergelijkbaar is met een componist die muzieknoten rang schikt tot een compositie", zo legde Kolvenbach dinsdagmiddag uit. Voorwaarde bij installaties in de Vleeshal is steeds dat de ruimte volle dig wordt benut. Ook Kolvenbach heeft dat gedaan. De geluiden zijn hoorbaar via de luidsprekers die over de gehele lengte langs de plafonds van de hal hangen. Hetzelfde geldt voor de lichteffecten van de laserstralen. Flo- ris Kolvenbach heeft daar het ele ment van de robot aan toegevoegd. Deze zorgt tijdens het middengedeel te van de compositie (die uit drie onderdelen bestaat) voor een flinke hoeveelheid rook, waardoor het laser licht wordt geaccentueerd. De compositie is niet eerder uitge voerd en Middelburg heeft zodoende de primeur gekregen. De maker heeft voor de uitvoering enkele vierkante meters apparatuur opgesteld. Daar onder vallen de computer, drumcom-, puters, een mengtafel en een synthesi zer. Het eerste van de drie onderdelen van SRL-1 verloopt langzaam (An dante). Er zijn korte weergaves van menselijke stemmen te horen, die harmonisch klinken in de vrijwel lege Vleeshal. In het tweede deel komt de robot in beweging. Deze verspreidt rook, waardoor de rode en groene laserstralen goed zichtbaar worden. Bij dit onderdeel wordt ook sterk gebruik gemaakt van de drum computer. Kolvenbach beaamde na de uitvoering dat het bij dit deel wel oorlog lijkt. Het slotdeel heeft even eens een levendig karakter. De rook trekt op en via de synthesizer is repetitieve muziek te horen, die enigszins aan pianomuziek doet den ken. De klanken voeren terug op het eerste deel van de compositie. Kolvenbach heeft in dit project een combinatie van licht, geluid en han delingen van de robot gebruikt. Hij wil aangeven dat er met gebruikma king van de computer veel mogelijk heden liggen. Vandaar dat hij achter de naam van zijn compositie het cijfer 1 neerzette. Over de inhoud van SRL- 2 wilde hij dinsdag nog geen medede lingen doen. „Dat moet een verrassing blijven. De installatie is tot en met zondag 19 mei te zien en te horen. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur. Zon dag van 14 tot 17 uur. ZAAMSLAG In het kader van de bevrijdingsfeesten, die aanstaande zaterdag in Zaamslag zullen worden gehouden, is er in samenwerking met de sportvereniging Aloy uit Graauw een trimloop georganiseerd. Het is de eerste maal, dat er een dergelijke loop in het Zeeuws-Vlaamse dorp wordt gehouden. Door de organisatoren zijn de ver schillende trajecten telkens zo uitge zet, dat er slechts één grote ronde zal dienen te worden gelopen. Er is een loop over 2500 meter en verder over 5500 meter, over 8500 meter en voor de liefhebbers van de langere afstand een loop over vijftien kilometer. Voor deze Bevrijdingsloop kan vanaf 12.00 uur worden ingeschreven in de kantine van de voetbalvereniging Zaamslag. De start wordt om 13.00 uur gegeven en voor iedere deelnemer ligt er bij terugkeer een herinnering te wachten. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25